PDA

View Full Version : Οδοιπορικο μιας τρελλαμενης αποδρασης



crs-k
08/08/2004, 23:16
ή αλλιως

Αμα μου τη δινει
κατι τετοια πρωινα
περνω τ'αλογο μου
και φευγω στα βουνα
(απο παλιοτερη ποιητικη συλλογη του Ταναση)

Παρασκευη 6/8 πρωι. Ειμαι απο τις 7:30 στο γραφειο "δωσμενος" απο την κλεισουρα. Προσπαθω να δουλεψω μηπως και τελειωσω λιγο νωριτερα για να φυγω για "καπου"! Φτανει 9:00 (ωρα που ανοιγει η εταιρεια) και μενα το μυαλο μου πεταει! Ειμαι αρρωστος, λεω στα παιδια που μολις εχουν ερθει, και παω στο γιατρο. Για οτι χρειαστω εγω μεταθεστε το για Δευτερα. Τι? Που ειμαι αρρωστος? Μααα ... στο μυαλο φυσικα!!! Σπιτι καρφι φωρτωνω τη (παντα ετοιμη και προθυμη) μηχανη! Κατα που να κοψω? Απο το ραφι με τους χαρτες ο πρωτος 1:250.000 που βουτηξα ελεγε Πελοποννησος! Καλα ειναι παντα μπορεις να βρεις καινουργια μερη! Ψαχνω και τους αναλυτικους (Ταϋγετο, Μαιναλο, Παρνωνα, Ζηρια, Ερυμανθο, Χελμο) τους ριχνω στο tag bag, και θα αποφασισω μεχρι τον Ισθμο, σκεφτηκα. Αποτελεσμα ... 11:00 πινω καφε (που εφτιαξα μονος μου, γιατι με τσατισαν οι παλιοαλητες) στο Αρτεμησιο!
Που παμε? Χωρια του Βορειου Ταϋγετου. Αγνωστα, στενοι και κακοι δρομοι, μακρυα απο θαλασσα .... Πρεπει να ειναι καλα αυτην την εποχη! Τ' ακουσε η Αφρικα και ξετρελλαθηκε! Πηδηξε πανω μου και με 'πνιξε στα φιλια! Ηθελε να δοκιμασει και το καινουργιο γονατο (WP πισω)!

Το δρομο για τη Μεγαλοπολη το λοιπον. Στην Κατω Ασέα, βενζινη και αφηνουμε κεντρικους δρομους κι αλλες τετοιες αηδιες. Στριβουμε αριστερα (Νοτια) για τον Πάπαρη. Αχρωμο μπορω να πω χωριο, αν και μεγαλουτσικο. Δε μου κανε κλικ για στοπ, αν και η ζεστη μεσα απο τα προστατευτικα (μπουφαν, παντελονι, κρανος, γαντια, μποτες, αστακος ειμουνα) ειναι μεγαλη! Επομενο ο Σκορτσινός. Μικρο, οχι κατι ιδιαιτερο, προχωραμε για το Κυπαρίσσι.
Μεχρι εδω η διαδρομη ηταν η κλασσικη ημιορινη της Πελλοπονησσου (πετρα, σχινα και πουρναρι λιγο ψηλοτερα). Τωρα (πριν το Κυπαρισσι) αρχιζει να παιρνει υψος και ταυτοχρονα ειναι ολο και πιο ντυμενη, ολο και πιο ομορφη. Οι ενας-δυο βαθμοι που εχει πεσει η θερμοκρασια γινονται αμεσως αντιληπτοι για εναν αστακο που βραζει στο ζουμι του! Ενα καφενειο πανω στο δρομο, παρα του οτι η θερμοκρασια (μου) αγγιζει τα κοκκινα, δε μου κανει κλικ και προχωραω.
Λιγο ψηλοτερα, ο Λογκάνικος (εδρα του ομονυμου Δημου) με τα ελατα του. Ειναι υποχρεωτικη σταση! Ενα πλατανι στη μεση του δρομου (με υποχρεωτικη κυκλικη πορεια) ειναι το καλυτερο που μπορω να θυμηθω. Λιγο νερο (ε καλα, μια μπυρα) στο ψυγειο μου, ενα (καλαααα τρια) τσιγαρακι, και να 'χω και την Αφρικα να τρωγεται. Ξερετε τωρα μωρε ... "Ελα ακομα να ξεκουραστεις? Τιιι? Κι αλλο τσιγαρο? Παμε! Εχουμε δρομο ακομα!', κι αλλα τετοια ...

Περναμε λοιπον την Αγόριανη και ανηφοριζουμε για το Γεωργίτσι. ΜΗΝ προσπερασετε ποτε την πινακιδα που δειχνει δεξια προς "Πλατεια"! Ανεβειτε! Θα σας αποζημιωσει! Ενα "μπαλκονι" πανω απο το δρομο, ισα με ενα γηπεδο. Το μισο ειναι παρκινγκ και το αλλο μισο σκεπαζεται απο εναν θεριο πλατανο. [Φωτο 3] "Ελα, κατσε μου λεει, κατσε να πιεις τα τσιπουρακια σου, αμα θες φαε κι ολας, εχει παει 2 η ωρα, εγω θα σε περιμενω εδω με τα κουτια". Καθοταν μπροστα στο κιτς συντριβανακι και κοιταζε με ενα τεραστιο χαμογελο, οσο εγω κατεβαζα θερμοκρασιες και τσιπουρο, μελετωντας το χαρτη. Βλεπω το δρομο να κατεβαινει προς Σπαρτη ΝοτιοΑνατολικα, αλλα και ενα χωματοδρομο Δυτικα που ανεβαινει για να συναντησει τον (ασφαλτινο) δρομο που συνδεει το Νεοχωρι με τον κεντρικο Καλαματας - Σπαρτης.

Δεν χρειαστηκε να την ρωτησω τι ηθελε. Αφηνω για αργοτερα το φαϊ και ξεκιναμε.
Δυσαρεστη Εκπληξη (ευχαριστη για τους φιλους "στριταδες")! Εχει γινει ασφαλτος! Δεν παυει βεβαια να ειναι πανεμορφη διαδρομη. Σε ενα σημειο με ενα Σταυρο και ενα παγκακι, σταματηστε για ενα τσιγαρο και δυο φωτογραφιες! Αξιζει! [Φωτο 4,5,6] Ο δρομος συνεχιζει να ανηφοριζει. Μου ηρθε μια διαθεση για "παιχνιδι", αλλα μια ματια δεξια αριστερα, την εδιωξε μακρια. Με ανοικτο κρανος ρουφαγα αχορταγα ομορφια! Στη διασταυρωση με το δρομο που ερχεται απο το Νεοχωρι κανω αριστερα για να πιασω τον κεντρικο που προανεφερα. Συνεχιζει κι αυτος να ανεβαινει για λιγο, για να ξανακατεβει προς τον κεντρικο. Ξανα αριστερα με κατευθυνση τη Σπαρτη.
Εεεε κι αυτος ο δρομος τωρα ... βαλτος ειναι? Ανηφορικος, πιο πλατυς, ομορφος μεν αλλα οχι τοσο ντυμενος οσο ο προηγουμενος και η Αφρικα ξεκινησε πρωτη το "παιχνιδι". Δεν την επανεφερα στην ταξη, μαλιστα αρχισα να συμετεχω. Καλα αλλη μηχανη! Γαμωτο τα μπροστινα WP ερχονται τελη Σεπτεμβρη!

