PDA

View Full Version : Μετατροπή αρνητικών (?)



gavos
15/03/2007, 15:55
Βρήκα την παλιά μου τη Zenith και πολύ το χάρηκα.. Το θέμα όμως είναι το εξής: Εχω ακούσει ότι υπάρχει τρόπος να μετατρέψω τα αρνητικά από το scanner μου κατευθειαν σε θετικά στο pc με λογισμικό ή κάτι τέτοιο.. Εάν ήταν κάτι τέτοιο δυνατό θα με γλύτωνε από πολλά έξοδα εκτύπωσης.. Έχει κανείς ιδέα... ???

(Εν τω μεταξύ σε περίπτωση που γίνεται, δε θα "καεί" το φίλμ στη μεταφορά?? Συγχωρήστε με είμαι για τον πέο σε αυτά..)
:D

lilipoua
15/03/2007, 16:37
To film απο τη στιγμή που θα το εμφανίσεις δεν καίγεται!!
Επίσης, για να το σκανάρεις, θα πρέπει να έχεις scanner που να δέχεται διαφάνειες, άν ναι τότε το λογισμικό που το συνοδεύει έχει και το ανάλογο mode!

Αν δεν έχεις κάτι τέτοιο, πολλά εργαστήρια αναλαμβάνουν τη διαδικασία να περάσουν το αρνητικό σου σε cd και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα!

:wave2:

gavos
15/03/2007, 16:58
Κατάλαβα.. Εγώ όμως ήθελα να αποφύγω το κόστος της εκτύπωσης.. Επίσης σκεφτόμουνα μήπως υπάρχει λογισμικό ελέυθερο που να μπορείς να το χρησιμοποιείς και με απλό σκάνερ.. :rolleyes:

lilipoua
15/03/2007, 17:04
Το εργαστήριο θα το μετατρέψει απο το εμφανισμένο αρνητικό χωρίς να τυπώσει σε χαρτί τις φωτογραφίες.

Το να μπορείς να σκανάρεις το αρνητικό δεν είναι θέμα λογισμικού αλλά θέμα scanner! Απο τη στιγμη που το scanner σου είναι ένα απλό επίπεδο χωρίς 2η λάμπα ή ειδικό συρτάρι υποδοχης διαφανειών, ό,τι λογοσμικό και να βάλεις δεν θα μπορεί να το σκανάρει!

lilipoua
15/03/2007, 17:10
Συγγνώμη άν σε μπέρδεψα, αλλά όταν λέω εμφανισμένο film εννοώ τη χημική επεξεργασία που πρέπει να υποστεί το film αφού το βγάλεις απο τη μηχανή ώστε να μπορείς αργότερα να τυπώσεις ή να σκανάρεις!!

Στο εργαστήριο μπορείς να δώσεις το film μόνο για εμφάνιση και δεν είναι πολύ μεγάλο το κόστος

AFTER
15/03/2007, 17:44
Για καλυτερα αποτελεσματα θα χρειαστεις ενα FILM SCANNER

Μην χρησιμοποιησεις(ουτε αγορασεις) καποιο scanner Α4 γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι απογοητευτικα

Μπορεις να το πας σε ενα φωτογραφειο με ψηφιακο μηχανημα, και να τους πεις να σου σκαναρουν τα αρνητικα και να γραψουν τις φωτογραφιες σε cd

gavos
15/03/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Για καλυτερα αποτελεσματα θα χρειαστεις ενα FILM SCANNER

Μην χρησιμοποιησεις(ουτε αγορασεις) καποιο scanner Α4 γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι απογοητευτικα

Μπορεις να το πας σε ενα φωτογραφειο με ψηφιακο μηχανημα, και να τους πεις να σου σκαναρουν τα αρνητικα και να γραψουν τις φωτογραφιες σε cd [B]

Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό.. Σας ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες.. Ξέρετε εάν μπορώ να αγοράσω σκετο film scanner σε περιπτωση που έχω ήδη αγοράσει απλό scanner... :cry:

kalesin
15/03/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
[B]

Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό.. Σας ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες.. Ξέρετε εάν μπορώ να αγοράσω σκετο film scanner σε περιπτωση που έχω ήδη αγοράσει απλό scanner... :cry:

δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο... μπορεις να αγορασεις οτι θελεις, αλλα απο οσο θυμαμαι μην περιμενεις οι τιμες να ειναι αναλογες αυτων των απλων σκανερ...

αληθεια τοσα αρνητικα εχεις κ χρειαζεσαι φιλμ σκανερ;

το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο

lilipoua
15/03/2007, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
[B]

Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό.. Σας ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες.. Ξέρετε εάν μπορώ να αγοράσω σκετο film scanner σε περιπτωση που έχω ήδη αγοράσει απλό scanner... :cry:


δεν στο συνιστώ! ακόμα κι εγώ που έχω ένα ημιεπαγγελματικό ( και το είχα αγοράσει 300.000 δρχ) δεν σκανάρω τα αρνητικά σε αυτό! Και είμαι επαγγελματίας φωτογράφος!Τα στέλνω σε εργαστήριο! Αν είναι να δώσεις κάποια χρήματα τότε πάρε καλύτερα ψηφιακή μηχανή να ξεμπερδεύεις!!

powerphot
15/03/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos


Αλήθεια??? Δεν το ήξερα αυτό.. Σας ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες.. Ξέρετε εάν μπορώ να αγοράσω σκετο film scanner σε περιπτωση που έχω ήδη αγοράσει απλό scanner... :cry:
Άντε να μπω κι εγώ στην κουβέντα! :D
Αν δεν είσαι του "σπόρ" μη δώσεις λεφτά για αγορά φιλμ σκανερ.
Μια φορά στο τόσο που θα θέλεις να σκανάρεις αρνητικα η και slides δεν πρόκειτε να κανεις αποσβεση ουτε μεχρι να πάρεις σύνταξη:lol: :lol:
Μπορείς να πάς σε αρκετά φωτογραφεία και με 3 ευρά σου δίνουν το σκαναρισμένο φιλμάκι σε cd.
Και σε πολύ καλύτερη ποιότητα απο αυτή που θα έκανες εσύ με το οποιοδήποτε σκάνερ.:wave2:

gavos
15/03/2007, 18:33
Για άλλη μια φορά σας ευχαριστω παιδιά.. όχι δεν έχω ένα τόνο αρνητικά και παρολαυτα έχω και ψηφιακή μηχανή αλλά δεν είναι το ίδιο με την άλλη.. Είμαι μόνο 22 χρονών αλλά έχω συνειρμούς από κάθε κλίκ που κάνει η zenith στη λήψη.. Απλά ήλπιζα να ήταν κάπως φθηνό το φίλμ σκάνερ αλλά άμα κάνει μόνο 3 ευρώ η εκτύπωση σε cd τότε τί συζητάμε.. :wave2:

gavos
16/03/2007, 14:17
Πήγα σήμερα σε ένα φωτογραφείο στο κέντρο και μου έβαλε 6 φωτογραφίες σε cd και μου πήρε 6 εύρώ.. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να αλλάξω φωτογραφείο.. Επιπλέον η ανάλυση σκαναρίσματος δεν ήταν και πολύ μεγάλη.. Κάτι σαν 1024*768 ένα πράμα.. :rolleyes:

miraze
16/03/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Πήγα σήμερα σε ένα φωτογραφείο στο κέντρο και μου έβαλε 6 φωτογραφίες σε cd και μου πήρε 6 εύρώ.. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να αλλάξω φωτογραφείο.. Επιπλέον η ανάλυση σκαναρίσματος δεν ήταν και πολύ μεγάλη.. Κάτι σαν 1024*768 ένα πράμα.. :rolleyes:

Από όσο ξέρω τα ψηφιακά μηχανήματα (πχ Fuji - Noritsu) σκανάρουν στα 3637x 2433 στα 300 dpi και το τελικό jpeg είναι στα 2,8 MB (Κοιτάω τώρα τα σκαναρισμένα μου αρχεία)

Λογικά στα σκάναρε πιό χαμηλά.

Τώρα, το κόστος των 6 ευρώ είναι αρκετά μεγάλο για 6 άρνητικά, σίγουρα θα βρείς στην αθήνα πολύ φτηνότερα στα φωτογραφεία του κέντρου.

:wave2: :wave2: :wave2:

gavos
16/03/2007, 14:34
Σε μένα το τελικό jpeg είναι 700 kbyte αν και αυτός μου είπε ότι το σκάναρε στα 400dpi πράγμα που από τα λεγόμενα σου μάλλον αποκλείται...

miraze
16/03/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Σε μένα το τελικό jpeg είναι 700 kbyte αν και αυτός μου είπε ότι το σκάναρε στα 400dpi πράγμα που από τα λεγόμενα σου μάλλον αποκλείται...

Δεν υπαρχει ψηφιακό φωτογραφικό μηχάνημα που να σκανάρει πάνω από 300dpi.
Μόνο τα film scanner.
Για να σου σκανάρει μια φωτό σε υψηλή ανάλυση απλά να τους πείς να την σκανάρουν σαν 20x30 και όχι σαν 10x15 που κάνουν συνήθως.
Σίγουρα κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά προς θεού όχι 1e το καρέ!!!

Για να σου βγεί πιό οικονομικά απλά μην σκανάρεις τα πάντα σαν 20x30, μόνο τα καλά σου αρνητικά.

THEOD
16/03/2007, 14:57
Για καλή δουλειά θες FILM SCANNER με density πάνω από 3,7 (στα 4,2 έχεις κορυφαίο αποτέλεσμα).....
Δυστυχώς τέτοια scanner ξεκινάνε από τα 1.000 €...

powerphot
16/03/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Πήγα σήμερα σε ένα φωτογραφείο στο κέντρο και μου έβαλε 6 φωτογραφίες σε cd και μου πήρε 6 εύρώ.. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να αλλάξω φωτογραφείο.. Επιπλέον η ανάλυση σκαναρίσματος δεν ήταν και πολύ μεγάλη.. Κάτι σαν 1024*768 ένα πράμα.. :rolleyes:

Μάλλον έπεσες σε ψωνάρα "καλλιτέχνη".
Τα περισσότερα φωτογραφεια που έχουν φιλμ-σκανερς (κι είναι αρκετά), σου σκανάρουν ΟΛΟ το φιλμάκι (36 φωτο) και χρεωνουν 3 - 4 ευρώ.
Στη περιοχή μου έχει δύο, ο ένας χρεώνει 3 ευρώ το φιλμάκι κι ο άλλος 4 ευρώ.
Η ποιότητα σκαναρίσματος και των δυο είναι ίδια περίπου.
Ο ένας εχει KODAK(3 ευρώ) κι ο άλλος FUJI (4 ευρώ). Εγώ πάω στον KODAK γιατί διαπίστωσα ότι έχει καλύτερο χρωματικό profile στο μηχψανημα του.
Αυτά.

miraze
16/03/2007, 15:10
και πιο συγκεκριμένα σαν συνέχεια του THEOD, για άριστο αποτέλεσμα μόνο

http://www.europe-nikon.com/family/el_GR/categories/broad/5.html
ή
http://ca.konicaminolta.com/products/consumer/digital_camera/dimage/dimagescan-dual4/index.html

gavos
16/03/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Μάλλον έπεσες σε ψωνάρα "καλλιτέχνη".
Τα περισσότερα φωτογραφεια που έχουν φιλμ-σκανερς (κι είναι αρκετά), σου σκανάρουν ΟΛΟ το φιλμάκι (36 φωτο) και χρεωνουν 3 - 4 ευρώ.
Στη περιοχή μου έχει δύο, ο ένας χρεώνει 3 ευρώ το φιλμάκι κι ο άλλος 4 ευρώ.
Η ποιότητα σκαναρίσματος και των δυο είναι ίδια περίπου.
Ο ένας εχει KODAK(3 ευρώ) κι ο άλλος FUJI (4 ευρώ). Εγώ πάω στον KODAK γιατί διαπίστωσα ότι έχει καλύτερο χρωματικό profile στο μηχψανημα του.
Αυτά.

