PDA

View Full Version : φορολογικές δηλώσεις & μοτο



VRV
19/03/2007, 10:23
Έρχεται ο καιρός για τις φορολογικές δηλώσεις και καθώς είναι η πρώτη φορά που κατέχω μηχανή 600 cc άλλοι μου λένε ότι πρέπει να δηλωθεί και άλλοι όχι (με λογικά επιχειρήματα και οι δυο πλευρές.)

Μπας και ξέρει κανείς στα σίγουρα τι ισχύει? (προφανώς για μηχανές αγορασμένες μετά την κατάργηση του τεκμηρίου).

Thanks!

cityfly
19/03/2007, 10:30
πρέπει να δηλωθεί η αγορά της

πίνακας 5 προσδιορισμός ετήσιας τεκμαρτής δαπάνης

πεδίο 719
δαπάνη για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, διτρόχων κτλ οχημάτων

αναγράφεις εκεί το ποσό και πρέπει να επισυνάψεις κατάσταση με διάφορα στοιχεία
δες το βιβλιαράκι με τις οδηγίες που έρχεται μαζί με τη δήλωση εξηγεί τι πρέπει να κάνεις

road spirit
20/03/2007, 14:25
τη δηλωνεις κανονικα και δεν εχεις κανενα προβλημα. Εχω δηλωμενες ταυτόχρονα δυο 600αρες και δεν εχω πληρωσει κανενα εξτρα φορο ή προστιμο ή οτιδηποτε. No problem.

SPORAKIAS
20/03/2007, 14:37
οι μηχανες ειναι αφορολογητες αλλα πρεπει εστω να δηλωνονται...:wave2:

Λεωνίδας
20/03/2007, 14:38
Δεν υπάρχει πλέον τεκμήριο διαβίωσης, αλλά υπάρχει η λογική του πόσο δηλώνεις και του πόσο κάνει αυτό που αγοράζεις.
Δηλαδή ο τυχαίος Χ που δηλώνει 11.000? το χρόνο δεν μπορεί να αγοράσει ferrari :rolleyes: γιατί θα τον ρωτήσει η εφορία πού βρήκε και την αγόρασε.


Ότι τη δηλώνεις τη δηλώνεις πάντως νομίζω :wave2:

alfa156
20/03/2007, 16:30
απο οτι μου εχει πει ο λογιστης μου οι μηχανες εξαιρουνται του ποθεν εσχες,δεν τις δηλωνεις καθολου δηλαδη.

Λεωνίδας
20/03/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
απο οτι μου εχει πει ο λογιστης μου οι μηχανες εξαιρουνται του ποθεν εσχες,δεν τις δηλωνεις καθολου δηλαδη. πιθανόν, θα ρωτήσω το λογιστή μου :rolleyes:

gcrook
20/03/2007, 16:55
Σιγα ρε τις βιλες.
Ακου θα ρωτησω τον λογιστη μου....

gixxerpap
20/03/2007, 16:56
κι εγω απ΄οσο ξερω, δεν τις δηλωνεις καθολου!

SF
20/03/2007, 17:01
H φορ. δήλωση συνοδεύεται από ΒΙΒΛΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ! RTFM :D

Ούτε εγώ τις δηλώνω (εγκεκριμένα από το λογιστή μου) και ούτε τεκμήριο έχουν.

H.A.Balafoutre
20/03/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
πρέπει να δηλωθεί η αγορά της

πίνακας 5 προσδιορισμός ετήσιας τεκμαρτής δαπάνης

πεδίο 719
δαπάνη για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, διτρόχων κτλ οχημάτων

αναγράφεις εκεί το ποσό και πρέπει να επισυνάψεις κατάσταση με διάφορα στοιχεία
δες το βιβλιαράκι με τις οδηγίες που έρχεται μαζί με τη δήλωση εξηγεί τι πρέπει να κάνεις

Πίνακας 5 στο πεδίο 719 θα μπεί η αξία της μηχανής μετρητοίς.

Αν είναι με χρηματοδότηση στον πίνακα 6 στο πεδίο 781 θα βάλεις το ποσό που πήρες δάνειο και αφορά μόνον την αγορά μηχανής. Τα καταναλωτικά αποτελούν εισόδημα που φορολογείται. Οπότε και δεν μπαίνουν.

