PDA

View Full Version : ΛΑΘΟΣ ΛΑΣΤΙΧΟ!!



hector
20/03/2007, 11:19
Καλημερα σε ολους! πριν απο κανενα μηνα αλλαξα λαστιχα στην αφρικανα, και απο τα λιομενα sahara ειπα να δοκιμασω τα χιλιοεκθιασμενα ANAKEE
...ΓΑΜΑΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ:yuck:
...ρε παιδια τι να πω, ειπα να βαλω κατι ποιο ασφαλτινο (μιας και προσφατα πηρα δευτερο σετ τροχων, για χωματινο ελαστικο) για να ειμαι ποιο καλα και στην βρεγμενη ασφαλτο....αλλα τωρα ειμαι χειροτερα και στην στεγνη!:eyepop: δεν ξερω το στυλ οδηγησης σας, ουτε ποσα χλμ κανετε καθημερινα, απλα βλεπω οτι το λαστιχο δεν κανει για μεσα στην πολη...απλα ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ...γερνω σε στροφη και νιωθω τον "κωλο" να μου κουναει το μαντηλι του αποχωρισμου...και εκει που λεω οτι γλυστραει προοδευτικα ξαφνικα καπου "γατζονει" και με στελνει αδιαβαστο να τιναζομαι.
Και πως να κρατησει με δεικτη Η = 210 χλμ για το πισω! που να ζεσταθει στα 22 πρωινα χλμ σπιτι-δουλεια. Στο μπροστα ευτηχως μου εκοψε και εβαλα με δεικτη S= 180 χλμ και σωζεται η κατασταση!
Πως να ζεσταθουν τα μεγαλα συμπαγη τακουνια, και ας εχουν και πυριτιο και δυναμιτες και οτι αλλα σκ@τ@ εκρηκτικα, μεσα στην συνθεση τους...
Δεν λεω πως δεν ειναι καλο λαστιχο αλλα πως δεν ειναι σωστο για τις μικρες καθημερινες αποστασεις (δλδ τα 60-70 χλμ που μπορει να κανω καθημερινα).Θα μου πεις οτι μπορει να ειναι καλυτερα απο τα αλλα ελαστικα της κατηγοριας! Ομως μαλλον η κατηγορια δεν κανει στην χρηση που κανω εγω στην μοτοσυκλετα: τα μεγαλα ασφαλτινα ταξιδια τα εχω κοψει, και η μηχανη δουλευει σε συνθηκες πολις και χωματινων εξορμησεων...αρα SAHARA και παλι SAHARA.
Συμπερασματικα καταληγουμε στο οτι στην αγορα υπαρχει αφθονια προιοντων, και μαλιστα καλων...ομως δεν ταιριαζουν ολα στις χρησεις μας. Βρειτε τι θελετε να κανετε πρωτα και μετα αγοραστε ΤΟ ΣΩΣΤΟ και οχι το γενικως καλο!
:beer: :wave2:

sniper
20/03/2007, 11:40
Προφανώς λες οτι σου γλυστράνε τα λάστιχα αφου τα έχεις στρώσει....

στην αρχή όλα τα λάστιχα γλυστράνε.....

Εκτός κι αν προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα χωμάτινα λάστιχα κρατάνε καλυτερα στην ασφαλτο αποτα "ασφάλτινα".....

Τωρα για τους δείκτες ταχύτητας μάλλον κάτι δεν εχεις καταλάβει σωστά.....

gloum
20/03/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Και πως να κρατησει με δεικτη Η = 210 χλμ για το πισω! που να ζεσταθει στα 22 πρωινα χλμ σπιτι-δουλεια. Στο μπροστα ευτηχως μου εκοψε και εβαλα με δεικτη S= 180 χλμ και σωζεται η κατασταση!


Tα Η είναι υπερβολή για το Africa.Αλλά έχεις κάνει μεγάλη βλακεία που έχεις βάλει ανόμια γόμα σε μπροστά και πίσω.Θα έπρεπε να έχεις S και στα δύο

hector
20/03/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Προφανώς λες οτι σου γλυστράνε τα λάστιχα αφου τα έχεις στρώσει....

στην αρχή όλα τα λάστιχα γλυστράνε.....

Εκτός κι αν προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα χωμάτινα λάστιχα κρατάνε καλυτερα στην ασφαλτο αποτα "ασφάλτινα".....

Τωρα για τους δείκτες ταχύτητας μάλλον κάτι δεν εχεις καταλάβει σωστά.....

Προφανως και τα εχω στρωσει...

Δεν προσπαθω να σας πεισω για τιποτα, απλα λεω οτι τα SAHARA για την χρηση που κανω μου ταιριαζουν καλυτερα απο τα ANAKEE...αν εχεις καποια εμπειρια απο την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα με τα παραπανω λαστιχα μπορεις να μας πεις...

Για τους δεικτες τι δεν εχω καταλαβει...ετσι για να μαθαινουμε και εμεις οι "πτωχοι το πνευματι"
:beer:

hector
20/03/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Tα Η είναι υπερβολή για το Africa.Αλλά έχεις κάνει μεγάλη βλακεία που έχεις βάλει ανόμια γόμα σε μπροστά και πίσω.Θα έπρεπε να έχεις S και στα δύο


δεν υπαρχει S για το πισω της Αfrica φιλε μου...

sniper
20/03/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
.....

Για τους δεικτες τι δεν εχω καταλαβει...ετσι για να μαθαινουμε και εμεις οι "πτωχοι το πνευματι"
:beer:

Αντιπαρέρχομαι την ειρωνία και σου λέω ότι οι δείκτες ταχύτητας είναι το μέγιστο που μπορεί να αντέξει το λάστιχο. δεν σημαίνει οτι θα πιάσουν την θερμοκρασία λειτουργίας τους άν δουλευουν εκεί..... (σιγά μην πας δλδ με 180 με την αφρικα συνέχεια ή ακόμα χειρότερα με 210)

Ειναι αδύνατον να πιάνουν καλυτερα στο δρόμο χωμάτινα λάστιχα και στο ΙΔΙΟ δρόμο να γλυστράνε τα "ασφάλτινα" (όσο ασφάλτινα είναι τα anakee).... Δεν γίνεται! Κι επίσης δεν είναι τυχαίο ότι το 99% αυτων που έβαλαν anakee δηλώνουν ευτυχισμένοι με την αλλαγή...

Τώρα αν εσένα δεν σου έκατσαν καλά.... οκ - πάσο.....

gloum
20/03/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
δεν υπαρχει S για το πισω της Αfrica φιλε μου...

Δεν έχω Africa και δεν γνωρίζω..Αλλά ΔΕΝ πρέπει να έχεις διαφορετικό δείκτη όπως και να έχει

hector
20/03/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αντιπαρέρχομαι την ειρωνία και σου λέω ότι οι δείκτες ταχύτητας είναι το μέγιστο που μπορεί να αντέξει το λάστιχο. δεν σημαίνει οτι θα πιάσουν την θερμοκρασία λειτουργίας τους άν δουλευουν εκεί..... (σιγά μην πας δλδ με 180 με την αφρικα συνέχεια ή ακόμα χειρότερα με 210)

Ειναι αδύνατον να πιάνουν καλυτερα στο δρόμο χωμάτινα λάστιχα και στο ΙΔΙΟ δρόμο να γλυστράνε τα "ασφάλτινα" (όσο ασφάλτινα είναι τα anakee).... Δεν γίνεται! Κι επίσης δεν είναι τυχαίο ότι το 99% αυτων που έβαλαν anakee δηλώνουν ευτυχισμένοι με την αλλαγή...

Τώρα αν εσένα δεν σου έκατσαν καλά.... οκ - πάσο.....


δεν υπαρχει ειρωνια φιλε μου, τουλαχιστον απο μερος μου...μαλλον η δικη σου διαθεση μοιαζει ειρωνικη, να σου θυμισω:

"Εκτός κι αν προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα χωμάτινα λάστιχα κρατάνε καλυτερα στην ασφαλτο αποτα "ασφάλτινα"..... "

"Τωρα για τους δείκτες ταχύτητας μάλλον κάτι δεν εχεις καταλάβει σωστά....."

αλλα αν κανω λαθος τοτε συγνωμη για την παρεξηγηση....

Στο θεμα μας τωρα, τι θες να πεις με την διατυποση σου περι θερμοκρασιων και δεικτων ταχυτητας: οτι οι θερμοκρασιες ειναι ανεξαρτητες των δ.τ. ή οτι υπαρχει καποια αναλογια(δηλαδη οσο ποιο μεγαλος ο δ.τ. του ελαστικου τοσο ποιο αργα ζεστενεται;)

Επισης δεν μιλαω για οποιοδηποτε χωματινο αλλα για το SAHARA της METZELER (το ξερεις υποθετω)

Τελος να θεσω ενα ερωτημα, ποιο πελμα μπορει να ζεσταθει ποιο γρηγορα ωστε να αποδοσει και ποιο γρηγορα σε μια ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ:
1)ενα που αποτελειται απο μεγαλα συμπαγη τακουνια , το οποιο εχει σαν "αποστολη" την διανυση μεγαλων αποστασεων ( πολλα χλμ+μεγαλη αντοχη +μεγαλες ταχυτητες )
2) ενα ελαστικο με πυκνα και μικρα τακουνια με αποστολη την "μεικτη χρηση"( οχι μεγαλες ταχυτητες + μεγαλη αντοχη+ αμμεση ανταποκριση σε διαφορετικες συνθηκες επιφανειας κυλισης )

sniper
20/03/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
.......

Τελος να θεσω ενα ερωτημα, ποιο πελμα μπορει να ζεσταθει ποιο γρηγορα ωστε να αποδοσει και ποιο γρηγορα σε μια ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ:
1)ενα που αποτελειται απο μεγαλα συμπαγη τακουνια , το οποιο εχει σαν "αποστολη" την διανυση μεγαλων αποστασεων ( πολλα χλμ+μεγαλη αντοχη +μεγαλες ταχυτητες )
2) ενα ελαστικο με πυκνα και μικρα τακουνια με αποστολη την "μεικτη χρηση"( οχι μεγαλες ταχυτητες + μεγαλη αντοχη+ αμμεση ανταποκριση σε διαφορετικες συνθηκες επιφανειας κυλισης )

Κανένα απο τα δυο ή και τα 2.... πηγαίνοντας με τις ίδιες ταχύτητες, το ποσο γρήγορα θα ζεσταθεί εξαρτάται απο την γόμα των ελαστικών....

Συν ότι "ενα ελαστικο με πυκνα και μικρα τακουνια" έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο κι άρα γλυστρά ΠΟΛΥ περισσότερο από "ενα που αποτελειται απο μεγαλα συμπαγη τακουνια"

:wave2:

hector
20/03/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κανένα απο τα δυο ή και τα 2.... πηγαίνοντας με τις ίδιες ταχύτητες, το ποσο γρήγορα θα ζεσταθεί εξαρτάται απο την γόμα των ελαστικών....

Συν ότι "ενα ελαστικο με πυκνα και μικρα τακουνια" έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο κι άρα γλυστρά ΠΟΛΥ περισσότερο από "ενα που αποτελειται απο μεγαλα συμπαγη τακουνια"

:wave2:

Αφου λοιπον η γομα των SAHARA ειναι ποιο μαλακη ( ον-οφ ελαστικο- αλλη "αποστολη") θα ζεσταθει ποιο γρηγορα απο το ΑΝΑΚΕΕ....

ναι αλλα μηπως τα "πυκνα και μικρα τακουνια" λογο του ογκου τους και της γομα τους επιτυγχανουν γρηγοροτερα την ιδανικη θερμοκρασια ετσι ωστε να εχεις μια μικροτερη μεν αλλα
"ποιο ετοιμη επιφανεια" , απο μια μεγαλη και κρυα "ανετοιμη" επιφανεια ....για σκεψου το
παντα μιλαμε για συνθηκες πολης ( μικρες και συντομες αποστασεις) που θελεις την καλυτερη αποδοση οσο το δυνατον γρηγοροτερα!

το μεγεθως δεν μετραει στα παντα:lol:

hector
20/03/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Δεν έχω Africa και δεν γνωρίζω..Αλλά ΔΕΝ πρέπει να έχεις διαφορετικό δείκτη όπως και να έχει


Αυτο ειναι κατι που εσυ νομιζεις ετσι αυθαιρετα και ενστικτοδως, η το λες τεκμηριομενα:beer:

harlek
22/03/2007, 14:17
Δεν είσαι ο μόνος που αντιπαθεί τα Anakee φίλε. Και για τα δικά μου γούστα είναι απαράδεκτο λάστιχο, ειδικά το πίσω, ασχέτως δείκτη ταχύτητας. Το έβαλα και το άλλαξα σε λιγότερο ένα μήνα, πετώντας ουσιαστικά 250 ευρώ. Αδύνατο να το ανεχτώ.

manamanam
22/03/2007, 14:55
Σε τι πίεση το δουλεύετε το πίσω λάστιχο anakee?
Εγώ του βάζω 36 minimum και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Γεγονός είναι ότι με λιγότερη πίεση έχει κάποια συμπτώματα ασάφειας.

afrotwin
23/03/2007, 13:08
8a parakaleso apantes na milane me vasi prosopikes empiries ke "epistimonikes" analisis an ine dinaton.....
ke oxi me vasi oti tous anevike to zaxaro i kati alo tous fteei...:lol:

episis den mporoume na pisoume oute kapio malakio=monokitaro organismo
oti ta xomatina lastixa kratane kalitera apo imiasfaltina

ke poso malon lastixo pou exi dokimasti ke sigkri8i se olo to diktio
ke se ksena forum pou aforoun to africa exi vgi os to kalitero stin katigoria tou
ego prosopika pou to exo dokimasi ke akoma to dokimazo epitides

exo na po ta kalitera logia gia afto to elastiko ke pistevo antikimenikotata
xoris ixnos propagandas i gia kapio ofelos

sigoura elastika epilegoume analoga tin xrisi tis mixanis mas
ke edo protinoume ta sahara gia xomatini xrisi anepifilakta
oxi omos gia asfalto

ta dika mou elastika exoun ftasi se simio na exoun rogmes to mprostino exi sto kentro 5 xiliosta pelma ta kratao epitides argoune perisotero na zesta8oun ala otan simvi afto kratane poli kala

apo tin poli xrisi exoun afto pou leme oti exoun kokaliasi=sklirini
ala ke pali kratane poli kala

kamia sxesi me kenouria pou ine tsixla ston dromo ke zestenonte amesos

fisika otan ta pira kitaksa epimona tin imerominia paragogis simera an 8a agoraza lastixa ke mou eferna me 06 epano 8a efevga sfera apo to magazi ke as ekanan 50% ftinotera

ine enas simantikos paragontas ta freska lastixa

episis ta 60-70 xiliometra ine pola den xriazonte tosa gia na zesta8i ena anakee ala poli ligotera

episis exoun kaliteri korona apo ena elastiko xomatino ke peftoun pio efkola stin strofi apo xomatina lastixa

mou kani entiposi pou o eknevrismenos filos den anaferi to pos pefti stin strofi me ta anakee se sxesi me ta sahara..

genika ta aqnakee gia xrisi ston dromo ine oti kalitero gia ta africa me deftera ta metzeler turance. me ta deftera na xolenoun ligo sto nero

ta anakee me to piritio mesa stin sin8esi tous me tin kali korona tous se sindiasmo me mia kali anartisi kanoun to africa poli perisotero dromou apo oti ine

me xalia anartisis oti elastiko ke na valoume to apotelesma 8a epireazete apo tin xalia anartisi
episis se dromous pou ka8reptizomaste apo tin gialada tou odostromatos to kalitero setarisma anartisi ke elastikon ine axristo

poso malon otan kati apo ta dio ine se aneparki katastasi

episis i skoni kapious mines tou xronou i genikotera i skonismeni asfaltos logo ergon ine terastio provlima sto kratima ke asfalia aneksartitos anartiseon ke elastikon pou dia8etoume ke an ine kria zesta vari glika ke se xontro flitzani..:lol:

an 8eloume ke rouleman troxon xerete....

nomizo oti i empa8ia apenanti se eteries pou den latrevoume:lol:
ine poli kakos gnomonas

episis emena mou miazi san na skoto8ike kapios me rols roys (den ksero an to grafo sosta) ke me vasi afto na xaraktirisoume afta ta aftokinita mpourdela...:rotflmao:


filoi mou vrite kati alo na misite
ta elastika den ine kali aforfi gia ektonosi
o 8eos mazi sas:rotflmao:

afrotwin
23/03/2007, 13:11
ena tip gia freskarisma elastiko

vrite ena xomatodromo ke pigenete gia merika xiliometra oti lastixo ke na exete
voi8ai na figi i glitsa ke i kameni goma tou elastikou

episis frenarete me to mprostino ke spinarete to piso gia kalitera apotelesmata

meta 8a kratane san kenouria

crs-k
23/03/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
.......

Σε πληροφορω οτι τα δυο ζευγαρια Anakee που αλλαξα στην Αφρικα, εφυγαν με 0 (μηδεν) χιλιοστα πελματος και ΧΩΡΙΣ να μου γλυστρισουν ΠΟΤΕ !!! :wacko:

Ο τροπος οδηγησης μου ειναι (ντρεπομαι που το λεω) γενικα "επιθετικος" και παραδειγμα προς αποφυγη ... :sick:

Στην συνεχεια περασαν απο την μηχανη μου δυο ζευγαρια Sahara, που οφειλω να ομολογησω οτι ηταν αρκετα καλο λαστιχο (φυσικα και ΟΧΙ εφαμιλο του Anakee).

Τωρα πια μπαινουν ΜΟΝΟ (καθαρα) χωματινα λαστιχα (το Sahara ΔΕΝ ειναι τετοιο) πια στην μηχανη. :D


Τοσο με τα Anakee, οσο και με τα Sahara, εκανα καθημερινα τουλαχιστον 50-60 χλμ (τα μισα μεσα στην πολη).

Ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ ειχα προβλημα ζεσταματος του ελαστικου.



Θελω να πω οτι παιζει ρολο και ο τροπος οδηγησης.

Το τι κανεις για να ζεστανεις ενα κρυο λαστιχο ...

Αν ξεκινησεις και κανεις 10 χλμ, ΧΩΡΙΣ να "πιεσεις" λιγο τα λαστιχα, αλλα απλα τσουλας, τοτε ΔΕΝ προκειται να ζεσταθουν ΠΟΤΕ!

Ο καλυτερος τροπος για να ζεσταθουν ΚΑΙ τα δυο ειναι μερικα (2-3 μου εφταναν εμενα) ΔΥΝΑΤΑ φρεναρισματα. :winka:

Το πισω ζεσταινεται και με μερικες γρηγορες εκκινησεις (δεν μιλαω για burn out).


Αν ποτε υπηρχε λογος για να βαλω καποιο ζευγαρι ασφαλτινα λαστιχα ξανα, θα εβαζα τα Anakee χωρις δευτερη κουβεντα !!! :cool:

nassosxlvbros
23/03/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Καλημερα σε ολους! πριν απο κανενα μηνα αλλαξα λαστιχα στην αφρικανα, και απο τα λιομενα sahara ειπα να δοκιμασω τα χιλιοεκθιασμενα ANAKEE
...ΓΑΜΑΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ:yuck:
...ρε παιδια τι να πω, ειπα να βαλω κατι ποιο ασφαλτινο (μιας και προσφατα πηρα δευτερο σετ τροχων, για χωματινο ελαστικο) για να ειμαι ποιο καλα και στην βρεγμενη ασφαλτο....αλλα τωρα ειμαι χειροτερα και στην στεγνη!:eyepop: δεν ξερω το στυλ οδηγησης σας, ουτε ποσα χλμ κανετε καθημερινα, απλα βλεπω οτι το λαστιχο δεν κανει για μεσα στην πολη...απλα ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ...γερνω σε στροφη και νιωθω τον "κωλο" να μου κουναει το μαντηλι του αποχωρισμου...και εκει που λεω οτι γλυστραει προοδευτικα ξαφνικα καπου "γατζονει" και με στελνει αδιαβαστο να τιναζομαι.
Και πως να κρατησει με δεικτη Η = 210 χλμ για το πισω! που να ζεσταθει στα 22 πρωινα χλμ σπιτι-δουλεια. Στο μπροστα ευτηχως μου εκοψε και εβαλα με δεικτη S= 180 χλμ και σωζεται η κατασταση!
Πως να ζεσταθουν τα μεγαλα συμπαγη τακουνια, και ας εχουν και πυριτιο και δυναμιτες και οτι αλλα σκ@τ@ εκρηκτικα, μεσα στην συνθεση τους...
Δεν λεω πως δεν ειναι καλο λαστιχο αλλα πως δεν ειναι σωστο για τις μικρες καθημερινες αποστασεις (δλδ τα 60-70 χλμ που μπορει να κανω καθημερινα).Θα μου πεις οτι μπορει να ειναι καλυτερα απο τα αλλα ελαστικα της κατηγοριας! Ομως μαλλον η κατηγορια δεν κανει στην χρηση που κανω εγω στην μοτοσυκλετα: τα μεγαλα ασφαλτινα ταξιδια τα εχω κοψει, και η μηχανη δουλευει σε συνθηκες πολις και χωματινων εξορμησεων...αρα SAHARA και παλι SAHARA.
Συμπερασματικα καταληγουμε στο οτι στην αγορα υπαρχει αφθονια προιοντων, και μαλιστα καλων...ομως δεν ταιριαζουν ολα στις χρησεις μας. Βρειτε τι θελετε να κανετε πρωτα και μετα αγοραστε ΤΟ ΣΩΣΤΟ και οχι το γενικως καλο!
:beer: :wave2:

Για να σου γλυστράνε τα ΑΝΑΚΕΕ κάτι λάθος κάνεις...
καταρχην ποσα κμ έχεις κάνει συνολικά με το άφρικα,πόσα με τα ΑΝΑΚΕΕ,και τι πιέσεις τους έχεις...
οι αποστάσεις που κάνεις δεν είναι μικρές ούτε και διαφέρουν από τις δικές μου...αλλά μη ξεχνάς μέσα στο κέντρο δε κρατάει τιποτα...
Πριν δώσω το ΤΑ είχα λιωμένο ένα σετ ΑΝΑΚΕΕ το ΤΑ σε οποιαδήποτε ασφαλτινη διαδρομή ήταν άψογο! κι αν έβρισκα καλή άσφαλτο έξυνε τα κάγγελα...στη βροχή και καρέκλες ναριχνε δε μάσαγαν λες και ήταν στεγνό...έβγαλαν αρκετα κμ και δε είχα παραπονο αντιθέτως με τα σαχαρα που ήταν απλα απαραδεκτα σε καθε εδαφος...δοκιμασε και τα σκορπιον κι απο αυτα ημουν ευχαριστημενος σε άσφαλτο /χωμα,αλλα οχι σαν τα ΑΝΑΚΕΕ σε βροχή.:beer:
edit:το μια να γατζωνει οπως λες και μια να γλυστραει για ξεφουσκωτο μου κάνει...και αν και τα αμορτισσερ της αφρικα είναι ακομα τα μαμα ε δε θελει πολυ μυαλο...πληροφοριακα φιλος με αφρικα σε γνωστη ασφαλτινη διαδρομη ειχε ρεζιλεψει πολλα ασφαλτινα "RR"...