PDA

View Full Version : Fazer('04) και συναγερμός



zalaros
09/08/2004, 19:13
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι μήπως και γνωρίζετε. Σήμερα μου είπε ένας αντιπρόσωπος της Yamaha ότι στο Fazer ('04) δεν μπορεί να τοποθετηθεί άλλος συναγερμός εκτός αυτού της Yamaha λόγω του immobilizer και ότι αυτός κοστίζει 350euro. Ισχύει κάτι τέτοιο;

petridist
09/08/2004, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zalaros
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι μήπως και γνωρίζετε. Σήμερα μου είπε ένας αντιπρόσωπος της Yamaha ότι στο Fazer ('04) δεν μπορεί να τοποθετηθεί άλλος συναγερμός εκτός αυτού της Yamaha λόγω του immobilizer και ότι αυτός κοστίζει 350euro. Ισχύει κάτι τέτοιο;

ξέρω οτι έχουν δικό τους συναγερμό πλήρως συμβατό με έτοιμη καλωδίωση κλπ κλπ κλπ...

δε νομίζω όμως αυτό να είναι η μόνη λύση...

κι εγώ έχω imobilizer και έβαλα ένα spyball πχ χωρις πρόβλημα..

δηλ όλα τα yamaha έχουν yamaha συναγερμό...? δεν νομίζω

δεν βοήθησα, απλά λέω ότι είναι παράλογο...

:wave2:

zalaros
10/08/2004, 01:41
Σίγουρα είναι παράλογο αλλά από την άλλη σκέφτομαι τα προβλήματα που έχει ένας φίλος μου με την Transalp του. Την αγόρασε καινούργια και του πέρασαν συναγερμό Gemini και έχει πολλά προβλήματα με το immobilizer. Συγκεκριμένα πολλές φορές δεν σβήνει το λαμπάκι του immobilizer με τίποτα και δεν μπορεί να βάλει μπρος την μηχανή. Σίγουρα αυτό προκαλείται από τον συναγερμό γιατί αν τον βάλει και μετά τον ξαναβγάλει τότε σβήνει το λαμπάκι και ξεκολλάει. Αυτό δεν συμβαίνει συνέχεια αλλά δεν πάυει να είναι πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να κάνω...

morpheus
10/08/2004, 09:23
Ο συναγερμός της Yamaha (που δεν είναι Yamaha, αλλά ή spyball-παλιότερα και cyclelok-τώρα) είναι από τους πιο απροβλημάτιστους. Κανένα πρόβλημα με false alarms, κανένα πρόβλημα με μπλοκαρίσματα, συνεργασία με το immo άψογη, minimum πείραγμα καλωδιώσεων/τρύπες/πατέντες από "μαστόρια" (ούτε μία φίσα δεν ξεκουμπώνει), αυτόματο όπλισμα κάθε φορά (ακόμα και στο service mode), το κουμπάκι του το ξεχνάς ακόμα και στην απενεργοποίηση, κυλιόμενοι κωδικοί, ΠΟΛΥ δυνατή σειρήνα(!), αυτόνομη λειτουργία από την μπαταρία της μηχανής σε περίπτωση που σου κόψουν την τροφοδοσία κλπ κλπ γιατί να πάρεις κάποιον άλλο???

Έχω μία ένσταση για την τιμή, για πέστου ότι τον βρήκες 300€ σε άλλο αντιπρόσωπο να δούμε τι θα σου απαντήσει.

idi
10/08/2004, 11:17
ειχα spyball στο fazer (τον πηρα μετα και τον εβαλα στο z τον ιδιο) και ποτε δεν ειχε προβλημα ουτε στο ενα ουτε στο αλλο μηχανακι

petridist
10/08/2004, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zalaros
Σίγουρα είναι παράλογο αλλά από την άλλη σκέφτομαι τα προβλήματα που έχει ένας φίλος μου με την Transalp του. Την αγόρασε καινούργια και του πέρασαν συναγερμό Gemini και έχει πολλά προβλήματα με το immobilizer. Συγκεκριμένα πολλές φορές δεν σβήνει το λαμπάκι του immobilizer με τίποτα και δεν μπορεί να βάλει μπρος την μηχανή. Σίγουρα αυτό προκαλείται από τον συναγερμό γιατί αν τον βάλει και μετά τον ξαναβγάλει τότε σβήνει το λαμπάκι και ξεκολλάει. Αυτό δεν συμβαίνει συνέχεια αλλά δεν πάυει να είναι πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να κάνω...

το πρόβλημα που αναφέρεις ίσως να μην οφείλεται στο συναγερμο.. είχα και εγώ το ίδιο στη δικιά μου και ήταν το φωτοκύτταρο - αισθητηρας (or something) του imobilizer που βρίσκεται μέσα στον κινητήρα ανόιγοντας το δεξί καπάκι... ένα καλώδιο που καταλήγει σε ένα μικρο κυβάκι είναι..(35-40ευρω) ίσως να είναι αυτό.. ας το κοιτάξει.. πάντως εγώ με spyball κανένα πρόβλημα επίσης.. και κάνει και 250 ευρω όχι 350!:wave2:

gediak
10/08/2004, 14:00
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΤΟ FAZER ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΗΣ YAMAHA (οΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ SPYBALL) ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
+ ΟΤΙ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 350 €.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ (ΕΓΓΥΗΣΗ) ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΟΤΙ ΣΥΝΙΣΤΑ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ (ΚΟΥΦΙΑ Η ΩΡΑ) ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ " ....ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΤΕ !!! " ΚΑΙ ΣΦΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΔΗΛΑΔΗ !!

THEOD
14/08/2004, 22:32
Μην σε φιδιάζουν με τον "γνήσιο" Yamaha συναγερμό.
Spyball είναι και η yamaha τον πλασάρει για δικό της...

Καλός είναι αλλά πολύ ακριβός. Αντίστοιχος συναγερμός της Spyball πουλιέται 100 ευρώ φθηνότερα και είναι εσωτερικά ο ίδιος.

Υπάρχουν και αρκετά φθηνότεροι.
Εγώ προσωπικά έβαλα έναν της Patrol με 150 ευρώ και είμαι ευχαριστημένος παρά τα άσχημα σχόλια που ακούω κατά καιρούς.

Φυσικά ισχύει και εδώ η αρχή "ότι πληρώσεις παίρνεις"

DrιfterS
16/08/2004, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μην σε φιδιάζουν με τον "γνήσιο" Yamaha συναγερμό.
Spyball είναι και η yamaha τον πλασάρει για δικό της...

Καλός είναι αλλά πολύ ακριβός. Αντίστοιχος συναγερμός της Spyball πουλιέται 100 ευρώ φθηνότερα και είναι εσωτερικά ο ίδιος.

Υπάρχουν και αρκετά φθηνότεροι.
Εγώ προσωπικά έβαλα έναν της Patrol με 150 ευρώ και είμαι ευχαριστημένος παρά τα άσχημα σχόλια που ακούω κατά καιρούς.

Φυσικά ισχύει και εδώ η αρχή "ότι πληρώσεις παίρνεις"

Σωστος παντα ετσι ειναι - συνηθως ειναι και παλαια μοντελα εταιρειων τα ποιο "λιτα" και δεν αξιζουν.....

bartman
01/09/2004, 15:54
Φίλε εγώ στο δικό μου Fazer '04 έβαλα τον γνήσιο...ήταν δώρο....θεωρώ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να μην βάλουν χέρι στα ηλεκτρικά της μηχανής μου...