PDA

View Full Version : Στατιστικά Ferrari



Wizard13
10/08/2004, 00:09
Ξέρω ότι δεν ανήκει στο στο χώρο της μοτοσυκλέτας, αλλά επειδή υπήρξε μια διαφωνία σήμερα στο Δέλεαρ, είπα να δώσω μερικά στοιχεία ;)

Το τελευταίο πρωτάθλημα το είχε πάρει το 1983, με οδηγούς τους Rene Arnoux & Patrick Tambay, ενώ την ίδια χρονιά το παγκόσμιο οδηγών είχε κερδίσει ο Neslon Piquet με Brabham-BMW και δεύτερος ο Alain Prost με Renault.

Από τότε το επόμενο πρωτάθλημα ήταν το 1999 με μόλις 4 βαθμούς μπροστά από την McLaren παρόλο που ο Eddie Irwine τερμάτισε 2ος και ο Michael Schummaher 5ος με παγκόσμιο πρωταθλητή τον Mika Hakkinen

Όσον αφορά τώρα στους οδηγούς τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα αφού οδηγός με Ferrari είχε να πάρει πρωτάθλημα από το 1979, όπου το είχε πάρει ο Jody Scheckter με 2ο τον Gilles Villeneuve επίσης με Ferrari. Ο επόμενος οδηγός που πήρε παγκόσμιο πρωτάθλημα με Ferrari ήταν ο Michael Schumacher το 2000, δηλαδή 21 χρόνια μετά... :look:

Πάλι καλά που κυριαρχούσε η Ferrari όλα αυτά τα χρόνια... :wave2:

periklisk
10/08/2004, 01:25
Πέστα Γιώργο γιατί μας έχουν ζαλίσει....

Αν δεν είχαν τον Σούμι ακόμα θα ψάχναν με το κυάλι τους βαθμούς.....

crs-k
10/08/2004, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Ξέρω ότι δεν ανήκει στο στο χώρο της μοτοσυκλέτας, αλλά επειδή υπήρξε μια διαφωνία σήμερα στο Δέλεαρ, είπα να δώσω μερικά στοιχεία ;)

Το τελευταίο πρωτάθλημα το είχε πάρει το 1983, με οδηγούς τους Rene Arnoux & Patrick Tambay, ενώ την ίδια χρονιά το παγκόσμιο οδηγών είχε κερδίσει ο Neslon Piquet με Brabham-BMW και δεύτερος ο Alain Prost με Renault.

Από τότε το επόμενο πρωτάθλημα ήταν το 1999 με μόλις 4 βαθμούς μπροστά από την McLaren παρόλο που ο Eddie Irwine τερμάτισε 2ος και ο Michael Schummaher 5ος με παγκόσμιο πρωταθλητή τον Mika Hakkinen

Όσον αφορά τώρα στους οδηγούς τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα αφού οδηγός με Ferrari είχε να πάρει πρωτάθλημα από το 1979, όπου το είχε πάρει ο Jody Scheckter με 2ο τον Gilles Villeneuve επίσης με Ferrari. Ο επόμενος οδηγός που πήρε παγκόσμιο πρωτάθλημα με Ferrari ήταν ο Michael Schumacher το 2000, δηλαδή 21 χρόνια μετά... :look:

Πάλι καλά που κυριαρχούσε η Ferrari όλα αυτά τα χρόνια... :wave2:

Η λεξη "κυριαρχω" με τη λεξη "πρωταγωνιστω" εχουν μια διαφορα ...
Παντου σε ολα τα αθληματα η αξια του νικημενου δινει δοξα στον νικητη.

Αν ειπα (δε θυμαμαι) πριν απο το '85, γραψε λαθος. Αλλα ετσι κι αλλιως ειχα αναφερει οτι ειχε 16 χρονια να παρει πρωταθλημα κατασκευαστων, οποτε μια απλη αφαιρεση (99-16) μας δινει το (σωστο) '83.

