PDA

View Full Version : τι κανουνε???



tai
18/03/2007, 21:53
Επικίνδυνοι Ανίστορες


Με αφορμή τις πρόσφατες αντιδράσεις που εκδηλώθηκαν για το εκδοθέν βιβλίο Ιστορίας της ΣΤ` Δημοτικού, από την επιτροπή γονέων και εκπαιδευτικών, ιστορικών, επιστημόνων και πολιτικών, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε βασικές θέσεις και απόψεις, γενικώς αποδεκτές, σχετικές με το μεγάλο και λίαν σοβαρό ζήτημα.

Το βιβλίο με τίτλο ¨ Ιστορία ΣΤ` Δημοτικού. Στα νεότερα και σύγχρονα χρόνια¨, που ήδη διδάσκεται από την αρχή της σχολικής χρονιάς 2006-2007, 136 σελίδων, συνέγραψαν τέσσερις συγγραφείς καθηγητές-εκπαιδευτικοί, ύστερα από διαγωνισμό που προκύρηξε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Ένας προσεκτικός και κατά το δυνατόν αντικειμενικός αναγνώστης του βιβλίου, γνώστης των λεπτομερειών της Ιστορίας της περιόδου στην οποία αναφέρεται αυτό, αντιλαμβάνεται εκ προοιμίου, ότι οι συγγραφείς και κριτές- αξιολογητές καθώς και εκείνοι που ενέκριναν και ανέθεσαν την συγγραφή του έργου, διαπνέονται από ένα περίεργο ιδεολογικό υπόβαθρο, ότι έχουν υποστεί την επίδραση, φιλοσοφικών θεωριών και κοσμοθεωριών οι οποίες έρχονται σε τελεία αντίθεση με την ιστορική αλήθεια των διαδραματισθέντων ιστορικών γεγονότων την συγγραφή των οποίων επιχειρούν.

Οι συγγραφείς του έργου με την εμφανή προσπάθεια τους να διαστρεβλώσουν την αλήθεια, αποσιωπώντας, αλλοιώνοντας και σμικρύνοντας ιστορικά γεγονότα, επιχειρούν μεθοδικά την άμβλυνση της Ελληνικής Ιστορικής μνήμης και τον εθνικό αποχρωματισμό των σύγχρονων Ελλήνων και ιδίως των νέων, εν ονόματι των μοντέρνων αντιλήψεων και θεωριών της ΝΕΑΣ ΤΑΞΕΩΣ πραγμάτων και του Νέου Κλίματος της εποχής μας.

Φιλοσοφικά ρεύματα και θεωρίες που αποβλέπουν στο τέλος των πάντων, ακόμη και του Θεού! Στο τέλος της Ιστορίας και της πολιτικής έναντι του πρωτείου της οικονομίας στη μεταμοντέρνα εποχή.

Θεωρίες που προφητεύουν και το τέλους του Έθνους-Κράτους το οποίον πρέπει να υποταχθεί στις ανάγκες της διεθνοποιημένης, ενιαίας και περιφεριομένης οικονομικής πραγματικότητας.

Φιλοσοφικά ρεύματα που οδηγούν στην σταδιακή αποσάθρωση κάθε ιδιαιτερότητας και λυμαίνονται την αξία των προσώπων. Θεωρίες που μεθοδεύουν την μαζοποίηση, στην οποία ήδη από το τέλους του 20ου αιώνα έχουμε αρχίσει να συνηθίζουμε!

Θεωρίες που οδηγούν τον σύγχρονο άνθρωπο προς τον πνευματικό ευνουχισμό.

Θεωρίες που εξυπηρετούν και εκφράζουν την παγκοσμιότητα. Αλήθεια τι σημαίνει σήμερα παγκοσμιότητα; Με λίγα λόγια, σημαίνει μια κοινή έκφραση και προοπτική με βάση τις επιλογές του εκάστοτε ισχυρού. Σημαίνει την υποχώρηση και ίσως την εξαφάνιση της τοπικότητας, που βιώνεται και εκφράζεται στην καθημερινότητα και την παραδοσιακότητα που τρέφει με τους χυμούς της το δένδρο της ζωής μας.

Σημαίνει την οριστική απόσυρση από το προσκήνιο της Ιστορίας της ταυτοπροσωπίας των λαών και την κατάργηση, το γκρέμισμα των τειχών μεταξύ όχι μόνο των ΙΔΕΩΝ, που άλλοτε διεχώριζαν και διέκριναν τους λαούς και τους πολιτισμούς, αλλά και αυτών των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των.

Σήμερα η νέα αυτή ΤΑΣΗ εμπεδώνεται όλο και περισσότερο και καλλιεργεί το ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗΣ των πάντων και δυστυχώς δημιουργεί ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΝΕΚΡΩΣΗΣ των επί μέρους γνωρισμάτων των πολιτισμών και ιδεολογιών!!!

Σε τελική ανάλυση, όλες αυτές οι θεωρίες και τα φιλοσοφικά ρεύματα, αποβλέπουν στην απομάκρυνση από τις παραδόσεις, τις θρησκείες, τις γλώσσες, τα ήθη και έθιμα, τις εκφραστικές μορφές κάθε λαού και στην οικοδόμηση της ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ όπου τίποτε από όλα αυτά δεν θα μπορεί να ξεχωρίζει τους λαούς !!! Όλος ο κόσμος γίνεται πλέον όχι μόνο μια γειτονιά από άποψη επικοινωνίας αλλά και μια οικογένεια από άποψη πολιτιστική!!!

Με βάση τα παραπάνω εκτεθέντα έτσι εξηγείται η προσπάθεια των συγγραφέων:
α. Να υποβαθμίσουν την ηρωική προσπάθεια των Ελλήνων και την αξία του αγώνα του 1821 παραποιώντας πράξεις και γεγονότα, με σκοπό να αλλοιώσουν την ιστορική μνήμη και να οδηγήσουν την νέα γενιά των Ελλήνων στη λήθη.
β. Να παρουσιάσουν την Μικρασιατική Τραγωδία ως μια ειρηνική ανταλλαγή των πληθυσμών, διαπράττοντας ένα εθνικό έγκλημα και μια ύβρη στα δεινά και τον ξεριζωμό των προγόνων των σημερινών Ελλήνων.
γ. Να μην τολμούν να αναφερθούν στην γενοκτονία των Ελλήνων της Κωνσταντινουπόλεως, της Μικράς Ασίας της Θράκης και του Πόντου καθώς επίσης και στην προσφορά αυτών των Ελλήνων στην ανάπτυξη του Ελληνικού Κράτους.
δ. Να αποσιωπούν την μαρτυρική θανάτωση του εθνομάρτυρος Χρυσοστόμου Σμύρνης και να παραλείψουν παντελώς την έννοια της " εθνικής συμφοράς".
ε. Να παρουσιάσουν τον Κεμάλ Ατατουρκ ως τον ηγέτη του απελευθερωτικού αγώνα των Τούρκων (από ποιόν;), ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι αυτός αποτελεί τον σφαγέα του Ελληνισμού.
στ. Να διστάζουν να αναφερθούν στην προσφορά των Ηγετών της Εποποιϊας 1940-41 και να παραλείψουν να αναφερθούν στην παγκόσμια σημασία του αγώνα αυτού.

Μελετώντας ακόμα βαθύτερα το βιβλίο, διαπιστώνει κανείς πως οι συγγραφείς στερούνται των εφοδίων εκείνων που πρέπει να κατέχει ένας ιστορικός που καλείται να συγγράψει την Ιστορία της Πατρίδος του.

