PDA

View Full Version : Ο χριστός σώζει



SF
17/03/2007, 09:28
Παρασκευή βράδυ, κατάβαση συγγρού, ύψος Αγ. Σώστη, σκουτερόπαπο μπροστά μου, κανονικά με ~70,

Δεξί χέρι σηκώνεται από το γκάζι, ΑΡΙΣΤΕΡΟ χέρι πιάνει το γκάζι, και δεξί χέρι κάνει σταυρό αργά και όμορφα ΤΡΕΙΣ φορές.

Και η παναγιά μαζί μας. Θα μου πείτε, το έχουμε δει τόσες και τόσες φορές... αλλά δεν άντεξα. :D Τουλάχιστον φορούσε κράνος ο άτομας --δεν είχε αφήσει όοολα τα θέματα ασφάλειας στο θεό!!

VANDA
17/03/2007, 09:31
:alien:


81123

VanDiemen
17/03/2007, 10:23
SF το περιστατικό που περιγράφεις ήταν το χειρότερο, που αφορά ακραία συμπεριφορά μοτοσυκλετιστή, που έχεις δει να συμβαίνει; Αν η Αθήνα εκεί κάτω, είναι μια ουτοπική πόλη γεμάτη με come il faut μοτοσυκλετιστές, πάω πάσο. Αν δεν ήταν η χειρότερη πράξη, τότε γιατί έκρινες αναγκαίο να την επισημάνεις; Μήπως η ενέργειά σου να την αναφέρεις εδώ μέσα, εντάσσεται στη γενικευμένη τάση που υπάρχει, ολοένα και περισσότερο, να απαξιώνεται ο Χριστιανισμός;
Και VANDA.. Πιστεύεις ότι για το παραπάνω περιστατικό έφταιγε ο Χριστός; Κι αν όχι, που κολάει το σχέδιο;
Ορισμένοι, είτε καβαλάν μοτοσυκλέτες, είτε ποδήλατο, είτε τίποτα, πιστεύουν! Ορισμένοι ίσως να βρίσκονται κι εδώ μέσα... στο χώρο εργασίας σας, ανάμεσά σας. Το να προσβάλετε αυτό που πιστεύουν, νομίζετε ότι θα τους κάνει να αλλάξουν γνώμη και να γίνουν άθεοι ή θα ανεβάσει το κύρος σας απέναντί τους; Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστέυει όπου θέλει! Κι άλλοι μπορούν να γελοιοποιήσουν τα δικά σας “πιστεύω”. Για σκεφτείτε.. Θα αλλάζε κάτι αυτό;

crs-k
17/03/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
.................
κάνει σταυρό
................
Τουλάχιστον φορούσε κράνος
................


Πανω απ' το κρανος, πιανεται (ο σταυρος)? :look: :dizzy: :confused:











:lol: :rotflmao: :lol:

SF
17/03/2007, 10:32
Αν ρε VanD, δλδ το περιστατικό και το σχόλιό μου είχε να κάνει με άλλη θρησκεία, θα έτρεχες τόσο άμεσα να σχολιάσεις με αυτόν τον τρόπο; Αν θίγεσαι τόσο πολύ ρε παιδί μου, να τα σβήσουμε...

Λεωνίδας
17/03/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Αν ρε VanD, δλδ το περιστατικό και το σχόλιό μου είχε να κάνει με άλλη θρησκεία, θα έτρεχες τόσο άμεσα να σχολιάσεις με αυτόν τον τρόπο; Αν θίγεσαι τόσο πολύ ρε παιδί μου, να τα σβήσουμε... Αν είχε να κάνει με άλλη θρησκεία δε θα το έγραφες :wave2:

VanDiemen
17/03/2007, 10:38
Όχι γιατί δε θα θίγονταν αυτό που πιστεύω. Δεν είμαι σίγουρος. Αν έβλεπα γενικευμένη και άδικη επίθεση εναντίον της άλλης θρησκείας, ίσως να το σχολίαζα αρνητικά. Αλλά να σου αντιστρέψω την ερώτηση. Αν άφηνε το γκάζι και το έπιανε με το άλλο χέρι για να χτενιστεί, εσύ θα το σχολίαζες;

SF
17/03/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Αν είχε να κάνει με άλλη θρησκεία δε θα το έγραφες :wave2:


Είσαι σίγουρος Λεω, και κόβεις και το χέρι σου;;;;

SF
17/03/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όχι γιατί δε θα θίγονταν αυτό που πιστεύω. Δεν είμαι σίγουρος. Αν έβλεπα γενικευμένη και άδικη επίθεση εναντίον της άλλης θρησκείας, ίσως να το σχολίαζα αρνητικά. Αλλά να σου αντιστρέψω την ερώτηση. Αν άφηνε το γκάζι και το έπιανε με το άλλο χέρι για να χτενιστεί, εσύ θα το σχολίαζες;

Ναι, θα το σχολίαζα. Όπως και πολλά πολλά ακόμα που σχολιάζω κατά καιρούς. Και τέλος πάντων, αν ήταν μουσουλμάνος και είχε τόση κάψα, θα άραζε στη γωνία, θα έβγαζε το χαλάκι του και θα έκανε τη δουλειά του χωρις να με ενοχλεί. Ο τύπος με ενόχλησε, γιατί έθεσε και τον εαυτό και εμάς σε κίνδυνο. Αν θες τωρα εσύ να γυρίσεις την κουβέντα σε θρησκευτική, δε θα κάνουμε τη χάρη... Yπάρχει σχετικο θρεντ στους προβληματισμούς για να βγάλεις το άχτι σου.

VanDiemen
17/03/2007, 10:54
Όχι δε θέλω να γυρίσω την κουβέντα πουθενά πέρα από εκεί που πηγαίνει μόνη της. Ωραία λοιπόν. Θα το σχολίαζες για οποιοδήποτε λόγο κι αν είχε κάνει την παραπάνω πράξη που περιέγραψες. Και ας πιστέψω ότι θα ειρωνευόσουν αντίστοιχα την όποια αιτία για την οποία προέβει σ' αυτή την πράξη, όπως ειρωνεύτηκες το Χριστό. Η απάντηση της VANDA δείχνει και αποδεικνύει ότι δεν είμαι ο μόνος που παρεξήγησα αυτά που έγραψες στην αρχή. Αλλά εφόσον κι αυτή έκανε το ίδιο λάθος (ότι εσύ επιτίθεσαι εναντίον του μοτοσυκλετιστή όσον αφορά την ακαταλληλότητα της στιγμής προκειμένου να κάνει το σταυρό του και όχι εναντίον της πίστης του), γιατί έκρινες ότι έπρεπε να επισημάνεις σε εμένα μόνο, αυτό το λάθος;

Λεωνίδας
17/03/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Είσαι σίγουρος Λεω, και κόβεις και το χέρι σου;;;; Ε ναι ρε Κώστα μην κοροϊδευόμαστε μεγάλοι άνθρωπες :rolleyes:

Nik0s
17/03/2007, 11:08
:a6: :a6: :a6:

perastikos
17/03/2007, 13:04
Μου θυμίσατε ένα σύνθημα σε τοίχο που είχα δει στην Πάτρα!

Με μεγάλα γράμματα η φράση "Ο Χριστός σώζει".... Πάω πιο κοντά και με μικρά γράμματα από κάτω (με τον ίδιο γραφικό χαρακτήρα)

"καθένας με την πρέζα του" :lol:

VanDiemen
17/03/2007, 13:38
Άλλος βρίσκει διέξοδο πιστεύοντας στο Χριστό κι άλλος το ρίχνει στα ναρκωτικά. Η πίστη στο Χριστό δεν είναι πρέζα και το να αναφέρεται ως τέτοια, γνώμη μου είναι, ότι υποτιμά τον εμπνευστή της συγκεκριμένης φράσης, παρά τους πιστούς και ότι άλλο αυτός νομίζει.

perastikos
17/03/2007, 13:57
Τη φράση την είχαν γράψει άτομα που η φιλοσοφία τους κινείται γύρω από τη φράση "Ούτε θεός, ούτε κράτος. Απέναντι σε κάθε μορφή εξουσίας..."

Με απλά λόγια αυτός νομίζει τα αντίθετα από εσένα.

Εγώ πάλι είμαι κάπου στην μέση :p

marios8
17/03/2007, 14:04
Toν σταυρό δεν τον ξεχνάνε ποτε.
Το κράνος όμως το ξεχνάνε σπίτι :wave2:

VanDiemen
17/03/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Toν σταυρό δεν τον ξεχνάνε ποτε.
Το κράνος όμως το ξεχνάνε σπίτι :wave2:

Γιατί το λες αυτό ρε Μάριε; Έχεις παρατηρήσει ότι πολλοί κάνουν το σταυρό τους επάνω σε μοτοσυκλέτα μη φορώντας κράνος; Εγώ δεν το έχω δει ποτέ!!! Ούτε με κράνος, ούτε χωρίς! Ακόμα και το περιστατικό που περιγράφτηκε στην αρχή, σου λέει ότι ο τύπος φορούσε κράνος.
Άρα που κολάει αυτό που λες;

vangelis 64
17/03/2007, 15:25
Πλάκα-πλάκα πάντως και ξέχωρα από "πιστεύω",το να πιάσεις το δεξί γκρίπ με τ' αριστερό χέρι,ισοδυναμεί με κίνδυνο τούμπας.Χάνεται η ισορροπία.
Θες κύριε να κάνεις τον σταυρό σου;Κάντ'τον αφήνοντας,απλά, το γκάζι.Τι το βουτάς με τ' αριστερό δηλαδή...μη χάσεις τίποτα δέκατα;

SF
17/03/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ε ναι ρε Κώστα μην κοροϊδευόμαστε μεγάλοι άνθρωπες :rolleyes:

Ακριβώς, επειδή είμαστε μεγάλοι άνθρωπες, καλύτερα παίξε λόττο, γιατί με μένα έχεις χάσει ήδη! Λες και με ξέρεις από χτες...
:a56:

VANDA
17/03/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
SF το περιστατικό που περιγράφεις ήταν το χειρότερο, που αφορά ακραία συμπεριφορά μοτοσυκλετιστή, που έχεις δει να συμβαίνει; Αν η Αθήνα εκεί κάτω, είναι μια ουτοπική πόλη γεμάτη με come il faut μοτοσυκλετιστές, πάω πάσο. Αν δεν ήταν η χειρότερη πράξη, τότε γιατί έκρινες αναγκαίο να την επισημάνεις; Μήπως η ενέργειά σου να την αναφέρεις εδώ μέσα, εντάσσεται στη γενικευμένη τάση που υπάρχει, ολοένα και περισσότερο, να απαξιώνεται ο Χριστιανισμός;
Και VANDA.. Πιστεύεις ότι για το παραπάνω περιστατικό έφταιγε ο Χριστός; Κι αν όχι, που κολάει το σχέδιο;
Ορισμένοι, είτε καβαλάν μοτοσυκλέτες, είτε ποδήλατο, είτε τίποτα, πιστεύουν! Ορισμένοι ίσως να βρίσκονται κι εδώ μέσα... στο χώρο εργασίας σας, ανάμεσά σας. Το να προσβάλετε αυτό που πιστεύουν, νομίζετε ότι θα τους κάνει να αλλάξουν γνώμη και να γίνουν άθεοι ή θα ανεβάσει το κύρος σας απέναντί τους; Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστέυει όπου θέλει! Κι άλλοι μπορούν να γελοιοποιήσουν τα δικά σας “πιστεύω”. Για σκεφτείτε.. Θα αλλάζε κάτι αυτό;


Για μένα, όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να παριστάνει το ανάποδο γ@μώτο πάνω σε ένα παπί προκειμένου να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που περνάει έξω από εκκλησία (δηλ. κάθε 100 μέτρα) είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν δεν υπήρχαν θρησκείες (βλ. εικόνα). Αυτό σε προσβάλει??? Δηλ. θα έπρεπε να προσβάλλομαι κι εγώ κάθε φορά που μου λέγανε «πίστεψε και θα σωθείς», «ο Χριστός σώζει», «όσοι πιστέψουν πραγματικά πάνε στον παράδεισο, οι άλλοι τον πούλο», «ΠΑΟ-θρησκεία-θύρα13» και δεν ξέρω εγώ τι άλλο?...

Φυσικά και είσαι ελεύθερος να πιστέψεις ό,τι θέλεις και μάλιστα ζεις -όπως κι εγώ- σε μια πόλη-χώρα κλπ γεμάτη εκκλησίες-καμπάνες-σταυρούς-εικονίσματα, όπου το να εξασκείς τα θρησκευτικά σου καθήκοντα είναι άξιο επαίνου, όπου στο σχολείο σου διδάσκουν ότι το σωστό είναι να πιστεύεις και ο εκκλησιασμός επιβάλλεται (τώρα παίζει και να μην, αλλά εγώ έπαιρνα απουσία αν δεν πήγαινα!). Και σε πείραξε που εξέφρασα τη γνώμη μου? Πολύ εύθικτοι είναι μερικοί χριστιανοί.. τι να πούμε κι εμείς οι κατάπτυστοι...

gcrook
17/03/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για μένα, όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να παριστάνει το ανάποδο γ@μώτο πάνω σε ένα παπί προκειμένου να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που περνάει έξω από εκκλησία (δηλ. κάθε 100 μέτρα) είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν δεν υπήρχαν θρησκείες (βλ. εικόνα).

Μα το Θ..( οποιος τελος παντων :lol: ) , δεν μπορω να καταλαβω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα βασιζομενη στην πραξη ενος κεφτε με παπι.

Δηλαδη αν περναγε εξω απο ενα μπ0ρδελο (με το συμπαθειο κιολα δεσποινις) :blush: , αφηνε τα χερια απο το τιμονι και χειροκροτουσε, θα τα εβαζες με τις π0τανες; (και παλι συγνωμη Κυρια μου) :blush:

anf125
17/03/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για μένα, όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να παριστάνει το ανάποδο γ@μώτο πάνω σε ένα παπί προκειμένου να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που περνάει έξω από εκκλησία (δηλ. κάθε 100 μέτρα) είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν δεν υπήρχαν θρησκείες (βλ. εικόνα).

Δεν ήταν όμως έξω από οποιαδήποτε εκκλησία... ήταν κοντά στο Άη Σώστη :D
Ομοίως θα πρεπε να δικειολογηθεί αν ήταν κοντά σε εκκλησία του Αγ. Χριστόφορου (προστάτη των οδηγών) :a05:

Όσο για τα δικά μοy πιστεύω, θα παραφράσω τον (ιερομόναχο οκ, παρόλο που δεν το αναφέρει το νέο βιβλίο ιστορίας της έκτης δημοτικού) Κοσμά τον Αιτωλό :

Γκρεμίστε σκκλησιές και χτίστε... σχολειά ασφαλούς οδήγησης!!!

:a024: :a19:

VanDiemen
18/03/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για μένα, όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να παριστάνει το ανάποδο γ@μώτο πάνω σε ένα παπί προκειμένου να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που περνάει έξω από εκκλησία (δηλ. κάθε 100 μέτρα) είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν δεν υπήρχαν θρησκείες (βλ. εικόνα). Αυτό σε προσβάλει??? Δηλ. θα έπρεπε να προσβάλλομαι κι εγώ κάθε φορά που μου λέγανε «πίστεψε και θα σωθείς», «ο Χριστός σώζει», «όσοι πιστέψουν πραγματικά πάνε στον παράδεισο, οι άλλοι τον πούλο», «ΠΑΟ-θρησκεία-θύρα13» και δεν ξέρω εγώ τι άλλο?...

Φυσικά και είσαι ελεύθερος να πιστέψεις ό,τι θέλεις και μάλιστα ζεις -όπως κι εγώ- σε μια πόλη-χώρα κλπ γεμάτη εκκλησίες-καμπάνες-σταυρούς-εικονίσματα, όπου το να εξασκείς τα θρησκευτικά σου καθήκοντα είναι άξιο επαίνου, όπου στο σχολείο σου διδάσκουν ότι το σωστό είναι να πιστεύεις και ο εκκλησιασμός επιβάλλεται (τώρα παίζει και να μην, αλλά εγώ έπαιρνα απουσία αν δεν πήγαινα!). Και σε πείραξε που εξέφρασα τη γνώμη μου? Πολύ εύθικτοι είναι μερικοί χριστιανοί.. τι να πούμε κι εμείς οι κατάπτυστοι...

Για σένα δηλαδή, αυτό που μας λες είναι ότι οι εκκλησίες αποτελούν πρόβλημα εξαιτίας του συχνού φαινομένου να αφήνουν οι μοτοσυκλετιστές το γκάζι προκειμένου να κάνουν το σταυρό τους, πιάνοντάς το με το αριστερό.
Άρα να τις κλείσουμε τις εκκλησιές επειδή εσύ κρίνεις την παραπάνω ενέργεια επικίνδυνη! Ελπίζω να ακούς τη γελοιότητα του ισχυρισμού σου. Δε θα σχολιάσω περισσότερο, αλλά ας βγάλουν όσοι διαβάζουν τα συμπεράσματά τους.Επαναλαμβάνω ότι εγώ δεν έχω δει κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά ακόμη κι αν ήταν συχνό φαινόμενο, κατηγορώντας το Χριστό γι' αυτό, δε νομίζω ότι κάνεις σοβαρά τα επιχειρήματά σου. Αν πας στο γιατρό με κάποιο πρόβλημα και σου πει,"ξέρεις VANDA πρέπει να κόψεις τα ραδίκια, αλλιώς η κατάστασή σου είναι μη αναστρέψιμη και θα χειροτερέψει!". Εσύ, αν πας στο σπίτι και πλακωθείς στα ραδίκια με αποτέλεσμα όντως να χειροτερέψει η κατάσταση, μετά θα βγεις στα κανάλια και θα αρχίζεις να κλαίγεσαι, να σπαρταράς στο πάτωμα και να χτυπιέσαι, ότι πήγες στον τάδε γιατρό και όχι μόνο δε σε θεράπευσε, αλλά σε έστειλε ένα βήμα από τον τάφο;
Ο νοών, νοείτω.
Τώρα το κατά πόσο είναι κάποιος εύθικτος... Εγώ δεν ισχυρίστηκα τίποτα τέτοιο για κανέναν! Ούτε αποκάλεσα κανέναν "κατάπτυστο" όπως αυτοαποκαλείς τον εαυτό σου και τους άλλους άθεους, φανερά με ειρωνία, θέλοντας να πεις ότι έτσι σας θεωρούν οι Χριστιανοί (που κανείς δεν σας έκρινε για τα πιστεύω σας και ο ίδιος ο Χριστός διδάσκει ότι είναι λάθος το να κρίνεις τον οποιοδήποτε). Αλλά ταυτόχρονα, δεν παραπονέθηκα για απουσίες που μου χρέωσαν στη β' γυμνασίου επειδή δεν πήγα στην εκκλησία! Κι αυτό που λες, στο δικό μου γυμνάσιο και λύκειο που πήγαινα, δε συνέβαινε. Όποιος δεν ήθελε να πάει, απλώς δεν πήγαινε! Δεν υπήρχε κανένας στην πόρτα της εκκλησίας, όπως προφανώς συνέβαινε στην ενορία σας, με το απουσιολόγιο παραμάσχαλα. Αν συνέβαινε πράγματι να τρως απουσίες επειδή δεν εκκλησιαζόσουν, για αυτή τη λάθος πράξη του γυμνασιάρχη σας, δε φταίει ούτε ο Χριστός, ούτε ο αρχιεπίσκοπος, ούτε ο παπάς, ούτε κανένας άλλος, παρά ο γυμνασιάρχης σας. Βλ. το παράδειγμα που αναφέρω παραπάνω! Τέλος, η φωτογραφία-ζωγραφιά-σήμα που έβαλες, δε στρέφεται εναντίον των θρησκειών (όπως υποστηρίζεις), αλλά του Χριστιανισμού.

sonic22
18/03/2007, 06:40
kai omws telika o xristos swzei...
osous den exoun mialo na skeftoun apo monoi tous kai na zisoun me tis apofaseis tous...

giati to palikari pou ekane tin "allajotimonia" or i theia pou paei gonatisti gia 3km or autos pou anatinazete gia ton alax exoun enan koino paranomasti...

tha kanoun ta pada giati etsi tou ipodije i koinonia kai to perivalon tous...

ara kalitera na jexwrizoun ta atoma auta stin koinonia wste na prostateuomaste apo tis kakotopies....


kai gia na ginei pio eukolo to siberasma...

poios exei amfivolies oti to palikari den tha kanei tin idia kinisi gia na sikwsei (en kinisi) to kinito tou pou einai stin dejia tsepi?
isos na sikwthei kai orthios sto mixanaki (me mono to aristero xeri sto timoni/gazi..

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

soundstorm
18/03/2007, 09:12
Ρε παιδια ειστε σοβαροι τωρα?
Οσο επικικδυνοι ειμαστε εμεις που θα πιασουμε τα 200 χιλ/ωρα ενω η πινακιδουλα λεει 100,
τοσο ειναι και αυτος.
Στο κατω κατω αν η ταδε θρησκεια δεν σας αρεσει μην πιστευετε.Δεν σας εβαλε και κανεις με το ζορι.

VanDiemen
18/03/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
....................
giati to palikari pou ekane tin "allajotimonia" or i theia pou paei gonatisti gia 3km or autos pou anatinazete gia ton alax exoun enan koino paranomasti...

tha kanoun ta pada giati etsi tou ipodije i koinonia kai to perivalon tous...

ara kalitera na jexwrizoun ta atoma auta stin koinonia wste na prostateuomaste apo tis kakotopies....


...................
:wave2: :beer: :beer: :wave2:


Ε ναι, γιατί ως γνωστόν οι γυναίκες που πηγαίνουν γονατιστές στην Τήνο μέχρι την εκκλησία, αποτελούν μεγάλη απειλή για την κοινωνία. Όσο για τα συμπεράσματα που βγάζεις σχετικά με το τι μπορούσε να είχε κάνει αντί για το σταυρό του, κανένας δεν τα αμφισβητεί! Απλώς, αν είχε βγάλει το κινητό του, δε θα είχε αναφερθεί καθόλου εδώ μέσα, ενώ αν είχε αναφερθεί, όλοι θα σκέφτονταν "yeah, so what else is new?".
Και τέλος, θέλω να ρωτήσω.. Ποιο είναι το συχνότερο φαινόμενο που βλέπετε στους δρόμους; Το να κάνει κάποιος το σταυρό του επάνω σε μοτοσυκλέτα, ή να απαντά και να μιλάει στο κινητό του, για εξόφθαλμα μεγαλύτερο διάστημα, επάνω στη μοτοσυκλέτα;
Όποιος έχει διάθεση για ειλικρινή συζήτηση ας απαντήσει. Προσωπικά το δεύτερο φαινόμενο, το βλέπω, αν όχι κάθε μέρα, τουλάχιστον κάθε βδομάδα (και μένω σε επαρχιακή πόλη). Ας μου βάλουν το link, που επεσήμαναν αντίστοιχη ενέργεια ώστε να αποδείξουν του λόγου το αληθές, αυτοί που υποστηρίζουν ότι απλώς το ανέφεραν (το αρχικό περιστατικό) επειδή τους ενόχλησε η ενέργεια να αλλάξει χέρι ο παπόβιος στο γκάζι.

tai
18/03/2007, 09:51
Τελικά οι φανατικοί είναι πολλοί περισσότεροι από την απέναντι πλευρά.

Ο χλευασμός και η ειρωνική κριτική είναι μια κοινή τους έκφραση.
Ίσως να είναι ένα βήμα μπροστά στην εξέλιξη.
Εμενα να με συχωράτε, θα μείνω οπισθοδρομικός, προτιμώντας τον σεβασμό στο συνάνθρωπο και τα πιστεύω του, και οχι την σωτηρία του κόσμου μέσω της υποτίμησης, της κοροϊδίας, και ίσως αργότερα του 'ξεκαθαρίσματος' του τοπίου σε κάποιο μέρος, (βλέπε Ρώμη Άουσβιτς Γκουαντανάμο κλπ)από αυτούς που χαλάνε τον κόσμο (βλέπε εβραίους χριστιανούς αναρχικούς μουσουλμάνους κλπ) τότε ο κόσμος θα είναι ο σωστός, ονειρικός κόσμος του 'έτσι μ'αρεσει για την ασφάλειά μου.'

Ξεκολλήστε ρεεε δεν είναι λάθος μόνο οι 'πιστοί'
Της περισσότερες φορές είναι πολύ πιο λάθος οι 'σωστοί και ανοιχτόμυαλοι σωτήρες '
:wave2: :(

gcrook
18/03/2007, 11:59
Εγω απο την αλλη λεω οτι υπαρχουν πολλες θρησκειες, και πολλοι Θεοι, που θα μπορουσαμε να ζησουμε και χωρις αυτους.

Πχ ο Θεος του Χρηματος (πολλοι πιστοι ανα τον κοσμο και πραγματικα πορωμενοι, αν και δεν υπαρχουν επισημα νουμερα) .
Ο Θεος του Σεξ (μερικοι πουλανε και την οικογενεια τους για να τον δουν λιγο ξωφαλτσα) .
Μερικοι ασπαζονται επισης τον μονοΘεισμο με εναν περιεργο τροπο.
Θεωρουν Θεο τον εαυτο τους, και τον τιμουν πρωι-βραδυ, εις βαρος του πλησιον τους βεβαιως-βεβαιως.

Γενικα οπου και αν κοιταξουμε γυρω μας, θα δουμε συμπεριφορες ανθρωπων που δηλωνουν Αθεοι και σκεπτικιστες, τοσο "ανθρωπιστικες" που θα εκαναν και τους Ρωμαιους να μοιαζουν μπροστα τους σαν Τερεζες.

Για αυτο μου την δινει αφανταστα οταν βλεπω ανθρωπους να φορτωνουν την μαλακια των αλλων, εκει που τους συμφερει, (δηλαδη στον Θεο, στο πουθενα) ,καθαρα απο κομπλεξ.

sonic22
18/03/2007, 12:11
an kai gia mia akoma fora jefefgeis (nomizw epitideumena) apo to thema kai to pas pros perioxes pou sou einai pio eukola ta epixeirimata...

Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Τελικά οι φανατικοί είναι πολλοί περισσότεροι από την απέναντι πλευρά.
Της περισσότερες φορές είναι πολύ πιο λάθος οι 'σωστοί και ανοιχτόμυαλοι σωτήρες '

nai eimaste fanatikoi tou na skeutomaste kai na min dexomaste akrita osa mas lene...

ta megalitera eglimata ta kanoun osoi pisteuoun oti to diko tous swsto einai to mono swsto
kai epidi sinithos oi laoi den polemoun gia to xrima to pio sinithes PROSXIMA einai i thriskia..

ara poso akindini einai i theofovoumeni thitsa pou paei gonatisti?

προτιμώντας τον σεβασμό στο συνάνθρωπο και τα πιστεύω του,
krinomaste oxi apo pragmata pou den boroume na allajoume (opws to xrwma mas or i fatsa mas) alla apo tis apofaseis mas...
ara swsta boroume na sxoliasoume to palikari gia tis apopseis tou kai tis prajeis tou afou oi prajeis tou isodinamoun me dimosia dilwsi...

dld an ta pisteuw tou prostazan na kikloforei me string den tha eprepe na ta sxoliasoume?
:wave2: :(

sonic22
18/03/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω απο την αλλη λεω οτι υπαρχουν πολλες θρησκειες, και πολλοι Θεοι, που θα μπορουσαμε να ζησουμε και χωρις αυτους. swsto kai auto den lew..

ALLA iparxei mia simadiki diafora...

to xrima, i dinami, i omorfia, to sex, oi ousies ktlp einai pragmata apta, ta vlepeis, ta niotheis, ta aistanese, ta metras...

stin ipervoli tous sigoura ginode epikindina...

gia ton logo auto kai iparxoun idikoi pou asxoloude me auta... (psixiatroi) gia na voithisoun na ta jeperasoume....

oi papadas ti akrivos kanoun ektos apo to na mosxopoulane tis psixwseis sou?
:wave2: :beer: :wave2:

gcrook
18/03/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

to xrima, i dinami, i omorfia, to sex, oi ousies ktlp einai pragmata apta, ta vlepeis, ta niotheis, ta aistanese, ta metras...



Συμφωνοι αλλα...
Ποσο κοστιζει η μιζερια του αλλου;
Ποσο κοστιζει η ανθρωπινη ζωη;
Αλλος την ανταλασσει για 2 δεκαρες, αλλος για μια υποσχεση καριερας, αλλος για ενα βασιλειο, και αλλος γιατι ετσι του γουσταρε.

Τεσπα τι να λεμε τωρα;
Α ναι..







ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ ΡΕ ΣΚΑΤΟΒΥΣΜΑ;
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΩΧΡΙΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΜΗΝΙΤΕΣ.
:rotflmao:


81195

Akefalos
18/03/2007, 12:38
Ναι σίγουρα.Ο Θεός και οι θρησκείες φταίνε.Όταν κάποιος πηγαίνει με 250 τότε είναι μαγκιά του και δε δίνει λογαριασμό σε κανένα.Όταν μιλάει στο κινητό ενώ οδηγάει δεν σχολιάζετε τίποτα.όταν κάνει κάποιος σούζες και σφήνες όλα είναι καλά και βγάζει την κάβλα του.Όταν οδηγάμε πάνω σε πεζοδρόμια και παρκάρουμε εκεί παρεποδίζοντας πεζούς δεν τρέχει τίποτα.Όταν όμως ένας ''εγκληματίας'' πιάνει με το αριστερό χέρι το γκάζι για λίγα δευτερόλεπτα για να κάνει το σταυρό του τότε βάζει σε κίνδυνο όλη την ανθτωπότητα....

Κάντε μας τη χάρη ρε ψευτοπροοδευτικοί και δήθεν άθεοι(που στην πρώτη κακοτυχία ή δύσκολη περίπτωση αρχίζετε τα θεούλη μου και τα παναγία μου) που σας πείραξε που έκανε το σταυρό του ο άλλος.Μάλλον τα κόμπλεξ σας βγάζετε.Μήπως σας ανάγκαζαν οι γονείς σας απο μικροί να πηγαίνετε εκκλησία και σας έμεινε απωθημένο τώρα?

Όσο για το απαράδεκτο σχέδιο που μπήκε πρίν να ξέρετε οτι η ελευθερία γνώμης και διατύπωσης άποψης του ενός αρχίζει εκεί που τελειώνει του άλλου.Τέτοιες εικόνες που προσβάλλουν τα πιστεύω εκατομυρίων ανθρώπων είναι απαράδεκτες.

Δηλαδή πως θα σας φαινόταν αν εγώ έβαζα μια εικόνα με ένα Τούρκο να πετάει στα σκουπίδια μια ελληνική σημαία ή κάτι παρόμοιο.Θα υπήρχε λαικός ξεσηκωμός.Και γω θα σας έλεγα απλά οτι είναι η γνώμη μου για την Ελλάδα και έχω δικαίωμα να την πω...

ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ.

Καμμένοι....

sonic22
18/03/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Όσο για το απαράδεκτο σχέδιο που μπήκε πρίν να ξέρετε οτι η ελευθερία γνώμης και διατύπωσης άποψης του ενός αρχίζει εκεί που τελειώνει του άλλου. leise mou mia aporia...

dld o alos pou kanei ton stavro tou brosta mou den prosvalei emena pou (as ipothesoume) thewrw tis thriskies aparadextes gia enan sixrono kosmo?

pou einai loipon o sevasmos stin prosopikotita kai ta pisteuw tou kathenos?

giati gia esena mia tourkiki simaia einai ena (proklitiko) pani
to idio kai gia enan tourko i elliniki

gia enan anarxiko/adiejousiasti (oxi apo ta xazopaida pou petane molotof stin tixi) kai ta dio einai (proklitika) pania...

ara pwte kai poios exei dikaiomata?

VanDiemen
18/03/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
leise mou mia aporia...

dld o alos pou kanei ton stavro tou brosta mou den prosvalei emena pou (as ipothesoume) thewrw tis thriskies aparadextes gia enan sixrono kosmo?

pou einai loipon o sevasmos stin prosopikotita kai ta pisteuw tou kathenos?


.........................................


Δηλαδή όταν κάποιος κάνει μπροστά σου το σταυρό του, νιώθεις προσβεβλημένος; Ότι καταπατώνται
οι ελευθερίες σου; Είναι ένδειξη έλλειψης σεβασμού απέναντί σε σένα και στα πιστεύω σου;
Ενώ το να απαιτείς προφανώς να κάθονται προσοχή μπροστά σου, είναι θεμιτή απαίτηση, σωστά;
Με την ίδια λογική τότε θα βγει ο άλλος και θα πει ότι όταν εμφανίζεσαι μπροστά του, καταπατώνται τα δικά
του δικαιώματα, ιδεολογίες και πιστεύω, επειδή βλέποντας τη φάτσα σου, χαλιέται.

gemara
18/03/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos


Κάντε μας τη χάρη ρε ψευτοπροοδευτικοί και δήθεν άθεοι(που στην πρώτη κακοτυχία ή δύσκολη περίπτωση αρχίζετε τα θεούλη μου και τα παναγία μου) που σας πείραξε που έκανε το σταυρό του ο άλλος.Μάλλον τα κόμπλεξ σας βγάζετε.Μήπως σας ανάγκαζαν οι γονείς σας απο μικροί να πηγαίνετε εκκλησία και σας έμεινε απωθημένο τώρα?.........................

Καμμένοι....

:a18:

sonic22
18/03/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Δηλαδή [ta ipoloipa diavaste ta pio panw..] katalaves auto pou lew alla apo tin anapodi...

akrivos epidi esi theleis na ekfrazeis tin pisti sou exei kai o kathenas to dikaioma na sou pei:
[pwso mal@@ eisai pou pistueis akoma se theous]

get it?
:beer: :beer: :beer:

VanDiemen
18/03/2007, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
katalaves auto pou lew alla apo tin anapodi...

akrivos epidi esi theleis na ekfrazeis tin pisti sou exei kai o kathenas to dikaioma na sou pei:
[pwso mal@@ eisai pou pistueis akoma se theous]

get it?
:beer: :beer: :beer:

Πολύ ωραία! Έχεις κάθε δικαίωμα να το λες και να το διατυμπανίζεις. Στη συγκεκριμένη συζήτηση, εσύ κατάλαβες ότι προσπαθούμε να σου αφαιρέσουμε το δικαίωμα να μας βρίζεις; Όταν χρησιμοποιούνται λογικοφανή έως ψευδή επιχειρήματα για να πλήξουν τα πιστεύω μας, εμείς έχουμε δικαίωμα να σου απαντούμε; Αν θέλεις να βρίζεις μη δυνάμενος να βρεις επιχειρήματα, δε θα σου πει κανένας τίποτα, γιατί δε θα πείσεις κανέναν και θα εκτεθείς από μόνος σου. Το μόνο επιχείρημα που ακούστηκε μέχρι τώρα, ξέρεις ποιο είναι; Να κλείσουν λέει οι εκκλησίες, ώστε όταν περνάν απ' έξω παπόβιοι, να μην αφήνουν το γκάζι, ώστε να το πιάσουν με το άλλο χέρι, για να κάνουν το σταυρό τους, γιατί αποτελούν απειλή για όλους τους άθεους που διασχίζουν αμέριμνοι το δρόμο. Αυτό, συνοδευόμενο από άφθονο μπινελίκι.

sonic22
18/03/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Να κλείσουν λέει οι εκκλησίες, ώστε όταν περνάν απ' έξω παπόβιοι, να μην αφήνουν το γκάζι, ώστε να το πιάσουν με το άλλο χέρι, για να κάνουν το σταυρό τους, γιατί αποτελούν απειλή για όλους τους άθεους που διασχίζουν αμέριμνοι το δρόμο. Αυτό, συνοδευόμενο από άφθονο μπινελίκι. poios to eipe auto?

i sizitisi jekinise me tin paratirisi oti oi idieteres sinithies mia thriskias borei kai na apovoun mirees
or me alla logia to ti einai ikanoi na kanoun oi anthrwpoi an "pistevoun" se kati...
(opws to na anatinaxtoun sto onoma enos theou or na fane ta perissotera loukanika...
den exei megali simasia ti akrivos...
alla ton enan ton exeis gia trelo/paranoiko kai ton allo gia pisto... periergo e?)

sinexistike me ena diapliktismo gia to ti einai prosvlitiko kai to an boroume na sxoliazoume ta pisteuw kai tis sinithies twn allwn

kai telika tha milisoume gia tin koinonilogia tis thriskeutikis pistis kai tin (kali or kaki) prosfora tis thriskias (kai tou xristianismou pou jeroume kai ebistevomaste) ston kosmo kai ston sigxrono kosmo...


--------------------------------------------------------------------


egw na dosw epixeirimata os pros ti?
pws na apodijw egw tin mi iparji?:wacko:

pes mas esi kalitera se ti pistueis...
ti einai o theos?
gia poion logo/skopo eftiaje tin anthrwpotita kai ton kosmo olokliro?
giati exei tosi kapsa na mas swsei?
vasika erwtimata nomizw gia mia thriskia etsi?

exeis (exete) aples apadiseis se auta or apla pistueis oti sou lene kai apla pistueis?
giati (nomizete) oti jerete ena soro pragmatakia gia ton theo (pws kai pou na apefthinthite se auton (proseuxi), pws na zisete kai ti na trote) alla elaxista gia tin ousia tou theou...(nomizw?)

VanDiemen
18/03/2007, 19:49
Αν διαβάσεις από την αρχή, θα δεις ποιος το είπε.
Η συζήτηση ξεκίνησε με την αναφορά ενός γεγονότος, κατά το οποίο ένας μοτοσυκλετιστής άφήσε το γκάζι και το έπιασε με το αριστερό χέρι, προκειμένου να κάνει το σταυρό του, με τα ανάλογα ειρωνικά σχόλια, τα οποία ούτε λίγο, ούτε πολύ, άφηναν το υποννοούμενο ότι υπεύθυνος με λίγα λόγια είναι ο Χριστός για την παραπάνω πράξη.
Εκεί που λες ότι εγώ θεωρώ πιστό, αυτόν που θα φάει τα λουκάνικα.. Ποιος το είπε αυτό;;;
Κοίτα.. Καταρχήν η αναδρομή σχετικά με το τι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα, παρουσιάζοντάς τα πράγματα όπως τα "είδες" από τη δική σου οπτική γωνία, δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί. Σχετικά με αυτό που είπες για τα λουκάνικα και σε προηγούμενο μήνυμα όπου είπες ότι σε προσβάλει όταν κάνει κάποιος το σταυρό του, ενώ μετά λες ότι κατάλαβα το αντίθετο, σε παρακαλώ να μιλάς ευθέως και να λες ξεκάθαρα αυτό που σκέφτεσαι. Αντιμετωπίζεις το γεγονός ότι σου ζητώ επιχειρήματα για την ουσία του θέματος, το οποίο σου επαναλαμβάνω ότι είναι "φταίει ή δε φταίει ο Χριστιανισμός για πράξεις οι οποίες γίνονται μεν εν ονόματί του, δεν επιβάλλονται δε από αυτόν;" ως πρωτάκουστο! Ακούς εκεί ε;.. Να του ζητάω και επιχειρήματα!
Αλλά παρακάτω βλέπουμε ότι αυτό που νομίζεις ότι σου ζητώ, είναι επιχειρήματα για να με πείσεις ότι η επιλογή σου να είσαι άθεος είναι σωστή κι εγώ μετά να απαντήσω στα δικά σου ερωτήματα ώστε να σε πείσω για τη δική μου θέση και να σε κάνω να πιστέψεις! Φίλε, πέραν του γεγονότος ότι είμαι πολύ λίγος για να το κάνω αυτό, τα υπαρξιακά ερωτήματα που θέτεις, θα τα βρεις σε άφθονα βιβλία που υπάρχουν. Να σου προτείνω; Διάβασε την ανατομία του ανθρωπίνου σώματος, ώστε να δεις με πόση σοφία είναι πλασμένο το σώμα σου και μετά διάβασε Isaac Asimov, περί εντροπίας, ώστε να καταλάβεις πόσο παράλογος είναι ο ισχυρισμός, ότι αυτή η τελειότητα οφείλεται στην εξέλιξη (δηλαδή στην τύχη). Ελπίζω να μην τα θεωρήσεις "θρησκευτικά" τα βιβλία. Σου ξαναείπα πιο πάνω, ότι είναι δικαίωμά σου να μην πιστεύεις. Όταν πας να παρουσιάσεις την επιλογή σου ως σωστή, αναφέροντας αυτά που νομίζεις παράλογα και μη επαρκώς (κατά τη γνώμη σου) εξηγούμενα, οι μόνες εξηγήσεις - επιχειρήματα - "αποδείξεις" που παρουσιάζεις είναι: "μα είναι δυνατόν; αποκλείεται! όχι! δεν είναι άσπρο, είναι μαύρο!" Η κεντρική ιδέα είναι: Βρίζε μας ελεύθερα, αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι ικανοποιημένος. Μπορείς να συνεχίσεις την αντιχριστιανική εκστρατεία σου. Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα!Αλλά μη νομίζεις ότι σ' αυτά που λες, δε θα υπάρχει αντίλογος.

sonic22
18/03/2007, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αν διαβάσεις από την αρχή, θα δεις ποιος το είπε. epidi egw to diavasa eida oti esi isoun o monos pou parejigises to ti egrapse kapoios allos (kai anaferome stin parafrasmeni dilwsi tou [Κοσμά του Αιτωλού]...

alla vlepw oti kai sta alla pou les exeis katalavei alla dalon (loukanika, prosvoles ktlp) kai vlepw oti den iparxei vasi gia sizitisi (alla leme alla katalavenoume)

alla tha stathw edw...
[φταίει η δε φταίει ο Χριστιανισμός για πράξεις οι οποίες γίνονται μεν εν ονόματί του, δεν επιβάλλονται δε από αυτόν;]
profanos enoeis xristos kai oxi xristianismos...
AUTO EINAI ENA ERWTIMA POU DIATIPWTHIKE APO ESENA KAI MONO!
KANEIS DEN ZITISE TA RESTA APO TON THEO OR TON XRISTO!!!

alla tha anaptijw mia thesi...

o xristos (AN ipirje kai AN itan ios tou theou kai AN iparxei theos) den exei kamia douleia...
den eipe pote kai se kanenan na kanei stavrous or oti allo (pws na to pei allwste prin stavrwthei :wacko: )

parola auta tha sou apadisw kai me ena paradigma
an pareis mia Mercedes kai sou tripisei to psigeio sta kala kathoumena apo poion tha zitages ta resta?
1. apo to depozito?
2. apo to autokinito?
3. apo ton geitona pou exei BMW?
4. apo tin Mercedes?


kai kati teleutaio gia auta pou les sto telos...
ton xristianismo/orthodojia ton exw paei me to koutali (mexri kai papadopedi eimoun gia arketa xronia)
kai jerw ti leei kai TI DEN LEEI sto dogma tou...
kai oxi SOVARES apadiseis sta erwtimata mou den iparxoun (eimaste mikroi gia na katalavoume :blush: parola auta pisteuoume... :look: ti akrivos...??)

oso gia tin "magia" tou sibados, tou kosmou kai tou anthrwpou den apotelei autopadikto siberasma oti iparxei theos alla to oti exoume akoma polla na mathoume...


p.s. prospathise na diavaseis pio apostasiopoiimena ta grapta twn allwn...
pianese apo fraseis kai xaneis to noima (nomizw) kai les asxeta (pisteuw :D )

tai
18/03/2007, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


parola auta tha sou apadisw kai me ena paradigma
an pareis mia Mercedes kai sou tripisei to psigeio sta kala kathoumena apo poion tha zitages ta resta?
1. apo to depozito?
2. apo to autokinito?
3. apo ton geitona pou exei BMW?
4. apo tin Mercedes?
:a24:
Με την ίδια λογική φταίει ο κουμμουνισμός που έσφαξε επ ονόματί του κάποιες χιλιάδες κόσμο ο Στάλιν?:confused:
Είναι παράλογο να κατηγορούμε το Χ δάσκαλο, όταν αυτός που υποστηρίζει ότι είναι μαθητής του, κάνει κάτι που είναι ενάντιο σε αυτό που δίδαξε ο ίδιος ο δάσκαλος.



kai kati teleutaio gia auta pou les sto telos...
ton xristianismo/orthodojia ton exw paei me to koutali (mexri kai papadopedi eimoun gia arketa xronia)
αν δούλευες καθαριστής σε ιατρείο θα ήξερες από ιατρική??:lol:

kai jerw ti leei kai TI DEN LEEI sto dogma tou...
Εμαθες δηλαδή όλη την θεολογία και όλη την παράδοση της ορθ. εκκλησίας???????

kai oxi SOVARES apadiseis sta erwtimata mou den iparxoun (eimaste mikroi gia na katalavoume :blush: parola auta pisteuoume... :look: ti akrivos...??
οι απαντήσεις άλλωστε είναι ανάλογες των ερωτημάτων. Για σοβαρές απαντήσεις πρέπει να κάνεις σοβαρές ερωτήσεις

sonic22
18/03/2007, 21:13
oxi re tai den tha katigorisoume oute ton marx oute kai tin idea

alla tha katigorisoume to SISTIMA!!
kai to sistima opws efarmozete!!

o komounismos (opws kai o xristianismos alla kai i Merc :wacko: ) exei ejeretikes (isos) idees kai apopseis...
alla stin efarmogi tou ston pragmatiko kosmo exei tragika apotelesmata...


me alla logia TA SISTIMATA KRINODE APO TO APOTELESMA

kai proswpika oi filosofikes anisixies tou Xristou einai akros andiaferouses alla den pavoun na stirizontai se ena (kata tin gnomi mou) elatomatiko kai askopo sistima...





dld oi erwtiseis mou den einai themeliodeis?
na min jereis se poion pisteueis?
ti pisteueis?
einai toso paralogo auto?

giati oi thriskies boroun na sou poun mexri kai pws kai pwte prepei na katouras (giati kapoios pio ejipnos/fwtismenos to eipe kai etsi prepei) alla den exoun apadiseis os pros to ti einai auto pou pistueoun/presveuoun...

nomizw?:winka:

p.s. opws lew jerw to DOGMA!!

tai
18/03/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
oxi re tai den tha katigorisoume oute ton marx oute kai tin idea
alla tha katigorisoume to SISTIMA!!
kai to sistima opws efarmozete!!
o komounismos (opws kai o xristianismos alla kai i Merc :wacko: ) exei ejeretikes (isos) idees kai apopseis...
alla stin efarmogi tou ston pragmatiko kosmo exei tragika apotelesmata...
me alla logia TA SISTIMATA KRINODE APO TO APOTELESMA
kai proswpika oi filosofikes anisixies tou Xristou einai akros andiaferouses alla den pavoun na stirizontai se ena (kata tin gnomi mou) elatomatiko kai askopo sistima...


Δεν μ’αρέσει τα λάθη κάποιων που είχαν την ταμπέλα του χριστιανού να τα κουβαλάω εγώ η Ο Χριστός. Το ίδιο αφορά και τους μωαμεθανούς (για να κάνουμε συνειρμούς) δεν φταίει ο Μωάμεθ ή ο Χ μωαμεθανός για την βόμβα που έβαλαν κάπου. Δεν φταίει η μηχανή που κάποιος την χρησιμοποιεί για κλοπή. Δεν φταίει Ο Χριστός για τα λάθη των ανθρώπων. Είναι η πιο ανθρωπιστική κουβέντα που ακούστηκε στους αιώνες, τα λόγια Του. Το σύστημα που λές είναι της ορθόδοξης εκκλησίας. του πάπα. ή των προτεσταντών ??Γιατί αν δεν ξεχωρίσουμε το ποιος που και γιατί δεν ευσταθή κατηγορητήριο.


dld oi erwtiseis mou den einai themeliodeis?
na min jereis se poion pisteueis?
ti pisteueis?
einai toso paralogo auto?
giati oi thriskies boroun na sou poun mexri kai pws kai pwte prepei na katouras (giati kapoios pio ejipnos/fwtismenos to eipe kai etsi prepei) alla den exoun apadiseis os pros to ti einai auto pou pistueoun/presveuoun...

Το τι πιστεύουν μπορούν να στο απαντήσουν και οι τρογλοδίτες
Το τι είναι θεός δεν είναι δυνατών να στο πει κανένας. Το τι ΔΕΝ είναι. μπορούμε να στο εξηγήσουμε. Κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις και τα λέμε



p.s. opws lew jerw to DOGMA!! :nono: δεν νομίζω να το ξερεις καλά!:wave2:

για διάβασε απο κατω την υπογραφή μου. Ειναι στο δογμα που 'ξερεις'??

tai
18/03/2007, 21:27
Έχει όπως πάντα ξεφύγει το θέμα. Η κριτική (από μέρους μου) έγινε για το πάθος που στηλιτεύεται ένα λάθος όταν αφορά τον Χ χριστιανό. Ενώ περνάνε παρόμοια λάθη στο ντούκου αν δεν έχουν χριστιανικό ‘χρώμα’
Με ενοχλεί ο φανατισμός κάποιων ανθρώπων που είναι ενάντια σε κάτι.(ότι κι αν είναι αυτό το κάτι) ιδιαίτερα όταν είναι νέοι άνθρωποι που υποστηρίζουν την ανεκτικότητα, αλλά απ’ότι φαίνεται μόνο σε αυτήν την ανεκτικότητα που πρεσβεύει της δικές τους ιδέες. Αυτήν την ‘ανεκτικότητα’ την φοβάμαι. Είναι πολύ απολυταρχική. Θα τολμήσω να πω φασιστική.
Και εύχομαι να ακούσω τα ‘εξ αμάξης’ γι αυτόν τον χαρακτηρισμό. Θα είναι δείγμα απέχθειας προς τον καθημερινό μας φασισμό.
:wave2: :beer:

anf125
18/03/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

oi papadas ti akrivos kanoun ektos apo to na mosxopoulane tis psixwseis sou?
:wave2: :beer: :wave2:

Τελικά οι παπάδες είναι οι καλύτεροι μαρκετίστες... πουλάνε κάτι που δεν υπάρχει :cool:

tai
18/03/2007, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Τελικά οι παπάδες είναι οι καλύτεροι μαρκετίστες... πουλάνε κάτι που δεν υπάρχει :cool: κατι που δεν ξερεις αν υπάρχει ειναι το σωστό.:wave2:

Akefalos
19/03/2007, 00:52
dld o alos pou kanei ton stavro tou brosta mou den prosvalei emena pou (as ipothesoume) thewrw tis thriskies aparadextes gia enan sixrono kosmo?

Ελπίζω να κάνεις πλάκα έτσι?Άλλο να τις θεωρείς απαράδεκτες και άλλο να σε ενοχλεί να κάνει ο άλλος το σταυρό του.Στο κάτω κάτω δεν ήρθε μπροστά σου να το κάνει ούτε ασχολήθηκε με κάνένα.Πέρναγε απο μια εκκλησία και το έκανε γιατί ετσι ενιωσε.Προσβολή για σένα και τα πιστεύω σου θα ήταν αν ερχόταν μετά δίπλα σου για παράδειγμα και σου'λεγε ''περάσαμε απο εκκλησία φιλαράκι.Γιατί δεν έκανες το σταυρό σου?Καν'τον τώρα!"

DRUMMES!
19/03/2007, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για μένα, όταν κάποιος φτάνει στο σημείο να παριστάνει το ανάποδο γ@μώτο πάνω σε ένα παπί προκειμένου να κάνει το σταυρό του κάθε φορά που περνάει έξω από εκκλησία (δηλ. κάθε 100 μέτρα) είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν δεν υπήρχαν θρησκείες (βλ. εικόνα). Αυτό σε προσβάλει??? Δηλ. θα έπρεπε να προσβάλλομαι κι εγώ κάθε φορά που μου λέγανε «πίστεψε και θα σωθείς», «ο Χριστός σώζει», «όσοι πιστέψουν πραγματικά πάνε στον παράδεισο, οι άλλοι τον πούλο», «ΠΑΟ-θρησκεία-θύρα13» και δεν ξέρω εγώ τι άλλο?...

Φυσικά και είσαι ελεύθερος να πιστέψεις ό,τι θέλεις και μάλιστα ζεις -όπως κι εγώ- σε μια πόλη-χώρα κλπ γεμάτη εκκλησίες-καμπάνες-σταυρούς-εικονίσματα, όπου το να εξασκείς τα θρησκευτικά σου καθήκοντα είναι άξιο επαίνου, όπου στο σχολείο σου διδάσκουν ότι το σωστό είναι να πιστεύεις και ο εκκλησιασμός επιβάλλεται (τώρα παίζει και να μην, αλλά εγώ έπαιρνα απουσία αν δεν πήγαινα!). Και σε πείραξε που εξέφρασα τη γνώμη μου? Πολύ εύθικτοι είναι μερικοί χριστιανοί.. τι να πούμε κι εμείς οι κατάπτυστοι...



xrysostomi!!!!!!!!!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

crs-k
19/03/2007, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Τελικά οι φανατικοί είναι πολλοί περισσότεροι από την απέναντι πλευρά.
.......................


Επειδη την λεξη "φανατικος" την πολυχρησιμοποιεις ...

Πρεπει να ξερεις οτι "φανατικος" ειναι αυτος που "πιστευει" σε κατι (θρησκεια, κομα, ομαδα κλπ) με παθος και περα απο καθε λογικη και (κατα κανονα) προσπαθει και να προσυλιτισει κι αλλους σ' αυτο ... :smilea:


ΔΕΝ μπορει λοιπον να ειναι "φανατικος" καποιος που ΔΕΝ πιστευει ΠΟΥΘΕΝΑ !!! :winka:


Και για να γενικευσω και λιγο ...

ΔΕΝ μ' ενοχλει να πιστευετε οπουδηποτε, αν αυτο σας κανει καλυτερους ανθρωπους! :cool: :wave2:

Cpt. Haddock
19/03/2007, 09:14
ρε σεις...

μπας κι ήταν ο ίδιος; (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33926)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


@all christians...

Πολύ μανία καταδίωξης έχετε ρε παιδί μου... κι έχουν περάσει αιώνες απο τα λιοντάρια του κολοσσαίου :rolleyes:


:evil:

Gandalf dr685sm
19/03/2007, 12:15
Να ξεκινήσω λέγοντας οτι σαν ενασχόληση , ειδικά τα τελευταία χρόνια, έχω περάσει απο διάφορα στάδια ανάγνωσης "Ιερών βιβλίων" (μετά η εξήγηση για τα "") και για ιδεολογίες που κατάντησαν δόγματα στα χέρια κάποιων.

Να πιάσουμε τον Χριστιανισμό. Η ιδεολογία που πέρασε απο τον Ιησού στους ανθρώπους (που πιστεύω ακράδαντα οτι ήταν-ειναι και θα είναι Θεάνθρωπος) δεν έχει καμία σχέση με το τι γνωρίζουμε σήμερα για τον Καθολικισμό-Ορθοδοξία-Κόπτες-Χιλιαστές κοκ. Ο Χριστός μόνο σε καλούπι δεν έβαλε τον άνθρωπο , μπροστά στην ακολουθία της πίστης του. Ίσα ίσα που απλά τους έλεγε να ακολουθούν ο καθένας αυτό που θέλει, αναλαμβάνοντας και την ευθύνη της πράξης τους, όποια και αν είναι αυτή. Η ιδέα του Χριστιανισμού δεν έχει να κάνει με την δογματική ακολουθία κάποιων τελετουργικών συμβόλων ή σημείων (το "σταύρωμα") αλλά με την πράξη αυτή σαν σύμβολο Πίστης των ανθρώπων.
Αν κάποιος λοιπόν το κάνει απλά για να το κάνει, ακολουθεί το δόγμα και φυσικά το "πλύσιμο" εγκεφάλου που είχε απο μικρός. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν να το κάνει και στο αμέσως επόμενο δεύτερο , να κατεβάζει "καντήλια"....

Η Πίστη είναι ενα προσωπικό δεδομένο που σαφώς αντικατοπτρίζει την ιδεολογία του ελεύθερου ανθρώπου (απο κοινωνίες και πάθη-επιθυμίες). Η ακολουθία ενός δόγματος , με πάθος, χωρίς όμως να κατέχει κάποιος τα βασικά Πιστεύω είναι αυτό που λέμε φανατισμός. Αλήθεια πόσοι απο τους "Χριστιανούς" γνωρίζουν το Πιστεύω να το λένε σαν προσευχή χωρίς να το διαβάζουν κάπου;

Φυσικά δεν το παίζω ανώτερος μιας και δεν είμαι. Απλά η ερώτηση κατευθύνει την απορία, στο πως μπορείς να πιστεύεις σε κάτι , όταν δεν γνωρίζεις μερικά απο τα βασικότερα του στοιχεία.

Δυστυχώς οι θρησκείες και οι ιδεολογίες είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Οι θρησκείες δημιουργήθηκαν για να καταδυναστεύουν και να καταστέλουν επιθυμίες που μπορεί να βάλουν σε κίνδυνο κάποιες εξουσίες στα χέρια των ανθρώπων. Η Εβραϊκή θρησκεία ας πούμε , διέγνωσε κίνδυνο και ανατροπή και σταύρωσε τον Ιησού. Παπάδες το έκαναν ... ίσως να γινόταν και σήμερα απο κάποιους.

Η κεντρική ιδέα της ιδεολογία του Χριστού ήταν η Αγάπη. Πόσοι απο εμάς το έχουν κατορθώσει , έστω και απέναντι στον εαυτό τους , με πραγματικά κριτήρια;

Όσον αφορά τα Ιερά βιβλία. Περιέχουν ιστορικά σημεία και αναδρομές που προέρχονται απο ...

1) Προφορικές αναφορές και παραδόσεις απο οπτικές γωνίες του παρελθόντος (βλ. Παλαιά Διαθήκη)
2) Μεταφράσεις-Παραφράσεις (ουκ ολίγες έγιναν κατά τις αρχές της δεύτερης χιλιετίας) ετσι ώστε να υπηρετούν το "συμφέρον" της θρησκείας. Το οτι τα Ευαγγέλια έχουν υποστεί τις χίλιες αλλοιώσεις για Καθολικούς , για Κόπτες, για..για...για... δεν σας λέει κάτι;

Η μελέτη της Βίβλου θα σας φέρει σε πολλά ενδιαφέροντα ερωτήματα που θα βρείτε απάντηση μόνο σε κείμενα ιστορίας ή ακόμα και σε βιβλία επιστήμης. Το ίδιο ίσως συμβεί και αντίθετα. Μην εθελοτυφλείτε και κυνηγάτε χίμαιρες , απορρίπτοντας εκδοχές που δεν σας "κάνουν".
Οι αθειστές για παράδειγμα , κάνουν ερωτήματα που βασίζονται και περιορίζονται στο πεπερασμένο της ανθρώπινης λογικής. Π.χ. Γιατί δεν εμφανίζεται ο Ιησούς να πειστούμε όλοι;

Γιατί πολύ απλά , ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ να ακολουθήσει. Πρέπει να το κάνεις μόνος σου και χωρίς να σε "υποχρεώσει" κανένας. Ποιά η αξία αν απο "φόβο" καταδυναστεύεις τον εαυτό σου , για να αποκτήσεις καλύτερη ζωή στο μέλλον; (μεταθάνατον)
Μήπως μερικοί επίσης θα παράταγαν πρόωρα την ζωή τους εδώ για το καλύτερο μετά;

Με λίγα λόγια.... η ανθρώπινη λογική είναι τόσο πεπερασμένη , σαν να προσπαθεί κάποιος να χωρέσει μια μπάλα του basket σε μια δακτυλήθρα... ούτε ξεφούσκωτη δεν θα μπεί μέσα.

Παρόλα αυτά , ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του. Ακόμα και με δημόσιο "σταύρωμα" μπροστά σε άθεο. Μιας και εκεί εκφράζει την δική του άποψη χωρίς να απευθύνεται επί προσωπικού στον απέναντι. Ο Μουσουλμάνος κάνει τεμενάδες στο χαλάκι του προς την Μέκκα , χωρίς να αποζητά επιβράβευση , ή να επιδείξει τάσεις προσυλητισμού στον απέναντι του. Είναι έννοιες που θέλουν όμως λίγο "ανοιχτό μυαλό" και οχι δογματικό κάρφωμα στις θέσεις μας , με απόλυτη οπτική.

Για το θέμα με τον μοτοσυκλετιστή... το επικίνδυνο είναι η πράξη όσον αφορά το οτι μπορεί να ρίξει κάποιον. Το ίδιο και με το κινητό.

Α και ενα πράγμα για το σταύρωμα. Νομίζω ο Χρήστος το ρώτησε. Το σταύρωμα αντιπροσωπεύει την Αγία Τριάδα σε ένωσε στο Θείο. Τα δάχτυλα που μένουν χωρίς ένωση πρέπει να κλείνουν στην παλάμη , για να μην διαταράσει την προσευχή κάποιο δαιμόνιο. Έτσι διατάσσει το ορθόδοξο έθιμο. Επίσης πρέπει να ακουμπάει στα τέσσερα σημεία του σώματος (μέτωπο, στομάχι , καρδιά, πνεύμονες) και να μην γίνεται σε ρυθμούς "μπουζουκιού"........ Τα παραπάνω όπως είπα είναι κατά το εθιμοτυπικό της ορθόδοξης θρησκείας.

Αν υπάρχει κυνήγι του Χριστιανισμού;.... Για εκείνους που δεν πιστεύουν στον Ιησού και αμφιταλαντεύονται ίσως να τους ταράζουν οι "ειδήσεις των ΜΜΕ". Αν όμως έχει σωστά τοποθετήσει τα Πιστεύω σου, είναι δυνατόν να σε "κουνήσουν" αμφιλεγόμενες ανακαλύψεις και θεωρίες συνομωσίας; Το Πιστεύω γεννιέται ,αλλάζει και πεθαίνει μέσα σου. Ποιός εξωτερικός παράγοντας μπορεί να το ακουμπήσει;



Gandalf

marios8
19/03/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
κατι που δεν ξερεις αν υπάρχει ειναι το σωστό.:wave2:

Aς πρυτανεύσει η φωνή της λογικής.
Ιερείς έχουν όλες οι θρησκειες. Ας υποθέσουμε οτι η "α" θρησκεια έχει δίκιο. Οπότε οι ιερείς της "α" θρησκείας ΔΕΝ σε κοροιδεύουν οταν σου λένε άσε κανα φράγκο στο παγκάρι. Αυτόματα όμως όλοι οι άλλοι ιερεις των "ν" θρησκειών σε κοροϊδεύουν. Οπότε φίλε tai αν λάβουμε υπ όψην μας τον αριθμό των θρησκειών που υπάρχουν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας. :wave2:

marios8
19/03/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Να πιάσουμε τον Χριστιανισμό. Η ιδεολογία που πέρασε απο τον Ιησού στους ανθρώπους (

Gandalf

Φίλε Gandalf απο τον Ιησού δεν πέρασε τίποτα, γιατί δεν έγραψε τιποτε. Ότι ξερεις το ξέρεις κυρίος απο τον Παύλο. Είναι κάτι σαν τον Πλάτων και τον Σωκράτη.:wave2:

Gandalf dr685sm
19/03/2007, 12:48
Οι απόστολοι ναι μεν έγραψαν τα ευαγγέλια, αλλά το κεντρικό νόημα του Χριστιανισμού ακόμα και μέσα απο τις παραφράσεις , είναι αρκετά εμφανές. Συν το οτι όπως είπα και στην αρχή , δεν έμεινα μόνο σε αυτά τα βιβλία. (Βίβλος)

Ο Παύλος αντίθετα , πέρασε ενα ιερό βιβλίο που ναι μεν περιείχε αρκετά στοιχεία απο την διδασκαλία Του , αλλά με εμφανέστατο το στοιχείο του Εβραίου Λόγιου, και κάποιες δικές του οπτικές γωνίες (αμιγώς ιστορικά μιλώντας).

Παρόλα αυτά το κείμενο του Παύλου , είναι μόνο ενα απο τα κείμενα που μπορεί να βρεί κάποιος όσον αφορά τον Χριστιανισμό. Υπάρχουν και άλλα που μπορούν πολύ εύκολα να δώσουν το κλίμα της εποχής και το γιατί η ιδεολογία μετατράπηκε σε θρησκεία στο τέλος για να εναρμονίσει αντιδράσεις απέναντι στην Κραταία τάξη της εποχής και την ανατροπή της (βλ. Ρωμαϊκή - Αιγυπτιακή Αυτοκρατορία). Ας μην ξεχνάμε οτι ακόμα και σήμερα τα μηνύματα που θέλουν και μας περνούν, μιλούν για "λιτότητα και φτώχεια" μέσω του Χριστιανισμού , κάτι που δεν ισχύει βέβαια.

Ισχύει μόνο στο οτι , αν είσαι φτωχός είναι σαφώς πολύ πιο εύκολο να αντισταθείς σε πειρασμους που δεν μπορείς να πλησιάσεις εύκολα, σε αντίθεση με κάποιον που έχει το μέσο του πλούτου. Όλα είναι λοιπόν στο πως μπορείς να κάνεις σωστή χρήση του εαυτού σου και των όσων διαθέτεις (βλ. Τελώνης) και οχι στο αν είσαι φτωχός είσαι αυτόματα και καλός Χριστιανός. Κάτι που ειδικά την περιόδο των Ρωμαίων , είχε αποτελέσει το βασικό στήριγμα της Θρησκείας των Πιστών.

Υπάρχουν και άλλα στοιχεία βέβαια όπως είναι η απελπισία των σκλάβων και η δημιουργία ιεραρχών που έκαναν χρήση της εξουσίας τους πάνω σε δυστυχισμένους. Το Βυζάντιο και οι παπάδες - αυτοκράτορες, το Φανάρι κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας και οι εμπορικές του συναλλαγές σε κράτος εξουσίας κτλ...

Για να φτάσουμε και στο σήμερα και στο οτι επικρατεί , σαν εμπορική συναλλαγή σε μητροπόλεις , όπου πετάνε τα ψίχουλα στον σκύλο τους (κατά την παραβολή όπου σκύλος = άτυχοι στην ζωη) ξεχνώντας τον ρόλο τους. Που δεν είναι στο να ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ , αλλά να το ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ με αγάπη και σωστή καθοδήγηση-συμβουλή...


Gandalf

OldMan
19/03/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
που στην πρώτη κακοτυχία ή δύσκολη περίπτωση αρχίζετε τα θεούλη μου και τα παναγία μου
:a23: :a18: :beer:



Μόνο που είναι ψιλοελλειπής η διατύπωση, γιατί στην πραγματικότητα αρχίζουμε τα:




**** τον Θεούλη μου και **** την παναγία μου...!!! :wave2:

edited by sniper

Cpt. Haddock
19/03/2007, 13:06
ε, ρε γλέντια που θα κάνουμε τώρα :p

bartlal
19/03/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:a23: :a18: :beer:



Μόνο που είναι ψιλοελλειπής η διατύπωση, γιατί στην πραγματικότητα αρχίζουμε τα:




**** τον Θεούλη μου και **** την παναγία μου...!!! :wave2:


:sick: :sick: αρε crs-k που σου χρειαζεται να σε συνεφερει παλιο-βλασφημε! :mad: :mad:






:sad:

edited by sniper

sniper
19/03/2007, 13:12
Δεν παίρνω θέση με την παρπάνω παρέμβαση....

Αλλά η βλασφημία των θείων είναι ποινικό αδίκημα σ' αυτή την χώρα.

OldMan
19/03/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν παίρνω θέση με την παρπάνω παρέμβαση....
Αλλά η βλασφημία των θείων είναι ποινικό αδίκημα σ' αυτή την χώρα.
Ορθόν !!!:wave2:

(και μαλακία μου, αλλά δεν το πήγαινα στο "επί τούτου"..) :beer:

marios8
19/03/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Επειδη την λεξη "φανατικος" την πολυχρησιμοποιεις ...

Πρεπει να ξερεις οτι "φανατικος" ειναι αυτος που "πιστευει" σε κατι (θρησκεια, κομα, ομαδα κλπ) με παθος και περα απο καθε λογικη και (κατα κανονα) προσπαθει και να προσυλιτισει κι αλλους σ' αυτο ... :smilea:


ΔΕΝ μπορει λοιπον να ειναι "φανατικος" καποιος που ΔΕΝ πιστευει ΠΟΥΘΕΝΑ !!! :winka:


Και για να γενικευσω και λιγο ...

ΔΕΝ μ' ενοχλει να πιστευετε οπουδηποτε, αν αυτο σας κανει καλυτερους ανθρωπους! :cool: :wave2:

+1000:wave2:

Gandalf dr685sm
19/03/2007, 13:14
Αυτό όντως ισχύει (για τo ποινικώς κολάσιμο μιλάμε!!)

Νομίζω οτι είναι σε κάποιο άρθρο του Συντάγματος μάλιστα.. χωρίς να είμαι όμως σίγουρος.


Gandalf

GST
19/03/2007, 13:33
αρα το συμπερασμα μετα απο 6 σελιδες δεν ειναι οτι εκανε ο τυπος μια κινηση (το σταυρο του)που θα μπορουσε να του στοιχησει με καποιο ατυχημα ...αλλα οτι ο χριστος σωζει!!! δηλαδη αν ηταν σεξομανης και τον επαιζε πανω στο μηχανακι ποιος θα ηταν ο τιτλος ;;; η μαλακια σκοτωνει:confused:

SF
19/03/2007, 13:37
Το ότι έχετε ξεφύγει πέρα για πέρα από το θέμα δε το συζητώ :D

Αλλά έχει ενδιαφέρον, εγώ δε θα βάλω χέρι...
Εδώ καθαρά τεχνικά θρεντς έχουν μετακομίσει στις διαμάχες, τούτο εδώ θα γλυτώσει;


(Ρε Άλεξ, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις και γράφεις κατεβατά;;;; :) :wave2: )

OldMan
19/03/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
εγώ δε θα βάλω χέρι...
Δηλ. ΤΙ άλλο πρέπει να κάνουμε για να μας πιάσεις τον κώλο, Κωστάκη μας ...??? :a07: :a021:

DUKASII
19/03/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αρα το συμπερασμα μετα απο 6 σελιδες δεν ειναι οτι εκανε ο τυπος μια κινηση (το σταυρο του)που θα μπορουσε να του στοιχησει με καποιο ατυχημα ...αλλα οτι ο χριστος σωζει!!! δηλαδη αν ηταν σεξομανης και τον επαιζε πανω στο μηχανακι ποιος θα ηταν ο τιτλος ;;; η μαλακια σκοτωνει:confused: η μαλακία τυφλωνει φιλε..

μη τα μπερδευουμε ολα εδω μεσα..

αιντε μπραβο.:mad:

VanDiemen
19/03/2007, 13:41
Προς sonic22

Σχετικά με την αδυναμία συννενόησης, εγώ δε θα στραφώ σε υποτιμητικά σχόλια για το άτομό σου, του είδους:


"alla vlepw oti kai sta alla pou les exeis katalavei alla dalon (loukanika, prosvoles ktlp) kai vlepw oti den iparxei vasi gia sizitisi (alla leme alla katalavenoume)".


Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Λες αρχικά:

"leise mou mia aporia...
dld o alos pou kanei ton stavro tou brosta mou den prosvalei emena pou (as ipothesoume) thewrw tis thriskies
aparadextes gia enan sixrono kosmo?

pou einai loipon o sevasmos stin prosopikotita kai ta pisteuw tou kathenos?"


Από το παραπάνω λοιπόν, όπως υποστηρίζεις, έπρεπε να καταλάβω αυτό που λες παρακάτω:

"katalaves auto pou lew alla apo tin anapodi...

akrivos epidi esi theleis na ekfrazeis tin pisti sou exei kai o kathenas to dikaioma na sou pei:
[pwso mal@@ eisai pou pistueis akoma se theous]

get it?"



Όπως θα είδες, δεν είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβα (ή υποστηρίζεις ότι δεν κατάλαβα ότι εννοούσες αυτό ή κατάλαβες το παράλογο του ισχυρισμού σου και πήγες να το καλύψεις, βγάζοντάς με τρελό) τι ήθελες να πεις (δες την απάντηση του akefalos). Όταν θέλεις να πεις κάτι, με τις υποθέσεις και τα σενάρια που σκέφτεσαι αλλά δεν τα γράφεις, δεν είναι δυνατό να τα καταλάβει ο συνομιλητής σου τι θέλεις να πεις. Το ανέκδοτο με το γρύλλο; Το ξέρεις; Εκτός από αστείο, είναι και διδακτικό.



Πάμε παρακάτω.
Στα λουκάνικα!
Λες:


"(opws to na anatinaxtoun sto onoma enos theou or na fane ta perissotera loukanika...
den exei megali simasia ti akrivos...
alla ton enan ton exeis gia trelo/paranoiko kai ton allo gia pisto... periergo e?)"

Ας αρχίσουμε από το συμπέρασμά σου. Τον ένα τον έχω για παρανοϊκό (δηλαδή τον πρώτο που αναφέρεις--αυτόν που ανατινάζεται) και τον άλλο για πιστό!!! Και σε ρωτάω το εξής απλό. Από που έβγαλες το συμπέρασμα, ότι αυτόν που τρώει τα λουκάνικα!!!!! τον θεωρώ πιστό! Από που; Κάνε το ίδιο πράγμα. Βάλε αυτά που είπα εγώ και απέδειξε ότι τα είπα.

Προχωράμε.

Λες (για την αρχική μου ένσταση):

AUTO EINAI ENA ERWTIMA POU DIATIPWTHIKE APO ESENA KAI MONO!
KANEIS DEN ZITISE TA RESTA APO TON THEO OR TON XRISTO!!!


Είπα εγώ ότι ρώτησε άλλος; Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα και εξέφρασα την απορία μου, ως προς το τι φταίει ο Χριστός ή ο Χριστιανισμός για το εν λόγω περιστατικό (κι αυτό λόγω της ειρωνίας απέναντί του).

Μετά λες ότι δεν είπε ο Χριστός να κάνουμε το σταυρό μας.. Μάλιστα, δεν έχω να πω απολύτως τίποτα σ' αυτό.


Λες:

"parola auta tha sou apadisw kai me ena paradigma
an pareis mia Mercedes kai sou tripisei to psigeio sta kala kathoumena apo poion tha zitages ta resta?
1. apo to depozito?
2. apo to autokinito?
3. apo ton geitona pou exei BMW?
4. apo tin Mercedes?"


Συγνώμη.. Αυτό είναι παράδειγμα; Στο χωριό μου το λένε ερώτηση και δε βλέπω πουθενά κανέναν απολύτως παραλληλισμό αυτής, με το θέμα που "συζητάμε".

SF
19/03/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. ΤΙ άλλο πρέπει να κάνουμε για να μας πιάσεις τον κώλο, Κωστάκη μας ...??? :a07: :a021:

Πρέπει να μου πείτε τι ΣΤΟ ΚΑΛΟ έκανε ο μηχανικός και ίσιωσε το CB!
Διότι ο ίδιος αρνείται να μου πει! :lol:

GST
19/03/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Το ότι έχετε ξεφύγει πέρα για πέρα από το θέμα δε το συζητώ :D

Αλλά έχει ενδιαφέρον, εγώ δε θα βάλω χέρι...
Εδώ καθαρά τεχνικά θρεντς έχουν μετακομίσει στις διαμάχες, τούτο εδώ θα γλυτώσει;


(Ρε Άλεξ, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις και γράφεις κατεβατά;;;; :) :wave2: )

εχεις βαλει ομως απο το τιτλο το χερι σου για να οδηγηθει εκει ! :lol:

Gandalf dr685sm
19/03/2007, 13:46
Κώστα, σήμερα ειδικά πολύ χρόνο , μιας και όλο το δίκτυο είναι υπό ανακατασκευή και δεν έχω "κλήσεις" για 1st level support... ξέρεις τώρα απο αυτές που λένε..."δεν τυπώνει"..."-θα τύπωνε αν είχατε συνδεθεί στο δίκτυο"..κτλ...

Τους είπα οτι έχουμε network down για σήμερα και αύριο , κάνω κάποιες διαδικασίες με το πάσο μου , και έχω αρκετό χρόνο... συν το οτι το θέμα είναι ενδιαφέρον...

Για το CB και το στράβωμα... μήπως θέλει ο αναβάτης λίγο "ίσιωμα" και οχι το μηχανάκι;:D


Gandalf

SF
19/03/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
εχεις βαλει ομως απο το τιτλο το χερι σου για να οδηγηθει εκει ! :lol:

εεεεεεε :rotflmao: :rotflmao:

τι τίτλο να βάλω;;;
"Είδα τύπο που μας θέτει σε κίνδυνο ζητώντας προστασία από τον κίνδυνο από ανώτερες δυνάμεις";;;;;
:bawl: :rotflmao:

VanDiemen
19/03/2007, 13:56
Να επισημάνω ότι οι ύβρεις εναντίον του Θεού, είναι αμαρτία που δε συγχωρείται, ενώ όταν στρέφονται κατά του Χριστού ή της Παναγίας, υπάρχει περίπτωση να συγχωρεθούν, αν πράξει κάποιος τα κατάλληλα.

OldMan
19/03/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Να επισημάνω ότι οι ύβρεις εναντίον του Θεού, είναι αμαρτία που δε συγχωρείται, ενώ όταν στρέφονται κατά του Χριστού ή της Παναγίας, υπάρχει περίπτωση να συγχωρεθούν, αν πράξει κάποιος τα κατάλληλα.
Για πες... :confused:


Υ.Γ.
Δηλ. η Παναγία και ο Χριστός είναι "δευτεροκλασάτοι" στο μαγαζί ?? :look:

DUKASII
19/03/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Να επισημάνω ότι οι ύβρεις εναντίον του Θεού, είναι αμαρτία που δε συγχωρείται, ενώ όταν στρέφονται κατά του Χριστού ή της Παναγίας, υπάρχει περίπτωση να συγχωρεθούν, αν πράξει κάποιος τα κατάλληλα. εχουμε καμια ακρη στον μεγιστο μιας και Σαββατιάτικα εριξα κατι καλα γαμωσταυριδια σε ενα γαμημενο λουκι??:sad: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

crs-k
19/03/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Να επισημάνω ότι οι ύβρεις εναντίον του Θεού, είναι αμαρτία που δε συγχωρείται, ενώ όταν στρέφονται κατά του Χριστού ή της Παναγίας, υπάρχει περίπτωση να συγχωρεθούν, αν πράξει κάποιος τα κατάλληλα.



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Και ελεγα οτι ΔΕΝ ξεκουραστηκα καθολου το Σαββατοκυριακο ...

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Καταπληκτικο! Τελειο!

Μπααααρτ καν' το sticky στο μαγαζι σου ρεεε ...

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

bartlal
19/03/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Καταπληκτικο! Τελειο!

Μπααααρτ καν' το sticky στο μαγαζι σου ρεεε ...

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

μετα ή προ του υστερογραφου του ντουζλαμα?

:lol: :lol: :lol:

OldMan
19/03/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:
Και ελεγα οτι ΔΕΝ ξεκουραστηκα καθολου το Σαββατοκυριακο ...
Καταπληκτικο! Τελειο!
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:
Μην ειρωνεύεσαι ρε παπάρα ...!!! :D :smokin: :D

(θα τσατιστεί και δεν θα μας εξηγήσει ...)

Cpt. Haddock
19/03/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Να επισημάνω ότι οι ύβρεις εναντίον του Θεού, είναι αμαρτία που δε συγχωρείται, ενώ όταν στρέφονται κατά του Χριστού ή της Παναγίας, υπάρχει περίπτωση να συγχωρεθούν, αν πράξει κάποιος τα κατάλληλα.

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


πείτε μου οτι δεν μιλαει σοβαρά, σας παρακαλώ

marios8
19/03/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Να επισημάνω ότι οι ύβρεις εναντίον του Θεού, είναι αμαρτία που δε συγχωρείται, ενώ όταν στρέφονται κατά του Χριστού ή της Παναγίας, υπάρχει περίπτωση να συγχωρεθούν, αν πράξει κάποιος τα κατάλληλα.

:look: :look: Μάλιστα. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Για εμβάθυνε λίγο το παραπάνω :rolleyes: :rolleyes:

latris mixanis
19/03/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Να επισημάνω ότι οι ύβρεις εναντίον του Θεού, είναι αμαρτία που δε συγχωρείται, ενώ όταν στρέφονται κατά του Χριστού ή της Παναγίας, υπάρχει περίπτωση να συγχωρεθούν, αν πράξει κάποιος τα κατάλληλα.

Ποιός θα μας πει, προς πρέπει να πράξουμε για να συγχωρηθούν οι αμαρτίες μας και ποιός θα το κάνει αυτό??:rolleyes:

Cpt. Haddock
19/03/2007, 14:21
:a014:

αναβάλλονται οι υπόλοιπες δουλειές για σήμερα :lol:

latris mixanis
19/03/2007, 14:25
VanDiemen να σου κάνω μια ερώτηση?

Δείχνεις άνθρωπος της εκκλησίας, θρησκείας κοκ. Θέλω να ρωτήσω αν τηρείς όλα όσα λένε.
Για παράδειγμα πρίν το γάμο δεν έχει σεξ έτσι?? :confused:

Cpt. Haddock
19/03/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Για παράδειγμα πρίν το γάμο δεν έχει σεξ έτσι?? :confused:

:eyepop:

όχι ρε πούστη μου :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sniper
19/03/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
.....

Για παράδειγμα πρίν το γάμο δεν έχει σεξ έτσι?? :confused:


Και σένα τι σε νοιάζει; :rolleyes:

bartlal
19/03/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και σένα τι σε νοιάζει; :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
19/03/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a014:

αναβάλλονται οι υπόλοιπες δουλειές για σήμερα :lol:



Εγω ΔΕΝ μπορω γαμωτ' ... :sick: :a018:

Cpt. Haddock
19/03/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω ΔΕΝ μπορω γαμωτ' ... :sick: :a018:

δεν ειναι καλύτερα που δεν μπορείς όμως; :winka: :smilea:

crs-k
19/03/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δεν ειναι καλύτερα που δεν μπορείς όμως; :winka: :smilea:



ΟΧΙ βεβαια !!! :mad:



Γι' αυτα τα ποσά τουλαχιστον ... :sick:

Gandalf dr685sm
19/03/2007, 15:41
εντελώς πληροφοριακά προς τα τομάρια του forum...

χεχεχεχε...

Σύμφωνα λοιπόν με την ορθόδοξη παράδοση και δόγμα πάντα, οι ύβρεις προς την Παναγία , Χριστό και Θεό , λένε οι ιερείς οτι συγχωρούνται αν ο πιστός μετανοήσει ειλικρινά (εξομολόγηση, κοινωνία, προσευχή) . Εκείνη σύμφωνα πάντα με τους ιερείς και με το ορθόδοξο δόγμα που δεν συγχωρείται είναι απέναντι στο Άγιο Πνεύμα που πάντα όπως είπα κατά τις γραφές , είναι η ουσία του Θείου και αποτελεί το μέγιστο Ον , που μεταδίδει ζωή και ύπαρξη.

Τα παραπάνω όπως είπα σύμφωνα με τις γραφές. Για το sex προ γάμου.... τι σας νοιάζει ρε;... όλοι την έχουμε/έχετε κάνει λάστιχο απο το "τράβηγμα" , αυτό είναι που κάνει εντύπωση;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Gandalf

LIBYKOS
19/03/2007, 15:51
:lol: :lol: :lol:

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι παλιές καραβάνες του forum και αποκαθιστούν την τάξη εδώ μέσα γιατί........πως να το πω............κάποια πράγματα γράφονται μόνο αν έχεις πάρει σκληρά και ληγμένα ναρκωτικά.

Άλλο ένα thread που έχασε εντελώς το δρόμο του. Σαν τις θρησκείες ένα πράμα που τις ερμηνεύουμε και τις χρησιμοποιούμε κατά το δοκούν.

Αντί να επικεντρωθούμε στην κίνηση του « σκουτερά » που έθεσε σε κίνδυνο τη ζωή του αλλά και των άλλων τριγύρω, λέμε χαζομάρες. Και αυτό γιατί; Επειδή για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι κάποιοι γράφουν εδώ μέσα μόνο και μόνο για να γράψουν.

Τόσα πολλά απωθημένα ρε γμτ;

crs-k
19/03/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
..........................
Σύμφωνα λοιπόν με την ορθόδοξη παράδοση και δόγμα πάντα, οι ύβρεις προς την Παναγία , Χριστό και Θεό , λένε οι ιερείς οτι συγχωρούνται αν ο πιστός μετανοήσει ειλικρινά (εξομολόγηση, κοινωνία, προσευχή) . Εκείνη σύμφωνα πάντα με τους ιερείς και με το ορθόδοξο δόγμα που δεν συγχωρείται είναι απέναντι στο Άγιο Πνεύμα που πάντα όπως είπα κατά τις γραφές , είναι η ουσία του Θείου και αποτελεί το μέγιστο Ον , που μεταδίδει ζωή και ύπαρξη.
..................




Αααααα ... :eyepop:

Μα'στα! Μα'στα! :look:







:(








:sick:








:sad:







:rolleyes:







:dizzy:







:hypnotize







Ειναι τρελο αυτο το "Αγιο Πνευμα" ... :a21:

:lol: :rotflmao: :lol:

Gandalf dr685sm
19/03/2007, 16:05
Καλά άσε μην σου αναφέρω άλλα παράδοξα και "περίεργα" γιατί σε βλέπω να απαγγέλεις όλο το Αστερίξ και Οβελίξ...χαχαχαχα...

Πως αλλιώς ρε φίλε, θα είχαν ώς υποχείριο τους , τόσους και τόσους ταλαίπωρους ανά τους αιώνες; Νηστείες και κουραφέξαλα.... Αν το νιώθεις το κάνεις και κάνεις και καλό στον οργανισμό σου. Αν δεν θες απλά δεν το κάνεις... υπήρξε όμως περίοδος που αν δεν το έκανες , χαρακτηριζόσουν ""Έλληνας" (όπου Έλληνας βάλε Εθνικός) και σε περιλάμβαναν σε πετροπόλεμο.

Τι να λέμε τώρα;...

Είναι μια εξιστόρηση γεγονότων και πράξεων 2-3000 χρόνων παλιά και κοιτάνε να τα εφαρμόσουν σήμερα. Είναι δυνατόν;

Εντάξει δεν λέμε να αρχίζεις να παίζεις το stairway to heaven στο ιερό με σολάρισμα αλά Zeppelin, αλλά οχι ρε φίλε να λες οτι η είσοδος των γυναικών απαγορεύεται γιατί θεωρούνται "ακάθαρτες" και την ίδια στιγμή , κάνουν αλλαξόκ...... (θού κύριε!...) οι καλόγεροι και οι ιερείς μεταξύ τους!!!

Οπότε για αυτό λέω οτι καλό είναι οτι πιστεύεις να αντιπροσωπεύει ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ... και οχι το δόγμα που σου επιβάλλουν.

Καλησπέρα μας.



Gandalf

VanDiemen
19/03/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
VanDiemen να σου κάνω μια ερώτηση?

Δείχνεις άνθρωπος της εκκλησίας, θρησκείας κοκ. Θέλω να ρωτήσω αν τηρείς όλα όσα λένε.
Για παράδειγμα πρίν το γάμο δεν έχει σεξ έτσι?? :confused:

Κανενός είδους αμαρτία, δεν είμαι υποχρεωμένος να την αποκαλύψω (στην προκειμένη περίπτωση, ανακοινώσω). Αλλά, ισχυρίστηκα εγώ ότι είμαι Άγιος;;;; Ή νομίζεις ότι όλοι, όσοι φαίνονται να είναι άνθρωποι της εκκλησίας, κυριολεκτικά είναι; Αυτό στο ρωτάω όχι γιατί δε θέλω να είμαι, αλλά επειδή ο συλλογισμός με τον οποίον έβγαλες το συμπέρασμα, δείχνει ότι έχεις παρεξηγήσει ορισμένα πράγματα.

sonic22
19/03/2007, 16:43
[Το σύστημα που λές είναι της ορθόδοξης εκκλησίας. του πάπα. ή των προτεσταντών ??Γιατί αν δεν ξεχωρίσουμε το ποιος που και γιατί δεν ευσταθή κατηγορητήριο.]

to sistima einai i organwmeni thriskia...

auti einai pou prospathei na ekmetaleuthei tis pneumatikes anisixies tou anthrwpou
kai na twn tiflwsei oste na ton ekmetaleuthei.

auti einai pou leei psemata kai katapiezei tin eleutheri skepsi tou anthrwpou.


[Το τι είναι θεός δεν είναι δυνατών να στο πει κανένας. Το τι ΔΕΝ είναι. μπορούμε να στο εξηγήσουμε.]

dld an se rwtisw
- ti einai to psigeio
tha mou peis
-den einai kalorifer
wraia...

gia auto sou lew oti den exeis tin paramikri idea se ti pisteueis...
borei na thes o theos na exei ftiajei to siban kai na einai to ipertato kalo alla stin pragmatikotita den jereis tipota gia auton... (an kanw lathos diapsfefse me)

ise arketa ikanopoiimenos jerodas oti o theos thelei na kaneis 40 meres nistia gia na apodijeis/dinamwseis tin pisti sou alla gia poion logo o theos thelei na ton pisteueis den gnorizeis tipota...


giati auti einai i idopoios diafora...
o xristos den sou leei na eisai apla kalos kai na agapas ton plision sou san eauto (opws tha elege ena filosofos)...
thelei kirios kai prwtistos na pisteueis stin iparji tou
(kai an telika den isoun kai toso kalos den variese... o theos sigxwrei)

p.s. auto pou les stin ipografi sou mou to leei (panw katw) kai i giagia mou kathe fora pou paw episkepsi... akouei kai afti to radiofwno tis ekklisias...




p.s.2 afou kapoios exei dikaioma na kanei ton stavro tou brosta mou kai na dilwnei ousiastika tin pisti tou dimosia
exw kai egw dikaioma (an thelw) na foresw ena blouzaki me staba tin fwto tis Vada pou bike stin arxi
or afto pou egrapsa egw poio panw wste na ekfrasw kai egw eleuthera tin apopsi mou... den nomizete?
tha prosvlithite? egw giati na min prosvalomai?

dld an tou allou i psixwsi/thriskia einai na kikloforei gimnos (or xeirotera) gia na aisthanete ena me tin fisi tha isastan ok?

ara kataligw sto oti kalitera einai na kratame tin pisti gia parti mas...


p.s.3 to gam@@ to quote pali den doulevei
:mad: :mad:

SF
19/03/2007, 17:01
Λοιπές φιλοσοφικές αναζητήσεις μπορούν να συνεχιστούν στους προβληματισμούς, στις γενικές ή σε πιο εξειδικευμένα φορουμ.


:beer:

zireous
29/03/2007, 21:16
Το έχετε χάσει για τα καλά ανοιξιάτικα λέμε.
:rotflmao:


Όποτε βλέπετε οποιονδήποτε, ότι και να οδηγάει να σταυροκοπιέται με τέτοιο ανεκδιήγητο τρόπο στη κίνηση, το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να του πείτε:




Άσε τα σταυροκοπήματα και οδήγα σωστά ρε ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ μη σκοτώσεις κάναν αθώο.

natit
29/03/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το έχετε χάσει για τα καλά ανοιξιάτικα λέμε.
:rotflmao:


Όποτε βλέπετε οποιονδήποτε, ότι και να οδηγάει να σταυροκοπιέται με τέτοιο ανεκδιήγητο τρόπο στη κίνηση, το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να του πείτε:




Άσε τα σταυροκοπήματα και οδήγα σωστά ρε ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ μη σκοτώσεις κάναν αθώο.


Σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ::a18:

:a10:

Vorios
05/04/2007, 09:11
PEACE!!!
http://www.metacafe.com/watch/308944/ruff_ryders_ryde_motorcycles_for_life/