Μπαινω αυτη τη στιγμη στο "τρυπακι" να υπερασπιστω τη Ferrari (που ειναι και η συμπαθεια μου, δεν το κρυβω), οπως ομως θα υπερασπιζομουνα και τις: Williams, McLaren, Lotus, Brabham, Renault και ολες τις ιστορικες ομαδες που αφησαν ανεξιτηλη τη σφραγιδα τους στην εξελιξη του αυτοκινητου.
Σαν παραδειγμα να παρω την πιο νεα, την Renault που πρωτομπηκε στους αγωνες το '78 (12η). Μεχρι το '83 προσπαθουσε κι ανεβαινε σταθερα (6η,4η,3η,3η,2η). Μετα σταματαει σαν Renault και ξαναεμφανιζεται το 2002! Αναμεσα ομως, με μια διακοπη ('87,'88) δινει κινητηρες που πρωταγωνιστουν! '84 - '86 με τη Lotus (3η, 4η, 3η). '89 - '91 με τη Williams (3η, 4η, 2η). Και μετα η αποθεωση, 1η με τη Williams '92, '93, '94, '96, '97 και 1η και 2η με Beneton και Williams αντιστοιχα το '95! Ξαναεμφανιστηκε την Beneton το 2001! Αν λοιπον σε αυτην την ομαδα της πρεπει (που της πρεπει) τιμη και δοξα, τι θα πρεπε στην πιο παλια ομαδα της φορμουλα, που ειναι και η μονη που κατασκευαζει και σασι και κινητηρα δικο της? ΔΕΝ πρωταγωνιστει? Ελεος!

Αν θυμαμαι καλα βεβαια το θεμα ειχε ξεκινησει απο τους οδηγους ...
Τωρα πως φτασαμε εκει ...
Θα φταιει η μπυρα φαινεται ... :lol:

idi
10/08/2004, 11:32
εγω παντα ειμαι με την ομαδα "αντι-σουμαχερ"

μια χρονια με το Ντειμον Χιλλ, Μια με το Βιλνεβ, οποιος μαμαγε το σουμαχερ ηταν ο ηρωας μου


αλλα ο πιλοτος ηταν ΕΝΑΣ και αν ζουσε ακομα θα προσπαθουσε ο γερμανομπετοβλακας να τον πιασει...


:( :( :(


3666

crs-k
10/08/2004, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω παντα ειμαι με την ομαδα "αντι-σουμαχερ"
μια χρονια με το Ντειμον Χιλλ, Μια με το Βιλνεβ, οποιος μαμαγε το σουμαχερ ηταν ο ηρωας μου
αλλα ο πιλοτος ηταν ΕΝΑΣ και αν ζουσε ακομα θα προσπαθουσε ο γερμανομπετοβλακας να τον πιασει...
:( :( :(

Κατ' αρχην ...

Τιμη και δοξα στον Αϋρτον!



Ο Σενα και ο "μπετοβλακας" βρεθηκαν 3,5 χρονιες μαζι στις πιστες ('91-'94).
Την πρωτη δεν την μετραμε μιας κι ο Σουμι ηταν ενας μαθητευομενος "ρουκι" και την τελευταια επισης δεν την μετραμε μιας και απο τους 3 αγωνες που εγιναν, στον 2ο ο Σενα τρακαρε στην εκκινηση και στον 3ο εφυγε για παντα.

Χωρις να μπορουμε πραγματικα να συγκρινουμε και για οσους αγωνες συνυπηρξαν μεσα στην πιστα για ενα σεβαστο αριθμο γυρων τουλαχιστον, ας δουμε μερικα πραγματακια.

Το '92 ο Σουμι (νεος ακομα) τρεχει με Benetton-Ford και ο Σενα με McLaren-Honda.
Στο Βελγιο ο Σουμι τερματιζει 1ος με τον Σενα 5ο, αλλα παιρνει και τον ταχυτερο γυρο. Αυτο σε μας που παρακολουθουσαμε ελεγε κατι. Ελεγε οτι ενα νεο αστερι γεννιεται.
Η τελικη καταταξη οδηγων εκεινη τη χρονια ηταν:

1ος ο Nigel Mansell με Williams-Renault και 108 βαθμους
2ος ο Riccardo Patrese με Williams-Renault και 56 βαθμους
3ος ο Michael Schumacher με Benetton-Ford και 53 βαθμους!
4ος ο Ayrton Senna με McLaren-Honda και 50 βαθμους
5ος ο Gerhard Berger με McLaren-Honda και 49 βαθμους

Οπως βλεπεις ηδη ο Σουμι ειχε σφηνωθει αναμεσα στα "θηρια" της εποχης και εδειχνε οτι ο οδηγος μετραει!



Το '93 ειναι η μονη πιθανον χρονια στην οποια μπορουν να γινουν καποιες μικροσυγκρισεις, μιας και η McLaren του Σενα φοραει πια τον ιδιο κινητηρα με την Benetton του Σουμι.
Η τελικη καταταξη οδηγων αυτη τη χρονια ηταν:

1ος ο Alain Prost με Williams-Renault και 99 βαθμους
2ος ο Ayrton Senna με McLaren-Ford και 73 βαθμους
3ος ο Damon Hill με Williams-Renault και 69 βαθμους
4ος ο Michael Schumacher με Benetton-Ford και 52 βαθμους
5ος ο Riccardo Patrese με Benetton-Ford και 20 βαθμους

Για να κοιταξουμε ομως και μεσα στην πιστα οσο δεν εγκατελειπε καποιος απο τους δυο ...
Βραζιλια: 1ος ο Σενα, 3ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Ισπανια: 2ος ο Σενα, 3ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Καναδας: Εγκαταλειπει ο Σενα μετα απο 62/69 γυρους, 2ος ο Σουμι με ταχυτερο γυρο
Γαλλια: 4ος ο Σενα, 3ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Βρετανια: 5ος ο Σενα, 2ος ο Σουμι
Γερμανια: 4ος ο Σενα, 2ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Βελγιο: 4ος ο Σενα, 2ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο


Οσο για τον πρωτο αγωνα του μισητου '94 ...
Βραζιλια: ο Σενα εγκαταλειπει στον 55/71 γυρο και ο Σουμι τερματιζει 1ος εχοντας παλι παρει τον ταχυτερο γυρο.


Περα απο αυτα τα στοιχεια, που μπορει ο καθενας να τα βρει, θελω να προσθεσω και καποιες δικες μου παρατηρησεις.
Ο Σενα για 'μενα ηταν πιθανον ο καλυτερος που εχει περασει ποτε, στα φρενα και στις γραμμες.
Ο Σουμι απο την αλλη εφερε ενα πρωτοποριακο συστημα, με φρεναρισμα και μεσα στη στροφη, με αποτελεσμα να τον κανει τον γρηγοροτερο πανω στη στροφη.
Εν κατακλειδι εγω ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τους συγκρινω. Ολα τα παραπανω τα ανεφερα για να σου δειξω οτι ο "μπετοβλακας" δεν ειναι και τοοοοσο "κουλος"! :p :cool:

DrifterS
10/08/2004, 13:09
Συμφωνω - H F1 ομως εχει χασει την μαγεια του παρελθοντος - Ολοι οι αγωνες το ιδιο σκηνικο - καμμια διαφορα - O Sumi πρωτος η Ferrari πρωτη

Τουλαχιστον οσο υπηρχε ο Senna οι αγωνες ειχαν πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον....

idi
10/08/2004, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κατ' αρχην ...

Τιμη και δοξα στον Αϋρτον!



Ο Σενα και ο "μπετοβλακας" βρεθηκαν 3,5 χρονιες μαζι στις πιστες ('91-'94).
Την πρωτη δεν την μετραμε μιας κι ο Σουμι ηταν ενας μαθητευομενος "ρουκι" και την τελευταια επισης δεν την μετραμε μιας και απο τους 3 αγωνες που εγιναν, στον 2ο ο Σενα τρακαρε στην εκκινηση και στον 3ο εφυγε για παντα.

Χωρις να μπορουμε πραγματικα να συγκρινουμε και για οσους αγωνες συνυπηρξαν μεσα στην πιστα για ενα σεβαστο αριθμο γυρων τουλαχιστον, ας δουμε μερικα πραγματακια.

Το '92 ο Σουμι (νεος ακομα) τρεχει με Benetton-Ford και ο Σενα με McLaren-Honda.
Στο Βελγιο ο Σουμι τερματιζει 1ος με τον Σενα 5ο, αλλα παιρνει και τον ταχυτερο γυρο. Αυτο σε μας που παρακολουθουσαμε ελεγε κατι. Ελεγε οτι ενα νεο αστερι γεννιεται.
Η τελικη καταταξη οδηγων εκεινη τη χρονια ηταν:

1ος ο Nigel Mansell με Williams-Renault και 108 βαθμους
2ος ο Riccardo Patrese με Williams-Renault και 56 βαθμους
3ος ο Michael Schumacher με Benetton-Ford και 53 βαθμους!
4ος ο Ayrton Senna με McLaren-Honda και 50 βαθμους
5ος ο Gerhard Berger με McLaren-Honda και 49 βαθμους

Οπως βλεπεις ηδη ο Σουμι ειχε σφηνωθει αναμεσα στα "θηρια" της εποχης και εδειχνε οτι ο οδηγος μετραει!



Το '93 ειναι η μονη πιθανον χρονια στην οποια μπορουν να γινουν καποιες μικροσυγκρισεις, μιας και η McLaren του Σενα φοραει πια τον ιδιο κινητηρα με την Benetton του Σουμι.
Η τελικη καταταξη οδηγων αυτη τη χρονια ηταν:

1ος ο Alain Prost με Williams-Renault και 99 βαθμους
2ος ο Ayrton Senna με McLaren-Ford και 73 βαθμους
3ος ο Damon Hill με Williams-Renault και 69 βαθμους
4ος ο Michael Schumacher με Benetton-Ford και 52 βαθμους
5ος ο Riccardo Patrese με Benetton-Ford και 20 βαθμους

Για να κοιταξουμε ομως και μεσα στην πιστα οσο δεν εγκατελειπε καποιος απο τους δυο ...
Βραζιλια: 1ος ο Σενα, 3ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Ισπανια: 2ος ο Σενα, 3ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Καναδας: Εγκαταλειπει ο Σενα μετα απο 62/69 γυρους, 2ος ο Σουμι με ταχυτερο γυρο
Γαλλια: 4ος ο Σενα, 3ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Βρετανια: 5ος ο Σενα, 2ος ο Σουμι
Γερμανια: 4ος ο Σενα, 2ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο
Βελγιο: 4ος ο Σενα, 2ος ο Σουμι με τον ταχυτερο γυρο


Οσο για τον πρωτο αγωνα του μισητου '94 ...
Βραζιλια: ο Σενα εγκαταλειπει στον 55/71 γυρο και ο Σουμι τερματιζει 1ος εχοντας παλι παρει τον ταχυτερο γυρο.


Περα απο αυτα τα στοιχεια, που μπορει ο καθενας να τα βρει, θελω να προσθεσω και καποιες δικες μου παρατηρησεις.
Ο Σενα για 'μενα ηταν πιθανον ο καλυτερος που εχει περασει ποτε, στα φρενα και στις γραμμες.
Ο Σουμι απο την αλλη εφερε ενα πρωτοποριακο συστημα, με φρεναρισμα και μεσα στη στροφη, με αποτελεσμα να τον κανει τον γρηγοροτερο πανω στη στροφη.
Εν κατακλειδι εγω ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τους συγκρινω. Ολα τα παραπανω τα ανεφερα για να σου δειξω οτι ο "μπετοβλακας" δεν ειναι και τοοοοσο "κουλος"! :p :cool:

δε μπορω να πω οτι ο μπετοβλακας δε ξερει να πεταει... με τσαντιζει ομως που ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες ηθελε να κερδισει με ΠΟΥΣΤΙΑ!!!! ο μαστερ της ΠΟΥΣΤΙΑΣ λεμε....
εγω ξερω οτι ο AYRTON SENNA DA SILVA θα μηνει για παντα στη καρδια μας ως ο RAIN MAN. κανενας δε τον περασε στη βροχη ακομα και οταν ειχε το ριμαδι το honda...
ασε που ακομα θυμαμαι το βιντεακι απο το κοκπιτ του τοτε τουρμπο mc laren (ναι τουρμπο μετα καταργηθηκαν...για λογους ασφαλειας) Οπου ειδα τι παει να πει ... ΠΑΩ ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ!!!

RESPECT ...

crs-k
10/08/2004, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε μπορω να πω οτι ο μπετοβλακας δε ξερει να πεταει... με τσαντιζει ομως που ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες ηθελε να κερδισει με ΠΟΥΣΤΙΑ!!!! ο μαστερ της ΠΟΥΣΤΙΑΣ λεμε....
εγω ξερω οτι ο AYRTON SENNA DA SILVA θα μηνει για παντα στη καρδια μας ως ο RAIN MAN. κανενας δε τον περασε στη βροχη ακομα και οταν ειχε το ριμαδι το honda...
ασε που ακομα θυμαμαι το βιντεακι απο το κοκπιτ του τοτε τουρμπο mc laren (ναι τουρμπο μετα καταργηθηκαν...για λογους ασφαλειας) Οπου ειδα τι παει να πει ... ΠΑΩ ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ!!!

RESPECT ...


Αυτα εγιναν λιγες φορες και παλια. Τοτε που ηταν πιτσιρικας. Μεσα στην πιστα σκεφτεσαι ΜΟΝΟ πως θα κερδισεις. Τα τελευταια 7-8 χρονια εχει δειξει τελειως διαφορετικο προσωπο.

Οσο για το ρημαδι το Honda...
Με την McLaren του εδωσε τα πρωταθληματα '88,'90,'91 και το '89 ηρθε 2ος πισω απο τον κυριο "καθηγητη" με ιδιο αυτοκινητο! :)

Λιγα τα λογια σου για την Honda!!! :mad:

idi
10/08/2004, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτα εγιναν λιγες φορες και παλια. Τοτε που ηταν πιτσιρικας. Μεσα στην πιστα σκεφτεσαι ΜΟΝΟ πως θα κερδισεις. Τα τελευταια 7-8 χρονια εχει δειξει τελειως διαφορετικο προσωπο.
Οσο για το ρημαδι το Honda...
Με την McLaren του εδωσε τα πρωταθληματα '88,'90,'91 και το '89 ηρθε 2ος πισω απο τον κυριο "καθηγητη" με ιδιο αυτοκινητο! :) Λιγα τα λογια σου για την Honda!!! :mad:


τι διαφορετικο προσωπο? παλι σκατομουρης ειναι:lol: :lol: :lol:

τα honda μου εχουν κατσει στραβα απο της μοτο...:lol: :lol: :dizzy:

crs-k
10/08/2004, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrifterS
Συμφωνω - H F1 ομως εχει χασει την μαγεια του παρελθοντος - Ολοι οι αγωνες το ιδιο σκηνικο - καμμια διαφορα - O Sumi πρωτος η Ferrari πρωτη

Τουλαχιστον οσο υπηρχε ο Senna οι αγωνες ειχαν πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον....

Παντα υπηρχαν διαστηματα που ομαδες σαν την McLaren, την Williams, την Lotus παλιοτερα, σε συνδιασμους με κινητηρες Ford, Honda, Renault, μονοπωλουσαν για μεγαλα διαστηματα τους αγωνες, και οι αλλοι κυνηγουσαν. Απλως τωρα ειναι η Ferrari - Ferrari.

Οσο για τους οδηγους δεν ειναι μονο αυτοι οι δυο που μας εχουν χαρισει μεγαλες συγκινησεις.
Θα σου πω ποιους θυμαμαι (εχω δει να αγωνιζονται) εγω. Και επειδη δεν ειμαι σε θεση να τους καταταξω σαν αξιες, θα τους αναφερω με σειρα παλαιοτητας (οπως θυμαμαι παντα).
Θυμαμαι λοιπον: :rolleyes:

Τον λατρεμενο μου Βραζιλιανο, Emerson Fittipaldi.
Τον τρομερο Σκωτσεζο, Jackie Stewart.
Τον εντυπωσιακο Βελγο, Jacky Ickx.
Τον Ελβετο-Ιταλο, Clay Regazzoni.
Τον ΝοτιοΑφρικανο, Jody Scheckter.
Τον μεγαλο Αυστριακο, Niki Lauda.
Τον Σουηδο (νομιζω), Ronnie Peterson.
Τον Αργεντινο, Carlos Reutemann.
Τον Αμερικανο, James Hunt.
Τον Αμερικανο-Ιταλο, Mario Andretti.
Τον Αυστραλο, Alan Jones.
Τον Γαλλο, Jacques Laffite.
Τον αλλο μεγαλο Βραζιλιανο, Nelson Piquet.
Τον Φιλανδο, Keke Rosberg.
Τον Γαλλο, Didier Pironi.
Τον Βρετανο, John Watson.
Τον κυριο "καθηγητη", Γαλλο, Alain Prost.
Το διδυμο Γαλλων της Ferrari, Rene Arnoux και Patrick Tambay.
Τους Ιταλους, Elio de Angelis και Michele Alboreto.
Το "λιονταρι", Αγγλο, Nigel Mansell. (Ποιος δεν θυμαται την μαχη στο Μονακο το '92, που με την Williams-Renault, προσπαθουσε με παντιες στην "πισινα" :eek: , να καβαλησει την McLaren-Honda του Ayrton Senna!)
Τον μεγαλο Αυστριακο, Gerhard Berger.
Τον Βελγο, Thierry Boutsen.
Τον Ιταλο, Riccardo Patrese.
Τον Αγγλο, Damon Hill.
Τον Φιλλανδο, Mika Hakkinen.
Και τον Καναδο, Jacques Villeneuve.

Ελπιζω να μην ξεχναω καποιον απο τους (κατ' εμε) μεγαλους, οχι πως οι αλλοι ηταν κομπαρσοι ...

Τιμη και Δοξα σε ολους! :rolleyes: :) :D

Wizard13
10/08/2004, 14:33
Οχι και "καθηγητής" ο παπάρας... Που πήρε παγκόσμιο πρωτάθλημα με μέσον, ακυρώνοντας το Senna εντελώς άδικα :yuck: :mad: :nono:

crs-k
10/08/2004, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Οχι και "καθηγητής" ο παπάρας... Που πήρε παγκόσμιο πρωτάθλημα με μέσον, ακυρώνοντας το Senna εντελώς άδικα :yuck: :mad: :nono:

Συμφωνω!
Ειναι οι Πουστιες που ελεγε κι ο Idi πιο πανω.
Ολοι θελουν να κερδισουν και κανουν τα παντα! :D

Δεν επαυε ομως να εχει το καλυτερο τιμονι!
Σχεδον ποτε ΔΕΝ διορθωνε!
Απο 'κει πηρε και τον τιτλο του "καθηγητη".

tools
10/08/2004, 16:18
τρελενομαι να γυριζω απο διακοπες και να βρισκω τετοια threads!!!


[i]
δε μπορω να πω οτι ο μπετοβλακας δε ξερει να πεταει... με τσαντιζει ομως που ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες ηθελε να κερδισει με ΠΟΥΣΤΙΑ!!!! ο μαστερ της ΠΟΥΣΤΙΑΣ

και ο σενα δεν ηταν το καλυτερο παιδι.
ενδεικτικα:το 83 στη φορμθλα φορδ ακομα,στον τελευταιο αγωνα ηταν μπροστα στην βαθμολογια απο τον μαρτιν βραντλ ομως το μονοθεσιο του ηταν τελειως ντεφορμε.ετσι,ο σενα προτιμησε να μην το ρισκαρει και με την εναρξη του αγωνα εστριψε το τιμονι τερμα κι επεσε πανω στον βραντλε!!!εγκατελιψαν και οι δυο και πηρε το πρωταθλημα...


[i]
εγω ξερω οτι ο AYRTON SENNA DA SILVA θα μηνει για παντα στη καρδια μας ως ο RAIN MAN. κανενας δε τον περασε στη βροχη ακομα και οταν ειχε το ριμαδι το honda...

sorry αλλα ουτε εδω θα συμφωνησω idi.ο rain man ηταν και θα ειναι ενας: VILLANOVA.και αν το honda ηταν ριμαδι τι ηταν η κωλοferrari τοτε?

στο τριπακι σενα-σουμι δεν θα συμμετεχω,ειμαι πολυ μικρος αλλωστε για να κρινω τον πρωτο.
μην προσπαθειτε να τους συγκρινετε ρε παιδια,δεν βγαινει τιποτα...

crs-k
10/08/2004, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
..............
και ο σενα δεν ηταν το καλυτερο παιδι.
ενδεικτικα:το 83 στη φορμθλα φορδ ακομα,στον τελευταιο αγωνα ηταν μπροστα στην βαθμολογια απο τον μαρτιν βραντλ ομως το μονοθεσιο του ηταν τελειως ντεφορμε.ετσι,ο σενα προτιμησε να μην το ρισκαρει και με την εναρξη του αγωνα εστριψε το τιμονι τερμα κι επεσε πανω στον βραντλε!!!εγκατελιψαν και οι δυο και πηρε το πρωταθλημα...


Ειπαμε ...
Θελουν ολοι παντα να κερδισουν και κανουν διαφορα πραγματα, γι' αυτο το σκοπο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
..............
sorry αλλα ουτε εδω θα συμφωνησω idi.ο rain man ηταν και θα ειναι ενας: VILLANOVA.και αν το honda ηταν ριμαδι τι ηταν η κωλοferrari τοτε?


VILLANOVA ??? :confused: :confused: :confused:

Wizard13
10/08/2004, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
και ο σενα δεν ηταν το καλυτερο παιδι.
ενδεικτικα:το 83 στη φορμθλα φορδ ακομα,στον τελευταιο αγωνα ηταν μπροστα στην βαθμολογια απο τον μαρτιν βραντλ ομως το μονοθεσιο του ηταν τελειως ντεφορμε.ετσι,ο σενα προτιμησε να μην το ρισκαρει και με την εναρξη του αγωνα εστριψε το τιμονι τερμα κι επεσε πανω στον βραντλε!!!εγκατελιψαν και οι δυο και πηρε το πρωταθλημα...

Αυτό έκανε κι ο Prost στο Senna στη Suzuka... Με τη μόνη διαφορά ότι ο Senna κατάφερε να κρατήσει το μοτέρ αναμένο, να ξαναμπεί στον αγώνα, να κερδίσει το χαμένο χρόνο, να ξαναπάρει την 1η θέση και να τερματίσει. Αλλά ο μυτόνγκας, μετά τη τέλος του αγώνα κλείστηκε σε ένα δωμάτιο με τον τότε πρόεδρο της FIA, Jean Paul Balestre, και μετά από 25 λεπτά βγήκε με την απόφαση που επέβαλε με βέτο, ότι ο Senna είχε κλέψει και έπρεπε ν'ακυρωθεί...

Σα να έβγαινε μετά το ματς Ελλάδας Πορτογαλίας ο πρόεδρος της FIFA και μας ακύρωνε το γκολ γιατί κάναμε φάουλ... Ήμαρτον...

Για μένα ο Senna είχε πάρει 4 πρωταθλήματα...

RapidShade
10/08/2004, 16:37
VAILLANOVA = o Jacques Villeneuve dld?

etsi gia na jeroume ti leme...?

de blepeis pou o lykos exei apories??? :P

crs-k
10/08/2004, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Αυτό έκανε κι ο Prost στο Senna στη Suzuka... Με τη μόνη διαφορά ότι ο Senna κατάφερε να κρατήσει το μοτέρ αναμένο, να ξαναμπεί στον αγώνα, να κερδίσει το χαμένο χρόνο, να ξαναπάρει την 1η θέση και να τερματίσει. Αλλά ο μυτόνγκας, μετά τη τέλος του αγώνα κλείστηκε σε ένα δωμάτιο με τον τότε πρόεδρο της FIA, Jean Paul Balestre, και μετά από 25 λεπτά βγήκε με την απόφαση που επέβαλε με βέτο, ότι ο Senna είχε κλέψει και έπρεπε ν'ακυρωθεί...

Σα να βάλει έβγαινε μετά το ματς Ελλάδας Πορτογαλίας ο πρόεδρος της FIFA και μας ακύρωνε το γκολ γιατί κάναμε φάουλ... Ήμαρτον...

Για μένα ο Senna είχε πάρει 4 πρωταθλήματα...


Συμφωνω και επαυξανω, αλλα τελικα μενουν τα γραπτα αποτελεσματα, δυστυχως ... :(

tools
10/08/2004, 17:33
villanova=>gilles villeneuve
βρε crs-k εβαλες τον jaques και αφησες τον gilles απ'εξω?
κι ο ζακ ομως ηταν ωραιος.κριμα που τον εστειλαν νυχτα.τι montoya και πιπες?οταν ο ζακ εκανε προσπερασματα ''εφταιγε'' η καταγωγη του απο τα καρτ ενω για τον χουαν ''ευθυνεται''...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Αυτό έκανε κι ο Prost στο Senna στη Suzuka... Με τη μόνη διαφορά ότι ο Senna κατάφερε να κρατήσει το μοτέρ αναμένο, να ξαναμπεί στον αγώνα, να κερδίσει το χαμένο χρόνο, να ξαναπάρει την 1η θέση και να τερματίσει. Αλλά ο μυτόνγκας, μετά τη τέλος του αγώνα κλείστηκε σε ένα δωμάτιο με τον τότε πρόεδρο της FIA, Jean Paul Balestre, και μετά από 25 λεπτά βγήκε με την απόφαση που επέβαλε με βέτο, ότι ο Senna είχε κλέψει και έπρεπε ν'ακυρωθεί

δεν λεω οτι ο prost ηταν ο καλος της υποθεσης.οσο για την αξια του ως οδηγος,κι εγω ειμαι της αποψης οτι ηταν υποδεεστερος του σενα.απλως δεν αρεσκομαι σε συγκρισεις που δεν ειναι απολυτες και αφηνουν παντα το περιθωριο στον καθενα να λεει το δικο του.
χωρις να θελω να θιξω κανεναν εδω μεσα παιδια.

και κατι αλλο:
''αυτη η γενια κανει τετοια πραγματα γιατι ξερει οτι δεν θα πληρωσει το τιμημα.στην εποχη μου μπορει να σκoτωνες καποιον η να σκοτωνοσουν εσυ.ο σενα εδειξε οτι μπορεις να κανεις τετοια πραγματα και να την βγαζεις καθαρη.αυτος εσπειρε τον κακο σπορο!''
dan gerny,απο τους καλυτερους του 60,μετα τον εμβολισμο του σενα στον προστ το 91 στη σουζουκα,ενα χρονο μετα την παραπανω μαλακια του προστ...

δεν το ενστερνιζομαι,πιστευω οτι θα γινοταν ουτως η αλλως,απλως το παραθετω:)

crs-k
10/08/2004, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
villanova=>gilles villeneuve
βρε crs-k εβαλες τον jaques και αφησες τον gilles απ'εξω?
..........

Εχεις απολυτο δικιο.
Ελεγα οτι κατι θα μου εχει ξεφυγει ... :rolleyes:
Και μου διεφυγε οδηγος της Ferrari. :p
Ο Καναδος, Gilles Villeneuve που τερματησε 2ος, πισω απο τον Jody Scheckter το '79, αλλα δεν τον βοηθησε το αυτοκινητο τα επομενα 3 χρονια, μεχρι το '82 που ειχε το τραγικο ατυχημα, οπου εχασε και τη ζωη του, στο Βελγικο αγωνα νομιζω. :bawl:

Ειναι και αλλοι τεσσερεις που δεν τους προλαβα αγωνιζομενους, αλλα εχω δει ολοκληρους αγωνες τους απο μαγνητοσκοπησεις και τους θαυμαζα.
Μιλαμε για:
Τον Αγγλο, Jim Clark.
Τον ΝεοΖηλανδο, Bruce McLaren.
Τον Αυστραλο, Jack Brabham.
Και τον μεγαλο Αγγλο οδηγο, πατερα του Damon, Graham Hill.

DrιfterS
16/08/2004, 01:06
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Καλα αρχειο κρατατε? τι επιδειξη γνωσεων ειναι αυτες?

Εντυπωσιαστηκα.....

:eyepop: