PDA

View Full Version : Αντικατάσταση χαλασμένης πινακίδας



xtapodias
19/03/2007, 07:53
Ρε γαμώτο από χθες το απόγευμα βρίζω. Πλένω τη μηχανή και διαπιστώνω ότι η πινακίδα ταψί που μου έδωσαν οι μαλάκες του υπουργείου, έχει ρωγμές στο σημείο γύρω από τις βίδες. Με μια καλύτερη ματιά βλέπω οτι δεν έχει απλά σπάσει το χρώμα όπως στην αρχή νόμιζα, αλλά έχει κάνει χαρακιές και είναι έτοιμη να σπάσει. Αυτό προφανώς έγινε από τον αέρα. Λέω να την αλλάξω αλλά έχω δύο προβλήματα. Δεν ξέρω τι διαδικασία χρειάζεται και πόσα μεροκάματα για να το καταφέρω και οτι στην πινακίδα έχω κολλήσει και το σήμα. Λέτε να την κουτσοεπισκευάσω και να κρατήσω το ταψί;

Τι να πω

Λεωνίδας
19/03/2007, 08:34
πας σε μια ΔΟΥ κόβεις ένα παράβολο 30? για αντικατάσταση πινακίδας
πας σ' ένα ΚΕΠ δίνεις τη φθαρμένη και την άδεια
σε παίρνουν τηλέφωνο και σου δίνουν φρέσκια μικρή (όχι ταψί) και νέα άδεια, με άλλο νούμερο

για το σήμα των τελών δεν ξέρω :look:

costas81
19/03/2007, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πας σε μια ΔΟΥ κόβεις ένα παράβολο 30? για αντικατάσταση πινακίδας
πας σ' ένα ΚΕΠ δίνεις τη φθαρμένη και την άδεια
σε παίρνουν τηλέφωνο και σου δίνουν φρέσκια μικρή (όχι ταψί) και νέα άδεια, με άλλο νούμερο

για το σήμα των τελών δεν ξέρω :look:


Λεω εισαι σίγουρος ότι δεν χρειάζετε τίποτα άλλο?

fantacid
19/03/2007, 09:12
πανε παρε ενα plexyclass στις διαστασεις της πινακιδας κ θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο, τουλαχιστον οτι δε θα μαδησει!

αλλιως κανεις οτι γραφει ο λεω!

Λεωνίδας
19/03/2007, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Λεω εισαι σίγουρος ότι δεν χρειάζετε τίποτα άλλο? με βάζεις και ψάχνω (http://www.kep.gov.gr/PDFDocuments/0160.pdf) :rolleyes:

:wave2:

OzZzZzY
19/03/2007, 09:41
το μονο καλο ειναι οτι οι πινακιδες μικρυναν!!
ειχαι σχεδον ισες με τις παλαιες διαστασεις!
αντιο ταψια!!:wave2:

bartlal
19/03/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
με βάζεις και ψάχνω (http://www.kep.gov.gr/PDFDocuments/0160.pdf) :rolleyes:

:wave2:

apo 13Φ τι περιμενεις? :winka:

paramedic
19/03/2007, 12:36
Παιδιά υπάρχουν ακόμα κάποιες απο τις παλιές πινακίδες ταψιά. Πριν ένα μήνα πήρα την μηχανή μου και μου έδωσαν ταψι γαμώτο στο υπουργείο στο Ιλιον. Θα περιμένω μισο χρόνο περίπου να σιγουρευτώ οτι δεν έχουν άλλες και μετά θα πάω να την αλλάξω. Σιγουρευτείτε οτι έχουν τελειώσει οι παλιές πριν τις αλλάξετε.

xtapodias
19/03/2007, 13:26
παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια

Καταρχήν αν μου ξαναδώσουν ταψί θα είναι και πολύ μαλάκες αφού η φθορά έγινε για αυτό το λόγο. Κατα δεύτερον (επειδή έχω και άκρη σε ΚΕΠ), θα μπορεί να γίνει κάποια σημείωση για αυτό (δεν είχα και τρελό πρόβλημα με το ταψί) αλλά αφου αυτό δημιουργεί πρόβλημα να μη πηγαίνω για 60ευρω μετά. Κατα τρίτον με το σήμα τι γίνεται; Εγώ εντάξει να δώσω την πινακίδα για αλλαγή αλλά το σήμα το έχω κολλήσει πάνω της. Είχε κανέις παρόμοιο πρόβλημα; Και το άλλο αν αλλάξει ο αριθμός κυκλοφορίας πρέπει να αλλάζω ασφάλειες κλπ. Πόλυ τρέξιμο ρε γαμώτο. Κοιτα ρε που μπλέκω από το τίποτα!

CyBeRseXX
19/03/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια
Εγώ εντάξει να δώσω την πινακίδα για αλλαγή αλλά το σήμα το έχω κολλήσει πάνω της.

Ξεκολα το προσεκτικα κ εχετε στο μαζι με ολα τα χαρτια της μηχανης.

Αν εχεις κ την αποδειξη πληρωμης εισαι κομπλε :)

costas81
19/03/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
με βάζεις και ψάχνω (http://www.kep.gov.gr/PDFDocuments/0160.pdf) :rolleyes:

:wave2:



eisai theos!!!!




:a18: :a18: :a18: :a18:

costas81
19/03/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
apo 13Φ τι περιμενεις? :winka:



giati re si sai kaliteros????




:lol: :lol: :lol:


81348

ledz
19/03/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
Ξεκολα το προσεκτικα κ εχετε στο μαζι με ολα τα χαρτια της μηχανης.

Αν εχεις κ την αποδειξη πληρωμης εισαι κομπλε :)

Εγω που δε το'χω κολλησει πουθενα στη μηχανη ειμαι κομπλε; (εχω πανω μου σημα κ αποδειξη παντα)

By the way αυτο με την πινακιδα το'παθα κι εγω. Μαλλον απ τους κραδασμους και την αδρανεια τις επιπλεον επιφανειας γινεται... :p Παλι καλα μου δωσαν απ'τις "καλες" καινουριες.

Την εδεσα με 4 βιδες και τσιμουχακια για σιγουρια... σιγα μην ξανατρεχω σε ασφαλειες κ κεπ για εξτρα γραφειοκρατεια... The less the better! :beer:

Brolas
19/03/2007, 20:01
Πιο πολύ σημαντική είναι η απόδειξη παρά το σήμα...Αν σου πούν γιατί δεν το έχεις κολλήσει τους λες ότι το κόλλησες π.χ. στον λασπωτήρα,έφαγες μια τούμπα τον άλλαξες και έτσι το σήμα δεν ξανακολλάει.Πρέπει να τους δείξεις όμως την απόδειξη πληρωμής του σήματος.

ledz
19/03/2007, 22:10
Ξερει κανεις αν μπορουν να σε γραψουν οταν δεν εισαι πανω στη μηχανη και δε βρουν σημα;

Γενικα αφηνουν κλησεις πανω στη μοτο; (σηκωνουν γυαλοκαθαριστηρα)

xtapodias
20/03/2007, 14:33
Τελικά για αποφυγή γραφειοκρατίας και μπλέξιμο με ασφαλεις κλπ η πινακίδα επισκευάστικε προσωρινά. Μπήκε από πίσω ένα ίσο σε μέγεθος αλουμίνιο και πριτσινώθηκαν. Αυτή η λύση μέχρι του χρόνου που θα γίνει και η οριστική αλλαγή σε μικρών διαστάσεων πινακίδα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια