PDA

View Full Version : Τα τακάκια εμπρός είναι Διαφορετικά μεταξύ τους ;



lazkal
13/03/2007, 00:43
Καλησπέρα σας ...
Θέτω ένα θέμα για προβληματισμό (σε όποιον αντέχει...) :
Παραγγέλνω τακάκια για το VFR (πρώτη φορά εμπρός 19.000 Km - τα πίσω τα έφαγε στα 14.000 Km -Δεν μου έχει ξανατύχει σε μοτοσυκλέτα αυτό , έπρεπε να υποψιαστώ τη συνέχεια....) , και διαβάζωντας τον κατάλογο ανταλλακτικών (ελληνιστί part list) βλέπω τα εξής :
Εμπρός Δεξιά : 06456-MCC-006
Εμπρός Αριστερά : 06455-MCC-006
Σκέφτομαι ο άφρων ..... Μάλλον ο διαφορετικός αριθμός 56 -55 , θα αναφέρεται στό δεξιά - αριστερά και λέω για δες τα japonioa επιμονή στη λεπτομέρια ...
Σε γνωστό κατάστημα ανταλλακτικών λοιπόν είμαι στον πάγκο για να παραγγείλω τα τακάκια , και ο μαγαζάτορας μου λέει :
-Δεν έχω τώρα απο VFR , θα σου δώσω από XX που είναι ίδια ...
-Σίγουρα μάστορα είναι ίδια ;
-Ναι και μην την ψάχνεις όλα τα συνεργεία αυτά πέρνουν -τα 06455
-Μα ΝΟΜΙΖΩ (ποτέ δεν ξέρεις .... Νομίζεις όπως λεέι και ο Πανούτσος) πως σε ΑΥΤΟ το μηχανάκι ΑΛΛΟ είναι το δεξί και ΑΛΛΟ το άριστερό τακάκι.....
-Μην ακούω μαλακίες ... Άκου ρε τι λέει το άτομο ....Διαφορετικά τακάκια εμπρός...........χα ,χα
Δεν έκανα κίνηση , πάω σπίτι ανοίγω PC και διαβάζω part list CBR 1100 XX 2003
Εμπρός Δεξιά : 06455-MAT-E21
Εμπρός Αριστερά : 06455-MAT-E21

Πρώτο συμπέρασμα :
Ο Μαγαζάτορας είχε δίκιο για τα ίδια τακάκια εμπρός , όσον αφορά το ΧΧ όμως .....
Όσον αφορά το VFR είχε μαύρα μεσάνυχτα....(αναρωτιέμαι πόσοι φίλοι με VFR φοράνε τακάκια από ΧΧ .....)

Πρώτη κίνηση :
Παραγγέλνω (από αλλού) τα τακάκια με βάση τους κωδικούς τους .....
Έρχονται σε διαφορετικές συσκευασίες με τους διαφορετικούς κωδικούς επάνω και τα ανοίγω επιτόπου να δούμε τις διαφορές ....
Εμφανισιακά καμμία διαφορά εν πρώτοις.....
Ο μάστορας (που κουφάθηκε με τον διαφορετικό κωδικό ) υπέθεσε πώς θα είναι διαφορετικές οι πάστες -ένεκα του Dual system . Για να μην φθείρεται το ένα πιό γρήγορα απο το άλλο- α ρε κουφάλες Γιαπωνέζοι θα μας κλείσετε όλους ....

Εγώ θα την ψάξω λίγο ακόμα .............

μήπως όμως ξέρει κάποιος κάτι ;
Ευχαριστώ ...

gregorgeous89
13/03/2007, 01:19
Ενδιαφέρων,περιμένουμε την συνέχεια!

hornet
13/03/2007, 09:45
φιλε καλη παρατηρηση..εννοειται οτι πολλοι εδω μεσα θα εχουν ιδια τακακια μπροστα αλλα μην ξεχνας κατι...και το XX εχει cbs και μαλιστα πιο δυνατο μπροστα απο τι το vfr!

το ερωτημα παραμενει σε μενα

hornet
13/03/2007, 10:04
επισης καποιοι after market κατασκευαστες δινουν το ιδιο σετ δεξια και αριστερα τσεκαρα ebc,ferodo,brembo

ermisVFR
13/03/2007, 11:17
Πραγματικά περίεργο. Εχουν και διαφορετική τιμή........


80757

catmaster
13/03/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Καλησπέρα σας ...
Θέτω ένα θέμα για προβληματισμό (σε όποιον αντέχει...) :
Παραγγέλνω τακάκια για το VFR (πρώτη φορά εμπρός 19.000 Km - τα πίσω τα έφαγε στα 14.000 Km -Δεν μου έχει ξανατύχει σε μοτοσυκλέτα αυτό , έπρεπε να υποψιαστώ τη συνέχεια....) , και διαβάζωντας τον κατάλογο ανταλλακτικών (ελληνιστί part list) βλέπω τα εξής :
Εμπρός Δεξιά : 06456-MCC-006
Εμπρός Αριστερά : 06455-MCC-006
Σκέφτομαι ο άφρων ..... Μάλλον ο διαφορετικός αριθμός 56 -55 , θα αναφέρεται στό δεξιά - αριστερά και λέω για δες τα japonioa επιμονή στη λεπτομέρια ...
Σε γνωστό κατάστημα ανταλλακτικών λοιπόν είμαι στον πάγκο για να παραγγείλω τα τακάκια , και ο μαγαζάτορας μου λέει :
-Δεν έχω τώρα απο VFR , θα σου δώσω από XX που είναι ίδια ...
-Σίγουρα μάστορα είναι ίδια ;
-Ναι και μην την ψάχνεις όλα τα συνεργεία αυτά πέρνουν -τα 06455
-Μα ΝΟΜΙΖΩ (ποτέ δεν ξέρεις .... Νομίζεις όπως λεέι και ο Πανούτσος) πως σε ΑΥΤΟ το μηχανάκι ΑΛΛΟ είναι το δεξί και ΑΛΛΟ το άριστερό τακάκι.....
-Μην ακούω μαλακίες ... Άκου ρε τι λέει το άτομο ....Διαφορετικά τακάκια εμπρός...........χα ,χα
Δεν έκανα κίνηση , πάω σπίτι ανοίγω PC και διαβάζω part list CBR 1100 XX 2003
Εμπρός Δεξιά : 06455-MAT-E21
Εμπρός Αριστερά : 06455-MAT-E21

Πρώτο συμπέρασμα :
Ο Μαγαζάτορας είχε δίκιο για τα ίδια τακάκια εμπρός , όσον αφορά το ΧΧ όμως .....
Όσον αφορά το VFR είχε μαύρα μεσάνυχτα....(αναρωτιέμαι πόσοι φίλοι με VFR φοράνε τακάκια από ΧΧ .....)

Πρώτη κίνηση :
Παραγγέλνω (από αλλού) τα τακάκια με βάση τους κωδικούς τους .....
Έρχονται σε διαφορετικές συσκευασίες με τους διαφορετικούς κωδικούς επάνω και τα ανοίγω επιτόπου να δούμε τις διαφορές ....
Εμφανισιακά καμμία διαφορά εν πρώτοις.....
Ο μάστορας (που κουφάθηκε με τον διαφορετικό κωδικό ) υπέθεσε πώς θα είναι διαφορετικές οι πάστες -ένεκα του Dual system . Για να μην φθείρεται το ένα πιό γρήγορα απο το άλλο- α ρε κουφάλες Γιαπωνέζοι θα μας κλείσετε όλους ....

Εγώ θα την ψάξω λίγο ακόμα .............

μήπως όμως ξέρει κάποιος κάτι ;
Ευχαριστώ ...

Αυτό που γνωρίζω εγώ..όντως παίζει να έχεις για την ίδια μάρκα διαφορετικό κωδικό ανταλλακτικού..

Το είχα προσέξει παλιά στο Γελαγώτη όταν πήγα μια φορά να πάρω τακάκια για το ΧΧ μου..(Honda τακάκια δεν βάζω άλλη μάρκα :evil: ) και βλέπω ότι παίζαν δύο κωδικοί (δύο ποιότητες δηλαδή ) ..μάλιστα η τιμή είχε φοβερή διαφορά (κάνα τριχίλιαρο παλιές δραχμές μιλάμε)..

Τα περισσότερα συνεργεία μπορεί να μην το ξέρουν και από οτι φαίνεται βάζουν ότι τους κατέβει..
εσύ όμως να έχει διαφορετική πάστα στους δίσκους απο τη μάνα του το vfr.. κουφό τι γίνεται...:confused: :confused:

lazkal
13/03/2007, 15:57
Επανέρχομαι λοιπόν και προσθέτω το εξής :
Με κάθε ζευγάρι υπήρχε στην συσκευασία και ένα μεταλάκι (shield) , το οποίο έμπαινε μόνο στο ένα τακάκι με ένα τρόπο . Δηλαδή : Αριστερά έμπαινε στην εξωτερική μεριά (στα πιστονάκια) και Δεξιά ΠΑΛΙ στη εξωτερική μεριά (στα πιστονάκια ) . ΑΝ ήταν Ολόιδια ΔΕΝ θα γινόταν αυτό .
Λες λοιπόν... Για κοίτα ρε φίλε μου πως η μαμά Honda σκέφτεται τα συνεργεία ... Ειδικό κόλπο για να μήν μπερδεύονται ...
Έλα όμως που δεν στέκει στη λογική αυτή η υπόθεση , διότι σε ένα σωρό (σε όλα τα άλλα δηλαδη )μηχανάκια ,δίνει τα ίδια τακάκια με το μεταλάκι να μπαίνει και απο τις 2 μεριές.
Και βέβαια αυτό ΔΕΝ εξηγεί την διαφορά της τιμής .
Γιατί δηλαδή να είναι 2 ευρώ ακριβότερο το διαφορετικό ( ως προς τον κωδικό ) τακάκι;
Μήπως τελικά είναι θέμα πάστας ;

lazkal
13/03/2007, 18:19
Και επανέρχομαι...

ΑΝ λέω ΑΝ έχουν διαφορετική πάστα τότε :
1) Δικαιολογείται η διαφορά τιμής και
2) Έχει πλέον νόημα η ιστορία με τα μίας τοποθέτησης μεταλάκια - η Honda θέλει νάναι σίγουρη πως οι διαφορετικές πάστες θα μπούν στην σωστή μεριά απο τα διάφορα συνεργεία σε όλο τον κόσμο ....

Περιμένω απόψεις ...

pissaman
13/03/2007, 19:39
Στείλε μου με πμ τον αριθμό πλαισίου και θα σου πω! ;)

X_NR750
13/03/2007, 19:46
Αυτο το μηχανακι ειναι οντως ιδιαιτερο και με εκπλησσει συνεχεια

φιλε lzkl περιμενουμε τα συμπερασματα σου (μιας και το ψαχνεις)

Υγ Καλως ηρθες (πολυ καλο μπασιμο μπραβο) :wave2:

lazkal
25/09/2007, 23:41
Λοιπόν επανέρχομαι δριμύτερος ...

Μόλις τελείωσα την αλλαγή υγρών φρένων - συμπλέκτη , μιλάμε για 7 (επτά!) εξαεριστηράκια ε!! ( 8 για το μοντέλο με ABS) .

Και παρατηρώ το εξής :

Όταν τσαρουχώνεις την μανέτα του μπροστινού δουλεύουν 3 έμβολα στη Δεξιά δαγκάνα και ΜΟΝΟ 2 στην αριστερή !!!( τα 2 ακριανά...) . Το τρίτο εμβολάκι της αριστερής δουλέυει ΜΟΝΟ με το πίσω φρένο και μάλιστα η πίεση περνά μέσα απο κατανεμητή - δηλ. ακόμη και στο τσαρούχωμα του πίσω , μπροστά πηγαίνει ελεγχόμενη πίεση ...

Και λέω εγώ ...

Όσους γνωρίζω φρενάρουν και παίρνουν το 95% της επιβραδυντικής ισχύος με το μπροστά και χρησιμοποιούν το πίσω για τον έλεγχο της μηχανής .
Το ίδιο υποθέτω νομίζει και η μαμά (ΜΙΑ είναι η Μαμά...) . Άρα τι θα κάνει η μαμά για το ΔΕΞΙ τακάκι που ταλαιπωρείται περισσότερο ;;;
Προφανώς θα το ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ...
Ή με μεγαλύτερο πάχος πάστας (ο ηλίθιος δεν σκέφτηκα να τα μετρήσω πρίν τα βάλω πάνω...) ή με Διαφορετική πάστα !!!

Επειδή η δική μου αλλαγή αργεί ακόμη αν κάποιος αγοράσει τα μαμίσια ας κάνει τον κόπο να τα μετρήσει ώς προς το πάχος της πάστας - 'ετσι για να μας λυθεί η απορία βρε αδερφέ...

dirtbird
25/09/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Λοιπόν επανέρχομαι δριμύτερος ...

Μόλις τελείωσα την αλλαγή υγρών φρένων - συμπλέκτη , μιλάμε για 7 (επτά!) εξαεριστηράκια ε!! ( 8 για το μοντέλο με ABS) .

Και παρατηρώ το εξής :

Όταν τσαρουχώνεις την μανέτα του μπροστινού δουλεύουν 3 έμβολα στη Δεξιά δαγκάνα και ΜΟΝΟ 2 στην αριστερή !!!( τα 2 ακριανά...) . Το τρίτο εμβολάκι της αριστερής δουλέυει ΜΟΝΟ με το πίσω φρένο και μάλιστα η πίεση περνά μέσα απο κατανεμητή - δηλ. ακόμη και στο τσαρούχωμα του πίσω , μπροστά πηγαίνει ελεγχόμενη πίεση ...

Και λέω εγώ ...

Όσους γνωρίζω φρενάρουν και παίρνουν το 95% της επιβραδυντικής ισχύος με το μπροστά και χρησιμοποιούν το πίσω για τον έλεγχο της μηχανής .
Το ίδιο υποθέτω νομίζει και η μαμά (ΜΙΑ είναι η Μαμά...) . Άρα τι θα κάνει η μαμά για το ΔΕΞΙ τακάκι που ταλαιπωρείται περισσότερο ;;;
Προφανώς θα το ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ...
Ή με μεγαλύτερο πάχος πάστας (ο ηλίθιος δεν σκέφτηκα να τα μετρήσω πρίν τα βάλω πάνω...) ή με Διαφορετική πάστα !!!

Επειδή η δική μου αλλαγή αργεί ακόμη αν κάποιος αγοράσει τα μαμίσια ας κάνει τον κόπο να τα μετρήσει ώς προς το πάχος της πάστας - 'ετσι για να μας λυθεί η απορία βρε αδερφέ...

ΔΕΝ έχει κατανεμητή αλλά PCV (proportional control valve - αναλογική βαλβίδα η οποία ανάλογα με την πίεση στο κύκλωμα του πίσω φρένου στέλνει πίεση και στο εμπρός. Και από όσο γνωρίζω από το ΧΧ, αυτή περνάει στα μεσαία έμβολα ΚΑΙ ΤΩΝ 2 εμπρός δαγκανών.

Τα περί διαφορετικού πάχους πάστας... μέτρα το αλλά αμφιβάλλω ότι θα βρεις κάτι.

Μάλλον η διαφορά του κωδικού έχει να κάνει με τα λαμάκια -αριστερό, δεξί- τα οποία ΠΑΝΤΑ μπαίνουν από την πλευρά των εμβόλων (αφού εδώ μιλάμε για δαγκάνα με έμβολα από την μία πλευρά και τακάκι γλύστρα από την άλλη) Σκοπός του είναι να μην κολλάνε τα έμβολα στο τακάκι ειδικά εάν δε χρησιμοποιούμε γράσσο χαλκού.

Κανονικά θα έπρεπε να βρεις και ένα άσπρο πλακάκι που μπαίνει ανάμεσα στο μεταλικό και στο τακάκι και το οποίο εμποδίζει τη μεταφορά θερμότητας προς τα έμβολα και μετά στα υγρά.

lazkal
26/09/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΔΕΝ έχει κατανεμητή αλλά PCV (proportional control valve - αναλογική βαλβίδα η οποία ανάλογα με την πίεση στο κύκλωμα του πίσω φρένου στέλνει πίεση και στο εμπρός. Και από όσο γνωρίζω από το ΧΧ, αυτή περνάει στα μεσαία έμβολα ΚΑΙ ΤΩΝ 2 εμπρός δαγκανών.

Τα περί διαφορετικού πάχους πάστας... μέτρα το αλλά αμφιβάλλω ότι θα βρεις κάτι

Κανονικά θα έπρεπε να βρεις και ένα άσπρο πλακάκι που μπαίνει ανάμεσα στο μεταλικό και στο τακάκι και το οποίο εμποδίζει τη μεταφορά θερμότητας προς τα έμβολα και μετά στα υγρά.

Στο VFR όπως βλέπεις η PCV οδηγεί ΜΟΝΟ στην αριστερή Δαγκάνα .


106228

lazkal
26/09/2007, 09:52
Η Δεξιά δαγκάνα ελέγχεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο τη μπροστά μανέτα


106230

lazkal
26/09/2007, 09:54
Και για να ¨σώσουν¨λίγο την κατάσταση , βάλανε ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ μεσαίο εμβολάκι στην Δεξιά Δαγκάνα .

Το άσπρο μονωτικό υπάρχει ΜΟΝΟ στη συσκευασία των πίσω τακακιών .


106231

dirtbird
26/09/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Η Δεξιά δαγκάνα ελέγχεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο τη μπροστά μανέτα

Προφανώς στο VFR... δεν το γνώριζα



Στο ΧΧ, είναι όπως τα έγραφα....


106235

dirtbird
26/09/2007, 10:30
... και πίσω.
Για το άσπρο πλακάκι μπορεί να έχεις δίκιο, από τις διαφάνειες που έχω δεν φαίνεται καθαρά.
Πάντως, όντως στην συσκευασία των εμπρός δεν περιλαμβάνεται.


106237

lazkal
26/09/2007, 10:38
Οι διαφορές ΧΧ και VFR

lazkal
26/09/2007, 10:42
Οι διαφορές στις βαλβίδες...


106240

lazkal
26/09/2007, 10:43
Και στο γενικώτερο σχεδιασμό...


106241

hornet
26/09/2007, 15:39
το configuration που αναφερει ο dirtbird βρισκεται στο προηγουμενο vfr το 00-01.Υστερα απο μελετη παρατηρησεων οδηγων και πελατων οτι τα μπροστινα φρενα ηταν πολυ δυνατα οταν παταγες μονο το πισω αποφασισαν να κοψουν ενα ακομα εμβολο μπροστα για να μειωθει το φαινομενο
Πλεον το vfr φρεναρει με 5 εμβολα εμπρος και 1 πισω απο μανετα και 1 εμβολο μπροστα (αριστερα) και δυο πισω οταν πατας ποδοφρενο
Απο πειρας αφου εχω αλλαξει 3 ζευγη πισω και ειμαι στο δευτερο μπροστα η διαφορα των δυο σετ δεν ειναι τοσο τραγικη αλλα υφισταται