PDA

View Full Version : ΘΕΡΜΟΤΑΤΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ,ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ



nospipi
12/03/2007, 20:20
ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ.
ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΧΘΕΣ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2007
ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ
ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ,ΚΑΚΩΣΕΙΣ ΚΡΑΝΙΟΥ,ΤΡΥΠΗΜΕΝΟΣ ΠΝΕΥΜΟΝΑΣ,ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΝΟΣ ΝΕΦΡΟΥ,ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟ ΜΟΛΙΣ 28 ΕΤΩΝ.
ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΤΑΤΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ.
ΛΕΓΕΤΑΙ ΄΄ΖΙΑΒΡΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ΄΄ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ,ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΤΥΠΟΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ( ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

tassosrr
12/03/2007, 21:04
makari na mporousa na doso re file alla edo pou briskome....

euxome na ginei kala to palikari!

zolotas
12/03/2007, 21:08
περαστικα στο παλληκαρι .............

crs-k
12/03/2007, 21:32
Λυπαμαι ειλικρινα για τον φιλο σου... :(

Αν μπορουσα να δωσω αιμα (δεν μου παιρνουν, λογω στιγματος) θα ημουν απ' το πρωι στημενος, ν' ανοιξει η αιμοδοσια...



Ειμαι υποχρεωμενος ομως να το μεταφερω στις "Γενικες" (οπου ηδη εχεις βαλει ποστ, οπως και σε αλλα υποφορουμ), μιας και δεν εχει θεση στις "Ταξιδιωτικα"... :sick:



Φανταζομαι οτι καποιος γενικος (moderator) θα το κανει sticky αφου αφησει ΕΝΑ μονο ... :rolleyes:

KaterinaX
12/03/2007, 22:57
περαστικα, θα ενημερωσουμε οσους ξερουμε, ελπιζω να παει καλα.

AFTER
12/03/2007, 23:07
περαστικα

Dodok edessa
13/03/2007, 08:57
πωωω!!:eyepop:
περαστικα :(
αν υπαρχει κανα νεο για την κατασταση ενημερωστε ..θα προσπαθησω κατα τις μια και μιση να παω :(

makis206
13/03/2007, 09:29
Γρήγορα περαστικά στο παλικάρι..:(

tifoefs
13/03/2007, 09:32
Περαστικα του φιλε μου...

Εγω απο δω που ειμαι τι να δωσω γμτ !

Μακαρι να γινοτανε !

gloum
13/03/2007, 10:07
Δεν έχει σημασία που έιμαστε.Το αίμα πάει στην τράπεζα αίματος.Για κάθε μια φιάλη που δίνεις μπορεί ο άνθρωπος για τον οποιό το δίνεις να πάρει μια και ούτω καθεξής.Αρκεί να βρίσκεστε στην Ελλάδα.Εγώ πήγα και δυστυχώς δεν μπορούν να μου πάρουν..όχι οτι δεν το ήξερα αλλά άξιζε μια προσπάθεια..Τι να πω..καλή τύχη:(

tifoefs
13/03/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Δεν έχει σημασία που έιμαστε.Το αίμα πάει στην τράπεζα αίματος.Για κάθε μια φιάλη που δίνεις μπορεί ο άνθρωπος για τον οποιό το δίνεις να πάρει μια και ούτω καθεξής.Αρκεί να βρίσκεστε στην Ελλάδα.Εγώ πήγα και δυστυχώς δεν μπορούν να μου πάρουν..όχι οτι δεν το ήξερα αλλά άξιζε μια προσπάθεια..Τι να πω..καλή τύχη:(

βρε γκλουμη ολλανδια ειμαι ! πια τραπεζα λες !

:eyepop:

gloum
13/03/2007, 11:15
To είπα γενικά βρε...Ασε που μια μικρή υποσημείωση που είπα για όποιον είναι στην Ελλάδα δεν την είδες?:)Και πάλι περαστικά το παλικάρι

Dodok edessa
13/03/2007, 13:05
πήγαμε τρία άτομα και μας ειπανε οτι δέχονται μεχρι της 1,30:uplate: :mad:

αύριο πρωι θα ξανάπαμε!

κανα νεο?

iLia
13/03/2007, 13:11
Και ξαναρωτω εγω ( εχω κολλημα με την αιμοδοσια)..γιατι δεν ψαχνεστε εστω ως φορουμ να κανετε μια τραπεζα αιματος η να γινετε μελη σε μια ηδη υπαρχουσα?


Αιμα δεν μπορω πλεον να δωσω, συγγνωμη.

OzZzZzY
13/03/2007, 14:14
ilia αυτο ειναι λιγο μπερδεμα πιστευω..καλυτερα να κινητοποιουμαστε οποτε χρειαζεται..
οσοι δουλευουν να ξερουν οτι παιρνουν και 3 μερες αδεια αν συμμετεχουν σε αιμοδοσια...
το κρατος δινει και κινητρο πια..αν καποιος δεν ειναι και τοσο "ανθρωπος" και δεν ευαισθητοποιειται :o

lampros_fazer
13/03/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν μπορουσα να δωσω αιμα (δεν μου παιρνουν, λογω στιγματος)
Kαι γω το ίδιο..

Μακάρι να πάνε όλα καλά με το παλικάρι..

:(

nospipi
13/03/2007, 17:10
ευχαριστω.σας ευχαριστω ολους,εχετε πραγματικα μεγαλη καρδια,και αυτο δειχνει οτι ακομα και μεσα στο αχανες περιβαλλον του ιντερνετ οι ανθρωποι μεσα στην ανωνυμια τους δειχνουν οτι το φιλοτιμο και η αγαπη για τον συνανθρωπο πρεπει να ειναι ανιδιοτελης.
Ο φιλος μου βρισκεται σε σταθερη κατασταση,χρειαζεται πραγματικα πολυ αιμα,
Ηταν πολυ σοβαρο ατυχημα και ολοι ελπιζουμε να πανε ολα καλα

iLia
13/03/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ilia αυτο ειναι λιγο μπερδεμα πιστευω..καλυτερα να κινητοποιουμαστε οποτε χρειαζεται..
οσοι δουλευουν να ξερουν οτι παιρνουν και 3 μερες αδεια αν συμμετεχουν σε αιμοδοσια...
το κρατος δινει και κινητρο πια..αν καποιος δεν ειναι και τοσο "ανθρωπος" και δεν ευαισθητοποιειται :o \

Δεν νομιζω οτι το μπερδεμα ειναι αυτο ακριβως ( το να το οργανωσεις)..αλλα το οτι καποιος/καποιοι θα πρεπει να αναβαλλουν ως υπευθυνοι.

Καποιος που συστηματικα δινει αιμα ( και οχι περιστασιακα) μπορει πιο ευκολα να 'απαιτησει' αιμα. Ειναι δυσκολο να βρεθει αιμα οταν χρειαστει επειδη οι πιο πολλοι περιμενουν το δυσαρεστο για να δωσουν και δεν 'προετοιμαζονται' ( κατα ενα τροπο) για τετοιες ( μακρυα απο εμας ελπιζω) καταστασεις.

Αυτο που λεω ειναι το εξης..μην περιμενετε καποιο ατυχημα για να κινητοποιηθειτε ( κι αλλη μεγαλη λεξη που μαλλον λαθος εγραψα -γ@μω τα ελληνικα μου γ@μω :bigcry: ).

gemara
13/03/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
\

...............
Αυτο που λεω ειναι το εξης..μην περιμενετε καποιο ατυχημα για να κινητοποιηθειτε ( κι αλλη μεγαλη λεξη που μαλλον λαθος εγραψα -γ@μω τα ελληνικα μου γ@μω :bigcry: ).

(Σωστό το "κινητοποιηθείτε"! Ένας τόνος μόνο λείπει...) :)

Κανείς δεν παθαίνει απολύτως τίποτε δίνοντας αίμα. Μπορείτε και μέχρι 3-4 φορές το χρόνο να δίνετε.
Τις δεκάδες φορές που έχω πάει για αιμοδοσία, επειδή τα περισσότερα νοσοκομεία είναι μέσα στην Αθήνα και σε τρελλή κίνηση, πάω και έρχομαι με την μοτοσυκλέττα, αν και όλοι οι γιατροί συνιστούν την αποφυγή της οδήγησης έστω και αυτοκινήτου μετά (για 1-2 ώρες).

Είμαι και δωρητής μυελού των οστών. Είναι πάρα πολύ απλό για να γίνει ο καθένας. (Μην φοβάστε, δεν σας ακουμπάνε κανένα κόκκαλο! Λίγο αίμα δίνετε, λιγότερο απ' ότι χωράει ο κύλινδρος του παπιού...)

Όσο για την άδεια που τυχόν να σας δίνουν μετά την αιμοδοσία, αγνοήστε την, δεν είναι αυτός ο σκοπός φαντάζομαι...

Κανένας γιατρός να με καλύψειειει...

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=273
http://www.aimodosia.org/home/ypiresies.htm
http://www.aimodosia.org/home/erotiseis.htm

Nostra
15/03/2007, 12:53
Σας ενημερώνω πως το τμήμα αιμοληψίας και αιμοπεταλιοαφαίρεσης του Λαϊκού Νοσοκομείο λειτουργεί υποδειγματικά και είναι ανοιχτά τις εργάσιμες μέρες από τις 9 το πρωί μέχρι τις 7 το απόγευμα και τις αργίες/ΣΚ από τις 9 το πρωί έως τις 2 το μεσημέρι.

Εχτές πήγα για μια ακόμα φορά και έδωσα αίμα και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι που βλέπω τόσο σωστή λειτουργία σε αιμοληπτικό κέντρο.

Για αιμοπεταλιοαφαίρεση χρειάζεται ραντεβού. Από ότι μου είπαν εχτές για αιμοπετάλια έχουν μια αρκετά καλή βάση εθελοντών. Απλούς αιμοδότες χρειάζονται.

Στο θέμα οδήγησης αμέσως μετά την αιμοδοσία οι απόψεις διίστανται (μπορεί και να τριίστανται...)
Σου λένε by the book να μην οδηγήσεις για τη μία επόμενη ώρα αλλά αυτό εξαρτάται εν πολλοίς από τον αιμοδότη και την αντίδραση του οργανισμού του στην αφαίρεση του αίματος (πίεση, αιματοκρίτης). Εχτές αφού έδωσα αίμα, έφαγα ένα σάντουιτς και μετά από κάνα τέταρτο πήρα τη μηχανή και έφυγα. Για απόσταση 10 λεπτών οδήγησης βέβαια σε φυσιολογικές συνθήκες καιρού. Αν είχε 40 βαθμούς υπό σκιά σαφώς και θα έπρεπε να περιμένω αυτήν την μία ώρα.

Το θέμα με τις άδειες αιμοδοσίας αγγίζει επί των πλείστων τους δημόσιους υπαλλήλους.

Ολη η ιστορία διαρκεί δέκα λεπτά. Το σημαντικό είναι να μην ψεύδεστε για την ικανότητά σας να δώσετε αίμα (λήψη φαρμάκων τα τελευταία 24ωρα, "επικίνδυνες" σχέσεις το τελευταίο διάστημα, ανοιχτή επέμβαση δοντιού κλπ.). Θα σας πάρουν αίμα το οποίο στις μετέπειτα εξετάσεις θα απορριφθεί οπότε τσάμπα ο χρόνος (ο δικός σας και του ιατρικού προσωπικού) και το χρήμα των φορολογούμενων.

Επιπλέον, αν είστε από τους κακούς αιμοδότες (άγχος, στρες, φόβος κατά την αιμοδοσία, χαμηλή πίεση ή αιματοκρίτης, στίγμα μεσογειακής αναιμίας κλπ.) αποδεχτείτε το γεγονός και απλά πείσατε άλλους συνανθρώπους μας θα γίνουν εθελοντές αιμοδότες.

Είναι κρίμα να δίνουμε αίμα μόνο όταν χρειάζεται κάποιος συγγενής ή φίλος. Υπάρχει κόσμος που δε βρίσκει αιμοδότες όταν τους χρειάζεται και βασίζονται στα εθελοντικά αποθέματα.

Τα θετικά για τον οργανισμό σας μετά από μια αιμοδοσία περιττεύουν να επαναληφθούν. Πληροφόρηση υπάρχει αρκετή για όσους την ψάχνουν.

Στο Λαϊκό, ένα μήνα μετά την αιμοδοσία σας σάς αποστέλλουν επιστολή με ευχαριστήριο περιεχόμενο και τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έγιναν στο αίμα σας (αναιμία, ηπατίτιδα, HIV κλπ.) οπότε έμμεσα κάνετε και ένα mini check-up στο αίμα σας.


Δώστε αίμα....



Πουτάνα φυματίωση έφτυσα αίμα για να σε αποκτήσω...

και τώρα που σ' απόκτησα.... πάλι αίμα φτύνω...


:wave2: :wave2: :wave2:

LsKostas
16/03/2007, 09:42
Μολις ενημερωθηκα απο φιλο μoυ που εδωσε στο ΓΝΑ για λογαριασμο του παιδιου.

Το αιμα δινεται σε οποιοδηποτε νοσοκομειο,και αυτο που ειπωθηκε περι ωρων αιμοδοσιας
δεν ισχυει,αν υπαρχει αμεση αναγκη.

Να πανε ολα καλα,ευχομαι!

nospipi
16/03/2007, 20:28
να πεις στον φιλο σου ευχαριστουμε πολυ.
οι επομενες μερες ειναι κρισιμες για τον φιλο μας διοτι θα ξεκινησουν εγχειρησεις,
και θα χρειαστει παρα πολυ αιμα,παντως ειμαστε αισιοδοξοι οτι ολα θα πανε καλα,
σας ευχαριστουμε πολυ ολους

axilleas
22/03/2007, 11:24
ego edosa to aima sto gna ( opos anefere kai o filos mou)
den eimai fun ton motosikleton, alla edo den exei na kanei ayto...
eimai fun ton anthropon.
eixa skopo na doso aima kapoia stigmi apla to ekana twra. einai wraia na ksereis oti me kati poli aplo, pithanon na soseis enan anthropo.
eyxomai na ginei suntoma kala o filos sou...
axilleas:smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

Giorgos19
22/03/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από axilleas
ego edosa to aima sto gna ( opos anefere kai o filos mou)
den eimai fun ton motosikleton, alla edo den exei na kanei ayto...
eimai fun ton anthropon.
eixa skopo na doso aima kapoia stigmi apla to ekana twra. einai wraia na ksereis oti me kati poli aplo, pithanon na soseis enan anthropo.
eyxomai na ginei suntoma kala o filos sou...
axilleas:smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

Μπραβο ρε φιλαρακι μπραβο :)

paramedic
22/03/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nospipi
οι επομενες μερες ειναι κρισιμες για τον φιλο μας διοτι θα ξεκινησουν εγχειρησεις,
και θα χρειαστει παρα πολυ αιμα,παντως ειμαστε αισιοδοξοι οτι ολα θα πανε καλα,


Για άλλη μια φορά στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να δώσω αίμα(έλλειψη G6PD) και εύχομαι πραγματικά να πάει καλά ο φίλος σου. ΓΙα να ανεβάσω λίγο το ηθικό σου θα σου πώ οτι σήμερα το πρωί στην ΜΕΘ που δουλεύω ΜΙΛΟΥΣΑ με τον Π.... οποίος είχε ένα πολύ σοβαρό ατύχημα όταν τον σύνθλιψε μια πόρτα 1 και βάλε τόνο στο καράβι που δούλευε και του ξέσκισε πολλά εσωτερικά όργανα και ήταν 2 μήνες διασωληνωμένος και με ένα νεφρό(παρεπιπτόντως για άλλη μια φορά γ@μ.. το σπίτι του μ@λ@κ@ που πήρε τηλέφωνο για φάρσα στο καράβι) όπως και ο φίλος σου συμπτωματικά!!! Αύριο φεύγει απο την εντατική χωρίς καν οξυγόνο...:eek: :eek: !!! Ηταν το πιο δύσκολο περιστατικό που έιχε δεί όλο το νοσοκομείο οπότε υπομονή και άν το παλέψουν όλοι(προπάντων ο φίλος σου) θα πάνε όλα καλα.

LsKostas
25/03/2007, 20:00
Χθες εδωσα και εγω,αφου καποια γεγονονοτα με αναγκασαν ,να καθυστερησω λιγο.
Ρωτησα και η εγχειρηση μεχρι χθες δεν ειχε γινει.
(Πολυ αναγκη για αιμα ρε συ...και απο αλλα περιστατικα που ακουσα).

Οχι μονο για το παιδι.
Μακαρι να εχουμε υγεια ολοι μας και οποτε μπορουμε να δινουμε "λιγη" στον συνανθρωπο μας.