Οοοοπαα! Φρενααα! Ορεινη διαβαση Ταϋγετου στα 1300! Τουριστικο Περιπτερο! Η μπυρα σε ποτηρι ειναι πραγματικα "παγωμενη"! Σκεφτομαι και το φαϊ, αλλα αν και ειναι καταπληκτικο για σταση το μερος, δε μου λεει για φαϊ! Μετα απο ενα-δυο (διαλεχτε) ποτηρακια, αρχιζουμε τον κατηφορο. Ο δρομος ειναι πολυ ομορφος, ντυμενος και δροσερος. Κατω απο τα 500 μετρα μπαινει σε ενα φαραγγι, με αλλου ειδους αγρια ομορφια. Σε ενα σημειο μαλιστα (μεσα σε 200 μετρα) περναει τρεις φορες απο κομενο βραχο. Την μια μαλιστα περναει ΜΕΣΑ απο το βραχο! [Φωτο 7]

Απο την Τρύπη αριστερα για Σταυρό, Πικουλιαναίικα. Φωτο της καστροπολιτιας απο καλο σημειο. [Φωτο 8,9] Τον Μυστρά (τουριστικος και χαμηλα) τον περναμε μπάι. Παρόρι και Αγ.Ιωάννη επισης. Κεντρικος δρομος Σπαρτης - Γυθείου, στριβουμε αριστερα με κατευθυνση για Γύθειο. Περναμε τις Αμύκλες και στην επομενη διασταυρωση ξανα αριστερα για Ανώγεια. Εχει για φαϊ και ειναι και απογευμα (16:30) πια, αλλα ειναι χαμηλα ρε παιδακι μου (200μ) και κανει και ζεστα, ασε λιγο πιο ψηλα. Διπλα ειναι η Παλαιοπαναγιά. Μεγαλο χωριο, αλλα μια απο τα ιδια, χαμηλα ειναι (ΤΟ ΛΑΘΟΣ!). Ασε μωρε εχει αλλα τρια χωρια ο χαρτης στο δρομο για το καταφυγιο Ταϋγετου (που εχουμε "σημαδεψει"), σκεφτηκα, παιρνω και κανα κουτι μπισκοτα ... και στην αναγκη τη βγαζω και μ'αυτα!

Ο δρομος για το καταφυγιο φευγει δεξια μεσα απο το χωριο (Παλαιοπαναγια) και κερδιζει πολυ γρηγορα υψος. Ειναι πολυ ομορφος και ευχαριστος! Φτανουμε στο πρωτο "χωριο". Νιχώρι. Δυο σπιτια και ενα μαντρι! Δεν πειραζει προχωραμε. Τόριζα, το ιδιο! Κρυονέρι ... καπως... χειροτερα γαμωτο! Προχωραω λιγο και νασου ενα πλατωμα μεσα στα ελατα με βρυσες και ΚΟΣΜΟ με τραπεζια και καρεκλες. Αυτο ηταν, σκεφτηκα, βρηκαμε ταβερνα εδω πανω!

Αλοιμονο! Πλανηθηκα πλανην οικτραν! Επειδη ηταν του "Σωτηρος", κατα πως το 'χουν εθιμο στα χωρια, ειχαν παρει τα φαγια τους, τις καρεκλες τους και τα τραπεζια τους, με τα Ντατσουν και τα Τρακτερια κι ειχαν ανεβει εκει πανω να φανε! Αυτοι ηταν οι τελευταιοι (καμμια 20αρια) οπως μου ειπαν. Ξεκαβαλαω και φτιαχνω καφε! [Φωτο 10,11] Καφε εχω παντα μαζι, κανα μπισκοτο δεν πηρα ο ηλιθιος! Τους ρωτησα που μπορει να φαει κανεις και μου ειπαν κατω στην Παλαιοπαναγια κι αν εβρισκα τιποτα ... Μου προσφεραν μαλιστα ενα πιατο με τοματα, ψωμι και μπακαλιαρο, αλλα (Ο ΒΛΑΚΑΣ) ντραπηκα και τους ειπα πως θα ξανακατεβω κατω, και πως τωρα πινω καφε, και πως τους ευχαριστω πολυ αλλα δεν πειναω, κι αλλες τετοιες παπαριες! Ρωτησα για το δρομο για το καταφυγιο και μου ειπαν ουτε να το σκεφτομαι, θα σπασω τη μηχανη, εχει καρφωτη πετρα ψηλα κλπ.

Οταν εφυγαν κι οι τελευταιοι, κοιταχτηκαμε με την Αφρικα και ειχαμε συννενοηθει! Ξεκιναμε το δρομο για το καταφυγιο! Τα πρωτα πεντε χιλιομετρα ηταν σχετικα καλα, μετα ειχε "λουκακι". Η καρφωτη πετρα οντως δυσκολευει πολυ το χειρισμο, αλλα ΔΕΝ ηταν κατι απαγορευτικο. Η Αφρικα ξεφορτωθηκε, επιασε ενα ισκιο, κι αρχισε να βοσκει. Η σκηνη στηθηκε. Η πανοπλια αντικατασταθηκε απο φανελακι, σορτσακι και σαγιοναρες. Καφες (αφου ΔΕΝ υπηρχε φαϊ), [Φωτο 12,13,14,15] αραγμα (ηταν πια 19:30 η ωρα), τσιγαρο και διαβασμα (μεχρι τις 21:15 που εβλεπα) με σχεδιο την αλλη μερα πρωι-πρωι να "κτυπηθει" η κορφη, Προφητης Ηλιας (2404μ). Βλεπετε "ορειβατικος εξοπλισμος" υπηρχε στις μπαγκαζιερες ... ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΑΜΩΤΟ!

Συνεχιζεται ...

Αν γουσταρετε ...
Κι αν δεν μ'εχετε πυροβολησει ...

milaber
08/08/2004, 23:24
Μας ταξίδεψες βραδυατικα ρε μονόλυκε!

:wave2: :wave2: :wave2:

nikou
08/08/2004, 23:38
ΟΜΟΡΦΑ..................:)
Την επόμενη φορά ..... το νου σου στα μπισκότα.........:D

sas
09/08/2004, 00:18
εισσσσσσ ωραίοοοςςςςςςςς1!!

tai
09/08/2004, 05:54
Και μετά λένε πως η τρέλα ΔΕΝ πάει στα βουνά. Μωρέ πάει και είναι και νηστικιά.:wave2: :wave2:

kapeos
09/08/2004, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
... ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΑΜΩΤΟ!

Συνεχιζεται ...

Αν γουσταρετε ...
Κι αν δεν μ'εχετε πυροβολησει ...


Το βασίλειό μου για λίγα μπισκότα:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:



Που μας πήγες πάλι ρε Χρήστοοοο.


Αναφερόμενος σε μια πρόταση , περι οργάνωσης εκδρομής σε βουνό, που σου είχα πει κάποτε .... τελικά αν κάνεις την ιδια εκδρομή και διαδρομή μοναχός σου, περνας πάντα διαφορετικά και πολλές φορές και καλύτερα:rolleyes:


Πάντα τέτοια Χρηστάρα:wave2:

x-rider
09/08/2004, 09:28
ΩΡΑΙΟΣ Ο ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΗΡΩΑΣ,ΗΡΩΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΦΑΓΑΚΙ:lol:

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ:beer:

Υ.Γ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ

ΤΡΑΝΣΑΛΠΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ

ΧΩΜΑ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥ...

:sun: :beer: :sun:

crs-k
09/08/2004, 10:11
Χτες το βραδυ ειχα γραψει και το μισο της επομενης μερας, αλλα ΔΕΝ το πηρα στο γραφειο. Το απογευμα θα το αποτελειωσω και θα το ποσταρω.

Υποσχομαι!

:lol:

Julius
09/08/2004, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χτες το βραδυ ειχα γραψει και το μισο της επομενης μερας, αλλα ΔΕΝ το πηρα στο γραφειο. Το απογευμα θα το αποτελειωσω και θα το ποσταρω.

Υποσχομαι!

