PDA

View Full Version : Η πρώτη μου χωμάτινη εμπειρία...



Elektra
19/03/2007, 11:46
Παραδόξως εχω το μηχανάκι -TTR 250- 10 μηνες περιπου τωρα, αλλα δεν ειχα καταφερει να παω ουτε μια ωραια εκδρομη γιατι απο τους 10 μηνες ουσιαστικα ειμαι πανω στο μηχανακι περιπου 3 γιατι η θα ειναι στο συνεργειο, η παρκαρισμενο κατω απο το σπιτι μου γιατι δεν εχω λεφτα για συνεργειο, η θα λειπω και τελος παντων ειχαν σπασει τα νευρα μου γιατι αμα την ηθελα τη μηχανη για να πηγιανοερχομαι στη σχολη μονο, καλυτερα να ειχα αγορασει παπακι...

Τελος παντων, πριν 2 βδομαδες λοιπον -ημερα Κυριακη- γινοταν λιγο εξω απο το ηρακλειο πανελληνιο πρωταθλημα scramble και κανονισα με μια παρεα και πηγαμε να δουμε. Η διαδρομη ειχε λιγο χωμα, πολυ βατο, και γουσταρα γιατι δεν ειχα ξαναοδηγησει σε χωμα ποτε.
Ο αγωνας ηταν πολυ ωραιος, και οταν γυρισα σπιτι το μεσημερι, μαζευτηκαν κατι φιλαρακια κατω απο το σπιτι μου για να πανε εντουραδα. Λεω κι εγω "ΕΡΧΟΜΑΙ!!!".

Ημασταν 5 ατομα με 4 μηχανες, το ΤΤR, ενα DR, ενα Transalp κι ενα XR. Ξεκιναμε λοιπον και παμε προς κατι χωρια εξω απο το ηρακλειο. Μας οδηγουσε ο τυπος με το XR ο οποιος ηξερε τα μονοπατια και μας πηγε σε κατι πολυ ωραιες διαδρομες τις οποιες ομως δεν μπορεσα να ευχαριστηθω και πολυ γιατι τρεχανε και ημουνα με την ψυχη στο στομα να τους προλαβαινω... Τα μονοπατια πρεπει να πω οτι δεν ηταν παιχνιδακι αλλα το παλευα οσο μπορουσα...

Καποια στιγμη λοιπον μπαινουμε σε εναν παραδρομο με πολυ αποτομη κατηφορα και πετρες (προφανως κανεις δεν εδωσε σημασια οταν ειπα οτι ειναι η πρωτη μου φορα σε χωμα...) και βλεπω το DR μπροστα μου να εχει μπλοκαρει το τροχο πισω και να συνεχιζει να γλυστραει. Λεω ωχ, τωρα θα πεσει, τωρα θα πεσει, παταγα κι εγω τα φρενα και δεν σταματουσε με τιποτα. Καποια στιγμη μου φευγει ο κωλος και παταω το αριστερο ποδι κατω για να την κρατησω και η ατιμη μου επεσε πανω στον αστραγαλο. Ο πονος ηταν απεριγραπτος. Το μηχανακι δεν ειναι και βαρυ αλλα 125 κιλα ολα πανω στον αστραγαλο δεν ηταν και ασημαντα.

Εχω μεινει κατω λοιπον αγκαλια με την μηχανη και κρατιεμαι να μην ουρλιαξω απο τον πονο -απαραδεκτο μεσα σε αγοροπαρεα- και σταματαει το Transalp απο πισω μου κι ερχοναι τα παιδια να βοηθησουν. Δεν μπορουσα να κουνησω το ποδι μου με τιποτα κι εκεινη τη στιγμη νομιζα οτι ειχε σπασει σε 3 διαφορετικα μερη λογω του πονου!
Τελος παντων, αραζουμε λιγο εκει περα να ηρεμησω και αποφασιζουμε να αφησουμε τη μηχανη μου εκει, να ανεβω εγω σε καποιον αλλον γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να οδηγησω, να παμε σε ενα γειτονικο χωριο και να επιστρεψουν 2 μετα να παρουν το μηχανακι μου.

Κατεβαινω λοιπον εγω κατω προς τα υπολοιπα μηχανακια κουτσαινοντας κι εκει που ετοιμαζομασταν να φυγουμε μας φωναζει ο αλλος με το Transalp που ηταν σταματημενος πιο πανω. "Τι ναι ρε?" του φωναζουμε "Ελατε επεσα κι εγω και δεν μπορω να τη σηκωσω μονος μου"...
Πω πω γκαντεμια σκεφτομαι αλλα τι να κανεις... Ανεβαινουν παλι τα παιδια επανω, τη σηκωνουν και η ριμαδα να μην παιρνει μπροστα με τιποτα! Είχε αρχισει να σκοτεινιαζει, το ποδι μου ειχε αρχισει να ποναει ολο και περισσοτερο και δεν πιστευα την ατυχια μας. Εδω θα μεινουμε αποψε σκεφτομαι... Τελος παντων για να μην τα πολυλογω κανει μια τρελη πατεντα ο αλλος με το XR και τη βαλανε μπροστα.

