PDA

View Full Version : Μακαρι να ηταν ολοι ετσι..



dreamer_19
15/03/2007, 00:10
Ημουν στο δικτυο οταν μου επεσα πανω σε αυτο το βιντεο.. Η ιστορια ειναι αληθινη.. Πατερας και γιος λαμβανουν συμμετοχη καθε χρονο.. Αν δεν το εχετε ξαναδει αξιζει πραγματικα.. Μακαρι να ηταν ο κοσμος γεματος τετοιους ανθρωπους.. Αυτος ο πατερας παντως ειναι ενας αγγελος.. Αν υπηρχε νομπελ ανιδιοτελειας σιγουρα θα το επερνε αυτος..


http://www.youtube.com/watch?v=f4B-r8KJhlE&mode=related&search

latris mixanis
15/03/2007, 01:01
Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψεις αυτόν τον άνθρωπο!!!

:a23: :a23:

kalesin
15/03/2007, 01:06
απιστευτος

ενα τεραστιο


:a19:

Lupo
15/03/2007, 01:18
Ότι πιο όμορφο!

Αυτό ήταν πραγματικά όμορφο χαμόγελο,
και το κατάφερε από την ομορφιά της ψυχής του πατέρα.
:a19:

rsp
15/03/2007, 01:20
Απο τις λιγες φορες που ενα βιντεακι σε αφηνει δακρυσμενο..

μπραβο σε αυτον το μεγαλο ανθρωπο!

DimChios
15/03/2007, 02:07
ΑΓΑΠΗ!

vangelis 64
15/03/2007, 02:11
Βούρκωσα κι εγώ.Και θα πάω τώρα στα παιδάκια μου που κοιμούνται,να τούς χαϊδέψω τα μαλλιά και να ευχαριστήσω τον Θεό που έχουμε την υγειά μας.
Ενα μεγάλο μπράβο σ' αυτόν τον άνθρωπο που κάνει ό,τι μπορεί για να δώσει λίγη χαρά σ' αυτό το πλάσμα.
Που είναι κατάκοιτο...ανήμπορο...αυτιστικό....καθυστερημένο...που είναι παιδί του!

Μπράβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DimChios
15/03/2007, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Βούρκωσα κι εγώ.Και θα πάω τώρα στα παιδάκια μου που κοιμούνται,να τούς χαϊδέψω τα μαλλιά και να ευχαριστήσω τον Θεό που έχουμε την υγειά μας.
Ενα μεγάλο μπράβο σ' αυτόν τον άνθρωπο που κάνει ό,τι μπορεί για να δώσει λίγη χαρά σ' αυτό το πλάσμα.
Που είναι κατάκοιτο...ανήμπορο...αυτιστικό....καθυστερημένο...που είναι παιδί του!

Μπράβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Ελα ρε Βαγγελη! :bawl:

project.breeze
15/03/2007, 02:16
Τέτοια πρότυπα χρειαζόμαστε όλοι μας.Απίστευτη καρδιά,απίστευτη ψυχή...Υποκλίνομαι :a23:

vangelis 64
15/03/2007, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ελα ρε Βαγγελη! :bawl:

Γάμησέ με!!Εχω φουμάρει και μερικά κρασάκια και σ' αυτά τα θέματα που έχουν να κάνουν με τα παιδιά.....τρελλαίνομαι!!

kalesin
15/03/2007, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Βούρκωσα κι εγώ.Και θα πάω τώρα στα παιδάκια μου που κοιμούνται,να τούς χαϊδέψω τα μαλλιά και να ευχαριστήσω τον Θεό που έχουμε την υγειά μας.
Ενα μεγάλο μπράβο σ' αυτόν τον άνθρωπο που κάνει ό,τι μπορεί για να δώσει λίγη χαρά σ' αυτό το πλάσμα.
Που είναι κατάκοιτο...ανήμπορο...αυτιστικό....καθυστερημένο...που είναι παιδί του!

Μπράβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!


κ ειναι κ απο τα πιο τυχερα κ ευτυχισμενα παιδια του κοσμου επισης... κ με ενα χαμογελο απεραντης ευτυχιας...


Μπηκα στον κοπο [μαμαρι να ηταν ολοι οι κοποι ετσι] κ εριξα μια ματια στην ιστορια αυτων των υπεροχων ανθρωπων

Ο Ντικ [πατερας] κ ο Ρικυ [γιος], εχουν τρεξει 85 μαραθωνιους. Αυτος στο ειδικο του καθισμα κ πισω του η απιστευτη ψυχαρα να τον σπρωχνει
Μια απιστευτη ψυχαρα που το σωμα που την φιλοξενει, καποτε επαθε ελαφρια καρδιακη προσβολη την ωρα που ετρεχε. Ο γιατρος του βρηκε βουλωμενη αρτηρια κατα 95%, κανονικα επρεπε να ειχε πεθανει πριν απο 15 χρονια. Η γυμναστικη αλλα βασικοτερα πιστευω η αγαπη που τον εμποδιζει να δει οτιδηποτε αλλο, τον κρατανε ακομα ακμαιο κ δυνατο


:a23: :a23: :a23:

project.breeze
15/03/2007, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Μια απιστευτη ψυχαρα που το σωμα που την φιλοξενει, καποτε επαθε ελαφρια καρδιακη προσβολη την ωρα που ετρεχε. Ο γιατρος του βρηκε βουλωμενη αρτηρια κατα 95%, κανονικα επρεπε να ειχε πεθανει πριν απο 15 χρονια.


:a23: :a23: :a23:



Τί είπες τώρα...Απίστευτος :sad:

vangelis 64
15/03/2007, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΑΓΑΠΗ!


Ναι ρε Δημήτρη!

makis206
15/03/2007, 06:57
Απ'τα πιο συγκινητικά βίντεο που έχω δει. Υπάρχουν υπέροχοι άνθρωποι σ'αυτόν τον κόσμο κι αυτός ο πατέρας είναι το λαμπρότερο παράδειγμα.

:a19: :a19: :a19:

JOHN-XT660R
15/03/2007, 07:58
Ενα τεραστιο :a18:

Και απεριοριστο :a19: :a19: :a19:

Tropeas
15/03/2007, 09:06
Είναι βίντεο που μας υπενθιμίζει να εκτιμούμε αυτά που θεωρούμε δεδομένα μέχρι να καταλάβουμε την απώλειά τους...
μακάρι να σκεφτόμασταν όλοι έτσι απλά...:sad:

SF
15/03/2007, 09:21
Τέτοιες μέρες δε μπορώ να μην κάνω τον συνειρμό: το τότε και το τώρα, από το πέταμα στο Καιάδα στην πλήρη αφιέρωση εαυτού στον αδύναμο...

OzZzZzY
15/03/2007, 09:27
θα μας παρουν τα ζουμια πρωινιατικα :bawl:
αξιος ο πατηρ..αλλα η κινητηρια δυναμη του ειναι το παιδι του..
:beer:

Cpt. Haddock
15/03/2007, 09:36
....

Δεν θα σταθώ στο πόση δύναμη έχει αυτός ο άνθρωπος

Ούτε στο τι προσφέρει στο παιδί του.

Αλλά...



Αξίζει αυτό που κάνει; Με όσες θυσίες, όποιο κι αν είναι το τίμημα, προσφέρει πραγματικά ΖΩΗ στο παιδί του;

Όσο κι αν αυτός προσπαθεί, ΖΕΙ πραγματικά το παιδί του;
Μπορεί να χαρεί τις μικρές καθημερινές χαρές, που για εμάς είναι λιγο-πολύ αυτονόητες;
Θα μπορέσει να ανέβει σε μια μηχανή;
Να κάνει έρωτα;
Να δει τον κόσμο;
Να κάνει φίλους;
Να κάνει οικογένεια;

Τελικά για ποιον κάνει ο πατέρας όλα αυτά; Για το παιδί του ή για εκείνον; Για - ίσως - μια εξιλέωση;




Και σκεφτείτε και το άλλο.

Κάποια στιγμή, ο πατέρας αυτός θα φύγει απο τη ζωή, 'cause that's the way of things. Τι θα απογίνει το παιδί τότε; Σε ποιο ίδρυμα θα φυτοζωεί περιμένοντας απλά το μοιραίο, μη έχοντας χαρεί τίποτε ουσιαστικά;

Η ζωή ή η ποιότητα ζωής μετράει;

SF
15/03/2007, 09:39
Μην ανοίγεις δύσκολα φιλοσοφικά θέματα κάπτεν!!! :)

Cpt. Haddock
15/03/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Μην ανοίγεις δύσκολα φιλοσοφικά θέματα κάπτεν!!! :)

Δεν γίνεται ρε Κώστα....

Με πιάνει η ψυχή μου όταν βλέπω τέτοια θέματα, ειδικά αναλογιζόμενος το πόσο μάταια είναι... :sad:

makis206
15/03/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν γίνεται ρε Κώστα....
Με πιάνει η ψυχή μου όταν βλέπω τέτοια θέματα, ειδικά αναλογιζόμενος το πόσο μάταια είναι... :sad:

Έχεις δίκιο Ηλία, πέρασε κι απ'το δικό μου το μυαλό το σκεπτικό σου αλλά κατέληξα στο εξής συμπέρασμα χωρίς να μπορώ να αποφασίσω αν είναι σωστό ή λάθος..

Αν αυτό το παιδί κατάφερε να χαμογελάσει λίγο και να αισθανθεί την ομορφιά του κόσμου και της δύναμης του ανθρώπου καμαρώνοντας τον πατέρα του έστω και για λίγες ώρες μέσα στις απέραντες δυσκολίες που αντιμετωπίζει καθημερινά, χαλάλι και πάλι χαλάλι..

Κι ας είναι λίγο, πιστεύω οτι είναι καλύτερα απ'το καθόλου..

kalesin
15/03/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν γίνεται ρε Κώστα....

Με πιάνει η ψυχή μου όταν βλέπω τέτοια θέματα, ειδικά αναλογιζόμενος το πόσο μάταια είναι... :sad:


Ισως να μην ειναι κ τελειως ματαια Λιακο.

συμφωνω οτι οταν φυγει ο πατερας, τα πραγματα θα γινουν πολυ δυσκολα, ομως...

το παιδι εχει μαθει να ειναι μαχητης, εζησε καποια πραγματα. Ισως, τι ισως δηλαδη... τελος παντων, δεν ζησει τιποτα απο αυτα που περιεγραψες. Εχει ομως ζησει την αγαπη, την αφοσιωση το πεισμα.

Δυσκολα πιστευω θα μπορεσει καποιος να του τα παρει αυτα απο μεσα του.

Φυσικα φανταζομαι δεν εννοεις οτι αφου τελικα ολα αυτα θα αποδειχτουν ματαια, δεν θα επρεπε να ξεκινησουν, γιατι μετα θα πληγωθει.


Οσο για το αν αξιζει... το χαμογελο του μικρου μαλλον δειχνει οτι το αξιζει...

Η πεθερα μου δουλευει σε ιδρυμα για "ειδικα" παιδια. Δεν εχω βρει ακομα το κουραγιο να μπω μεσα. Απο κουβεντες μονο, κ μαλιστα αρκετες, τετοιες συμπεριφορες ειναι τεραστιες κ απιστευτα ευεργετικες για τετοια προβληματα.

Τελος παντων, τεραστια κουβεντα.

gixxerpap
15/03/2007, 10:12
τωρα αν πω οτι βουρκωσα, βλεποντας το, δε νομιζω να ειμαι και ο μονος.......
δε χωρανε σχολια......

Nik0s
15/03/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τωρα αν πω οτι βουρκωσα, βλεποντας το, δε νομιζω να ειμαι και ο μονος.......
δε χωρανε σχολια......

+100000 :rolleyes:

Lupo
15/03/2007, 10:18
Κι εμείς γιατί ζούμε?
Για ποιό λόγο?

Για τις μικρές ευχάριστες στιγμές.
Για τις μικρές ευτυχίες.
Τα αυτονόητα καθημερινά, διαφέρουν από κοινωνία σε κοινωνία, από ομάδα σε ομάδα, από οικογένεια σε οικογένεια,από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Κάτι που εμένα με κάνει να χαμογελάω, εσένα σε πλήττει.
Αυτό το χαμόγελο όμως με κρατάει στο να ξεπερνάω τα δυσκολα κομμάτια.
Κι εσένα, και του μικρού, και όλων μας.


Ίδια κατάλληξη έχουμε.
Διαφορετική πορεία.

Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε, είναι ανάλογες, με την δύναμη που έχουμε.
Δύναμη, που μαζέψαμε από τα χαμόγελα της ζωής μας.
Σαν το χαμόγελο του μικρού.



Γι αυτό καβαλάμε μηχανή.
Για το ηλίθιο χαμόγελο μέσα από το κράνος.


Ζωή του δίνει ο πατέρας του. Και φοβερή δύναμη. Όπλα για το μέλλον.
Τα όπλα πολλές φορές γυρίζουν μπούμερανγκ. Αλλά χωρίς αυτά τα χαμόγελα, απλά επιβιώνουμε όλοι μας.
Δεν ζούμε.
:wave2:

Nefeli
15/03/2007, 10:24
Συνείδηση που φέρνει αγάπη ή αγάπη που φέρνει συνείδηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων

Αναγνώριση και εκτίμηση σε αυτούς που μπορούν να στέκουν δίπλα


Λύπη και πόνος για αυτούς που είτε γερά είτε αδύναμα είναι τα παιδιά τους τα θεωρούν βραχνάδες και απαλλάσσονται με διάφορους τρόπους.


Βουβό κλάμα και πίστη ότι κάπου υπάρχει ΕΛΠΙΔΑ

:sun:

catmaster
15/03/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν γίνεται ρε Κώστα....

Με πιάνει η ψυχή μου όταν βλέπω τέτοια θέματα, ειδικά αναλογιζόμενος το πόσο μάταια είναι... :sad:

Τίποτα δεν είναι μάταιο στην ζωή ρε Ηλία ... μην στεναχωριέσαι...

Η Αγάπη "πάντα στεγεί πάντα πιστεύει πάντα ελπίζει πάντα υπομένει ..." λέει ένας βιβλικός στίχος.

Έτσι βλέπουμε και εμείς ότι υπάρχουν και πιο δύσκολες καταστάσεις απο τις δικές μας και όμως κοίτα με τη δύναμη ψυχής αυτοί οι Άνθρωποι παλεύουν ..

LINA
15/03/2007, 11:23
ο πατερας ειναι απλα ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ και κανει οσα δεν κανουν ολοι οι αλλοι , δινει ζωη στο παιδι του αντι να το χει σε ενα ιδρυμα και να κοιταει τους τοιχους ξεχασμενο απ τη κοινωνια


:a18:

xampos
15/03/2007, 11:24
ενα μεγαλο :a18: σε αυτον τον ανθρωπο

AFROPANTELOS
15/03/2007, 11:33
Δεν υπαρχουν λογια για τον πατερα αυτον . Απλα τον βλεπεις και κανεις τις δικες σου σκεψεις.

Τωρα το ποσο μπορει το χαμογελο απο ενα τετοιο παιδι να σε κανει ποιο δυνατο το καταλαβαινεις μονο αν το ζησεις.

Συμετεχω ως εθελοντης στην ΜΕΡΙΜΝΑ και εχω προσωπικη εμπειρια.

LIBYKOS
15/03/2007, 11:41
Οταν για πέντε περίπου χρόνια δούλευα το ταξί του πατέρα μου, συνεργαζόμασταν με την ΕΛΕΠΑΠ, που πιστεύω όλοι ξέρετε ποιά είναι.

Η δουλειά μας ήταν να μεταφέρουμε τα παιδιά από το σπίτι τους στην ΕΛΕΠΑΠ και αντίστροφα, όπως επίσης και να τα επιβιβάσουμε και να τα αποβιβάσουμε από τα αυτοκίνητα.

Εμαθα λοιπόν ότι κάνουμε ένα τεράστιο λάθος, ακούσια βέβαια αλλά λάθος : βλέπουμε τον κόσμο από θέση ισχύος σε σχέση με ένα τέτοιο παιδί. Κάτι που για μας είναι μικρό, για αυτά τα παιδιά είναι τεράστιο.

Αν μπορούσαμε να δούμε τον κόσμο μέσα από τα δικά τους μάτια......

Σίγουρα αυτός ο πατέρας προσπαθεί για τους δικούς του λόγους.
Τι μετράει όμως περισσότερο, το να αγωνιστείς έστω και αν ξέρεις ότι είναι μάταιο σαν αποτέλεσμα ή να παρατήσεις ένα τέτοιο παιδί στο ίδρυμα;
Και στο κάτω κάτω ποιός είναι ο στόχος, και ποιο το αποτέλεσμα;

Cpt. Haddock
15/03/2007, 11:47
Τι θέμα είναι οτι τα παιδιά αυτά ουτως ή άλλως θα καταλήξουν σε ένα ίδρυμα... Οι γονείς πεθαίνουν κάποτε...

Άρα;

Μήπως η "ανθρωπιά" έχει και άλλες όψεις;

Μήπως υπάρχουν και άλλες "λύσεις" (σκληρές μεν, πιο ανθρώπινες - κατ' εμέ - δε)

gloum
15/03/2007, 11:47
Ίσως ακουστώ κακός και εριστικός...Αλλά μέσα στο νετ όλα καλά τα λέμε.Στην πραγματικότητα όμως ποιος κάνει κάτι?Είναι ότι πιο εύκολο να λέμε "Ναι" "Μπράβο" κλπ..Η αλήθεια άλλα λέει όμως..Δεν το λέω προσωπικά για κανέναν εννοείτε.Αλλά κοιτάχτε λίγο γύρω σας.Πόσοι ΔΕΝ στραβοκοιτάνε όταν συνοδέυεις παιδί με ειδικές ανάγκες.Πόσοι δεν ψιθιρίζουν..ουφ έχω πολλά νεύρα για αυτό το ζήτημα βλέποντας την αντιμετώπιση δυστυχώς του πιο πολύ κόσμου για αυτό..

GIXXERAKIAS
15/03/2007, 11:54
Ειδα το βιντεακι τωρα και εχω,δακρυσει(τρεχει και η μυτη μου)!!Με κοιτανε οι συναδελφοι και δεν ξερουν γιατι!Θα το στειλω σε καποιους απο αυτους για να καταλαβουν μονοι τους οτι ειναι δακρυα χαρας,θλιψης και αγαπης μαζι!!Δεν περιγραφεται με λογια αυτο το συναισθημα!!

Ενα μεγαλο μπραβο σε αυτον τον πατερα που προσπαθει οσο μπορει να μεταδωσει εστω και λιγη απο την ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΑΠΗ που εχει για τον γιο του!!!Οτι και να εχει ειναι και θα ειναι παντα ο γιος του!!Το το καμαρι του,το παληκαρι του!!

Μακαρι να μπορεσω και γω οταν κανω με το καλο παιδια να μπορεσω να μεταφερω την ΑΓΑΠΗ που θα νιωθω γι'αυτα καθε ωρα και στιγμη που θα ειμαι μαζι τους!!

(Δακρυσα παλι ρε φουστη μου,συγκινηθηκα μεσημεριατικα,ειμαι ψυχουλα ,το ξερω!:D )


:wave2: :wave2:

kalesin
15/03/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι θέμα είναι οτι τα παιδιά αυτά ουτως ή άλλως θα καταλήξουν σε ένα ίδρυμα... Οι γονείς πεθαίνουν κάποτε...

Άρα;

Μήπως η "ανθρωπιά" έχει και άλλες όψεις;

Μήπως υπάρχουν και άλλες "λύσεις" (σκληρές μεν, πιο ανθρώπινες - κατ' εμέ - δε)


επειδη νομιζω οτι καταλαβα τι εννοεις... δεν ειναι υπερβολικη αυτη η σκεψη/λυση;

δεν νομιζω οτι η ευθανασια [αν εννοεις αυτο η κατι τετοιο] ειναι λυση σε αυτη την περιπτωση. Ειδικα οταν μπορεις αντι γι' αυτο να προσφερεις αγαπη.

Μιλαμε για ανθρωπους που εχουν καποια κινητικα η/και νοητικα προβληματα, μεγαλα ισως αλλα μπορουν κ χαιρονται τη ζωη. Φτανει καποιος να μπορεσει να τους προσφερει λιγη... Επειδη δεν μπορουμε να τους την προσφερουμε, δεν σημαινει οτι μπορουμε να την αφαιρεσουμε.[κ βαζω τον εαυτο μου μεσα σε αυτο. δεν αντεχω ρε γμτ*, αντιθετα με τη γυναικα μου που ειναι η ζωη της κ τρεχει σε ιδρυματα σαν εθελοντρια]



* δεν εχω το κουραγιο να κρατησω το επιπεδο που απαιτειται. Αισθανομαι πολυ ασχημα που αντιμετωπιζουν αυτα τα προβληματα, ενω εγω ειμαι μια χαρα [κ δεν θελω σχολια πανω σε αυτο].

cityfly
15/03/2007, 12:06
..

:look: :look: και όλοι μας, σε μεγάλο ή μικρό βαθμό ασχολούμαστε και χαλάμε τις καρδιές μας για μαλακίες, προτεραιότητες, οι περισσότεροι τις έχουμε σε λάθος σειρά

LIBYKOS
15/03/2007, 12:06
Και για να συμπληρώσω κάτι στο προηγούμενο post μου :

Αν μου συμβεί κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν θα έχω τη δύναμη να κάνω το ίδιο με τον πατέρα του παιδιού.

OzZzZzY
15/03/2007, 12:07
προσεξε μη δωσεις μεγαλυτερη αγαπη στην μηχανη σου gixxerakia και αντι να ταιζεις τα μωρα σου βαζεις κανα μπιμπερο στο ρεζερβουαρ :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
15/03/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
επειδη νομιζω οτι καταλαβα τι εννοεις... δεν ειναι υπερβολικη αυτη η σκεψη/λυση;
δεν νομιζω οτι η ευθανασια [αν εννοεις αυτο η κατι τετοιο] ειναι λυση σε αυτη την περιπτωση. Ειδικα οταν μπορεις αντι γι' αυτο να προσφερεις αγαπη.

Το "υπερβολική" είναι σχετικό.... και είναι και θέμα οπτικής γωνιάς.


Στο σκυλί μας, που κι αυτό τόσα μας προσφέρει, τόσο το αγαπάμε, δίνουμε πολύ εύκολα μια αξιοπρεπή λύση της ζωής του, όταν η κατάστασή του είναι τέτοια.

Γιατί αυτή τη ζωή την αφαιρουμε με τόση ευκολία;

Και μη μου πείτε άλλο σκύλος, άλλο άνθρωπος, μιλάμε για ΕΜΒΙΟ ΟΝ και δεν ξέρουμε ακριβώς τι νιώθει μια και δεν μπορεί να εκφραστεί...

.... όπως συμβαίνει με πολλές περιπτώσεις τέτοιων παιδιών

kalesin
15/03/2007, 12:20
κ κατι αλλο.. τα ποσοστα θνησιμοτητας αλλα κ το προσδοκιμο ζωης σε ανθρωπους με τετοια προβληματα/ιδιαιτεροτητες [πειτε το οπως θελετε] ειναι σε πολυ ασχημα επιπεδα.

Αν ειναι λοιπον να γινω λιγο κυνικος... ας μπορεσει να χαρει οσο το δυνατον περ/ρες εμπειριες κ ας μαζεψει οσο πιο πολλα χαμογελα μπορει. Μαλλον δεν θα μπορεσει δυστυχως να χαρει πολλα πραγματα ακομα

:(

GIXXERAKIAS
15/03/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
προσεξε μη δωσεις μεγαλυτερη αγαπη στην μηχανη σου gixxerakia και αντι να ταιζεις τα μωρα σου βαζεις κανα μπιμπερο στο ρεζερβουαρ :rotflmao: :rotflmao: Φιλε μου η μηχανη ειναι μηχανη οτι και να τις κανω(εξατμισεις κτλ) καποια στιγμη θα αλλαχτει με καποια αλλη,τα παιδια μου ομως δεν θα μπορεσουν ποτε να αντικατασταθουν απο κατι αψυχο,οτι και αν ειναι αυτο,οπως ειπα και πιο πανω,μακαρι να μπορεσω να φανω ανταξιος στο να τα μεγαλωσω σωστα και κανω μια οικογενεια που θα εχει κατι να προσφερει σε αυτον τον ματαιο τουτο κοσμο(τι λεω παλι ο ανθρωπας:D )!Παντως οσα εγραψα πιο πανω βγηκαν απο μεσα μου οχι γιατι απλα τα ειπα,ελπιζω να τα καταφερω,λιγοι μπορουν να καταφερουν να εχουν μια ισσοροπια σε ολα,θελω να ειμαι μεσα σε αυτους!:wave2:

OldMan
15/03/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μήπως η "ανθρωπιά" έχει και άλλες όψεις;
Μήπως υπάρχουν και άλλες "λύσεις" (σκληρές μεν, πιο ανθρώπινες - κατ' εμέ - δε)
Και ποιος θα κάνει τον αλάθητο κριτή, ρε Ηλία..??? :sad:

kalesin
15/03/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το "υπερβολική" είναι σχετικό.... και είναι και θέμα οπτικής γωνιάς.


Στο σκυλί μας, που κι αυτό τόσα μας προσφέρει, τόσο το αγαπάμε, δίνουμε πολύ εύκολα μια αξιοπρεπή λύση της ζωής του, όταν η κατάστασή του είναι τέτοια.

Γιατί αυτή τη ζωή την αφαιρουμε με τόση ευκολία;

Και μη μου πείτε άλλο σκύλος, άλλο άνθρωπος, μιλάμε για ΕΜΒΙΟ ΟΝ και δεν ξέρουμε ακριβώς τι νιώθει μια και δεν μπορεί να εκφραστεί...

.... όπως συμβαίνει με πολλές περιπτώσεις τέτοιων παιδιών


εχω αναγκαστει να κανω ευθανασια σε 2 σκυλια. Κ δεν ηταν καθολου ευκολο. ηταν ομως μια αναγκαστικη λυση. Το ενα το ειχαν δηλητηριασει το αλλο επαθε ζαχαρο [μεγαλη ιστορια]. Αν δεν ηταν η κατασταση τοσο οδυνηρη δεν θα το εκανα. Αν ειχαν απλα προβλημα κινησεων τοτε δεν θα το εκανα. ακομα κ αν το εβγαζα σε καροτσακι βολτα.

Επαναλαμβανω. ειμαι υπερ της ευθανασιας σε περιπτωσεις που καποιος υποφερει [τεραστια κουβεντα] αλλα οχι σε ανθρωπους, ζωα κτλ που εχουν κινητικα προβληματα η προβληματα ευκολιας επικοινωνιας

Δεν θα ηθελα να ΜΗΝ υπαρχει ο Χωκινς

Nefeli
15/03/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το "υπερβολική" είναι σχετικό.... και είναι και θέμα οπτικής γωνιάς.


Στο σκυλί μας, που κι αυτό τόσα μας προσφέρει, τόσο το αγαπάμε, δίνουμε πολύ εύκολα μια αξιοπρεπή λύση της ζωής του, όταν η κατάστασή του είναι τέτοια.

Γιατί αυτή τη ζωή την αφαιρουμε με τόση ευκολία;

Και μη μου πείτε άλλο σκύλος, άλλο άνθρωπος, μιλάμε για ΕΜΒΙΟ ΟΝ και δεν ξέρουμε ακριβώς τι νιώθει μια και δεν μπορεί να εκφραστεί...

.... όπως συμβαίνει με πολλές περιπτώσεις τέτοιων παιδιών




Αυτό που εσύ μπορεί να θεωρείς αξιοπρέπεια άλλος το λέει έγκλημα

Αυτό που άλλος βλέπει χαμόγελο εσύ μπορεί να το βλέπεις πόνο, μπορεί να μην το

Θέλεις, να μην το μπορείς, να μην το αντέχεις, να το θεωρείς άδικο, άσκοπο χωρίς νόημα

Ο καθένας αντέχει ή δεν αντέχει αντιμετωπίζει και λειτουργεί με τον δικό του τρόπο

Είναι να μην σου συμβεί

Cpt. Haddock
15/03/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και ποιος θα κάνει τον αλάθητο κριτή, ρε Ηλία..??? :sad:

Συμφωνώ ρε συ... Γιατί νομίζεις δεν προχωράει το θέμα της ευθανασίας; Ακριβώς (και) γι' αυτό.

Και στις χώρες όπου έχει επιτραπεί, υπάρχει μεγάλο νομικό οπλοστάσιο και υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες...

@kalesin. Η περίπτωση του Χώκινς είναι διαφορετική, γιατί ήταν υγιής για αρκετά χρονια μέχρι που εκδηλώθηκε η ασθένειά του συν οτι αυτός διατηρεί ακόμα τη νοητική του κατάσταση.

ΑΝ όμως ζητησει ο ίδιος τον τερματισμό της ζωής του, μπορούμε να του το αρνηθούμε;

:sad:

H.A.Balafoutre
15/03/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



Εγώ θα συμφωνήσω με το σκεπτικό του Κάπταιν.

Έχει πολύ δίκιο.

Το δίκιο το βλέπεις μόνον στη ματιά του πατέρα για αυτό που κάνει. Εκεί αρχίζουν και τελειώνουν όλοι οι συναισθηματισμοί.

Το βλέπεις και στην φύση άλλωστε. Πεθαίνει το αδύναμο για να συνεχιστεί η ζωή από τα δυνατά. Νομοτελειακά! Το αυταπόδεικτο είναι πως η φύση διατηρεί με αυτόν τον τρόπο αδιανόητη ισορροπία εκατομμύρια χρόνια τώρα, ενώ εμείς (το πιο ευφυές πλάσμα που ανέπνευσε ποτέ στον πλανήτη) ακόμα ψάχνουμε το γιατί.

Ας μην εξαντλήσουμε την ανθρωπιά μας σε τέτοιες στιγμές. Και ειδικά από αμερικανο-εγγλέζικα βιντεάκια, διότι από την ανθρωπιά τους έχουμε πολλές εικόνες.

Και στο κάτω κάτω πλέον μπορούν να αποφευχθούν τέτοιες γεννήσεις. Διότι διαφορετικά που θα το πάς, το Νταού Πεντέλης έκλεισε και όλοι ξέρουμε πόση ανθρωπιά κρύβεται μέσα σε τέτοια ιδρύματα στη χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό. Αν είμασταν περισσότερο άνθρωποι δεν θα επιτρέπαμε να υπάρχουν τέτοια ιδρύματα.

Γι'αυτό και για άλλα συμφωνώ με τον Κάπταιν.

cityfly
15/03/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
εμείς (το πιο ευφυές πλάσμα που ανέπνευσε ποτέ στον πλανήτη)

Και στο κάτω κάτω πλέον μπορούν να αποφευχθούν τέτοιες γεννήσεις.


αλλά μεταξύ ημών, αυτού του ευφυούς πλάσματος υπάρχουν διάφοροι που (συνήθως για θρησκευτικούς λόγους) αρνούνται ή θεωρούν ανήθικη ακόμα και την εξέταση (πόσο μάλλον την έκτρωση για ιατρικούς λόγους)

Cpt. Haddock
15/03/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αλλά μεταξύ ημών, αυτού του ευφυούς πλάσματος υπάρχουν διάφοροι που (συνήθως για θρησκευτικούς λόγους) αρνούνται ή θεωρούν ανήθικη ακόμα και την εξέταση (πόσο μάλλον την έκτρωση για ιατρικούς λόγους)

Μην το πάμε εκεί ρε Μανώλη γιατί θα εκνευριστώ άσχημα με αυτούς τους υποκριτές...

:mad:

Nefeli
15/03/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μην το πάμε εκεί ρε Μανώλη γιατί θα εκνευριστώ άσχημα με αυτούς τους υποκριτές...

:mad:


Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι η υποκρισία είναι μορφή αρρώστιας και να συμπονέσεις όσο μπορείς ????

:(

Cpt. Haddock
15/03/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι η υποκρισία είναι μορφή αρρώστιας και να συμπονέσεις όσο μπορείς ???? :(

Μάλλον δε λέμε το ίδιο...

Αν και δε θεωρώ την υποκρισία αρρώστια αλλα νοοτροπία

:wave2:

Nefeli
15/03/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Εγώ θα συμφωνήσω με το σκεπτικό του Κάπταιν.

Έχει πολύ δίκιο.

Το δίκιο το βλέπεις μόνον στη ματιά του πατέρα για αυτό που κάνει. Εκεί αρχίζουν και τελειώνουν όλοι οι συναισθηματισμοί.

Το βλέπεις και στην φύση άλλωστε. Πεθαίνει το αδύναμο για να συνεχιστεί η ζωή από τα δυνατά. Νομοτελειακά! Το αυταπόδεικτο είναι πως η φύση διατηρεί με αυτόν τον τρόπο αδιανόητη ισορροπία εκατομμύρια χρόνια τώρα, ενώ εμείς (το πιο ευφυές πλάσμα που ανέπνευσε ποτέ στον πλανήτη) ακόμα ψάχνουμε το γιατί.

Ας μην εξαντλήσουμε την ανθρωπιά μας σε τέτοιες στιγμές. Και ειδικά από αμερικανο-εγγλέζικα βιντεάκια, διότι από την ανθρωπιά τους έχουμε πολλές εικόνες.

Και στο κάτω κάτω πλέον μπορούν να αποφευχθούν τέτοιες γεννήσεις. Διότι διαφορετικά που θα το πάς, το Νταού Πεντέλης έκλεισε και όλοι ξέρουμε πόση ανθρωπιά κρύβεται μέσα σε τέτοια ιδρύματα στη χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό. Αν είμασταν περισσότερο άνθρωποι δεν θα επιτρέπαμε να υπάρχουν τέτοια ιδρύματα.

Γι'αυτό και για άλλα συμφωνώ με τον Κάπταιν.



Το περισσότερο άνθρωποι δεν λέει τίποτα

Όμως το <<συνειδητοποιημένοι>> άνθρωποι θα έκανε αχρείαστη την δημιουργία τέτοιων ιδρυμάτων



:(

costas81
15/03/2007, 14:47
Can World's Strongest Dad!!!



νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα!

:a19:

Nefeli
15/03/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μάλλον δε λέμε το ίδιο...

Αν και δε θεωρώ την υποκρισία αρρώστια αλλα νοοτροπία

:wave2:


Έχεις δίκαιο έπρεπε να βάλω το αρρώστια σε εισαγωγικά

Αρρωστημένη νοοτροπία ???

:(

stavrogin
15/03/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι θέμα είναι οτι τα παιδιά αυτά ουτως ή άλλως θα καταλήξουν σε ένα ίδρυμα... Οι γονείς πεθαίνουν κάποτε...

Άρα;

Μήπως η "ανθρωπιά" έχει και άλλες όψεις;

Μήπως υπάρχουν και άλλες "λύσεις" (σκληρές μεν, πιο ανθρώπινες - κατ' εμέ - δε)

λυσεις;
Ο γιος χαμογελαει και αυτο αρκει ,το μετα αστο για μετα.Γιατι αμα το φροντισουμε τωρα θα γαμησουμε το τωρα.

tai
15/03/2007, 17:04
ένας άνθρωπος γεννήθηκε και το οτι ζει έτσι, το φροντίζει ο πατέρας του.
Οταν πεθάνει ο πατέρας, αυτός ο άνθρωπος θα περάσει δύσκολα έως τον θάνατό του.
πρέπει κατά την γνώμη μου να μαζέψει όσα περισσότερα χαμόγελα μπορεί, για να έχει την καβάτζα του. Να έχει χαμόγελα να θυμάται, στα δύσκολα χρόνια που θα έρθουν.

όποιος έζησε για λίγο ένα τέτοιο άτομο, δεν θα ήθελε να μην υπάρξει, το χαμόγελο που βλέπει στα μάτια αυτού του παιδιού. Είναι η ανθρωποποίηση της αγάπης αυτά τα παιδιά.

airamhag
15/03/2007, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Βούρκωσα κι εγώ.Και θα πάω τώρα στα παιδάκια μου που κοιμούνται,να τούς χαϊδέψω τα μαλλιά και να ευχαριστήσω τον Θεό που έχουμε την υγειά μας.
Ενα μεγάλο μπράβο σ' αυτόν τον άνθρωπο που κάνει ό,τι μπορεί για να δώσει λίγη χαρά σ' αυτό το πλάσμα.
Που είναι κατάκοιτο...ανήμπορο...αυτιστικό....καθυστερημένο...που είναι παιδί του!

Μπράβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:a10:


τελικα υπαρχουν ανθρωποι ακομα...

LIBYKOS
15/03/2007, 17:21
Μάλλον γονείς που έχουν πάρει το ρόλο τους στα σοβαρά!

evvou
15/03/2007, 17:28
Έχω λιώσει στο κλάμα...μ’έχει συγκινήσει απίστευτα αυτός ο άνθρωπος

Είναι ήρωας ..όπως όλοι οι γονείς που έχουν παιδιά με ειδικές ανάγκες και παλεύουν για να τα βοηθήσουν να ζήσουν όσα περισσότερα μπορούν...

Ήρωας...

tai
15/03/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
....................

Ήρωας...

απλά




Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Μάλλον γονείς που έχουν πάρει το ρόλο τους στα σοβαρά!

evvou
15/03/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....

Δεν θα σταθώ στο πόση δύναμη έχει αυτός ο άνθρωπος

Ούτε στο τι προσφέρει στο παιδί του.

Αλλά...



Αξίζει αυτό που κάνει; Με όσες θυσίες, όποιο κι αν είναι το τίμημα, προσφέρει πραγματικά ΖΩΗ στο παιδί του;

Όσο κι αν αυτός προσπαθεί, ΖΕΙ πραγματικά το παιδί του;
Μπορεί να χαρεί τις μικρές καθημερινές χαρές, που για εμάς είναι λιγο-πολύ αυτονόητες;
Θα μπορέσει να ανέβει σε μια μηχανή;
Να κάνει έρωτα;
Να δει τον κόσμο;
Να κάνει φίλους;
Να κάνει οικογένεια;

Τελικά για ποιον κάνει ο πατέρας όλα αυτά; Για το παιδί του ή για εκείνον; Για - ίσως - μια εξιλέωση;




Και σκεφτείτε και το άλλο.

Κάποια στιγμή, ο πατέρας αυτός θα φύγει απο τη ζωή, 'cause that's the way of things. Τι θα απογίνει το παιδί τότε; Σε ποιο ίδρυμα θα φυτοζωεί περιμένοντας απλά το μοιραίο, μη έχοντας χαρεί τίποτε ουσιαστικά;

Η ζωή ή η ποιότητα ζωής μετράει;


καλύτερα περνάει από τα περισσότερα παιδιά σε αυτή τη κατάσταση τα οποία τα έχουν μέσα σ’ένα σπίτι ...

συνήθως τα παιδιά που έχουν τέτοια προβλήματα είναι αυτά που φεύγουν πριν από τους γονείς...αλλά και να γίνει αυτό που λες, τουλάχιστον έχει περάσει όσο καλύτερα μπορούσε λόγο του πατέρα του :)

και στο κάτω κάτω.. αν γίνουν έτσι όπως τα λες...καλύτερα να φυτοζωεί στα τελευταία χρόνια της ζωής του, πάρα να είναι έτσι καθ’όλη τη διάρκεια αυτής...
:beer: :wave2:

tai
15/03/2007, 18:50
και το αντίθετο:a016: :a020:
Μητέρα "ένοχη" για βιασμό

Ένοχη για βιασμό μπορεί να είναι και μητέρα που αναγκάζει την κόρη της να εκδίδεται, σύμφωνα με απόφαση του Εφετείου που επικύρωσε ο Αρειος Πάγος.
Το Εφετείο Αθηνών καταδίκασε σε κάθειρξη 10 ετών μητέρα, η οποία ξυλοκοπώντας και απειλώντας με μαχαίρι την ανήλικη κόρη της, την ανάγκαζε να εκδίδεται επί 2,5 χρόνια.




τι να πείς:mad:

Respect
15/03/2007, 21:08
Αξιέπαινο!!!
:a18:

hidefnick
15/03/2007, 21:55
Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι καθόμαστε και συζητάμε για έναν άνθρωπο που δεν κατέθεσε τα όπλα, και κάποιοι είναι σκεπτικοί απέναντι σε αυτό.

Ο μικρός δεν γεννήθηκε έτσι. Απο πρόβλημα υγείας έγινε έτσι. Αν είναι δυνατόν να τελειώσεις έναν διανοητικά υγιή άνθρωπο (γράφει στο pc με πληκτρολόγιο αντίστοιχο του Hawking) επειδή είχε μία ατυχία. Μηχανές καβαλάμε, και τα έχουμε ζήσει, λίγο ή πολύ όλοι..............

Οσο για την ευαισθησία των αμερικάνων, το ότι κάποιοι ψηφίζουν το μαλάκα για αρχηγό, δεν νομίζω ότι τους κάνει όλους ζώα.

Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να βρεθώ στην θέση του πατέρα, και αν βρεθώ να μπορέσω να του μοιάσω έστω λίγο. Βέβαια στην Ελλαδάρα μας μάλλον οσάν Ufo θα αντιμετώπιζαν μία τέτοια κατάσταση. Γιατί σχεδόν όλοι μας έχουμε κλείσει διάβαση αναπήρων παρκάροντας τα μηχανάκια μας (αρχίστε τις παπαριές τώρα ότι δεν το έχετε κάνει ποτέ) Και γιατί σχεδόν όλων μας οι ευαισθησίες περιορίζονται ;ante χριστούγεννα-πάσχα σε κανέναν έρανο (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου)

Θέλει πολλά αρχίδια να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου έτσι. Πολύ περισσότερα από το να κάθονται και οι δύο μπροστά στην τηλεόραση περιμένοντας την λύτρωση.

Αλήθεια, γιατί στην ελλαδάρα μας δεν βλέπουμε καθόλου τέτοια παιδιά στους δρόμους?

Είμαι υπέρ της ευθανασίας (και κατά της αυτοκτονίας - σχετικοάσχετο) όταν αυτή είναι επιθυμητή από τον παθόντα, ή όταν ο παθόντας υποφέρει και δεν μπορεί να αντιδράσει-επιλέξει. Αλλα δεν είδα κανέναν να υποφέρει στο συγκεκριμένο Video, εκτός από εμάς και τα χάλια μας.

Οσον αφορά το αν θα μαμήσει ποτέ ο φίλος, ή αν θα καβαλήσει ποτέ μηχανή κλπ που ακούστηκαν, έχω να πώ ότι θα πρέπει να θεωρούμε τους εαυτούς μας ΠΟΛΥ προνομιούχους που μπορούμε να τα κάνουμε.

evvou
15/03/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι καθόμαστε και συζητάμε για έναν άνθρωπο που δεν κατέθεσε τα όπλα, και κάποιοι είναι σκεπτικοί απέναντι σε αυτό.

Ο μικρός δεν γεννήθηκε έτσι. Απο πρόβλημα υγείας έγινε έτσι. Αν είναι δυνατόν να τελειώσεις έναν διανοητικά υγιή άνθρωπο (γράφει στο pc με πληκτρολόγιο αντίστοιχο του Hawking) επειδή είχε μία ατυχία. Μηχανές καβαλάμε, και τα έχουμε ζήσει, λίγο ή πολύ όλοι..............

Οσο για την ευαισθησία των αμερικάνων, το ότι κάποιοι ψηφίζουν το μαλάκα για αρχηγό, δεν νομίζω ότι τους κάνει όλους ζώα.

Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να βρεθώ στην θέση του πατέρα, και αν βρεθώ να μπορέσω να του μοιάσω έστω λίγο. Βέβαια στην Ελλαδάρα μας μάλλον οσάν Ufo θα αντιμετώπιζαν μία τέτοια κατάσταση. Γιατί σχεδόν όλοι μας έχουμε κλείσει διάβαση αναπήρων παρκάροντας τα μηχανάκια μας (αρχίστε τις παπαριές τώρα ότι δεν το έχετε κάνει ποτέ) Και γιατί σχεδόν όλων μας οι ευαισθησίες περιορίζονται ;ante χριστούγεννα-πάσχα σε κανέναν έρανο (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου)

Θέλει πολλά αρχίδια να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου έτσι. Πολύ περισσότερα από το να κάθονται και οι δύο μπροστά στην τηλεόραση περιμένοντας την λύτρωση.

Αλήθεια, γιατί στην ελλαδάρα μας δεν βλέπουμε καθόλου τέτοια παιδιά στους δρόμους?

Είμαι υπέρ της ευθανασίας (και κατά της αυτοκτονίας - σχετικοάσχετο) όταν αυτή είναι επιθυμητή από τον παθόντα, ή όταν ο παθόντας υποφέρει και δεν μπορεί να αντιδράσει-επιλέξει. Αλλα δεν είδα κανέναν να υποφέρει στο συγκεκριμένο Video, εκτός από εμάς και τα χάλια μας.

Οσον αφορά το αν θα μαμήσει ποτέ ο φίλος, ή αν θα καβαλήσει ποτέ μηχανή κλπ που ακούστηκαν, έχω να πώ ότι θα πρέπει να θεωρούμε τους εαυτούς μας ΠΟΛΥ προνομιούχους που μπορούμε να τα κάνουμε.


εισαι αψογος :a23: :a23: :a23: :beer: :beer: :beer: :beer:

tai
16/03/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
εισαι αψογος :a23: :a23: :a23: :beer: :beer: :beer: :beer: +100000000000