PDA

View Full Version : Alexk υποσχέθηκες οδηγίες για εξατμίσεις!



project.breeze
21/03/2007, 23:16
Αλέξη όταν βρεις ελεύθερο χρόνο κάνε σε παρακαλώ έναν κόπο και γράψε μας βήμα βήμα πως γίνεται να ελευθερώσουμε τις εξατμίσεις του R1!!Μου έχει φάει τα αυτιά το φιλαράκι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων:beer:

sakoulakis
27/03/2007, 10:43
aandrmufflers.com/Instructions.html (http://aandrmufflers.com/Instructions.html)

sakoulakis
27/03/2007, 10:47
ποιο αναλητηκα δενννννννννννννννννννννννννννννν
γινεται
:D :sun: :sun
n: :sun: :sun: :sun:
ετσι:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :wacko:

sakoulakis
27/03/2007, 16:17
www.aandrmufflers.com/SoundClips.html (http://www.aandrmufflers.com/SoundClips.html)
kai edo jia na
akousis

R-1nas
28/03/2007, 22:44
Xmm... endiaferon ! kai ftino !

sakoulakis
29/03/2007, 09:17
Παντος εγω το εχω κανει και το R1 εχει παρει απο της μεσαιες .....
Μεγαλη διαφορα:cool:

R-1nas
29/03/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakoulakis
Παντος εγω το εχω κανει και το R1 εχει παρει απο της μεσαιες .....
Μεγαλη διαφορα:cool:

to paragkeiles apo auto to site ?

Egine tpt me to telonio ?

Mipos eisai athina na brethoume mia na to do apo konta ean einai eukolo ?

sakoulakis
29/03/2007, 12:20
oxi tis ekana monos mou mou stixise 45 ? den ine tipota mono na bris solines me rtipes....kai ola ta alaine eukola afou exi kai tis odigies

R-1nas
02/04/2007, 01:01
To paragkeila... Se kana dyo bdomades tha grapso apotelesmata.....

sakoulakis
02/04/2007, 10:45
>OK θα δεις μεγαλη διαφορα;) ;)

R-1nas
18/04/2007, 11:22
Xthes ekatsa to brady kai tis eftiaksa... O amerikanos esteile poly kala ylika alla ksenerosa ligo me ta pritsinia pou itan alouminiou kai etsi peira simera anoksidota pou einai kalytera. To apogeuma ksekinane oi dokimes... :D

Perito na sas po, poso fimomenes itan , kai poso elafriteres eginan tora :smokin:

project.breeze
18/04/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakoulakis
oxi tis ekana monos mou mou stixise 45 ? den ine tipota mono na bris solines me rtipes....kai ola ta alaine eukola afou exi kai tis odigies


Φίλε μου επειδή σκεφτόμαστε και εμείς πολύ σοβαρά να το κάνουμε μπορείς να μας πεις κάποιες πληροφορίες.Δηλαδή,ο διάτρητος σωλήνας τί διάμετρο έχει;Πώς το ζητάμε;Από που το αγοράζουμε;Από τί υλικό είναι κατασκευασμένος;Τα άλλα υλικά από που τα αγοράζουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:wave2:

argi6argi
18/04/2007, 15:00
Ρε παίδες, μήπως έχει κάποια επίπτωση (αρνητική) στο μοτέρ όλο αυτό;
Επειδή μου άρεσε η ιδέα και ο ήχος, την πήγα σε ένα φίλο βελτιωτή Yamaha και μου είπε οτι εκτός απο θόρυβο κάνει και κακό στο μοτέρ όλο αυτό. Θα μου πείτε οτι ήθελε να πουλήσει τα δικά του, αλλά μήπως έχει και λίγο δίκιο; Το έχει κανείς αρκετό καιρό (1+ χρόνο) χωρίς να παρατηρήσει κάτι στη μηχανή του;
Επίσης, ξέρει κανείς αν το κάνω, είμαι 'εντός εγγύησης';
Ευχαριστώ.

G M
18/04/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Ρε παίδες, μήπως έχει κάποια επίπτωση (αρνητική) στο μοτέρ όλο αυτό;
Επειδή μου άρεσε η ιδέα και ο ήχος, την πήγα σε ένα φίλο βελτιωτή Yamaha και μου είπε οτι εκτός απο θόρυβο κάνει και κακό στο μοτέρ όλο αυτό. Θα μου πείτε οτι ήθελε να πουλήσει τα δικά του, αλλά μήπως έχει και λίγο δίκιο; Το έχει κανείς αρκετό καιρό (1+ χρόνο) χωρίς να παρατηρήσει κάτι στη μηχανή του;
Επίσης, ξέρει κανείς αν το κάνω, είμαι 'εντός εγγύησης';
Ευχαριστώ.

Με τα Race Baffles θα ελευθερωθει ψηλα το μηχανακι και θα γεμιζει καλυτερα. Θα χασεις στις μεσαιες γι'αυτο και εαν οδηγας εντος πόλεως καλυτερα να το αφησεις.

Για καλυτερα αποτελεσματα πρεπει να αφαιρεσεις exup & καταλυτη και να πειραξεις λιγο το μιγμα (απο καντραν) προσθετοντας +2 εως +4 σε καθε κυλινδρο (επηρεαζει μονο τις χαμηλες στροφες). Ολα αυτα τα εχουμε δοκιμασει με τον Alexk στο μηχανακι μου με πολυ καλα αποτελεσματα. Εννοειται οτι πριν προχωρησουμε επεσε διαβασμα (net) και οσοι ειδαμε οτι το δοκιμασαν εχουν δηλωσει ικανοποιημενοι και δεν εχουν αντιμετωπισει κανενα προβλημα.

Εχω βρει αρκετες δυναμομετρησεις (οχι δικες μου) με αντιστοιχες μετατροπες - οπου αναφερεται βελτιωση......:)


84705

R-1nas
18/04/2007, 16:12
:beer: :beer: :beer: :beer: :cool: :cool: :cool:

argi6argi
18/04/2007, 22:32
OK, παίδες, ευχαριστώ!

R-1nas
18/04/2007, 23:53
Loipon molis girisa. To R1 pia den pernaei aparatirito. Kanei ena poly oraio poly pio dynato mpaso, gourgourito sto relanti kai oso anaibenoun oi strofes kanei san M1 :P

Xamila exo tin aisthisi oti ekopse, min fantastite trela pragmata. Bebaia diapistosa oti tora den exei backpressure to mixanaki, sto relanti en sxesi me prin. Ta kausaeria ftanan xalara ta 3 - 4 metra eno tora oute 1 metro.

Den mporesa na to anoikso kala kai etsi den exo olokliromeni apopsi. Isos to S/K ean den brexei na bgo mia attiki odo na do ti paizei.

R-1nas
20/04/2007, 23:27
GM tha ithela na se rotiso kapoia pragmata.

Katarxas esy sto mixanaki sou exeis kanei ola auta pou les? Diladi ebgales katalyti, kai exup kai ebales racing buffles? I mono ta racing buffles? Episeis ti rithmiseis telika ebales sto kantran? +2 i +4 ?

Ekana kialles dokimes kai eimai sigouros oti xamila einai pio xalaro apo prin alla stis 8000 kanei ena poly pio dynato ksespasma.

Bebaia prepei na sigkrino me ena stock R1 tora gia na do kai se repriz ti ginete... Na doume re paidia ama aksizei.... Ama telika se diafora exei kopsei toooooso poly kai einai mono baboura to ksanakano opos prin, 1 ora douleia einai :D

G M
21/04/2007, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
GM tha ithela na se rotiso kapoia pragmata.

Katarxas esy sto mixanaki sou exeis kanei ola auta pou les? Diladi ebgales katalyti, kai exup kai ebales racing buffles? I mono ta racing buffles? Episeis ti rithmiseis telika ebales sto kantran? +2 i +4 ?

Ekana kialles dokimes kai eimai sigouros oti xamila einai pio xalaro apo prin alla stis 8000 kanei ena poly pio dynato ksespasma.

Bebaia prepei na sigkrino me ena stock R1 tora gia na do kai se repriz ti ginete... Na doume re paidia ama aksizei.... Ama telika se diafora exei kopsei toooooso poly kai einai mono baboura to ksanakano opos prin, 1 ora douleia einai :D

Oπως αναφερω και ποιο πανω, baffles, καταλυτης, exup, ρυθμισεις μιγματος εχουν δοκιμαστει στο μηχανακι μου σε συνδιασμο με καποιες ακομη μετατροπες στο συστημα εξαγωγης.

Οσα αναφερθηκαν ειναι κυριως για χρηση πιστας οπου το μηχανακι δουλευει ψηλα. Δεν προτεινω τις αλλαγες αυτες (δεν εχει ουσια) εαν το μηχανακι ειναι μονο για βολτες και καθημερινη χρηση....

project.breeze
22/04/2007, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Oπως αναφερω και ποιο πανω, baffles, καταλυτης, exup, ρυθμισεις μιγματος εχουν δοκιμαστει στο μηχανακι μου σε συνδιασμο με καποιες ακομη μετατροπες στο συστημα εξαγωγης.

Οσα αναφερθηκαν ειναι κυριως για χρηση πιστας οπου το μηχανακι δουλευει ψηλα. Δεν προτεινω τις αλλαγες αυτες (δεν εχει ουσια) εαν το μηχανακι ειναι μονο για βολτες και καθημερινη χρηση....


G M μιας και καταλαβαίνω πως το έχεις ψάξει το θέμα,μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τί διάμετρο θα έχει ο καινούργιος διάτρητος σωλήνας,πως ζητάμε τα θερμομονωτικά υλικά που φαίνονται στο site με τις οδηγίες που έδωσε ο Sakoulakis και από πού τα αγοράζουμε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

sakoulakis
12/05/2007, 10:29
Λοιπον εδω εχουμε ακριβως τις διαστασεις για τους σωληνες και τη ακριβως χρειαζομαστε...:smilea:
Edelstahllochrohr - ανοξειδοτος σωληνας
412mm lang (pro Endtopf, gemessen an der längeren Seite) - ΜΗΚΟΣ σωληνας το κομματι
51mm im Durchmesser - ΔΙΑΣΤΑΣΗ τρυπας
Gehrungswinkel ca. 60° - ΔΙΑΓΟΝΙΟ κοψιμο στο τελος του σωληνα

argi6argi
08/11/2007, 20:06
Ρε παίδες μιας και το f1-forum δεν δουλεύει και αφού κάποιος είχε πεί που μπορούμε να πάμε τα τελικά για να μας κάνουν τη μετατροπή, μπορεί κάποιος να βάλει κι εδώ όνομα και link του τύπου που αναλαμβάνει τέτοια project;

argi6argi
09/11/2007, 01:44
Το βρήκα παίδες...
http://www.springdragon.gr/

Da.Vintage
12/11/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Το βρήκα παίδες...
http://www.springdragon.gr/

Περιμενε Αργύρη μη το κάνεις ο GM το έκανε και έχει μεγάλο πρόβλημα στην δύναμη τώρα...δε ξέρω τι έκανε μετά... αλλά έψαχνε για άλλα τελικά :winka:

argi6argi
13/11/2007, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Περιμενε Αργύρη μη το κάνεις ο GM το έκανε και έχει μεγάλο πρόβλημα στην δύναμη τώρα...δε ξέρω τι έκανε μετά... αλλά έψαχνε για άλλα τελικά :winka:
ΩΩΩΩΩΩΩΠΠΠΠΠΠΠ!!!!!
Για πείτε κι άλλα, για πείτε...
Στο τσάκ με πρόλαβες. Τί εννοούμε λέγοντας μεγάλο πρόβλημα στην δύναμη; Και απο που βγαίνει το συμπέρασμα οτι φταίνε τα τελικά;

argi6argi
24/11/2007, 21:06
Έλα λίγο....Κανείς;;;
Τον σωλήνα το διάτρητο, τον κολάνε στο τέλος του με το καζανάκι; Μου είπαν οτι επειδή το καζανάκι είναι τιτανίου, για να κολήσει θα πρέπει και ο διάτρητος σωλήνας να είναι τιτανίου. Ισχύει; Οι κολλήσεις φαίνονται; Μπορεί κάποιος να ποστάρει μια φωτό απο τα τελικά του να δώ πως φαίνεται ;

papaioannoug
28/11/2007, 13:58
O Γιώργος (GM) είχε κόψει τα τελικά υπερβολικά (10cm). Αργύρη κάντο δεν θα έχεις πρόβλημα!!!:rolleyes:

argi6argi
28/11/2007, 15:42
Θα το κάνω!!! Ούτως ή άλλως έχω και τα μαμά spare, οπότε αν δεν μου αρέσει τα ξηλώνω και ξαναβάζω τα παλιά.;)

argi6argi
04/12/2007, 03:57
Μιχάλη (R1nas) μπορείς να μου στείλεις μια φωτογραφία με τα τελικά να δώ πως φαίνονται; Μου είπαν οτι πρέπει να κανονικά τον διάτρητο σωλήνα να τον κολλήσεις στα τελικά, αλλά επειδή τα τελικά είναι τιτανίου, για να κολλήσει καλά πρέπει και ο διάτρητος να είναι τιτανίου. Εσύ τί υλικό έχεις χρησιμοποιήσει; Να υποθέσω οτι δεν τον κόλλησες στα τελικά σωστά; Υπάρχει κανείς που να τα έχει φτιάξει στον springdragon ή κάπου αλλού κα πού; Άν υπάρχει, ας στείλει μια φωτογραφία.
Ευχαριστώ...
Και περιμένω...

R-1nas
04/12/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Μιχάλη (R1nas) μπορείς να μου στείλεις μια φωτογραφία με τα τελικά να δώ πως φαίνονται; Μου είπαν οτι πρέπει να κανονικά τον διάτρητο σωλήνα να τον κολλήσεις στα τελικά, αλλά επειδή τα τελικά είναι τιτανίου, για να κολλήσει καλά πρέπει και ο διάτρητος να είναι τιτανίου. Εσύ τί υλικό έχεις χρησιμοποιήσει; Να υποθέσω οτι δεν τον κόλλησες στα τελικά σωστά; Υπάρχει κανείς που να τα έχει φτιάξει στον springdragon ή κάπου αλλού κα πού; Άν υπάρχει, ας στείλει μια φωτογραφία.
Ευχαριστώ...
Και περιμένω...

Dose mou ena email na sou steilo. Vasika mporoume na kanonisoume to sabbato na brethoume na tis deis apo konta.

Ego den tis kolisa(?) proti fora to akouo! Koulo mou akougete. Ego ekana oti elege to site kai oi odigies pou esteilan kai einai mia xara. apla o solinas koumponi-sfinoni sto mauro kapaki pou exei xeilaki kai sto kato meros tis eksatmisis.
Ego auto pou skeftomai tora na kano einai na tis ksanaanoikso kai na tilikso ton diatrito solina me anoksidoti poly psili sita.

argi6argi
21/12/2007, 00:58
Σήμερα τελικά παρέλαβα κι εγώ τα υλικά. Μια χαρά φαίνονται και ήδη έκανα το ενα τελικό. Το άλλο αύριο για να μην σηκώσουμε και τη γειτονιά στο πόδι.
Πάντως το καζανάκι που υπάρχει μέσα στο τελικό, πολύ μπούρδα μου φάνηκε. Το θέμα πλέον είναι πως θα ανοίξω τον καταλύτη, δηλ πως θα βγάλω/σπάσω τις κυψέλες απο το Υ.
Ακολουθεί δυναμομέτρηση πρίν και μετά για να δούμε αν αξίζει και φυσικά ρύθμιση.
Άντε να δούμε...

ΥΓ. Τελικά όντως δεν χρειάζεται κόλληση. Ο σωλήνας κουμπώνει ακριβώς στο τελικό. :D

argi6argi
31/12/2007, 01:10
Λοιπόν παίδες, εχθές έκανα την μετατροπή και την τοποθέτηση των τελικών πάνω στη μηχανή.
Τελικά αποδείχτηκε οτι ήμουν απο τους άτυχους, καθώς το μηχανάκι έδειξε σαν μαμά 147 άλογα!!! τροχό. Το καλό είναι οτι μετά την τοποθέτηση των τελικών, καταλύτη και ρύθμιση το μηχανάκι έδειξε 157!!!!:D :D :D άλογα στον τροχό. Φυσικά υπερ ευχαριστημένος και ο ήχος, απλά καμία σχέση. Τα παιδιά στο συνεργείο έπαθαν την πλάκα τους καθώς και όποιος άλλος ήταν έκει και είδε +10 άλογα τροχό βελτίωση.
Θα ακολουθήσουν και τα ντοκουμέντα της δυναμομέτρησης (εκτυπώσεις και βίντεο). Το προτείνω σε όλους!!!