PDA

View Full Version : SERVICE Κάθε 15.000 Km



manamanam
22/03/2007, 08:42
Καλημέρα σε όλους.
Μέχρι τώρα στο Africa έκανα service (εννοώ μπουζί, ρύθμιση βαλβίδων, ρύθμιση καρμπυρατέρ κ.λ.π) κάθε 10.000 Km. Λάδια σε κάθε περίπτωση κάθε 5.000 Km.
Με δεδομένο ότι πλέον οι διαδρομές μου είναι καθημερινά 75 Km στην Αττική οδό με 120 Km/h @5.500 rpm σταθερά και δεν το ζορίζω, με παίρνει να κάνω το service κάθε 15.000 Km?
Εννοείται ότι ότι άλλο χρειαστεί (ρουλεμάν, λάδια στα καλάμια, αλυσίδα κ.λ.π) το κάνω πάντα, ακόμα και προληπτικά. Ρωτάω μόνο για ότι έχει να κάνει με τον κινητήρα.

Ευχαριστώ,

Μάνος

nikonian
22/03/2007, 09:19
Λάδια και μπουζί μπορείς να τα αλλάζεις κοντά στα χλμ που δίνει η Honda.
Αλλά βαλβίδες κάθε 10.000 χλμ!!!!!!!!!!;;;;;;;;!!!!!!
Να'σαι σίγουρος ότι πληρώνεις το μηχανικό σου τσάμπα. Δεν τις ελέγχει κάθε 10.000.
Κάποιος μηχανικός , ομολόγησε πρόσφατα ότι στα transalp δεν ανοίγει να ελέγξει βαλβίδες πριν τα 100.000 χλμ, γιατί απλά δεν χρειάζεται. Οσάκις άνοιξε για έλεγχο , τις βρήκε Ο.Κ. Απλά ....χρεώνει.
Μην πετάς λοιπόν τα λεφτά σου στα συνεργεία.
Honda πήρες και τα πλήρωσες όλα μαζεμένα κατά την αγορά.

Vegeta
22/03/2007, 09:36
Καλημέρα Μάνο,

Η μαμά Honda για το Africa λέει κάθε 12.000 km αυτά που κάνεις εσύ κάθε 10.000, άρα τα κάνεις και νωρίτερα! Το μόνο πάντως που μπορείς να αποφύγεις με αυτή την οδήγηση πιστεύω είναι η ρύθμιση βαλβίδων. Οι δικές μου χρειάσθηκαν ρύθμιση στα 48.000Km!!!! Τις μέτραγα κάθε 12.000 και ήταν πάντα εντός ορίων! Μάλιστα στα 48.000 μόνο η εξαγωγής του πίσω κυλίνδρου ήθελε «κλείσιμο» που μπορούσα στην τελική να την αφήσω και έτσι, γιατί ως γνωστών, καλύτερα «ανοιχτές» παρά «κλειστές» (και ειδικά οι εξαγωγής).

Τα μπουζί και τα φίλτρα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάζουν στα 12.000 km. Τα καρμπυρατέρ τώρα, μόνο αν δεις συμπτώματα αρρυθμίας, σκασίματα κλπ. τα πειράζεις. Αν αλλάζεις το φίλτρο βενζίνης επίσης (που κανείς σχεδόν δεν το κάνει) τότε δεν θα έχεις πρόβλημα για πολύ καιρό με αυτά.

P.S. Τα λάδια εγώ τα αλλάζω κάθε 4.000Km.

Vegeta
22/03/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Λάδια και μπουζί μπορείς να τα αλλάζεις κοντά στα χλμ που δίνει η Honda.

Και για τα λάδια λέει κάθε 12.000km, άλλά δε θα το συνιστούσα!!

africanos31
22/03/2007, 18:34
Eγω μπουζι αλλαξα στα 28000 και στα 50000 χλμ......ρυβμισα βαλβιδες στις 35000 αλλα στα αφρικα και στα 50000 δεν εχει προβλημα.Τα λαδια να αλλαζεις καθε 3500-4000χλμ και ας λενε οτι κρατανε παραπανω.
Να αλλαζεις προληπτικα καθε 30000 με35000 προληπτικα τα ρουλρμαν πισω τροχου(φθειρονται) και την ντιζα συμπλεκτη που ειναι και φασαρια(κοβεται χαμηλα)
αλλες πληρ. 6945721696 ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ
Και οταν βγαζουν το τεποζιτο να προσεχουν στην τοποθετηση το σωληνακι της εξαερωσης...

naxiotis
23/03/2007, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31

Και οταν βγαζουν το τεποζιτο να προσεχουν στην τοποθετηση το σωληνακι της εξαερωσης...

αυτό την πάτησα και από τότε μόνο :nono: παρουσία μου τοποθετήτε το τεπόζιτο

όσο για τα άλλα αν αλλάζεις λάδια κάθε 3500-4000 είσαι:a013: O.K.:wave2:

afrotwin
23/03/2007, 12:31
ladia an prokite gia kalis piotitas prodiagrafon pou grafoun ke i listes pou exoume edo sto africa mporite na alazete ka8e 5-6000 xiliometra ke ka8e defteri alagi ladion na alazete filtro ladiou ke kalo ine na ta kanete ke moni sas na min patate se sinergia

stin triti alagi ladion diladimeta apo ala 5 apo tin alagi filtro ladiou alazoume mpouzi filtro aera adiazoume solinakia iperxilisis karmpirater diladi pame se ena mastora kalo ke tou leme ti 8eloume ke den plironoume ena skasmo lefta se di8en idikous pou akoune to moter aprovlimatisto ke den pirazoun tipota

skeftite me kofti stis 8500 strofes pou na provlimatisti to moter na apori8misti ke lipa
rixte tou ke ena KOTE mesa ke iste tzamati den grafo ala elate na ta poume apo konta
se kamia sinantisi

manamanam
23/03/2007, 14:06
Λάδια αλλάζω κάθε 5.000 Km από τότε που την πήρα. Μέχρι τα 125.000 Km που έχω τώρα δεν μου καίει καθόλου (τουλάχιστον κοιτάζοντας τον δείκτη λαδιού), και φίλτρο αλλάζω με κάθε αλλαγή λαδιών (το οποίο είναι δική μου παραξενιά). Παλιά έβαζα BelRay EXR και τώρα Motul 5100 15-50.
Τα μπουζί και ρυθμίσεις θα τα αφήσω για κάθε 15.000 Km και θα δώ αποτελέσματα.


Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !

tifoefs
23/03/2007, 14:51
Τι να σε καψει ;;

Για να δεις την Αφρικα να καιει κανε 1300 χλμ με 140-180 χλμ και μετα μετρα τις σταγονες που θα εχει για λαδι !

Αν εχεις πολλες σταγονες ειναι ΟΚ ! Αν δεν εχεις μονο η παρεα εδω μεσα θα σε σωσει με εξτρα λαδι αν ειναι Κυριακη !

:beer: :beer: :beer: :beer:

Vegeta
23/03/2007, 15:01
Σωστά! Άλλωστε μετά τις 50.000km - 60.000 km, μια μικρή κατανάλωση για το Africa είναι φυσιολογική.. :wave2:

gmeles
23/03/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


rixte tou ke ena KOTE mesa ke iste tzamati


Αυτο το μαγικο "συμπληρωμα" εννοεις?
Πολυ καλο!!!!

Vegeta
23/03/2007, 20:48
afrotwin:

rixte tou ke ena KOTE mesa ke iste tzamati

--------------------------------------------------------------------------------

gmeles:

Αυτο το μαγικο "συμπληρωμα" εννοεις?
Πολυ καλο!!!!



Εγώ παντός διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη χρήση όλων αυτών των πρόσθετων λιπαντικών ειδικά σε κινητήρες μοτοσικλετών. Υπάρχουν πάρα πολλά του είδους Motor-Kote (Dura Lube, STP, κλπ) που διαλαλούν τα οφέλη τους για τους κινητήρες, αλλά κανένα δεν έχω δει να ξεκαθαρίζει ότι κάνει και για μοτοσικλέτες. Μην ξεχνάτε ότι το λάδι για μοτοσικλέτες δεν έχει καμία σχέση με το λάδι των αυτοκινήτων.
Σε ένα αυτοκίνητο, το λάδι κινητήρα είναι μόνο για τη λίπανση του κινητήρα. Γι αυτό και οι αλλαγές στα αυτοκίνητα γίνονται σε κάτι τρελά χιλιόμετρα. Ορυκτέλαιο βάζεις και σου λέει έλα στα 5000km – 7000km για αλλαγή. Για κάντε το ίδιο και σε μια μοτό...
Σε μια μοτοσικλέτα, το λάδι είναι για τη λίπανση του κινητήρα, για το σασμάν (βλέπε υγρός πολύδισκος) και για την ψύξη (αερόψυκτα γαρ). Η καταπόνηση του λαδιού είναι τριπλή. Δε μπορώ να φανταστώ λοιπόν ένα πρόσθετο μέσα σε ένα ειδικό λάδι. Με βάση λοιπόν τις ιδιότητες των λαδιών, το χειρότερο λάδι μοτοσικλέτας είναι ότι καλύτερο για ένα αυτοκίνητο. Το καλύτερο λάδι αυτοκινήτου όμως, είναι ότι χειρότερο για μια μοτοσικλέτα.

afrotwin
26/03/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Εγώ παντός διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη χρήση όλων αυτών των πρόσθετων λιπαντικών ειδικά σε κινητήρες μοτοσικλετών. Υπάρχουν πάρα πολλά του είδους Motor-Kote (Dura Lube, STP, κλπ) που διαλαλούν τα οφέλη τους για τους κινητήρες, αλλά κανένα δεν έχω δει να ξεκαθαρίζει ότι κάνει και για μοτοσικλέτες. Μην ξεχνάτε ότι το λάδι για μοτοσικλέτες δεν έχει καμία σχέση με το λάδι των αυτοκινήτων.
Σε ένα αυτοκίνητο, το λάδι κινητήρα είναι μόνο για τη λίπανση του κινητήρα. Γι αυτό και οι αλλαγές στα αυτοκίνητα γίνονται σε κάτι τρελά χιλιόμετρα. Ορυκτέλαιο βάζεις και σου λέει έλα στα 5000km – 7000km για αλλαγή. Για κάντε το ίδιο και σε μια μοτό...
Σε μια μοτοσικλέτα, το λάδι είναι για τη λίπανση του κινητήρα, για το σασμάν (βλέπε υγρός πολύδισκος) και για την ψύξη (αερόψυκτα γαρ). Η καταπόνηση του λαδιού είναι τριπλή. Δε μπορώ να φανταστώ λοιπόν ένα πρόσθετο μέσα σε ένα ειδικό λάδι. Με βάση λοιπόν τις ιδιότητες των λαδιών, το χειρότερο λάδι μοτοσικλέτας είναι ότι καλύτερο για ένα αυτοκίνητο. Το καλύτερο λάδι αυτοκινήτου όμως, είναι ότι χειρότερο για μια μοτοσικλέτα.

entaksi file ela edo den milame gia ton polemo ton astron (fantasia)
milame gia ena sistatiko me poli sigkekrimeni drasi pou ksekiname apo ton gnomona oti kako den kani se kamia periptosi

episis pola atoma me moto giati gia moto sizitame edo den mporo na katalavo giati anaferis aftokinita?

sou ipe kanis oti afto to proion vgike gia aftokinita?

lipon poli an8ropoi pou to xrisimopioun ine apo efxaristimenoi mexri en8ousiasmeni
exou eksafanisti mixaniki 8orivoi apo ta moter tous ke afto ine arketo


episis i drasi tou proiontos ine gnosti dimiourgi ena film antimagnitiko kata tis trivis ke den ine kati pou iposxete

opos katalavenete den sizitame gia podosfero
ke i apopsis prepi na vasizonte se empiria

dokimase to ke an mas pis oti ine petamena lefta na to dextoume

ke afto pou 8a po ine gia olous

stamatiste na fantazeste edo milame gia mixanes oxi gia stasis sto sex...:lol:

Vegeta
26/03/2007, 15:04
Δεν αντιλέγω ότι η εμπειρία και οι προσωπικές καταστάσεις καθώς και ο τρόπος αντιμετώπισης τους είναι αυτό που κατατίθεται συνήθως σε ένα forum.
Και δεν θα έλεγα -ούτε έχω πει ποτέ, "...μην τολμήσετε να κάνετε κάτι" ή "...κάντε το οπωσδήποτε" σε κανέναν και για τίποτα.

Αντιθέτως, το «...ΕΓΩ θα έκανα ή όχι κάτι, για αυτό και γι' αυτό το λόγο» νομίζω πως είναι και το σωστό. (Δε θα έλεγα καν δηλαδή το "..θες? κάν’ το" ή "..δε θες? Μη σώσεις και το κάνεις, στα @@@ίδια μου" που στην τελική φάση είναι το ίδιο, αλλά χωρίς ISO 9000!) :lol:

Αναφέρθηκα τώρα στα αυτοκίνητα, γιατί πουθενά στη συσκευασία αυτών των σκευασμάτων, τις κλασικές εκπομπές telemarketing (γιατί από εκεί ως επί το πλείστον διαφημίζονται) ή και στο site του ΚΟΤΕ (http://www.interland.gr/lagias2/page4.htm), δεν αναφέρεται η λέξη κινητήρας "μ ο τ ο σ ι κ λ έ τ α ς".
Και διαχωρίσω απλά τον κινητήρα μοτοσικλέτας από αυτούς των υπολοίπων αυτοκινούμενων, γιατί μόνο σε αυτόν υπάρχει το φαινόμενο ή η τεχνολογία (όπως θέλετε πείτε το), όπου οι δίσκοι του συμπλέκτη τσαλαβουτάνε και πλατσουρίζουν στο ίδιο λάδι με τον κινητήρα. Να μιλάγαμε για ξηροκάμπανα, για μονόδισκο ή για άλλες περιπτώσεις μοτοσικλετών όπου ο/οι δίσκοι συμπλέκτη είναι εκτός του λαδιού του κινητήρα (όπου και όλη η κατάσταση είναι πιο συμβατική), να σας πω και εγώ με τη σειρά μου ότι ναι, μπορεί και να το έβαζα.

Αυτό είναι το σκεπτικό ΜΟΥ. :wave2:

:beer:

Vegeta
26/03/2007, 16:08
Μόλις βρήκα και αυτά από το FTC (Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου Αμερικής):

http://www.ftc.gov/opa/1997/10/valve.htm

http://www.ftc.gov/opa/1999/05/duralub2.htm

http://www.ftc.gov/opa/2000/03/motor.htm

Διαβάστε, συγκρίνετε "τυχόν" ομοιότητες και .... κρίνετε μόνοι σας! :wave2:



Υ.Γ. Τελικά, και μετά από τα παραπάνω, δε θα το έβαζα ούτε σε απλό κινητήρα, γιατί απ' ότι φαίνεται είναι πεταμένα λεφτά!!

afrotwin
28/03/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Μόλις βρήκα και αυτά από το FTC (Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου Αμερικής):

http://www.ftc.gov/opa/1997/10/valve.htm

http://www.ftc.gov/opa/1999/05/duralub2.htm

http://www.ftc.gov/opa/2000/03/motor.htm

Διαβάστε, συγκρίνετε "τυχόν" ομοιότητες και .... κρίνετε μόνοι σας! :wave2:



Υ.Γ. Τελικά, και μετά από τα παραπάνω, δε θα το έβαζα ούτε σε απλό κινητήρα, γιατί απ' ότι φαίνεται είναι πεταμένα λεφτά!!

signomi mipos 8a mporousame na milisoume gia afto to sigkekrimeno proion to KATE me kapion pou to xrisimopioi ke na mas pi tis entiposis tou

ke parakalo oxi ala paremferi proionta