:lol:


ORAIOOOOOOOOOOOOOOS O LYKOS

(PEDES GIA NA KRATISO TO POST KATHARO KAI SYNEXOMENO, THA SFAKSO MERIKA ASXETA ANDIAMESA SXOLIA)



XRISTO, GALETES STRATIOTIKES RE FILE, OLA TA LEFTA LEME, DEN SPANE DEN XALANE, AMA VREIS LASPI.... TIS VAZEIS APO KATO APO TO STAND KAI TO MIXANAKI STIRIZETE MIA XARA, ASE POU TROGONTE KIOLAS SE EKTAKTES PERIPTOSEIS.

crs-k
09/08/2004, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
...........
(PEDES GIA NA KRATISO TO POST KATHARO KAI SYNEXOMENO, THA SFAKSO MERIKA ASXETA ANDIAMESA SXOLIA)
...........


Ασε το μαχαιρι ρε ...

:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
09/08/2004, 15:48
Μερος Βήτον

Σαββατο 7/8
Χτες με πηρε ο υπνος κατα τις 23:00 αν και ειχα πεσει απο τις 22:00. Οι βραδυνοι ηχοι του δασους ειναι μια απεριγραπτη απολαυση. Θα ηθελα να μεινω ολο το βραδυ αγρυπνος και αφουγκραζομαι. Οσο καθομουνα εξω απο τη σκηνη (φυσικα με το 300αρι ορειβατικο fleece, μιλαμε για κρυο στα 1550μ), δεν ηταν τοσο εντονοι γιατι πουλια και ζωα αισθανονται την παρουσια μου. Οταν μπαινεις στη σκηνη ομως σε "ξεχνανε" και ξαναγυριζουν σε φυσιολογικους ρυθμους. Εκει μπορεις να ξεχωρισεις τα νυκτοβια αρπακτικα (μπουφοι, κουκουβαγιες κλπ), τα "θυραματα" τους που προσπαθουν να περασουν απαρατηρητα, ακομα και τα δεντρα αισθανεσαι οτι μιλανε ...
Μα τι λεω τωρα? Ποιος νοιαζεται?
Την μαγεια εξαφανισε ο υπνος που ηρθε πολυ γλυκα σαν αποτελεσμα της κουρασης της ημερας.

Στις 5:30 που ξυπνησα, εκανε κρυο και μολις που ειχε αρχισει να "σπαει" το σκοταδι. Ετοιμασα το σακκιδιο, εβαλα παντελονι και παπουτσια και φτιαχνω καφε περιμενοντας να φωτισει για να τραβηξω για την κορφη. Τα χρωματα αλλαζαν με τρομερους ρυθμους περα στην Ανατολη. Ανα 5 λεπτα επερνα και μια φωτογραφια (δυστυχως δεν εχω ψηφιακη) [Φωτο 16,17]. Κατω η Σπαρτη, το Γυθειο και τα χωρια αναμεσα τους, αρχιζουν σιγα-σιγα να ξυπνανε [Φωτο 18]. Κατα τις 6:15 εχει τελειωσει ο καφες και το τριτο τσιγαρο και εχει αρχισει να βγαινει ο κοκκινος (ακομα) ηλιος. Υπαρχει ομως πια αρκετο φως ωστε να βλεπω στο δασος που υπαρχει για λιγο ακομα απο πανω. Παιρνω σακιδιο και μπατον και ξεκιναω.

Για καλη σας τυχη (μιας και δεν ενδιαφερει κανεναν απ' οτι εχω καταλαβει) και κακη δικη μου, εκεινα τα "μη μπισκοτα" καναν καλη δουλεια! Κανα τριαρι τεταρτα μετα το στομαχι μου προσπαθει να κανει "χαρακιρι", παρ' ολο το νερο που πινω για να αραιωσω τα γαστρικα υγρα. Βαραω υποχωρηση [Φωτο 19]. Μαζευω σκηνες κλπ. φωρτωνω το αλογο και ξεκιναω για κανα φουρνο (ονειρευομαι τυροπιτες βλεπετε)!

Η καταβαση μεχρι την ασφαλτο αποδεικνυεται ελαχιστα πιο δυσκολη απο την αναβαση. Το σφιξιμο αυτο σταματαει και τον πονο απο το στομαχι. Πηρα μπισκοτα και καφεδες απο ενα μινι μαρκετ, τα οποια απλως ριχνω στο tag bug! Θελω τυροπιτα! Φουρνο εχει (οπως εμαθα) ή στο Μυστρα ή στην Σπαρτη. Κατακυρωθηκε στο Μυστρα! Παρα το "επειγον" του θεματος, απο τα Ανώγεια ακολουθω δρομο παραλληλο προς τον κεντρικο, που χρησιμοποιειται για τα χωραφια. Παραδοξο, αλλα ειχε μια καταπληκτικη καινουργια ασφαλτο και η Αφρικα καλπαζε! Ευκολο ομως ειναι να φτασεις την τυροπιτα?

Μετα το Γούναρη πεφτω πανω σε ενα δρομακι ασφαλτινο και στενο! Αντε να χωραγανε δυο μηχανες διπλα-διπλα (η μια χωρις πλαϊνες μπαγκαζιερες). Εχει και μια περιεργη διαγραμμιση (οι μεχρι τωρα αγροτικοι δρομοι δεν ειχαν καμμια), Συνεχομενη λευκη στην ΜΙΑ πλευρα, διακεκομενη οχι στη μεση αλλα στα 3/5 περιπου και αραια και που ζωγραφισμενα σηματακια ποδηλατων. Τελος παντων αλλον δεν ειδα, διαγραμμιση ειχε, τον ακολουθησα. Εσεις ΜΗΝ το κανετε αν βρεθητε εκει. Κανει κατι κυκλους, μαιανδρους θα ελεγα, μεσα σε καλαμιωνες, που για κανα 20λεπτο ειχα χασει τ'αυγα και τα καλαθια!

Καποια στιγμη τελειωσε επιτελους ο Λαβυρινθος και επιασα το δρομο για Αγ.Ιωαννη και πλακωμενος για Μυστρα [Φωτο 20]! Τυροπιτα σου 'ρχομαι! Βλεπω το φουρνο και ορμαω!
Αμ δε! Στο χωριο μου λενε, αμα δε σε θελουν στο χωριο, μη ρωτας που ΄ναι το σπιτι του παπα!
20 μετρα πριν ειναι κλειστει η Πλατεια και την πετροστρωνουνε!
Ρε παιδια με τα ποδια να περασω ... τιποτα!
Κι ο φουρνος εκει. Συγχρονος με κατι βιτρινες με λαχταριστα πραματα ... Ατσαλωθηκα!
Γυρναω πισω και μπαινω σε αλλο Λαβυρινθο. Στα στενα του Μυστρα!
Μιλαμε για στενα. Οι μπαγκαζιερες οι πλαϊνες βρισκανε. Αλλα εγω τυροπιτα θα ετρωγα. Οντως τους περικυκλωσα, που ελεγε κι ο Πεπιτο! Που να εξηγησω τωρα την εμμονη μου για τυροπιτα (που δεν ηταν και του γουστου μου) στην φουρναρου που μου προτεινε χιλια δυο αλλα καλουδια!

Την εφαγα την τιμημενη, και μετα απο ανεφοδιασμο, ξανα το δρομο Σπαρτη-Καλαματα [Φωτο 21].
Ξαναλεω. ΠΟΛΥ ομορφος δρομος.
Ξανα σταματημα στην ορεινη διαβαση (1300μ), τοστ και καφες.
Δεν την ξαναπαταω τωρα. Θα τρωω παντου!

