PDA

View Full Version : Φανάρι για το Cb400



SF
23/03/2007, 10:00
Το SF ως γνωστόν έχει φανάρι για τα μπάζα. Δε φωτίζει μια. Πήγα και έβαλα και λάμπες xenon και φωτίζει ακόμα λιγότερο. Φταίει καταφανώς το σώμα του φαναριού. Είναι για πέταμα, και με στενοχωρεί γιατί δε μπορώ να ταξιδέψω νύχτα. Ακόμα και στην πόλη έχω πρόβλημα.

Εδώ και πολύ καιρό που έχει καρφωθεί η ιδέα να βάλω το φανάρι του Hornet (το διπλό το ωραίο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33505&perpage=20&pagenumber=5)) αλλά ήμουν σίγουρος ότι θα κάνει εφτά εκατομύρια ευρώ. Τελικά ο μπίλης ο φίλθ μου λέει ότι έχει 176? μόνο! Αν είναι έτσι, αξίζει να ασχοληθώ άραγε; Ή (λόγω ηλεκτρικών) δεν υπάρχει καμία περίπτωση;

Καλά το θέμα της διάστασης της βάσης έρχεται πρώτο βέβαια. Μπορεί κανείς χορνετάς να μετρήσει με ακρίβεια το πλάτος του φαναριού στις βάσεις που πάνε οι βίδες;

BILLY FILTH
23/03/2007, 10:07
δεν ξέρω πόσο βλέπεις τώρα αλλά σε πληροφορώ ότι ούτε το φανάρι του Ηornet φωτίζει καλά. Εγώ προσωπικά θα βάλω xenon γιατί το βράδυ σε δρόμο που δε φωτίζεται καλά ανάβω τα μεγάλα. Για ταξίδι το βραδάκι δε το συζητώ.

Αν θες τη Δευτέρα στο Δέλεαρ το κάνεις βόλτα και κρίνεις από μόνο σου αν αξίζει η αλλαγή.:wave2:

power hornet
23/03/2007, 10:14
καλημερα αυτο το εχω ακουσει και εγω.βασιλη μαλλον κατι γινεται με τα δικα σας χορνετ,οσον αφορα το μοντελο,εγω που εχω του 2000 στην λευκαδα οποιος εχει παει, το βαρδυ σε πολλους δρομους δεν εχει φωτισμο,ποτε μα ποτε δεν αναψα μεγαλη σκαλα,δεν ξερω εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τα φωτα μου.:wave2:

Sabre
23/03/2007, 10:21
Για δές εδώ http://www.mahonkin.com/headlight-harness/

ο τύπος αναφέρεται σε ΝΤ650 hawk gt (το bros δέν είναι αυτό?) αλλά είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει σε Super four

Ρε τα φώτα του Hornet μια χαρά είναι! 2πλός Πολυεδρικός με καθαρό κρύσταλο.

BILLY FILTH
23/03/2007, 10:22
να σου πω την αλήθεια το φανάρι στο CBF 250 που οδηγούσα πριν φωτίζει καλύτερα

Sabre
23/03/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
να σου πω την αλήθεια το φανάρι στο CBF 250 που οδηγούσα πριν φωτίζει καλύτερα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: είσαι παλικάρι λέμε!

BILLY FILTH
23/03/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Για δές εδώ http://www.mahonkin.com/headlight-harness/

ο τύπος αναφέρεται σε ΝΤ650 hawk gt (το bros δέν είναι αυτό?) αλλά είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει σε Super four

Ρε τα φώτα του Hornet μια χαρά είναι! 2πλός Πολυεδρικός με καθαρό κρύσταλο.


αν κατάλαβα καλά αυτά που γράφει έχω να παρατηρήσω το εξής :

το Hornet έχει λάμπα Η7 ούτε Η9 ούτε Η11

BILLY FILTH
23/03/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: είσαι παλικάρι λέμε!

μη γελάς το εννοώ

Sabre
23/03/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
αν κατάλαβα καλά αυτά που γράφει έχω να παρατηρήσω το εξής :

το Hornet έχει λάμπα Η7 ούτε Η9 ούτε Η11

Θα κοιτάξω manuall το απόγευμα για τις λάμπες ..δεν θυμάμαι τώρα.... αλλά πάντως η πατέντα μπορεί να γίνει και σε cb με το φανάρι

BILLY FILTH
23/03/2007, 10:40
μην το ψάχνεις τσάμπα. Πριν μια βδομάδα το έψαξα για να βάλω xenon:wave2:

SF
23/03/2007, 10:40
To Hawk GT είναι το BROS, ναι.

Κρίμα ρε γαμώτο... ούτε το Hornet φωτίζει; Σύγχρονο μηχανάκι;
Ακόμα και το Bandit 400 (ίδια διάσταση, στρογγυλό) φωτίζει πολύ καλά, ακόμα και το παλιό ΧΤ με το μικρό εκείνο ορθογωνικό... Κρίμα. Δηλαδή να το φορτώσω .........touratech?! :D

BILLY FILTH
23/03/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
To Hawk GT είναι το BROS, ναι.

Κρίμα ρε γαμώτο... ούτε το Hornet φωτίζει; Σύγχρονο μηχανάκι;
Ακόμα και το Bandit 400 (ίδια διάσταση, στρογγυλό) φωτίζει πολύ καλά, ακόμα και το παλιό ΧΤ με το μικρό εκείνο ορθογωνικό... Κρίμα. Δηλαδή να το φορτώσω .........touratech?! :D


έτσι είναι δυστυχώς. Αν δε σε πειράζει να πηγαίνεις πορεία με τα μεγάλα αναμένα σε δρόμους που δε φωτίζονται καλά βάλτο.

γιατί δεν κοιτάς και του cbf250 (δεν κάνω πλάκα)

εγώ πάντως θα βάλω xenon μόνο στη μεσαία σκάλα

BILLY FILTH
23/03/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τελικά ο μπίλης ο φίλθ μου λέει ότι έχει 176? μόνο!

η τιμή είναι για το φανάρι κομπλέ.
στεφάνι κλπ κλπ:beer:

SF
23/03/2007, 10:50
Ρε δεν πάνε καλά στη χόνδα! Ένα ζευγάρι μαρσπιέ να έχει πάνω από 120?, και ολόκληρο φανάρι κομπλέ 176?!?!?!?!
:hypnotize

latris mixanis
23/03/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
.

γιατί δεν κοιτάς και του cbf250 (δεν κάνω πλάκα)



Μια χαρά στα λέει SF το cbf250 απο φώτα είναι σούπερ, δεν κοιτάς μήπως βάλεις αυτό???:rolleyes:

sapila racing
23/03/2007, 10:56
Παντως εγω δεν εχω πρόβλημα με τα φώτα του 900, και φανταζόμουν οτι αυτό το περίεργο φαναρι του τελευταίου 600 θα ήταν καλύτερο. :confused:

Από τα καλύτερα στρογγυλά (μικρό σχετικά) φανάρι είναι αυτό του XT550.
Απολύτως καλύτερο είναι του SR500 :wave2: Ειναι βεβαια τεράστιο :lol:

Sabre
23/03/2007, 10:56
indeed το cbf έχει πιο δυνατά φώτα στην μεσαία σκάλα.

Headlight 12V, 60W x 1 (low)/55W x 1 (high) cbf250
Headlight 12V 55W x 1 (low)/55W x 1 (high) cb600f

:cry:

SF
23/03/2007, 11:24
Παίδες ΟΛΑ τα μηχανάκια έχουν λάμπα 55W για το διασταύρωσης και 60W για το πορείας (ή x2 για τα διπλά). Τα λεφτά είναι στο σώμα, τον καθρέφτη... Και μάλιστα στο δικό μου είναι εντυπωσιακό ότι φωτίζει χειρότερα με xenon!

BILLY FILTH
23/03/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Παίδες ΟΛΑ τα μηχανάκια έχουν λάμπα 55W για το διασταύρωσης και 60W για το πορείας (ή x2 για τα διπλά). Τα λεφτά είναι στο σώμα, τον καθρέφτη... Και μάλιστα στο δικό μου είναι εντυπωσιακό ότι φωτίζει χειρότερα με xenon!

μια ερώτηση.

έχεις βάλει απλά λάμπες xenon ή και το κιτ που τις συνοδεύει?

SF
23/03/2007, 11:37
Σκέτες λάμπες βέβαια. Μη του μαμήσω τα ηλεκτρικά!!!

BILLY FILTH
23/03/2007, 11:42
κακώς.

δεν τα γαμάς.

υπάρχει το ballast που φροντίζει για αυτό:beer:

κοίτα εδώ http://www.xenonhellas.gr/hid/h4-moto.html

πάρε τους αν ενδιαφέρεσαι τηλ να σου πουν ποιο κάνει για το δικό σου μοτόρι και πόσο θα σου κοστίσει

bartlal
23/03/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Σκέτες λάμπες βέβαια. Μη του μαμήσω τα ηλεκτρικά!!!

και επιπλεον: αυτο περι ηλεκτρικων! (http://www.xenonhellas.gr/info/advantage.html)


οι σκετες λαμπες xenon δεν λενε τιποτα το ιδιαιτερο. το πολυ πολυ να δοκιμασεις blue vision να δεις αν παιζει (αμφιβολο) να βοηθηθει ο φωτισμος.

BILLY FILTH
23/03/2007, 12:07
εγώ πήρα και ρώτησα για μια λάμπα για το Hornet και μου είπαν 145 ευρώ το κιτ κομπλέ και αν θέλω να ξέρω που θα στηριχτεί το ballast (στο σκελετό ή κάτω από τη σέλα κτλ) μου έδωσαν διεύθυνση και τηλ συνεργάτη τους στην Αθήνα για να πάω από εκεί και να μου πει που ακριβώς μπορεί να μπει. Παίζει να βάλεις και δύο μικρότερα ballast για μια λάμπα ώστε να μην έχει πρόβλημα με το που θα μπει λόγω όγκου (μη φανταστείς τπτ το τραγικό) αλλά στα γυμνά παίζει ρόλο :wave2:

Ταξιδευτής
23/03/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Και μάλιστα στο δικό μου είναι εντυπωσιακό ότι φωτίζει χειρότερα με xenon!

Κωστα, επειδη το ειχα ψαξει αρκετα το θεμα παλιοτερα, δεν ειναι περιεργο οτι με λαμπες ΤΥΠΟΥ xenon φωτιζει χειροτερα.

Ο λογος ειναι ο εξης: η διαπερατοτητα και διασπορα του φωτος στο περιβαλλον ειναι αντιστροφως αναλογη του μηκους κυματος του.
Εχει βρεθει οτι το φως με μικροτερη κυματομορφη διαχεεται περισσοτερο απο φως με μεγαλα μηκη κυματος.

Απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο μηκος εχουμε τα εξης χρωματα φωτος: βιολετι, indigo, μπλε, πρασινο, κιτρινο, πορτοκαλι, κοκκινο.

Οποτε οσο πιο μπλε το φως τοσο περισσοτερο διαχεεται στο περιβαλλον, ενω οσο πιο κιτρινο τοσο μικροτερη διασπορα εχει.

Επισης το ανθρωπινο ματι ειναι πιο ευαισθητο σε φωτισμους με μεγαλα μηκη κυματομορφης, οπως το κιτρινο και το κοκκινο.

Αυτος ειναι και ο λογος που τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ φωτα ομιχλης ειναι κιτρινα σε χρωματισμο -το φως αυτο εχει χαμηλη θερμοκρασια Κ, αλλα μεγαλη διαπερατοτητα.

Και μιας και πιασαμε τις θερμοκρασιες φωτισμου, να πω οτι αυτη μετριεται σε Kelvin.
Οσο πιο λευκο ειναι τοσο μεγαλη θερμοκρασια Kelvin εχει.

Πχ ενας απλος λαμπτηρας φωτισμου εχει περιπου 2800 K. Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια αυτη, το φως γινεται πιο μπλε/ασπρο.

Το φως της ημερας εχει 6500 Κ, ενω οι λαμπες xenon εχουν 6420 Κ. Αυτος ειναι και ο λογος γιατι οι xenon ειναι ξεκουραστες και παρεχουν τοσο καλο φωτισμο.

ΟΧΙ λογω εντασης, αλλα διοτι το φως ειναι λευκο ΣΧΕΔΟΝ οσο το φως της ημερας.
(Ομως σε συνθηκες ομιχλης ειναι πολυ χειροτερα απο μια κιτρινη λαμπα για τους παραπανω λογους....)

Τελοσπαντων, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι μπλε λαμπες τυπου ξενον ειναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ.
Το πιο μπλε φως ουτε κατα διανοια δεν προσεγγιζει τις θερμοκρασιες χρωματος του αληθινου Xenon και το μονο που κανει ειναι να αλλαξει το μηκος κυματομορφης του λαμπτηρα πυρακτωσεως και να το κανει πιο κοντο: οποτε μεγαλυτερη διασπορα φωτος και χειροτερος φωτισμος για εμας! :wave2:

SF
23/03/2007, 13:00
Ωχ μας πήγες πίσω στο λύκειο ταξιδευτή! Νόμος του Rayleigh ;)

Πράγματι σκέτη φτηνή λάμπα xenon δοκίμασα. Όμως για τα συστήματα HID κλπ που λένε παραπάνω, νομίζω πως θα πάνε τσάμπα, γιατί ούτως ή άλλως ο καθρέφτης είναι χάλια (από κατασκευής, όχι λόγω φθοράς). Γιαυτό και σκεφτόμουν εντελώς νέο φανάρι.

bsari
23/03/2007, 13:26
εχει φανταστικα φωτα εχω βαλει silvestar μονο αλλα ειναι πολυ καλα τα φωτα εχουμε μετρησει και gs και z750 και bandit και εχιε πολυ καλυτερα φωτα για ψαξτο (εχω το μονοφαναρο) παντωσ στην εθνικη με 140+ σπανια χρειαζετε η μεγαλη σκαλα...ενοειτε οτι αν βαλεισ ballast θα εινει πολυ καλυετρα...

sxizomatis
24/03/2007, 10:58
ΦΙΛΑΡΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΤΑ Π Α Ν Τ Α ΑΠΟ ΓΙΑΠΩΝΕΖΑΚΙΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΧΤΕΣΙΝΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΑΚΙ ΑΠΟ HORNET(ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ) ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ(IMMITATION)60 ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ SF.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥ ΣΕ SF ΚΑΙ ΜΕ XENON ΕΠΑΝΩ KAI ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΗΝΕΣ(ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ).ΕΠΙΦΥΛΛΑΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΑΛΛΑ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ.ΤΗΝ ΑΛΛΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΤΣΙΜΠΙΣΩ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΑ 60 ΕΥΡΩ.
ΤΑ ΛΕΜΕ

xampos
24/03/2007, 11:22
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SF



Ακόμα και το Bandit 400 (ίδια διάσταση, στρογγυλό) φωτίζει πολύ καλά,





Φιλε του bandit τα φωτα ειναι απλα με μια λεξη ΤΕΛΕΙΑ. τωρα δεν ξερω . Ψαξε το παντως αμα μπαινει.

Πραγματικα αξιζει και μπορεις να βρεις ευκολα.

odt
25/03/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Το SF ως γνωστόν έχει φανάρι για τα μπάζα. Δε φωτίζει μια. Πήγα και έβαλα και λάμπες xenon και φωτίζει ακόμα λιγότερο. Φταίει καταφανώς το σώμα του φαναριού. Είναι για πέταμα, και με στενοχωρεί γιατί δε μπορώ να ταξιδέψω νύχτα. Ακόμα και στην πόλη έχω πρόβλημα.

Εδώ και πολύ καιρό που έχει καρφωθεί η ιδέα να βάλω το φανάρι του Hornet (το διπλό το ωραίο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33505&perpage=20&pagenumber=5)) αλλά ήμουν σίγουρος ότι θα κάνει εφτά εκατομύρια ευρώ. Τελικά ο μπίλης ο φίλθ μου λέει ότι έχει 176? μόνο! Αν είναι έτσι, αξίζει να ασχοληθώ άραγε; Ή (λόγω ηλεκτρικών) δεν υπάρχει καμία περίπτωση;

Καλά το θέμα της διάστασης της βάσης έρχεται πρώτο βέβαια. Μπορεί κανείς χορνετάς να μετρήσει με ακρίβεια το πλάτος του φαναριού στις βάσεις που πάνε οι βίδες;

Το φανάρι έχει 21 εκατοστά διάμετρο. Δεν μπορώ να σου πω στο σημείο που βιδώνει στις βάσεις ακριβώς γιατί θα πρέπει να το βγάλω...

Ούτως ή άλλως, αν κάνεις τέτοια μοντιφιά θα χρειαστείς και καμιά ροδέλα, αποκλείεται να σου κάτσουν οι βάσεις τόσο τέλεια.

Το φανάρι του χόρνετ (http://img471.imageshack.us/my.php?image=dsc02893customny2.jpg) είναι πάρα πολύ καλό κατά τη γνώμη μου, με πολύ καλή διάχυση του φωτός στη μεσαία, ενώ η μεγάλη σκάλα ακινητοποιεί λαγό στα 200 μέτρα. Όσοι χορνετάδες έχουν πρόβλημα δεν έχουν παρά να ρυθμίσουν την κλήση. Τον πρώτο καιρό που το είχα, δεν είχα καλά φώτα και όταν χαιρετούσα τους μοτοσυκλετιστές στο αντίθετο ρεύμα το σούρουπο, αυτοί μου κάναν κωλοδάχτυλο. Μόλις ρύθμισα την κλήση, λύθηκαν και τα δύο προβλήματα...

Για το sf τώρα. Τον πρώτο καιρό που το είχα, το φως ήταν για να με βλέπουν. Το άνοιξα, καθάρισα τον καθρέφτη, το τζάμι, άλλαξα και λάμπα (κανονική, όχι τύπου ξένον μπλε (πίτσες)) αλλά και πάλι, παρότι ο φωτισμός βελτιώθηκε, δεν ήταν ικανοποιητικός.

Τη λύση, άθελά του, την έδωσε ένας φίλος, όταν παρατήρησε πως η δέσμη ήταν πολύ "απλωμένη" (έτσι μου είπε τότε). Είχε δίκιο και τότε μου ήρθαν στο μυαλό οι φακοί που όταν τους περιστρέφεις αλλάζει η δέσμη και είτε συγκεντρώνεται σε ένα σημείο, είτε διαχέεται...Αυτό γίνεται επειδή κατά την περιστροφή αλλάζει θέση ο καθρέφτης σε σχέση με τη λάμπα...

Ακολουθώντας λοιπόν την ίδια αρχή , έφερα την λάμπα προς τα έξω κάνοντας τη δέσμη πιο συγκεντρωμένη, αυτό βελτίωσε σημαντικά τα φώτα (έπαιξε βέβαια ο σχετικός πειραματισμός σε αντίξοες συνθήκες, μιας και η δοκιμή, που συμπεριλάμβανε ξεμοντάρισμα και μοντάρισμα του φαναριού, γινόταν νύχτα). Αν και δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω εκτενώς και να το συγκρίνω με άλλα sf, η απόδοση για μένα ήταν πολύ καλή, ειδικά σε σχέση με πριν.

Πάντως στο επαρχιακό για Χαλκίδα, μετά την Εθνική και μέχρι και την γέφυρα που ο φωτισμός είναι ανύπαρκτος, δεν με προβλημάτισε καθόλου.

Βέβαια, αυτά τα παλιάς τεχνολογίας φώτα, δεν μπορούν να συγκριθούν με τα καινούργια που έχουν διάφανα κρύσταλλα και πολυεστιακούς καθρέφτες.:wave2:

SF
26/03/2007, 12:02
Ενδιαφέρον odt! Τη λάμπα όμως πως την έφερνες πιο μπροστά;;

kayak1
28/03/2007, 14:34
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ.

ΣΤΟ 900 ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟΝ ΠΡΟΒΟΛΕΑ ΜΟΥ ΜΕ FZ1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΧΕΝΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΤΟΓΓΥΛΟ ΠΡΟΒΟΛΕΑ.Η ΔΙΑΧΥΣΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΣΤΑ ΧΕΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ.

bsari
29/03/2007, 12:52
xenon ειχεσ βαλει και πωσ ηταν η τοποθετηση ευκολη?το ballast?Η4?ΠΡΟΣ KAYAK

kayak1
29/03/2007, 18:33
SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ HORNET ΦΟΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ Η4 ΛΑΜΠΑ. ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΜΑΝΟΥΡΑ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΑ ΒΙ-ΧΕΝΟΝ (ΜΙΚΡΗ ΜΕΓΑΛΗ) ΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΕΝΑ CONTROLLER ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΣ. ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ. ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗ ΑΠΛΗ Η4 ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ XENON.

bsari
29/03/2007, 20:33
τα καλωδια δεν ηταν πολυ μακρια απο τη λαμπα δε πειραζει γιατι με φοβισαν οτι δε πρεπει να παρναει κοντα απο ρεζερβουαρ...το στρογγυλοφαναρο εχω ...τη λαμπα τη πειραξεσ η εκατσε καλα στην υπαρχουσα θεση ,μπορεισ να μου πεισ μαρκα και τιμη αν θεσ πμ......