PDA

View Full Version : Ερωτήσεις περι Hayabusa!



gian_nykt
08/03/2007, 12:49
Ρε παιδιά,
θα ήθελα απο τους κατόχους Hayabusa
1. να μου που γνώμες περι χρηστικότητας(πόλη-ταξίδη-φόρτωμα-διπλός κλπ), αξιοπιστίας, άνεσης, φρένων, απόδοσης(!!!), αναρτήσεις......

2. επειδη βλέπω οτι τα περισσότερα ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ που μπορεί να πάρει πρέπει να τρυπηθεί το φέρινγκ και ΔΕΝ το θέλω αυτό, αν ξέρει κανεις να μου γράψει για μανιτάρια και τιμές τα οποία όμως ΔΕΝ θα απαιτούν τρύπημα πλαστικών.
Μιλάω για μοντέλα ΄04-΄06!

Cpt. Haddock
08/03/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
χρηστικότητας(πόλη.....

νομίζω το συγκεκριμένο δε χρειάζεται σχολιασμό...

:D

dirtbird
08/03/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
νομίζω το συγκεκριμένο δε χρειάζεται σχολιασμό...

:D

Εγώ λέω να το σχολιάσουμε ;)

Cpt. Haddock
08/03/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εγώ λέω να το σχολιάσουμε ;)

Be my guest :D

dirtbird
08/03/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Be my guest :D

Παρακαλώ, μετά από εσάς :cool:

Cpt. Haddock
08/03/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Παρακαλώ, μετά από εσάς :cool:

μα σε τι σαλόνια μεγαλώσαμε.... :lol:

brief σχόλιο: Δεν θεωρώ οτι busa & πόλη (πόλη σαν την Αθήνα εννοώ) είναι και ο χρηστικότερος συνδυασμός.



:wave2:

dirtbird
08/03/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μα σε τι σαλόνια μεγαλώσαμε.... :lol:

brief σχόλιο: Δεν θεωρώ οτι busa & πόλη (πόλη σαν την Αθήνα εννοώ) είναι και ο χρηστικότερος συνδυασμός.



:wave2:

oK, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο πιθανόν να φαντάζεσαι.:wave2:

από ευγένεια σκίζουμε...for now

gian_nykt
08/03/2007, 17:58
πάντως με ενα Blackbird που ειχα....μια χαρά χωνόμουν όποτε βόλταρα πόλη.....αν εξερέσεις το ογκο απ την στιγμή που ισα να χωρούσε...περνούσα άνετα. Σχεδόν παπί θα το έλεγα για την κατηγορία του πάντα έτσι?
Απλά δεν ξέρω η Suzuka αν ειναι αντίστοιχα πρόθυμη και βολική...αυτο εννοώ ως χρηστικότητα στην πόλη......δεν ειναι φυσικά παπιά...αλλά πέρα του ογκου πως αντιδρά!!
Αμέσως να κάνετε καζούρα....!!

arxaios
08/03/2007, 19:42
Κάτσε ρε Γιάννη ............. one moment please !!!!!!!!
Δηλαδή θα πάρεις το Hayabusa για την πόλη ;;;;; Δεν νομίζω .........
Αλλά το βασικότερο ........
Έχεις ποτέ κάνει περισσότερο από 20 λεπτά σε οποιαδήποτε διαδρομή μέσα στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ ;;;;;;;
Νομίζω ότι εδώ που ζούμε, το τελευταίο που σε νοιάζει είναι η ευκολία κίνησης στην πόλη ......
:wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
08/03/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
πάντως με ενα Blackbird που ειχα....μια χαρά χωνόμουν όποτε βόλταρα πόλη.....αν εξερέσεις το ογκο απ την στιγμή που ισα να χωρούσε...περνούσα άνετα. Σχεδόν παπί θα το έλεγα για την κατηγορία του πάντα έτσι?
....!!

:beer: :beer: ακριβώς, λίγο προσοχή στο άνοιγμα του γκαζιού σε 'γυάλινο' δρόμο χρειάζεται.

