PDA

View Full Version : Ελληνοπουλα της εθνικης τζουντο...



mrklyk
08/03/2007, 13:13
gamatoi eimaste, parτe onomata ellinon pou katebazoume os ethniki omada. note oti oloi oi iliadides (ektos apo ton ena) einai georgianoi pou exei iothetisei o proponitis


Κριτήριο για τη συγκρότηση της εθνικής ομάδας που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο της Σερβίας (6-8 Απριλίου), αποτελεί για τους Έλληνες αθλητές το προπονητικό καμπ που θα πραγματοποιηθεί 12-16 Μαρτίου στο Νίμπουργκ της Τσεχίας. Η ευχάριστη είδηση που έρχεται πάντως από το στρατόπεδο του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, έχει να κάνει με τον Ταριέλ Ζιντιρίδη (-66κ.), ο οποίος βρίσκεται στο τελικό στάδιο της αποκατάστασης, από την πρόσφατη χειρουργική επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε στο δεξί γόνατο και αναμένεται τεθεί κανονικά στη διάθεση του Νίκου Ηλιάδη μετά από απουσία τεσσάρων μηνών.
Οι υπόλοιποι τζουντόκα που επέλεξε στην αποστολή ο ομοσπονδιακός προπονητής, είναι οι Αλέξανδρος Γκορντέεφ, Ρεβάζ Ζιντιρίδης (-60κ.), Γκεβόργκ Γιανκανίδης (-66κ.), Πάβελ Ντάνκο, Δαϋίδ Τσοκούρι , ’ρης Κοτανίδης (-73κ.), Βάζα Ζιντιρίδης, Γρηγόρης Βότικας, Ηλίας Ηλιάδης του Μιρμάν (-81κ.), Ηλίας Ηλιάδης του Νίκου, Θεόδωρος Μασμανίδης (-90κ.), Μιχάλης Αλεξιάδης και Χρήστος Κελετζιάν (+100κ.).

Αντίθετα θα απουσιάσουν οι Διονύσης και Βασίλης Ηλιάδης αλλά και ο Λαυρέντης Αλεξανίδης, που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμού, με τη συμμετοχή του δεύτερου πάντως να θεωρείται σίγουρη για το Βελιγράδι.

Cpt. Haddock
08/03/2007, 13:26
Αν αυτοί δουλεύαν σε οικοδομή θα ήταν οι "αλβανοί" οι "ρωσοπόντιοι", θα δουλεύαν πιθανόν ανασφάλιστοι, θα ήταν στο τρέξιμο για άδειες παραμονής κλπ κλπ

τώρα, εν μια νυκτί τακτποιούνται όλα

2 μέτρα και 2 σταθμά, ανάλογα το πως μας βολεύει σαν χώρα...

alximistis
08/03/2007, 13:36
Εννοείται Ηλία! Όταν δουλεύουν είναι απλώς "καλοί" αλλοδαποί (Αλβανοί Ρώσοι κλπ). οι οποίοι προσπαθούν να είναι τίμιοι και να συμβάλλουν στην ανάπτυξη της πατρίδας μας!
Όταν όμως συνεισφέρουν σε θριάμβους τότε γίνονται μέχρι και Έλληνες!

Gandalf dr685sm
08/03/2007, 14:21
έχουμε καταντήσει σαν τους Γάλλους στο Basket της δεκαετίας του 90, που βάφτιζαν τους μαυρούκους απο τις αποικίες , Γάλλους υπήκοους , για να τους έχουν στην Εθνική.

Τι να λέμε τώρα...


Gandalf

fantacid
08/03/2007, 14:29
οπως λεει κ ενα παλιο ανεκδοτο......

τι θα ηταν ο πυρος δημας εαν ΔΕΝ ηταν ολυμπιονικης????



































































αλβανος!!!

:wave2:

H.A.Balafoutre
08/03/2007, 17:56
Κάποιοι από αυτούς στις Χώρες τους που έμεναν τους έλεγαν Έλληνες για να τους κοροϊδέψουν και να τους εξεφτελίσουν επειδή δεν ήταν Αλβανοί, Ρώσοι και τα ρέστα.

Εδώ που ήρθαν τώρα τους βλέπουμε από την άλλη μεριά του καθρέπτη. Τους λέμε Αλβανούς και Ρωσοπόντιους.

Σίγουρα ήρθαν και κατακάθια, αλλά κάποιοι έχουν όντως ελληνικές ρίζες.

Τώρα αν είναι σωστή η όλη συμπεριφορά του κράτους, σίγουρα δεν είναι. Και υπάρχουν πολλά περιστατικά.

Το θέμα είναι η καταγωγή τους ή ότι έχουμε χάσει την συνείδησή μας ως Έλληνες και κατά συνέπεια τους αφήνουμε να κάνουν αφού βρίσκουν πρόσφορο έδαφος?

Έχουμε αποχαυνωθεί ως κοινωνία και χάθηκαν οι συμπαγής αξίες μας ώστε να μην μπορεί κανένας να τις αμφισβητήσει. Δεν φταίει κανένας ρωσοπόντιος, ούτε και αλβανός.

mumbler
11/03/2007, 23:50
Ντροπή ούτε μια λέξη Ελληνική δε μπορούν να προφέρουν,οι περισότεροι από αυτούς.
Για πιό λόγο αντιπροσωπεύουν την Ελλάδα?
Ποιά συμφέροντα εξυπηρετούν αυτές οι Ελληνοποιήσεις?
Γιατί αυτές οι θέσεις στην εθνική ομάδα δεν καλύπτονται από Ελληνόπουλα?
Γιατί δεν δίνουν ευκαιρίες σε Ελληνόπουλα παρα μόνο υιοθετούν ξένους αθλητές?

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να βλέπω έναν Έλληνα να παλεύει στη θέση τους και
ας μη φέρνει διάκρισεις.:wave2:

project.breeze
12/03/2007, 02:35
Και επειδή αυτό το κακό με το "Ρωσοπόντιος" έχει παραγίνει και επειδή η καταγωγή μου είναι ποντιακή σας λέω για να ξέρετε πως δεν υπάρχει Ρωσοπόντιος,υπάρχουν Πόντιοι και Ρώσοι και για να γίνομαι και πιο συγκεκριμένος οι Πόντιοι είναι Σπαρτιάτες οι οποίοι διώχτηκαν από την Σπάρτη για κάποιο λόγο και μετοίκησαν στην Ρωσία.Για περισσότερες λεπτομέρειες θα ρωτήσω τον παππού μου:D

Cpt. Haddock
12/03/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Και επειδή αυτό το κακό με το "Ρωσοπόντιος" έχει παραγίνει και επειδή η καταγωγή μου είναι ποντιακή σας λέω για να ξέρετε πως δεν υπάρχει Ρωσοπόντιος,υπάρχουν Πόντιοι και Ρώσοι και για να γίνομαι και πιο συγκεκριμένος οι Πόντιοι είναι Σπαρτιάτες οι οποίοι διώχτηκαν από την Σπάρτη για κάποιο λόγο και μετοίκησαν στην Ρωσία.Για περισσότερες λεπτομέρειες θα ρωτήσω τον παππού μου:D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σορυ ρε συ αλλα αυτά ούτε ο Λιακόπουλος δεν τα λέει

:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

Sferopetadhn
12/03/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Και επειδή αυτό το κακό με το "Ρωσοπόντιος" έχει παραγίνει και επειδή η καταγωγή μου είναι ποντιακή σας λέω για να ξέρετε πως δεν υπάρχει Ρωσοπόντιος,υπάρχουν Πόντιοι και Ρώσοι και για να γίνομαι και πιο συγκεκριμένος οι Πόντιοι είναι Σπαρτιάτες οι οποίοι διώχτηκαν από την Σπάρτη για κάποιο λόγο και μετοίκησαν στην Ρωσία.Για περισσότερες λεπτομέρειες θα ρωτήσω τον παππού μου:D

Όχι ρε! Τί διώχτηκαν! Αποικίες ήταν όλα αυτά τα μέρη για να εξυπηρετούν το εμπόριο.

Καλώς ή κακώς η Ελλάδα έχει γεμίσει με ξένους και καλό θα ήταν να αρχίσουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι όλο και περισσότεροι θα αρχίσουν να ανεβαίνουν κοινωνικά και να φαίνονται περισσότερο (γιατί προς το παρόν οι ομάδες αυτές μας είναι γνωστές για τη μαφία, τις κλοπές κλπ)... Όπως ο Σχορτσιανίτης, που είναι 100% Έλληνας με Έλληνα πατέρα και μητέρα μαύρη, έτσι θα ακολουθήσουν κι άλλοι.

Δηλαδή από πότε στην Αγγλία, Γαλλία, Σουηδία, Γερμανία κλπ κλπ υπήρχαν μαύροι; Απόγονοι σκλάβων είναι όλοι αυτοί και τώρα έχουν γεμίζει τον τόπο. Στην εθνική Γαλλίας πχ υπάρχουν 1-2 λευκοί. Να μη μιλήσουμε για το μπάσκετ (ΝΒΑ) τί γίνεται.

Και το ανάποδο... ο Πέτζα που ήρθε από τη Σερβία όταν ήταν 14-15 και τώρα παίζει ΝΒΑ γιατί να μην είναι Έλληνας; Έχει σπίτι στη Θεσαλλονίκη, η γυναίκα του είναι Ελληνίδα και όποτε δίνει συνέντευξη μιλάει για την Ελλάδα και πόσο την αγαπά... Μακάρι να γινόταν να τον έβλεπα στη δική μας Εθνική... :sad:

project.breeze
12/03/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σορυ ρε συ αλλα αυτά ούτε ο Λιακόπουλος δεν τα λέει

:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:



Λυπάμαι που με συγκρίνεις με έναν νεοφασίστα,ρατσιστή και ξενόφοβο αλλά δεν νομίζω πως έχω καμμία σχέση.Από το emoticon στο τέλος θα έπρεπε να καταλάβεις πως το post ήταν με καθαρά χιουμοριστική διάθεση την οποία άλλωστε έχω πάντα όταν αναφέρω ιστορίες και μαρτυρίες του παππού μου...

Cpt. Haddock
12/03/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Λυπάμαι που με συγκρίνεις με έναν νεοφασίστα,ρατσιστή και ξενόφοβο αλλά δεν νομίζω πως έχω καμμία σχέση.Από το emoticon στο τέλος θα έπρεπε να καταλάβεις πως το post ήταν με καθαρά χιουμοριστική διάθεση την οποία άλλωστε έχω πάντα όταν αναφέρω ιστορίες και μαρτυρίες του παππού μου...

καλά, άκυρο

:p :wacko:

project.breeze
12/03/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
καλά, άκυρο

:p :wacko:



Θα σε καταγγείλω στον Master of the Universe,ξέρεις ποιόν...

oxidisingDeamon
12/03/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sferopetadhn
Όχι ρε! Τί διώχτηκαν! Αποικίες ήταν όλα αυτά τα μέρη για να εξυπηρετούν το εμπόριο.

Καλώς ή κακώς η Ελλάδα έχει γεμίσει με ξένους και καλό θα ήταν να αρχίσουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι όλο και περισσότεροι θα αρχίσουν να ανεβαίνουν κοινωνικά και να φαίνονται περισσότερο (γιατί προς το παρόν οι ομάδες αυτές μας είναι γνωστές για τη μαφία, τις κλοπές κλπ)... Όπως ο Σχορτσιανίτης, που είναι 100% Έλληνας με Έλληνα πατέρα και μητέρα μαύρη, έτσι θα ακολουθήσουν κι άλλοι.

Δηλαδή από πότε στην Αγγλία, Γαλλία, Σουηδία, Γερμανία κλπ κλπ υπήρχαν μαύροι; Απόγονοι σκλάβων είναι όλοι αυτοί και τώρα έχουν γεμίζει τον τόπο. Στην εθνική Γαλλίας πχ υπάρχουν 1-2 λευκοί. Να μη μιλήσουμε για το μπάσκετ (ΝΒΑ) τί γίνεται.

Και το ανάποδο... ο Πέτζα που ήρθε από τη Σερβία όταν ήταν 14-15 και τώρα παίζει ΝΒΑ γιατί να μην είναι Έλληνας; Έχει σπίτι στη Θεσαλλονίκη, η γυναίκα του είναι Ελληνίδα και όποτε δίνει συνέντευξη μιλάει για την Ελλάδα και πόσο την αγαπά... Μακάρι να γινόταν να τον έβλεπα στη δική μας Εθνική... :sad:

xmmmm antikimenika opoiosdipote me enan gonea ellina, pou megalose stin ellada exei to dikeoma na leei oti einai ellinas...

oso gia tous mavrous se agglia, galia, souidia... nai einai arketoi apo aftous apogonoi sklavwn... alla para ma para poloi einai apogonoi metanastwn... idika stin agglia exei para polous apogonous Tsamaikanwn metanastwn...

Twra oso gia auto pou les peri mafias ktl ktl... ena exw na pw... emis den eimaste kaliteroi... otan irthan pou den vlepan mprosta tous apo tin pina... tous eixame kai doulevan kiriolektika san sklavoi... skavan apo to proi mexri to vradi kai to merokamato tous eftane na paroun 2-3 karvelia psomi na fane...

twra ligdose to anteraki tous... kai arxisan na apodidoun... ;) auto me to na sinithizoume oti tha anevoun kinonika den to polu epiasa... exeis kanei pote sto eksoteriko? ti diafora exei enas alvanos stin ellada, me enan ellina sto unomeno vasilio i' stin ameriki? giati diladi na xairomaste gia tous elines pou diaprepoun sto eksoteriko kai na xaliomaste pou o alvanos ekane fragka stin ellada...

gia mena magkia tou... giati irthe kai ekane doulies pou den tis kanoun oi ellines... pire polu ligotera apo auta pou pernoun oi ellines kai katafere na ftiaksei ti zwi tou...

Opoiosdipote xaliete pou anevenoun oi alvanoi... kalo einai na psaksei ligo pws ksekinisan oi ellines stin ameriki kai tin afstralia, kai pws tous simperiferthikan ekei... kai pws simperiferthikame emis stous alvanous... ;)

SPORAKIAS
12/03/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από oxidisingDeamon

Opoiosdipote xaliete pou anevenoun oi alvanoi... kalo einai na psaksei ligo pws ksekinisan oi ellines stin ameriki kai tin afstralia, kai pws tous simperiferthikan ekei... kai pws simperiferthikame emis stous alvanous... ;)

το θεμα ειναι πως συμπεριφερθηκαμε εμεις στις χωρες που μεταναστευσαμε (αμερικη,γερμανια,αυστραλια,κ.λ.π)...και πως συμπεριφερονται καποιοι ξενοι στη χωρα μας....

ναι ειχαμε και εμεις τα καλοπαιδα εκει που πηγαμε ..αλλα εδω εχει παραγινει το κακο με καποιους....

και πριν αρχισουν καποιοι τους χαρακτηρισμους..... απλα θα πω οτι τωρα που φτιαχνω το σπιτι εχω αρκετους μαστορους που ειναι ξενοι (υπαρχουν βεβαια και ελληνες) και ειναι και καλα παληκαρια ....

VanDiemen
12/03/2007, 16:48
Η διαδικασία επαναπατρισμού των ποντίων, ας μη γελιόμαστε, έγινε καθαρά για ψηφοθηρικούς λόγους. Γι' αυτό και ζήτημα αν ένα 20% συτών που ήρθαν, έχει κάποια σχέση με πόντο. Επειδή κατά τη διαδικασία παραχώρησης της άδειας παραμονής, όποιος δήλωνε πόντιος, ήταν πόντιος! Έπαιρνε το οικοπεδάκι του, το επιδοτούμενο δανειάκι του με εγγύηση του δημοσίου, τα μοριούλια του για το δημόσιο, την απαλλαγούλα στράτευσής του, το διορισμό του, τις κρατικές επιχορηγήσεις του και όλα μέλι γάλα. Απλώς άδραξαν την ευκαιρία. Τυχοδιώκτες που εκμεταλεύτηκαν τα κίνητρα που δίνονταν και συνεχίζουν να δίνονται. Και ανάμεσα σ' αυτούς τους τυχοδιώκτες βρίσκονται πολλοί αδίστακτοι εγκληματίες.

Cpt. Haddock
12/03/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
την απαλλαγούλα στράτευσής του

:nono: :nono: :nono: :nono:

έχω συνυπηρετήσει με "ρωσοπόντιους"

μη λέμε οτι μας κατεβαίνει

:smokin:

oxidisingDeamon
12/03/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
το θεμα ειναι πως συμπεριφερθηκαμε εμεις στις χωρες που μεταναστευσαμε (αμερικη,γερμανια,αυστραλια,κ.λ.π)...και πως συμπεριφερονται καποιοι ξενοι στη χωρα μας....

ναι ειχαμε και εμεις τα καλοπαιδα εκει που πηγαμε ..αλλα εδω εχει παραγινει το κακο με καποιους....

και πριν αρχισουν καποιοι τους χαρακτηρισμους..... απλα θα πω οτι τωρα που φτιαχνω το σπιτι εχω αρκετους μαστορους που ειναι ξενοι (υπαρχουν βεβαια και ελληνες) και ειναι και καλα παληκαρια ....

ofilw na paradextw oti irthan katakathia idika apo alvania kai rosia... alla min mou peis oti perimenei kanis kinoniki anodo apo autous...

alites itan, alites irthan, alites paramenoun... osoi ksenoi anevenoun kinonika einai nikokireoi... kai doulepsan sklira... ;)

VanDiemen
12/03/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono: :nono: :nono: :nono:

έχω συνυπηρετήσει με "ρωσοπόντιους"

μη λέμε οτι μας κατεβαίνει

:smokin:

Και υπηρέτησαν 18μηνο ή όσο κι εσύ;;;;

oxidisingDeamon
12/03/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono: :nono: :nono: :nono:

έχω συνυπηρετήσει με "ρωσοπόντιους"

μη λέμε οτι μας κατεβαίνει

:smokin:

antikimenika allo to pontios allo to rosopontios... ;) kai o monos tropos gia na tous ksexorisis einai na eisia esu pontios... kai na ksereis pontiaka... osoi mporoun na milisoun pontiaka, einai pontioi (dedomeno oti ta milane san mitriki tous glossa) osi den milane, einai rosoi apo tis perioxes tou pontou... ;)

H.A.Balafoutre
12/03/2007, 17:55
Ελληνοπόντιοι είναι το ποιό σωστό. Κι εγώ υπηρέτησα μαζί τους, έπαιξα και ξύλο μαζί τους αλλά στο τέλος αυτό που έμεινε ήταν ο αμοιβαίος σεβασμός. Δεν ήταν και τα καλύτερα παιδιά, αλλά από όσο βλέπω, οι περισσότεροι δουλεύουν όλη μέρα για την οικογένειά τους.

Όπως λένε, να είσαι στους γονείς σου όπως θα ήθελες να είναι τα παιδιά σου απέναντί σου, το ίδιο ισχύει και για τη συμπεριφορά μας απέναντι στους άλλους.

Να φαίρεσαι όπως θα ήθελες να σε φαίροντε. Σεβασμός.

VanDiemen
12/03/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ελληνοπόντιοι είναι το ποιό σωστό.....


Γι' αυτούς που πραγματικά είναι, δε διαφωνεί κανένας. Για τους άλλους όμως, οι οποίοι ευθύνονται για την αρνητική έννοια που έχει δοθεί στη λέξη "ρωσοπόντιος", νομίζω ότι το συνθετικό "-πόντιος" είναι τιμητικός τίτλος.

Cpt. Haddock
13/03/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Και υπηρέτησαν 18μηνο ή όσο κι εσύ;;;;

Όχι, 12μηνο...

Άλλα άλλο μειωμένη θητεία (που κάνουν ενα σωρό άλλοι), άλλο απαλλαγή στράτευσης.

Για να λέμε τα πράγματα σωστά

Και εγώ έκανα 15μηνο γιατί ήμουν στη Χίο

:D

VanDiemen
13/03/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι, 12μηνο...

Άλλα άλλο μειωμένη θητεία (που κάνουν ενα σωρό άλλοι), άλλο απαλλαγή στράτευσης.

Για να λέμε τα πράγματα σωστά

Και εγώ έκανα 15μηνο γιατί ήμουν στη Χίο

:D

Πολύ ωραία! Η μειωμένη θητεία δεν είναι προνόμιο; Αναθεωρώ αυτό που είπα και διορθώνω. Απαλλαγή μέρους από την υποχρεωτική στράτευση ή μειωμένη θητεία. Είναι ρατσιστές όλοι αυτοί που δε θέλουν περισσότερα προνόμια από τους μετανάστες αλλά διεκδικούν ίσα δικαιώματα με ανθρώπους που ήρθαν στην Ελλάδα χθες ως πόντιοι, ενώ δεν είναι; Αν θεωρείτε παράλογο αυτό που λέω και θεωρείτε ρατσιστικά όλα αυτά (γιατί το άκουσα κι αυτό), έτσι όπως είστε σκυμμένοι, αν βρείτε ένα ευρώ, δικό μου είναι.. εγώ το έχασα (τουλάχιστο να βγάλουμε τίποτα αφού δεν πείθω).

Sferopetadhn
13/03/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από oxidisingDeamon
auto me to na sinithizoume oti tha anevoun kinonika den to polu epiasa...

Πραγματικά δεν υποννόησα τίποτα. Απλά επεσήμανα το γεγονός ότι όσο περνάν τα χρόνια θα εμφανίζονται (αν δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη) αυτοί που θα είναι αφεντικά με Έλληνες υπαλλήλους και καλά θα κάνουν στην τελική.


Αρχικά δημιουργήθηκε από oxidisingDeamon
exeis kanei pote sto eksoteriko? ti diafora exei enas alvanos stin ellada, me enan ellina sto unomeno vasilio i' stin ameriki?

Έχω μείνει έξω για 1 χρόνο (όχι πολύ το ξέρω) Σκωτία. Δεν ξέρω τί γνώμη μπορεί να είχαν για τους Έλληνες αλλά απ' τη στιγμή αρχίσαμε να βγαίνουμε και μετέπειτα που τους βοηθούσα στα μαθήματα μάλλον μπόρεσα να τους αποδείξω ότι τουλάχιστον δεν είμαστε πίθηκοι (όπως ίσως να νόμιζαν). Είναι πολύ ωραίο να βλέπεις την έκπληξη στα μάτια τους όταν εκεί που όλοι κοιτούσαν σα χάνοι οι μοναδικοί που καταλάβαιναν ήμασταν εγώ και οι Κινέζοι.. και το μάθημα δεν ήταν ούτε στα Ελληνικά ούτε στα Κινέζικα :lol:

Γενικά πάντως, μένοντας με άτομα απ' όλο τον κόσμο έμαθα ότι οι γενικεύσεις και τα στερεότυπα είναι μία μεγάλη μπούρδα, για να μην πω ότι σε πολλά θέματα είμαστε μεγάλα ζώα ως λαός (αυτό είναι ένα άλλο θέμα)...

Σχετικά με τους Έλληνες που πήγαν έξω όμως διαφωνώ. Όχι γιατί δεν πήγαν και καθάρματα, αλλά γιατί ποτέ δεν άκουσα για Ελληνική μαφία ή οργανωμένο έγκλημα. Αντίθετα, σε λίγα μόλις χρόνια, η Αλβανική και η Ρώσικη μαφία είναι από τις πιο διάσημες και σκληρές του κόσμου. Επίσης πολλά πρωτοφανή για την Ελλάδα εγκλήματα ,κυρίως ανηλίκων, έχουν γίνει από ξένους.

Το πρόβλημα δεν είναι οι ξένοι, αλλά το γεγονός ότι μπήκαν χωρίς έλεγχο (σε αντίθεση με τους Έλληνες μετανάστες) και βρήκαν πρόσφορο έδαφος για να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες πολιτικές...

