PDA

View Full Version : In Case of Emergency !!!



jimbar
20/03/2007, 14:12
την πολύ καλησπέρα μου σε όλες & όλους.


έλαβα ένα μήνυμα από την αδελφή μου στο παρίσι (γαλλία) και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, μιας και μου το ζήτησε η ίδια (εδώ φαίνεται ότι είναι οικογενειακό το πάθος του διτρόχου) ..



το μήνυμα λέει:

"απλό και αποτελεσματικό

Τα πληρώματα των ασθενοφόρων έχουν παρατηρήσει ότι πολύ συχνά, κατά τη διάρκεια των τροχαίων ατυχημάτων (φτου μακριά από μας φυσικά) οι τραυματίες, φέρουν σχεδόν πάντα (90%) ένα φορητό τηλέφωνο μαζί τους. Παρόλα αυτά, κατά τη διάρκεια των παρεμβάσεων, δεν γνωρίζουν ποτέ (τα πληρώματα των ασθενοφόρων) ποια επαφή να καλέσουν μέσα στις ατελείωτες επαφές των διαφόρων κινητών.

Οι οδηγοί ασθενοφόρου έχουν λανσάρει επομένως την ιδέα ότι καθένας από μας θα πρέπει να έχει μέσα στον κατάλογό του κινητού του, το/α πρόσωπο/α που θέλει να έρχεται / έλθουν σε επαφή με τον τραυματία, σε περίπτωση της επείγουσας ανάγκης κάτω από το ίδιο ψευδώνυμο.

Το γνωστό διεθνές ψευδώνυμο είναι ICE(=In Case of Emergency).

Κάτω από αυτή την καταχώρηση να εισαχθεί ο τηλεφωνικός αριθμός του προσώπου που επιθυμείται να έλθει σε περίπτωση ανάγκης και ας κληθεί από τους οδηγούς του ασθενοφόρου, την αστυνομία, τους πυροσβέστες ή και από τις πρώτες βοήθειες.

Αν έχετε αρκετά πρόσωπα που επιθυμείτε η πρέπει να έρθουν σε επαφή μαζί σας, τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ICE1, ICE2, ICE3, κ.λπ.

Είναι εύκολο να το κάνετε, δεν κοστίζει τίποτα και μπορεί να σας φανεί πολύ χρήσιμο (φτου μακριά από μας το ξαναλέω)."

Να μου είστε όλες & όλοι καλά ..

Cpt. Haddock
20/03/2007, 14:14
Γεια σου ρε Τζιμάκο!

:wave2: :beer: :wave2:

Καλό τιπ

:beer:

sniper
20/03/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.......

Καλό τιπ

.......

Σε ποια χώρα είπαμε ότι ζεις; :rolleyes:

Cpt. Haddock
20/03/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε ποια χώρα είπαμε ότι ζεις; :rolleyes:

Στη Μέση Γη... :rolleyes:

jimbar
20/03/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε ποια χώρα είπαμε ότι ζεις; :rolleyes:




Νίκο μην σνομπάρεις κάθε τι που μπορεί να αλλάξει. Ζώ στην ίδια χώρα με σένα και είναι καιρός μερικά πράγματα να τα κα΄νουμε από μόνοι μας .. μην τα θέλουμε όλα στο «πιάτο» .. κάνε λοιπόν την αρχή .. κακό δεν κάνει ..


γειά σου κάπτεν

lilipoua
20/03/2007, 14:19
Ενώ ο Sniper ζει με Μέση Δαχτυλίδι!!!:wave2:

sniper
20/03/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar

Νίκο μην σνομπάρεις κάθε τι που μπορεί να αλλάξει. Ζώ στην ίδια χώρα με σένα και είναι καιρός μερικά πράγματα να τα κα΄νουμε από μόνοι μας .. μην τα θέλουμε όλα στο «πιάτο» .. κάνε λοιπόν την αρχή .. κακό δεν κάνει ..


γειά σου κάπτεν

ρε Τζίμη.... δεν σνόμπαρα.... το θέμα είναι αν θα λειτουργήσει ή όχι..... και στο μπουρδέλο αυτό όλα λειτουργούν 1-2 μέρες....

lampros_fazer
20/03/2007, 14:23
Για το εξωτερικό καλό είναι..Άντε να καταλάβουν οι τραυματιοφορείς εδώ τι είναι το ICE και να κάτσουν να ψάξουν..Εδώ κάμποσοι απ'αυτούς δεν ξέρουν καν να μεταφέρουν τραυματία..:rolleyes:

jimbar
20/03/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ρε Τζίμη.... δεν σνόμπαρα.... το θέμα είναι αν θα λειτουργήσει ή όχι..... και στο μπουρδέλο αυτό όλα λειτουργούν 1-2 μέρες....




Νίκο ας το προσπαθήσουμε και θα δούμε .. κόπο δεν μας κάνει .. ας υπάρχει και ας είναι αχρείαστο ..

lilipoua
20/03/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar

Νίκο μην σνομπάρεις κάθε τι που μπορεί να αλλάξει. Ζώ στην ίδια χώρα με σένα και είναι καιρός μερικά πράγματα να τα κα΄νουμε από μόνοι μας .. μην τα θέλουμε όλα στο «πιάτο» .. κάνε λοιπόν την αρχή .. κακό δεν κάνει ..


γειά σου κάπτεν


Δεν είναι κακή ιδέα, αλλά λέτε να το σκεφτούν τα καμάρια μας στο ΕΚΑΒ ? και να καταλάβουν ότι το ICE σημαίνει In Case of Emergency, ή θα νομίζουν πως είναι το τηλέφωνο κάποιου κρυόκωλου γκόμενου ??

Just asking!!:smilea:

latris mixanis
20/03/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar

Νίκο μην σνομπάρεις κάθε τι που μπορεί να αλλάξει. Ζώ στην ίδια χώρα με σένα και είναι καιρός μερικά πράγματα να τα κα΄νουμε από μόνοι μας .. μην τα θέλουμε όλα στο «πιάτο» .. κάνε λοιπόν την αρχή .. κακό δεν κάνει ..


γειά σου κάπτεν

Δημήτρη έχεις την εντύπωση ότι είναι υλοποιήσιμο κάτι τέτοιο στην Ελλάδα?? Εδώ καλά καλά δεν ξέρουν τα βασικά μέσα στα ασθενοφόρα, αυτό θα κάνουν?:rolleyes:

SF
20/03/2007, 14:27
Τσάμπα είναι! Βάλ' τε ένα ICE εσείς όλοι (καθώς και ένα "αγάπη" ή "μωρό" ή "μαμά" ή "σπίτι" που είναι το πιο πιθανό να ψάξουν ;) ) και πάπαλα.
:beer:

jimbar
20/03/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
Δεν είναι κακή ιδέα, αλλά λέτε να το σκεφτούν τα καμάρια μας στο ΕΚΑΒ ? και να καταλάβουν ότι το ICE σημαίνει In Case of Emergency, ή θα νομίζουν πως είναι ..






Lilipoua, αυτό θα το κανονίσω μέσο «μπουρδέλου» όπου εργάζομαι (βλέπε Υπ. Πολιτισμού) ακόμη και στα περιοδικά θα το στείλω μπας και το αναφέρουν .. αλλά στην τελική τόσο κόπο μας κάνει να το έχουμε απλά καταχωρημένο στο κινητό μας;;

gcrook
20/03/2007, 14:29
Ναι αλλα καποιος τραυματιοφορεας/γιατρος/νοσοκομος κτλ, μπορει αυτη την στιγμη να διαβαζει το φορουμ.
Οποτε δενκακο.....
Αλλωστε οι συμπτωσεις δεν ειναι και σπανιο φαινομενο εδω μεσα.

latris mixanis
20/03/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τσάμπα είναι! Βάλ' τε ένα ICE εσείς όλοι (καθώς και ένα "αγάπη" ή "μωρό" ή "μαμά" ή "σπίτι" που είναι το πιο πιθανό να ψάξουν ;) ) και πάπαλα.
:beer:

SF το θέμα είναι ότι το πλήρωμα του ΕΚΑΒ τις περισσότερες φορές δεν κάνει τα βασικά.... λες να κάτσει να ψάξει το κινητό σου ώστε να δει ποιος είναι η μαμά , ο μπαμπάς κοκ???

VegasKitty
20/03/2007, 14:31
Και πειτε ρε παιδες οτι το ICE δε το καταλαβαινουν, δεν μπορουμε να γραψουμε
κατι στα Ελληνικα??? :rolleyes:

Δεν ειναι κατι που θα μας παρει κοπο...

jimbar
20/03/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
.. το ICE δε το καταλαβαινουν..



το ICE, Vega είναι μια πρωτοβουλία λεσχών από γαλλία, Αγγλία και Γερμανία .. αυτοί το αρχίσανε για να το κάνουν διεθνή (συγνώμη ξέχασα να γράψω με συν-βοήθεια των πληρωμάτων ασθενοφόρων).

Είναι η δική τους προσπάθεια ..

εαν αυτή η ιδέα σας ενδιαφέρει καλώς .. αν όχι ξεγράψτε το ..

δεν έχω πρόθεση να ενοχλήσω και πόσο μάλλον να σας βάλω σε μπελάδες ..
απλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας ..

SPORAKIAS
20/03/2007, 14:41
ρε γραψτε το και αφηστε τη μουρμουρα....

VegasKitty
20/03/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
το ICE, Vega είναι μια πρωτοβουλία λεσχών από γαλλία, Αγγλία και Γερμανία .. αυτοί το αρχίσανε για να το κάνουν διεθνή (συγνώμη ξέχασα να γράψω με συν-βοήθεια των πληρωμάτων ασθενοφόρων).

Είναι η δική τους προσπάθεια ..

εαν αυτή η ιδέα σας ενδιαφέρει καλώς .. αν όχι ξεγράψτε το ..

δεν έχω πρόθεση να ενοχλήσω και πόσο μάλλον να σας βάλω σε μπελάδες ..
απλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας ..



:look: εγω μαζι σου συμφονησα, απλα ελεγα για καποιους που ειπαν οτι μπορει να μην το καταλαβουν...

kalesin
20/03/2007, 14:44
ελεος ρε παιδια...

ειναι τοσο δυσκολο να μην κανουμε αφ υψηλου κριτικη στα παντα;

τοσο δυσκολο ειναι αυτο που συζηταμε;

οποιος θελει να το βαλει το κανει

Εγω προσωπικα το βρισκω ενδιαφερον κ καθολου δυσκολο να γινει. Προσωπικα εχω 2 τηλεφωνα στο κινητο μου "Ααδερφος1" "Ααδερφος2". Εχω βαλει τα "Αα" για να βγαινει πρωτο στο μενου [κατα το ααααβαδιστα αααβασανιστα των αγγελιων]


οποιος δεν γουσταρει να το βαλει δεν το βαζει.

Ας μην αρχισουμε παλι να κριτικαρουμε κ να λεμε το ενα κ το αλλο για την εκπαιδευση του ενος κ του αλλου... Λες κ εμεις ειμαστε οι αψογοι κ οι εκπαιδευμενοι κ ολα τα κανουμε σωστα κ τσαντιζομαστε που δεν τα κανουν οι αλλοι...

Στο κατω κατω, μονο αν εγω ειμαι σωστος, εχω το δικαιωμα να απαιτησω κ απο τον αλλο να ειναι επισης..

αυτα

:wave2:

jimbar
20/03/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
:look: ..εγω μαζι σου συμφονησα..





Vega, δεν είπα ότι δεν συμφώνησες, είπα απλά ότι πιστεύω ότι μπορούμε και εμείς να κάνουμε πράγματα για να βοηθηθούμε ..

και .. μην μου στεναχωριέσαι .. η ζωή είναι ωραία !!

latris mixanis
20/03/2007, 14:52
Δημήτρη να το προωθήσεις κι αλλού :D

jimbar
20/03/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δημήτρη να το προωθήσεις κι αλλού :D





θα το κάνω Λενιό μου .. θα το κάνω ..

H.A.Balafoutre
20/03/2007, 15:07
Πολύ σωστή παρατήρηση.

Θα το προτείνω στην Μοτοσικλετιστική λέσχη μου εδώ στην Ξάνθη, ώστε να το προτείνει με τη σειρά της στην ΜΟΤΟΕ. Κι αν το κατανοήσουν, τότε θα ενημερωθούν αρμοδίως τα νοσοκομεία, η αστυνομία, η πυροσβεστική για να έχουν ταχύτερη λύση διαφόρων προβλημάτων.

Αν κάνουμε όλοι αυτό το απλό, τότε κάτι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο. Σιγά σιγά γινόμαστε "Ευρώπη", δηλαδή σε κάποια θέματα μπορούμε να ενεργούμε έξυπνα αλλά κυρίως αποτελεσματικά.

Το Internet έχει το προτέρημα της συλλογικής εμπειρίας.

Κι αυτό, αλλά και άλλα θρέντς έχουν τεράστια αξία για πληροφορίες που μοιραζόμαστε και ακαριαία διαδίδεται σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων ώστε να ωφελούμαστε για μια πιο ανθρώπινη καθημερινότητα.

hidefnick
20/03/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
ρε γραψτε το και αφηστε τη μουρμουρα....

Μιλάμε έχει γίνει το σπορ του forum η μουρμούρα............

idi
20/03/2007, 16:04
χχχμμ και γιατι να μη βαλω ενα αυτοκολλητο στο κρανος... καλη ιδεα!

tai
20/03/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
[B]
μπράβο ρε Τζίμη:beer: :beer:

TROOPER
20/03/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
μπράβο ρε Τζίμη:beer: :beer:

+1

:beer: :beer: :beer:

evvou
20/03/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ελεος ρε παιδια...
Στο κατω κατω, μονο αν εγω ειμαι σωστος, εχω το δικαιωμα να απαιτησω κ απο τον αλλο να ειναι επισης..

+1 :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Μιλάμε έχει γίνει το σπορ του forum η μουρμούρα............

+2 :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
μπράβο ρε Τζίμη:beer: :beer:

+1000 :beer: :beer:

EVI
20/03/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
+1 :beer: :beer:




+2 :beer: :beer:




+1000 :beer: :beer:

= 1003


:rotflmao:




καλο το ποστ ναι.....:beer:

sotpag
20/03/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar

Νίκο μην σνομπάρεις κάθε τι που μπορεί να αλλάξει. Ζώ στην ίδια χώρα με σένα και είναι καιρός μερικά πράγματα να τα κα΄νουμε από μόνοι μας .. μην τα θέλουμε όλα στο «πιάτο» .. κάνε λοιπόν την αρχή .. κακό δεν κάνει ..


γειά σου κάπτεν


εσυ καλα τα λες αλλα ποιος απο το ΕΚΑΒ θα ξερει να ψαξει , ασε που μετα μπορει να τον κατηγορησουν για κλοπη, και δεν ειναι πλακα αυτο.

TATAR
20/03/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
SF το θέμα είναι ότι το πλήρωμα του ΕΚΑΒ τις περισσότερες φορές δεν κάνει τα βασικά.... λες να κάτσει να ψάξει το κινητό σου ώστε να δει ποιος είναι η μαμά , ο μπαμπάς κοκ???

Ειμαι στα Νοσοκομεία απο το 1982. Μεχρι το 1990 τα πληρώματα ήταν κυριολεκτικά βοσκοί που διόριζε ο βουλευτής της περιοχής (μάλλιστα ο σταθμός πρώτων βοηθειών στο Ηράκλειο το 1988-1990 είχε την ονομασία Σ....αδικο απο το όνομα του βουλευτή του ΠΑΣΟΚ που είχε διορίσει το 90% των εργαζομένων εκεί) Σας πληροφορώ ότι σήμερα σε αυτο τον τομέα δεν ζηλεύουμε καμμία χώρα Ευρωπαϊκή. Πλήρως καταρτισμένα πληρώματα, συνήθως με εκπαιδευμένο Ιατρό, έχουν κυριολεκτικά σώσει ζωές - προσωπική μαρτυρία. Αν μη τι άλλο είναι προσβολή για ανθρώπους όπως η ΣΟΦΙΑ ΜΠΕΦΟΝ και πολλοί άλλοι πού έδωσαν τηνζωή τους για το Ε.Κ.Α.Β.
ΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ, ΜΗ ΤΑ ΠΕΡΙΓΕΛΛΑΤΕ ΟΛΑ

jimbar
20/03/2007, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR .. Σας πληροφορώ ότι σήμερα σε αυτο τον τομέα δεν ζηλεύουμε καμμία χώρα Ευρωπαϊκή. Πλήρως καταρτισμένα πληρώματα, συνήθως με εκπαιδευμένο Ιατρό, έχουν κυριολεκτικά σώσει ζωές - προσωπική μαρτυρία. Αν μη τι άλλο είναι προσβολή για ανθρώπους όπως η ΣΟΦΙΑ ΜΠΕΦΟΝ και πολλοί άλλοι πού έδωσαν τηνζωή τους για το Ε.Κ.Α.Β. ΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ, ΜΗ ΤΑ ΠΕΡΙΓΕΛΛΑΤΕ ΟΛΑ





TATAR, εγώ πάντως δεν περιγελώ τίποτε και σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

δεν δίνω σημασία σε όσους χλευάζουνε.. ο κάθε ένας έχει την άποψή του..

για να καταλάβεις λίγο το πιόν μου, ίσως παρατηρήσεις λίγο από τον τρόπο που γράφω, ή αν διαβάσεις παλαιότερα postάκια μου, μπορεί να διαπιστώσεις ότι είμαι αρκετά προσγειωμένος για το πάθος μου (μηχανή), όπως και άλλοι εδώ μέσα ..

δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος είναι παλαιός ή νεοφερμένος (στο χώρο εννοώ) .. αλλά μου αρέσει, επειδή είμαι παθών το λέω, να κοιτώ όσο πιο «μπροστά» μπορώ (το μπροστά είναι κατά την δική μου κρίση βέβαια), ώστε και να μην επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη, να μεταδίδω (όσο μπορώ φυσικά) τις «γνώσεις» η απόψεις σε νεότερους, που λαμβάνω από συμφορουμιστές με το ίδιο πάθος και πάνω απ’ όλα από ανθρώπους που γνωρίζουν τι σημαίνει αλληλεγγύη και σεβασμό προς τους υπολοίπους ..

σε αυτούς κατατάσω τον εαυτό μου ..

φαντάσου λοιπόν, ότι σου γράφει ένα άτομο που έχει κάνει, και κάνει ακόμη, βλακείες (συνειδητά βέβαια) το οποίο τον πήγανε στον 5ο όροφο της Γ.Α.Δ.Α. (στο τμήμα της ομάδας Ζ) διότι άνοιγε δρόμο σε ασθενοφόρα, εν ώρα αιχμής, για να μπορέσει το τελευταίο να φτάσει έγκαιρα στο νοσοκομείο, χωρίς να είμαι αστυνομικός, χωρίς κανένα διακριτικό άρα «γραφικός».

μιλάς με αυτόν που πρότεινε τα μαθήματα των πρώτων βοηθειών ..
για ένα από τα πρώτα άτομα που κουβαλάει μαζί του τσάντα πρώτων βοηθειών σε κάθε εκδρομή (οι παλαιοί θα το θυμούνται) ..

για ένα άτομο που χαιρετά κάθε προσπάθεια για βελτίωση της μοτοσικλετιστικής μας ζωής ..

μιλάς με ένα άτομο που λατρεύει τον «κουβά» του και ας γκρινιάζω πάνω του ..

μιλάς απλά με έναν .. άνθρωπο

σέβομαι και αναγνωρίζω το έργο του καθενός ασχέτος τι προσφέρει, αρκεί να είναι ταπεινός και ειλικρινής.

άρα σέβομαι και το δικό σου έργο

να μου είστε όλοι καλά και να περνάτε ακόμη καλύτερα ..

lampros_fazer
20/03/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
ΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ, ΜΗ ΤΑ ΠΕΡΙΓΕΛΛΑΤΕ ΟΛΑ
Εγώ δεν το περιγέλασα ούτε το χλεύασα..Και έχω πέσει και σε άψογους πραγματικά τραυματιοφορείς,και σε χασάπηδες (κοπρόσκυλα των νοσοκομείων οι περισσότεροι,όχι του ΕΚΑΒ-αλλά και εκεί έχω συναντήσει τέτοιους)!Απλά θεωρώ οτι πρωτεύουσας σημασίας είναι να μεταφερθεί σωστά ο τραυματίας και αμέσως μετά να ειδοποιηθούν εύκολα οι δικοί του..

(για να μην παρεξηγηθώ,ΔΕΝ λέω σε καμία περίπτωση οτι δεν είναι σημαντικό να ειδοποιηθούν οι συγγενείς,απλά πρώτο έρχεται η σωστή & γρήγορη μεταφορά..)

iLia
21/03/2007, 11:42
Ειχα λαβει το ιδιο mail πριν απο 1-2 χρονια. Η ηταν απο Αγγλια η απο Καναδα..θα σας γελασω. Προσωπικα το In Case of Emergency θα με χαροποιουσε πολυ γιατι βοηθα εμας που εχουμε ηδη προβλημα υγιειας και οι γοατροι πρεπει να το γνωριζουν ΠΡΙΝ αρχισουν την οποια θεραπεια (υπαρχουν καποια σκευασματα/φαρμακα που ΔΕΝ πρεπει να μου χορηγηθουν καθως θα χειροτερεψουν την οποια μου κατασταση).


Πιστευω πως θα αναγκαστει η Ελλαδα λογω ΕΕ να εφαρμοσει το συστημα ( αν βεβαια εφαρμοστει στην υπολοιπη ΕΕ).

kalesin
21/03/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Ειχα λαβει το ιδιο mail πριν απο 1-2 χρονια. Η ηταν απο Αγγλια η απο Καναδα..θα σας γελασω. Προσωπικα το In Case of Emergency θα με χαροποιουσε πολυ γιατι βοηθα εμας που εχουμε ηδη προβλημα υγιειας και οι γοατροι πρεπει να το γνωριζουν ΠΡΙΝ αρχισουν την οποια θεραπεια (υπαρχουν καποια σκευασματα/φαρμακα που ΔΕΝ πρεπει να μου χορηγηθουν καθως θα χειροτερεψουν την οποια μου κατασταση).


Πιστευω πως θα αναγκαστει η Ελλαδα λογω ΕΕ να εφαρμοσει το συστημα ( αν βεβαια εφαρμοστει στην υπολοιπη ΕΕ).


εχω την εντυπωση οτι τα ατομα που πρεπει να αποφευγουν συγκεκριμενα φαρμακα κτλ, φορανε ειδικη ταυτοτητα που τα διευκρινιζει, κ απο οσο ξερω [κ φανταζομαι δεν πρεπει να κανω λαθος], οι τραυματιοφορεις/γιατροι/νοσοκομοι κτλ τα κοιτανε αμεσως..

οπως λοιπον εμαθαν κ οι πολιτες να φορανε την συγκεκριμενη ταυτοτητα, κ οι "γιατροι" να την κοιτανε, ετσι μπορουν να μαθουν κ οι 2 πλευρες να βαλουν αυτο στο κινητο τους... η σε βραχιολακι... η σε στρατιωτικη ταυτοτητα, σε τατουαζ οτι βολευει τελος παντων


:wave2:

mourgakos
21/03/2007, 14:45
υπαρχει περιπτωση κοιτωντας το κινητο να καταλαβουν το ice τι σημαινει?εγω θα το βαλω και καλα εκανες και το επισημανες,αλλα μου φαινεται πιο βολικο να παρουν κατι οπως σπιτι κλπ.
να σια καλα μας χρειαζονται τετοιες πληροφοριες και αχρειαστες να ειναι για ολους.

mourgakos
21/03/2007, 14:47
να μας πει ο sotpag αν κοιτανε...τουλαχιστον του ερυθρου σταυρου...κατι ξερει ....

latris mixanis
21/03/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
Ειμαι στα Νοσοκομεία απο το 1982. Μεχρι το 1990 τα πληρώματα ήταν κυριολεκτικά βοσκοί που διόριζε ο βουλευτής της περιοχής (μάλλιστα ο σταθμός πρώτων βοηθειών στο Ηράκλειο το 1988-1990 είχε την ονομασία Σ....αδικο απο το όνομα του βουλευτή του ΠΑΣΟΚ που είχε διορίσει το 90% των εργαζομένων εκεί) Σας πληροφορώ ότι σήμερα σε αυτο τον τομέα δεν ζηλεύουμε καμμία χώρα Ευρωπαϊκή. Πλήρως καταρτισμένα πληρώματα, συνήθως με εκπαιδευμένο Ιατρό, έχουν κυριολεκτικά σώσει ζωές - προσωπική μαρτυρία. Αν μη τι άλλο είναι προσβολή για ανθρώπους όπως η ΣΟΦΙΑ ΜΠΕΦΟΝ και πολλοί άλλοι πού έδωσαν τηνζωή τους για το Ε.Κ.Α.Β.
ΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ, ΜΗ ΤΑ ΠΕΡΙΓΕΛΛΑΤΕ ΟΛΑ

Μέχρι και πριν ένα χρόνο έτρεχα συνέχεια σε νοσοκομεία, έχω φάει στη μάπα ασθενοφόρα και προσωπικό.
Αυτά που έχω ζήσει με έχουν κάνει να έχω και την συγκεκριμένη άποψη. Εκτός κι αν κάθε φορά έπεφτα σε άτομα που δεν γνώριζαν τη δουλειά τους:sick: Επίσης καμμια, μα καμμία φορά δεν υπήρχε γιατρός μέσα!!!

Δεν θέλουμε να προσβάλουμε καμμία μνήμη, αλλά να λέμε "τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη"...
Βελτιώσεις έχουν γίνει, αλλά έχουμε μέλλον ακόμη.

Υ.Γ Έχουμε να ζηλέψουμε πολλά απ' το εξωτερικό. Στο μικρό τους δαχτυλάκι ίσως να τους φτάνουμε

Geo 25
22/03/2007, 08:49
Πολύ καλό!Εγώ προσωπικά διαβάζοντας την συζήτηση αποθήκευσα τα τηλέφωνα που θέλω ΑΑ I.C.E.-AA I.C.E.1-AA I.C.E.2 έτσι ώστε να εμφανίζονται στην αρχή του καταλόγου!Δέν πιστεύω να κάνουν και αναζήτηση στο γράμμα Ι!!!(Μακρυά απο εμάς η αναζήτηση της ορολογίας!!):wave2:

matmat
22/03/2007, 09:27
Μπορείτε να το αποθηκεύσετε και στις επείγουσες κλείσεις
Μπράβο βρε Τζιμάκο το μεταφέρω και αλλού !!!



:beer: :beer: :wave2:

clear
22/03/2007, 09:36
Αν είναι όπως τα λέει ο jim θα ψάξουν πρώτα στο Ι, αλλιώς δεν θα ψάξουν καθόλου.

Ας κάνουμε αυτό που προτείνει ο άνθρωπος, το πολύ-πολύ να το γράψετε ολογράφως (In Case of Emergency) για να

καταλάβουν και οι πιο "ζαλισμένοι"