PDA

View Full Version : Πετρελαιαγωγος Μπουργκας-Αλεξανδρούπολη



project.breeze
15/03/2007, 18:23
Όλοι μάθαμε πως υπογράφηκε τελικά η τριμερής συμφωνία Ρωσσίας-Βουλγαρίας-Ελλάδας για την κατασκευή του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη.Ξέρει κανείς τι θετικά αποτελέσματα θα έχει αυτό για την χώρα μας;Θα έχουμε πτώση των τιμών των καυσίμων;Θα δούμε βαριά βιομηχανία στην χώρα μας;Με λίγα λόγια τί θα κερδίσουμε;

Cpt. Haddock
15/03/2007, 18:28
Πάρε κατι για αρχή

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=787344&lngDtrID=244


Τα συν και τα πλην του έργου
Τι κερδίζει η Ελλάδα από τη συμφωνία για τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη



Αθήνα


Σημαντικά γεωπολιτικά και οικονομικά οφέλη, αλλά και αρκετές «γκρίζες ζώνες» που χρήζουν περαιτέρω διερεύνησης, φέρνει η συμφωνία για την κατασκευή του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης.
Το έργο που αναμένεται να αρχίσει το 2008 και να έχει ολοκληρωθεί το 2012 αναβαθμίζει το γεωστρατηγικό ρόλο της χώρας, καθώς εντάσσεται στον ενεργειακό χάρτη της ΝΑ Ευρώπης.

Με την υλοποίηση του, σημειώνουν «Τα Νέα», οι αναλυτές εκτιμούν ότι η Ρωσία δεν θα έχει πλέον λόγους να εμπλέκεται σε άλλα σχέδια κατασκευής ανταγωνιστικών αγωγών στη περιοχή.

Παράλληλα, δημιουργούνται δυνατότητες στο στάδιο της κατασκευής του αγωγού για τις τεχνικές εταιρείες και στον τομέα των θαλάσσιων μεταφορών για τους εφοπλιστές. Αλλωστε, η συμφωνία προβλέπει ότι για τα έργα αυτά, συνολικού ύψους ενός δισ. ευρώ, θα υπάρξει «διακριτική» στήριξη σε επιχειρήσεις από τις συμμετέχουσες χώρες.

Στον αντίποδα, πολλά θέματα δεν έχουν ακόμη διευκρινιστεί, όπως το αν και κατά πόσο οι ελληνικές εταιρείες που θα συμμετέχουν στην κοινοπραξία του αγωγού θα μπορούν να χρησιμοποιούν μέρος των ποσοτήτων πετρελαίου που θα διέρχονται από το ελληνικό έδαφος για να καλύψουν μέρος των αναγκών της χώρας.

Επίσης, δεν είναι σίγουρο ακόμα αν η Ελλάδα θα ελέγχει το μάνατζμεντ του τμήματος του αγωγού που θα διέρχεται από τη χώρα.

Ελλάδα και Βουλγαρία φαίνεται πως αποδέχθηκαν χαμηλά τέλη διέλευσης (1 δολάριο περίπου ανά τόνο) και τα ετήσια έσοδα τους δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 50 εκατ. δολάρια.

Ταυτόχρονα, η λειτουργία του αγωγού θα φέρει στο Αιγαίο τάνκερ μεγάλης χωρητικότητας 250.000 - 300.000 τόνων, γεγονός που πολλαπλασιάζει τους κινδύνους σοβαρού ατυχήματος, με προφανείς επιπτώσεις στη θαλάσσια ρύπανση και συνακόλουθες παρενέργειες στον τουρισμό.

Οι οικολογικές οργανώσεις υποστηρίζουν ότι το λιμάνι της Αλεξανδρούπολης απειλείται με ρύπανση, αφού καθημερινά θα πραγματοποιούνται φορτώσεις πετρελαίου.

Ανταγωνισμός ΗΠΑ - Ρωσίας

Η υπογραφή της συμφωνίας για τον αγωγό φέρνει στο προσκήνιο τον έντονο ενεργειακό ανταγωνισμό ΗΠΑ - Ρωσίας.

Τρεις ρωσικές εταιρείες, η Transneft (η κρατική εταιρεία που κατασκευάζει τους ρωσικούς πετρελαιαγωγούς), η Gazpromneft πετρελαϊκή θυγατρική της Gazprom) και η Rosneft, μέσω της εταιρείας Πετρελαιαγωγός Mπουργκάς- Aλεξανδρούπολης που συνέστησαν στα τέλη Iανουαρίου, μοιράζονται το 51%.

H αμερικανική Chevron και άλλες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον αγωγό CPC, o οποίος μεταφέρει πετρέλαιο της Kασπίας, κυρίως από το Καζακστάν, στο ρωσικό λιμάνι Nοβοροσίνσκ στη Mαύρη Θάλασσα, διεκδικούν μερίδιο στον αγωγό.

Η Oυάσιγκτον, για όσα χρόνια προωθούσε τον αγωγό Mπακού - Tιφλίδα - Tσεϊχάν και μέχρι να ολοκληρωθεί, δεν έβλεπε με καλό μάτι τον αγωγό Mπουργκάς - Aλεξανδρούπολη. Από τη στιγμή όμως που ολοκληρώθηκε, έγινε πιο διαλλακτική χωρίς να πάψει να υποστηρίζει εναλλακτικά σχέδια.

news.in.gr

athandim
15/03/2007, 18:59
Έχω μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα.....απλά δύο σκέψεις

Οι Ρώσοι και οι Βούλγαροι, ως ¨εταίροι¨, δεν μου εμπνέουν ιδιαίτερη εμπιστοσύνη...( θα μου πεις, εμείς είμαστε σωστότεροι; Νομίζω ναι )

Επίσης δεν θέλω η χώρα μου να βρεθεί στο επίκεντρο ενός διεθνούς ενεργειακού ανταγωνισμού, ειδικά για πετρέλαιο.

Πάντως, το όλο εγχείρημα φαίνεται κομμένο και ραμμένο για τους Έλληνες εφοπλιστές (έ ρε γλέντια!!!).

:sad:

tai
15/03/2007, 19:17
Μια απορία που έχω, είναι, αν τα κέρδη από την μεταφορά του πετρελαίου, φτάσουν να καλύψουν μια στραβή που θα γίνει (γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει με τόσα τάνκερ που θα πηγαινοέρχονται) στο Αιγαίο, και θα εξαφανίσουν τον τουρισμό από τα νησιά του.
Έχουμε ξ' 100μύρια έσοδα από τον τουρισμό. Τα Χ 100μύρια που θα κερδίσουμε από τον αγωγό και από τα τάνκερ, θα καλύπτουν το χάσιμο των ξ' 100μυρίων από την πιθανή πετρελαιοκηλίδα???
μην ξεχνάμε ότι ΑΝ γίνει το κακό (που εγώ πιστεύω οτι θα είναι ΚΑΙ επαναλαμβανόμενο) τον τουρισμό τον χάνουμε (άρα και τα 100μύρια του) για πολλά πολλά χρόνια. Άρα ξ' 100μύρια επι φ' χρόνια

Λέω τώρα εγώ:p

Χωμάτινος
15/03/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
...

Λέω τώρα εγώ:p

Οι Ισπανοί στην Γαλικία που είναι παθόντες ακόμα το φυσάνε και δεν κρυώνει.. :wave2:


NUNCA MAIS! (ποτέ ξανά!), λένε.

sniper
15/03/2007, 20:01
Σωστά....

Έπρεπε να καταλήγει στην Τουρκία....

Να κονομάνε αυτοί.... κι αν γίνει μια στραβή... γιατί τα τανκερ τα ίδια δρομολόγια θα ακολουθούν, να χάσουμε και πάλι τα Χ μύρια....

tai
15/03/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστά....

Έπρεπε να καταλήγει στην Τουρκία....

Να κονομάνε αυτοί.... κι αν γίνει μια στραβή... γιατί τα τανκερ τα ίδια δρομολόγια θα ακολουθούν, να χάσουμε και πάλι τα Χ μύρια....

όταν ρε παπάρα βγάζω έναν προβληματισμό δεν σημαίνει οτι διαφωνώ, αλλά οτι δεν έχω απάντηση στο ερώτημα που μου δημιουργήθηκε. Παπάρα:lol:

sniper
15/03/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
όταν ρε παπάρα βγάζω έναν προβληματισμό δεν σημαίνει οτι διαφωνώ, αλλά οτι δεν έχω απάντηση στο ερώτημα που μου δημιουργήθηκε. Παπάρα:lol:

Δεκτή η συγγνώμη σου... :lol:

Χωμάτινος
15/03/2007, 20:29
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εισάγουμε ενέργεια ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε περίσσεια.


Αν θέλουμε να μιλήσουμε γιά "βρώμικες" πηγές:

Κάνουμε εξόρυξη λιγνίτη στην Μεγαλόπολη γιά ηλεκτροπαραγωγικούς σκοπούς απ' όπου παράγονται μόλις 900 θερμίδες ανά κιλό, ενώ η όλη διαδικασία θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται στους Φιλίππους όπου το εκεί κοίτασμα λιγνίτη παράγει 2800 θερμίδες ανά κιλό (= ίδιοι ρύποι, τριπλή ενέργεια).


Αν θέλουμε να μιλήσουμε γιά "καθαρές" πηγές:

Σε όλη την επικράτεια ο Άνεμος μας πέρνει και μας σηκώνει, ενώ ο Ήλιος δεν μας αφήνει σε χλωρό κλαρί.

tai
15/03/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εισάγουμε ενέργεια ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε περίσσεια.


Αν θέλουμε να μιλήσουμε γιά "βρώμικες" πηγές:

Κάνουμε εξόρυξη λιγνίτη στην Μεγαλόπολη γιά ηλεκτροπαραγωγικούς σκοπούς απ' όπου παράγονται μόλις 900 θερμίδες ανά κιλό, ενώ η όλη διαδικασία θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται στους Φιλίππους όπου το εκεί κοίτασμα λιγνίτη παράγει 2800 θερμίδες ανά κιλό (= ίδιοι ρύποι, τριπλή ενέργεια).


Αν θέλουμε να μιλήσουμε γιά "καθαρές" πηγές:

Σε όλη την επικράτεια ο Άνεμος μας πέρνει και μας σηκώνει, ενώ ο Ήλιος δεν μας αφήνει σε χλωρό κλαρί. Ο αγωγός δεν είναι (μόνο) για μας. Εχει και στρατηγικά οφέλη. Ασχετα με την εκμετάλλευση των ανωτέρω




Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεκτή η συγγνώμη σου... :lol: :a021:

yianvoul
15/03/2007, 20:43
οι τουρκοι δε θα τολμησουν να κανουν ντου στη θρακη...
αν υποθεσουμε οτι απ αυτο τον αγωγο θα εξαρταται ενεργειακα η ευρωπη ,
τοτε η απειλη απο τους γειτονες θα βρει ενα παραπανω εμποδιο

Χωμάτινος
15/03/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από yianvoul
οι τουρκοι δε θα τολμησουν να κανουν ντου στη θρακη...
αν υποθεσουμε οτι απ αυτο τον αγωγο θα εξαρταται ενεργειακα η ευρωπη ,
τοτε η απειλη απο τους γειτονες θα βρει ενα παραπανω εμποδιο

Θέλω να είμαι πολίτης ενός κράτος του οποίου η εδαφική ακεραιότητα εξαρτάται από τα @ρχίδια των πολιτών του και όχι από πολιτικοοικονιμικά συμφέροντα :mad:

tai
15/03/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Θέλω να είμαι πολίτης ενός κράτος του οποίου η εδαφική ακεραιότητα εξαρτάται από τα @ρχίδια των πολιτών του και όχι από πολιτικοοικονιμικά συμφέροντα :mad:
αυτό είναι τσαμπουκάς. :D

Πολιτική λέγετε ο τρόπος να κερδίζεις πολέμους χωρίς χήρες και ορφανά. Έξυπνη πολιτική, άμα έχει και οικονομικό όφελος.:wave2:

athandim
15/03/2007, 23:39
Μετά τη σθεναρή στάση του κεφαλογιάννη στην Ε.Ε. για τα μονοπύθμενα, νομίζω ότι μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι σε ό,τι αφορά τις κηλίδες......:yuck:

Και επι της ουσίας:

Είναι πρόσφατο το παράδειγμα του φυσικού αερίου, με τη διαμάχη μεταξύ Ρωσίας- Λευκορωσίας (γμτ... δε θυμάμαι λεπτομέρειες)

Γενικώς πιστεύω ότι θα μας τη φέρουνε οι ¨εταίροι¨.........παντοιοτρόπως