Πηγαμε στο χωριο, ειχε σχεδον νυχτωσει και ειχε ομιχλη. Ηταν πανεμορφα. Καθισαμε εκει στο καφενειο, γελασαμε παρα πολυ με την κατασταση και ειπαμε οτι θα ηταν ωραια να το κανουμε πιο συχνα. Ας πουμε καθε κυριακη. Πραγματικά δεν μπορω να φανταστω πιο ωραιο χομπυ.
Και μεσα στον πονο μου σκεφτομουν τη χαζη που ημουν που δεν το ειχαμε κανει νωριτερα!

Δυστυχως απο τοτε εχω ακομη το ποδι μου σε ναρθηκα και δεν εχω καταφερει να παω πουθενα παλι, αλλα οποτε θυμαμαι εκεινη τη μερα με πιανει μια ευφορια, μια χαρα. Και παρολο που γι'αυτο αγορασα τη μηχανη, για τετοιες εκδρομουλες, δεν ειχα ιδεα ποσο ωραια ειναι πραγματικα.

Ελπιζω να μην σας κουρασα, αλλα ηταν μια αξεχαστη εμπειρια και ηθελα να την μοιραστω με ανθρωπους που σιγουρα την εχουν ζησει. Την πρωτη εκδρομη με παρεα σε χωμα! Μαζι με ολα τα στραβα και τ'αναποδα, τα γελια και καμια φορα τα κλαματα...!

:wave2:

Nik0s
19/03/2007, 11:49
Φαντάζομαι από εξοπλισμό τίποτα ε ? :rolleyes:

Κατά τ'αλλα, περαστικά, και εύχομαι να γυρίσεις στο χώμα και πάλι, αυτή τη φορά λίγο πιο "ψιλιασμένη" !


:wave2:

Elektra
19/03/2007, 11:53
Καλο μπουφαν και κρανος. Δεν φανταζομουν που θα βρεθουμε, αλλη φορα παντως οπωσδηποτε με μποτες και οχι με All Star!!!!!!
Αλλα τι να κανεις... Αν δεν παθεις, δε θα μαθεις!

:)

sniper
19/03/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elektra
Καλο μπουφαν και κρανος. Δεν φανταζομουν που θα βρεθουμε, αλλη φορα παντως οπωσδηποτε με μποτες και οχι με All Star!!!!!!
Αλλα τι να κανεις... Αν δεν παθεις, δε θα μαθεις!

:)

Mε All-Star?????

Πάλι καλά που δεν χτύπησες ΠΟΛΥ ασχημα να πάθεις, να μάθεις αλλά να μην μπορείς να συνεχίσεις!!!! :nono:

Cpt. Haddock
19/03/2007, 11:58
Αφου πέρασες καλά, αυτό μετράει (κι νάρθηκας μετράει αλλα απο την ανάποδη :lol:


κατα τα άλλα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Elektra
μας πηγε σε κατι πολυ ωραιες διαδρομες τις οποιες ομως δεν μπορεσα να ευχαριστηθω και πολυ γιατι τρεχανε και ημουνα με την ψυχη στο στομα να τους προλαβαινω...

ωραία παρέα :rolleyes:


να φοράς αυτά που πρέπει και να το ευχαριστιέσαι πάντα

:wave2: :beer:

Elektra
19/03/2007, 11:58
Ναι μωρε η χαζη, με All Star... Δεν το ειχα σκεφτει καθολου. Ενταξει ελεγα να προσεχω το κεφαλι μου και το σωμα μου, τα ποδια δεν τα ειχα λαβει υποψιν. Φυσικα με οσους μιλησα μετα το ιδιο μου ειπαν. "Με All Star ρε ζωον????????"

Νομιζω αγνοω πολυ βασικα πραγματα...

Nik0s
19/03/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elektra
Ναι μωρε η χαζη, με All Star... Δεν το ειχα σκεφτει καθολου. Ενταξει ελεγα να προσεχω το κεφαλι μου και το σωμα μου, τα ποδια δεν τα ειχα λαβει υποψιν. Φυσικα με οσους μιλησα μετα το ιδιο μου ειπαν. "Με All Star ρε ζωον????????"

Νομιζω αγνοω πολυ βασικα πραγματα...


Τα πόδια είναι πολύ μα πολύ εύκολο να τα χτυπήσεις σε μια χωμάτινη βόλτα, όσο χαλαρή κι αν είναι, είναι δε ακόμα πιο εύκολο να σου αφήσει "κουσούρι" και να σε ταλαιπωρήσει για πολύ καιρό... :rolleyes:



Προσοχή και σωστό εξοπλισμό πάντα ! :wave2:

sniper
19/03/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elektra
.....

Νομιζω αγνοω πολυ βασικα πραγματα...

Στην αρχή ήταν οι λάσπες....
Μετά εμφανίστηκαν οι δεινόσαυροι...
Οι δεινόσαυροι έγιναν πετρέλαιο....
Ήρθαν οι Άραβες και το έβγαλαν και οι εβραίοι το πουλάνε... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(σοβαρά τωρα.... Διάβασε, ρώτα κλπ.... Οι περισσότεροι εδώ μέσα θα σου πούνε πολλά για χώμα)

(Και καλά εσυ... τα φιλαράκια σου δεν σου είπαν τίποτα ΠΡΙΝ ξκινήσετε; :mad: )

Elektra
19/03/2007, 12:06
Άσε ρε τα γαιδουρια! Ουτε ενα τηλεφωνο δεν πηραν μετα να δουνε τι κανω! Κι ο ενας μενει απεναντι! Κι ευτυχως που ηταν αυτος με το Transalp απο πισω μου γιατι ετσι οπως τρεχανε ακομα δεν θα το ειχαν παρει χαμπαρι οτι λειπω!

:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
19/03/2007, 12:09
α, υπήρχε και σκούπα απ' οτι βλέπω να φροντίζει τους αργούς (και δη τους άπειρους)

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:



αυτά τα "είδαμε τον αγώνα και είπαμε να κάνουμε το ίδιο..." είναι, τι να σου πω :sick:

Elektra
19/03/2007, 12:16
Ε ναι μωρε, οταν εχεις εναν καινουριο και απειρο στην παρεα, πρεπει να εισαι λιγο πιο προσεκτικος. Εγω φταιω που δεν τους εβρισα απο την αρχη να πηγαινουν πιο σιγα, αλλα δεν ηθελα να τους χαλασω τη βολτα και μετα να μην θελουν να με κανουν παρεα.:bawl:

Βλακεια μου αλλα ετσι σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη.

:sad:

OldMan
19/03/2007, 12:30
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τι σκατά βρίσκετε και τραβιέστε σ'αυτά τα κωλοχώματα, δεν καταλαβαίνω ...??? :look: :D :smokin:

sniper
19/03/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τι σκατά βρίσκετε και τραβιέστε σ'αυτά τα κωλοχώματα, δεν καταλαβαίνω ...??? :look: :D :smokin:

Ιός είναι επιδημικός....

Κολλάνε και τα καλυτερα παιδιά... όταν τους περνάει όμως να δουμε τι θα κάνουν τα χωμάτινα που πήγαν και φορτώθηκαν..... :D

DUKASII
19/03/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ιός είναι επιδημικός....

Κολλάνε και τα καλυτερα παιδιά... όταν τους περνάει όμως να δουμε τι θα κάνουν τα χωμάτινα που πήγαν και φορτώθηκαν..... :D
ΘΑ ΧΟΥΝ 2 ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ..ΕΝΑ ΑΔΕΛΦΙΣΤΙΚΟ..ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΡΙΚΟ...:D

dirtbird
19/03/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τι σκατά βρίσκετε και τραβιέστε σ'αυτά τα κωλοχώματα, δεν καταλαβαίνω ...??? :look: :D :smokin:


... mazeyontai kai kati geroparaxenoi....:rolleyes: :rolleyes: :D

OldMan
19/03/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
... mazeyontai kai kati geroparaxenoi....:rolleyes: :rolleyes: :D
Den ithela na to anafero afto ...!!! :rolleyes:

dirtbird
19/03/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Den ithela na to anafero afto ...!!! :rolleyes:

oi opoioi eniote ananiptoyn (I've got results leo):D :D

OldMan
19/03/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
I've got results leo:D :D
Kai giati gamas to thread tis kopelas me to @#%&pirouni sou, leoooo??? :D

dirtbird
19/03/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Kai giati gamas to thread tis kopelas me to @#%&pirouni sou, leoooo??? :D

ade re geroparaxene (mh ananipsanta) :D :D ;)

Dodok edessa
19/03/2007, 13:39
οπως θα τραγουδουσαν οι τρυπες για την περιπτωση σου -ποναει παντα η πρωτη φορα-:D :wave2:
προσεχε μονο γιατι καποιες φορες -ποναει για παντα - και μενει κουσουρι ...σαν τους παπουδες του φορουμ...:lol: :rotflmao: :D

dirtbird
19/03/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
οπως θα τραγουδουσαν οι τρυπες για την περιπτωση σου -ποναει παντα η πρωτη φορα-:D :wave2:
προσεχε μονο γιατι καποιες φορες -ποναει για παντα - και μενει κουσουρι ...σαν τους παπουδες του φορουμ...:lol: :rotflmao: :D

:a027: :a027:

exoume party edo :beer: :beer:

oriste, den spamaro :rolleyes:

OldMan
19/03/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:a027: :a027:
exoume party edo :beer: :beer:
Den theloume thlimenous stin giorti mas ..!!! :beer: :beer:

Dodok edessa
19/03/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:a027: :a027:

exoume party edo :beer: :beer:

oriste, den spamaro :rolleyes:


:lol: :lol: :a20: etsi !

Dodok edessa
19/03/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Den theloume thlimenous stin giorti mas ..!!! :beer: :beer:


gria poutana pou xirizei ta podia tis :D :lol: :wave2:

bartlal
19/03/2007, 13:52
...οσα και αν εχω δανεικα, πια δεν δινω, να κανεις βολτες με το loverda bus! :smokin:

Cpt. Haddock
19/03/2007, 14:14
de me xezete me trypes prwi-prwi?

meres pou einai... :sick: :sad:

OldMan
19/03/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
de me xezete me trypes prwi-prwi?
Kaname ... kaname...

(pos leme: Dosame... dosame...) :D

fantacid
19/03/2007, 23:35
πιο ειναι το clue της ιστοριας?






δε πας πουθενα εαν δεν εχεις εναν τυπο με XR.......


XR saves


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

OrEsTiS82
20/03/2007, 01:08
Στην επομενη βολτα θα τα πας μια χαρα!

Trickster
20/03/2007, 09:25
Η δικιά μου πρώτη μου εντουρόβολτα ήταν και αυτή επεισοδιακή και είχα και εγω πτώση. Θυμάμαι πέφτοντας η transalp εγώ έμεινα όρθιος αλλά μου έπιασε το δεξί πόδι και γύρισε προς τα μέσα.. Ευτυχώς όμως είχα φροντίσει και είχα πάρει εντουρόμποτες, την προηγούμενη μέρα ακριβώς!! Πρώτη μέρα και μόλις τα είχαν βγαλει τα λεφτά τους!!
Για όλους που ψάχνονται για χώμα πραγματικά αξίζει και είναι μοναδική εμπειρία αλλά παιδιά εξοπλισμό εξοπλισμό εξοπλισμό (3x εξοπλισμό :lol: :lol: )

mystique
20/03/2007, 11:19
kali arxi kai ithiko akmaio ma pada me exoplismo !!!!!!! :winka: :beer: :beer: :beer:

Electra
20/03/2007, 11:38
Δεν ήταν και από τις καλύτερες αρχές σου, αλλά πλέον είδες τι ΔΕΝ πρέπει να κάνεις και τι ΔΕΝ να ΜΗ κάνεις.
Την επόμενη φορά, σωστότερη επιλογή εξοπλισμού και .... παρέας! :winka:
Το θέμα είναι να περνάς καλά και με ασφάλεια!

:beer:

OzZzZzY
20/03/2007, 13:04
τι σοβινισμος ειναι αυτος? χτυπησε ρε γαιδουρια το κοριτσι...μηπως δε σε θελουν μαζι τους γιατι εισαι τρεντυ με το allstar σου?:D :lol: :rotflmao: αφιερωνω το "δε χωρας πουθενα" αν θε σε θελουν, επισης απο τρυπες!

fantacid
20/03/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
τι σοβινισμος ειναι αυτος? χτυπησε ρε γαιδουρια το κοριτσι...μηπως δε σε θελουν μαζι τους γιατι εισαι τρεντυ με το allstar σου?:D :lol: :rotflmao: αφιερωνω το "δε χωρας πουθενα" αν θε σε θελουν, επισης απο τρυπες!


......k που το αφιερωνεις???




:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol:

OzZzZzY
20/03/2007, 13:35
συνηθως αυτο το τραγουδι συνηθως αφιερωνεται στο ανδρικο μοριο-φαλο-πεος-τρομπονι-μαλαπερδα-σαρμελα (δεν μου ρχονται αλλοι επιστημονικοι οροι :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: )

STOYBI
20/03/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
συνηθως αυτο το τραγουδι συνηθως αφιερωνεται στο ανδρικο μοριο-φαλο-πεος-τρομπονι-μαλαπερδα-σαρμελα (δεν μου ρχονται αλλοι επιστημονικοι οροι :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: )



:smokin:

Elektra
23/03/2007, 22:17
Καλα ε, είναι η 20η μερα σημερα και ακομα ειναι πρησμενο και μελανιασμενο το ποδι μου. Εχω βαρεσει πρεζα τοσες μερες μεσα στο σπιτι!!! Πανω που το εφτιαξα κι ολας το μηχανακι γαμωτο... Τωρα παλι δε θα παιρνει μπροστα! Γαμω την ατυχια μου!!


:a018: