PDA

View Full Version : Λες να το τολμήσω... (αγορά Cbf600s)



npat
21/03/2007, 00:36
Πριν κάνα εξάμηνο λειψό ήμουν ο ευτυχής κάτοχος ενός ολοκαίνουριου CBF250. Το σχέδιο ήταν να το κρατήσω κάνα χρόνο, άντε δύο, να βολεύομαι στην πόλη, να πάω καμιά βολτίτσα κοντινή και μετά, με το καλό, να το πασάρω στον αδελφό μου. Να γλυτώσει κι αυτός από το ρημάδι το παπί (που έχει γίνει ο δράκουλας ο ίδιος---με το ζόρι, γιατί από μόνος του δέκα χρόνια μετά τον ίδιο χάρο θα καβαλάει), να πάρω και εγώ κάτι άλλο. Όμορφο σχέδιο και συνετό.

Πέρασαν οι μήνες, έγραψα χιλιόμετρα, χτένισα την πόλη, πήγα βολτούλες, πήγα ταξιδάκια, το κοντρέρ έφασε αισίως τα 12000. Το δυομισαράκι σκυλί: Με έβγαλε ασπροπρόσωπο παντού. Έλα όμως που τώρα αρχίζει να με τρώει άσχημα... Σε πείσμα κάθε λογικής---εξ' αιτίας της σχετικά "πολυδάπανης" οικονομικής περιόδου που διανύω---έχω αρχίσει να σκέφτομαι επιχειρήματα το τύπου: "Μωρέ τι τώρα, τι σε έξη μήνες. Να πάμε και κάνα ταξιδάκι το καλοκαίρι...".

Ο λόγος για ένα CBF600S.

Σήμερα μάλιστα έκανα μια κίνηση που μπορεί να αποβεί μοιραία: Μπήκα σε ένα μαγαζί και το καβάλησα. Ταίριαξε πάνω μου γάντι, και όχι μόνο αυτό: ήταν και ένα υπέροχο μπλέ-μεταλλικό χρώμα που, γυαλίζοντας και αστράφτοντας κάτω από τα φώτα του μαγαζιού, με άφησε άφωνο...

Τώρα μου μένει να αντιμετωπίσω το εσωτερικό δίλημμα: Να το παίξω συνετός και λογικός (έχοντας πατήσει για τα καλά την τρίτη δεκαετία πια) και να περιμένω ένα εξάμηνο / χρόνο να περάσει η περίοδος των "ισχνών αγελάδων", ή να πω "ρε δε γαμεί, μια φορά ζούμε" και να χρεωθώ λίγο περισσότερο.

Εδώ σε θέλω αγαπητέ συμφορουμίτη: Να ακούσω τη φωνή της λογικής, ή να αποδείξω περίτρανα ότι περνάω πρώιμη κρίση μέσης ηλικίας...

Λεωνίδας
21/03/2007, 10:07
δε μας λες καλύτερα αν σου παίρνουν ανταλλαγή το "μικρό" γιατί έχουμε και 'μεις κώλο και μας τρώει :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

BILLY FILTH
21/03/2007, 10:20
εγώ πάντως όταν ήθελα να το αλλάξω με το Hornet μου το έπαιρνε με 3000 ευρώ και είχε κάνει κοντά στα 12.000 χλμ:wave2:

iziogas
21/03/2007, 10:23
Εχε υπόψην σου ότι τα έξοδα του ενός και του άλλου δεν είναι ίδια. Μην σταθείς μόνο στο κόστος της αγοράς αλλά και της συντήρησης και της χρήσης.

Πέραν αυτού, αν έχεις λίγη υπομονή ψάξε μήπως βρείς καμιά ευκαιρία για μεταχ. Η μηχανή είναι σκυλί και αν βρείς κάποιον που την φρόντιζε αλλά θέλει να την δώσει θα την πάρεις σε πολύ καλή τιμή.

Αρα,

Ξεκίνα από τώρα το ψάξιμο. Αν δεν βρείς κάτι καλό θα έχει περάσει ο χρόνος που θέλεις και θα την πάρεις καινούργια.

makis206
21/03/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Εδώ σε θέλω αγαπητέ συμφορουμίτη: Να ακούσω τη φωνή της λογικής, ή να αποδείξω περίτρανα ότι περνάω πρώιμη κρίση μέσης ηλικίας...

Σίγουρα ο καθένας έχει την άποψή του αλλά μόνο εσύ γνωρίζεις μέχρι που μπορείς " να απλώσεις το καλάθι" που λένε.

Η δική μου η άποψη αγαπητέ συμφορουμίτη πάει στο "δε γαμιέται, μια ζωή την έχουμε"

Εσύ όμως είσαι αυτός που ξέρει πρώτος απ'όλους μας μέχρι που μπορείς να φτάσεις, αν λοιπόν έχεις αρκετές πιθανότητες ν'απλώσεις το καλάθι λίιιγο περισσότερο τόσο ώστε να μη χρειαστεί ν'αφήσεις τον εαυτό σου να αγχωθεί ιδιαίτερα, κάν'το. Αξίζει !:winka:

Και να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις, όπως σου κόπηκε η λαλιά τη στιγμή που κάθησες πρώτη φορά πάνω της, ένα παρόμοιο συναίσθημα θα σε γεμίζει κάθε μέρα που θα μοιράζεσαι μαζί της !

:beer: :beer:

Το θρεντάκι μου δείχνει πως είσαι ψημένος πάντως :lol:

npat
21/03/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δε μας λες καλύτερα αν σου παίρνουν ανταλλαγή το "μικρό" γιατί έχουμε και 'μεις κώλο και μας τρώει :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Θα το ρωτήσω και αυτό, αν και βλέπω το μικρο να μένει στην... "οικογένεια". Πάντως 3000 που είπε ο
BILLY FILTH δεν είναι καθόλου κακή προσφορά.

Λεωνίδας
21/03/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Θα το ρωτήσω και αυτό, αν και βλέπω το μικρο να μένει στην... "οικογένεια". Πάντως 3000 που είπε ο
BILLY FILTH δεν είναι καθόλου κακή προσφορά. τι κακή... τρίκαλη είναι
βρε λες :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

npat
21/03/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το θρεντάκι μου δείχνει πως είσαι ψημένος πάντως :lol:

Και όσο πάει ψήνομαι και περισσότερο :)

Για τα οικονομικά, εντάξει, υπολόγιζα να το αγοράσω "της μετρητοίς". Αν το πάρω τώρα θα χρειαστεί να βάλω και κάποιες δώσεις, τα μισά ας πούμε για κανα χρόνο το πολύ, κάτι στο οποίο είμαι περισσότερο "φιλοσοφικά" αντίθετος (δάνεια για αγορά καταναλωτικών αγαθών). Το κατά πόσο θα ανταπεξέλθω---στην αποπληρωμή και στο κόστος συντήρησης---δεν το φοβάμαι. Είναι απολύτως μέσα στις δυνατότητες μου, αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.

Κοίτα να δεις που όσο το στριφογυρίζω ψήνομαι περισσότερο :a13:

BILLY FILTH
21/03/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
τι κακή... τρίκαλη είναι
βρε λες :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

τότε το cbf είχε κλείσει χρόνο με τα service στον αντιπρόσωπο και η μόνη αλλαγή του ήταν το bugster. Επειδή ο ίδιος του έκανε τα service μου το έπαιρνε 3000 ευρώ και σκεφτείτε ότι εγώ κομπλέ (άδειες πινακίδες κτλ) το είχα πάρει 3650 ευρώ.

Τελικά το κράτησα και πήρα και το Hornet:lol:

SnakeMJK
21/03/2007, 15:20
Αυτή η σκέψη με τυρανάει εδώ και μέρες! Μία από τα ίδια. Ευτυχής κάτοχος ενός CBF250 εδώ και 13.000χλμ και σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του CBF600ABS. Δεν το έχω καβαλήσει ακόμα, γιατί δεν παίζουν φράγκα αυτή την εποχή... Αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει αυτή η αλλαγή!

TEOkaip7
21/03/2007, 17:18
"ρε δε γαμεί, μια φορά ζούμε"

+1000

:beer: :beer:

npat
21/03/2007, 20:10
Τελικά μάλλον το αποφάσισα...

Δίνω στον εαυτό μου μια-δυο βδομάδες ακόμη, μήπως και πρυτανεύσει η λογική, και μετά το Πάσχα, με το αρνί ακόμη στο στομάχι, σπάω τον κουμπαρά και την παραγγέλνω.

Επί του πρακτικού, και σχετικά με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, σκέφτεστε κανέναν λόγο να την αποφύγω? Κάποιο πρόβλημα που θα έπρεπε να ξέρω? Κάποιο κουσούρι?

Η χρήση της θα είναι αυτή της μοναδικής μοτοσυκλέτας, δηλ. πήγαινε έλα στη δουλειά κάθε μέρα, μετακινήσεις στην Αθήνα, αποδράσεις τα Σαββατοκύριακα (κυρίως δικάβαλο), εκδρομούλες όποτε τύχει, καμιά βολτούλα με τα παιδιά από το forum... τέτοια πράματα.

Η μοσυκλετιστική μου εμπειρία μικρή: Σκούτερ και παπιά για πολλά χρόνια, και το δυόμιση για περίπου 12000 χλμ.

Για πείτε...

Λεωνίδας
21/03/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Επί του πρακτικού, και σχετικά με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, σκέφτεστε κανέναν λόγο να την αποφύγω? Κάποιο πρόβλημα που θα έπρεπε να ξέρω? Κάποιο κουσούρι? Ναι, είναι Honda :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πέρα από την πλάκα, κοίταξες ER-6F ή Bandit :wave2:

npat
21/03/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Πέρα από την πλάκα, κοίταξες ER-6F ή Bandit :wave2:

Κανένα από τα δύο δεν μου πολυκάθετε καλά. Kawasaki δεν θα ήθελα και πολύ να πάρω (δεν έχει και την φήμη της πιο αξιόπιστης κατασκευάστριας), και επιπλέον το ER-6F δεν ξέρω πόσο καλό θα ήταν δικάβαλο. Το bandit τώρα... δεν ξέρω, δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο λόγο εναντίον του αλλά... δεν.


Ναι, είναι Honda :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτό, μια και βαδίζουμε ολοταχώς προς την μέση ηλικία, είναι μάλλον πλεονέκτημα (για μένα μιλάω φυσικά) :)

Λεωνίδας
21/03/2007, 22:12
καλά πάει τώρα
για διαμάχη :lol: :lol:

npat
21/03/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
καλά πάει τώρα
για διαμάχη :lol: :lol:

Το φοβόμουν όταν το έγραφα ότι θα πλακώσουν οι καβασακαίοι πυρ-και-μανία, αλλά λέω, εδώ χωμένο που είναι... ε, δεν θα το πάρουν χαμπάρι... για να δούμε...

javaneze
22/03/2007, 13:03
Αδερφε, οτι σου λεει η καρδια σου.

Αν ειναι να κρατηθεις, αλλα καθε βραδυ που πεφτεις στο κρεβατι να το ονειρευεσαι, παρτο να παει στο διαλο να σου φυγει ο καημος και να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.

Αν ειναι να κρατηθεις και καθε φορα που μπαινεις στο φορουμ να λες "καλα εκανα μωρε που περιμενα ... και τι εγινε, τι τωρα τι του χρονου ..." τοτε αραξε και περιμενε.

Εγω με την πρωτη σκεψη το πηρα, με την δευτερη αναμενω για το 1000.
Οτι σου λεει η καρδια σου.

---------------------

Δεν μπαινω καν στη διαδικασια να συγκρινω το honda με τα υπολοιπα. Το μονο που μπορω να πω με την μικροτερη επιφυλαξη αντι των υπολοιπων, ειναι οτι μπορεις να το παρεις και μεταχειρισμενο με ελαχιστες φοβιες για το "τι θα σου βγει".
(αρκει βεβαια να τσεκαρεις παντα σε μηχανικο αν ειναι τρακαρισμενο.)

npat
22/03/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
παρτο να παει στο διαλο να σου φυγει ο καημος και να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.


Να 'σαι καλά. Αυτό θα κάνω μάλλον...




Εγω με την πρωτη σκεψη το πηρα, με την δευτερη αναμενω για το 1000.
Οτι σου λεει η καρδια σου.


Αλήθεια ποιες οι εντυπώσεις σου? Το χρησιμοποιείς στην πόλη ή μόνο σε ταξίδια? Πως σου φαίνεται γενικώς?

Τεχνικά το μόνο που με "προβληματίζει" λίγο είναι ότι είναι καρμπυρατεράτο. Εν έτι 2007 θα το προτιμούσα ψεκαστό, αλλά δεν νομίζω αυτό να προκαλεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα



Το μονο που μπορω να πω με την μικροτερη επιφυλαξη αντι των υπολοιπων, ειναι οτι μπορεις να το παρεις και μεταχειρισμενο με ελαχιστες φοβιες για το "τι θα σου βγει".

Για μεταχειρισμένο δεν το σκέφτομαι... θέλω να μυρίσω κεριά καμμένα :)

Nostra
22/03/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τεχνικά το μόνο που με "προβληματίζει" λίγο είναι ότι είναι καρμπυρατεράτο. Εν έτι 2007 θα το προτιμούσα ψεκαστό, αλλά δεν νομίζω αυτό να προκαλεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα


λιγότερα έξοδα στα service... :rolleyes: :rolleyes:

javaneze
22/03/2007, 14:33
Γενικως ειναι οτι πρεπει, πολυ φιλικο και βολικο. Οι εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες και παρολο που γενικα δεν ειμαι "κολλημενος" ουτε με τα cbf ουτε με την Honda ουτε καν με τα Ιαπωνεζικα γενικοτερα, ειναι μηχανακι που θα το προτεινα σε καποιον, ειδικα νεο οδηγο.
Θα το συνηθισεις ευκολα και μεσα στην πολη ακομα ειναι πολυ ευκινητο παρολο τον ογκο του.

Το καρμπυρατερ με προβληματιζε κι εμενα οπως και καθε αλλον κατοχο. Αφου το αποκτησεις δεν θα το σκεφτεις ποτε ξανα ουτε θα σε προβληματισει και ποτε, περαν του οτι μερικες φορες θα χρειαζεσαι τσοκ για να παρει μπροστα και να ζεσταθει. Το οποιο βεβαια δεν ειναι και απολυτο, μιας και στο Z750 που ειναι ψεκαστο, το τσοκ παλι χειροκινητο ειναι απο οσο ξερω.
(Εγω συγκεκριμενα που το εχω σε γκαραζ, αν παιζει καποιο ρολο, δεν το χρησιμοποιω ποτε το τσοκ, παιρνει αμεσως μπροστα χωρις προβλημα)

Τα μελανα σημεια του ειναι οτι ισως "πινει" λιγακι παραπανω τουλαχιστον παντα σε συγκριση με το μονοκυλινδρο ΧΤ600 που ειχα πριν (δεν εχω κανει συγκρισεις με αντιστοιχης κατηγοριας μοτο) και το οτι μεσα στην πολη σε προβληματιζει λιγο το στρηταδικο στυλ. Το 2ο ισχυει για καθε στρητ βεβαια, λογω της χαμηλης θεσης που ισως κουραζει σε μανουβρες και το οτι ξεχνας το καβαλαω πεζοδρομια κτλ...
Τιποτα απο αυτα δεν θα με απετρεπε απο την αγορα.

Αφου θα το παρεις και καινουριο και εφοσον το προοριζεις και για χρηση μεσα στην πολη, η συμβουλη μου ειναι να το προτιμησεις με abs.

Kαλες αγορες. :beer:

gixxerpap
22/03/2007, 14:50
εγω φιλε μου, θα σου ελεγα πρωτα να ακουσεις τη φωνη της λογικης.................και μετα να της πεις να παει να γαμηθει και να το παρεις αυριο κιολας!!!


αυτος που ειπε οτι η ζωη ειναι αυτο που περναει διπλα μας, όσο εμεις κανουμε σχεδια για αυτη, ηταν σοφος ανθρωπος........

και για να μη ζοριστεις και πολυ, μπορεις να παρεις αυτο που πουλαει ο nostra που ειναι και σαν καινουργιο και ειναι και μπλε!;)

ριξτου μια ματια, αξιζει τον κοπο!

Nostra
22/03/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και για να μη ζοριστεις και πολυ, μπορεις να παρεις αυτο που πουλαει ο nostra που ειναι και σαν καινουργιο και ειναι και μπλε!;)


και ετοιμάζομαι να μειώσω και την τιμή... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

npat
22/03/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
λιγότερα έξοδα στα service... :rolleyes: :rolleyes:

Αυτό που φοβόμουν είναι μήπως κάθε λίγο και λιγάκι απορυθμίζονται τα καρμπς... αλλά απ' ότι καταλαβαίνω τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει.

npat
22/03/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και ετοιμάζομαι να μειώσω και την τιμή... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έλα ρε... μπλέ σκούρο (ή αυτό το ταλασί)? Πόσα χιλιόμετρα? Πόσο? Γιατί το πουλάς (τι δουλειά σου να κοιτάς, θα μου πεις, αλλά... :) )

Nostra
22/03/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αυτό που φοβόμουν είναι μήπως κάθε λίγο και λιγάκι απορυθμίζονται τα καρμπς... αλλά απ' ότι καταλαβαίνω τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει.


φυσικά και δεν υπάρχει, εξάλλου κάθε 12000χλμ. ένας σωστός μηχανικός θα βάλει το υποπιεσόμετρο και θα ρυθμίσει τις μελισσοπεταλούδες εκεί που πρέπει...


το παραπάνω φυσικά είναι πολύ πιο απλή διαδικασία από το να τσεκάρεις ψεκασμό κλπ.

Nostra
22/03/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Έλα ρε... μπλέ σκούρο (ή αυτό το ταλασί)? Πόσα χιλιόμετρα? Πόσο? Γιατί το πουλάς (τι δουλειά σου να κοιτάς, θα μου πεις, αλλά... :) )



η αγγελία είναι εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35796)

sterg
28/03/2007, 00:01
Φίλε μου το περασμένο καλοκαίρι αποφάσισα να κρατήσω το CB400 SF λίγο ακόμα και μετά να πάω στο CBF 600S που έβαλα στο μάτι. Το CBάκι με κάλυπτε και με πήγαινε παντού (μέχρι και ταξίδια 3000χλμ- παράλια Τουρκίας, γύρω Ελλάδας κλπ). Βέβαια όλα αυτά τα έκανα μόνος. Όταν όλα αυτά από ένα σημείο και μετά έπρεπε να τα κάνω διπλός!!! και μετά από ένα ταξίδι (~800χλμ), μέσα σε 1 εβδομάδα πήρα πλέον το CBF 600S. Απίθανο, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά εάν είσαι διπλός!!!

makis206
28/03/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sterg
και μετά από ένα ταξίδι (~800χλμ), μέσα σε 1 εβδομάδα πήρα πλέον το CBF 600S.

CBFάς και δεν σε γράψαμε ακόμα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28275) ;;:eyepop:

Γρρρρήγορα για συμμετοχή !:lol:

Καλωσήρθες και καλοτάξιδη η μικρή !

:beer: :beer: :beer:

electra23
28/03/2007, 00:41
ελπιζω να μην πειραζει να πει και ενα κοριτσι τη γνωμη του :D

λοιπον, απο τη στιγμη που δεν θα εισαι και ενα βημα πριν απο τη φυλακη αν την παρεις λογω χρεους, καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες.παρ την.μια ζωη την εχουμε.απ οτι καταλαβα δεν θα μεινεις και στον ασσο.εχεις κανει το κουμαντο σου(στον οικονομικο τομεα αναφερομαι).παρ την λοιπον γιατι να ξερεις αλλωστε οτι πολυ δυσκολα βγαινει απο το μυαλο σου πλεον.ελπιζω να βοηθησα :beer: :wave2:

makis206
28/03/2007, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από electra23
ελπιζω να μην πειραζει να πει και ενα κοριτσι τη γνωμη του :D

Αντιθέτως η γνώμη μιας κορασίδας μετράει πάντα περισσότερο σε εμάς τους τζεντλεμάνους !:lol:

johnpan
28/03/2007, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κανένα από τα δύο δεν μου πολυκάθετε καλά. Kawasaki δεν θα ήθελα και πολύ να πάρω (δεν έχει και την φήμη της πιο αξιόπιστης κατασκευάστριας), και επιπλέον το ER-6F δεν ξέρω πόσο καλό θα ήταν δικάβαλο. Το bandit τώρα... δεν ξέρω, δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο λόγο εναντίον του αλλά... δεν.


Θα το σχολίαζα, αλλά δεν υπάρχει λόγος αφού το έχεις ερωτευτεί από ότι φαίνεται το cbf... :beer:

npat
28/03/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sterg
Φίλε μου το περασμένο καλοκαίρι αποφάσισα να κρατήσω το CB400 SF λίγο ακόμα και μετά να πάω στο CBF 600S που έβαλα στο μάτι. Το CBάκι με κάλυπτε και με πήγαινε παντού (μέχρι και ταξίδια 3000χλμ- παράλια Τουρκίας, γύρω Ελλάδας κλπ). Βέβαια όλα αυτά τα έκανα μόνος. Όταν όλα αυτά από ένα σημείο και μετά έπρεπε να τα κάνω διπλός!!! και μετά από ένα ταξίδι (~800χλμ), μέσα σε 1 εβδομάδα πήρα πλέον το CBF 600S. Απίθανο, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά εάν είσαι διπλός!!!

Ναι σε ταξίδια είμαι διπλός και, όσο και αν ακούγεται τρελό, έχω κάνει και μερικά ταξιδάκια δικάβαλο με το CBF250, το οποίο για τον συνεπιβάτη είναι λίγο (τι λίγο δηλαδή...) ταλαιπωρία. Είμαι σίγουρος ότι με το 600 η κατάσταση θα είναι πολύ καλύτερη. Δεν σου κρύβω ότι ένας από τους λόγους που επισπεύδω την αλλαγή είναι και η γκρίνια του έτερου ήμισυ (εγώ βέβαια, άλλο που δεν ήθελα!).

npat
28/03/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από electra23
ελπιζω να μην πειραζει να πει και ενα κοριτσι τη γνωμη του :D

Ίσια-ίσια, όπως έγραψα και παραπάνω, η γνώμη ενός κοριτσιού παίζει καθοριστικό ρόλο στην απόφαση (και, λίγο ή περισσότερο εμμέσως, σε κάθε απόφαση που έχει πάρει ποτέ αγόρι) :) :)

electra23
28/03/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
για τον συνεπιβάτη είναι λίγο (τι λίγο δηλαδή...) ταλαιπωρία. .... Δεν σου κρύβω ότι ένας από τους λόγους που επισπεύδω την αλλαγή είναι και η γκρίνια του έτερου ήμισυ (εγώ βέβαια, άλλο που δεν ήθελα!).

εμενα αυτο τωρα γιατι κατι μου θυμιζει :a13:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sterg τα βλεπεις τα βλεπεις ??? δε γκρινιαζω μονο εγω τελικα :lol: :lol: εε τι να κανουμε, ηταν δυσκολα με το cb. αλλα oπως λεει και ο φιλος npat "ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΑΝΕ".

και για να καταληξω η μηχανη ειναι super !!! πολυ ανετη, αριστη επιλογη :a18: :a18:
και το καλυτερο .... μετα απο αυτη την αγορα δε θα υπαρχουν γκρινιες :a13: :a13:

sterg
28/03/2007, 10:49
.........ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...............:D

electra23
28/03/2007, 11:02
"τραβατε με και ας κλαιω" ... που λεει και μια παλια σοφη λαικη ρηση ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

npat
10/04/2007, 10:03
Λοιπόν το Πάσχα πέρασε, το αρνί το χωνέψαμε, οπότε λέω σιγά σιγά, να πιω το καφεδάκι μου και να πάω να παραγγείλω το CBF 600S ABS.

Μένει να αποφασίσω το χρώμα: Μαύρο ή Μπλέ?

Μια και τα δύο μου αρέσουν εξίσου μάλλον θα αποφασίσω στην τύχη εκείνη την στιγμή.

npat
10/04/2007, 13:42
Το παράγγειλα!!

CBF600S ABS, χρώμα μπλε-σκούρο
+ Συναγερμός ΜΕΤΑ
+ Μανιτάρια
+ Αριθμός / τέλη κυκλοφορίας

Τιμή: 7600

makis206
10/04/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Το παράγγειλα!!
CBF600S ABS, χρώμα μπλε-σκούρο
+ Συναγερμός ΜΕΤΑ
+ Μανιτάρια
+ Αριθμός / τέλη κυκλοφορίας
Τιμή: 7600

Μωρέ ξέρεις τελικά ;...:sad: μ@λακία έκανα... δεν είναι και τόοοοοοοοσο καλό μηχανάκι όσο λέγαμε...:sad:

Προλαβαίνεις να το ακυρώσεις ;:D :D

















































:lol: :rotflmao: :lol:

Ζηλεύωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω !!

Με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου και περιμένουμε φωτό φωτό φωτό φωτό φωτό :a38: επανήλθα ! Φωτό !

:beer: :beer: :beer:

npat
10/04/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου και περιμένουμε φωτό φωτό φωτό φωτό φωτό :a38: επανήλθα ! Φωτό !


Να 'σαι καλά. Όταν το πάρω στα χέρια μου θα ποστάρω και φωτό, και φυσικά τις πρώτες εντυπώσεις.

BTW: Στο μαγαζί που το παράγγειλα είχε και ένα CBF1000 το οποίο μου έδωσε για μια μικρή βόλτα. Οι εντυπώσεις, από τα ελάχιστα που μπόρεσα να καταλάβω, ήταν άριστες. Το βάρος του, όταν το μηχανάκι αρχίσει να κινείται, απλά εξαφανίζεται. Σε επιτόπιους ελιγμούς... εντάξει το καταλαβαίνεις, αλλά φαντάζομαι θα συνηθίζεται. Και το 1000 ειδικά έχει μια ροπάκλα...μάνα μου! ξεκινάει με δευτέρα παντού και χωρίς παράπονα, και από τα 20, 30 και πάνω τραβάει με όπια ταχύτητα στο κιβώτιο. Θέση οδήγησης και εργονομία άριστη, και σου δίνει την αίσθηση μιας τρομερής ευστάθειας (ίσως αυτό οφείλεται στο βάρος): Ακόμη και αν αφήσεις τιμόνι με 20χαω δεν παρουσιάζει την παραμικρή τάση τα φύγει δεξιά ή αριστερά (κάτι που δεν συμβαίνει με το 250). Ξαναλέω, αυτά από μια μικρή βόλτα 15 λεπτών.

Αν και το 600 έχει περίπου την ίδια αίσθηση τότε είμαι σίγουρος ότι θα το απολαύσω...

BILLY FILTH
10/04/2007, 16:37
μπράβο ρε φίλε

καλορίζικο :beer:

npat
10/04/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
καλορίζικο :beer:

Ευχαριστώ!

Ταξιδευτής
10/04/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
\:lol: :rotflmao: :lol:

Με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου και περιμένουμε φωτό φωτό φωτό φωτό φωτό :a38: επανήλθα ! Φωτό !

:beer: :beer: :beer:

:lol: :lol: Γεια σου ρε κουζουλε και απιθανε Μακαρε!!!! :beer:

Νικολα, μεγεια η νεα σου κουκλα αδερφε! Σου ευχομαι απο τα βαθη της ψυχης μου ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ και καλοταξιδη!!!! :beer:


ΥΓ. Κερασει ε;;; :winka:

javaneze
10/04/2007, 21:50
Αν και ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα λογω της ανακλασης των μοριων του ηλιου και 49 κατασκευαστες πλυντηριων συνιστουν οτι το ασήμι CBF600s ABS ειναι το πιο γρηγορο... :D :lol: :D

Με το καλο ρε φιλαρακι να το παρεις!!! Φανταστικο και το χρωμα, κι εγω αν το ειχα παρει καινουριο σε αυτο θα το προτιμουσα.!

Αναμενω φωτο για τα καλοριζικα για να μην το γρουσουζεψω.:winka:

:beer: :beer: :beer:


(Αληθεια το καταστημα το δινει γενικα για τεστ ραηντ το CBF1000; Aν ναι, αναφερεις και ποιο ειναι να παω να ριξω μια γυρα κι εγω; ...θενξ :winka: )

npat
10/04/2007, 23:04
Να 'σαι καλά!


Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze

(Αληθεια το καταστημα το δινει γενικα για τεστ ραηντ το CBF1000; Aν ναι, αναφερεις και ποιο ειναι να παω να ριξω μια γυρα κι εγω; ...θενξ :winka: )

Μπα όχι, για παράδοση το είχε ετοιμάσει, προσπαθούσε να με ψήσει να πάρω το 1000, με έκοψε και συνετό (τόσο ήξερε) και μου το έδωσε μια βόλτα, να δω πως πάει.

npat
10/04/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Νικολα, μεγεια η νεα σου κουκλα αδερφε! Σου ευχομαι απο τα βαθη της ψυχης μου ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ και καλοταξιδη!!!! :beer:

ΥΓ. Κερασει ε;;; :winka:

Ευχαριστώ συνονόματε!
Kάτσε να το πάρω και φυσικά και κεράσει!

electra23
11/04/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πριν κάνα εξάμηνο λειψό ήμουν ο ευτυχής κάτοχος ενός ολοκαίνουριου CBF250.

Έλα όμως που τώρα αρχίζει να με τρώει άσχημα...

Ο λόγος για ένα CBF600S.

Σήμερα μάλιστα έκανα μια κίνηση που μπορεί να αποβεί μοιραία: Μπήκα σε ένα μαγαζί και το καβάλησα.


ετσι οπως τα λες για το 1000 σε λιγο καιρο σε βλεπω να μας γραφεις το εξης :


Πριν κάνα εξάμηνο λειψό ήμουν ο ευτυχής κάτοχος ενός ολοκαίνουριου CBF600S ABS.

Έλα όμως που τώρα αρχίζει να με τρώει άσχημα...

Ο λόγος για ένα CBF1000.

Σήμερα μάλιστα έκανα μια κίνηση που μπορεί να αποβεί μοιραία: Μπήκα σε ένα μαγαζί και το καβάλησα.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ !! εκανες την καλυτερη επιλογη στην καταληλοτερη εποχη ! :a18: :a18: :a18: τωρα που αρχιζουν και οι ζεστες … ! αναμενουμε τις φοτο όπως μας υποσχεθηκες παραπανω.

CBF600S ABS :a23: :a23: :a23: :a19:

TEOkaip7
11/04/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Το παράγγειλα!!

CBF600S ABS, χρώμα μπλε-σκούρο
+ Συναγερμός ΜΕΤΑ
+ Μανιτάρια
+ Αριθμός / τέλη κυκλοφορίας

Τιμή: 7600

καλοτάξιδο και πάντα όρθιος :D

είναι πολύ καλό μηχανάκι και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς:beer:

μήπως όμως έπρεπε να πάρεις το 1000;; προλαβαίνεις;; :rotflmao:

npat
11/04/2007, 13:34
Μόλις έφτασε στο κατάστημα... Σήμερα το απόγευμα και αύριο το πρωί ετοιμάζεται, βγαίνει η άδεια / ασφάλεια και... με βλέπω για άδεια την Παρασκευή :)

Μερικές πρόχειρες φωτογραφίες στο κατάστημα, με τις ζελατίνες ακόμη:

1


83722

npat
11/04/2007, 13:34
2


83724

npat
11/04/2007, 13:35
3


83726

npat
11/04/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από electra23
ετσι οπως τα λες για το 1000 σε λιγο καιρο σε βλεπω να μας γραφεις το εξης :

Πριν κάνα εξάμηνο λειψό ήμουν ο ευτυχής κάτοχος ενός ολοκαίνουριου CBF600S ABS.


Ε, δεν νομίζω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... :) :)

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

npat
11/04/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
καλοτάξιδο και πάντα όρθιος :D

είναι πολύ καλό μηχανάκι και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς:beer:

μήπως όμως έπρεπε να πάρεις το 1000;; προλαβαίνεις;; :rotflmao:

Ευχαριστώ.

Να σου πω την αλήθεια, μου πέρασε από το μυαλό. Αλλά αφ' ενός είναι πολλά τα λεφτά, και αφ' ετέρου δεν νομίζω ότι είναι πολλά που δεν μπορείς να κάνεις με ένα 600. Ας είμεθα εγκρατείς λοιπόν :)

makis206
11/04/2007, 13:51
Nικόλα το χρώμα γ@μάει !!

Ήμουν φανατικός του μαύρου αλλά τώρα που βλέπω το μπλεδάκι αστραφτερό αστραφτερό..!:a8: :a8:

Πάντως μου θύμησες εμένα πριν από ένα περίπου χρόνο, "CBF ή Fazer;", "Ρε λες;", "Όμορφο είναι το άτιμο.." κλπ κλπ κλπ και μέσα σε λίγες μέρες να και οι πρώτες του φωτό...:lol:

Όταν είπα οτι ζηλεύω ήταν για τη στιγμή που θα ζήσεις αύριο, η πρώτη του μιζιά, θ'ακούσεις τον βελούδινο ήχο του μοτέρ, θα κουμπώσεις την πρώτη και... ένα απ'τα ομορφότερα συναισθήματα θα διαπεράσει όλο σου το κορμί !!

Με το καλό λοιπόν και πάλι καλοτάξιδοι !

Εύχομαι να έχεις πάντα μαζί της το συναίσθημα που θα νιώσεις την πρώτη φορά που θα φύγεις πάνω σ'αυτήν !

:beer: :beer:

npat
12/04/2007, 21:24
Παιδιά την πήρα και έκανα την πρώτη μου μικρή βόλτα (70 χιλιομετράκια).

Απίστευτη αίσθηση!!

Έχουμε και λέμε λοιπόν: Οι πρώτες-πρώτες λεπτομερείς εντυπώσεις ενός πρωτάρη, πρώην οδηγού CBF-250.

0. Πανεύκολη εκκίνηση του κινητήρα. Τσιμπάς την μίζα και... πήρε (όποιος έχει προσπαθήσει ναι ξεκινήσει CBF 250, ξέρει τι εννοώ).

1. Φανταστικός ήχος: Όχι πια τραχύ μούγκρισμα, αλλά το ραφινάτο σφυριχτό βούισμα του τετρακύλινδρου.

2. Πολύ καλή θέση οδήγησης. Για το ύψος μου (1.80 και κάτι ψιλά) πάρα (μα πάρα) πολύ άνετη. Καμία σχέση απολύτως με το 250. Πολύ ελαφρύ τιμόνι.

3. Πολύ πιο προοδευτικός συμπλέκτης. Η ροπή από χαμηλά καθιστά τα "μαρσαρίσματα" για το ξεκίνημα άχρηστα. Ο συμπλέκτης θέλει λίγο συνήθεια όταν έρχεσαι από το 250, αλλά είναι *μακραν* καλύτερος. Επίσης πολύ μαλακός και άνετος.

4. *Ξεχάστε* τις μαλακίες με την νεκρά. Απλά... μπαίνει: Πάντα, παντού, και όποτε (πάλι, όποιος έχει προσπαθήσει να βάλει νεκρά σε CBF250, ξέρει).

5. Πολύ καλύτερο κιβώτιο, αλλά πολύ διαφορετικό. Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς πρέπει να κάνω για ομαλά *και γρήγορα* ανεβάσματα: μερικές φορές μου κοπανάει, τις περισσότερες όχι. Με τα κατεβάσματα δεν έχω πρόβλημα. Που θα μου πάει, θα το βρω! (Συμβουλές, φυσικά, καλοδεχούμενες).

6. Απίστευτη ευστάθεια. Πανεύκολο να την κουμαντάρεις ακόμη και με ελάχιστη ταχύτητα. Μαζεμένος όγκος, χωράει λίγο-πολύ όπου και το 250.

7. Λιγότερη ευκινησία όταν κινείσαι με πολύ λίγα (αλλά, παραδόξως (?), περισσότερη ευστάθεια): Πρέπει να είσαι πιο συγκρατημένος στις γρήγορες / απότομες αλλαγές κατεύθυνσης (π.χ. εγκάρσιο φιλτράρισμα). Το βάρος της σε τέτοιους ελιγμούς *φαίνεται* και σου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα συγχωρήσει εύκολα το λάθος στην ισορροπία: δεν έχει βγάζω-πόδι και το 'σωσα (δεν το δοκίμασα βέβαια, αλλά ούτε θέλω).

8. Το βάρος της φαίνεται επίσης σε δρόμους με κλίση. Σε ελιγμούς σε επίπεδα με *μεγάλη* *εγκάρσια* κλίση... δείχνει τρομακτικό (π.χ. αναστροφή με μανούβρα σε πολύ απότομη ανηφόρα)---αν έχετε συμβουλές γι' αυτό, καλοδεχούμενες.

9. Και για να τελειώνουμε με το βάρος: Καταλαβαίνεις διαφορά (σαν αίσθηση βάρους εν στάση) με γεμάτο και άδειο ρεζερβουάρ (στο 250, τουλάχιστον για μένα, αυτό δεν ίσχυε). Φυσικά καμία αλλαγή στην αίσθηση εν κινήσει, ακόμη και με λίγα.

10. Πάρα πολύ δυνατότερα φρένα, με πολύ πολύ καλύτερη αίσθηση.

11. Ασύγκριτο γκάζι! Καμία μα καμία σχέση! Ακόμη και όταν πας μέχρι τις 5-6 χιλιάδες στροφές είναι μέρα με την νύχτα. Τι λέω... ακόμη και μέχρι τις 4000 η διαφορά είναι απίστευτη. Τραβάει από παντού. Πολλές φορές δεν έχεις ιδέα τι σχέση έχεις στο κιβώτιο (η έκτη στις 5000 είναι γύρω στα 110χαω, αν θυμάμαι καλά).

12. Υπέροχο "ρολάρισμα". Οι ταχύτητες και τα χιλιόμετρα "ρέουν" με υπέροχη απλότητα και ηρεμία... δεν ξέρω πως να το πω.

Αύριο πήρα άδεια από την δουλειά οπότε θα κάνω μια πιο αξιοπρεπή βόλτα---δεν ξέρω ακόμη που---και θα βγάλω και μερικές φωτογραφίες.

javaneze
12/04/2007, 23:58
Τωρα πλεον που την πηρες στα χερια σου, καλοριζικη και καλοταξιδη. :beer:

Η πρωτη σου δουλεια ειναι να παιξεις με την σελα και τα 3 διαφορετικα υψη της μεχρι να βρεις πως δουλευει.
Στην πιο ψηλη θεση θα σου φανει πολυ πιο ελαφρυα η αισθηση της μηχανης και θα σε διευκολυνει αρκετα και στις μανουβρες.

Τα φρενα δυστυχως ειναι μελανο σημειο. Αν οδηγησεις το fazer 600 θα καταλαβεις την εμφανη διαφορα :( .... Ειδικα το πισω σχεδον ανυπαρκτο. Βεβαια το πηρες με ABS οποτε δεν θα φοβασαι να τα πιεσεις οσο θες.:winka:

Με 6η και 5.500 σαλ εχεις 120χλμ στο κοντερ. ΑΦΟΥ το στρωσεις!:D

Και παλι με υγεια!:beer:

xristos cbf
13/04/2007, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Τωρα πλεον που την πηρες στα χερια σου, καλοριζικη και καλοταξιδη. :beer:

+1000

Πάντα όρθιος και καλά ταξίδια !!!!! :sun:

npat
13/04/2007, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Τωρα πλεον που την πηρες στα χερια σου, καλοριζικη και καλοταξιδη. :beer:

Η πρωτη σου δουλεια ειναι να παιξεις με την σελα και τα 3 διαφορετικα υψη της μεχρι να βρεις πως δουλευει.
Στην πιο ψηλη θεση θα σου φανει πολυ πιο ελαφρυα η αισθηση της μηχανης και θα σε διευκολυνει αρκετα και στις μανουβρες.

Τα φρενα δυστυχως ειναι μελανο σημειο. Αν οδηγησεις το fazer 600 θα καταλαβεις την εμφανη διαφορα :( .... Ειδικα το πισω σχεδον ανυπαρκτο. Βεβαια το πηρες με ABS οποτε δεν θα φοβασαι να τα πιεσεις οσο θες.:winka:

Με 6η και 5.500 σαλ εχεις 120χλμ στο κοντερ. ΑΦΟΥ το στρωσεις!:D

Και παλι με υγεια!:beer:

Να 'σαι καλά!

Η σέλα στην στάνταρ θέση (νομίζω είναι η μεσέα) μου φαίνεται μια χαρά, για την ώρα. Προτιμώ, νομίζω, να έχω λίγο καλύτερο "πάτημα", τουλάχιστον μέχρι να την συνηθίσω.

Αυτό που μάλλον θα χρειαστεί να ρυθμίσω είναι η ζελατίνα γιατί έχω την εντύπωση ότι δημιουργεί στροβιλισμούς στο ύψος, περίπου, του λαιμού μου... Μπορεί να είναι και ιδέα μου... Θα δείξει.

Νομίζω ότι 5500 (6000 το μέγιστο) σαλ για μικρά χρονικά διαστήματα δεν είναι και τόσο πολλές για το στρώσιμο. Κάνω λάθος?

npat
13/04/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristos cbf
+1000

Πάντα όρθιος και καλά ταξίδια !!!!! :sun:

Ευχαριστώ Χρίστο!

makis206
13/04/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αυτό που μάλλον θα χρειαστεί να ρυθμίσω είναι η ζελατίνα γιατί έχω την εντύπωση ότι δημιουργεί στροβιλισμούς στο ύψος, περίπου, του λαιμού μου... Μπορεί να είναι και ιδέα μου... Θα δείξει.

Νικόλα με ένα σταυρωτό κατσαβίδι μπορείς να ρυθμίσεις τη ζελατίνα σε 2 μόλις λεπτά !

Απλά ξεκουμπώνεις τα δύο ελαστικά καπάκια πάνω απ'τη ζελατίνα, βγάζεις τις 4 βίδες και πράττεις ανάποδα μόλις ανεβάσεις τη ζελατίνα στην πάνω θέση της, είναι πανεύκολο !

Κάνεις μια βόλτα και είμαι σίγουρος πως θα δεις τη διαφορά, αν πάλι δεν σου αρέσει στην πάνω θέση την ξανα-αλλάζεις σε δευτερόλεπτα ! :winka:

Ά ! Και άλλαξε το μοντέλο στο προφίλ σου !:cool: :lol:

Καλοτάξιδοι !

:beer: :beer:

Ταξιδευτής
13/04/2007, 11:21
Τελικα τα καλυτερα παιδια εχουν ολοι CBF600!

Τασο, Νικόλα (npat), Μακαρε, Nικολα (Jav).... Στην υγεια σας παιδες! :beer: Να στε παντα καλα, με πολλα χιλιομετρα και να χαιρεστε τις ΚΟΥΚΛΕΣ σας!!! :wave2:

makis206
13/04/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Τελικα τα καλυτερα παιδια εχουν ολοι CBF600!
Τασο, Νικόλα (npat), Μακαρε, Nικολα (Jav).... Στην υγεια σας παιδες! :beer: Να στε παντα καλα, με πολλα χιλιομετρα και να χαιρεστε τις ΚΟΥΚΛΕΣ σας!!! :wave2:

Άντε.. σειρά σου Νικόλα !:lol:

Πήγες κι έμπλεξες με τα Καβασάκια..:evil: :sad:

:lol:


Γεια σου κι εσένα ρε λεβεντιά, καλές βόλτες ν'απολαμβάνουμε όλοι μας !:)

:beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
13/04/2007, 11:50
Μα ποιος σου ειπε ρε οτι ειμαι καλο παιδι;;; :lol: :lol:

makis206
13/04/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Μα ποιος σου ειπε ρε οτι ειμαι καλο παιδι;;; :lol: :lol:

Αντίποινα επειδή με έβρισες κι εσύ !:evil:

:lol: :lol: :rotflmao:

Ταξιδευτής
13/04/2007, 12:11
:lol: :lol: :rotflmao: Για αυτο σε παω ρε κουζουλε Σπαμμερακη!!!! :lol: :wave2:

(υγ την επομενη βδομαδα μαλλον θα κατεβω Κρητη. Πρεπει κερασω μπυρες!)

makis206
13/04/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:lol: :lol: :rotflmao: Για αυτο σε παω ρε κουζουλε Σπαμμερακη!!!! :lol: :wave2:
(υγ την επομενη βδομαδα μαλλον θα κατεβω Κρητη. Πρεπει κερασω μπυρες!)

[ένα σπαμ και τέλος]

Κατέβα εσύ και κεράσι εγώ !:cool: :beer: :sun:

[σπαμ έλαβε τέλος]

:lol: :wave2:

TEOkaip7
13/04/2007, 12:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[B]Παιδιά την πήρα και έκανα την πρώτη μου μικρή βόλτα (70 χιλιομετράκια).

Απίστευτη αίσθηση!!


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ το μοτόρι :beer: :beer: να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς:D :D

Ωραίο και το χρωματάκι αν και είμαι κολλημένος με το μαύρο:a24:

Αφού το στρώσεις με υπομονή:ZZZ: (προτείνω τελικιάσματα μετά τα 3000 χλμ.) θα γλυκάνει και το κιβώτιο και η λειτουργία του και εκεί θα δεις τι μοτόρι έχουμε!!!

Ζελατίνα θα χρειαστείς ψηλότερη,

άντε καλές βόλτες:a2:

npat
14/04/2007, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[B]
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ το μοτόρι :beer: :beer: να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς:D :D

...

Ζελατίνα θα χρειαστείς ψηλότερη,


Ευχαριστώ συνάδελφε!

Για την ζελατίνα μάλλον έχεις δίκιο.

Στην στανταρ θέση (χαμηλή) το μέτωπο του αέρα με βρίσκει περίπου στο λαιμό με αποτέλεσμα να έχω αρκετούς στροβιλισμούς και ΠΟΛΥ βαβούρα στο κράνος.

Στην ψηλή θέση, το μέτωπο του αέρα με βρίσκει κατευθείαν στο κράνος με αποτέλεσμα... δράμα η κατάσταση!

Για την ώρα την έχω στην default θέση. Αλήθεια κάπου άκουσα / διάβασα (δεν θυμάμαι που) ότι μπορεί να χαμηλώσει κι άλλο λίγο; Αυτό ίσως βελτιώσει κάπως τα πράγματα.

Εσύ τι ζελατίνα προτείνεις?

javaneze
14/04/2007, 14:06
npat τους στροβιλισμους που αναφερεις τους παρατηρεις μονοκαβαλος ή δικαβαλος;

Η ζελατινα εχει δυο θεσεις, χαμηλη-ψιλη.

Απο ζελατινα προτεινω λογω τιμης που ειναι η φθηνοτερη αλλα και λογω αποτελεσματικοτητας, αυτην της Kappa. Αν τυχον δεν βρεις Kappa μετα πηγαινε Givi που ειναι ακριβως ιδια αλλα 8-10 ευρω ακριβοτερη.

Εχω δει απο κοντα της Ermax, puig, μου φαινεται και της Secdem. Ολες ηταν μικροτερες απο αυτην των Kappa/Givi.

Προσωπικα με την Kappa στην ψιλοτερη θεση δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα μεχρι τα 170-180 στο κοντερ του CBF, και δεν σκυβω καθολου. (ειμαι και 1,80και κατι ψιλα υψος και εχω την σελα στην μεσαια θεση)

Η ζελατινα της Kappa:


84180

npat
15/04/2007, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
npat τους στροβιλισμους που αναφερεις τους παρατηρεις μονοκαβαλος ή δικαβαλος;


Μονοκάβαλος


Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Προσωπικα με την Kappa στην ψιλοτερη θεση δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα μεχρι τα 170-180 στο κοντερ του CBF, και δεν σκυβω καθολου. (ειμαι και 1,80και κατι ψιλα υψος και εχω την σελα στην μεσαια θεση)


Μήπως είναι τόσο ψηλή ώστε να μπαίνει στο οπτικό πεδίο (δηλ. να βλέπεις μέσα από αυτή)? Κάτι τέτοιο θα με χαλούσε πολύ.

Από που την ψώνισες? Μπορώ να την δω κάπου?

Nostra
15/04/2007, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μήπως είναι τόσο ψηλή ώστε να μπαίνει στο οπτικό πεδίο (δηλ. να βλέπεις μέσα από αυτή)? Κάτι τέτοιο θα με χαλούσε πολύ.


φυσικά και δεν μπορεί να μπει στο οπτικό σου πεδίο...


εκτός κι αν είσαι 1,50cm ή νομίζεις ότι τρέχεις σε motogp και κολλάς την κεφάλα σου στο ρεζερβουάρ... :lol: :lol:

javaneze
15/04/2007, 03:57
Στο οπτικο σου πεδιο μπαινει μονο αν σκυβεις.

Την πηρα απο το μοτομαρκετ. Τηλ τους μη τυχον την εχουν ετοιμοπαραδοτη για να την δεις, διαφορετικα βρισκομαστε οποτε θες και τραμπαρουμε cbf για κανα χιλιομετρο να δεις πως ειναι και σε αποδοση.
:wave2: