PDA

View Full Version : ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...



TokTok
21/03/2007, 20:15
Να σας και πω τη δική μου ιστορία που μου έτυχε την Δευτέρα 19 Μαρτίου.

Θα ξεκινήσω πριν 1 μήνα που άλλαξα στο R1 αλυσίδα, πήγα σε ένα συνεργείο της περιοχής μου και ζήτησα μια αλυσίδα 530 o-ring. Μια χαρά όλα πάω να πάρω τη μηχανή μετα από 2 ώρες, ρωτά το μάστορα τη χρωστάω μου λέει 70 €. Εκπληκτος με την τιμή ρωτάω για την ποιότητα και μου λέει κανένα πρόβλημα φίλε μου για τουλάχιστον 10.000 χλμ δεν έχεις πρόβλημα.

Την Δευτέρα 19 Μαρτίου παιδιά ενώ γύριζα Αθήνα στη εθνική στο ύψους του Ξυλόκαστρου
ετοιμάζομαι για προσπέραση, γυρίζω το γκάζι στο R1 και ξαφνικά με 200 περίπου το μηχανάκι
σπάει την αλυσίδα σε 2 σημεία. Για καλή μου η αλυσίδα δεν μπλέκτηκε κάπου και απλά εφυγε.

Αφού περίμενα 2 ώρες στην εθνική βρήκα ένα άριστο μηχανικό στο Ξυλόκαστρο, τον κ. Μακρή -ένα μεγάλο ευχαριστώ- για την βοήθειά του και τις υπηρεσίες του.

Φυσικά αυτή τη φορά η αλυσίδα που φόρεσα ήταν ΥΑΜΑΗΑ και δεν σκέφτηκα άλλη επιλογή.

ΥΓ. Ευχαριστώ και το φίλο ΑΚΗ (Κ5)που μου έφερε την αλυσίδα απο την Αθήνα στο ξυλόκαστρο.

paramedic
21/03/2007, 20:28
Φίλε μου καταρχήν χαίρομαι που δεν έπαθες τίποτα γιατί αν η αλυσίδα μπλεκόταν πουθενά μπορεί να μην πόσταρες ποτέ το περιστατικό σου. Αν και ότι πληρώνεις παίρνεις και ειδικά με ζωτικά σημεία της μηχανής δεν παίζουμε με άγνωστες μάρκες γνώμη μου είναι οτι έπρεπε να πάρεις την σπασμένη αλύσιδα και να πάς στον μάστορα, να του ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω και σε περίπτωση που δεν στα έδινε να του την έχωνες στο "απευθυσμένο"(κοινώς στον Κ@λο) και να του έλεγες "για 10000 ώρες σου εγγυώμαι τσούξιμο,μετά θα το συνηθήσεις"!!!

Giorgos19
21/03/2007, 23:29
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και αν αυτου του εφευγε το τσοθξιμο πιο νωρις τι θα γινοτανε???:lol:

Να πας φιλαρακι να την πεις στον μηχανικο που σου περασε την αλυσιδα.
Ελεος δλδ.
Μου φαινεται τελικα οτι για να γινεται σωστη δουλεια θα πρεπει να εχουμε ο καθενας μας απο εναν κολλητο μηχανικο!

takekawa spa
22/03/2007, 02:45
Ευτηχώς το δικό μου κολλητάρι είναι μηχανικος και ηλεκτρονικός......:beer: :beer:
αλλιώς δεν θα με έπιανε :ZZZ: το βράδυ........και είναι ο καλλήτερος τον Σερρών

Gandalf dr685sm
22/03/2007, 09:12
Φιλαράκο συγνώμη ... αλλά 70?;... για R1;

:eek: :eek: :eek: :eek:


Απο αυτό και μόνο έπρεπε να υποψιαστείς οτι κάτι δεν πάει καλά...

Στο DR το δικό μου , που δεν έχει τόση δύναμη καταπόνησης πάνω σε αλυσσογράναζα (το ξέρεις οτι αυτά αλλάζονται set ΠΑΝΤΑ , έτσι; ) μόνο το μπροστινό γρανάζι AFAM , έχει κανά 35-45?.

Για σκέψου τώρα τι μπορεί να έγινε;

Να σου πω τι έγινε...

1) Πήρε την παλιά σου αλυσίδα και την έκοψε και την έδεσε πάλι πάνω.
2) Πήρε μια αλυσίδα απλή , χωρίς ενισχύσεις και την έβαλε πάνω στα ίδια γρανάζια (!!!!!)
3) Δεν έκανε τίποτα... την έβγαλε, την γράσσαρε, την καθάρισε και στην έβαλε πάλι πάνω.

Απο εμπειρία και μόνο , με φίλους που έχουν ανάλογα 1000αρια..το κόστος αλλαγής είναι πάνω απο τα 200?.

Απλά προς μελλοντική γνώση.

Ευτυχώς που την γλύτωσες.



Gandalf

Cpt. Haddock
22/03/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Απλά προς μελλοντική γνώση.
Ευτυχώς που την γλύτωσες.

Gandalf

+1000000

:look:

GIXXERAKIAS
22/03/2007, 12:28
:eyepop: :eyepop: Βρε φιλε πανε να αναψεις μια λαμπαδα(τις διμετρες) και οταν σβησει το απο πανω το κερακι να την πας μαζι με την αλυσιδα την κομμενη και να του την βαλεις ολη στον κ@λο και αστον να τσουζει,μετα θα του ερσει και θα θελει κι'αλλο:rotflmao: :rotflmao:


Υσ.Να του την βαλεις χωρις σλιο,βαζελινη και οτιδηποτε εχει ταση προς λιπανση να την ακουσει καλα ο φουστης:evil: :evil:

gloum
22/03/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:eyepop: :eyepop: Βρε φιλε πανε να αναψεις μια λαμπαδα(τις διμετρες) και οταν σβησει το απο πανω το κερακι να την πας μαζι με την αλυσιδα την κομμενη και να του την βαλεις ολη στον κ@λο και αστον να τσουζει,μετα θα του ερσει και θα θελει κι'αλλο:rotflmao: :rotflmao:


Υσ.Να του την βαλεις χωρις σλιο,βαζελινη και οτιδηποτε εχει ταση προς λιπανση να την ακουσει καλα ο φουστης:evil: :evil:

Μην σου πω να την βάλεις στην άμμο να έχει περισσότερη τριβή...

Giorgos19
22/03/2007, 12:42
Τι ειστε εσεις ρεεεεεεε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σαδομαζοχστες!

odt
22/03/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Να σας και πω τη δική μου ιστορία που μου έτυχε την Δευτέρα 19 Μαρτίου.

Θα ξεκινήσω πριν 1 μήνα που άλλαξα στο R1 αλυσίδα....
.....ρωτά το μάστορα τη χρωστάω μου λέει 70 euro....

.... μου λέει κανένα πρόβλημα φίλε μου για τουλάχιστον 10.000 χλμ δεν έχεις πρόβλημα.

....Την Δευτέρα 19 Μαρτίου παιδιά ενώ γύριζα Αθήνα...

Και πολύ σου κράτησε...Εγώ παλιά έιχα βάλει στο sf ψιλομουφέ αλυσίδα της τάξεως των 40 euro (γιατί δεν έπαιζε χρήμα μέχρι να πληρωθώ) και μέχρι να την αλλάξω στο τέλος του μήνα και μετά από 2000χλμ ακούμπαγε στο διπλό σταντ...Να πω πως το sf βγάζει τόσα άλογα όσα βγάζει το R1 στο ρελαντί (περίπου 50...).

Φαντάζομαι ότι με 70 euro άλλαξε μόνο αλυσίδα...Χωρίς να αλλάξεις και γρανάζια, η καινούργια αλυσίδα που θα κάτσει πάνω στα παλιά και φθαρμένα γρανάζια θα φθαρεί πολύ πιο γρήγορα...

Αφού δεν έπαθες τίποτα και αφού η αλυσίδα δεν έκοψε το κεφάλι κανενός περαστικού, να πας να ανάψεις μια λαμπάδα με ύψος όσο το μήκος της DID 530 O - Ring...

Αν έχεις αμφιβολίες για τον μάστορα που πας το μηχανάκι σου, καλό θα ήταν να μην έχεις αμφιβολίες για τα ανταλλακτικά που βάζεις...

:wave2:

sniper
22/03/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Να σας και πω τη δική μου ιστορία που μου έτυχε την Δευτέρα 19 Μαρτίου.

Θα ξεκινήσω πριν 1 μήνα που άλλαξα στο R1 αλυσίδα, πήγα σε ένα συνεργείο της περιοχής μου και ζήτησα μια αλυσίδα 530 o-ring. Μια χαρά όλα πάω να πάρω τη μηχανή μετα από 2 ώρες, ρωτά το μάστορα τη χρωστάω μου λέει 70 €. Εκπληκτος με την τιμή ρωτάω για την ποιότητα και μου λέει κανένα πρόβλημα φίλε μου για τουλάχιστον 10.000 χλμ δεν έχεις πρόβλημα.

Την Δευτέρα 19 Μαρτίου παιδιά ενώ γύριζα Αθήνα στη εθνική στο ύψους του Ξυλόκαστρου
ετοιμάζομαι για προσπέραση, γυρίζω το γκάζι στο R1 και ξαφνικά με 200 περίπου το μηχανάκι
σπάει την αλυσίδα σε 2 σημεία. Για καλή μου η αλυσίδα δεν μπλέκτηκε κάπου και απλά εφυγε.

Αφού περίμενα 2 ώρες στην εθνική βρήκα ένα άριστο μηχανικό στο Ξυλόκαστρο, τον κ. Μακρή -ένα μεγάλο ευχαριστώ- για την βοήθειά του και τις υπηρεσίες του.

Φυσικά αυτή τη φορά η αλυσίδα που φόρεσα ήταν ΥΑΜΑΗΑ και δεν σκέφτηκα άλλη επιλογή.

ΥΓ. Ευχαριστώ και το φίλο ΑΚΗ (Κ5)που μου έφερε την αλυσίδα απο την Αθήνα στο ξυλόκαστρο.

1. Έβαλες σε R1 αλυσίδα (δεν λες για γρανάζια τίποτα) 70Ε - όσο και σε παπί δλδ (μαζί με τα γρανάζια)
2. Στην Εθνική Αθηνών Πατρών στο ύψος του Ξυλοκάστρου πας με 200.....
3. Εβαλες Yamaha αλυσίδα....

Δεν έχεις και πολλές σχέσεις με μηχανές ε;

Σόρρυ αλλά... σε μηχανή με τόσα άλογα τι περίμενες να κάνει η αλυσίδα των 70Ε; και πας και με 200 χουφτόνοντας το γκάζι... (καλά για τον δρόμο στο συγκεκριμένο σημείο δεν μιλάω) και φόρεσες Yamaha Αλυσίδα... Από πότε η Yamaha βγάζει αλυσίδες;

Cpt. Haddock
22/03/2007, 13:45
Πέστα ρε Νίκο...

Σαν τον άλλο τον παπάρα το συνεργειά που πήγαινα (και δεν ξαναπάτησα) τη bmw, που μου έβαλε λέει αλυσίδα bmw :rolleyes:

Και καλά ρε πούστη μου, ένας νέος οδηγός μπορεί να μην ξέρει οτι αλλάζεις και γρανάζια μαζί με αλυσίδα... ο "μάστορας" γιατί δεν το λέει, αφού κερδισμένος θα βγει;

Τσιγγουνιές σε τέτοια θέματα δεν καταλαβαίνω πως κάνετε μερικοί. Αγοράζετε όμορφα ss μηχανάκια και δε σκέφτεστε οτι έχουν και ένα κόστος συντήρησης κι γεμίζετε τις τσέπες σας καβούρια κάθε φορά που έρχετε το σερβις... :sick:

LsKostas
22/03/2007, 13:46
1) Πήρε την παλιά σου αλυσίδα και την έκοψε και την έδεσε πάλι πάνω.


Εστω οτι αυτο το εκανε με καινουρια αλυσιδα...

Το να κοψεις αλυσιδα και να την ξαναβαλεις ειναι ή δεν ειναι εγκλημα?
Το ιδιο δεν ισχυει και για την καδενα του εκκεντροφορου?(κοψιμο και τοποθετηση)


Ρωταω γιατι θελω να κανω επισκεψη σε καποιον...

:wave2:

TokTok
22/03/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Έβαλες σε R1 αλυσίδα (δεν λες για γρανάζια τίποτα) 70Ε - όσο και σε παπί δλδ (μαζί με τα γρανάζια)
2. Στην Εθνική Αθηνών Πατρών στο ύψος του Ξυλοκάστρου πας με 200.....
3. Εβαλες Yamaha αλυσίδα....

Δεν έχεις και πολλές σχέσεις με μηχανές ε;

Σόρρυ αλλά... σε μηχανή με τόσα άλογα τι περίμενες να κάνει η αλυσίδα των 70Ε; και πας και με 200 χουφτόνοντας το γκάζι... (καλά για τον δρόμο στο συγκεκριμένο σημείο δεν μιλάω) και φόρεσες Yamaha Αλυσίδα... Από πότε η Yamaha βγάζει αλυσίδες;

Απο μηχανές γνωρίζω φίλε μου και αρκετά πράγματα..

Παιδιά και εμένα μου φάνηκε η τιμή χώμα, αλλά τον εμπιστέυτηκα. Γρανάζια δεν άλλαξα τότε γιατί μου είπε ότι ήταν σε καλή κατάσταση.

Όταν εννοώ έβαλα αλυσίδα ΥΑΜΑΗΑ εννοώ έβαλα την εργοστασιακή αλυσίδα της μηχανής. YAMAHA GENUINE PART μαζί με τα γρανάζια.

OldMan
22/03/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Το να κοψεις αλυσιδα και να την ξαναβαλεις ειναι ή δεν ειναι εγκλημα?
Πταίσμα ..!!! :D
(το μόνο που μπορεί να πάθει είναι να "βράσει" το γράσσο στους γειτονικούς κρίκους - αλλά αντέχει σε ψηλές θερμοκρασίες, όπως και τα O-rings !!!)


Έγκλημα είναι να "μακρύνεις" αλυσίδα προσθέτοντας κρίκους !!! :smokin:

DRUMMES!
22/03/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Έβαλες σε R1 αλυσίδα (δεν λες για γρανάζια τίποτα) 70Ε - όσο και σε παπί δλδ (μαζί με τα γρανάζια)
2. Στην Εθνική Αθηνών Πατρών στο ύψος του Ξυλοκάστρου πας με 200.....
3. Εβαλες Yamaha αλυσίδα....

Δεν έχεις και πολλές σχέσεις με μηχανές ε;

Σόρρυ αλλά... σε μηχανή με τόσα άλογα τι περίμενες να κάνει η αλυσίδα των 70Ε; και πας και με 200 χουφτόνοντας το γκάζι... (καλά για τον δρόμο στο συγκεκριμένο σημείο δεν μιλάω) και φόρεσες Yamaha Αλυσίδα... Από πότε η Yamaha βγάζει αλυσίδες;


Sorry pou epemvainw alla epeidi allaksa k gw alysida/granazia,tis alysides tis yamaha tis ftiaxnei i DID.......:D :D

pliroforiaka...........:D :wave2:

Brolas
22/03/2007, 19:51
Άσχετο...Τον Μακρή τον ξέρω προσωπικά...200 στο Ξυλόκαστρο?!Και λίγα πήγαινες....:a01: Προσοχή μόνο γιατί δεν έχει διαχωριστικό και οι μπάτσοι μου έχουν γεμίσει τον τόπο ραντάρ...:cry:

DRUMMES!
23/03/2007, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Brolas
Άσχετο...Τον Μακρή τον ξέρω προσωπικά...200 στο Ξυλόκαστρο?!Και λίγα πήγαινες....:a01: Προσοχή μόνο γιατί δεν έχει διαχωριστικό και οι μπάτσοι μου έχουν γεμίσει τον τόπο ραντάρ...:cry:


katse gia na katalavw.......enooei ton Fani ton Makri ap to ksilokastro?????????????

takekawa spa
23/03/2007, 04:44
για περιμένετε λίγο πάιδες γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω..............
όταν αλλάζεις αλλάζεις.......οχι μόνο αλυσίδα αλλά και μπρος πισό γρανάζι αλλίως το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι μια τρύπα στο νερό.....υπάρχουν τόσο καλές after market μάρκες που οι εργοστασιακές φαίνονται ποιοτικά φτηνές.........

και για να λέμε την πραγματικότητα και να τελειώνουμε:

αν δεν αλλάξεις σετ και αλλάξεις μόνο ένα απο τα τρία(αλυσίδα μπρος και πίσω γρανάζι)
λόγο του ότι δεν έχουν την ίδια πατούρα το μόνο που θα καταφέρει είναι να χαλαρώνει η να την πετάει........και την καλλήτερη αλύσίδα και να έβαζε πάλι θα είχε αυτό το αποτέλεσμα....
φαντάσου και σε μια supersport μηχανή με τρελή υπποδύναμη όπως η r1.......

πάνω απ'όλα ηρεμία οπως λέει και το δικό μου μαστόρι..................

Gandalf dr685sm
23/03/2007, 08:45
έτσι ακριβώς... και επειδή η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως..

ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΓΡΑΝΑΖΙΑ... ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ.

ούτε καλή κατάσταση ούτε τίποτα, δεν ισχύει. Άπαξ και θές αλλαγή αλυσίδας, αυτά πάνε σετ... απο παπάκι , μέχρι και R1.

Gandalf

Brolas
23/03/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DRUMMES!
katse gia na katalavw.......enooei ton Fani ton Makri ap to ksilokastro????????????? Tον Γιώργο Μακρή ξέρω εγώ που είναι μάστορας.