Ένα είναι το συμπέρασμα! Γενικεύσεις και τσουβαλιάσματα δεν έχουν νόημα, αλλά εγώ εξακολουθώ να είμαι επιφυλακτικός με ορισμένες φάτσες που βλέπω καθημερινά στο δρόμο... φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά...

oxidisingDeamon
13/03/2007, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sferopetadhn
[B]Πραγματικά δεν υποννόησα τίποτα. Απλά επεσήμανα το γεγονός ότι όσο περνάν τα χρόνια θα εμφανίζονται (αν δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη) αυτοί που θα είναι αφεντικά με Έλληνες υπαλλήλους και καλά θα κάνουν στην τελική.

vasika exoun arxisi idi... kai kirios se epankelmata pou exoun na kanoun me petra... ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sferopetadhn

Έχω μείνει έξω για 1 χρόνο (όχι πολύ το ξέρω) Σκωτία.
...
ήμασταν εγώ και οι Κινέζοι.. και το μάθημα δεν ήταν ούτε στα Ελληνικά ούτε στα Κινέζικα :lol:

skotia akouw... ellines akouw... kinezous akouw... min mou peis oti tha akousw kai to ISLI... :D (ekana kai egw ena xrono ekei...)

antikimenika ta perisotera stereotipa einai lathos... kai mia kai ekanes skotia isos paratirises oti to oti oi skotsezei einai tsigkounides einai lathos... ;) vasika emena oi aggloi mou fenonte poio tsigkounides...

oso gia tous metanastes kai tin enklimatikotita tous edw exeis dikio... omos paravlepeis oti tous ekmetaleftikan oi ellines otan protoirthan... kai deftero paravlepeis tin diafora tou morfotikou epipedou tou mesou ellina kai tou mesou alvanou enklimatia... (kai lew enklimatia... giati kserw polous alvanous pou me kanoun na niothw agramatos)

oso gia tin enklimatikotita twn alodapwn anilikwn... nomizw oti einai logiko... dioti apo oso vlepw, perithoripiounte apo tous ellines... kai mesa apo mia allisidoti antidrasi... kataligoun na einai kolopaidarades... alla pistevo oti an ta pragmata itan diaforetika isos kai autoi na itan diaforetikoi... ;) auto den simenei oti tous dikeologo... apla anarotieme pia einai i dikia mas efthini... ;)

LsKostas
14/03/2007, 10:51
apla anarotieme pia einai i dikia mas efthini...


η δικη μας ευθυνη ειναι οτι αφηνουμε το "οικονομικο λομπυ" στην Ελλαδα
να θησαυριζει...

Φερανε τους ξενους,καλους και "κακους",τους καλους τους εκμεταλεύτηκαν
φθηνα εργατικα χερια,Ολυμπιαδες,δημοσια εργα κτλ.

Τους "κακους" τους χρησιμοποιησαν και αυτους.Δεν τους ηθελαν(χμ και παλι χμ)
Και να ως δια μαγειας επιχορηγησεις μαμουθ για "ασφαλεια" του πολιτη,πεζες περιπολιες,
αυξηση του στολου των περιπολικων,καινουριες μηχανες για τους Ζ(ΟΡΡΟ),καμερες ασφαλειας,
επιδομα επικινδυνοτητας για τα Ματ(ειναι επικινδυνες οι 18χρονες φοιτητριες).

Μα τι λεμε τωρα???
τι λεμε?...


Για ποιον
λογο??? Μα για την ασφαλεια...την πληρωνεις πολυ ακριβα την ασφαλεια σου.

Στην τελικη,σιγα τον πολυελαιο με την εθνικη τζουντο...συντηρουν τον μυθο οτι
η Ελλαδα φροντιζει τα παιδια της.Τουφες...
Τα παιδια της Ελλαδας νικουν μαχες
πολy πιο σημαντικες καθημερινα.Χαλαρα...

και βεβαια θα τον σφαξω τον αλβανο,ρωσοποντιο που θα μπει σπιτι μου
οπως αλλωστε και αν ηταν κανα καλοπαιδο ελληνας...

"οικονομικο λομπυ" λεξι κλειδι τελικα...ωραιος αυτος που το πε...


να βαλω και ενα emoticon ε???:smokin: