PDA

View Full Version : Αγορά καρίνας Cbf 600.



javaneze
22/03/2007, 13:27
Εν οψη του επιδοματος Πασχα, βρηκα εναν ωραιο τροπο να το επενδυσω :D

Θα ειναι η αγορα της καρινας της Ερμαξ. (βλεπε εικονα παρακατω)

Το βαζω και εδω μηπως ενδιαφερονται κι αλλοι και το προχωρησουμε σε ομαδικη αγορα μηπως και πιασουμε και καμια καλυτερη τιμη αν μαζευτουμε αρκετοι.

Οι τιμες που εχω ειναι:
Αβαφη καρινα+εξοδα αποστολης =170 ευρω
Καρινα στο χρωμα τoυ CBF + εξοδα αποστολης = 230 ευρω

Aν κανενας εχει και κανεναν γνωστο του που να μας χρεωσει λιγοτερα απο 60 γιουρω την βαφη ισως να αξιζει αγορα αβαφης καλυτερα.

Οι τιμες που δινω ειναι μετα απο τηλεφωνικη συννενοηση με το http://www.motoraid.gr απο οπου θα γινει και η παραγγελια.

Την παραγγελια σκεφτομαι να την κανω κατα το Πασχα.
Να πω οτι ισως να παιζουν και φθηνοτερες καρινες αλλα αυτη της Ερμαξ την εχω δει απο κοντα και ειναι πανεμορφη, αντιθετα με αυτη της Puig που επισης εχω δει αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε.




81613

javaneze
22/03/2007, 13:34
Εδω και ολοκληρο το cbf με την καρινα.

(credit για την φωτο @ makis206 :beer: )


81617

makis206
22/03/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Εδω και ολοκληρο το cbf με την καρινα.
(credit για την φωτο @ makis206 :beer: )

Πολύ όμορφο το καρινάκι Νικόλα, με το καλό να το αποκτήσεις !

Ρίξε μια ματιά και στη Μοτορόδα, φέρνουν προϊόντα της Ermax και ίσως κάνεις τη δουλειά σου με μικρότερο κόστος, "ρωτώντας πας στην πόλη" λένε εξάλλου :lol:

Πολύ θά'θελα κι εγώ ένα τέτοιο μαραφέτι αλλά τα καγκελάκια δεν μου επιτρέπουν να τα κρύψω μέσα σε μια καρίνα δυστυχώς.:alien: :lol:

Περιμένουμε νεότερα !

:beer: :beer: :beer:

franki26gr
26/03/2007, 01:25
Ρε παιδια να ρωτησω κατι....
Επειδη οπως ο Νικολας , ετσι κ εγω ψαχνω για καρινα θελω να ρωτησω το εξης:
Οι καρινες οι οποιες κανουν για το CBF ειναι οι ιδιες που κανουν κ για το CB 600 ??
Δηλαδη εχουν τα ιδια σημεια προσαρμογης και στα 2 μηχανακια ??
Ρωταω γιατι σε καποιες φωτο που ειδα παρατηρησα την ιδια ακριβως καρινα κ στα 2 μηχανακια...
Και αν κανει η καρινα του CB 600 στο δικο μας μηχανακι τοτε εχω βρει καποιες ΑΡΚΕΤΑ ενδιαφερουσες περιπτωσεις στο ebay που θα μου γλιτωσουν αρκετα απο την τσεπη μου...
Για διαφωτιστε με.....
Εαν θελετε κ φωτο για περισοτερες πληροφοριες πολυ ευχαριστως να ανεβασω!!!


Και οποιος μου πει οτι κανει τοτε θα τονε κερασω :beer: :beer: :beer: την διαφορα της τιμης!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
26/03/2007, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Και οποιος μου πει οτι κανει τοτε θα τονε κερασω :beer: :beer: :beer: την διαφορα της τιμης!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το πιθανότερο είναι οτι ταιριάζουν αφού στην ουσία μιλάμε για τον ίδιο κινητήρα εξωτερικά που στηρίζεται στις ίδιες βάσεις !

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι μπορεί να παίζεται με τις εξατμίσεις, πολύ σημαντικό κομμάτι για το αν όντως θα "κουμπώσουν" όμορφα και σωστά οι καρίνες του Hornet στο CBF, ας μας διαφωτίσει κάποιος που το έχει ψάξει περισσότερο.

Περιμένω μερίδιο στις μπύρες άμα, ε ;:lol: :lol:

:beer:

pissaman
26/03/2007, 08:38
http://www.powerbronze.co.uk/Display_Screen.asp?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=UK%20%A3&PRG_ID=25357#MODEL?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=UK%20%A3
Κοιτάξτε και αυτό το λινκ! ;)

javaneze
26/03/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρίξε μια ματιά και στη Μοτορόδα, φέρνουν προϊόντα της Ermax και ίσως κάνεις τη δουλειά σου με μικρότερο κόστος, "ρωτώντας πας στην πόλη" λένε εξάλλου :lol:

Πολύ θά'θελα κι εγώ ένα τέτοιο μαραφέτι αλλά τα καγκελάκια δεν μου επιτρέπουν να τα κρύψω μέσα σε μια καρίνα δυστυχώς.:alien: :lol:

Στο site δεν ειχαν το προιον ...
Καλεσα στο Τμήμα Λιανικής Τηλ.: 210-6437593 και με ενημερωσαν οτι γινεται να την φερουν κατοπιν παραγγελιας ..... 259 γιουρω στο χρωμα της μηχανης σας .... wtf:confused:

Μακη στο ξαναπει μαν ... βγαζεις τα καγκελα, βαζεις μανιταρακια και καρινα και εισαι αρχοντας :winka:

:beer:

franki26gr
26/03/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Περιμένω μερίδιο στις μπύρες άμα, ε ;:lol: :lol:

:beer:



Α Ν Ε Τ Α !!!! :beer: :beer: :beer:
Κ με τα λεφτα που θα περισσεψουν θα παρω κ δευτερη καρινα για δωρακι.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

franki26gr
26/03/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
http://www.powerbronze.co.uk/Display_Screen.asp?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=UK%20%A3&PRG_ID=25357#MODEL?SSN_LNG=ENG&SSN_CUR=UK%20%A3
Κοιτάξτε και αυτό το λινκ! ;)


Ρε γαμ@το ιδιες μου φαινονται...
Λες να κανει κ για τα 2 ???

bsari
26/03/2007, 21:10
πολυ τετραγωνο δεν ειναι ?και εγω ψαχνομαι αλλα ειναι ολιγο ακριβεσ πιστευω οτι και η barracuda ειναι πολυ καλη,για κατασευη απο ελλαδα σε καρμπον...τι λετε

pissaman
26/03/2007, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Ρε γαμ@το ιδιες μου φαινονται...
Λες να κανει κ για τα 2 ???
Βλέπω ότι δίνει άλλη για το hornet και άλλη για το cbf!

Πάντως μέσα στο site έχει επιλογές να διαλέξεις το μηχανάκι σου και να δεις τι βγάζει για αυτό!
Αν θέλεις να παραγγείλεις από εκεί, στείλε μου ένα πμ πρώτα! ;)

franki26gr
29/03/2007, 18:01
Ποια απο τις 5 λετε ...???
Εγω κλεινω πιο πολυ στην πρωτη....

franki26gr
29/03/2007, 18:02
1


82476

franki26gr
29/03/2007, 18:03
2


82477

franki26gr
29/03/2007, 18:04
3


82478

franki26gr
29/03/2007, 18:05
4


82479

franki26gr
29/03/2007, 18:07
5


82480

makis206
30/03/2007, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
5

Συγκρίνοντας την τελευταία με την Ermax του πρώτου ποστ βρήκα πολύ μικρές διαφορές ανάμεσά τους αλλά είναι σχεδόν ίδιες !

:beer:

javaneze
30/03/2007, 10:48
Φραγκισκο δωσε μου σε παρακαλω λινκ για το 5 ... θελω να το δω ολοκληρο αυτο το CBF με αυτη την καρινα σε ασημι ....

Αυτη αν δεν ειναι η ερμαξ, ειναι καθαρη αντιγραφη η μια της αλλης.
Μου αρεσει πολυ το πως "αγκαλιαζει" τις κυλινδρικες σε σχημα επιφανειες του κινητηρα παντως....

Το 4 που σηκωσες ειναι χαλι μαυρο ρε φιλε ....

franki26gr
30/03/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Συγκρίνοντας την τελευταία με την Ermax του πρώτου ποστ βρήκα πολύ μικρές διαφορές ανάμεσά τους αλλά είναι σχεδόν ίδιες !

:beer:


Δικιο εχεις Μακαρε ...και η τιμη ειναι η ιδια 170€ περιπου αγορα απο εξω κ χωρις τα μεταφορικα :evil: :evil: :evil:
Ακυρο οποτε:alien: :alien: :alien:

makis206
30/03/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Δικιο εχεις Μακαρε ...και η τιμη ειναι η ιδια 170€ περιπου αγορα απο εξω κ χωρις τα μεταφορικα :evil: :evil: :evil:

Η Ermax πάντως έχει μεγαλύτερη τρύπα !:D :D :D


:lol: :lol:

franki26gr
30/03/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Φραγκισκο δωσε μου σε παρακαλω λινκ για το 5 ... θελω να το δω ολοκληρο αυτο το CBF με αυτη την καρινα σε ασημι ....

Αυτη αν δεν ειναι η ερμαξ, ειναι καθαρη αντιγραφη η μια της αλλης.
Μου αρεσει πολυ το πως "αγκαλιαζει" τις κυλινδρικες σε σχημα επιφανειες του κινητηρα παντως....

Το 4 που σηκωσες ειναι χαλι μαυρο ρε φιλε ....

Νικολα για το 4 εχεις δικιο...μαζι σου απλα το ανεβασα για να το δειτε....
Ολες οι καρινες ειναι απο δημοπρασιες στο ebay και γιαυτο που μου ζητας ..για την 5 ειναι κ αυτη σε δημοπρασια και απο οσο θυμαμαι ειχε μονο αυτη την φωτο ...
Οπως θα δεισ κ παραπανω ερχεται στα ιδια ( μαλλον κ περισσοτερα :evil: :evil: ) απο αυτη της Εrmax στην αρχη...
Κατσε να το ψαξω ομως...
:wave2: :wave2:

javaneze
30/03/2007, 16:19
Παντως ειμαι 99% σιγουρος πως το "5" ειναι η καρινα της Ερμαξ βαμενη με αλλο αυτοκολλητο.
Και το λεω γιατι μολις προσεξα οτι και το πισω φτερο/λασπωτηρας ειναι αυτος της Ερμαξ με το νευρο. :winka:

franki26gr
30/03/2007, 23:03
Και δεν την στελνει ο μ@λ@κ@ς Ελλαδα....
Ακυρο....
Ιδια με αυτη που λετε ειναι!!!

javaneze
31/03/2007, 18:35
To λοιπον, μεγαλη δευτερα κανω την παραγγελια.
Αν το αποφασισει κανεις τελευταια στιγμη ας στειλει πμ.

Μαλλον για ετοιμη βαμμενη με βλεπω.


Φραγκο κοιτα μην ερθεις αυριο στην βολτα στο στορκ να τα πουμε κι απο κοντα.

:beer:

franki26gr
31/03/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
To λοιπον, μεγαλη δευτερα κανω την παραγγελια.
Αν το αποφασισει κανεις τελευταια στιγμη ας στειλει πμ.

Μαλλον για ετοιμη βαμμενη με βλεπω.


Φραγκο κοιτα μην ερθεις αυριο στην βολτα στο στορκ να τα πουμε κι απο κοντα.

:beer:

Πως να ερθω ρε Νικολα ??????
Δουλευω γ@μω την τυχη μου!!!!
Ασε που δεν την εχω φτιαξει ακομη...
Οσο για τα μανιταρια η παρραγελια εχει παρει μια αναβολη 1,5 βδομαδος το πολυ γιατι κατι μου εκατσε κ πρεπει να δω τι γκαφρα θα περισεψουν για να τα παρω...Θα ενημερωσω,δεν σε εχω ξεχασει...Απο αυτες που εβαλα η πρωτη σου αρεσει ???
Γιατι βγαινει κανα 85 ευρω συνολο με τα μεταφορικα αβαφη...

javaneze
01/04/2007, 01:09
Ok με τα μανιταρια, μην το εχεις εννοια. :winka:

Η καρινα η πρωτη μου αρεσει πολυ και για την τιμη που αναφερεις δεν το συζηταω καν.
Απλα εχω ερωτευτει αυτη της ερμαξ απο τοτε που εχω παρει το cbf.
Την εχω αναφερει και καμποσες φορες σε παλιοτερα ποστ....

Παρολο που μιλαμε για διπλασια τιμη, δεν αλλαζω, ΘΕΛΩ ΑΥΤΗ!:D :lol:


:beer: :beer:

javaneze
19/05/2007, 00:37
Το λοιπον, η καρινα ηρθε, βαφτηκε τοποθετηκε.
Ηταν σε ελλειψη και ειχα αναγκαστει να την παραγγειλω αβαφη για οσο δυνατον μικροτερη καθυστερηση απο το εξωτερικο.

Εντυπωσεις:
Κατασκευη φαινεται και δειχνει καλη και οτι θα αντεξει. Θα το δουμε με το καιρο αυτο.
Απο εμφανιση σκιζει. Μου αρεσει πολυ. Δεινει μια εντυπωση οτι "παχυνε" το CBF χωρις να το κανει ομως και βαρκα.
Η τοποθετηση ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ !
Οι οδηγιες που εδινε ελλειπεστατες. Ειχε να τοποθετηθουν 4 λαμακια σε διαφορα σημεια του cbf που θα εφαρμοζε επανω η καρινα. Τα πρωτα 3 μπηκαν ευκολα, και ξαφνικα συνειδητοποιουμε οτι το 4ο για να μπει απαιτει να τρυπηθει το καρτερ !!! αν ειναι δυνατον!

Ρε το μελετησαμε, ρε φωναξε ο μηχανικος κι αλλον εναν, τιποτα. Επρεπε να τρυπηθει το καρτερ σε μια υποδοχη που εχει με τρυπανι ετσι ωστε το τρυπανι να δημιουργησει αυλακωσεις για την βιδα που θα εσφιγκε.

Ο μηχανικος αρνηθηκε να το κανει. Μου λεει καρτερ κινητηρα δεν τρυπαω με καμια κυβερνηση.
Επεσα στα ποδια του, τον παρακαλεσα, τοσα λεφτα εδωσα, μην παει χαμενη.

Ευτυχως το πανουργο μυαλο του σκεφτηκε και εκανε μια πατεντα. Βγαζει κατι τρυπανια κατι οξυγονοκολλησεις κατι γυαλοχαρτα κατι κλειδια και μια βαριοπουλα. Φευγει, επιστρεφει μετα απο λιγο με διαφορα λαμακια.
Το μελεταει και αρχιζει τα πειραματα. Κοπανα εδω, οξυγονοκολλα εδω, τρυπα εδω, βιδωσε εδω. Το παιδεψε το παλεψε και τελος καταφερε και εφτιαξε ενα ιδανικο λαμακι που πιανει στην βιδα της βασης του ψυγειου εσωτερικα (στην βιδα που κουμπωνουν και τα μανιταρια) και ευτυχως δεν χρειαστηκε να πειραξουμε το καρτερ.

Η διαδικασια πηρε κανα 3ωρο με ολες τις δοκιμες. ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ 3 ωρες για μια τοποθετηση καρινας.

Οπως καταλαβαινετε αν και την λατρευω εμφανισιακα μονο και μονο για την ταλαιπωρια τοποθετησης ΔΕΝ θα την προτεινα σε κανεναν.

Τελικο κοστος:
Καρινα αβαφη: 170 ευρω
Βαψιμο: 60 ευρω


89215

javaneze
19/05/2007, 00:40
ΦΩΤΟ απο το πλάι 1


89216

javaneze
19/05/2007, 00:40
ΦΩΤΟ απο το πλάι 2


89217

javaneze
19/05/2007, 00:41
ΦΩΤΟ απο το πλάι 3


89218

javaneze
19/05/2007, 00:42
ΦΩΤΟ απο το πλάι 4


89219

Nostra
19/05/2007, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Τελικο κοστος:
Καρινα αβαφη: 170 ευρω
Βαψιμο: 60 ευρω


Νικόλα είναι πραγματικά πολυ όμορφη ...αλλά πανάκριβα σου βγηκε ρε συ...

αρκετά λεφτα για αισθητική βελτίωση...

αλλά θα μου πεις άμα έχουμε μια καυλα πρεπει να την πληρωνουμε κιόλας....


άντε και σε άλλα με υγεία... :beer: :beer: :beer:

makis206
19/05/2007, 10:03
Νικόλα Ά-ΨΟ-ΓΗ !!:a013:

Πολύ μΕ αρέσει και χαλάλι το κόστος κι η ταλαιπωρία, ελπίζω μόνο να μη θέλει πολύ κόπο για να βγει κάθε φορά που θα πρέπει ν'αλλάζεις τα λάδια αν και δεν το νομίζω.

Να σου πω κι εγώ "άντε και σε άλλα" ή να μη σου πω ;

Έμεινε τίποτα που να μην τό'χει πάνω της ;:lol:

Άντε, θα ευχηθώ να πάρεις αυτόγραφο της Μπελούτσι υπογράφοντας μ'ένα φιλί της ανάμεσα στα δυο μπροστινά σου φανάρια !

:a07: :a49: :lol: :beer:

franki26gr
19/05/2007, 11:52
Nικολα πανεμορφη...
Δενει πολυ με το υπολοιπο συνολο κ οπως ειπες το "παχαινει" λιγο,το κανει πιο τσαμπουκαλιδικο!!!
Αντε να δω ποτε θα ερθει κ η δικια μου ελπιζοντας οτι δεν θα εχω τα προβληματα τοποθετησης οπως εσυ!
καλοριζικη....:wave2: :wave2: :wave2:

franki26gr
19/05/2007, 11:58
Οσον αφορα τα μανιταρια που λεγαμε Νικολα τελικα κατεληξα στο να βαλω της EVOTECH τα οποια δεν ειναι τοσο ομορφα σαν της Puig,ειναι λιγο πιο μεγαλα σε μεγεθος και σε ογκο απλα η κεφαλη τους ειναι απο πολυαμιδιο(μου ειπαν οτι ειναι απο τα καλυτερα υλικα ) και οτι σε περιπτωση πτωσης ( φτου φτου μακρια απο εμας...) εαν φθαρει η κεφαλη τοτε υπαρχει ανταλλακτικο και δεν χρεαζεται να ξανααγορασεις παλι σετ μανιταρια....
Τα εχω παραγγειλει και οταν ερθουν θα ποσταρω φωτο...
Κοστος καπου 50-55 € μου ειπαν.

Drake21
19/05/2007, 13:16
Αν διακρινω καλα στην foto παιρνει και φωτα κατω αριστερα και δεξια?

javaneze
19/05/2007, 13:36
Φιλοι ευχαριστω πολυ :beer: :beer: :beer:

@Nostra αστα να πανε φιλε ... ποΛΛα τα λεφτα Αρη ... αλλα ηταν το μον αξεσουαρ που μου αρεσε τοσο και ειχα κολλησει απο περσι, καποια στιγμη να το βαλω.:rolleyes:

@Makis206 Αλλαξα λαδια αμεσως μετα την εγκατασταση. Χρειαστηκε μονο να αφαιρεθει η μια απο τις 4 βιδες της καρινας και ολα κομπλε. :winka:

@franki26gr φιλε με το καλο ευχομαι να ερθει και η δικια σου και αναμενω φωτο. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν παει το μυαλο μου σε οποιαδηποτε αλλη καρινα πως αλλιως θα δενει πανω στον κινητηρα. Ειλικρινα ευχομαι να μην σε ταλαιπωρησει ομως εμενα.
Για τα μανιταρια εχεις καμια φωτο; και ας μην ειναι πανω σε cbf. Εστω σκετα.
Στειλε κανα πμ να τα δω πως ειναι μην σου χωθω στην παραγγελια. ;)

@Drake21 εγω για αεραγωγους τα ειχα κοψει.... αλλα ειναι αληθεια πως εχουμε δει και εναν που εχει βαλει κατι λεντακια σε αυτες τις υποδοχες .... http://www.eagle-berlin.de/galerien/galerie4.htm