Δηλαδή : α. Να τον διακρίνει η πνευματική εντιμότητα που κατά τον ΚΙΚΕΡΩΝΑ ¨ Ο πρώτος νόμος του ιστορικού που του επιβάλλεται είναι να μη ΤΟΛΜΑ να λέει τίποτα όταν ξέρει ότι αυτό είναι ΛΑΘΟΣ και ο δεύτερος να ΤΟΛΜΑ να λέει ότι πιστεύει αληθινό¨
β. Να αντιστέκεται στις δικές του προκαταλήψεις, στις προκαταλήψεις των αναγνωστών του και τέλος στις εσφαλμένες εντυπώσεις που καθιέρωσαν οι ίδιοι οι σύγχρονοι του¨ (MICHELET)
γ. Να γράφει την ιστορία του στηριζόμενος σε σοβαρές πηγές, επιστημονικά τεκμηριωμένες και να μην αγνοείται η προφορική παράδοση.
δ. Να γνωρίζει ( ο ιστορικός) ότι «πρώτιστο χρέος του είναι να αναζητά παντού και πάντα την αλήθεια με υπομονή πεισματική» όπως ο Θουκυδίδης πίστευε.

Μελετώντας το βιβλίο οδηγείται κανείς και σε άλλες διαπιστώσεις όπως:
α. Η Μικρασιατική εκστρατεία, παρά την άτυχη της έκβαση, αποτέλεσε μεγάλο στρατιωτικό επίτευγμα ( ήτan πολιτική και όχι στρατιωτική αποτυχία), πράγμα που δεν τονίζεται από τους συγγραφείς.
β. H ιστορούμενη σύγχρονη ιστορία είναι και αξιόλογος και ενδιαφέρουσα και απολύτως διδακτική για την συναγωγή πολυτίμων συμπερασμάτων για την περαιτέρω πορεία του Ελληνικού Έθνους. Αλλά για την συναγωγή συμπερασμάτων προϋποτίθεται γνώση της ιστορίας και ειλικρινής πρόθεση για την αναγραφή της αλήθειας, την οποία οι συγγραφείς στερούνται ή παραποιούν.
γ. Η σαφής επιχειρούμενη προσπάθεια προώθησης της πολιτικής προσέγγισης και της μονομερούς προώθησης του πνεύματος καταλλαγής με τους βαλκάνιους γείτονες, οδήγησε τους συγγραφείς σε ανακρίβειες οι οποίες εν πολλοίς είναι αδικαιολόγητες.

Θα τελειώσουμε με την υπόμνηση ότι:
α. ¨Η ιστορία είναι ο μάρτυρας των εποχών, η δάδα της αλήθειας, η ζωή της μνήμης, ο δάσκαλος του βίου, ο αγγελιοφόρος της μεγάλης αρχαιότητας¨ (ΚΙΚΕΡΩΝ)
β. Η γνώση της Ιστορίας των νεότερων χρονών του Έθνους μας από την νέα γενιά των Ελλήνων, αποτελεί πηγή ζωής για το ΠΑΡΟΝ και δίδαγμα ζωοποιό για το ΜΕΛΛΟΝ, ιδιαίτερα αυτή την εποχή της συγχύσεως. Επίσης είναι «θεματοφύλακας των μεγάλων πράξεων όλων εκείνων που θυσίασαν την ζωή τους για την ελευθερία αυτού του τόπου, μάρτυρας για το ΠΑΡΕΛΘΟΝ, παράδειγμα προς ΜΙΜΗΣΗ για το ΠΑΡΟΝ, και σύμβουλος μας ανεκτίμητος για ό,τι αφορά το ΜΕΛΛΟΝ». (ΘΕΡΒΑΝΤΕΣ)

Αναφερθήκαμε επιλεκτικά σε μια μικρή επιλογή των σπουδαιότερων ανακριβειών του βιβλίου.

Όταν κανείς αναγνώσει με προσοχή θα ανακαλύψει και άλλες ιστορικές ανακρίβειες και λάθη, γεγονός που αποδεικνύει όλα τα παραπάνω και οδηγούμεθα εύκολα στο συμπέρασμα ότι «ολόκληρο το βιβλίο αποτελεί μια έντεχνη και ανεξήγητη προσπάθεια απόκρυψης, αλλοίωσης και παράθεσης με ανακριβή και διαστρεβλωμένο τρόπο των κορυφαίων ιστορικών γεγονότων της Νεότερης Ιστορίας μας». Η παραποίηση της Ιστορίας των νεοτέρων και συγχρόνων χρόνων, απενοχοποιεί τον τουρκικό εθνικισμό, αποσιωπά όλες τις μέχρι τούδε απηνείς Διώξεις του Μικρασιατικού Ελληνισμού και δεν βοηθά τα Ελληνόπουλα στην εξαγωγή των ορθών συμπερασμάτων.

Tου Ευαγγελίδη Ανδρέα, Υπτγου ε.α Γεν. Γραμματέα ΔΣ/ ΣΕΕΘΑ

16η Μαρτίου 2007

Χωμάτινος
19/03/2007, 00:22
Αυτό που με διαολίζει περισσότερο είναι η θέση αρκετών "διακεκριμένων" πάπαρδων που ισχυρίζονται ότι τα παιδιά αυτής της ηλικίας δεν είναι προσδέξιμα ιστορικών λεπτομερειών :mad:

Αυτό που δεν μας λένε είναι ότι προλειένουν το έδαφος γιά να τα ταΐσουν ιστορικές ανακρίβειες στις επόμενες τάξεις :a023:

Αυτό που δεν συνειδητοποιούν μέσα στην απέραντη βλακεία τους, είναι ότι το "σκάλισμα" της ιστορίας αφήνει ίχνη :winka:

Xrider
19/03/2007, 13:22
Ται εγω θα σου κανω μονο μια ερωτηση....
Ποιος πιστευεις οτι υποκινει αυτα που λες,με αποτερο σκοπο να καταφερει τι?
Τα ιδια ακριβως γινονται σε ΟΛΟ τον κοσμο.

Μου αρεσε η εκφραση Νεο Κλιμα...καααλοοοοο!

megatim
19/03/2007, 13:54
Κοιτάξτε, ή θα προσπαθήσουμε να μοιάσουμε στους λαούς που αυτή τη στιγμή θαυμάζουμε ή θα επιμείνουμε ελληνικά. Τα βιβλία της ιστορίας που διδάχθηκα εγώ ήταν ελεεινά. Αποκρυπταν όσα γεγονότα ήταν δυσάρεστα για το έθνος και την χώρα. Οπότε κανείς στην ηλικία μου δεν αξίζει να προσπαθήσει να διατηρήσει το παρών καθεστώς. Γιατί έτσι διαιωνίζεται η ανακρίβεια. Και εξάλλου πόσοι Έλληνες πάνε στην Εκκλησία επειδή το νιώθουν, επειδή το έχουν ανάγκη; Σίγουρα οι λιγότεροι. Η ιστορία της Ελλάδος αυτή τη στιγμή είναι η ιστορία της Ορθοδοξίας. Σε 100 χρόνια μπορεί να μην υπάρχει καν η "αίρεση" της Ορθοδοξίας, επειδή εμείς το επιλέγουμε με την καθημερινότητά μας. Πρέπει λοιπόν να αλλάξει και η ιστορία, να γίνει έτσι ώστε να μης μας δισάσκει το μίσος για όλους τους γειτονικούς λαούς και κάθε άλλη θρησκεία. Όποιος επιλέγει να διατηρηθούν τα βιβλία της ιστορίας που έχουμε, είναι σαν να λέει πως ο εθνικιστικός και θρησκευτικός παροξυσμός που λαμβάνει χώρα στην Τουρκία είναι δικαιολογημένος, θεμιτός και αξίζει υποστήριξης. Εξάλλου και αυτοί προσπαθούν να κρατήσουν την ιστορία τους και τη θρησκεία τους απαράλλαχτη. Μικρή σημασία έχει αν μεγαλώνουν και μισούν θανάσιμα τους έλληνες.

zireous
20/03/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
...

Μελετώντας ακόμα βαθύτερα το βιβλίο, διαπιστώνει κανείς πως οι συγγραφείς στερούνται των εφοδίων εκείνων που πρέπει να κατέχει ένας ιστορικός που καλείται να συγγράψει την Ιστορία της Πατρίδος του.

Δηλαδή : α. Να τον διακρίνει η πνευματική εντιμότητα που κατά τον ΚΙΚΕΡΩΝΑ ¨ Ο πρώτος νόμος του ιστορικού που του επιβάλλεται είναι να μη ΤΟΛΜΑ να λέει τίποτα όταν ξέρει ότι αυτό είναι ΛΑΘΟΣ και ο δεύτερος να ΤΟΛΜΑ να λέει ότι πιστεύει αληθινό¨
β. Να αντιστέκεται στις δικές του προκαταλήψεις, στις προκαταλήψεις των αναγνωστών του και τέλος στις εσφαλμένες εντυπώσεις που καθιέρωσαν οι ίδιοι οι σύγχρονοι του¨ (MICHELET)
γ. Να γράφει την ιστορία του στηριζόμενος σε σοβαρές πηγές, επιστημονικά τεκμηριωμένες και να μην αγνοείται η προφορική παράδοση.
δ. Να γνωρίζει ( ο ιστορικός) ότι «πρώτιστο χρέος του είναι να αναζητά παντού και πάντα την αλήθεια με υπομονή πεισματική» όπως ο Θουκυδίδης πίστευε.

...

Το πρόβλημα είναι ότι η πνευματική εντιμότητα σπάνια συναντάται, ενώ ακόμα και στον Ηρόδοτο μπορείς να βρείς (τα αναμενόμενα ίσως) υποκειμενικά στοιχεία που δέν παίζει δυνατότητα εξακρίβωσης του πόσο αληθεύουν.

Εγώ τις γουστάρω πολύ τις ιδιαιτερότητες όλων των λαών (ακόμα καί σε θρησκευτικό επίπεδο -μή κοιτάς τί έχω γράψει για όλες τους σε άλλα ποστ-, αλλά με μέτρο). Η λογική όμως πρέπει να σε φρενάρει κάπου, δεν μπορείς να είσαι σοβαρός άνθρωπος και να κοιτάς έναν άγνωστο σαν εγκληματία επειδή είναι Τούρκος, άθεος, ή μπλέ...


Προσωπική μου άποψις είναι ότι τα παιδιά πρέπει να εκπαιδεύονται και να ασκούν τη κριτική τους ικανότητα (δε ξαναβάζω λινκς, ψάχτε στο google), στην ομαδική εργασία, αλλά καί στις τέχνες από νωρίς (χωρίς τα περίεργα ομοφυλοφυλίζοντα τερτίπια των αρχαίων), που σημαίνει ότι θα έχουν ξεκάθαρα μυαλά και λιγότερα μπερδέματα στο κεφάλι τους.

Και φυσικά αυτό είναι ουτοπία, γιατί μαντέψτε ποιον θα κλωτσάγανε πρώτον... Αλλά οι περισσότεροι (καί από σας) απλά κλείνετε τα μάτια σε ότι στραβό βλέπετε από νωρίς, και μετά είναι πολύ αργά.

Η παιδεία έχει καταντήσει να είναι απλά μία υποταγή στο να επιλέξεις το μελλοντικό σου επάγγελμα από νωρίς και τίποτα άλλο, και δυστυχώς αντί να κάνουν καταλήψεις γι' αυτό οι σημερινοί φοιτητές , δέχονται το ρόλο τους και γίνονται καί αυτοί αργότερα κομμάτια της υπέροχης κοινωνίας μας...

tai
20/03/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


Εγώ τις γουστάρω πολύ τις ιδιαιτερότητες όλων των λαών (ακόμα καί σε θρησκευτικό επίπεδο -μή κοιτάς τί έχω γράψει για όλες τους σε άλλα ποστ-, αλλά με μέτρο). Η λογική όμως πρέπει να σε φρενάρει κάπου, δεν μπορείς να είσαι σοβαρός άνθρωπος και να κοιτάς έναν άγνωστο σαν εγκληματία επειδή είναι Τούρκος, άθεος, ή μπλέ...αν δεν ανεχθώ την ιδιαιτερότητα του άλλου δεν θα ανεχθεί και αυτός την δικιά μου αρα με συμφέρει κατά βάθος η ανεκτικότητα.


Προσωπική μου άποψις είναι ότι τα παιδιά πρέπει να εκπαιδεύονται και να ασκούν τη κριτική τους ικανότητα (δε ξαναβάζω λινκς, ψάχτε στο google), στην ομαδική εργασία, αλλά καί στις τέχνες από νωρίς (χωρίς τα περίεργα ομοφυλοφυλίζοντα τερτίπια των αρχαίων), που σημαίνει ότι θα έχουν ξεκάθαρα μυαλά και λιγότερα μπερδέματα στο κεφάλι τους. σύμφωνοι. αλλά ενα μικρο παιδί, πρέπει πρώτα να μαθει τη βάσει, να μάθει το μέτρο και μετά να εκτεθεί σε 'περίεργες' απόψεις. Αλλιώς όχι μόνο δεν θα αναπτύξει κριτική σκεψη , αλλά θα μπερδευτεί χειρότερα και θα επηρεαστεί απο κακόβουλους 'ιστορικούς'

.

tai
20/03/2007, 23:19
Οταν ενα βιβλίο αποκρύπτει γεγονότα που έγιναν ειναι κακό και ' προλειαίνει το έδαφος για την εκμετάλλευση των παιδιών στης πιο πάνω τάξεις.
ΣΩΣΤΌΤΑΤΟ
Ενα βιβλίο ιστορίας πρέπει να δίνει καλά παραδείγματα στα μικρά παιδιά. Να τα διαπαιδαγωγεί παραδειγματίζοντας τα με ανθρώπους που θυσίασαν κάτι από αυτούς για το καλό του συνόλου.
Μεγαλώνοντας, πρέπει να τα παραδειγματίζει, αποτρεπτικά δείχνονταν ανθρώπους που έκαναν κακό στο σύνολο προς ίδιον όφελος. Πείτε μου που ακριβώς κάνει κάτι τέτοιο αυτό το βιβλίο???

Η ιστορία είναι γραμμένη για να περιγράφει πολέμους επι το πλείστον. Αν ένα παιδί δεν μάθει το αίτιο, πως θα κατανοήσει το αιτιατό ώστε να μην ξανακάνει το ίδιο λάθος???
Αλλαγή στα βιβλία να μην έχουμε μίση. Οχι και να μην έχουμε μνήμη. Ας μην βγάλουμε παιδιά που θα πρέπει να ξαναζήσουν την ιστορία μας για να την μάθουν. Ας μην ξανακάνουν τα ίδια λάθη.Ας μην ξαναχρειαστούμε ούτε ήρωες ούτε Εφιάλτες.
Και αυτό γίνεται με πλήρη περιγραφή και όχι με επιλεκτική.:wave2:

TROOPER
21/03/2007, 00:22
αλλη μια τζαμπα κουβεντα κατ εμε.

η ιστορια ειναι 1 θεμα που με αφηνει παγερα αδιαφορο μια και δεν ειναι ΑΛΗΘΙΝΗ !!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ...

τα παιδια μας η τα εγγονια μας θα μεγαλωσουνε με την αλλαγμενη ιστορια που θα περασει στα νεα βιβλια.ποιος μου λεει ρε μαγκες οτι η ιστορια που εμαθα εγω η εσεις δεν ειναι μια αλλαγμενη ιστορια σε σχεση με τα πραγματικα γεγονοτα???????

η ιστορια παιδες ειναι ενα πιατο φαι που μας ταιζουνε χωρις να ξερουμε!!!!

εμεις μαθαμε μια ιστορια.οι παπουδες μας μαθανε μια αλλη και τα εγγονια μας θα μαθουνε μια αλλη.

την αληθινη δεν την ξερει κανενας!!!!

tai
21/03/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αλλη μια τζαμπα κουβεντα κατ εμε.

η ιστορια ειναι 1 θεμα που με αφηνει παγερα αδιαφορο μια και δεν ειναι ΑΛΗΘΙΝΗ !!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ...

τα παιδια μας η τα εγγονια μας θα μεγαλωσουνε με την αλλαγμενη ιστορια που θα περασει στα νεα βιβλια.ποιος μου λεει ρε μαγκες οτι η ιστορια που εμαθα εγω η εσεις δεν ειναι μια αλλαγμενη ιστορια σε σχεση με τα πραγματικα γεγονοτα???????

η ιστορια παιδες ειναι ενα πιατο φαι που μας ταιζουνε χωρις να ξερουμε!!!!

εμεις μαθαμε μια ιστορια.οι παπουδες μας μαθανε μια αλλη και τα εγγονια μας θα μαθουνε μια αλλη.

την αληθινη δεν την ξερει κανένας!!!!

Ο προπάππους μου είπε στον πατέρα μου ιστορίες για την επανάσταση (1821)και μετά. Απο της περιγραφές του παππού μου και άλλων συνομηλίκων του, έμαθα την ιστορία από το 1907 έως το 1950. Περιελάμβανε θηριωδίες των εκατέρωθεν πλευρών, πολιτικά πουλήματα, στρατόπεδα εργασίας στην Τουρκία, περιγραφές του σπιτιού που αφήσανε εκεί,τους καλούς γείτονες (Τούρκους) που είχανε, σφαγές των γκιαούρηδων (απίστων) τον ρατσισμό των ελλαδιτών όταν έφτασαν εδώ,και άλλα. Για εμφύλιο, Γράμμο, Μακρόνησο Ικαρία Ωρωπό, από αυτούς που κάνανε εκεί 'διακοπές':( , με έξοδα της κυβέρνησης, Αλλα και απο τους 'νικητές'. Χούντα πολυτεχνίο και μεταπολίτευση, είδα συνέκρινα και έκρινα.
Διασταυρώνοντας την ιστορία (οχι του σχολείου)δεν είδα διαφορές. Ξέρω λοιπόν την νεότερη Ελληνηκή ιστορία απο πρώτο χέρι.
κατάλαβες παλιομαλάκα??










:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
21/03/2007, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ξέρω λοιπόν την νεότερη Ελληνηκή ιστορία απο πρώτο χέρι.
κατάλαβες παλιομαλάκα??
:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

αυτο το πραμα που ολοι τα ξερουνε ολα με συναρπαζει !!!!!!!!!

εγω παλι ενα ξερω....οτι δεν ξερω τπτ !!!!!

καταλαβα ο παλιο-μαλακας.η νεο-μαλακας...οπως θελεις πεστο.αλλα προτιμω να ειμαι μαλακας που αναζητα, αμφησβητει και συγκρουεται παρα αρτηριοσκληρωτικος κολωγερας που εχει παγιωσει τα παντα στο σκατοκεφαλο του!

:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

tai
21/03/2007, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτο το πραμα που ολοι τα ξερουνε ολα με συναρπαζει !!!!!!!!!ε οχι και όλα :blush:το 99.999% μόνο :lol:

εγω παλι ενα ξερω....οτι δεν ξερω τπτ !!!!!καλα αυτο το εχουμε καταλαβει ολοι :smokin:

καταλαβα ο παλιο-μαλακας.η νεο-μαλακας...οπως θελεις πεστο.αυτο μου κάνει!! θα το κρατήσω αλλα προτιμω να ειμαι μαλακας που αναζητα, αμφησβητει και συγκρουεται παρα αρτηριοσκληρωτικος κολωγερας που εχει παγιωσει τα παντα στο σκατοκεφαλο του!
αμα μεγαλώσεις θα καταλάβεις :a024: κολημένε :rotflmao:
:wave2:
:beer: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
21/03/2007, 17:04
αμα μεγαλώσεις θα καταλάβεις κολημένε

αμα ειναι να καταλαβω και να γινω ετσι...προτιμω να ψοφησω με το που θα στειλω αυτο το ποστακι.

οσο για το κολλημενε, να διευκρηνισω οτι δεν εχω ξεχασει μια κουβεντα που καναμε μια πεμπτη βραδυ, πολυ προσφατα αρα το κολημενε....δεν....:cool:

:wave2:

Cpt. Haddock
21/03/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ρε παπάρα, τους εξόριστους λες καραβανάδες??:a31:

:rotflmao: :rotflmao:

Να με συμπαθάτε αγαπητέ αλλα εγώ αυτό διάβασα..


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Υπτγου ε.α Γεν. Γραμματέα ΔΣ/ ΣΕΕΘΑ

Για μένα καραβανάς είναι. Και, χωρίς να τον ξέρω, ο προτελευταίος άνθρωπος που θα περίμενα να με διδάξει αντικειμενική ιστορία

(αφήνω τελευταίους τους παπαδες :lol: :lol: )

Που ακόμα θέλουν να με πείσουν οτι έγινε η τελετή στην Αγ. Λαύρα :rolleyes:

Πιο σταρ τρεκ και μαλακίες... εκεί να δεις "beam me up Scotty" που είπε ο Π.Π. Γερμανός για να μεταβεί σε χρόνο dt απο την Πάτρα στα Καλάβρυτα

Α, ρε πούστη Μπουκαινβίλ με τους μύθους που δημιούργησες και τραβιόμαστε ακόμα...

:sick:

tai
21/03/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να με συμπαθάτε αγαπητέ αλλα εγώ αυτό διάβασα..



Για μένα καραβανάς είναι. Και, χωρίς να τον ξέρω, ο προτελευταίος άνθρωπος που θα περίμενα να με διδάξει αντικειμενική ιστορία
1ον παντου υπάρχουν σωστοί άνθρωποι.2ον αυτόν δεν τον ξέρω αλλά νομίζω οτι εχει δίκιο

(αφήνω τελευταίους τους παπαδες :lol: :lol: )

Που ακόμα θέλουν να με πείσουν οτι έγινε η τελετή στην Αγ. Λαύρα :rolleyes:

Πιο σταρ τρεκ και μαλακίες... εκεί να δεις "beam me up Scotty" που είπε ο Π.Π. Γερμανός για να μεταβεί σε χρόνο dt απο την Πάτρα στα Καλάβρυτα

Α, ρε πούστη Μπουκαινβίλ με τους μύθους που δημιούργησες και τραβιόμαστε ακόμα...:sick: να τελειώσουμε με το άλλο και έρχεται και η 25/3:lol:

TROOPER
21/03/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Α, ρε πούστη Μπουκαινβίλ με τους μύθους που δημιούργησες και τραβιόμαστε ακόμα...

:sick:

ΟΧΙ ΜΥΘΟΥΣ ΗΛΙΑ !!!!!!!!!!!!!!

ΙΣΤΟΡΙΑ !!!!!!!!!!!! :cry:

Cpt. Haddock
21/03/2007, 17:22
Και επειδή ΚΑΘΕ φορά που ανοίγουμε σχετικό θέμα πρέπει να ξαναλέω τα ίδια πράγματα (σα να ειμαι σε loop συνέχεια :lol: ), πάμει άλλη μία.

Δεν είμαι κατα των συμβολισμών, όπως ημερομηνία έναρξης επανάστασης, τελετή Αγ. Λαύρας, κρυφό σχολείο κλπ.

Άλλωστε, όλες οι επαναστάσεις, μολονότι είναι γεγονότα με μεγάλη χρονική διάρκεια, επιλέγουν μια μέρα σαν σύμβολο έναρξης.

Οι γάλλοι πχ έχουν την 14/7 παρόλο που το μοναδικό γεγονός εκείνης της μέρας ήταν η πτώση της Βαστίλλης... ενώ η εξέγερση των "πολιτών" έχει μια διάρκεια ετών.

Έτσι και στα καθ' ημάς. Δέχομαι οτι πρέπει να οριστεί μια ημερομηνία-σύμβολο για να υπάρχει η γιορτή/επέτειος κλπ. Να δεχτώ ακόμα και τη θεώρηση ενός συμβολικού (και ισχυρού για τα θρησκευτικά δεδομένα της εποχής) γεγονότος - την ευλογία των όπλων και των σημαιών

(παρόλο που ποτέ δεν κατάλαβα πως γίνεται ένας θεός να ευλογεί όπλα που σκοτώνουν άλλους αλλα τέλος πάντων).


Αυτό, όμως που ΔΕΝ μπορώ να δεχτώ, ειναι να παρουσιάζεται ένα τέτοιο γεγονός, έξω απο τα όρια του - ωραίου - μύθου και να μπαίνει σε ιστορικά πλαίσια. Εκεί είναι το μπέρδεμα. Αν διδάσκουμε ιστορία, πρέπει να διδάσκουμε ΓΕΓΟΝΟΤΑ και όχι μύθους.

Ναι, έχω πάει στην Αγ. Λάυρα. Μπαίνοντας, προσπάθησα να αναπολήσω την εικόνα και, παρόλο που ήξερα οτι είναι μύθος, δεν σημαίνει οτι δε με συγκίνησε.

Ναι, έχω δει τον πίνακα του Γύζη "Κρυφό Σχολειό". Ξέρω οτι δεν υπήρξε κάτι τέτοιο (τουλάχιστον στη διάσταση που του έδωσε η εκκλησία) αλλά δε σημαίνει οτι ο πίνακας (και το αντίστοιχο σκηνικό στο μουσείο ομοιωμάτων του Βρέλλη) δεν είναι συγκινητικά.



Απλά, ο μύθος, μύθος και η ιστορία, ιστορία.

:wave2: :wave2: :wave2: :beer:

κωλόγερε :lol: :rotflmao: :lol:

tai
21/03/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


(παρόλο που ποτέ δεν κατάλαβα πως γίνεται ένας θεός να ευλογεί όπλα που σκοτώνουν άλλους αλλα τέλος πάντων).δεν ευλογάνε τα όπλα βρε, αλλά τους ανθρώπους να μην απομακρυνθούν πολύ (γιατι όντως ο πόλεμος σε απομακρύνει) από τα διδάγματα του Θεού. Να μείνουν όσο πιο άνθρωποι γίνεται






κωλόγερε ΘΑ :a021:



:lol: :rotflmao: :lol:

hidefnick
21/03/2007, 17:33
Ελληναράδες μου τα συγκεκριμένα βιβλία γράφονται για να δειδαχτούν στα αλβανόφωνα, και όχι μόνο, πολυπολιτισμικά σχολεία μας. Τα σχολεία όπου τα ποσοστά ελλήνων μαθητών είναι κάτω του 50%.

Δεν είναι ρατσισμός το παραπάνω. Απλή στατιστική διαπίστωση.

Οπότε γιατί να δημιουργούμε εντάσεις με άλλους λαούς? Ολα cool και super με τόυς γείτονές μας, και η ζωή συνεχίζετε:wave2: :wave2: :wave2:

zireous
22/03/2007, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Προσωπική μου άποψις είναι ότι τα παιδιά πρέπει να εκπαιδεύονται και να ασκούν τη κριτική τους ικανότητα (δε ξαναβάζω λινκς, ψάχτε στο google), στην ομαδική εργασία, αλλά καί στις τέχνες από νωρίς (χωρίς τα περίεργα ομοφυλοφυλίζοντα τερτίπια των αρχαίων), που σημαίνει ότι θα έχουν ξεκάθαρα μυαλά και λιγότερα μπερδέματα στο κεφάλι τους.

Και φυσικά αυτό είναι ουτοπία, γιατί μαντέψτε ποιον θα κλωτσάγανε πρώτον... Αλλά οι περισσότεροι (καί από σας) απλά κλείνετε τα μάτια σε ότι στραβό βλέπετε από νωρίς, και μετά είναι πολύ αργά.

Η παιδεία έχει καταντήσει να είναι απλά μία υποταγή στο να επιλέξεις το μελλοντικό σου επάγγελμα από νωρίς και τίποτα άλλο, και δυστυχώς αντί να κάνουν καταλήψεις γι' αυτό οι σημερινοί φοιτητές , δέχονται το ρόλο τους και γίνονται καί αυτοί αργότερα κομμάτια της υπέροχης κοινωνίας μας...

Επειδή δε γουστάρω τις μισές παραθέσεις πάρτε ριπλέι το υπόλοιπο...:D

(σιγά μη σε πω κι εγώ κωλόγερο, έχουμε και ένα άλφα γαμημένο επίπεδο)
:rotflmao:

Χωμάτινος
22/03/2007, 18:59
Κανείς μας δεν ήταν παρών σε γεγονότα που συνέβησαν πρίν από την γέννησή του.

Η Ιστορία είναι -τρόπον τινά- η "μνήμη" της ανθρωπότητας και ως τέτοια πρέπει να της επιδεικνύουμε τον πρέποντα σεβασμό. Χωρίς την Μνήμη-Ιστορία οι άνθρωποι θα είμασταν σαν παιδιά που δεν ωριμάζουν ποτέ. Γι' αυτό :a19: στην Ιστορία και κοντά τα χέρια.





Υ.Γ. Ναι! Όντως έχουν θαφτεί πολλά ιστορικά στοιχεία, όμως οι πηγές (κείμενα - αρχαιολογία) είναι τόσες πολλές που η ιστορική αλήθεια δεν κρύβεται με τίποτα :winka:

tai
22/03/2007, 19:53
Πόρισμα της ακαδημίας Αθηνών.
Κάθε μιάμιση σελίδα το βιβλίο έχει λάθη ή παραλήψεις.:eyepop:

stavrogin
23/03/2007, 21:07
Καλο θα ηταν να το διαβαζα αυτο το βιβλιο,για να εχω αποψη.
Οι μεν λενε οτι ειναι καλο βιβλιο συνχρονο,χωρις μυθους.
Οι δε λενε ,αποκρυπτει γεγονοτα

...
Αβυσσος

Υπαρχουν αρκετοι γραφεις για να διαμορφωσουμε αποψη.Μονο το 21' το χω διαβασει απο 5.Οι δυο πολεμησαν (Κασομουλης και Μακρυγιαννης).
Ολοι λιγο ως πολυ ταυτιζονται.Αρα τι να αμφισβητισεις;
Τα σχολικα βιβλια μεχρι τωρα ηταν για τον π......Δεν ειδα την ακαδημια να διαμαρτηρεται.

Η αναζητηση της αληθειας του καθενος μας ειναι ,ηταν παντα ,προσωπικη υποθεση.Τα σχολεια και τα βιβλια διαμορφωνουν πολιτες ,εργατες, ψηφοφορους,..εχουν πολιτικο σκοπο.

Για να βρουμε τι βιβλιο πρεπει να γραψουμε για τα παιδια μας,πρεπει πρωτα να ρωτησουμε τι ανθρωπους θελουμε να μεγαλωσουμε.

Κανενα κρατος,πολυ περισσοτερο το ελληνικο δε θελει ωριμους και παιδευμενους ανθρωπους,ειναι μπελας.
Το θεμα ειναι αν θελουμε θυματα του νεου κοσμου της παγκοσμιοποιησης και της κατα συνθηκη "φιλιας" ή θυματα της ελληνολατρειας.

Ενα τετοιο ερωτημα εμενα με αφηνει αδιαφορο

tai
24/03/2007, 17:58
Το βρήκα και το παραθετω αυτουσιο



Aπαιτώ την άμεση προστασία του υιού μου και την απαλλαγή του από την διδασκαλία και εκμάθηση του ανωτέρω βιβλίου.


Γεώργιος Σπ. Κακαρελίδης
Αλκιβιάδου 16 – 264 42 Πάτρα
Γονεύς & Κηδεμόνας του Οδυσσέως Γ. Κακαρελίδη
μαθητή της Στ’ Δημοτικού του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών

Προς: τον Διευθυντή του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών

Κοιν: (δια της υπηρεσίας):
1. Σύλλογο Δασκάλων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών
2. Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών

Ημ/α: 18-3-2007

ΘΕΜΑ: Απαλλαγή του υιού μου Οδυσσέως Γ. Κακαρελίδη από την παρακολούθηση διδασκαλίας και εκμάθηση του νέου Βιβλίου Ιστορίας της Στ’ Δημοτικού

Αγαπητέ Κύριε Διευθυντά, Κύριοι Συνάδελφοι
σχετικά με το ανωτέρω θέμα, απαιτώ την απαλλαγή του υιού μου- με άμεση ισχύ, για λόγους α) συνταγματικούς, β)παιδαγωγικούς και γ) προστασίας της εθνικής & πολιτισμικής μειονότητος στην οποίαν φαίνεται ότι ανήκω, τους οποίους λόγους επεξηγώ ακολούθως (οι πηγές αναφέρονται στο τέλος):

α) Λόγοι Συνταγματικότητος
Το Σύνταγμα της Ελλάδος ( άρθρο 16 παρ.2) επιτάσσει ότι “ η παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες” [2].

Η ανάπτυξη της εθνικής συνείδησης οδηγεί στο αυτεξούσιο των Ελλήνων πολιτών δηλαδή στην δυνατότητα η Ελληνική πολιτεία αυτοβούλως να νομοθετεί, αποφασίζει, εκτελεί, δικάζει και ασκει την εξουσία στα όρια του Ελληνικού Κράτους και στην ύπαρξη του οποίου οφείλει την αυτεξούσια συλλογική της υπόσταση.

Η διάπλαση των Ελλήνων σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες δια της ιστορίας δεν γίνεται με την αποεθνικοποιητική αντίληψη της ιστορίας (η οποία αποτελεί διαστρέβλωση), γιατί ιστορία είναι διήγηση γεγονότων εν τη αιτιώδη αυτών αλληλουχία και «τα γεγονότα ουκ απογίγνονται». Η διαστρέβλωση οδηγεί στην άλωση συνειδήσεων [1].

Tη συνταγματική επιταγή παραβιάζει το νέο βιβλίο Ιστορίας σύμφωνα με αυτούς τούτους τους συγγραφείς (όταν λόγου χάρη στο βιβλίο για τον δάσκαλο οι συγγραφείς αναδεικνύουν τις παρελθοντικές όψεις με βάση όχι το Σύνταγμα και το Αναλ. πρόγραμμα αλλά με την εκάστοτε «οπτική». Οσο για τον Ιστορικό όλων των εποχών Θουκυδίδη, ουδεμία αναφορά υπάρχει για το τι νομίζει ότι είναι Ιστορία ).

Ομοίως την παραβιάζει και με το περιεχόμενο με συγκεκριμένες αναφορές και με πρόδηλες παρασιωπήσεις [όταν π.χ. λείπει παντελώς η έννοια της πατρίδας και της θυσίας υπέρ αυτής και της ελευθερίας, διδάσκει την ‘καλοπέραση’ των Ελλήνων υπό των οθωμανικό ζυγό κατά παράβαση του Α’ Συντάγματος της Ελλάδος όπου ρητά αναφέρεται η φρικώδης οθωμανική δυναστεία, παρασιωπά την αποφασιστική συμβολή της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Εθνεγερσία, διδάσκει στα μικρά παιδιά ότι κατά την σφαγή και απελπισμένη φυγή των Ελλήνων στη Σμύρνη ‘οι Έλληνες συνωστίζονταν’ απλώς στην προκυμαία, διδάσκει ότι ο «Ευρωπαϊκός πολιτισμός γίνεται ο ιδανικός πολιτισμός για όλου» και την αξία της προτεσταντικής Ηθικής έναντι της καθολικής Εκκλησίας, διδάσκει ότι οι Ελληνες απομάκρυναν από τα ελληνοαλβανικά σύνορα τους Ιταλούς, ‘διχοτομεί’ την Κύπρο, παρασιωπά τον Αττίλα -Νούμερο ΙΙ έστω, καθώς και σωρεία άλλων παραδειγμάτων που μπορείτε να αναζητήσετε τόσο στην εισήγηση της Ακαδημίας Αθηνών, όσο και στην εξαντλητική μελέτη, κεφάλαιο προς κεφάλαιο, του κ. Χρ. Κορκόβελου] [3].

Επίσης το Σύνταγμα στην ακροτελεύτια διάταξή του (άρθρο 120 παρ 2 και 4) κατηγορηματικά διατάσσει ότι “η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία”. Στις σύγχρονες διακρατικές αντιπαλότητες και ισορροπίες βία θεωρείται και η χρήση στρατηγικής ‘μαλακής ισχύος’ [4][7] συνηθέστατα δια των μηχανισμών άλωσης των ‘διανοουμένων’ υπό της προστασίας (που επιγραμματικά λέει ότι εάν καταφέρω να σε κάνω να θέλεις αυτό που θέλω, τότε δεν χρειάζεται να σε αναγκάσω να κάνεις αυτό που δεν επιθυμείς [6].).

Στην σφαίρα του ιδιωτικού βίου και στην ελεύθερη αγορά ιδεών και προϊόντων ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει ή και να διαγράφει την Ιστορία, σύμφωνα με τις αντιλήψεις του και τις επιθυμίες του ή τις εντολές του και τις ιδιορρυθμίες του. Στη Δημόσια Διοίκηση, όμως, απαγορεύεται εκ του Συντάγματος κατηγορηματικά να τις εισαγάγει στην παιδεία των Ελληνοπαίδων εν ονόματι του Ελληνικου Κράτους. Κάθε πράξη της Δημόσιας Διοικήσεως. όπως η διοικητική πράξη εγκρίσεως του εν λόγω βιβλίου και αυτή ακόμη η καθημερινή διδασκαλία του στη Δημόσια Παιδεία, ως πράξη δημοσίων λειτουργών, κρατικών υπαλλήλων, αντίκειται σφόδρα στο Σύνταγμα [1].

Συνεπώς ως πολίτης, υπερασπιζόμενος το Σύνταγμα και την Συλλογική Οντότητα του Ελληνικού Κράτους στην συνέχειά του, δικαιούμαι και υποχρεούμαι επειδή προκύπτει σαφής, πολύ σοβαρή και διαρκής έμπρακτη απειλή κατά της συνταγματικής τάξεως και της εθνικής και θρησκευτικής συνειδήσεως του υιού μου, να απαιτήσω την προσωρινή μέχρι αποκαταστάσεως της συνταγματικής τάξεως, άμεση απαλλαγή του υιού μου από το μάθημα αυτό εφόσον διδάσκεται το συγκεκριμένο βιβλίο.

β) Λόγοι Παιδαγωγικοί
Η διδασκαλία της Ιστορίας σε μικρά παιδιά είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από την Ιστορική έρευνα στα Πανεπιστήμια. Εσείς, ως δάσκαλοι, κάτι θα ξέρετε επ΄αυτού. Στα Πανεπιστήμια η έρευνα της Ιστορίας έχει ως στόχο την ανακάλυψη της αλήθειας. Στα δημοτικά σχολεία η διδασκαλία της ιστορίας έχει πολύ διαφορετικό σκοπό: να διαμορφώσει την ιστορική εθνική συνείδηση και την κοινωνικότητα του παιδιού. Δηλαδή να δημιουργήσει φρόνημα (πάντα κατά το Σύνταγμα) [10]

Στα παιδιά των 11 ετών δεν μαθαίνεις «μέθοδο ιστορικής έρευνας». Μέθοδο μαθαίνεις σε πρωτοετείς φοιτητές και σε τελειόφοιτους Λυκείου. Σε παιδιά 11 ετών δίνεις απαντήσεις και διαμορφώνεις προσωπικότητα. Τα περί ΄διδασκαλίας της μεθόδου χωρίς απόπειρα φρονηματισμού¨ σε παιδιά 11 ετών, δεν είναι ΄σύγχρονη παιδαγωγική. Είναι ακραία άποψη, που κυριάρχησε πρίν 40 χρόνια, δοκιμάστηκε σε πολλές χώρες και απέτυχε παντού. Σήμερα εγκαταλείπεται παντού: Στη Βρετανία (επί κυβερνήσεων Εργατικού Κόμματος) ανακαλύπτουν ξανά τη ΄βρετανικότητα. Εμείς αποδομούμε την ΄ελληνικότητα¨! Στη Γαλλία, τόσο η σοσιαλίστρια Σεγκολέν Ρουαγιάλ, όσο και ο Κεντροδεξιός Νικολά Σαρκοζύ διακηρύσσουν την ανάγκη επιστροφής της πειθαρχίας και των ΄γαλλικών αξιών΄ στα σχολεία. Εμείς απορρίπτουμε τις αξίες, και τις υποκαθιστούμε με ΄πολιτικώς ορθή΄ διαφώτιση.

Βεβαιότητες βεβαίως σπάνια υπάρχουν, όχι μόνο στην Ιστορία αλλά και σε κάθε επιστήμη. Οπως λέει και ο Πρωταγόρας “περί παντός πράγματος δύο εισίν λόγοι αντικειμενοι αλλήλοις”. Ειδικά στην Ιστορία έχουμε γεγονότα που γνωρίζουμε, υποθέσεις για όσα δεν γνωρίζουμε κι ερμηνείες γεγονότων. Έχουμε αλήθειες ανάμικτες με ΄μύθους. Καμία ιστορική θεωρία δεν είναι απαλλαγμένη από υποθέσεις και μύθους. Όποια ΄Ιστορία κι αν διδάξουμε, θα αναπαράγουμε κάποιους μύθους ανάμικτους με πραγματικά γεγονότα. Το ερώτημα είναι τι απ’ όλα αυτά είναι παιδαγωγικά σωστό να διδάξουμε στα παιδιά, ως μια πρώτη προσέγγιση της ιστορίας τους ώστε να τους αναδείξουμε θετικά πρότυπα, να τους καλλιεργήσουμε κοινωνικότητα κι αυτοσεβασμό. Όχι μίσος για τους άλλους. Αλλά ούτε αισθήματα περιφρόνησης για τον εαυτό τους, ούτε αποδόμησης της ιστορικής τους αυτοσυνειδησίας [8].

Ακόμη και οι αναφορές που κάνουν είναι αποστειρωμένες από την αρχαία ελληνική Γραμματεία. Επί παραδείγματι πουθενά δεν αναφέρουν ότι το Αρθρο 1 της διακήρυξης της Γαλλικής Επαναστάσεως είναι ‘μισή’ αντιγραφή της ρήσεως του Αλκιδάμα: ΄Ελευθέρους αφήκεν πάντας Θεός, ουδένα δουλον η φύσις πεποίηκεν. Παράλειψη ίσως γιατί αναφέρεται σε Θεό (δηλαδή Ζωή).

tai
24/03/2007, 17:59
Οι συγγραφείς στις θεωρήσεις τους και στην προσπάθεια θεμελίωσης του Δυτικού Ευρωπαϊκού πολιτισμού θεωρούν πνευματική κίνηση την λογοτεχνία και τις καλές τέχνες. Αλλά η ύπαρξη μεγάλης τέχνης δεν είναι δηλωτική ευνομικώς ιεραρχημένης κοινωνίας , ούτε προσαγορευτική υψηλού πολιτισμού.καμία νύξη για το έργο κάποιων Λαίιμπνιτζ, Ράσσελ, Μαρξ, Οϊλερ, Νεύτωνα, Καρτέσιου. Από την εποχή του Γαλιλαίου, ό,τι λέμε ‘ευρωπαϊκός πολιτισμός’, ανάγεται αποκλειστικά στην επιστήμη. Σε αυτόν δεν ανήκει ούτε η ποίηση , ούτε η ζωγραφική ή το θέατρο. Ανήκει η επιστήμη. Η επιστήμη των Αρχαίων ήταν τόσο προχωρημένη Λογικά, που στην εποχή του Καρτέσιου δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και ήταν σαν να μην υπήρχε. Η ειδοποιός διαφορά μεταξύ της επιστήμης των αρχαίων και αυτής της αναγεννήσεως είναι ότι η δεύτερη στηρίζεται στο πείραμα. Και η διαφορά των λαών σήμερα δεν κρίνεται από την τέχνη τους, παρά μόνο από την συμμετοχή τους στην Επιστήμη [9].

Απουσιάζουν από το βιβλίο παντελώς αναφορές στον Μ. Σοφιανό, Ι. Χατζιδάκη και τις Αλγεβρές τους, στον Βλαστό, τον Ε. Γιαννίδη, ή η προσφορά των Μυστριώτη, Ε. Βούλγαρη, Κούμα, Ασάνη και φυσικά το γεγονός ότι πριν εκατό καί χρόνια οι Ελληνες ήσαν πιό εκσυγχρονισμένοι επιστημονικά απ’ ότι σήμερα. Απουσιάζει φυσικά και η συμβολή των Αράβων.

Τέλος, η δομή του βιβλίου δείχνει πόσο μακράν του δασκάλου της αίθουσας αλλά και του μαθητή, είναι οι συγγραφείς. Στα λίγα λεπτά του μαθήματος ο δάσκαλος είναι υποχρεωμένος να εξετάσει, αναλύσει το νέο κεφάλαιο, αναδομήσει τα ερριμένα δίκην slides, κομμάτια κειμένων, αποσπάσματα, και φωτογραφίες, σε λογικούς συνειρμούς που θα διαγείρουν την σκέψη , θα προβληματίσουν τον Νου, θα κατανοήσουν οι μαθητές τα ρήματα και τις ιδέες και, κατά τους συγγραφείς, θα οδηγηθούν σε προσωπικές πλέον κρίσεις. Η εμπειρία και μόνο των δασκάλων και η σιωπή τους, όπως και για τα νέα βιβλία των μαθηματικών όλων των τάξεων, είναι ιδιαίτερα εκκωφαντική.

γ) Λόγοι προστασίας της εθνικής πολιτισμικής μειονότητος εμού και των παιδιών μου από την παρανομούσα πολιτεία και τα όργάνα της

Επειδή έλκω την καταγωγή από την Ιωνία (Νυν Μικρά Ασία) και οι γεννήτορες μου με μεγάλωσαν με τα νάμματα:
-της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας, που πάνω της βασίσθηκαν οι διάφοροι πολιτισμοί και φιλόσοφοι,
- της Ιστορίας -διαχρονικά, του Ελληνικού Εθνους, κατ’ αιτιώδη αλληλουχία
-της μεταφυσικής που προκάλεσε τον Παρθενώνα , τον Θαλή , τον Πλάτωνα και την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία,
-των παραδόσεων σχετικά με την Πατρίδα και τους ήρωές της συμπεριλαμβανομένων των Λεωνίδα, Θεμιστοκλή, Μεγάλο Αλέξανδρο, Θεοδ. Κολοκοτρώνη, Αθαν. Διάκο, ‘Ανθυπολοχαγό της Αλβανίας’, αλλά και των Δημόκριτο, Πυθαγόρα, Αρίσταρχο, Αρχιμήδη, Ερατοσθένη, Γρηγόριο Παλαμά, Καραθεοδωρή, Παπανικολάου
-των Αθλίων του Βίκτωρος Ουγκώ
-των αναμνήσεων από την μάχη του Σολφερίνο του Ερρίκου Ντυνάν,

Επειδή με έμαθαν κατά την ελληνική παράδοση να εξυμνώ τους ήρωές μας, σεβόμενος και τιμώντας τους εχθρούς μας,

Επειδή τα ίδια νάμματα θέλω ως αυτεξούσιος πολίτης να εμφυσήσω κατ’ απαράβατο δικαίωμά μου στα παιδιά μου,

Επειδή αυτή η εμφύσηση ουδένα νόμο ή δικαίωμα συμπολίτη μου παραβιάζει

Επειδή προσδιορίζεται σαφώς κατά γέννηση, γλώσσα, θρησκεία και ανατροφή η ένταξή εμού και της οικογενείας μου στο Ελληνικό Εθνος και επειδή το κράτος και οι Λειτουργοί του στο θέμα αυτό της Ιστορίας:
-περνούν γνώσεις, υποβάλλουν ιδέες, και επιδιώκουν να αποδιαμορφώσουν την κατά το Σύνταγμα ελληνική εθνική συνείδηση και να συμβάλλουν στη μετατροπή του πολίτη σε προσωρινό κάτοικο, χωρίς ταυτότητα και διασύνδεση με το έθνος, άρα υποκείμενο εξανδραποδισμού από αυτοκρατορικές λογικές τρίτων,
-διαστρεβλώνουν τα γεγονότα και ιδιαίτερα αυτά που εξανάγκασαν τους προγόνους μου σε προσφυγιά,
-παρουσιάζουν τους άλλους λαούς (και τον ελληνικό) με ένα πλήθος ανακριβειών,
-δεν προωθούν την κριτική σκέψη και αναπόφευκτα τα παιδιά μου θα συμφωνούν με τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγουν οι συγγραφείς τους,

και τέλος Επειδή, εκ των πραγμάτων, αποτελώ (με άλλους 5000 περίπου που διαπίστωσα ότι έχουν διαμαρτυρηθεί – Βλ. www.antibaro.gr ), eθνική και πολιτισμική μειονότητα,

επικαλούμενος την προστασία των Υπερεθνικών Αρχών και Οργανισμών (ΟΗΕ, Ε.Ε κλπ) και του Συντάγματος που προστατεύουν τις Εθνικές, Θρησκευτικές Πολιτισμικές Μειονότητες,

απαιτώ την άμεση προστασία του υιού μου και την απαλλαγή του από την διδασκαλία και εκμάθηση του ανωτέρω βιβλίου.

Επειδή κατανοώ το θέμα της αδυναμίας του 9ου Δημ. Σχολείου να παρέχει προστατευμένο χώρο παραμονής μαθητών εκτός αιθουσών διδασκαλίας, επιτρέπω την παραμονή του εντός της αιθούσης με τον όρο να του διατεθεί για ανάγνωση το παλαιό βιβλίο Ιστορίας.

Με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος μου για αποζημίωση λόγω ηθικής και ουσιαστικής βλάβης



Γεώργιος Σπ. Κακαρελίδης
τηλ 2610-453516
κιν 6944-795086
e-mail: gkakarel@teipat.gr


21η Μαρτίου 2007

tai
24/03/2007, 18:02
Ο Μίκης Θοδωράκης, τα είπε όλα σε προχθεσινό άρθρο του, καταγγέλλοντας, με το μοναδικό δικό του τρόπο, τον «ψεύτικο μανδύα της δήθεν προοδευτικότητας»...
Το πιο ανησυχητικό, ωστόσο, είναι ότι καθόμαστε και το ..«διαπραγματευόμαστε»! Τι ακριβώς «διαπραγματεύεται» ο ελληνικός λαός, η κυβέρνησή του, η Πολιτεία; Την αλλαγή ενός σχολικού εγχειριδίου; Και με ποιούς το διαπραγματεύεται; Με τη «συγγραφική ομάδα» του; Είμαστε στα καλά μας;
Η κα. Γιαννάκου παραδέχθηκε ότι πολλές «αστοχίες» επισημάνθηκαν πριν εκδοθεί το βιβλίο, αλλά η συγγραφική ομάδα αρνήθηκε να τις διοθρώσει!
Αραγε, οι αστοχίες περιλαμβάνουν και την φράση ότι οι Έλληνες ..«συνωστίζονταν» στο λιμάνι της Σμύρνης τον Αύγουστο του 1922;
Αν τέτοιες «αστοχίες» επισημάνθηκαν εγκαίρως, αλλά δεν διορθώθηκαν, τότε δεν πρόκειται για αστοχίες. Πρόκειται για συγκροτημένη άποψη που διαπερνά ολόκληρο το «βοήθημα». Το οποίο, είναι ακατάλληλο και πρέπει να αποσυρθεί αμέσως.
Τι νόημα έχει να λέμε ότι «μόνη αρμόδια να αλλάξει το βιβλίο είναι η συγγραφική ομάδα του», όταν παραδεχόμαστε ότι μέχρι τώρα αρνήθηκε κάθε αλλαγή;
Η ελληνική κυβέρνηση ξέρουμε τι εκπροσωπεί: το λαό και την συντεταγμένη πολιτεία, άρα και το Σύνταγμα (που επιτάσσει την εμπέδωση εθνικής συνείδησης στους νέους). Η συντακτική ομάδα τι ακριβώς εκπροσωπεί;
Συμπαθής η κα Γιαννάκου, αλλά τι θέλει να πεί; Μήπως ότι δεν υπάρχει πια υπουργείο Παιδείας κι ολόκληρος ο ελληνικός λαός είναι στο έλεος μιας ομάδας ημιμαθών «φωταδιστών», απέναντι στους οποίους ξεσηκωθήκαμε όλοι - μικροί, μεγάλοι, αριστεροί, κεντρώοι και δεξιοί - από το Μίκη Θοδωράκη μέχρι τον Κώστα Ζουράρη κι από την Ακαδημία Αθηνών μέχρι τον σκιτσογράφο Στάθη;
Η συντακτική ομάδα προσπαθεί να υποβαθμίσει το εθνικό στοιχείο από την την αυτοσυνειδησία των παιδιών μας. Μήπως η κα Γιαννάκου ομολογεί ότι έχει καταλυθεί και η λαϊκή κυριαρχία στο πολίτευμά μας;

Cpt. Haddock
24/03/2007, 18:31
α) Χέσε με με τον Θοδωράκη που όσο γερνάει μάλλον δε ξέρει που να κοιτάξει :rotflmao:

β) Αμα είναι ο κάθε γονιός να ζητάει εξαίρεση απο μαθήματα επειδή έτσι του κ@λωσε, γ@μα τα :lol:




(ξανά)κωλόγερε :lol: :rotflmao: :lol:

stavrogin
24/03/2007, 19:31
Λιγα με το Θωδορακη τον μεγαλο συνθετη μας,εργα του μεταξι αλλων "ο υμνος της νεολεας του Μεταξα"(γεγονος) το αξιον εστι και πολλα αλλα:rotflmao:


Νταξει το βιβλιο πρεπει να λεει χοντραδες

tai
24/03/2007, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(ξανά)κωλόγερε :lol: :rotflmao: :lol:
με ζηλεύεις που είμαι ωραίος άντρας και τσαχπίνης Ε?:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:

Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Λιγα με το Θωδορακη τον μεγαλο συνθετη μας,εργα του μεταξι αλλων "ο υμνος της νεολεας του Μεταξα"(γεγονος) το αξιον εστι και πολλα αλλα:rotflmao:
Νταξει το βιβλιο πρεπει να λεει χοντραδες για να σαλτάρουν όλες οι πλευρές, μάλλον!