PDA

View Full Version : Ερώτηση σχετικά με τα μαθήματα οδήγησης της MotoAdventures



Bil
18/03/2007, 12:44
Επειδή ποτέ κανένας δεν με έμαθε να στρίβω και όλη η εμπειρία μου (12 χρόνια) είναι καθαρά από συμβουλές φίλων ,πειραματισμούς στον δρόμο αλλά και από λάθη που εχω κάνει.
Επειδή ξέρω οτι μπορώ να γίνω καλύτερος αναβάτης , ασφαλέστερος και για εμένα και για τους άλλους.
Επειδή ξέρω οτι μπορώ να διασκεδάσω περισσότερο στις στροφές...
Και επειδή πιστεύω πως αυτά τα μαθήματα είναι μέσα στο πνεύμα του μοτοσυκλετισμού (και ας τα κοροιδεύουνε μερικοί έμπειροι...:mad: )...
Αποφάσισα να παρακολουθήσω κάποια που έχω επιλέξει και γίνονται στην Ελλάδα.
Η οργάνωση που φαίνεται οτι έχει η motoadvenbtures.gr μου αρέσει.
Αλλά θα ήθελα και πληροφορίες από κάποιον που ενδεχομένως έχει παρακολουθήσει το Road training course. Τί κάνουν, για πόση ώρα. Αξίζει τα λεφτά τοπυ βρε αδερφε, γιατί εγώ θα πάω εκεί από μακρι...ούτσικα....
Εμπειρίες κανείς ;
Προτάσεις ;

oapomesa
18/03/2007, 17:24
Είχα κάνει αυτά τα μαθήματα πρίν δυό χρόνια.

δεν ξέρω τώρα, αλλά τότε άν θυμάμαι καλά ήταν 100 ευρώ.

Η εκπαίδευση γίνεται σε πίστα καρτ.Αν δεν το ξέρεις.
Αυτό μεταφράζεται στο ότι οι στροφές είναι κλειστές και οι ταχύτητες χαμηλές.

Που σημαίνει ότι με μικρές ταχύτητες βρίσκει το μηχάνημα κάτω, και τότε λές
μέσα σου: αυτό ήταν τελικά το κόλπο!!.
Ενδεχομένως να είναι καλυτερα μ' αυτήν την πίστα παρά με τα Μέγαρα, σάν πρώτη προσέγγιση.

Ηταν η πρώτη μου εμπειρία.
Μετά μερικούς μήνες πήγα και στο 0-300 στα Μέγαρα.Πιό ανοικτές στροφές πιό μεγάλες ταχύτητες.

Εμένα με βοήθησε πάραπολύ και δεν σκέφθηκα καθόλου τα λεφτα.
Δεν ξέρω όμως άν αυτό ισχύει για όλους.Δέν ξέρω άν φύγανε όλοι ευχαριστημένοι όσο εγώ.

Πάντως από τότε, όταν βλέπω πίστα κάρτ, τρέχουν τα σάλια μου
και παρακαλάω να μ'αφήσουν να ρίξω μερικές βόλτες.

Τώρα στο "τί κάνουν".Αναρτήσεις ,πίεση ελαστικών,φρενάρισμα, πώς στρίβουν, ερωτήσεις απαντήσεις και βόλτες στην πίστα.
Διάβασε το διαφημιστικό τους.
Επαναλαμβάνω! δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει κανείς άν αξίζει ή όχι τον κόπο και τα λεφτά.
Από σένα εξαρτάται και μόνο.

gcrook
18/03/2007, 19:45
Παρακολουθα καποιο σχολειο οδηγησης, (το 0-300 το θεωρω πολυ καλο για αρχη) ,και τα ξαναλεμε.:wave2:

adam_tsouk
18/03/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παρακολουθα καποιο σχολειο οδηγησης, (το 0-300 το θεωρω πολυ καλο για αρχη) ,και τα ξαναλεμε.:wave2:
+1000

εμπειροι καθηγητες θα σε βοηθησουν αρκετα. :wave2:

Bil
18/03/2007, 21:02
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα προχωρήσω μάλλον πρώτα με την ασφάλτινη ημέρα του Μοτο Adventures...

gcrook
18/03/2007, 22:18
Μπηκα λιγο στην ιστοσελιδα.
Ηξερα για τα εντουραδικα μαθηματα οτι ηταν καλα, ξερω παιδια που τα παρακολουθησαν.
Για το ασφαλτινο ομως δεν γνωριζω.
Μπορει καποιος που εχει παρακαλουθησει αυτο το κομματι να μας πει περιληπτικα τα "κεφαλαια" θεωρητικα και πρακτικα του μαθηματος;
Αν και νομιζω οτι ειναι καπως γενικου περιεχομενου, μαλλον οχι τοσο εξειδικευμενο οπως το Riding School η το California.
Και το οτι γινεται σε πιστα καρτ....μαλλον για να κατανοησει καποιος το γυροσκοπικο καλυτερα, αλλα κυριως ον-οφ βλεπω να συμμετεχουν.

oapomesa
19/03/2007, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...........
Και το οτι γινεται σε πιστα καρτ....μαλλον για να κατανοησει καποιος το γυροσκοπικο καλυτερα, αλλα κυριως ον-οφ βλεπω να συμμετεχουν.


έτσι είναι.

κι' άν το κατανοήσει και αντιληφθεί ότι οι μοτοσυκλέτες τελικά είναι πολύ ευσταθή μηχανήματα, τότε όλα αρχίζουν.

jasondakar
20/03/2007, 14:25
ναι βασικα ειναι περισσοτερο για on off παρα για super sport