PDA

View Full Version : Αλλαγή αλυσίδας σε CBF-600



possidi
14/03/2007, 14:48
Γεια σας και παλι παιδια!

Μετα απο 30.000 χιλιομετρα η αλυσιδα μου χρειαζεται να αλλαχθει [μου το παν κι απο το συνεργειο οτι σε κανα μηνα θα το πει το ποιημα) και θα ηθελα για αλλη μια φορα τα φωτα σας. Πρεπει να προσθεσω οτι τα γραναζια αντεχουν ακομα πολυ και δεν επειγει να αλλαχθουν κι αυτα...

Πειτε μου κανα δυο αλυσιδες που προτεινετε και τιμες πανω κατω. Απο το συνεργειο μου προτειναν μια O'Ring στα 100 ευρω μαζι με τα εργατικα και μου φανηκε λογικη η τιμη. Η συγκεκριμενη αλυσιδα ειναι καλη ομως?

Ευχαριστω και καλο απογευμα!

:beer:

Pitsakos
14/03/2007, 15:03
Οι αλυσιδες αυτες ειναι οι λεγομενες αυτολυμαινομενες ειναι απο τις καλυτερες νομιζω! εγω που ειχα παρει μια μου στοιχισε περιπου 75Ε και 5Ε τα εργατικα! αλλα αυτα για την Gagiva Canyon του 97. πιστευω πωσ η τιμη ειναι αναλογα την μηχανη. ποσα δοντια εχουν τα γραναζια κ.α.

akamarinos
14/03/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Πρεπει να προσθεσω οτι τα γραναζια αντεχουν ακομα πολυ και δεν επειγει να αλλαχθουν κι αυτα...



την αλυσιδα την αλλαζουμε μαζι με τα γραναζια

makis206
14/03/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
την αλυσιδα την αλλαζουμε μαζι με τα γραναζια

Συμφωνώ απόλυτα !

:beer: :beer:

power hornet
14/03/2007, 17:12
η αλυσιδα παει μαζι με αλλαγη γραναζιων,τωρα οσον αφορα μαρκα afam.

possidi
14/03/2007, 19:58
Δηλαδη τωρα που τα γραναζια μου ειναι σε καλη κατασταση (μηχανικος μου το 'πε-δεν το κατεβασα απ'το κεφαλι μου) ενω η αλυσιδα πρεπει να την αλλαξω...τι να κανω? Να αγορασω υποχρεωτικα και γραναζια επειδη κυκλοφορει η φημη οτι αλυσιδα κ γραναζια πανε μαζι?

Anyway, εγω μαρκες σας ρωτησα και αν εχει βαλει καποιος απο σας o'ring να μου πει καποιο σχολιο please γιατι οπως σας ειπα η αλυσιδα εχει χαλαρωσει ΠΟΛΥ και ο μηχανικος (σε 2 εχω παει μεχρι τωρα) δεν μπορει να τη μαζεψει γιατι τα "μποσικα" της πανε κατα διαολου...

Καλο βραδυ και προσεχτικα!:beer:

Nostra
15/03/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Δηλαδη τωρα που τα γραναζια μου ειναι σε καλη κατασταση (μηχανικος μου το 'πε-δεν το κατεβασα απ'το κεφαλι μου) ενω η αλυσιδα πρεπει να την αλλαξω...τι να κανω? Να αγορασω υποχρεωτικα και γραναζια επειδη κυκλοφορει η φημη οτι αλυσιδα κ γραναζια πανε μαζι?

Anyway, εγω μαρκες σας ρωτησα και αν εχει βαλει καποιος απο σας o'ring να μου πει καποιο σχολιο please γιατι οπως σας ειπα η αλυσιδα εχει χαλαρωσει ΠΟΛΥ και ο μηχανικος (σε 2 εχω παει μεχρι τωρα) δεν μπορει να τη μαζεψει γιατι τα "μποσικα" της πανε κατα διαολου...


Καλησπέρα...

Το λοιπόν...

Αν έως τώρα δεν έχεις αλλάξει γρανάζια ούτε αλυσίδα ... τότε να τα αλλάξεις και τα δύο μαζί...

Γιατί?

μπορεί τα γρανάζια σου (όπως σου είπαν) να είναι σε ψιλοκαλή κατάσταση ΑΛΛΑ με 30000 χλμ. θα έχουν μια κάποια φθορά. Αυτή η όποια φθορά θα "μεταφερθεί" στην καινούρια αλυσίδα και θα την φθείρει πιο γρήγορα από ότι προβλέπεται.

Μη κολλάς στο τί σου λένε... ΑΝ ρωτήσεις χρόνια συνειδητοποιημένους χρήστες θα σου πουν το αυτό... τα αλλάζεις πακέτο...

Τώρα για τη μηχανή μας...

Αλυσίδα

Από την honda έρχεται by default με αλυσίδα DID τύπου 525V που έχει O-rings.

Είτε λοιπόν θα βάλεις την ίδια (κορυφαία η DID) σε μαύρο χρώμα είτε θα βάλεις μία από τις δύο παρακάτω.

την αλυσίδα της DID με κωδικό 525VM2 που έχει X-rings (καλύτερη λίπανση κλπ.) ή

την καινούρια αλυσίδα της DID με κωδικό 525ZVM2 που έχει και αυτή X-rings αλλά νέου τύπου με μεγαλύτερη αντοχή. Eπιλέγεις χρυσή ή μαύρη ανάλογα τα γούστα σου.
Σημείωση η 525ZVM2 (με X²-rings η καινούρια) είναι ίσως υπερβολική για τη δύναμη που έχει το μηχανάκι μας...

Ενημερωτικά η αλυσίδα μας έχει 112 κρίκους. (116 έχει η καδένα νομίζω...)

πληροφορίες για τα X-rings & Χ²-rings (http://www.didchain.com/xring1.htm)


Γρανάζια...

η μηχανή έρχεται με γρανάζια 15 οδόντων έμπροσθεν και 41 όπισθεν.

Ενας κορυφαίος συνδυασμός είναι αλυσίδα DID και γρανάζια JT

Οπότε θα πάρεις τα παρακάτω

JTF1371.15 για μπροστά και

JTR1304.41 για πίσω...

προσοχή.. υπάρχει και το JTA1304.41 για πίσω που είναι αλουμινένιο και όχι μεταλλικό.... Θα φθαρεί όμως πιο γρήγορα από το μεταλλικό.

Αυτό το σετ είναι το κορυφαίο που μπορείς να βάλει στη μηχανή... όλα τα άλλα :rolleyes: :rolleyes:


τιμές (από ανταλλακτικάδικο)

DID 525VM2 (Χ-rings) - 103?

DID 525ZVM2 (Χ²-rings) - 140?

JTF1371.15 (μπροστά) - 21,5 ?

JTR1304.41 (πίσω * ) - 30?


(* το πίσω γρανάζι έχει ίδια τιμή για 41,42 ή 43 δόντια)

Φυσικά οι τιμές ίσως διαφοροποιούνται από το πόσο γνωστός είσαι με τον συνεργειά σου. Οι παραπάνω είναι τιμές καταλόγου.

Κόστος τοποθέτησης ανάλογα με το συνεργείο σου (από 0 έως 40? υποθέτω).


ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! συχνή λίπανση (κάθε 500χλμ. ή κάθε δεύτερο γέμισμα με τη μέση κατανάλωση της μηχανής μας) με κατάλληλο σπρέυ είναι must... διατηρείς την αλυσίδα κατάλληλα λιπασμένη και αυξάνεις τον χρόνο ζωής της ίδιας και των γραναζιών φυσικά...

:wave2: :wave2: :wave2:


80960

OldMan
15/03/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
(x2-rings)
Τι 'ν' τούτου ?? :look:

Nostra
15/03/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι 'ν' τούτου ?? :look:


inform yourself... (http://www.didchain.com/xring1.htm)


bottom of the page


:wave2:

Cpt. Haddock
15/03/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pitsakos
οι λεγομενες αυτολυμαινομενες

έχουν δικά τους λύματα; :confused: :confused:

makis206
15/03/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
έχουν δικά τους λύματα; :confused: :confused:

Όχι έχουν δικούς τους λιμένες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εύγε Τάσο για το ενημερωτικότατο ποστ !

:beer: :beer:

OldMan
15/03/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
inform yourself... (http://www.didchain.com/xring1.htm)
Βάλε το 2 σαν εκθέτη ρε άχρηστο υποκείμενο !!!:D

OldMan
15/03/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
έχουν δικά τους λύματα; :confused: :confused:
Όχι ρε Λιάκο ...

Λυμαίνονται τους εαυτούς τους !!! :lol:

Cpt. Haddock
15/03/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι ρε Λιάκο ...
Λυμαίνονται τους εαυτούς τους !!! :lol:

Τότε δεν πρέπει να αντέχουν και πολύ :p

makis206
15/03/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βάλε το 2 σαν εκθέτη ρε άχρηστο υποκείμενο !!!:D

:uplate: :uplate:

Το παίρνω πίσω το "ενημερωτικότατο"

Μέσα στην παραπληροφόρηση είναι το ποστ !:eyepop:

:lol: :rotflmao: