PDA

View Full Version : Σχετικα με e-pass Αττικής Οδού



PortisHead
12/03/2007, 14:03
Μια βοήθεια ρε παιδιά.
Για όσους εχουν ήδη e-pass , τι εννοει οταν λέει ημερολογιακό μηνα ???
Δηλ αν το βγάλω 15/3/2007 θα ισχυει μεχρι 15/4/2007 ή μεχρι 31/3/2007
Δεν τη διευκρινίζει αυτη τη μ@λ@κι@....

Help please......

Υ.Γ.
Για αυτοκινητο εννοώ.....

kakofonixx
12/03/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μια βοήθεια ρε παιδιά.
Για όσους εχουν ήδη e-pass , τι εννοει οταν λέει ημερολογιακό μηνα ???
Δηλ αν το βγάλω 15/3/2007 θα ισχυει μεχρι 15/4/2007 ή μεχρι 31/3/2007
Δεν τη διευκρινίζει αυτη τη μ@λ@κι@....

Help please......

Υ.Γ.
Για αυτοκινητο εννοώ.....

Για αυτοκινητο δε γνωριζω, αλλα αν θελεις να μαθεις για μοτο μπορω να σου πω μιας και εχω :wave2:

MIKE_16V
12/03/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Για αυτοκινητο δε γνωριζω, αλλα αν θελεις να μαθεις για μοτο μπορω να σου πω μιας και εχω :wave2:


Yπαρχει e-pass για μοτο??

kakofonixx
12/03/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Yπαρχει e-pass για μοτο??
Μαλλον το διατυπωσα λαθος... :look:
Δεν υπαρχει e-pass για μοτο, αλλα μια προπληρωμενη καρτα με την οποια περνας απο τα κανονικα διοδια, απο ελεγκτη
Το θετικοτατο ειναι οτι δε βγαζεις γαντια-μπουφαν κλπ κλπ για να βρεις ψιλα! :wave2:

SPORAKIAS
12/03/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Μαλλον το διατυπωσα λαθος... :look:
Δεν υπαρχει e-pass για μοτο, αλλα μια προπληρωμενη καρτα με την οποια περνας απο τα κανονικα διοδια, απο ελεγκτη
Το θετικοτατο ειναι οτι δε βγαζεις γαντια-μπουφαν κλπ κλπ για να βρεις ψιλα! :wave2:

+1

την εχω και εγω και βολευει μια χαρα...

εχουμε και εκπτωση 0,20€....:D

lilipoua
12/03/2007, 16:47
Αυτό ισχύει για το πρόγραμμα Bonus και για το Friendly νομίζω! Στη σελίδα του site της Αττικής Οδού με τη σύγκριση των προγραμμάτων το γράφει καθαρά πως ημερολογιακό μήνα εννοεί π.χ. από 1/3/07 - 31/3/07.

:smilea: :wave2:

schumacher_
13/03/2007, 10:19
Οπουδήποτε και αν αναφέρεται ο ημερολογιακός μήνας εννοείται ότι μετράει από 1η του μήνα μέχρι και την τελευταία μέρα του, ασχέτως από το πότε θα αγοράσεις/χρησιμοποιήσεις εσύ κάτι...

:wave2:

iziogas
13/03/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Μαλλον το διατυπωσα λαθος... :look:
Δεν υπαρχει e-pass για μοτο, αλλα μια προπληρωμενη καρτα με την οποια περνας απο τα κανονικα διοδια, απο ελεγκτη
Το θετικοτατο ειναι οτι δε βγαζεις γαντια-μπουφαν κλπ κλπ για να βρεις ψιλα! :wave2:

E... Συγνώμη! :confused: Πως καταφέρνεις με κράνος (περιορισμένο οπτικό πεδίο) και γάντια (περιορισμένη κίνηση και έως μηδενική αφή) να βρείς την κάρτα, όπου και αν την έχεις, και μετά να την ξαναβάλεις μέσα???

Δεν ρωτάω επικριτικά. Από πρακτικό ενδιαφέρον. :wave2:

Cpt. Haddock
13/03/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
E... Συγνώμη! :confused: Πως καταφέρνεις με κράνος (περιορισμένο οπτικό πεδίο) και γάντια (περιορισμένη κίνηση και έως μηδενική αφή) να βρείς την κάρτα, όπου και αν την έχεις, και μετά να την ξαναβάλεις μέσα???

Δεν ρωτάω επικριτικά. Από πρακτικό ενδιαφέρον. :wave2:

Ενώ τα ψιλά είναι πιο εύκολα ε; :p

Fireball400
14/03/2007, 01:09
Λοιπόν...έχεις από πριν την κάρτα στην κολότσεπη!Πλησιάζοντας τα διόδια βγάζεις το δεξί γάντι(εν κίνηση εννοείται)και το βάζεις κάτω από το...εμπόρευμα... και σταματάς σαν κύριος!Με το ελεύθερο χέρι δίνεις κάρτα-παίρνεις κάρτα.Μετά αράζεις δεξιά,φοράς το γάντι και έφυγες γκαζωμένος,για να την σπάσεις στον κύριο με την SLK,που νομίζει ότι επειδή τα έσκασε,μπορεί και να σε προσπερνάει(μέγα λάθος)!:lol:

al3x
14/03/2007, 07:08
δεν φοραμε τσιτα παντελονακι οποτε ακομα και με το γαντι μια χαρα τα καταφερνω και να την βγαλω και να την ξαναβαλω την καρτουλα....
κολοτσεπη power.... :)

kakofonixx
14/03/2007, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
E... Συγνώμη! :confused: Πως καταφέρνεις με κράνος (περιορισμένο οπτικό πεδίο) και γάντια (περιορισμένη κίνηση και έως μηδενική αφή) να βρείς την κάρτα, όπου και αν την έχεις, και μετά να την ξαναβάλεις μέσα???

Δεν ρωτάω επικριτικά. Από πρακτικό ενδιαφέρον. :wave2:
Την εχω στην μπροστινη τσεπη που βρισκεται ψηλα, στο υψος του στηθους.
Και πιστψε με γινεται χωρις να βγαλεις ουτε καν τα γαντια :wave2:

iziogas
14/03/2007, 09:03
ρε 'σεις, κι εγώ κάρτα έχω. Απλά μου έκανε εντύπωση το ότι τα καταφέρνετε με τα γάντια.

Εγώ απλά δεν αγχώνομαι. Σταματάω στο ταμίο. Βγάζω το γάντι, δίνω την κάρτα, βάζω το γάντι κι όλα καλά. Κι ασε την κούτα πίσω να βιάζεται!

SPORAKIAS
14/03/2007, 18:04
εγω την εχω στην αριστερη τσεπη της κορντουρα...

και με το γαντι ειναι ευκολο να ανοιξεις το φερμουαρ να την δωσεις-παρεις και να την ξαναβαλεις στην τσεπη....:winka:

Tropeas
14/03/2007, 18:30
Εγω που δεν ήξερα τίποτα ότι υπάρχει τέτοια κάρτα?
υπάρχει κάτι παρόμοιο και για τα Διόδια της εθνικής οδού?
αν και δεν πολυ χρησιμοποιώ Αττική, είναι ένας λόγος αυτή η διευκόλυνση να την προτιμήσω...

mourgakos
15/03/2007, 07:36
μαλιστα....εγω μπροστα στο τιμονι του χτ εχω βαλει 2τθηκουλες του lock του δισκοφρενου
στη μια βαζω το τηλεκοντρολ του γκαραζ και κλειδια μπαγκαζιερας,και στην αλλη βαζω χρηματα και οτι αλλο μου καρφωθει,ουτε τσεπεσ,τσεπακια,τι επιασα τωρα και τετοια....δε το δοκιμαζετε και εσεις?λεω τωρα.....

Tropeas
15/03/2007, 09:03
και μια ερώτηση : αν δηλαδή εγώ πάρω μια κάρτα την 01/04/07 με 20? και δεν τις κάνω τις διαδρομές στις 01/05/07 χάνω τα λεφτά μου ή μεταφέρονται?

lilipoua
15/03/2007, 09:11
Αν δεν χρησιμοποιείς την Αττική Οδό καθημερινά υπάρχει το e-pass στο πρόγραμμα Express (αυτό έχω κι εγώ) το οποίο δεν έχει bonus διελεύσεις, αλλά σταθερή εκπτωση 0,35 έστω και άν το χρησιμοποιήσεις 1 φορά το μήνα.
Δλδ βάζεις 20ευρώ σήμερα και μπορείς να τα ξοδέψεις όποτε θες με σταθερή εκπτωση, χωρίς χρονικούς περιορισμούς!!:)

kakofonixx
15/03/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
και μια ερώτηση : αν δηλαδή εγώ πάρω μια κάρτα την 01/04/07 με 20? και δεν τις κάνω τις διαδρομές στις 01/05/07 χάνω τα λεφτά μου ή μεταφέρονται?
Στην καρτα κανεις υποχρεωτικα μια αρχικη φορτιση με ?30 και δεν εχει χρονικο οριο.
Την χρησιμοποιεις οποτε θελεις χωρις να πρεπει να καταναλωσεις το ποσο σε 1 μηνα :wave2:

Tropeas
15/03/2007, 11:20
μετά όμως όταν μου τελειώσει , με πόσο μπορώ να την γεμίσω?
και εκεί έχω χρονικό περιορισμό χρήσης ή και αξίας?
δηλαδή θα χάσω μόνο την δυνατότητα να την χρησιμοποιήσω αν δεν την ξαναγεμίσω ή και το υπόλοιπό μου?

lilipoua
15/03/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
μετά όμως όταν μου τελειώσει , με πόσο μπορώ να την γεμίσω?
και εκεί έχω χρονικό περιορισμό χρήσης ή και αξίας?
δηλαδή θα χάσω μόνο την δυνατότητα να την χρησιμοποιήσω αν δεν την ξαναγεμίσω ή και το υπόλοιπό μου?


Δεν χάνεις τίποτα, όπως επίσης μετά, μπορείς να τη γεμίσεις και με 5ευρώ μόνο!! Δεν υπαρχει περιορισμός χρήσης!!

Δες αυτό : http://www.attikiodos.gr/attiki.asp?catid=2227