PDA

View Full Version : Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας



^Deadly_Sin^
18/03/2007, 18:46
αχμμμμ λοιπον αρχιζουμε.....

Ειχα ανοιξει ενα παρομοιο θεμα καποτε που ελεγα οτι σκεφτομουν να παρω Ζ1000 αλλα εκατσα το σκεφτηκα και καταλαβα οτι ελεγα μ@λακιες αρα τωρα παμε πιο προσγειωμενα :winka:

Λοιπον ηρθε το πληρωμα του χρονου και αυτο το καλοκαιρι θα με βρει με μηχανη!!!(χειροκροτημα παρακαλω)

Εχω μερικες υποψηφιες στο μυαλο μου και θα ηθελα εσεις οι πιο εμπειροι (και ωριμοι :rotflmao: ) να μου δωσετε μερικες συμβουλες.

Ducati monster 620
Ducati monster 695
Ducati monster s2r 800
Derbi Mulhacen
Yamaha Xt660x
Honda hornet 600 (οχι την καινουρια,ειναι πολυ ασχημη)

Εδω αρχιζουν οι προβληματισμοι....Εφοσον θα ειναι η πρωτη μου μηχανη μηπως θα μου πεσουν μεγαλες αυτες? αν το 620 ειναι οκ μηπως το 695 εφοσον δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο ειναι κι αυτο οκ?Να δωσω λιγα παραπανω να παρω το 800 που ειναι το ονειρο μου? αλλά μηπως τοτε θα μου ειναι πολυ μεγαλη για πρωτη μηχανη? το derbi ειναι πολυ ομορφο αλλα τοσο....trendy που κατι με χαλαει πανω του. το χτ χμμμμμ δεν τρελενομαι κιολας. το χορνετ ωραιο αλλα δεν ειναι και μονστερ....αλλα ειναι πιο αξιοπιστο,οικονιμικο κτλ σωστα? Ο μεγαλυτερος προβληματισμος μου ειναι κατα ποσο μπορω σαν πρωταρης να "κουμανταρω" μια μηχανη σαν αυτες. Εδω να σημειωσω πως δεν την θελω για σουζες,δεν σκοπευω να παω αερα-πατερα με το που θα την καβαλησω,δεν εχω τασεις αυτοκτονιας,με αγαπω πολυ για να κανω κατι που μπορει να μου βγει σε κακο (ναι ειμαι ψιλοχεστης). Επισης δεν θελω μεταχερισμενο cb :lol: ουτε κατι παρομοιο. Εχμ....ακουω :beer:

T.R.E
18/03/2007, 18:56
Οταν λες πρωτη μηχανη δλδ δεν ειχες τιποτα πριν? Εντελως τιποτα?

^Deadly_Sin^
18/03/2007, 19:00
ενα yamaha maxster 125, για οσους δεν το ξερουν ειναι scooter. Η μονη εμπειρια μου με κανονικη μοτοσυκλετα ειναι μονο σαν συνεπιβατης

T.R.E
18/03/2007, 19:12
Δεχεσαι και μοντελα εκτος υποψηφιων?

Απο οτι καταλαβα δεν εχεις οδηγησει κατι αλλο με συμπλεκτη πιο πριν...

Αν οπως λες το παρεις μονο για χαλαρες βολτιτσες κτλ,το Ηοrnetaki δεν ειναι ασχημη ιδεα...σε παει και λιγο παραπερα απο το ΧΤΧ λογω μοτερ,ειναι φιλικο....

Προσωπικα μ'αρεσει κιολας...

Και το Μονστερ 620 μια χαρα ειναι...

Για τα υπολοιπα δεν εχω να πω κατι,δεν ταεχω οδηγησει και δεν ειμαι σιγουρος...


Οτι και να παρεις δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου να εξοικειωθει με την λειτουργια του συμπλεκτη και των ταχυτητων,και πανω απ'ολα το βαρος...

Αυτα απο μενα προς το παρων...

xampos
18/03/2007, 19:15
αφου δεν θελεις μεταχειρισμενο cb παρε το μονστερ. ΤΡΕΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ

αν οχι παρε το ΧΟΡΝΕΤ . kai ayto kalo.

Οσο γι το οτι ειναι η πρωτη σου μηχανη μη μασας καθολου.

Με τα μυαλα στο κεφαλι και συνεση στην οδηγηση θα εισαι μια χαρα και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.


καλες αγορες :wave2: :wave2: :wave2:

^Deadly_Sin^
18/03/2007, 19:15
ναι θα ηθελα να ακουσω κι αλλες προτασεις απλα αυτα ειναι που μου εχουν κολλησει στο μυαλο. Ευχαριστω για την ενασχοληση σου με το προβλημα μου :beer:

T.R.E
18/03/2007, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ^Deadly_Sin^
ναι θα ηθελα να ακουσω κι αλλες προτασεις απλα αυτα ειναι που μου εχουν κολλησει στο μυαλο. Ευχαριστω για την ενασχοληση σου με το προβλημα μου :beer:

Στην κατηγορια που κοιτας,δλδ γυμνο 600 απλα υπαρχουν και αλλα μοντελα...

Το φαζερ με το μινι φερινγκ το εχω οδηγησει αρκετα,κανει τα παντα με περιορισμους,δλδ και ταξιδι θα σε παει ΑΝΕΤΑ και δικαβαλο με 140-160 χωρις να χρειαζεσαι σβερκο απο μπιλντερι....

Και με λιγο ψαξιμο στις αναρτησεις πας και πιστα για να κανεις το χαβαλε σου,

Και γκαζι αρκετο εχει για πιο μετα για να μην το βαρεθεις (μοτερ απο R6,92 Hp)...


ΜΜΜ,τι αλλο...δεν ξερω και ποσα λ7 διαθετεις...

^Deadly_Sin^
18/03/2007, 19:43
τα λεφτα σε αυτο το πλαισιο,δηλαδη 9.000 εκει γυρω. ακριβως το οτι ειναι τοσο δυνατο με τρομαζει λιγο (το ιδιο ισχυει και για το hornet) εφοσον δεν εχω καμμια εμπειρια

T.R.E
18/03/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ^Deadly_Sin^
τα λεφτα σε αυτο το πλαισιο,δηλαδη 9.000 εκει γυρω. ακριβως το οτι ειναι τοσο δυνατο με τρομαζει λιγο (το ιδιο ισχυει και για το hornet) εφοσον δεν εχω καμμια εμπειρια

Επισης θα σου προτεινα μιας και αυτη θα ειναι η πρωτη σου μηχανη,να την παρεις μεταχειρισμενη...

Το Χορνετ ειναι αρκετα πιο αδυναμο απο το φαζερ,αλλα και παλι το Φαζερ ειναι αρκετα γραμμικο και χωρις ξεσπασματα,μονο που ειναι λιγο κουφιο χαμηλα...
Γενικα αυτη η κατηγορια ειναι ιδανικη πιστευω για καποιον που θελει να ασχοληθει με το αθλημα,και το γκαζι στο 6αμηνο θα παψει να σε τρομαζει στις περισσοτερες περιπτωσεις...

Φαζερ 600 βρισκεις με 5-6 χιλιαρικα,και κρατας τα λ7 σου για το Ζ1000 που θα παρεις μετα...:lol:
το οποιο ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ...

(Αν ειχα τα 9.000 ? στην θεση σου δεν θα κρατιομουνα,θα χτυπαγα Ζ1000 αβλεπι,και ας το μαθαινα μετα απο 10 χρονια...)

vassilis88
18/03/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ^Deadly_Sin^
Λοιπον ηρθε το πληρωμα του χρονου και αυτο το καλοκαιρι θα με βρει με μηχανη!!!(χειροκροτημα παρακαλω)

:a46: :a46:

ψηφιζω 695 μαυρο με κοκκινο πλαισιο..αμα το δεις απο κοντα θα το ψηφισεις κ συ!:lol:

^Deadly_Sin^
18/03/2007, 20:07
για μεταχειρισμενο δεν σκεφτομαι γιατι αν και θα μου μεινουν λεφτα για μετα μπορει να μην εχω αρκετα για κατι καινουριο οταν το αποφασισω αρα ας παρω κατι καινουριο τωρα που υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα.

το fazer απλα δεν το βρισκω και τοσο ομορφο. Οπως προειπα το ονειρο μου ειναι το s2r 800 και πιο πολυ αυτο με ενδιαφερει.

Ξενερωνω οταν βλεπω οτι εχει την ιδια τιμη με το z1000 :bawl: αλλα οντως φοβαμαι λιγο ενα z1000 για πρωτο.

Το 695 ειναι πανεμορφο απλα δεν εχει την εμφανιση του s2r....

nassosxlvbros
18/03/2007, 20:16
Ducati monster 620
Ducati monster 695
Ducati monster s2r 800
Derbi Mulhacen
Yamaha Xt660x
Honda hornet 600 (οχι την καινουρια,ειναι πολυ ασχημη)


θα πάρεις όποιο από τα μάνστερ σ'αρέσει,κι αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα,πάρε το 800 δεν έχει το γκάζι που θα σε τρομάξει και είναι αρκετά φιλικότερο μετά το Χόρνετ.Τώρα όλα τα υπόλοιπα Derbi και σια είναι άλλες κατηγορίες,και επικεντρώνω στο θέμα (γδυτά και στρήτ)που κόβω να σε ενδιαφέρει...
καλή αγορά!
:beer:

vassilis88
18/03/2007, 20:39
το Ζ ακομα κ το 750 φοβιζει πολυ.εμενα τουλαχιστον.:D

στο μονστερ θα ειναι σιγουρα διαφορετικα τα πραγματα,κ λογω ν2.

αφου ειναι το ονειρο σου το s2r,παρε αυτο κ μη χασεις λεφτα αλλου!

δν εχει κ τις τρελες διαφορες σε δυναμη απο τα πιο μικρα!απλα με το μεγαλυτερο πισω λαστιχο κ τις εξατμισεις ψηλα εχει περισσοτερο περιθωριο κλισης!

T.R.E
18/03/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ^Deadly_Sin^
Οπως προειπα το ονειρο μου ειναι το s2r 800 και πιο πολυ αυτο με ενδιαφερει.


Αν αυτο ειναι το ονειρο σου,αν καθε φορα που θα περναει ενα απο διπλα σου εσυ θα μετανιωνεις που πηρες κατι αλλο,αν αν αν....

Οπως ειπε και καποιος αλλος,η μηχανη ειναι αισθησεις...Και πρωτη επιλεγει η οραση...

^Deadly_Sin^
18/03/2007, 21:36
ναι αλλα δεν θελω να εχω και το συναισθημα οτι δεν μπορω να την "παω" την μηχανη :sad:
Παντως στις επιτοπιες μανουβρες δεν νομιζω να εχω προβλημα ε? ειμαι 1.80 και ειμαι και...νταβραντισμενο παλλικαρι

H.A.Balafoutre
18/03/2007, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ^Deadly_Sin^
ναι αλλα δεν θελω να εχω και το συναισθημα οτι δεν μπορω να την "παω" την μηχανη :sad:
Παντως στις επιτοπιες μανουβρες δεν νομιζω να εχω προβλημα ε? ειμαι 1.80 και ειμαι και...νταβραντισμενο παλλικαρι

Αν το γουστάρεις το S2R 800 πάρτο χωρίς 2η σκέψη καινούριο από επίσημη αντιπροσωπία και προσπάθησε να πετύχεις καλύτερη τιμή, αν έχεις μετρητά, για να αγοράσεις κράνος και δερμάτινο, γάντια, μπότες, παντελόνι (ή ότι μπορέσεις τέλος πάντων). Αλλιώς πάρε το 695 και θα σου μείνουν τα λεφτά για τα παραπάνω.

Όσο για το οπτικό αποτέλεσμα μηχανή κι εσύ να καβαλάς...να έχεις υπόψιν σου πως αυτά τα Ducati είναι σχετικά μικροκαμονένα.

Κατά τα άλλα, επαναλαμβάνω, πάρε αυτό που τώρα γουστάρεις και μπορείς καινούριο από αντιπροσωπία, να πάρεις κι εξοπλισμό κι αφού κοιτάς Ducati, δεν σε νοιάζουν τόσο τα γκάζια αλλά η συνολική συμπεριφορά κατά την οδήγηση (είναι σχετικά άβολα και λόγο σκληρότητας των αναρτήσεων για μέσα στην πόλη).

Καλοτάξιδη όποια και να είναι.:wave2:

gcrook
18/03/2007, 21:50
Καταρχας εχεις εμπειρια απο διτροχο σε δρομο οποτε αυτο ειναι μια πολυ καλη αρχη.
Το οτι ηταν σκουτερ δεν εχει καμια σχεση στην παρουσα φαση.
Ο συμπλεκτης ειναι μοτο το 0,0001% της μοτοσυκλετας.
Αλλο πραγμα να χειριζεσαι ενα λεβιε παραπανω και αλλο να κουμανταρεις.
Οποτε το αφηνουμε και αυτο στην ακρη.

Το θεμα ειναι τι μηχανη θες, ποιες ειναι οι αναγκες σου δηλαδη;
Αυτο θεωρω σημαντικο να ξεκαθαρισεις μεσα σου.

Το Sr2 πχ εισαι σιγουρος οτι θα καλυψει τις αναγκες σου;
Δε λεω ωραιο εργαλειο, αλλα εισαι διατεθειμενος να το παρεις για τον σκοπο που προοριζεται;
Βλεπω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι το θεμα αγορας μηχανης το αντιμετωπιζουν λες και προκειται
να αγορασουν οποιοδηποτε καταναλωτικο αγαθο.

Χαιρω πολυ, και εμενα μου αρεσει το 1098, αλλα αυτο που μου προσφερει ειναι βαρια το 40% των αναγκων μου.
Και ζητημα αν θα εκμεταλλευτω το 10% ετσι;

Παρε κατι που να μην σου ζητησει πολλα για αγορα, ουτε για συντηρηση, και φροντισε να μην ειναι απολυτο.
Προσπαθησε να κανεις οσο πιο πολλα μπορεις με αυτο ωστε να δεις τελικα τι σου αρεσει εσενα σε ενα μηχανακι.
Σιχαθηκα να ακουω ανθρωπους, που αλλαζουν καθε λιγο και λιγακι μηχανη, να λενε στους αλλους, κατα ποσον ειναι ορθες οι επιλογες τους να παραμεινουν πιστοι σε ενα μηχανακι.

Εγω στην περιπτωση σου θα επαιρνα παντως η το 620 η το χορνετ (το καινουργιο μια χαρα ειναι btw) και θα κοιτουσα επισης για Fazer600 2002, η για er-6 η για SV-650K3+.
Βασικα χεσε με παρε οτι θελεις.
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ.
Η πρωτη μηχανη παντως,ειναι σχολειο οπως και να εχει.
Αντε καλη επιλογη σου ευχομαι.
:wave2:

ernti
18/03/2007, 21:53
Αφου το ντουκατακι γουσταρεις,και αυτο θα παρεις,μαλλον επιβεβαιωση ψαχνεις εδω, ε?

Εγω θα σου προτεινα,να παρεις το ΧΤ,να το κρατησεις κανα χρονο,και θα σου μαθει πολλαααα πραγματα.
Δεν θα σε φερει σε δυσκολη θεση ποτε αν δε βιαστεις να πας γρηγορα αμεσως.
Μολις νοιωσεις σιγουρος το δινεις ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και παιρνεις οτιδηποτε αλλο.
Το ντουκατι για αρχη δεν ειναι και το ιδανικοτερο.
Να το πηγαινεις αργα δεν θα σου ειναι προβλημα,αλλα θα νοιωθεις καποιες φασεις οτι ''το χαραμιζεις'' και θα προσπαθεις να πηγαινεις πιο γρηγορα,αλλα εκει θα νοιωθεις σα καβαλλαρης σε αμερικανικο ροντεο.
Καθολου ωραιο θεαμα για τους γυρω σου,καθολου καλη αισθηση για σενα,και επικυνδηνο!!
Αν παρ ολα αυτα ακουσεις τη καρδια σου και οχι τη λογικη,που μαλλον τη καρδια θα ακουσεις καλοριζικη και δωσε χρονο στον εαυτο σου.

gcrook
18/03/2007, 21:59
Να συμπληρωσω κατι.
Ενα πολυ μεγαλο μερος της εμπειριας που αποκταμε με τα χρονια οδηγωντας ειναι και το θεμα του
ευρυτερου κομματιου της αγορας μοτοσυκλετας.

Αν π.χ μπεις σε περιπετειες με το μηχανακι σου, πχ ενα πεσιμο (Θεος φυλαξοι) ,θα πρεπει να ξερεις κιολας καποια πραγματα σχετικα με συνεργεια, ανταλλακτικα, και γενικα πως δουλευει η αγορα.

Για να μην τα μαθεις the hard way, παρε κατι που να φτιαχνεται και απο τον μπαρμπα μητσο της γειτονιας στην αρχη.
Παρε κατι που δεν θα σε χαλασει ιδιαιτερα να του επισκευασεις ενα φερινγκ και να το βαψεις οπουδηποτε, απο το να σκασεις ενα καρο λεφτα για καινουργιο, επειδη πχ δεν θα υπαρχουν καλουπια.
Κατι που θα μπορεις να βρισκεις ανταλλακτικα πχ στο νετ καθε λεπτο.
Κατι που θα μπεις σε ενα σχετικο φορουμ και θα πεις "παιδια μου κανει αυτο" , και θα ξερουν ολοι να σου απαντησουν.

Στα λεω ολα αυτα γιατι δεν σε ξερω τι εχεις στο μυαλο σου και κατα ποσο πηρες την αποφαση ωριμα, οποτε εχω χρεος να σε βαλω να σκεφτεις 2-3 πραγματα.

Εμενα απο την αλλη αν μου τα εγραφε κανεις ολα αυτα θα του ελεγα οτι εψαξα παρα πολυ για 2-3 χρονια και αφου απερριψα 10 διαφορετικα μηχανακια για τα οποια εκανα ερευνα αγορας, επελεξα τελικα εκεινο που πιστευα οτι θα μου εδινε αυτα που ηθελα και για καλη μου τυχη επεσα μεσα.

Η ετσι λεω...:rotflmao:

^Deadly_Sin^
18/03/2007, 22:03
βασικα πιστευω πως το s2r με καλυπτει απολυτα. εχει οση δυναμη χρειαζομαι (ισως και περισσοτερη αφου ειμαι ε....χμ.....κουλαδι :blush: ), ταξιδια δεν σκοπευω να κανω (Κατερινη-Θεσ/νικη το πολυ) για να χρειαζομαι προστασια απο αερα κτλ,εχει καλες αναρτησεις και φρενα κατι οποιο θεωρω πολυ σημαντικο...επισης οταν με φανταζομαι σε μηχανη παντα πανω του με φανταζομαι.....το να παρω ενα χτ και μετα κατι αλλο το αποκλειω γιατι δεν ειμαι του στυλ να αλλαζω συχνα μηχανες (καλα θα μου πεις που το ξερω αυτο?ακομα τη πρωτη δεν πηρα...απλα ετσι μου ερχεται,δεν ξερω) και δεν ξερω σε τι κατασταση θα ειναι τα οικονομικα μου για να ειμαι σιγουρος οτι θα μπορω να τη δωσω και να παρω κατι αλλο.

gemara
18/03/2007, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ^Deadly_Sin^


Εχω μερικες υποψηφιες στο μυαλο μου και θα ηθελα εσεις οι πιο εμπειροι (και ωριμοι :rotflmao: ) να μου δωσετε μερικες συμβουλες.
...........

Nobody can give you wiser advice than yourself.
Cicero, Marcus Tullius

If it's free, it's advice; if you pay for it, it's counseling; if you can use either one, it's a miracle
Adams, Jack

We ask advice, but we mean approbation.
Colton, Charles Caleb


Do not offer advice which has not been seasoned by your own performance
Haskins, Henry S

Advice is what we ask for when we already know the answer but wish we didn't.
Jong, Erica

When we ask advice, we are usually looking for an accomplice.
LaGrange, Marquis de


Advice is sought to confirm a position already taken.
Osler, Sir William

Never advise anyone to go to war or to marry (αυτό κολλάει πολύ, μάλλον πας και για τα δύο μαζί αγοράζοντας μηχανή! :rotflmao: )
Proverb, Spanish

Φίλε ^Deadly_Sin^, πάρε αυτό που γουστάρεις εσύ, αφού την έχεις πάρει την απόφαση!:beer:

^Deadly_Sin^
18/03/2007, 22:23
και βοηθεια και ψυχολογικη αναλυση :rotflmao:

σας ευχαριστω ολους παιδια,Σαββατο θα παω να ρωτησω για τα χρηματοδοτικα. μεχρι τοτε φυσικα ακουω και αλλες γνωμες :beer:

el_hymador
18/03/2007, 22:51
ρε φιλε , αφου το τερατακι γουσταρεις , αυτο να παρεις!!!

μια χαρα μοτοσυκλετα ειναι:wave2:

Akefalos
19/03/2007, 00:16
E βασικά άμα γουστάρεις monster αυτό να πάρεις αφου πάνω απ'όλα πρέπει να γουστάρεις αυτό που καβαλάς!!

Η γνώμη μου πάντως είναι hornet.(το τελευταίο με τα οργανάκια έτσι?όχι την παπαριά του 2007 που ευτυχώς δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα κι ελπίζω μη σώσει κι έρθει ποτέ)
Αν δε φοβόσουν βέβαια το γκάζι,με 9000 ευρώ παίρνεις και το hornet 900(9165 ευρώ),το οποίο είναι πύραυλος.:D