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.

Ούτε προκαταβολές ούτε τίποτα. Η διαφορά των 2 αυτών ποσών αν είναι μεγαλήτερη από το δηλωθέν εισόδημα μείον τις δαπάνες τότε έχεις τεκμήριο αγοράς (που βρήκες τα λεφτά δηλαδή) κι όχι διαβίωσης. Αν όχι.....δε πα να έχεις και 100 MV Agusta F4 (Tamburini η Senna) στο σπίτι σου....κανένας δεν πρόκειτε να ασχοληθεί.

edit.....κοίτα να δεις που το ξέχασα. Γι'αυτό το έβαλα το quote. Σωστά τα έγραψες.....

VRV
20/03/2007, 19:17
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Το εν λόγω βιβλιαράκι (με τις οδηγίες που έρχεται μαζί με τη δήλωση) παρόλο που αναφέρει προς δήλωση αυτοκίνητα, τζιπ, κότερα, jet ski κτλ με μια γρήγορη ματιά που έριξα, ευκρινώς μοτοσικλέτα ή έστω επιβατικό όχημα δε βρήκα να αναφέρει πουθενά. Θα το ξανακοιτάξω πιο προσεκτικά!

crs-k
20/03/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
απο οτι μου εχει πει ο λογιστης μου οι μηχανες εξαιρουνται του ποθεν εσχες,δεν τις δηλωνεις καθολου δηλαδη.


+1


ΔΕΝ την δηλωνεις, εκτος απο την αγορα της (αν εχει γινει μεσα στο οικονομικο ετος της δηλωσης)! :wacko:

H.A.Balafoutre
20/03/2007, 20:23
Ναί παιδιά, μόνον τα ποσά δηλώνωντε, αφού αυτό έχει σημασία.

Δεν υπάρχει χώρος και πεδιό για να γραφούν τα στοιχεία της μηχανής κατά τα πρότυπα των Ι.Χ. αυτοκινήτων.

Μην σας απασχολεί το θέμα. Δεν υπάρχει λόγος.

xtapodias
20/03/2007, 21:13
καταρχήν σε τυχων μεταβίβαση μοτοσυκλέτας δεν απαιτείται να την έχεις δηλώσει όπως συμβαίνει με τα αυτοκίνητα. Κατα δεύτερον το τεκμήριο της αγοράς υπάρχει και κανονικά θα έπρεπε να δηλωθεί το ποσό που δαπανήθηκε για την αγορά. Αλλα αν πχ βγάζεις 15000 το χρόνο για πέντε χρόνια συγκεντρώνεις ένα κεφάλαιο των 75000 που μπορείς να αναλώσεις για σημαντικότερες και από το νόμο υποχρεωτικές να δηλωθούν αγορές (πχ σπίτι). Αν εσυ δηλώσεις το gsxr σου πχ που αγορασες 15000 αναλώνεις το κεφάλαιο σου και θα σου μείνουν 15000 λιγότερες για να δικαιολογίσεις άλλες αγορές. Σαφώς ποτέ δεν πρόκειτε να θεωρηθείς φοροφυγάς ή οτιδήποτε, άσε που ποτέ κανέις εφοριακός δεν θα ασχοληθει με την αγορά αυτή. Οποιος δηλώνει τα ποσά που δαπάνησε για την απόκτηση μηχανής συμπληρώνει απλά σωστά και νόμιμα τη δήλωση του, όχι όμως και έξυπνα. ;) ;)

road spirit
20/03/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
τη δηλωνεις κανονικα και δεν εχεις κανενα προβλημα. Εχω δηλωμενες ταυτόχρονα δυο 600αρες και δεν εχω πληρωσει κανενα εξτρα φορο ή προστιμο ή οτιδηποτε. No problem.

παράληψη μου - και όπως σωστά αναφέρουν μετα οι συμφορουμιτες - εννοούσα ότι είναι δηλωμένη η αξία αγοράς τους, το ποσό που δαπανείται. Τα στοιχεία των μοτο δεν δηλώνονται πουθενά