Να υποθέσω ότι δεν επιτρέπεται να μου πεις που βρίσκονται ε?

powerphot
16/03/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Να υποθέσω ότι δεν επιτρέπεται να μου πεις που βρίσκονται ε?
Γιατί να μην επιτρέπεται?
Έχεις ΠΜ:winka: :wave2:

AFTER
16/03/2007, 15:54
Θεε μου!!!!!!!

Παιδια, μην δινετε ΟΥΤΕ ΕΥΡΩΛΕΠΤΟ σε ασχετους κλεφτες δηθεν φωτογραφους

6???????????????????????/

Απομακρυνσου για παντα απο εκει, και σε παρακαλω πες μου μεσω πμ ποιος ειναι αυτος, υπαρχει λογος

powerphot
16/03/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Θεε μου!!!!!!!

Παιδια, μην δινετε ΟΥΤΕ ΕΥΡΩΛΕΠΤΟ σε ασχετους κλεφτες δηθεν φωτογραφους

6???????????????????????/

Απομακρυνσου για παντα απο εκει, και σε παρακαλω πες μου μεσω πμ ποιος ειναι αυτος, υπαρχει λογος

Πές τα ρε Γιώργο πές τα!
Ανοίξανε ένα φωτογραφείο και πουλάνε επιστήμη οι ψωνάρες!
Ε,ρε "Afro" που τους χρειάζεται!
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

gavos
16/03/2007, 21:23
Ρε κάτι άσχετο... Υπάρχει τίποτα σαν εξωτερικος σκληρός δίσκος που να συνδέεται απευθειας στη ψηφιακη μηχανη??? Χωρις παρέμβαση υπολογιστή όμως...

gemara
17/03/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Για καλυτερα αποτελεσματα θα χρειαστεις ενα FILM SCANNER

Μην χρησιμοποιησεις(ουτε αγορασεις) καποιο scanner Α4 γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι απογοητευτικα

Μπορεις να το πας σε ενα φωτογραφειο με ψηφιακο μηχανημα, και να τους πεις να σου σκαναρουν τα αρνητικα και να γραψουν τις φωτογραφιες σε cd

Συμφωνώ για τα Α4 film scanners. Μην πάρεις τέτοιο. Πήρα ένα της Canon και ήταν μάπα. Χώρια που έκανε κανα 5άλεπτο το αρνητικό στα 300-400dpi.

Βολεύτηκα πολύ με αυτό: http://www.plustek.com/product/7200.asp
Για ερασιτεχνική χρήση είναι καλό.
Το πήρα $200 από την Αμερική. Εδώ δεν έχω ιδέα τι γίνεται.

miraze
18/03/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemara
Συμφωνώ για τα Α4 film scanners. Μην πάρεις τέτοιο. Πήρα ένα της Canon και ήταν μάπα. Χώρια που έκανε κανα 5άλεπτο το αρνητικό στα 300-400dpi.

Βολεύτηκα πολύ με αυτό: http://www.plustek.com/product/7200.asp
Για ερασιτεχνική χρήση είναι καλό.
Το πήρα $200 από την Αμερική. Εδώ δεν έχω ιδέα τι γίνεται.

Πραγματικά για ερασιτεχνική χρήση είναι μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή επιλογή, και από τιμές............

Υπάρχουν και λίγο φτηνότερες (http://www.technikdirekt.de/main/en/foto/fotodigital/scanner/Film-Dia-Scanner/651376/-/Article.html?SESSIONID=my3g4t55e4grzf55zpadaz45-1) στην Γερμανία