PDA

View Full Version : gsxr 1000 k4 καλο?



stratosZX10
12/03/2007, 18:54
ενδιαφερομαι να αγορασω ενα gsxr 1000 k4 και θα θελα να ρωτησω αξιζει ή να κοιταξω για κανενα R1. το μηχανακι το θελω και για βολτα-ταξιδι αλλα και για track day στις σερρες. ευχαριστω

Marinos-GSXR
12/03/2007, 19:31
φιλαρακι αν κανεις και(ψιλο)ταξιδακια και βολτες το GSXR ειναι πολυ πιο "ανετο" απο R1 για πιστα κανουν και τα 2.τωρα απο θεμα δυναμης το r1(04) εχει 4-5 αλογα παραπανω αλλα δεν θα δεις διαφορες τοGSXR ειναι γεματο απο χαμηλα ενω το r1 μετα της 10000rpm οποτε δεν εχει πλακα (στα δινει αποτομα )και μην ξεχασω SUZUKI GSX-Rs rullllllllzzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εγω ειμαι απολυτα ενθουσιασμενος με το μωρο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!καλες βολτες οτι και αν παρεις!!!!!!!!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer:

project.breeze
12/03/2007, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
ενδιαφερομαι να αγορασω ενα gsxr 1000 k4 και θα θελα να ρωτησω αξιζει ή να κοιταξω για κανενα R1. το μηχανακι το θελω και για βολτα-ταξιδι αλλα και για track day στις σερρες. ευχαριστω




1ον "Κακά" μηχανάκια δεν υπάρχουν πλέον,η τεχνολογία και η εξέλιξη έχουν καταφέρει όλα τα σύγχρονα μηχανάκια να είναι από πολύ καλά έως τέλεια,οι διαφορές είναι οριακές...

2ον Το Κ4 που ρωτάς θεωρείται ως ένα top end εργαλείο με απίστευτη δύναμη,ροπή και στήσιμο.Οι διαφορές που έχει με το R1 σε θέμα επιδόσεων είναι απειροελάχιστες και περιορίζονται στην αίσθηση που αποκομίζεις στις χαμηλές και μεσαίες στροφές,στις υψηλές δεν υπάρχει σημαντική διαφορά,άρα ναι μπορείς να πεις πως το GSXR είναι "γρηγορότερο" (με την πολύ στενή έννοια του όρου που σημαίνει ελάχιστα δεκατάκια στις από στάση επιταχύνσεις αλλά και μεγαλύτερες διαφορές στις ρεπρίζ).Πάντως όλα τα 1000αρια "σκοτώνουν" μην λέμε μ@λ@κίες...

3ον Το GSXR μέχρι και το 2004 (δηλαδή το Κ4 που ρωτάς) έχει μεγαλύτερες διαστάσεις από όλα τα τότε χιλιάρια που πρακτικά σημαίνει πως θα βολέψει καλύτερα έναν ψηλό αναβάτη και με την μεγάλη σχετικά ζελατίνα που έχει θα σε προστατεύει καλύτερα από τον αέρα σε συνθήκες γρήγορου ταξιδιού,άρα αν σκοπεύεις να κάνεις συχνά ταξιδάκια σίγουρα το GSXR θα σε βολέψει από άποψη άνεσης...

4ον Είναι θέμα γούστου,το R1 είναι ίσως από τα πιο όμορφα μηχανάκια που έχουνε κατασκευαστεί ποτέ και εγώ προσωπικά το τοποθετώ ελάχιστα κάτω από το Ducati 916 και την Agusta F4,το GSXR έχει μία ιδιάζουσα ομορφιά που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι,πάντως δεν έχω γνωρίσει κάποιον που να μην του αρέσει το R1...

5ον Στην πίστα...Αν και δεν έχω μπει ποτέ σε πίστα βλέπω γενικά πως αυτά τα 2 1000αρια είναι που χρησιμοποιούνται περισσότερο σε πίστα,πράγμα που σημαίνει πως είναι τουλάχιστον ικανοποιητικά,από την άλλη εγώ προσωπικά πιστεύω πως η χρήση 1000αριού σε οποιαδήποτε ελληνικη πίστα κρίνεται υπερβολική,τα 170+ άλογα τους δύσκολα μπορεί να τα διαχειριστεί κάποιος

6ον Η βασικά διαφορά που εντοπίζω εγώ σε αυτά τα δύο είναι στον τρόπο απόδοσης (λέω για σύγκριση του 20V R1 και όχι του καινούργιου που είναι 16V γιατί δεν το ξέρω).Το GSXR έχει πολύ δυνατές χαμηλές και μεσαίες σε σχέση με το R1 που "ξυρίζει" ψηλά,κάτι σαν διχρονοτετράχρονο δηλαδή.


Η τελική επιλογή είναι καθαρά δική σου υπόθεση...Μην δίνεις καμμία σημασία σε αυτά που σου λέω,φρόντισε το μηχανάκι που θα πάρεις να σου κάνει "κλικ" δηλαδή να ανοίγεις το γκαράζ και μόλις το βλέπεις να χαμογελάς,καμμία ιπποδύναμη και καμμία άλλη παράμετρος δεν είναι ικανές να υπερκεράσουν το "κλικ"...


Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο,ό,τι και να πάρεις,καλά χιλιόμετρα,προσοχή στους άλλους οδηγούς και πάντα εξοπλισμένος γιατί οι μηχανές είναι σίδερα και πλαστικά και ξαναφτιάχνονται αλλά οι άνθρωποι όχι:beer:

gixxerpap
12/03/2007, 19:47
επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου και τα δυο, αν σκοπευεις να κανεις και ταξιδακια, Κ4 με κλειστα τα ματια.......εντελως απροβληματιστο μοτερ, ικανοτατο στην πιστα, καθεται και ενας συνεπιβατης βρε αδερφε!

panjimnakos
12/03/2007, 21:18
Ειχα το κ4 black edition και ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ μηχανακι!!!;)
Προσωπικη μου αποψη με κλειστα τα ματια να παρεις κ4 και αν βρεις το μαυρο!
Μουναρα!!!!!!!!
Οπως λενε και τα παιδια παραπανω, πολυ καλυτερη καλυψη απο τον αερα στο ταξιδι και πολυ πιο ροπατο χαμηλα και στις μεμσαιες!
Το R1 προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου:yuck: Ασε που το εχει και η κουτση Μαρια!
Το Κ4 ηταν το μονο μηχανακι που το ειχα σκυλομετανιωσει που το πουλησα...
Πιστευω να κανεις τη σωστη επιλογη,,, δηλαδη Κ4:a18:

stratosZX10
12/03/2007, 21:58
ευχαριστω ρε αδερφια, να πω την αληθεια πιο πολυ εκλεινα προς το gsxr αλλα ηθελα κατι να με σμπρωξει και τι καλυτερο απο ανθρωπους με το ιδιο παθος.το προηγουμενο μηχανακι που ειχα ηταν ενα bandit 400,απο επιδοσεις ημουν ικανοποιημενος αλλα απο αξιοπιστια...... αστα να πανε......
για αυτο και τα φοβαμαι λιγο τα suzuki, λετε να μου βγαλει τιποτα προβληματα? ως μεταχειρισμενο κιολας? by the way περιπου τι τιμες πανε αυτα? για να συγκρινω με αυτα που μου ειπαν?


live fast...die young

project.breeze
12/03/2007, 22:35
Τα GSXR 1000 από πλευρά αξιοπιστίας είναι σκυλιά,μην το σκέφτεσαι,πάρτο!

T.R.E
12/03/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
ευχαριστω ρε αδερφια, να πω την αληθεια πιο πολυ εκλεινα προς το gsxr αλλα ηθελα κατι να με σμπρωξει και τι καλυτερο απο ανθρωπους με το ιδιο παθος.το προηγουμενο μηχανακι που ειχα ηταν ενα bandit 400,απο επιδοσεις ημουν ικανοποιημενος αλλα απο αξιοπιστια...... αστα να πανε......
για αυτο και τα φοβαμαι λιγο τα suzuki, λετε να μου βγαλει τιποτα προβληματα? ως μεταχειρισμενο κιολας? by the way περιπου τι τιμες πανε αυτα? για να συγκρινω με αυτα που μου ειπαν?


live fast...die young

Αμα βρεις σε καλη κατασταση γυρω στα 7.500 - 8.000 ? μια χαρα θα εισαι...

Απο προβληματα δεν εχουν ακουστει τιποτα συγκεκριμενα,φιλος που το εχει ειχε κανει απροβληματιστα 70.000 χλμ σε σβελτους ρυθμους...

Αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι ειναι πιο "απλωτο" απο τα μεταγενεστερα 1000αρια...

Δλδ εγω που ειμαι 1,75 περιπου τεντωνομαι λιγο για να φτασω τα κλιπον,αν συγκρινω με το δικο μου
Κ6 ας πουμε...

R1 καλυψη απο τον αερα=ανεκδοτο...

Μεταξυ μας η ζελατινα του Κ4 ειναι παρμπριζ:lol:

Τα μαρσπιε συνεπιβατη ειναι πολυ πιο βολικα στο Ζuki απ'οτι στο R1...

Τιμιοτατο μηχανακι που κανει οτι του ζητησεις και στεκεται με αξιωσεις ακομα και στα σημερινα χιλιαρια...

Αυτα απο μενα...


80734

samoure
12/03/2007, 23:07
Και αμα βρεις το limited edition (μαυρο-χρυσαφι με yoshi) ειναι μουν#ρ@,κατα τη γνωμη μου συναγωνιζεται ανετα τα σημερινα χιλιαρια.

DimST
13/03/2007, 09:37
Επιλογή μου τότε και σήμερα είναι το κ3/4. Το θεωρώ ώς την ιδανική μοτοσυκλέτα για όλο αυτό το πακέτο που περιγράφεις παραπάνω (σπόρ ταξίδια, πίστα και δικάβαλα) γι' άυτό και δεν θέλω να το αποχωριστώ... Απλά το βελτιώνω στα σημεία που χρειάζεται :D :D

Θέματα αξιοπιστίας δεν υπάρχουν αρκεί να κάνεις προσεκτική αγορά... να θυμάσαι αν βρείς καθαρό μηχανάκι μην κολλήσεις στο χρώμα, τα πλαστικά αν και όταν θές τα βάφεις, το μηχανάκι είναι το ίδιο εκπληκτικό σε όλα τα χρώματα ;)

http://w1.bikepics.com/pics/2006/02/27/bikepics-531565-800.jpg

DrIoannis
13/03/2007, 10:08
Το έχει φίλος και είναι κουκλί.Έχει δύναμη αρκετή και ροπή από χαμηλά.Η θέση συνοδηγού είναι εξαιρετική(αυτή δοκίμασα).Μου φαίνεται πιο ανθρώπινο από το R1.

stratosZX10
13/03/2007, 18:36
αδερφια ρωτησα ενα φιλαρακι μου σημερα και μου ειπε οτι μπορουμε να βρουμε απο θεσσ/νικη κ4 γυρω στα 5000 ευρωπουλα. πιστευω ειναι ευκαιρια απλως το παλικαρι που το εχει τα θελει μετρητοις. τι να προσεξω ωστε να μην παρω κανενα χρεπι πρωην στουκαρισμενο.... ή με προβληματα....?:nono:

panjimnakos
13/03/2007, 19:22
Για 5000€ μηπως ειναι το 600?
Αν ειναι το 1000 και ειναι καλο, ΠΑΡΤΟ με χιλια!!!!!
:rotflmao:

gixxerpap
13/03/2007, 20:00
το μονο που ισως θα χρειαστει να προσεξεις, απο θεμα ζημιων, ειναι η κατασταση του σασμαν, γιατι τα παλιοτερα μοντελα ειχαν ενα θεμα με τη 2α τους......

επισης σε πολλα κ4 ειχε εμφανιστει ενα προβλημα με τους δισκους, οι οποιοι πατιναριζαν σε αικαιολογητα λιγα χλμ....αυτα!

project.breeze
13/03/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
αδερφια ρωτησα ενα φιλαρακι μου σημερα και μου ειπε οτι μπορουμε να βρουμε απο θεσσ/νικη κ4 γυρω στα 5000 ευρωπουλα. πιστευω ειναι ευκαιρια απλως το παλικαρι που το εχει τα θελει μετρητοις. τι να προσεξω ωστε να μην παρω κανενα χρεπι πρωην στουκαρισμενο.... ή με προβληματα....?:nono:




Να προσέξεις να μην είναι 600άρι :rotflmao:

Marinos-GSXR
13/03/2007, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
αδερφια ρωτησα ενα φιλαρακι μου σημερα και μου ειπε οτι μπορουμε να βρουμε απο θεσσ/νικη κ4 γυρω στα 5000 ευρωπουλα. πιστευω ειναι ευκαιρια απλως το παλικαρι που το εχει τα θελει μετρητοις. τι να προσεξω ωστε να μην παρω κανενα χρεπι πρωην στουκαρισμενο.... ή με προβληματα....?:nono:

1000 Κ4με τοσα λιγα λεφτα κατι θα παιζει!!!!!!!!!!ουτε κ1 δεν βρησκεις με αυτα τα γιουρο φιλε μου!!!!!!!ψαχτω πολυυυυυ πριν το παρεις(μαλλον τροπετο το κοβω!):nono: :confused:








δες το μωρο
:wave2:http://i2.rehostit.com/03102007/DSC00214.JPG

FAZER79
26/04/2007, 16:15
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΗΔΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 1000. ΕΙΝΑΙ Κ3 ΜΑΥΡΟ-ΚΕΡΑΜΙΔΙ.ΤΕΛΙΚΟ BOS GP-1,K&N ΦΙΛΤΡΟ,VALTERMOTO ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΜΑΡΣΠΙΕ,EVOTECH ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ,MRA ΖΕΛΑΤΙΝΑ,DIABLO CORSA.ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ.



ΤΙΜΗ 8500 ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....


86001

stratosZX10
26/04/2007, 16:44
ευχαριστώ φίλε αλλά αγόρασα ήδη μηχανή, όχι gsxr αλλά το kawasaki zx10r
ευχαριστώ πάντως...

vangelis 64
26/04/2007, 17:13
Από τα πιο ωραία thread που έχω διαβάσει!!

Κ4 ένας,Κ4 ο άλλος,R1 έπαιξε για λίγο,Κ3 βρέθηκε για πώληση......


και τελικά ο τύπος αγόρασε το Ninja.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

T.R.E
26/04/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Από τα πιο ωραία thread που έχω διαβάσει!!

Κ4 ένας,Κ4 ο άλλος,R1 έπαιξε για λίγο,Κ3 βρέθηκε για πώληση......


και τελικά ο τύπος αγόρασε το Ninja.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μεχρι να σκορπισει το παρταλι το 10αρι και παρει gixxer....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stratosZX10
26/04/2007, 21:24
τι να κανω ρε αδερφια ολα μου αρεσουν.....
αλλα τελικα ''ερωτεύθηκα την πρασινη γιαπωνεζα.....
εγω ηθελα 1000 και βγηκα να ψαξω.τα δοκιμασα ολα τα εψαξα ολα ρωτησα πολλα και τελικα κατεληξα.......


86019

xampos
26/04/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
τι να κανω ρε αδερφια ολα μου αρεσουν.....
αλλα τελικα ''ερωτεύθηκα την πρασινη γιαπωνεζα.....
εγω ηθελα 1000 και βγηκα να ψαξω.τα δοκιμασα ολα τα εψαξα ολα ρωτησα πολλα και τελικα κατεληξα.......

για αλλη μια φορα :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


και λιγες ακομα γιατι μολις διαβασα οτι ειχες bandit :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

stratosZX10
26/04/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
για αλλη μια φορα :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


και λιγες ακομα γιατι μολις διαβασα οτι ειχες bandit :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ναι ρε φιλε ειχα το bandit 400 μαυρο με το κοκκινο καπακι.πολλα προβληματα ομως,ηλεκτρικα με το ντεποζιτο,αστα. αλλα μ'αρεσε πολυ.....
αυτος ειμαι εγω πριν 9 χρονια περιπου.......


86040

stratosZX10
26/04/2007, 22:40
και αυτός είμαι τώρα μεγαλύτερος και ωριμοτερος.........ας λέμε τώρα....


86041

GIXXERAKIAS
26/04/2007, 22:51
Kαλοστριφτο το εργαλειο φιλε!Αν και αλλαξοπιστησες στην πορεια δεν πειραζει,σε συγχωρω!:D :D :beer: :wave2:

kinhsh
27/04/2007, 04:01
Σαφως καλυτερη επιλογη.