PDA

View Full Version : βοήθεια/πληροφορίες για τα παλιοτερα μοντελα



Apolle_DT175
20/03/2007, 01:54
VFR-αδες γεια σας,

Το ονομα μου ειναι Μιχάλης και μένω στην Κοπεγχάγη, Δανία. Πολύ ωραία πόλη αλλά..... 180% φόρος στις μοτο και αυτοκίνητα.
Για το λογο αυτο μέχρι τώρα περιορίστικα σε ένα DT175, '95.

Πρόσφατα εχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι σοβαρά για τα VFR-750. Δυστυχώς θα πρέπει να περιοριστώ σε μοντέλα της προηγούμενης δεκαετίας.Μιλάω για το πολύ καποιο του '93. Από τα μοντέλα του '94 και μετά οι τιμές αρχίζουν από τα 10.000 ευρώ..!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα υπήρχουν μοντέλα απο '88 εως '93 που θεωρούνται καλύτερα ή "χειρότερα"...
Σκέφτομαι να παρω τη μηχανή στην Ελλάδα και να βάλω μετά πινακίδες Δανίας.

Επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει καποιον έμπορο που ειδικεύεται σε αυτά τα μοντέλα... κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη...

Μιχάλης
(apolle@apolle.dk)

ermisVFR
20/03/2007, 13:18
Γεια σου Μιχάλη.
Μπήκα στο site της Honda στην Δανία από περιέργεια.....


81432

ermisVFR
20/03/2007, 13:22
Και έπαθα σοκ:dizzy:


81433

Apolle_DT175
20/03/2007, 13:31
ακριβώς... η τιμές είναι για κλάματα...

Και εμένα μου έρχεται πολύ δύσκολο να δώσω 10.000 για μια μηχανή 10+ ετών.
Μάλλον όμως θα πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα.

ermisVFR
20/03/2007, 14:11
Στην Ελλάδα αν κυκλοφορείς με ξένες πινακίδες και σε πιάσει το ΣΔΟΕ ελέγχουν πρώτα το ΑΦΜ σου. Αν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα κατάσχεση. Βέβαια αν δεν έχεις μπορείς να κυκλοφορείς για 6 μήνες και μετά βρίσκεις μια φορτωτική, πληρώνοντας μόνο τον ΦΠΑ, και είσαι εντάξει. Εκεί τι γίνεται;

Apolle_DT175
20/03/2007, 15:10
κατι ανάλογο ισχύει και εδώ στη Δανία.

hornet
21/03/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Apolle_DT175
VFR-αδες γεια σας,

Το ονομα μου ειναι Μιχάλης και μένω στην Κοπεγχάγη, Δανία. Πολύ ωραία πόλη αλλά..... 180% φόρος στις μοτο και αυτοκίνητα.
Για το λογο αυτο μέχρι τώρα περιορίστικα σε ένα DT175, '95.

Πρόσφατα εχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι σοβαρά για τα VFR-750. Δυστυχώς θα πρέπει να περιοριστώ σε μοντέλα της προηγούμενης δεκαετίας.Μιλάω για το πολύ καποιο του '93. Από τα μοντέλα του '94 και μετά οι τιμές αρχίζουν από τα 10.000 ευρώ..!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα υπήρχουν μοντέλα απο '88 εως '93 που θεωρούνται καλύτερα ή "χειρότερα"...
Σκέφτομαι να παρω τη μηχανή στην Ελλάδα και να βάλω μετά πινακίδες Δανίας.

Επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει καποιον έμπορο που ειδικεύεται σε αυτά τα μοντέλα... κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη...

Μιχάλης
(apolle@apolle.dk)



δες σε αυτη τη συζητηση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8967) θα βρεις αυτο που θες αρχικα

div400
21/03/2007, 13:40
μιχαλη να κανεις αυτο λεγαμε και απο κοντα.....

μηχανη με ελληνικες πινακιδες (ασφαλεια κτλ)....:smokin:

και το γεγονος οτι πρεπει να την βγαζεις εξω μια φορα το χρονο.......αφορμη/δικαιολογια για ταξιδακι......:D :D

υγ: το τρελλοσπιτο τι κανει?

υγ2: εμ οταν σου λεγαμε να σου αφησουμε την μηχανη του νικου πανω δεν ηθελες.....
:lol: :lol: να σε στειλω το δικο μου? ε?ε?ε?

NaGaN
21/03/2007, 14:11
Αντε ρε λαλάκι που θες και μηχανή με @ρχίδια. Πάρε το ποδήλατο να κάνεις καμια βόλτα με τις Δανέζες και άσε τις μηχανές σε μας να ερχόμαστε να σε βλέπουμε.

Έχεις mail.

Ψάχνουμε σου λέω Ψάχνουμε.

Υ.Γ. Υπάρχει πάντα και το Div του Div400 ...δεν σε χαλάει....

NaGaN
21/03/2007, 14:12
μίλησα..... μίλησα.....

Apolle_DT175
21/03/2007, 23:58
Distixws den epitrepetai na odigw mixani me ellinikes pinakides.
Apo ti stigmi pou exw monimi katoikia sti dania, gia na odigisw oxima me ksenes pinakides (ellinikes) prepei na einai sinepibatis o "ellinas" katoxos tis mixanis... :-(

Diaforetika an me piasoun--------------> katasxesi.. !!!

File div400... to trelospito dialythike stous pente anemous... sinexizw ws monaxikos kabalaris (podilatou kai DT175.. ;-) )
to trelospito v2.0 einai mikroteris xwritikotitas alla eksisou ypsilis trelas...

Agapite NaGan... giati prospatheis na me peiseis na min parw VFR..??? hehe