PDA

View Full Version : ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ..!!! ΟΧΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΙΣ 14-3-07



DOG HANDLER
13/03/2007, 17:12
Φτάνει πια....

Εδώ και 10 ημέρες συμβαίνει κάτι παράξενο και εξωπραγματικό στην χώρα μας.

Παρότι οι τιμές του πετρελαίου διεθνώς μειώθηκαν αισθητά και παραμένουν χαμηλά, η τιμή της βενζίνης στα πρατήρια αυξήθηκε κατά 10 περίπου λεπτά το λίτρο, σε όλα τα πρατήρια βενζίνης.

Γιατί έγινε αυτό; Αυξήθηκε η τιμή του αργού; ΟΧΙ. Υπάρχουν αποθέματα που αγοράστηκαν με ακριβή τιμή; ΟΧΙ

Τότε τι συμβαίνει;

Είναι απλό:

Μειώθηκαν 30-40% τα έσοδα των πρατηρίων από την πώληση πετρελαίου θέρμανσης λόγω της καλοκαιρίας.

Η κυβέρνηση προσανατολίζεται να επαναφέρει το θέμα των ταμειακών μηχανών στα πρατήρια, για να μπορεί να ελέγχει τους τζίρους τους.

Όλα αυτά όμως δεν αρέσουν στο καρτέλ των καυσίμων. Δεν θέλουν να μειωθούν τα έσοδα τους ούτε δραχμή και αποφασίζουν να αλλάξουν προς τα πάνω τις τιμές τους. Άλλωστε σε μια χώρα που αύξησε εν μια νυκτί το ΑΕΠ της κατά 25%, οι καταναλωτές δεν έχουν ανάγκη.

Έτσι είναι όμως; Είμαστε πράγματι τόσο πλούσιοι; Είμαστε πράγματι τόσο πρόθυμοι να συντηρήσουμε το εισόδημα του καρτέλ από την δική μας τσέπη έτσι αβίαστα;

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Μπορούμε να αντιδράσουμε. Μπορούμε να δείξουμε σε αυτούς που βάζουν αβίαστα το χέρι στην τσέπη μας με το έτσι θέλω, ότι δεν είμαστε αγελάδες να μας αρμέγουν, είμαστε το χέρι που τους ταίζει...

Την επόμενη Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2007, μην βάλετε βενζίνη στο αυτοκίνητο σας. Αφήστε το σπίτι.. πάρτε το λεωφορείο...πάρτε το ποδήλατο...μοιραστείτε την διαδρομή με έναν φίλο σας... αλλά μην βάλετε βενζίνη... αφού είναι τόσο φθηνή και τα κέρδη του καρτέλ τόσα λίγα, δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν τα βενζινάδικα δεν έχουν πελάτες για μια μέρα.

Ή μήπως όχι; Μήπως θα δείξουμε επιτέλους οτι δεν είμαστε πρόβατα αλλά ενεργοί και νοήμονες πολίτες;

Αντιδράστε στην απροκάλυπτη επίθεση στην τσέπη μας. Μην βάλετε βενζίνη την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2007, και στείλτε αυτό το email σε όλους όσους γνωρίζετε. Όσοι περισσότεροι είμαστε τόσο το καλύτερο!!!!

kost rider
14/03/2007, 02:36
καλα τα λες..αλλα πειραζει που θελω να παω στο track day??
φυγαμε για πιστααααα!!!!!!!!!!:wave2:

marmel.gr
14/03/2007, 15:16
εγω παντως εκανα αυτο που επρεπε
ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΗΜΕΡΑ!!!!

into chaos
14/03/2007, 16:19
κι εγω γεμισα χτες,παλι καλα!

GIXXERAKIAS
14/03/2007, 20:03
Φτου!!! Εκανα μαλακι@:D :D

GIXXERAKIAS
14/03/2007, 20:04
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Αυτο εκαναν ολοι!!:rotflmao: :rotflmao:

Εγω παντως πηγα σημερα στην δουλεια για εξωτερικες στην εταιρεια με την μηχανη γιατι το σκουτερακι δεν ειχε βενζινη,αρα

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΗΜΕΡΑ!!!:winka:




Αυριο ομως θα βαλω γιατι δεν λεει με το τζιξερ,θα μπουμε μεσα! :D :D

GeoGlx
15/03/2007, 07:14
..Δεν το είχα διαβάζει κ έτυχε να μην βάλω :D

mourgakos
15/03/2007, 07:28
παρολο που ειχα γενεθλια.....14-03 ,ουτε το αμαξι χρησιμοποιησα,και στη μηχανη υπηρχαν κατι τελευταια δειγματα καποιου υγρου....παντως σε πρατηριο δε πλησιασα και πηγα και με το τρενο....
εχεις δικιο,θελουν ξυ και γα

odt
15/03/2007, 09:04
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36559
Έχουμε πει τι πρόβλημα παίζει με τη βενζίνη στην Ελλάδα

marmel.gr
15/03/2007, 17:29
ακουσα οτι το πε και η τηλεοραση...
απο που ξεκινησε αυτο ρε παιδια? να το ξανακανουμε ....
ειμαι μεσα και γω και πολλοι πιστευω απο καποια forum που μπαινω. αρκει να γινει ενημερωση νωριτερα!!! 2-3 βδομαδες πιο πριν. αν το πουν και οι τηλεορασεις....
θα την ακουσουν.....

kost rider
16/03/2007, 02:08
και θα τρεξουμε ολοι πανικοβλητοι να φουλαρουμε μια δυο μερες πριν,οποτε μια η αλλη θα τους ερθει.αλλα οκ πειτε οτι το κανουμε.ποσοι ειμαστε ρε παιδια?ειμαστε μια πολυ μικρη κοινωνια(μοτοσυκλετηστικη)και τα μηχανακια φουλαρουν με πολυ λιγοτερα αποτι τα αυτοκινητα.και ποσοι απο μας τελικα θα το κανουν..?αρα παιζει να τους κλ@σουμε και τα π@π@ρια.αν δεν γινει κατι οργανωμενα απο ολους τους φορεις της αυτοκινησης,με το ''μεταξυ μας'' δε κανουμε τιποτα.ετσι νομιζω τουλαχιστον..:rolleyes:

jasondakar
16/03/2007, 02:29
δεν ειναι τιποτα ρε παιδια απλα θελουν να χτυπησουν τους αναρχικους και τις μολοτοφ γι αυτο το ακριβηναν χα:rotflmao: :rotflmao:

marmel.gr
17/03/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider
και θα τρεξουμε ολοι πανικοβλητοι να φουλαρουμε μια δυο μερες πριν,οποτε μια η αλλη θα τους ερθει.αλλα οκ πειτε οτι το κανουμε.ποσοι ειμαστε ρε παιδια?ειμαστε μια πολυ μικρη κοινωνια(μοτοσυκλετηστικη)και τα μηχανακια φουλαρουν με πολυ λιγοτερα αποτι τα αυτοκινητα.και ποσοι απο μας τελικα θα το κανουν..?αρα παιζει να τους κλ@σουμε και τα π@π@ρια.αν δεν γινει κατι οργανωμενα απο ολους τους φορεις της αυτοκινησης,με το ''μεταξυ μας'' δε κανουμε τιποτα.ετσι νομιζω τουλαχιστον..:rolleyes:

δεν εχει σημασια η νικη αλλα η προσπαθεια. τουλαχιστον δε θα κατσεις μα σταυρωμενα χερια. θα εχεις προσπαθησει για κατι....
αμα γινει κατι τετοιο πιο νωρις και γινει καλη μα καλη ενημερωση τοτε θα την ακουσουν γιατι θα το πει και η τηλεοσραση και γενικα για την συγκεκριμενη ημερομηνια θα εχει ενημερωθει ο προεδρος τους και φυσικα αυτος θα ενημερωσει ολα τα πρατηρια. απλα το θεμα ειναι τη συγκεκριμενη μερα να δουν μια διαφορα. να δουν μειον απλα.

εγω εχω απο πισω μου πολλα ατομα απο διαφορα forum που θελουν να το κανουν....