PDA

View Full Version : ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ



sakismip
10/03/2007, 13:24
kalhspera se olous.thelw na kanw mia erwtish!skeftomai na metaferw thn mhxanh apo thn krthi sthn thesallonikh alla den kserw pos!me karabi den ginetai giati den exei,odigontas den ginete giati exw kai to amaksi pou prepei na parw.auto pou sekftika einai me metaforikh!kserei kanenas kamia metaforikh pou na mou metaferei thn mhxanh me asfaleia kai poso auto tha kostisei?:confused:

babishondakias
10/03/2007, 14:10
To μονο σιγουρο ειναι οτι θα κοστισει πολλα. :rolleyes:

Με το καραβι μεχρι αθηνα και απο κει με τρενο ισως. κανα 50 ρικο στο τρενο.

axtarmas
10/03/2007, 14:24
mporis na tin metaferis psakse gia metaforiki tsimenidis exei edra stin rodo athina kai thesaloniki,aplos na kseris oti tha exeis kapia spasimata apo tin metafora
:wacko:

Xrider
10/03/2007, 14:27
Το καλοκαιρι εχει σιγουρα καραβι!Θεσ/Συρο/Χανια

soundstorm
10/03/2007, 15:02
Οι μεταφορικες δεν δεχονται πραγματα που δεν ειναι πακεταρισμενα.Θα πρεπει να μπει η μηχανη μεσα σε κουτα(οπως οταν ηρθε Ελλαδα).Αν καποιος δεχτει να ξερεις πως θα εχεις ζημιες.Πλοιο εχει αλλα μονο καλοκαιρια(αν θυμαμαι καλα).
Η καλυτερη λυση ειναι οπωε σου ειπαν παραπανω με πλοιο και μετα τρενο.

axtarmas
10/03/2007, 15:06
den xriazete kouti aplos tha tin fortosoun sto fortigo kai tha tin ksefortosoune ston teliko proorizmo:)

axtarmas
10/03/2007, 15:10
exei to ierapetra kai to vitsesno kornaro kapos etsi legete kateveni kriti,aplos sou lene paketarismeno gia na min efthinonte gia tis zimies pou tha kanoun stin metafora the kai tin metaforiki sealand tou m@l@k@ tou mixakou:eyepop: einai sto iraklio

Λεωνίδας
10/03/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
πλοιο και μετα τρενο. +1

Αλλά νομίζω υπάρχει πλοίο που ξεκινάει από Ηράκλειο και φτάνει Θεσσαλονίκη ... ίσως μόνο το καλοκαίρι:confused:

axtarmas
10/03/2007, 15:14
to kalokairi eisxei afto to kentery nomizo kani to dromologio

Marinos-GSXR
10/03/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakismip
kalhspera se olous.thelw na kanw mia erwtish!skeftomai na metaferw thn mhxanh apo thn krthi sthn thesallonikh alla den kserw pos!me karabi den ginetai giati den exei,odigontas den ginete giati exw kai to amaksi pou prepei na parw.auto pou sekftika einai me metaforikh!kserei kanenas kamia metaforikh pou na mou metaferei thn mhxanh me asfaleia kai poso auto tha kostisei?:confused:

αν καταλαβα απο κρητη-θεσσαλονικη θες να τη μεταφερεις?αν ναι, φευγει καραβι απο Ηρακλειο κατευθειαν θεσσαλονικη και το στελνεις το μηχανακι σαν ασυνοδευτο και το παραλαμβανεις εσυ κανονικα με κοστος αν θυμαμαι καλα γυρω 30-40 ευρω.αν θελεις μπορω να ρωτησω!:beer:

soundstorm
10/03/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας


Αλλά νομίζω υπάρχει πλοίο που ξεκινάει από Ηράκλειο και φτάνει Θεσσαλονίκη ... ίσως μόνο το καλοκαίρι:confused:
Οταν ημουν Σαλονικα ειχε.Αλλα αν θυμαμαι καλα ηταν το καλοκαιρι μονο.
Αν εχει πλοιο τοτε βγαζεις εισητηριο,δενεις και την μηχανη να μην φαει καμια σαβουρα μεσα στο γκαραζ και ολα μια χαρα.

Ακου και κατι να γελασεις.Ενας φιλος ηθελε να παει την μηχανη απο Μυτιληνη -Αθηνα αλλα του ζητησαν 80 ευρα.Παει λοιπον το παλικαρι στο λιμανι 2 ωρες νωριτερα και πιανει εναν εναν ολους τους νταλικεριδες:
-Φορτωμενος ταξιδευεις?
-ναι

-Φορτωμενος ταξιδευεις?
-ναι
..........
..........
-Φορτωμενος ταξιδευεις?
-Οχι,δεν εχω φορτιο.
-λοιπον φιλε,θα σου δωσω 40 ευρα αλλα θα φορτωσουμε την μηχανη στο φορτηγο και μολις φτασουμε πειραια την κατεβαζουμε.
-αμεεε!


Ετσι λοιπον πηγε με 40 ευρο την μηχανη του στην αθηνα.(εγω παντως δεν θα το εκανα)!!

road spirit
10/03/2007, 15:47
Λοιπόν φίλε σάκη,

υπάρχει μεταφορική που κάνει τη δουλειά και μάλιστα πολύ καλά. Αλλά... δεν ξέρω αν κάνει στάση σαλονίκη. Το λέω αυτό γιατι έχει έδρα Σερρες, και από εκει τον ξέρω.
Λέγεται Σάκης Κιοσές και ο τύπος μας μεταφέρει τις μοτο όταν ανεβαίνουμε από αθηνα προς σέρρες για την πίστα. Ο τύπος ξέρει απο μηχανές, τις προσέχει πάρα πολύ, να σκεφτείς ότι έχει κάνει μεταφορές και για τις μοτο γνωστού περιοδικού... Κόστος 50 Ε.

Το θέμα είναι αν σε βολεύει να πας να αφήσεις την μηχανή σου στην Αθήνα, εκεί από όπου φορτώνει, και μετα να δείς αν κάνει στάση σαλονίκη.

...δεν έχω το τηλ του εύκαιρο τωρα...

xanoutas
10/03/2007, 16:20
Σάκη είχα μεταφέρει την μηχανή μου από Αθήνα στα Γιάννενα. Την πας στην μεταφορική και στην φορτώνουν όπως είναι σε φορτηγό. Την περνάνε και δυο γύρες από το πλαστικό με τις φούσκαλες για να μην γρατσουνιστεί. Το τελικό κόστος ήταν 60 ευρώ και ήρθε σε άψογη κατάσταση. Από Αθήνα για Θεσσαλονίκη μπορείς να την μεταφέρεις και με το τρένο νομίζω.

sakismip
10/03/2007, 18:18
sas euxaristw olous gia tis apantiseis sas.karabi paidia ypeirxe gia thess alla to exoun stamatisei.den kserw to logo alla rotisa se taksidiotika grafeia kai pou eipan oti oute fetos to kalokairi tha exei

sakismip
10/03/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Marinos-GSXR
αν καταλαβα απο κρητη-θεσσαλονικη θες να τη μεταφερεις?αν ναι, φευγει καραβι απο Ηρακλειο κατευθειαν θεσσαλονικη και το στελνεις το μηχανακι σαν ασυνοδευτο και το παραλαμβανεις εσυ κανονικα με κοστος αν θυμαμαι καλα γυρω 30-40 ευρω.αν θελεις μπορω να ρωτησω!:beer:


mpwreis na rwtiseis marino an yparxei sigoura!

blackbusa
10/03/2007, 21:25
Loipon file an se endiaferei na tin stilis me to treno tha sou stixisei analoga me to varos tis mixanis.Ego diladi pu tin eixa steili ton noemvrio tou 2006 mou eixe stoixisei konta sta 100 euro(kawasaki zzr1100 250kg peripu varos).To treno einai skevoforos tou Ose ke nomizo oti fevgi kathe vrady kai tin paralamvanis stin Thessaloniki tin epomeni mera to proi.Otan tin pas ekei tin denoune brosta su ke borw na pw oti itan arketa kaloi sto desimo.Tin pira stin Thessaloniki xoris kanena provlima i gratzounia.Apo oso ksero oles i metaforikes einai polly pio akrives (ma polly omos an thymame kala otan eixa rwtisei).An pareis to 1110 tha sou poun ta katalila tilefvna pou xreiazesai.

Elpizw na se voithisa

babishondakias
10/03/2007, 21:43
Καλως ηρθες black busa.

Το τρενο ειναι μια φτηνη λυση και γρηγορη. αλλα.....

εγω προσφατα εστειλα μηχανη .

πηγαινοντας να την παραδωσω ουτε που τη ζιγησε (ματια δεν τις εριξε) τα 52 ευρω που πληρωσα δε ξερω πως τα εβγαλε ο τυπος .

Μετα την πληρωμη υπεγραψα χαρτη οτι δε φερει ο ΟΣΕ καμια ευθηνη για τυχον φθορες οι βλαβες κατα την ΜΕΤΑΦΟΡΑ :eyepop: :hypnotize
ναι ναι οπως διαβασατε. :rolleyes:
αν την παραλαβω σπασμενη κτλ δε βρισκω το δικιο μου πουθενα. (κοινος τον μπουλο) :mad: :mad:

Στο δεσιμο φυσικα δεν ημουνα μπροστα γιατι θα εφευγε την αλλη μερα.

Ευτηχως στην περιπτωση μου ηρθε σοα και αβλαβης η μηχανη (+ 10 δαχτυλα σκονη :yuck: :yuck: )

Η μεταφορα με το τρενο ειναι ενα ρισκο. κατα τ αλλα ειναι μια ευκολη λυση .

:wave2: :wave2:

XR_125L
10/03/2007, 21:56
+1000 :D :D :D

blackbusa
10/03/2007, 23:05
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΖΥΓΗΣΟΥΝ ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΔΕΝΟΥΝ (ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΩΣΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ).ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΑΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΣΟΥΜΕ.ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΗΝΗ ΓΙΑ ΖΗΜΙΕΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ Π.Χ.).ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ


P.S. αμαν τοση ωρα γραφω με κεφαλαια....Σορρυ αλλα βαριεμε να το ξαναγραψω ολο αυτο

axtarmas
11/03/2007, 02:52
ego douleva se metaforiki edo kai 5 xronia to mono pou ksero einai oti otan gini zimia den kseroun tipota ante na bgalis akri eidika tora pou exoume kai tous alodapous ante sothikes,stin karotsa tou fortigou tha to fortosoun sto koutelo i sto telos tis karotsas?ama einai sto telos kala tha einai ama einai mprosta sto koutelo atixises tha fortosoun kiala pragmata apo pano gia eksikonomisi xorou,otan tin balis sto karabi na einai se simio min tin petixi fortigo giati mia fora tha tin patisoun me fotigo,etsi ekane enas proistamenos mou evale mia mixani apo kato kai den katalave tipota otan tou fonaksane stamatise :)

sakismip
11/03/2007, 16:55
paides me exete anxosh ligo me tis metaforikes:confused:

axtarmas
11/03/2007, 17:23
se proetimazoume psixologika:D

sakismip
11/03/2007, 17:31
sthn telikh skeftomai na balw kana treilor sto amaksi kai na thn parw mazi mou

axtarmas
11/03/2007, 18:10
to kalitero pou exeis na kanis kai pio sigoura pragmata:smokin:

Frezas
12/03/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Λοιπόν φίλε σάκη,

υπάρχει μεταφορική που κάνει τη δουλειά και μάλιστα πολύ καλά. Αλλά... δεν ξέρω αν κάνει στάση σαλονίκη. Το λέω αυτό γιατι έχει έδρα Σερρες, και από εκει τον ξέρω.
Λέγεται Σάκης Κιοσές και ο τύπος μας μεταφέρει τις μοτο όταν ανεβαίνουμε από αθηνα προς σέρρες για την πίστα. Ο τύπος ξέρει απο μηχανές, τις προσέχει πάρα πολύ, να σκεφτείς ότι έχει κάνει μεταφορές και για τις μοτο γνωστού περιοδικού... Κόστος 50 Ε.

Το θέμα είναι αν σε βολεύει να πας να αφήσεις την μηχανή σου στην Αθήνα, εκεί από όπου φορτώνει, και μετα να δείς αν κάνει στάση σαλονίκη.

...δεν έχω το τηλ του εύκαιρο τωρα...

Το τηλ. του Σακη που αναφερεται ο 7-cubed ειναι :6932 428604

Μαζι ειχαμε μεταφερει τα μηχανακια χωρις κανενα προβλημα!!

sakismip
12/03/2007, 15:11
euxaristw AIFOS gia thn bohteia
:wave2:

nelson
12/03/2007, 15:17
άμα ενδιαφέρεσαι για τέλη του μήνα, τη πάω εγώ αδερφέ και σου
κοστίζει τα εισητήριά της στο πλοίο και ένα τσουρέκι τενκερλή
(εννοείται κάστανο) ...

:rotflmao:

Cpt. Haddock
12/03/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από axtarmas
to kalokairi eisxei afto to kentery nomizo kani to dromologio

to aiolos kenterYs mas afise gia pio zesta nera :wave2:

sakismip
12/03/2007, 15:21
file skeftomai gia pio meta gia mesa apriliou lew

ermiss
07/04/2008, 18:14
sory που το ξέθαψα, αλλά απο περιέργεια πήρα τηλ και ρώτησα τον ΟΣΕ.

67 ευρώ για μηχανή 200 κιλών αν ταξιδέψω και εγώ, δηλαδή αν τους δείξω όταν πληρώσω και το εισιτήριο για την ίδια διαδρομή, αλλιώς διπλάσια τιμή 134 ευρώ.

Sapadak
07/04/2008, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
sory που το ξέθαψα, αλλά απο περιέργεια πήρα τηλ και ρώτησα τον ΟΣΕ.

67 ευρώ για μηχανή 200 κιλών αν ταξιδέψω και εγώ, δηλαδή αν τους δείξω όταν πληρώσω και το εισιτήριο για την ίδια διαδρομή, αλλιώς διπλάσια τιμή 134 ευρώ.


Αυτο που λες κανουν οι περισσοτεροι


Κοβεις για τη μηχανη και για να μη διπλασιαστει το κοστος μεταφορας κοβεις ενα και για σενα, και ετσι βγαινει πολυ φθηνοτερο.