PDA

View Full Version : Έκθεση στο Αν.Αεροδρόμιο



project.breeze
09/03/2007, 14:01
Σκέφτομαι αύριο πρωί-πρωί να κατέβω Αθήνα για να επισκεφτώ μία έκθεση στο Αν.Αεροδρόμιο που αφορά τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.Επειδή το ταξίδι θα γίνει αυθημερόν ξέρει κανείς να μου πει αν αξίζει τον κόπο ή να κάτσω στα αυγά μου και να μην πάω πουθενά;Την έχει επισκεφτεί κανείς;Περιμένω απαντήσεις ειδικά απο συναδέλφους Μηχανολόγους/Μηχανικούς και Ηλεκτρολόγους/Μηχανικούς.Ευχαριστώ :beer:

afrotwin
09/03/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Σκέφτομαι αύριο πρωί-πρωί να κατέβω Αθήνα για να επισκεφτώ μία έκθεση στο Αν.Αεροδρόμιο που αφορά τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.Επειδή το ταξίδι θα γίνει αυθημερόν ξέρει κανείς να μου πει αν αξίζει τον κόπο ή να κάτσω στα αυγά μου και να μην πάω πουθενά;Την έχει επισκεφτεί κανείς;Περιμένω απαντήσεις ειδικά απο συναδέλφους Μηχανολόγους/Μηχανικούς και Ηλεκτρολόγους/Μηχανικούς.Ευχαριστώ :beer:

os gnosto opios exi avga ka8ete se afta
giati alios xanis ta avga ke ta pasxalia...:lol:
san idravlikos sou apantao...
:rotflmao: :rotflmao:


ke epi tin efkeria ke ego re pedia nio8o mia pina ti na kano?:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
09/03/2007, 14:06
Είχα πάει στην αντίστοιχη που είχε γίνει στο εκθεσιακό κέντρο Αθηνών το φθινόπωρο.

Εξαρτάται απο το τι σε ενδιαφέρει εσένα, εγώ πχ (αν και "εξ' αγχιστείας" συναδελφος) είχα πάει σαν πελάτης/επενδυτής με σκοπό να μιλήσω σε μια-δυο εταιρίες που μου έιχαν συστήσει για φωτοβολταϊκά

Αν πηγαίνεις σαν μηχανικός για να μάθεις περισσότερα για αυτά μάλλον θα απογοητευτείς γιατι - νομίζω - απευθύνεται σε "ευρύτερο" κοινό που θα ήθελε να εγκαταστήσει τέτοια συστήματα

Γενικώς, καλό είναι να αρχίσουμε να ασχολούμαστε λίγο πιο πολύ με αυτά τα ζητήματα

:wave2: :beer: :wave2:

cityfly
09/03/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
os gnosto opios exi avga ka8ete se afta
giati alios xanis ta avga ke ta pasxalia...:lol:
san idravlikos sou apantao...
:rotflmao: :rotflmao:


ke epi tin efkeria ke ego re pedia nio8o mia pina ti na kano?:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao:


στείλε το runerra στην έκθεση και πάρτου τα αυγά να κάνεις καμιά ομελέτα:lol:

project.breeze
09/03/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Είχα πάει στην αντίστοιχη που είχε γίνει στο εκθεσιακό κέντρο Αθηνών το φθινόπωρο.

Εξαρτάται απο το τι σε ενδιαφέρει εσένα, εγώ πχ (αν και "εξ' αγχιστείας" συναδελφος) είχα πάει σαν πελάτης/επενδυτής με σκοπό να μιλήσω σε μια-δυο εταιρίες που μου έιχαν συστήσει για φωτοβολταϊκά

Αν πηγαίνεις σαν μηχανικός για να μάθεις περισσότερα για αυτά μάλλον θα απογοητευτείς γιατι - νομίζω - απευθύνεται σε "ευρύτερο" κοινό που θα ήθελε να εγκαταστήσει τέτοια συστήματα

Γενικώς, καλό είναι να αρχίσουμε να ασχολούμαστε λίγο πιο πολύ με αυτά τα ζητήματα

:wave2: :beer: :wave2:



Υπάρχουν σκέψεις για δημιουργία μίας εγκατάστασης φωτοβολταϊκών κάπου έξω από την Λάρισα(καθαρά για εμπορικούς σκοπούς) και σκέφτομαι σοβαρά να συμμετέχω (πάνε τα λεφτά για το GSXR :bigcry: ) οπότε θα με ενδιέφερε να πάρουμε κάποιες προσφορές απο εταιρίες,να δούμε αν μας συμφέρει,ποιός θα είναι ο χρόνος απόσβεσης της επένδυσης κτλ.Για μία πρώτη επαφή θα πάμε.Συμφωνώ μαζί σου,δυστυχώς είμαστε μαζί με την Ισπανία και την Ιταλία οι πιο ηλιόλουστες χώρες στην Ευρώπη και δεν το εκμεταλλευόμαστε.Κρίμα...

Cpt. Haddock
09/03/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Υπάρχουν σκέψεις για δημιουργία μίας εγκατάστασης φωτοβολταϊκών κάπου έξω από την Λάρισα(καθαρά για εμπορικούς σκοπούς) και σκέφτομαι σοβαρά να συμμετέχω (πάνε τα λεφτά για το GSXR :bigcry: )

ρε ξέρεις πόσα gsxr παίρνεις με τα λεφτά που κάνει η εγκατάσταση ΜΙΑΣ μονάδας; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(ενδεικτικά περίπου 700,000 ευρώ, επιδοτούμενα φυσικα σε μεγάλο ποσοστό)

Εγώ έχω μιλήσει με μια εταιρία απο τη Λάρισσα, τη Hypervolt

:wave2:

project.breeze
09/03/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε ξέρεις πόσα gsxr παίρνεις με τα λεφτά που κάνει η εγκατάσταση ΜΙΑΣ μονάδας; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(ενδεικτικά περίπου 700,000 ευρώ, επιδοτούμενα φυσικα σε μεγάλο ποσοστό)

Εγώ έχω μιλήσει με μια εταιρία απο τη Λάρισσα, τη Hypervolt

:wave2:



Δεν πειράζει για το GSXR,σε 2-3 χρόνια θα το πάρω σε όλα τα χρώματα,θα βγάλω το άχτι μου σου λέω:smokin:

gloum
09/03/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Συμφωνώ μαζί σου,δυστυχώς είμαστε μαζί με την Ισπανία και την Ιταλία οι πιο ηλιόλουστες χώρες στην Ευρώπη

γκουχου γκουχου...Πορτογαλία...γκουχου...:)

Η έκθεση είναι καθαρά για εμπορικό σκοπό.Δεν ξέρω αν θα έχει εταιρίες και ποιές αλλά σίγουρα δεν θα διαφωτίσει τεχνικά θέματα.Πάντωςστην δουλειά (με ανανεώσιμα δουλεύω και εγώ)δεν σκοπεύει να πάει πολύς κόσμος.Είναι αρκετά μικρή καμία σχέση με την ΕΝΕΡΓΕΙΑ που είχε γίνει το χειμώνα

johnnyestia
09/03/2007, 20:58
Ήταν γνωστό στους τεχνικούς κύκλους της χώρας εδώ και πολλούς μήνες η πραγματοποίηση αυτής της έκθεσης. Από συναδέλφους μηχανικούς υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον, οπότε πιστεύω πώς αξίζει τον κόλπο η επίσκεψη. Σίγουρα προσανατολίζεται περισσότερο στην ενημέρωση επενδυτών, αλλά απ'οτι έχω μάθει και πιστεύω θα γίνουν αρκετές εισηγήσεις, τόσο για τις ΑΠΕ όσο και για περισσότερα θέματα που έχουν να κάνουν με την ενεργειακή οικονομία.

Μέχρι σήμερα δεν βρήκα χρόνο να πάω, αλλά το Σ/Κ θα είμαι σίγουρα εκεί. Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο έστω και μια βόλτα.

BILLY FILTH
10/03/2007, 12:04
εγώ πάντως κατά τις 17:00 θα είμαι εκεί:wave2:

project.breeze
11/03/2007, 03:20
Τελικά πήγα στην έκθεση αλλά απογοητεύτηκα,δεν μου άρεσε η διαδικασία που έπρεπε να υποστείς ώστε να πάρεις κάρτα εισόδου.Όσο αφορά τους εκθέτες ήταν αρκετές οι εταιρίες αλλά όχι τόσες ώστε να σου επιτρέψουν να κυκλοφορήσεις στην έκθεση πάνω από μία ώρα.Από μία πρόχειρη έρευνα αγοράς διαπίστωσα πως οι τιμές των εταιριών κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα για μία δεδομένη εγκατάσταση πράγμα που δυστυχώς εγώ το μεταφράζω σαν δημιουργία καρτέλ μεταξύ των εταιριών που τελικά πλήττει τον αγοραστή.Το πιο HOT κομμάτι της έκθεσης εκτός από ένα "μωρό" που εργαζόταν στην έκδοση των καρτών εισόδου ήταν το μοντέλο 1/3 μίας Gas Turbine της Kawasaki απόδοσης 7,8MW:beer:

Lupo
11/03/2007, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Τελικά πήγα στην έκθεση αλλά απογοητεύτηκα,δεν μου άρεσε η διαδικασία που έπρεπε να υποστείς ώστε να πάρεις κάρτα εισόδου.Όσο αφορά τους εκθέτες ήταν αρκετές οι εταιρίες αλλά όχι τόσες ώστε να σου επιτρέψουν να κυκλοφορήσεις στην έκθεση πάνω από μία ώρα.Από μία πρόχειρη έρευνα αγοράς διαπίστωσα πως οι τιμές των εταιριών κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα για μία δεδομένη εγκατάσταση πράγμα που δυστυχώς εγώ το μεταφράζω σαν δημιουργία καρτέλ μεταξύ των εταιριών που τελικά πλήττει τον αγοραστή.Το πιο HOT κομμάτι της έκθεσης εκτός από ένα "μωρό" που εργαζόταν στην έκδοση των καρτών εισόδου ήταν το μοντέλο 1/3 μίας Gas Turbine της Kawasaki απόδοσης 7,8MW:beer:

Δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί για άλλους λόγους κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα οι τιμές.
Και γίνεται παγκοσμίως αυτό.
Δεν γίνεται για να πλήξει τον αγοραστή. Αντιθέτως, είναι λογικές τιμές για ένα τέτοιο σύστημα.
Και είναι όλες περίπου ίδιες, γιατί όλα τα εργοστάσια, αγοράζουν μία βασική Α'ύλη τους, από 3 εργοστάσια παγκοσμίως. Και αυτά έχουν ίδιες τιμές.
:D

Ποια διαδικασία είχε για να πάρεις κάρτα εισόδου?
:wave2:

zzr2005
11/03/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Τελικά πήγα στην έκθεση αλλά απογοητεύτηκα,δεν μου άρεσε η διαδικασία που έπρεπε να υποστείς ώστε να πάρεις κάρτα εισόδου.Όσο αφορά τους εκθέτες ήταν αρκετές οι εταιρίες αλλά όχι τόσες ώστε να σου επιτρέψουν να κυκλοφορήσεις στην έκθεση πάνω από μία ώρα.Από μία πρόχειρη έρευνα αγοράς διαπίστωσα πως οι τιμές των εταιριών κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα για μία δεδομένη εγκατάσταση πράγμα που δυστυχώς εγώ το μεταφράζω σαν δημιουργία καρτέλ μεταξύ των εταιριών που τελικά πλήττει τον αγοραστή.Το πιο HOT κομμάτι της έκθεσης εκτός από ένα "μωρό" που εργαζόταν στην έκδοση των καρτών εισόδου ήταν το μοντέλο 1/3 μίας Gas Turbine της Kawasaki απόδοσης 7,8MW:beer:

για πες ενδεικτικά κόστος εγκατάστασης ...
επιλέγεις εσύ πόσες kw θέλεις να εγκαταστήσεις??
ή υπάρχουν στάνταρ κάποιες μονάδες που αποδίδουν τόσες KW κ επιλέγεις ποια καλύπτει τις ανάγκες σου???

υπάρχει κόστος συντήρησης???

project.breeze
11/03/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ποια διαδικασία είχε για να πάρεις κάρτα εισόδου?
:wave2:


Έπρεπε να πας στο πρώτο γκισέ στο οποίο γινόταν χαμός να προμηθευτείς κάποια κουπόνια τα οποία συμπλήρωνες με όλα τα στοιχεία σου και μετά να τα πας απέναντι σε ένα άλλο γκισέ που επίσης γινόταν χαμός να παραδώσεις τα χαρτιά,να περιμένεις να εκτυπωθούν τα στοιχεία σου σε ταμπελάκι,να πληρώσεις και μετά μπορούσες επιτέλους να μπεις στην έκθεση...

project.breeze
11/03/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
για πες ενδεικτικά κόστος εγκατάστασης ...
επιλέγεις εσύ πόσες kw θέλεις να εγκαταστήσεις??
ή υπάρχουν στάνταρ κάποιες μονάδες που αποδίδουν τόσες KW κ επιλέγεις ποια καλύπτει τις ανάγκες σου???

υπάρχει κόστος συντήρησης???



Ενδεικτικά θα σου πω πως η εγκατάσταση για την οποία εμείς συζητήσαμε θα έχει ένα συνολικό κόστος 550.000 ευρώ και το ποσό της δικής μας επένδυσης δεν θα υπερβεί τα 150.000 ευρώ,τα υπόλοιπα είναι επιδοτούμενα.Αυτά τα ποσά αφορούν εγκατάσταση η οποία θα λειτουργεί καθαρά για εμπορική χρήση,για οικιακή χρήση να υπολογίζεις περίπου 10.000 ευρώ για μία εγκατάσταση η οποία θα καλύπτει περίπου το 60-70% των αναγκών του σπιτιού σου σε ρεύμα.Για περισσότερες πληροφορίες ρώτα τον Gloum γιατί δεν έχω αυτή την στιγμή τα προσπέκτους και τις σημειώσεις μου:beer:

xampos
11/03/2007, 13:34
Επιλεγεις εσει ποσα KW σου χρειαζονται ημερισιως για να καλυψεις τις ανακγες ενεργειας στο σπιτι σου και αναλογα με τα ποσα KW θες να παραγεις αγοραζεις και την αναλογη επιφανεια φοτοβολταικων.

Το βραδυ που δεν χρειαζεσαι ενεργεια την περνει η δεη και σε πληρωνει αναλογως (ειναι υποχρεομενει να το κανει διοτι παραγεις εργο)

Για συντηρηση δεν ξερω αλλα αποσβεση γινεται σε μια 7 ετια και σου δινουν εγυηση 25 ετων για μια εγκατασταση.Δηλαδη εχεις 18 χρονια κερδος. (εχεις τζαμπα ενεργεια , τρομερο :eek: :eek: )

Αλλα δυστηχως εδω στην ελλαδα δεν το εκμεταλευομαστε γιατι ειμαστε :a24: :a24: .

Η ΔΕΗ θα μπορουσε να ειχε τεραστιες επιφανειες φοτοβολταικων και να παραγει ενα μεγαλο ποσοστο ενεργειας εστι απλα . (χωρις να καταστρεφη το περιβαλλον) Τωρα γιατι δεν το κανει ειναι αλλο θεμα.

Οι ηλεκτρολογοι του μελοντος (δηλαδη εμεις τα παιδια που σπουδαζουνε τωρα ) θα πρεπει να ασχοληθουμε σοβαρα με αυτου του ειδους εγκαταστασεις. Αλλα επειδη ειμαστε στην ελλαδα δεν ειμαι καθολου σιγουρος γι αυτο. :( :(

τα συμπερασματα δικα σας.


:wave2: :wave2:

zzr2005
11/03/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Ενδεικτικά θα σου πω πως η εγκατάσταση για την οποία εμείς συζητήσαμε θα έχει ένα συνολικό κόστος 550.000 ευρώ και το ποσό της δικής μας επένδυσης δεν θα υπερβεί τα 150.000 ευρώ,τα υπόλοιπα είναι επιδοτούμενα

η μονάδα που αναφέρει εσύ για εμπορικούς σκοπούς πόσες KW παράγει???
υπάρχουν περιορισμοί στο που πρέπει να εγκατασταθεί???
εννοώ η διοχέτευση της στο δίκτυο της ΔΕΗ πως γίνεται???

project.breeze
11/03/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
η μονάδα που αναφέρει εσύ για εμπορικούς σκοπούς πόσες KW παράγει???
υπάρχουν περιορισμοί στο που πρέπει να εγκατασταθεί???
εννοώ η διοχέτευση της στο δίκτυο της ΔΕΗ πως γίνεται???



Στην Ελλάδα, η μέση ετήσια προσπίπτουσα ηλιακή ακτινοβολία κυμαίνεται στις 1.750 kWh/m2. Ένα σύστημα λοιπόν ονομαστικής ισχύος 3 kWp, που καταλαμβάνει μια επιφάνεια 30 m2 περίπου, έχει την δυνατότητα παραγωγής 4.500 kWh/έτος


Σου παραθέτω ενδεικτική τιμή από μία σελίδα




Hybrid basic - Σύστημα παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος

για κάλυψη βασικών αναγκών σε εξοχικές κατοικίες



Περιγραφή συστήματος :

▪ Φωτοβολταϊκά πάνελ πολυκρυσταλλικού πυριτίου, μέγιστης ισχύος 120Wp ανά τεμάχιο (2 τεμάχια)

▪ Συστοιχία συσσωρευτών OPzS βαθειάς εκφόρτισης, 12V με συνολική χωρητικότητα 450Ah (6 τεμάχια των 2V)


▪ Μετατροπέας ημιτόνου 12VDC / 230VAC 1000W

▪ Ρυθμιστής φόρτισης φωτοβολταϊκών 20Α

▪ Βάσεις στήριξης φωτοβολταϊκών πάνελ

▪ Πλήρης ηλεκτρολογικός και άλλος εξοπλισμός υποστήριξης του συστήματος



Συνολική τιμή συστήματος : 3200 ?



Στη παραπάνω τιμή ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται Φ.Π.Α. 19%, μεταφορικά έξοδα του συστήματος και εργασίες εγκατάστασης.


Το βασικότερο που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι βάσει νόμου ΔΕΝ μπορείς να εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκά σε χωράφι το οποίο χρησιμοποιήθηκε έστω και μία φορά τα τελευταία 20χρόνια για γεωργική εκμετάλλευση

gloum
12/03/2007, 12:11
Πάντως καλό θα είναι πριν πάει κάποιος και αγοράσει έτσι ένα σύστημα στα τυφλά να κάνει κάποια μελέτη για τον χώρο του.Έχω δει εγκαταστάσεις τίγκα στην σκια που δίνου απίστευτα χαμηλή απόδοση.Γενικά η σκιά είναι ο μεγαλύτερο εχθρός των ΦΒ.Ανάλογα την συνδεσμολογία των επιμέρους κυψελών μια σκία της τάξης του 25% σε μία μόνο κυψέλη από τις πολλές που κάνουν ένα φωτοβολταικό πάνελ(κοινώς σκεφτείτε μια σκιά 20 τατραγωνικών εκατοστών σε μια έκταση 3-4 τετραγωνικών μέτρων) μπορεί να σου επιφέρει πτώση απόδοσης 25% σε σχέση με την αρχική...Μην αγοράζετε κάτι έτσι..επιμένω..Βάλτε κάποιον να κάνει μελέτη του χώρου:wave2: (πολύ εμπόριο η έκθεση όμως ρε παιδάκι μου...κανένα επιστημονικό ενδιαφέρον)

Boxer
12/03/2007, 18:15
Η ουσια ειναι μια.
Βρισκεις ενα χωραφι 4 στρ. το λιγοτερο να το βλεπει ο ηλιος ολη μερα.
Συστηνεις μια ΟΕ η μονος σου η με καποιον αλλο.
Κανεις αιτηση για εξαιρεση.
Την παιρνεις.
Εγκαθιστας μοναδα 20KW η οποια κοστιζει 100.000 €
Εσυ χρειαζεσαι 25.000 δικα σου + 25.000 δανειο + 50.000 επιδοτηση. Μπορεις και με leasing χωρις να βαλεις τιποτα απο την τσεπη σου.
Παραγεις το χρονο 26.000 KWh τις οποιες πουλας στη ΔΕΗ απο 0,40 εως 0,50 αναλογα την περιοχη με εγγυημενο συμβολαιο 20 ετων.

Χοντρα χοντρα εισπρατεις 11.500 € το χρονο , κανεις αποσβεση σε μια 5ετια και μετα εισπρατεις.

Ειναι εξυπνη μπιζνα γενικα.

Το μονο που χρειαζεται ειναι να αγορασεις τιποτα στρεμματα στο πουθενα με 1000 € το στρεμμα και να κανεις κατι μελετες για να καταθεσεις το φακελο που κοστιζει 8000€.

zzr2005
12/03/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Η ουσια ειναι μια.
Βρισκεις ενα χωραφι 4 στρ. το λιγοτερο να το βλεπει ο ηλιος ολη μερα.
Συστηνεις μια ΟΕ η μονος σου η με καποιον αλλο.
Κανεις αιτηση για εξαιρεση.
Την παιρνεις.
Εγκαθιστας μοναδα 20KW η οποια κοστιζει 100.000 €
Εσυ χρειαζεσαι 25.000 δικα σου + 25.000 δανειο + 50.000 επιδοτηση. Μπορεις και με leasing χωρις να βαλεις τιποτα απο την τσεπη σου.
Παραγεις το χρονο 26.000 KWh τις οποιες πουλας στη ΔΕΗ απο 0,40 εως 0,50 αναλογα την περιοχη με εγγυημενο συμβολαιο 20 ετων.

Χοντρα χοντρα εισπρατεις 11.500 € το χρονο , κανεις αποσβεση σε μια 5ετια και μετα εισπρατεις.

Ειναι εξυπνη μπιζνα γενικα.

Το μονο που χρειαζεται ειναι να αγορασεις τιποτα στρεμματα στο πουθενα με 1000 € το στρεμμα και να κανεις κατι μελετες για να καταθεσεις το φακελο που κοστιζει 8000€.

8000 e????απλά για να καταθέσεις το φάκελο??
κάποιος έγραψε πριν οτι η γη που θα εγκατασταθούν δεν πρέπει να έχει καλλιερηθεί τα προηγούμενα 20 χρόνια...:eek:

το θέμα με τις επιδοτήσεις είναι αν τις λαμβανεις αφού κατεθέσεις το φάκελο κ εγκριθεί ή δίνεις εσύ τα λεφτά εγκαθιστάς το όλο σύστημα κ στα δίνουν σταδιακά όπως γίνεται με όλες τις άλλες επιδοτήσεις???

γιατί όπως καταλαβαίνουμε ειναι λίγο δύσκολο να βρεις πχ 100.000 ευρώ έστω κ αν πάρεις μετά το 75% των χρημάτων πίσω απο τις επιδοτήσεις...

αυτό με το leasing για πες λεπτομέρειες??
το αναλαμβάνει η εταιρία που εγκαθιστά το σύστημα???γιατί τότε μιλάμε για σούπερ ευκαιρία...έστω κ για προσωπική χρήση για να καλυπτεις τις αναγκες σου σε ενέργεια σχεδόν δωρεάν...

Boxer
12/03/2007, 19:32
To 8000 € ειναι λιγο αυθαιρετο.
Χρειαζεται τοπογραφικο και μια περιβαλοντολογικη μελετη + καποια χαρτια τα οποια θα σου πανε γυρω στα 8000 λεω εγω και καποιοι συμβουλοι. Δηλαδη τα "8000¨ ειναι λιγο στον αερα εφοσον τα καταβαλεις πριν παρεις την αδεια παραγωγης η την "εξαιρεση".

Απαξ και την παρεις ομως μετα ειναι σιγουρα λεφτα διοτι με 50000 € επενδυση + οτι σου κοστισει το χωραφι + ασφαλεια + 2-3000 συσταση εταιριας + ΤΕΒΕ καθε χρονο και με 11500 σιγουρα τσεπατα το χρονο αποσβενεις στα 6 χρονια σιγουρα.

Η επιδοτηση ειναι 50% και οχι 75%
Απλα το 25% της επενδυσης πρεπει να ειναι δικα σου λεφτα και το αλλο 25% απο δανειο.

Απλα εαν πας σε leasing αναλαμβανει η τραπεζα να σου αγορασει τον εξοπλισμο και εσυ πληρωνεις μια δοση το μηνα για 50000 € οποτε τα πρωτα χρονια εισπρατεις απο ΔΕΗ και πληρωνεις την τραπεζα και μετα απλα εισπρατεις.

Αυτα εν ολιγοις απο αυτα που ακουσα στην εκθεση.

ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ;

Boxer
12/03/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
8000 e????απλά για να καταθέσεις το φάκελο??
κάποιος έγραψε πριν οτι η γη που θα εγκατασταθούν δεν πρέπει να έχει καλλιερηθεί τα προηγούμενα 20 χρόνια...:eek:

ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ

το θέμα με τις επιδοτήσεις είναι αν τις λαμβανεις αφού κατεθέσεις το φάκελο κ εγκριθεί ή δίνεις εσύ τα λεφτά εγκαθιστάς το όλο σύστημα κ στα δίνουν σταδιακά όπως γίνεται με όλες τις άλλες επιδοτήσεις???

ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.τΩΡΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΕΝΕΙΣ ΟΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.

γιατί όπως καταλαβαίνουμε ειναι λίγο δύσκολο να βρεις πχ 100.000 ευρώ έστω κ αν πάρεις μετά το 75% των χρημάτων πίσω απο τις επιδοτήσεις...

αυτό με το leasing για πες λεπτομέρειες??
το αναλαμβάνει η εταιρία που εγκαθιστά το σύστημα???γιατί τότε μιλάμε για σούπερ ευκαιρία...έστω κ για προσωπική χρήση για να καλυπτεις τις αναγκες σου σε ενέργεια σχεδόν δωρεάν...

ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ
Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ 100000 € ΕΞΟΥ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΔΑ ΤΩΝ 20KW .ΚΑΙ ΓΙΑ 20 KW ΧΡΕΙΑΖΕΑΣΑΙ ΜΙΣΟ ΣΤΡΕΜΜΑ.
ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟ ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ. ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΣΟ ΣΤΡΕΜΜΑ ΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 1000€ ΤΟ ΣΤΡΕΜΜΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΑΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ. ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΣ ΜΟΝΟ ΠΕΤΡΕΣ.