Αφού τη ξέρεις την δουλειά, τι ρωτάς?
Το Haya -νομίζω από το λίγο που το έχω καβαλήσει- έχει λίγο πιο ελαφριά αίσθηση από νορμάλ ΧΧ.:wave2:

gian_nykt
09/03/2007, 06:29
Ναι συντοπίτη, αλλά δεν θα το δουλέψεις μέσα στην πόλη κάποια στιγμή? Να μου πείς....καμία σχέση πρίν και τώρα η πόλη μιας και αντε να βρείς πλέον 2-3 δρόμους για να μποτιλιαριστείς....ο "σταυρός" πάει για κλείσιμο ολότελα οπότε......τεσπά....μέσα στο κόλπο ειναι όλα!

Το ελπίζω dirtbird μιας και μου δίνει την αίσθηση του πιο ογκόδες λόγο φαρδιάς μετωπικής επιφάνειας (προδολές,ram-air,σηματοδότες) αλλά απο την άλλη εχω διαβάσει οτι εχει πιο ελαφριά αίσθηση σαν μηχανή σε σχέση με το ΧΧ!
Ιδωμεν.....!!

Σχετικά με μανιτάρια καμιά πληροφορία υπάρχει?

Kostas NL
10/03/2007, 00:26
Ισως μπορώ να σε βοηθήσω αφού ήμουν κάτοχος Blackbird για 3 χρόνια ενώ τα τελευταία 3 έτη είμαι κάτοχος Hayabusa.

Οι μοτοσυκλέτες αυτές ανήκουν στην κατηγορία σπορ τουρισμού, το οποίο σημαίνει ότι φτιάχτηκαν για να διανύουν γρήγορα μεγάλες αποστάσεις και σε διαβεβαιώνω ότι επιτελούν το έργο τους με πολύ καλό τρόπο.
Η άνεση δεν είναι ίδια με αυτή που σου προσφέρει μία Honda PanEuropean (τουριστική μοτοσυκλέτα) αλλά ο χαρακτήρας της busa είναι πιο sport, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Δεν ξέρω πια είναι η πόλη σου, αλλά όποια και αν είναι αυτή, η χρήση μίας σπορ τουρισμού μοτοσυκλέτας 1300 κυβικών μέσα σε πόλη δεν ακούγεται να είναι, για εμένα τουλάχιστον, μία ορθολογική επιλογή.

Και βέβαια θα χωθείς με Blackbird & Hayabusa στην πόλη και όπου χωράς, αυτό δεν είναι δύσκολο, με την ίδια λογική μπορείς να καλύψεις μία απόσταση Αθήνα - Θεσ/νίκη με ένα καλοδιατηρημένο παπάκι.

Η άποψή μου είναι ότι οι μοτοσυκλέτες καλό είναι να χρησιμοποιούνται για το σκοπό που σχεδιάστηκαν, εκεί δίνουν και τον καλύτερό τους εαυτό.
Θα συμβούλευα κάποιον να μην αγοράσει τέτοια μοτοσυκλέτα αν δεν έχει σκοπό να ταξιδέψει.

Βέβαια υπάρχει και η παράμετρος του προσωπικού γούστου.
Εάν σου αρέσει τόσο πολύ...μεγειά σου και όλες οι γνώμες περισσεύουν.
Είναι βέβαια γνωστό (και για να ευλογήσουμε και τα γένεια μας) that you can never make a subbtle arrival on a busa, all heads will turn.

Βρίσκω τη busa πιο ευκολοδήγητη μοτοσυκλέτα από το Blackbird, την γνώμη αυτή δεν την συμμερίζονται οι εκάστοτε συνεπιβάτες μου σε ότι αφορά την άνεσή τους.

Τη busa τη φορτώνω με πλαινές βαλίτσες, κανένα πρόβλημα εκεί.
Σε ό,τι αφορά τα μανιτάρια, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τη μοτοσυκλέτα και έχω κάνει αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα μέσα στην Ευρώπη.
Τα φρένα δεν είναι το δυνατότερο σημείο της αλλά είναι οκ.

Στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς και να είσαι καλά.

:beer:

gian_nykt
12/03/2007, 07:10
ΤΗΝΧ Κώστα....

ξέρω τι εστί η κατηγορία απλά δεν μου άρεσε ποτε να την εχεις και να την βγάζεις μια Κυριακή ή 1 φορά τις 1-2 βδομάδες για μια βόλτα. Να πας και το βραδάκι μια βόλτα για καφέ, να πας και στην δουλειά σου...δεν σου λεω βέβαια να εισαι μποτιλιαρισμένος κέντρο με το γουρούνι αλλά......μην κάνεις και ΑΜΑΝ να την καβαλήσεις και όλες τις άλλες μέρες να κάθεται!
Πάντως απο μπαγκάζια θα πρέπει να εχεις ψαχτεί μιας και εχεις κάνει ταξίδια...
Ποια χρησιμοποιεις?
Εχω βρει ενα σχαράκη της five stars κι ενα της Renntec για να πεις οτι κάτι δένεις ή βάζεις μια πλάκα για βαλίτσα μιας και όσες είδα απο εταιρίες βαλιτσών ήταν...χάλια και αρκετά ψηλά η βαλίτσα. Τριπλέτες είδα ψιλοχάλια πάλι και για την ωρα ψάχνω να δω τι υπάρχει για top case.
To βασικο ειναι οτι ειναι πιο ευκολοδήγητο απο το ΧΧ μιας και οταν το ειχα με ζώριζε μονο σε κλειστά επαρχιακά "φιδίσια" κομμάτια των λίγων χιλιομέτρων αλλά μολις ο δρόμος άνοιγε έστω και λίγο σε αποζημίωνε και με το παραπάνω!!!

Kostas NL
12/03/2007, 21:41
Γεια σου Γιάννη,

Για πλαινές βαλίτσες χρησιμοποιώ τα προιόντα τύπου Oxford, δεν έχω βαλίτσες που κουμπώνουν σε σταθερή τριπλέτα, όπως και εσύ έτσι και εγώ δεν βρήκα ένα τέτοιο σύστημα που να μου αρέσει αρκετά.

Top case δεν έχω, επειδή ταξιδεύω συνήθως μόνος δένω μία τσάντα στην θέση του συνοδηγού ή την περνάω στους ώμους μου (τσάντα με ιμάντες για τους ώμους)

Τα μπαγάζια μου αποτελούνται από τις δύο πλαινές βαλίτσες, το tank bag και μία τσάντα πλάτης. Για εμένα ήταν πάντα αρκετά, ακόμα και για μεγάλα ταξίδια όπως Ελλάδα - Ολλανδία και πίσω.

Κοίτα και αυτό το site, ίσως βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες και αξεσουάρ.

http://www.pashnit.com/hayabusa-mods.htm

Συμφωνώ με αυτό που λες για φιδίσια και ανοικτά κομμάτια δρόμων.
Για εμένα η μοτοσυκλέτα αυτή είναι εκπληκτική και πραγματικά ευχαριστιέμαι ένα μεγάλο ταξίδι μαζί της.

Να είσαι καλά και καλά χιλιόμετρα.

gian_nykt
13/03/2007, 06:46
Καλα, μονος βολεύεσαι μια χαρά...το θέμα ειναι να εχεις χώρο αν πας κάπου και διπλός...!
Το ξέρω το site μιας κι εχω ψαχτεί αρκετα για κάποια πράγματα αλλά είπα μιας και εισαι ταξιδιάρης και κάτοχος Busa μπας και εχεις βρεί τίποτε άλλο....
Τεσπά...καλές οι πληροφορίες αλλά κάτσε να δώ με το καλό τι θα κάνω με μοτο κι αν τελικά η μοίρα το φέρει να πάρω τίποτα τέτοιο....Είδωμεν! :beer: