PDA

View Full Version : Προβλημα με gsxr 600 k6



firefox
20/03/2007, 15:11
γεια σας παιδια.

προσφατα μπηκαν πολυεστερικα. το θεμα ειναι οτι εκτοτε η μηχανη δεν τραβαει, δεν ανοιγει. σαν να ειναι απορυθμισμενη. κατα την τοποθετηση των πολυεστερικων αποσυνδεθηκαν και καποιες φυσες/καλωδια. μηπως αυτο ειναι υπευθυνο γα το ολο προβλημα?

επισης η μηχανη ειχε μεγαλη δυσκολια να παρει μπρος μολις τελειωσε η δουλεια με τα πολυεστερικα.
σε καποια φαση βγαλαμε την μπαταρια για 10 λεπτα και μετα πηρε μπρος σε καποια φαση αλλα και παλι με το ζορι βγαζοντας πολυ καπνα απο τη εξατμιση. τετοια συμπεριφορα δεν ειχα δει στην μηχανη ενα χρονο που τη εχω τωρα. ολα αυτα γινανε μετα τις εργασιες για τα πολυεστερικα.

η μηχανη δουλευε φυσιολογικα πριν τις παραπανω εργασιες.

καμια ιδεα γιατι εχο φρικαρει?

gixxerpap
20/03/2007, 16:34
προφανως η τοποθετηση των πολυεστερικων δεν εχει να κανει με την αποδοση της μηχανης!
γιατι δεν πας σε ενα συνεργειο να ριξουν μια ματια, γιατι σιγουρα κατι δεν εχεις συνδεσει σωστα?
αδικα καθεσαι και πονοκεφαλιαζεις.....

a_kostas
20/03/2007, 16:43
Φίλε μου, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε GSXR 750, εδώ και δύο μέρες, χωρίς να βγουν τα πλαστικά. Δεν κρατάει ρεναλντί, ακούγεται λες και δεν δουλεύει κάποιος κύλινδρος(έντονος θόρυβος), μαύρος καπνός από την εξάτμιση. Κρατώντας ανοικτό το γκάζι, μόλις καβαλήσει τους 60 βαθμούς θερμοκρασία το ρεναλντί επανέρχεται στα φυσιολογικά καθώς επίσης και γενικότερα η λειτουργία του κινητήρα (παύση θορύβου, καπνού). Αυτά συνέβησαν τις 2 από τις 4 φορές μέσα σε δύο μέρες. Τις τελευταίες δύο παρ' όλο που όλα συνέβησαν όπως περγράφονται ανωτέρω παρατήρησα και σημαντική μείωση της απόδοσης.


Οιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη. Η μηχανή έχει 9000km.

a_kostas
20/03/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
προφανως η τοποθετηση των πολυεστερικων δεν εχει να κανει με την αποδοση της μηχανης!
γιατι δεν πας σε ενα συνεργειο να ριξουν μια ματια, γιατι σιγουρα κατι δεν εχεις συνδεσει σωστα?
αδικα καθεσαι και πονοκεφαλιαζεις.....

Προφανώς!
Μετά την πρώτη επίσκεψη, η αλήθεια είναι χωρίς να πραγματοποιηθεί εξωνυχτιστικός έλεγχος, η προσπάθεια δεν καρποφόρησε, επαναληπτικό ραντεβού σε 10 μέρες, για αυτό αναζητείται γρηγορότερη λύση.

gixxerpap
20/03/2007, 16:53
ρε σεις τι ειναι αυτα που γραφετε????? κι εγω σημερα ειχα βγει βολτα στα μαγαζια για gsxr 750.......με ξενερωσατε.....

firefox
20/03/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από a_kostas
Φίλε μου, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε GSXR 750, εδώ και δύο μέρες, χωρίς να βγουν τα πλαστικά. Δεν κρατάει ρεναλντί, ακούγεται λες και δεν δουλεύει κάποιος κύλινδρος(έντονος θόρυβος), μαύρος καπνός από την εξάτμιση. Κρατώντας ανοικτό το γκάζι, μόλις καβαλήσει τους 60 βαθμούς θερμοκρασία το ρεναλντί επανέρχεται στα φυσιολογικά καθώς επίσης και γενικότερα η λειτουργία του κινητήρα (παύση θορύβου, καπνού). Αυτά συνέβησαν τις 2 από τις 4 φορές μέσα σε δύο μέρες. Τις τελευταίες δύο παρ' όλο που όλα συνέβησαν όπως περγράφονται ανωτέρω παρατήρησα και σημαντική μείωση της απόδοσης.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το ρελαντι απο οσο καταλαβαινω, ουτε καταλαβαινω καποιο αλλο προβλημα εκτος του οτι η μηχανη δεν τραβαει. πεσμενη αποδοση. και θερμοκρασιες κανονικες βλεπω.

θα το παω και σε συνεργειο αλλα ειπα μηπως καπιος αλλος ειχε καμια ιδεα περι τινος μπορει να προκειται...

sniper
20/03/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ρε σεις τι ειναι αυτα που γραφετε????? κι εγω σημερα ειχα βγει βολτα στα μαγαζια για gsxr 750.......με ξενερωσατε.....

Βρε δεν γαμιέσαι!

σε σιχάθηκα πια!

a_kostas
20/03/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το ρελαντι απο οσο καταλαβαινω, ουτε καταλαβαινω καποιο αλλο προβλημα εκτος του οτι η μηχανη δεν τραβαει. πεσμενη αποδοση. και θερμοκρασιες κανονικες βλεπω.

θα το παω και σε συνεργειο αλλα ειπα μηπως καπιος αλλος ειχε καμια ιδεα περι τινος μπορει να προκειται...

Σε εμένα όντως παρουσιάζει πρόβλημα και στο ρεναλντί, αφορμή για το ποστ ήταν η δυσκολία στο "άναμα" και ο καπνός της εξάτμισης (όχι υγρασίας να υποθέσω). Αν βγάλεις καμιά άκρη ενημέρωσε μας.

DrIoannis
21/03/2007, 08:17
Για βάλτε το και οι 2 στο διαγνωστικό.Το πιο πιθανό είναι ότι κάποια φύσα κόπηκε ή δεν συνδέθηκε σωστά.

DimST
21/03/2007, 09:41
Παιδιά μην αφήνετε έτσι τα μηχανάκια.... απευθείας έλεγχο σε μηχανικό.
Τα προβλήματα μπορεί να προέρχοντε είτε απο μπέκ, είτε απο κάποιον αισθητήρα πίεσης αέρα, είτε απο τρόμπα βενζίνης... είτε ένας Θεός ξέρει απο πού αλλού.

Γρήγορα στους μηχανικούς σας. Και μόλις βρείτε τη βλάβη γράψτε τη εδώ.

Καλά ξεμπερδέματα.

:beer: :beer:

takistrigonis
21/03/2007, 12:31
ΦΙΛΕ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΤΗΝ ΝΤΙΖΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΟΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΗΣΗΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ EXUP ΚΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΔΕΝ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΝΤΙΖΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝΕ ΜΕΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΞΕΙΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΞΕΝΩΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.
ΑΥΤΑ.

firefox
21/03/2007, 17:28
ευχάριστο για απάντησης. όταν μάθω τι έφταιξε θα το γράψω

a_kostas
30/04/2007, 16:22
Τελικά για όλο το χαβαλέ υπεύθυνη ήταν η βενζίνη. Χρειάστηκε να αδειάσει το τεπόζιτο εντελώς μιας και από τότε που ξεκίνησε το πρόβλημα είχα ξαναγεμίσει και δεν λύθηκε. Εδώ και 2000 km όλα λειτουργούν άψογα.

zireous
30/04/2007, 21:38
Για κάτι τέτοια ωραία βάζω σταμπιλάιζερ βενζίνας που και πού (ειδικό για injection φυσικά).

firefox
01/05/2007, 10:09
η δικη μου μηχανή τελικά είχε πρόβλημα με τις ντίζες- exup όπως είπε και ο κύριος τριγώνης- και οι πεταλούδες στην εξάτμιση είχαν χάσει την default θέση τους. έτσι πήγε και για δυναμομέτρηση η μηχανή και πλήρωσα αρκετά όπως καταλαβαίνετε. το πρόβλημα βεβαια δημιουργήθηκε μετά την τοποθέτηση πολυεστερικών όπου και για κάποιο λόγο πειραχτήκανε οι ντίζες με κάποιον τρόπο.

το θέμα δεν έχει κλίση - δεν μπορώ να πω περισσότερα αυτή την στιγμή- απλά πόσταρα για να πω τι έγινε με το πρόβλημα μου.

θα τα ξαναπούμε.