Κατηφορια για Καλαματα. Ρουφαω τη διαδρομη με σχετικα χαλαρους ρυθμους. Μετα την Αρτεμισία συνειδητοποιω οτι εχω κατεβει πολυ και πλησιαζω "επικινδυνα" την Καλαματα.
Πολη? Μακρυα!
Διασταυρωση! Δεξια για Νέδουσα!
Απο τα 300μ που εχω κατεβει, ο δρομος ανεβαινει ξανα αργα-αργα μεσα σε μια ρεματια, που φαινεται να σκιζει βαθεια το βουνο. 5,5 χλμ ελεγε η πινακιδα. Εχω κανει 6,5, εχω ανεβει στα 550μ και χωριο δε φαινεται. Περνας βεβαια απο υπεροχα πλατανοδαση, αλλα απο χωριο? Ξαφνικα με την συμπληρωση των 7 χλμ, πισω απο τη στροφη, το κουτουλας. Δε θα ελεγα οτι θα ειχε τιποτα αλλο εντυπωσιακο, αν δεν εβλεπα το ποταμακι που ετρεχε μεσα στο δρομο, μπροστα απο τις πορτες των σπιτιων!
Σταματαω σε ενα καφενειο, καθομαι να πιω μια μπυρα και τα δυο ποδια της καρεκλας μου ειναι στην μια "οχθη" και τ'αλλα δυο στην αλλη!

Βλεπω στο χαρτη χωματα που ανεβαινουν για Νεοχωρι. Γινονται στοχος!
"Μα γιατι να πας απο ΄κει παιδακι μου? Αφου υπαρχει ασφαλτος απο 'κει που ηρθες και ξανα πισω!"
Που να τους εξηγω ... Καταλαβα ποιον δρομο μου ειπαν να παρω. Οταν ομως εφτασα εκει, αρχισα τα παιχνιδακια.
Παω μεχρι την Αλαγονία. Ξαναγυριζω.
Μπαινω σε ενα χωμα για "πανω". Μπαινω μεσα.
Η μονη φορα που τα ψιλοχρειαστηκα.
Απο "χαζεμα" μου πεφτει ο μπροστινος σε νεροφαγωμα. Ευτυχως ειμαι σε ανηφορα και το βαρος της μηχανης βοηθαει να κανω πισω και να βγει!
Συνανταω το δρομο που μου ειχαν πει. Με πανω απο μισο τεποζιτο και μπισκοτα στην καβατζα? Αστον παιρνω αλλον!

Ο Θανασης μου ζητησε Road Book. Θα το δοκιμασω καποια στιγμη.

..............

crs-k
09/08/2004, 15:49
..................

Μετα απο καμμια ωρα "περιηγηση" μεσα στα δαση, για την οποια δεν μπορω να δωσω κατευθυνσεις, αποφασισα να "βγω".
Παιρνω ενα δρομο με κατευθυνση ΒΑ και μετα απο κανα 10λεπτο πεφτω σε ασφαλτο λιγο πριν απο το Νεοχωρι.
Μεγαλο χωριο, ομορφο, πλατανια και βρυσες στην εισοδο του.
Αλλα ρε γαμωτο ειναι κατι χωρια που σε "διωχνουν".
Θελω να πω οτι οταν δεν υπαρχει κατι, ενα καφενειο μια πλατεια για να κατσει ενας περαστικος, ειναι σα να σε διωχνουν.
Ηθελα να ξεκουραστω αλλα εφυγα και τραβηξα για Δυρράχι. Σιγουρα πιο απροσωπο απο το Νεοχωρι, αλλα εδω οι ανθρωποι, σε ενα καφενειο πανω στην ασφαλτο με καλοδεχτηκαν και με κερασαν και τσιπουρο.
Δεν μπορω να πω οτι δροσιστηκα, σιγουρα ομως ξεκουραστηκα.

Αρχιζω να κατηφοριζω μια καλη διαδρομη για Θουρεία (λιγο πιο πανω απο την Καλαμάτα). Απολαμβανω τη διαδρομη και αρχιζω να σκεφτομαι μια καλη μεσημεριανη σταση, κατι στο πιο δροσερο του.
Το μονο χωριο πανω στην ωραια διαδρομη ειναι η Πολιανή. Στριβω και μπαινω μεσα. Ειναι κτισμενο σε ενα επιπεδο κομματι γης. Ενα καφενειο με αυλη και κληματαρια, δεν υποσχοταν τη δροσια που εψαχνα εγω.

Συνεχιζω τον μακρυ κατηφορο που τωρα εχει "χωθει" σε μια ξερη ρεματια.
Κατω απο τα 200μ συνανταω την Ανω Άμφεια! Αμεσως μετα η κωμοπολη Θουρεία.
Σε κανενα απο τα δυο δεν μου περασε ουτε δευτερολεπτο απ' το μυαλο να σταματησω.
Στριβω δεξια στον κεντρικο Μεγαλοπολης - Καλαματας με κατευθυνση τη Μεγαλοπολη και στοχο να βγει ο δρομος!

Αν και καταμεσημερο υπηρχαν κανα δυο περιπολικα. Ξερετε τωρα ... "Εντο" με το που μπαινεις στην εμβελεια τους και με το που μικραινουν στον καθρεπτη ξανα "κοκκινα"!
Υψομετρο 70μ!
Ωρα 14:00!
Ζεστη ΠΟΛΥ!
Εξοπλισμος Πληρης γαμωτο!
Νομιζω οτι ειμαι ετοιμος να με κατεβασουν απο την φωτια ... μα γιατι με αφηνουν κι αλλο?
Θα παραβρασω!

Τα 170-180 ειναι μια καποια ανακουφιση σ'αυτο το λιοπηρι, ακομα κι οταν χρειαζεται να κανεις καποιες "ταρζανιες".
Φτανω επιτελους στη διασταυρωση για Δώριο.
Μιλαμε για 21χλμ σε "εθνικο" που μου φανηκαν ομως αιωνας!
Απωτερος στοχος ειναι το χωριο Σιδηρόκαστρο. Το χωριο των αγαλματων αν εχει δει κανεις σας παλιοτερο αφιερωμα στο "Γεω" της Σαββατιατικης Ελευθεροτυπιας. Το οτι γνωριζω πολλους απο το χωριο αυτο, απο την Αθηνα, απλως το κανει πιο ευχαριστο στοχο.

Ο δρομος εδω ειναι πιο ευχαριστος, μιας και περναει μεσα απο συσταδες δεντρων, παροτι κινειται στα εξωφρενικα υψομετρα των 100μ.
Προσπερναω τη διασταυρωση του Δωρειου (η διασταυρωση για Σιδηροκαστρο ειναι πολυ πιο κατω) και αμεσως μια ισχυρη διαισθηση με κανει να κανω μεταβολη στον πλατυ και αδειο αυτοκινητοδρομο!
Σταματαω στο βενζιναδικο και ρωταω αν υπαρχει αλλος δρομος για Σιδηροκαστρο.
Μου λεει οτι υπαρχει ενας απο Αη Γιωργη - Ανω Δωρειο, μετα χωμα μεχρι την ασφαλτο κοντα στα Πλατάνια και απο 'κει Αυλώνας και Σιδηροκαστρο.
"Αλλα αυτο παιδακι μου ειναι ενα μεγαλος κυκλος μεσα απ' τα αγρια βουνα, γιατι δεν πας απ' το δρομο κανονικα?", εμεινε με την απορια.

Απογεμιζω πινω κι ενα νερο και φευγω για Δωρειο.
Μετα Αη Γιωργη.
Μετα Ανω Δωρειο.
Εχω κερδισει υψος (500μ) αλλα η λιγη βλαστηση δεν προσθετει "δροσια".

Το χωμα ειναι λιγο (7-8 χλμ) και στρωτο.
Φτανω στην ασφαλτο.
Αριστερα ο στοχος.
Δεξια τα Πλατάνια.
Το ονομα με εμπνεει και φευγω δεξια.
Επιτελους!
Η δικαιωση της αναζητησης!
Ενα μεγαλο πλατανι με μια βρυση λιγο πιο πριν ειναι το πρωτο πραγμα στο οποιο καρφωνεται το ματι σου.
Τρια τεσσερα μαγαζια ανοικτα κι ας ειναι ηδη 15:30.
Το καλυτερο αυτο που εχει τα τραπεζια κατω απο το πρωτο πλατανι, σε ενα "μπαλκονι" που βλεπει κατω τη ρεματια της Νέδας!
Πιανω τραπεζι στα "ριζα" στον παχυ ισκιο [Φωτο 22].
Πλενομαι στη βρυση και ρουφαω την πρωτη παγωμενη "μποτιλια με νερο"!
Ελα ρε πλακα κανω! Θα μας βγει και κανα ονομα ... Αμστελ ηταν!
Σουβλακια, πατατες και φετα (μη γλυφεσαι Περικλη) ανακαλυψα οτι ειναι "κακα" πραματα μιας και τραβανε τα παγωμενα μπουκαλια με μπυρα σαν να 'ναι νερο! Να μην τα ξαναφατε! Ουτε και στο μαγαζι να κατσετε.
Μπορει να φταινε κι αυτοι που τις φερναν αμεσως και τις ειχαν και πολυ παγωμενες!

Απολαμβανοντας την μπυρα και το τσιγαρο, προσεξα οτι περναγε πολυς κοσμος "σχετικα" για χωριο.
Τολμησα να ρωτησω αν εχει τοσο πολυ κοσμο το χωριο, και μου ειπαν οτι περαστικοι ειναι και πανε για τους καταρρακτες της Νεδας (το θηλυκο ποταμι).
Αποφασιζω να παω κι εγω.
Στην ακρη του χωριου, σε μια "βιγλα" στα 600μ ειναι κτισμενος ενας καινουργιος πυργος, που στο προαυλιο του οποιου, οπως εμαθα, γινονται και πολιτιστικες εκδηλωσεις [Φωτο 23].

Ο χωματινος δρομος για το ποταμι κατεβαινει υπερβολικα αποτομα.
Εχεις την αισθηση οτι κανεις "Εντο".
Αρκει να σας πω οτι μεσα σε ενα με εναμιση χιλιομετρο εχεις κατεβει 400 μετρα!!!
Εφτασα σε ενα "πλατωματακι" οσο μισο γηπεδο μπασκετ, οπου συνοστιζονταν καμμια 30αρια κουτια.
Γκομενιτσες με μαγια και γιαγιαδες με τα ταπερακια τους κατεβαιναν κι αυτες στην λουμπα που ηταν το ποταμι.
Μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο! Ναι μονο η τριχα!
Τι δουλεια εχω εγω στο πανηγυρακι?
Η υγρασια με την αφορητη ζεστη σε επνιγαν.
Ισως ενα μπανιο στο ποταμι, να αλλαζε την κατασταση, αλλα η Αφρικα ειχε ηδη δυσφορησει.
Δεινοπαθησε να μανουβραρει αναμεσα στα κουτια.
Αλλα μετα πηρε τον ανηφορο τρεχοντας.
Δεν μπορουσα να φανταστω πως θα ξαναξεκιναγε αν σταματαγε σ'αυτον τον αποτομο και σκαμενο "δρομο".

Ο Αυλώνας (πρωτευουσα του ομωνυμου δημου) ειναι πολυ γραφικο χωριο, οπως το βλεπεις απο το δρομο.
Ειναι κτισμενο σα σκουφακι στην κορυφη ενος λοφου.
Φωτογραφιζω και περναω!

Φτανω στο Σιδηροκαστρο [Φωτο 24,25].
Εδω θα κοψω σαν "ακαταλληλες" τις διαφορες "μελο" σκηνες.
Ξερετε τωρα μωρε ...
"Τι εκπληξη ειναι αυτη?"
"Που ειναι η Τουλα, τα παιδια?"
"Ρε εισαι τρελλος (λες και δεν το ξερω)?
"Με τη μηχανη ηρθες?"
"φιλιουνται, αγκαλιαζονται" που λεει κι ο Μικρουτσικος, κι αλλα συναφη.

Λιγο πιο αργα, κατα τις 20:00 ανεβηκα στον Προφητη Ηλια (650μ) πανω απο το χωριο και χαζεψα την θεα της Κυπαρισσίας και των αλλων χωριων ενα γυρο.
Το βραδυ μια αντροπαρεα (καλα μια μονο γυναικα) απο γνωστους, κατσαμε στην "ταβερνα" του χωριου, αλλα ηταν απελπισια!
Οι ντοματες, οι πατατες, τα κρεμυδια, η φετα ηταν ντοπια.
Η γουρουνοπουλα καλοψημενη.
Οι μπυρες κρυες και πρασινες.
Το κρασι κοκκινο και ντοπιο.
Μια αηδια ηταν ολα (σε βλεπω που γλυφεσαι ξανα Περικλη!)!
Μη σας ριξουν σε τετοιο τρυπακι.

Μας πηρε 3 το πρωι να παμε για υπνο!
Το σπιτι του φιλου μου ειναι απο τα πιο ψηλα του χωριου.
Η θεα απο το μπαλκονι του καταπληκτικη.
Παρακαλεσα και με αφησαν τελικα να κοιμηθω στο μπαλκονι.
Η μανα του με προειδοποιησε οτι κατα τις 7:30 θα με "πιασει" ο ηλιος.
Φυσικα οι αλλοι πεθαναν στα γελια.
"Ρε μανα ασ'του τον καφε προχειρο. Θα εχει πιει τρεις καφεδες αυτος μεχρι τις 7:30!".
Μετα πηγε να μου στρωσει σεντονια.
Εγω φυσικα ειχα ηδη απλωσει το sleeping bag.
"Τι λες παιδακιμ' που θα κοιμηθεις μεσ'το τσβαλ' ... Θα μας γελαει η κοσμους".
Τελικα πειστηκε και εγω μπορεσα να απολαυσω (ΧΟΡΤΑΤΟΣ) αλλο ενα δροσερο βραδυ εξω.


Συνεχιζεται ...


Καλα αντεχετε ακομα ρε θερια?

milaber
09/08/2004, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Συνεχιζεται ...


Καλα αντεχετε ακομα ρε θερια?

Nαι!
Ναι!

:D :D :D

crs-k
09/08/2004, 18:08
Μερος γαματον και τελευταιον

Κυριακη 8/8
Ξυπνησα αργα (κατα τις 6:30), ειχε φεξει.
Ξαλαφρωμα απο τη χτεσινη μπυρα που "πιεζε", καφες κι απολαυση μιας ακομα ανατολης.
Στις 6:56 χτυπαει η καμπανα του Αη Νικολα. Παει μπροστα το ρολοϊ του παπα!
Κατα τις 7:30 ξυπναν κι οι αλλοι.
Πινουμε μαζι αλλο ενα καφε και υποκυπτω στις πιεσεις της Αφρικας που απο ωρα χλιμιντριζει, φορτωμενη, ξεκουραστη, ακουραστη, προθυμη, βρωμικη, ομορφη!

Χαιρεταω (ξερετε τωρα "φιλιουνται, αγκαλιαζονται"), καβαλαω και χωρις προγραμμα κατηφοριζω προς την παραλια (Καλό Νερό).
Συνανταω τον κεντρικο Πυργου - Κυπαρισσιας.
Σταματαω στη διασταυρωση.
Διλλημα!
Να παω αριστερα προς τα κατω, οπου σε 33,5 χλμ θα βρω τον βρωμιαρη και την κορακλα του, ή να παω δεξια και μετα τη Ζαχάρω να στριψω για Κρέστενα και να ξαναπιασω το βουνο?

Αν και θελω το πρωτο, σκεφτομαι οτι ειναι νωρις ακομα (8:15)!
Συμπληρωνω βενζινα και φευγω δεξια.
Κατεβαινω στην παραλια του Κακόβατου ψαχνοντας εναν αλλο φιλο, αλλα ειχε το κινητο του κλειστο, και ξαναβγαινω στον κεντρικο (με ευχαριστηση ειναι αληθεια, μιας κι η ζεστη κι η υγρασια, μου προξενουσαν ηδη δυσφορια).

Εντυπωσιαστηκα ειναι αληθεια απο τον παραλιακο αυτο δρομο.
Ποτε δεν περιμενα οτι παραλιακος δρομος θα μπορουσε να προσφερει τετοια δροσια, σκια και ομορφια!

Στη Ζαχάρω (μεγαλη κωμοπολη) καθομουνα κανα λεπτο και φυλαγα μεσα στη ζεστα ενα κοκκινο φαναρι, στη μεση του πουθενα, που δεν ηθελε με τιποτα να πρασινισει!
12,5 χλμ πιο βορεια στριβω δεξια για Κρέστενα.
Ειναι ακομα χαμηλα.
Την περναω απ' εξω και συνεχιζω τον ελαφρα ανηφορικο δρομο που καμμια 500 μετρα εξω απο την Κρεστενα εχει αρχισει να γινεται και πολυ ομορφος!
Δεν εχει αλλο χωριο πανω στο δρομο μεχρι την Καλλιθέα εκτος απο τα Μπαρακίτικα λιγα χλμ νωριτερα.

Πριν μπει καποιος στην Καλλιθεα συνανταει μεγαλη βρυση με κιοσκι [Φωτο 26].
Αραξα εκει εφτιαξα καφε κι τσακισα εκεινα τα μπισκοτα που ειχα απο χτες!
Πηρα και το βρωμιαρη ενα τηλεφωνο και μου θυμισε (αφου τσατιστηκε που δεν περασα) οτι μπροστα μου στην Ανδριτσαινα εχουν φωλια κατι Γυφτοι!
Ξανακαβαλαω κι απολαμβανοντας περναω την Καλλιθεα και συνεχιζω ανηφοριζοντας για την Ανδριτσαινα!
Πολυ εντυπωσιακο κεφαλοχωρι στα 750μ!
Την παω πανω κατω κανα δυο φορες, ψαχνοντας να βρω κοκκινο ΧΧ, να πιουμε κανα καφε.
Τζιφος!
Καθομαι στον Πευκο (ετσι μου 'παν οτι λεγεται) και παραγγελνω ενα καφε (Αμστελ)!
Μετα απο ενα γαϊτανακι τηλεφωνων που στελνονται με μηνυματα (βρωμιαρης - σκουληκι εεεε λιονταρακι ηθελα να πω), εντοπιζω το τηλεφωνο του Γυφτου!
Αλοιμονο!
Ηταν το μονο Σ/Κ που δεν κατεβηκε!
Αφηνω μισο τον καφε (μα τι επαθα?) και φευγω!

Ο δρομος που κατεβαινει για την Καρίταινα, ειναι καλος και με καλη θεα.
Ειναι ομως γυμνος και κατεβαινοντας αρχιζεις να αισθανεσαι τη ζεστη!
Η Αφρικα καταλαβε οτι δεν αισθανομαι και πολυ καλα και αποφασισε να μου κανει τη ζωη ενδιαφερουσα.
Θυμηθηκε τα μαθηματα της Γιαγιας Αρκουδας κι αφηνιασε να καταπιει τα χιλιομετρα!
Ο δρομος (καθαρα "στριταδικος") βοηθαγε οσο μπορουσε.
Εγω μαζι της μαθαινα και (για να πω και την αμαρτια μου) μ' αρεσε κιολας!

Μετα απο καποια στροφη, πλακωμα στα φρενα!
Βλεπετε το ματι του ΟνΟφα εντοπισε το Καστρο της Καριταινας επιβλητικο πανω στο λοφο του! Σταματημα για φωτο [Φωτο 27].
Πιο κατω κι αλλη απο αλλη γωνια [Φωτο 28].
Μεσα δεν μπηκα μιας κι εχω ξαναπαει και μιας και δεν εντυπωσιαζομαι τοσο απο τα "ανθρωπων εργα" οσο απο τα "φυσης εργα"!

Αφηνω το δρομο που παει για Μεγαλοπολη (απεφευγα τις πολεις με θρησκευτικη ευλαβεια!) και στριβω αριστερα για Στεμνίτσα.
Στοχος ειναι το Χρυσοβίτσι.
Ο δρομος στενος και "ονοφαδικος" (ολο λακουβες) ανηφοριζει σταθερα το Μαίναλο, μεσα στην ξεραηλα με το ρεμα του Λούσιου μακρια και χαμηλα αριστερα του.
Περναω το Ελληνικό (νομιζω το χωριο του Λαλιώτη) που ειναι μια οαση μεσα στην ξεραηλα [Φωτο 29].
Θυμαμαι οτι πριν απο τη Στεμνίτσα υπαρχει δρομος που φευγει δεξια για Χρυσοβιτσι.
ΔΕΝ θυμαμαι οτι πιο πριν υπαρχει κι αλλη διασταυρωση που παει για τα "χαμηλα" Σύρνα, Ψάρι κλπ.

Στριβω δεξια στην πρωτη διασταυρωση και εντυπωσιαζομαι απο την καινουργια "πισταδικη" ασφαλτο.
Ο δρομος ομως ειναι παρα πολυ στενος και με πολυ κλειστες στροφες και δεν βοηθαει καθολου.
Εκμεταλευομενος την λιγο πιο γρηγορη γεωμετρια του "ονοφ" παιζω κι εδω λιγακι.
Εχω φτασει παρασυρμενος απο το παιχνιδι στο Ψαρι και τοτε προσεχω οτι ο δρομος παει για να πατησει στο αλλο βουνο απεναντι, ενω το δικο μου απομακρυνεται στα αριστερα μου.
Ανοιγω το χαρτη.
Δεν βρισκω κοντινη λυση απο κανα χωμα, κανει και πολυ ζεστη, οποτε μεταβολη!
Το "παιχνιδι" τωρα ειναι πιο εντονο, στα ορια του λαθους!
Η ζεστα κι η τσατηλα βλεπετε ...

Οταν βρισκω τη σωστη διασταυρωση, και κανα χιλιομετρο μετα στα ελατα, οι ρυθμοι αλλαξαν αρδην.
Κοφτης στα 40χλμ, ανοικτο κρανος και μυρωδιες.
Να πλυμηριζεις μυρωδιες.
Αληθεια γιατι δεν εχουν βρει αποθηκευτικα μεσα για μυρωδιες?
Να τις περνουμε μαζι μας στο γυρισμο?

Περναω το Λιμποβίτσι.
Απο το παλιο χωριο υπαρχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ σπιτι.
Το αναπαλαιωμενο (απο τον Αγγελοπουλο) σπιτι των Κολοκοτρωναιων!
Φτανω χαλαρα στο πανεμορφο Χρυσοβίτσι.
Αραξα κατω απο τον τεραστιο πλατανο στην ταβερνα "ο Πλατανος" (φοβερα πρωτοτυπο θα ελεγα), με θεα τα ελατα.
Εκει ηταν η πρωτη φορα που αναγκαστηκα να αλλαξω μπλουζα, μιας και εσταζε τοσο πολυ που ηταν ενοχλητικο!
Ειχε καποιο κοσμο και ο τυπος ψιλοπελαγωνε! "μισο λεπτακι", μου λεει.
"Θα κανουμε μια συμφωνια", του λεω, "θα φερεις μια κρυα και θα εχεις ενα τεταρτο παραταση, και για καθε κρυα που θα φερνεις μολις τελειωνει αυτη θα κερδιζεις αλλο ενα!".
Μετα απο δυο τεταρτα δωθηκε η παραγγελια, κι αλλο ενα τεταρτο μετα ενα μπιφτεκι μια πατατες και μια φετα συνοδευαν το τεταρτο τεταρτο!
Η απολαυση της δροσιας του Πλατανου και του Ελατου στα 1100μ δεν ειναι κατι που μπορει να περιγραφει.
Μπορεις μονο να το απολαυσεις.

Το πεμπτο τεταρτο εμεινε στη μεση.
Με βαρια καρδια καβαλησα για να κατηφορησω για Τρίπολη.
Ηταν 15:30.
Μαυρη η ωρα της επιστροφης.
Στο δρομο, αν και ωραιος, ουτε η Αφρικα ουτε κι εγω δε μιλιωμασταν!
Πριν μπω στην Τριπολη σταματαω σε ενα δασικο δρομο για να φτιαξω ενα καφε (δεν ηθελα να τον πιω σε καφενειο μεσα στην πολη), βλεπετε οι "συμφωνιες" και η ζεστα φερναν υπνηλια.

Μετα.. Μετα δε (θελω να) θυμαμαι τιποτα. 17:00 εμπενα στο σπιτι. Αφου "ξεκολησα" τα ρουχα απο πανω μου κι εκανα ενα μπανιο, καταλαβα οτι τιποτα δεν πηγε χαμενο απο ολα αυτα!
Ημουνα "γεματος".
Πλημυρισμενος απο ομορφια.
Εφτιαξα καφε και αποφασισα να γραψω αυτο το ποστ.
Η ομορφια ηταν πολλη.

Επρεπε να την μοιραστω.

crs-k
09/08/2004, 18:21
Προφανως και δεν ενδιαφερει κανεναν τι εκανα εγω.
Αυτο που πρεπει να κρατησετε ειναι η διαδρομη!
Αυτο που επισης προσπαθησα να περασω ειναι το οτι οταν βγαινουμε στην φυση, καλο ειναι να ξεκολλαμε και λιγο το κεφαλι απο το δρομο. Υπαρχουν πολλες ομορφιες γυρω μας. Θα βρεθουν και τα "στροφιλικια", αλλα ειδικα σε "αγνωστες" διαδρομες τους πρεπει σεβασμος.
Προσπαθησα να το κανω (το οδοιπορικο) λιγο πιο ευχαριστο, πιο χιουμοριστικο , με αποτελεσμα να βγει τεραστιο και κουραστικο.
Το καταλαβα! Απετυχα! :lol:

Επειδη κι εγω ταξιδευω διαβαζοντας οδοιπορικα αλλων, γι' αυτο μπηκα σε αυτον τον κοπο.

Ελπιζω ο καθενας να εχει τις δικες του καλες εμπειριες και να τις μοιραζομαστε.

Ευχαριστω αυτους που καταφεραν να με ανεχτουν. :cool:


Χρηστος

periklisk
09/08/2004, 19:20
Ωραίος ο Χρήστος!

Στο Λογκανίκο που πήγες είναι πράγματι πολύ ωραία.... Είναι ένας πολύ καλός μου φίλος από εκεί και με φιλοξένησε πέρσι για 2-3 μέρες..... Εκεί κοντά είναι και οι πηγές το Ευρώτα..... Πήγες???Πήγαμε και στο Γεωργίτσι με τον τεράστιο πλάτανο που λες.... Η θέα από εκεί πρέπει να πω πως είναι όλα τα λεφτά!!!!

Πάντα τέτοια!!!


Σουβλακια, πατατες και φετα (μη γλυφεσαι Περικλη) ανακαλυψα οτι ειναι "κακα" πραματα μιας και τραβανε τα παγωμενα μπουκαλια με μπυρα σαν να 'ναι νερο! Να μην τα ξαναφατε! Ουτε και στο μαγαζι να κατσετε. Μπορει να φταινε κι αυτοι που τις φερναν αμεσως και τις ειχαν και πολυ παγωμενες!

Χάλια δηλαδή!!!!!


Οι ντοματες, οι πατατες, τα κρεμυδια, η φετα ηταν ντοπια. Η γουρουνοπουλα ψημενη. Οι μπυρες κρυες και πρασινες. Το κρασι κοκκινο ντοπιο. Μια αηδια ηταν ολα (σε βλεπω που γλυφεσαι ξανα Περικλη!)! Μη σας ριξουν σε τετοιο τρυπακι.

Ξανά χάλια!!!! πολύ χάλια!!!!

:lol: :beer:

tai
09/08/2004, 22:51
Αν δεν υπάρχουν οι τρελοί, πως εμείς οι πληβείοι θα ξέραμε να πάμε στα παραμυθένια μέρη που περιγράφουν;
Να’σε καλά Χρηστάρα και καλά κουράγια στην Ντολη σου (εσύ έχεις την τρέλα σου) για της επόμενες εξορμήσεις.
:beer: :beer: :beer:

tai
09/08/2004, 22:54
Και πού’σε μην αναφέρεις της μπύρες που πίνεις, θα σου βγάλουν βρώμα ότι πίνεις πολύ.
:beer: :beer: :beer: :beer:

x-rider
10/08/2004, 09:33
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΥ:beer:


ΑΝΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ!:sun:


:sun: :beer: :sun:

SaraMaritis
10/08/2004, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
...Το καταλαβα! Απετυχα! :lol:
...

:eyepop: :uplate: :hypnotize
Χρησταρα, εχω μεινει μ@λ@κ@ς...:look:
Δεν ξερω τι να πω...:confused:
Μπραβο ρε φιλε για το ταξιδι που μας χαρισες...
:beer:

GyPsy
10/08/2004, 10:54
Μπραβο ρε Χρηστο !!!
Το Ελληνικο ειναι χωριο του Αδαμοπουλου..
Και την επομενη φορα θα ειμαι κατω....
Γαμωτο,πηζω ασχημα...
Για κανενα-δυο σ/κ ειμαι εσωκλειστος

DrifterS
10/08/2004, 12:48
Αντε σειρας μας τωρα (13 & σημερα......)
:beer:

crs-k
11/08/2004, 16:31
Οταν εμφανισω και το αλλο φιλμ θα εχει και συνεχεια.

1. Πηγες Ευρωτα.


3696

crs-k
11/08/2004, 16:36
2. Το ιδιο


3698

crs-k
11/08/2004, 16:37
3. Η Πλατεια στο Γεωργίτσι.


3699

crs-k
11/08/2004, 16:41
4. Η θεα απο το σημειο με τον Σταυρο εξω απο το Γεωργιτσι.

Τα χωρια του καμπου, δεξια στο βαθος η Σπαρτη και στο βαθος απεναντι ο Παρνωνας.


3700

crs-k
11/08/2004, 16:43
5. Η θεα απο το σημειο με τον Σταυρο εξω απο το Γεωργιτσι.

Ο Ταϋγετος απο βορρα.


3701

crs-k
11/08/2004, 16:48
6. Η θεα απο το σημειο με τον Σταυρο εξω απο το Γεωργιτσι.

Προς τα εκει παει ο δρομος.


3705

crs-k
11/08/2004, 16:51
7. Δρομος Σπαρτης-Καλαματας, το σημειο που ο δρομος περναει ΜΕΣΑ απο το βραχο.


3706

crs-k
11/08/2004, 16:53
8. Το ψηλο Καστρο του Μυστρα.


3707

crs-k
11/08/2004, 16:54
9. Η καστροπολιτεια του Μυστρα (απ' εξω).


3708

crs-k
11/08/2004, 16:56
10. Η βρυση και ο καφες, πριν παρω το χωμα για το καταφυγιο του Ταϋγετου.


3709

crs-k
11/08/2004, 16:59
11. Το μονοπατι (και οι ενημερωτικες πινακιδες και χαρτης του Ε.Ο.Σ. Σπαρτης) που σε μιαμιση ωρα (με τα ποδια) σε βγαζει στο καταφυγιο του Ταϋγετου.


3710

crs-k
11/08/2004, 17:00
Υπομονη. Οταν εμφανιστει και το αλλο θα υπαρξει και βητον μερος! :lol:

Nefeli-
11/08/2004, 21:10
Ekdromi ekdromi ti glykeia i diadromi...
valitsaki frapedaki ap'to prwi...
zilevw zilevw!!!!!!!!!!

:)

crs-k
12/08/2004, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli-
Ekdromi ekdromi ti glykeia i diadromi...
valitsaki frapedaki ap'to prwi...
zilevw zilevw!!!!!!!!!!

:)

Τελικα οπως εχω καταλαβει ειναι πολυ απλο. Το θελεις? Παιρνεις ενα χαρτη, τη σκηνη σου, τα φωρτωνεις στη μηχανη και φευγεις!
Αρκει να το θελεις πραγματικα ...

crs-k
23/08/2004, 16:41
12.

Στο Καταφυγιο του Ταυγετου συναντιονται 3 μονοπατια. Η δουλεια του Ε.Ο.Σ. Σπαρτης με τις πινακιδες και την σημανση ειναι καταπληκτικη!


3814

crs-k
23/08/2004, 16:43
13.

Το ιδιο το καταφυγιο ειναι ενα αξιαγαπητο κτισμα.


3815

crs-k
23/08/2004, 16:45
14.

Η θεα προς την Σπαρτη και το Γυθειο καταπληκτικη. Δυστυχως, λογω ζεστης, δεν μπορει να βγει καθαρη Φωτο.


3816

crs-k
23/08/2004, 16:48
15.

Ο ηλιος που εχει ηδη δυσει, χρωματιζει καταπληκτικα, τον μοναδικο (και περαστικο) νεφελοσυνδιασμο που υπαρχει...


3817

crs-k
23/08/2004, 16:50
16.

Λιγο πριν Ανατηλει ο Ηλιος, τα χρωματα ειναι εκπληκτικα.


3818

crs-k
23/08/2004, 16:52
17.

5 λεπτα μετα, εχουν αλλαξει ...


3819

crs-k
23/08/2004, 16:54
18.

Με την καθαρη πρωινη και δροσερη ατμοσφαιρα, ο Λακωνικος κολπος που ξυπναει φαινεται καπως καλυτερα.


3820

crs-k
23/08/2004, 16:56
19.

Η κορφες που δεν φτασαμε ποτε, θα ειναι εκει και θα περιμενουν την επομενη συναντηση μας.


3821

crs-k
23/08/2004, 16:57
20.

Το Φρουριο στην κορφη του Μυστρα.


3822

crs-k
23/08/2004, 17:00
21.

Μια φυση που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ξεφυγει απο το ζωο που λεγεται "ανθρωπος". Το Αλεπουδακι εκανε το λαθος να νομιζει οτι μπορει να ξεφυγει, ζωντας στο αγριο φαραγγι. Που παει? Δεν ειδε την απαγορευτικη Διπλη γραμμη?


3824

crs-k
23/08/2004, 17:02
22.

Ο Πλατανος στα Πλατάνια και η Αφρικα στο βαθος να ξεκουραζεται.


3825

crs-k
23/08/2004, 17:03
23.

Ο Πυργος εξω απο τα Πλατάνια.


3826

crs-k
23/08/2004, 17:05
24.

Στο Σιδηρόκαστρο, η σκαλα για την εκκλησια εινα γεματη με αγαλματα.


3827

crs-k
23/08/2004, 17:07
25.

Αγαλματα παντου! Πρεπει να εχουν φωλια καπου εδω κοντα. Μηπως πρεπει να το μετονομασουν σε Αγαλματοχωρι?


3828

crs-k
23/08/2004, 17:08
26.

Βρυση λιγο πριν την Καλλιθεα.


3829

crs-k
23/08/2004, 17:10
27.

Το Καστρο της Καρυταινας.


3830

crs-k
23/08/2004, 17:11
28.

Κι απο πιο κοντα ...


3831

crs-k
23/08/2004, 17:14
29.

Στο δρομο απο Καρυταινα για Στεμνιτσα εχεις θεα στον καμπο της Μεγαλοπολης, με τα δυο "αχνιστα" φουγαρα να "ομορφαινουν" το περιβαλον.


3832

crs-k
23/08/2004, 17:17
Εκλεισα και την εκκρεμοτητα με τις υπολοιπες φωτογραφιες. Επιπλεον εχω σημανει και τα κειμενα με τις θεσεις των φωτογραφιων στην ολη διαδρομη.
Ελπιζοντας να εχω βοηθησει εστω και ελαχιστα μελλοντικους ταξιδιωτες ... :wave2:

Smith
07/02/2006, 03:49
Μπράβο ρε Χρήστο..!
Μ` αρέσει το ''styl'' σου... Μόλις τα ''παίρνεις στο κράνος'' καβαλάς την αγαπημένη σου και πρώτα ξεκινάς και μετά ρωτάς...:D

Μ` άρεσε -και αυτό- το ταξιδάκι σου κυρίως γιατί διαβάζοντάς το κατάλαβα ότι δεν είμαι μαλ@κ@ς εγώ, όταν μου την βιδώνει κάποιο πρωϊ, καβαλάω τον Πήγασο και πάω...ξέρω γω...κάπου...
Και όταν ''επιστρέφω νικητής και θριαμβευτής΄΄ στην πόλη μου το βράδυ, και λέω στους φίλους που ΚΟΛΩΣΑΝ και δεν μ`α κολουθήσαν που πήγα με κοιτούν σαν εξωγήινο...ενίοτε έχω και φωτογραφίες...

Αλλά είναι παράξενη,ωραία φυσικά, η αίσθηση μέσα σε λίγες ώρες να αφήνεις πίσω τον ''πολιτισμό'' να γκαζώνεις 170+ για να αφήσεις πίσω την πόλη, να χαλαρώνεις στα βουνά και μετά το -μόνιμο για εμένα- άγχος να βρώ το δρόμο της επιστροφής, να γυρνάω, όπως τα λες με + 500 ή 1000 χιλιόμετρα σκονισμένος, λασπωμένος, ψόφιος στην κούραση, αλλά....πανευτυχής!!!!:sun: :sun: :sun:

Το γιατί δεν το αναλύσω...όποιοι έχουν κάνει μοναχικές βόλτες θα καταλάβουν...

Επίσης αυτό που ο καθένας ανακαλύπτει κάνοντας χιλιόμετρα ''άσκοπα:nono: '' δεν είναι λεφτά, αλλά κάτι που το βρίσκεις ΜΕΣΑ ΣΟΥ , και φυσικά δεν πρόκειται για χαμένο χρόνο...
εσύ..και ο καθένας ξέρει...
έτσι απλά....


Υ.Γ.
και γω που νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που ξεσκίζομαι στους καφέδες, αλλά εσύ ρε φιλαράκι πρέπει να φουλάρεις μαζί με την Africana:beer:

crs-k
07/02/2006, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
............................
και γω που νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που ξεσκίζομαι στους καφέδες, αλλά εσύ ρε φιλαράκι πρέπει να φουλάρεις μαζί με την Africana:beer:


Ο καφες ειναι ΜΟΝΙΜΑ στην μπαγκαζιερα, για να μπορω να απολαυσω σε οποιο σημειο γουσταρω εγω, κι οχι οπου (και αν) βρω ... :winka:


:smokin: :beer: :wave2: