PDA

View Full Version : Την τύχη μου....#@$%^&*



powerphot
11/08/2004, 12:13
Αναρωτιέμαι μερικές φορές τι είναι αυτό που καθορίζει τις τύχες μας.
Τρίτη 10-8-2004 Ώρα 18.15. Είμαι σε περιοχή κοντά στο σπίτι μου, σταματάω τη μηχανή σταδιακά στα αριστερά σε μονόδρομο γειτονιάς και ετοιμάζομαι να κατεβάσω κάτω τα πόδια για ανοίξω το στάντ για να κατέβει ο συνεπιβάτης.
Τα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν ήταν όσα χρειάζονται για να αλλάξουν τις τύχες του καθενός προς το χειρότερο, προς το μέτριο, η γιατί όχι προς το καλύτερο;(κι όμως προς το καλύτερο δεν γίνεται ποτέ).
Λίγο λοιπόν πριν το παρκάρισμα ακούω πίσω μου φρένα και να πλησιάζει μαλλιά κουβάρια ένα σκούτερ (το οποίο είδα μετά το μπαμ) και να μας εμβολίζει από πίσω, πέφτοντας στην μπαγκαζίερα και κάνοντας γκελ πάει και χώνεται πίσω και κάτω από παρκαρισμένο αμάξι. Δεν έπαθε τίποτα. Η μηχανή με εμάς επάνω μετατοπίστηκε ένα μέτρο εμπρός και αφού κτύπησαν τα αριστερά κάγκελα πλάγια το παρκαρισμένο αμάξι έπεσε μαζί με μας με την δεξιά πλευρά της στο ίδιο σημείο του δρόμου.
Ναι! Τραυματίας, ευτυχώς ελαφρά, τόσο όμως όσο να μην μπορώ να βγω απ’ το σπίτι αλλά με μια μικρή δυσκολία να γράφω αυτά.
Αποτέλεσμα, κάκωση του δεξιού καρπού του χεριού και του ποδιού μου. Η σύζυγος ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα μια και κατά το πέσιμο προσπάθησα να κρατήσω την μηχανή μέχρι να τραβήξει τα πόδια.
Η μηχανή, σπασμένη βάση καθρέπτη, σπασμένο πίσω μασπιέ συν μικρές γρατσουνιές στο φτερό.
Ο καμικάζι Αλβανός όπως αποδείχθηκε αργότερα δεν είχε μαζί του ούτε άδεια, ούτε ασφάλεια, ούτε δίπλωμα, ούτε φυσικά κράνος. (Μετά κατάλαβα γιατί επέμενε να φύγει λέγοντας ότι θα χάσει το λεωφορείο για το χωριό, αλλά δεν τον άφηνα).
Ο Ζητάς που ήρθε του έκοψε μια «λυπητερή» 500 ευρώπουλα, του πήρε την πινακίδα, το σκούτερ, και του είπε να φέρει τα χαρτιά στην τροχαία (όταν τα βρει). και να ξεχάσει το «λεωφορείο» για το… «χωριό».

Γράφοντας αυτή την στιγμή αυτά ίσως να διαφαίνεται μια αρνητική διάθεση κακομοιριάς, αλλά πρέπει να φταιει ο πόνος του καρπού στο χέρι και στο πόδι.
Ξανά γυρνώντας στην αρχική απορία μου «τι είναι αυτό που καθορίζει τις τύχες μας»,
προσπαθώ να δώσω κουράγιο στον εαυτό μου όχι για τον τραυματισμό αλλά για όλο το σκηνικό που συμβαίνει όταν παραπαίει ο καθένας μας σε άτυχες στιγμές.
Τι άλλο θα μπορεί να κάνει κανείς εκτός από το να έχει και πίσω μάτια για να αποφεύγει τέτοιου είδους κακοτοπιές;
Η μηχανή θα φτιαχτεί, το χέρι και το πόδι θα γίνουν καλά, με το πληγωμένο εγωισμό τι κάνουμε………;

Μην περιμένετε «ψαράκια» σήμερα…..

Να είστε καλά και να προσέχετε.
Nick



:eyepop:

ruyjin
11/08/2004, 12:37
το πρωτο που σου περναει απο το μυαλο ειναι τι θα επρεπε να γινει για να αποφευχθει το μοιραιο.
πολλα θα μπορουσαν να γινουν αλλα τελικα η αναποδια συμβαινει.
και η αυχη παντα η ιδια, να ειναι το τελευταιο!

περαστικα και παλι με ανεβασμενο εγωισμο!! :D
:beer: :wave2:

crs-k
11/08/2004, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Αναρωτιέμαι μερικές φορές τι είναι αυτό που καθορίζει τις τύχες μας.
..............................
Τι άλλο θα μπορεί να κάνει κανείς εκτός από το να έχει και πίσω μάτια για να αποφεύγει τέτοιου είδους κακοτοπιές;
Η μηχανή θα φτιαχτεί, το χέρι και το πόδι θα γίνουν καλά, με το πληγωμένο εγωισμό τι κάνουμε………;

Μην περιμένετε «ψαράκια» σήμερα…..

Να είστε καλά και να προσέχετε.
Nick

:eyepop:


Πρωτ' απ' ολα περαστικα Νικολακη! :wave2:

Το σημαντικοτερο που θα μπορουσε να εχει γινει, ειναι να ΜΗΝ βρισκοσουνα εκει, εκεινη τη στιγμη! :D
Που σημαινει ... κισμετ φιλε! :lol:

Για τα ψαρακια δεν πειραζει μην ανησυχεις ...
Αλλωστε ΔΕΝ τα χωνεψα και ποτε!

:lol: :rotflmao: :lol:


Και παλι περαστικα φιλε! :)

idi
11/08/2004, 13:34
περαστικα φιλε, ολα θα πανε καλα...:wave2: :wave2:

kapeos
11/08/2004, 14:26
Πουλάκια, περαστικά σου φίλε μου :wave2:

petridist
11/08/2004, 15:07
σ'εσένα και το μοτόρι... ποτέ ξανά άτυχες στιγμές και πάντα με ανεβασμένο το ηθικό!!

melsaltas
11/08/2004, 15:52
ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.....

Ora_Nihil
11/08/2004, 17:03
Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση

gmakris
11/08/2004, 17:06
Περαστικα και απο μενα - τουλαχιστον εισαι ορθιος

GST
11/08/2004, 18:56
περαστικα και απο μενα!!
και μη στεναχωριεσε και εγω σε διακοπεσ ειμαι και πριν 3 μερεσ εφαγα και εγω μια μικρη χυμα :( και φτυνα την γλυτωσα οσο για τον πλυγωμενο μου εγωισμο το βραδυ εγινα λιωμα και μου περασανε ολα:beer: :beer: :beer:

periklisk
11/08/2004, 19:57
Περαστικά ρε συ και καλά ξεμπερδέματα!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

PALADIN
12/08/2004, 08:13
distixos..file.perastika apla.......malakismenes simptoseis tis zois

Traveller
13/08/2004, 10:27
En prokimeno o malakas o Alvanos (i o ekastote Ellinas, Mogolezos, Taivanezos klp klp). An kai eimai tis apopsis oti moni mas ftiaxnoume tin tixi mas den borw na paravlepsw to gegonos ton astathmitw paragontwn pou tous apokalw "kaki stigmi".


Esi isoun swstos, ekopses ekanes stin akri klp, opote ase ton egwismo stin arki se auti tin periptwsi. Koita na pareis kana frago apo tin asfalistiki (an paizei kati tetoio). Afou esi kai kirios i sizigos (giati tote tha stenaxwriosoun kai tha neurizes perissotero) koita na apolauseis to kalokairi sou oso ginetai kalitera. Sto katw katw, mono 20 elikoptera tha petane, 2 zeppelin, 1300 kameres tha mas parakolouthoune, 70.000 astinomiki+stratiotikoi, 400 rabo tis amerikis, kai dinameis tou Nato einai girw mas. E twra gia mia gratzounia kaneis etsi :))

Loipon, perastika kai taxeia anarrwsi, i paragontes einai aprobleptoi kai twra kalokairi. Sou euxomai grigora kai pali stous dromous.

milaber
13/08/2004, 11:02
Τι να γίνει...
Τέτοια περιστατικά δεν αποφεύγονται!

Περαστικά στο χέρι, στο πόδι και στο μηχανάκι!

:wave2: :wave2: :wave2:

sas
13/08/2004, 11:04
Αφού η γυναίκα σου είναι καλά και εσύ έχεις ψιλοπράγματα...τότε όλα καλά.

Περαστικά

mastouri
13/08/2004, 11:12
Αυτά τα περί εγωισμού τα θεωρώ λιγάκι χαζά.Εσύ είσουν σωστός στις κινήσεις σου , αρα γιατί να είναι ο δικός σου εγωισμός πληγωμένος ενώ του Αλβανού να μην του καίγεται καρφάκι παρα μόνο για τα 500??? Το μόνο πράγμα που ισχύει είναι το οτι βρισκόσουν σε λάθος σημείο την λάθος στιγμή...Περαστικα και μακάρι αυτό το ατύχημα σου να έίναι το χειροτερο που θα πάθεις με την μηχανή.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

BOMBIERE
13/08/2004, 16:18
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ.ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΝΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