PDA

View Full Version : αλλαγη υψους τιμονιου....



sotiris68
23/03/2007, 19:25
εχω βαλει αποστατες και εχω σηκωσει το τιμονι μου 3 ποντους για να μου ερχεται πιο ανετο σε ταξιδακια.εχω ομως αμφιβολιες μηπως αυτη η μετατροπη επηρεαζει τπτ αλλο(γεωμετρια,κατανομη βαρους η δεν ξερω τι αλλο).το μηχανακι ειναι xt600 motard.
εχω κανει μ@λ@κι@,τι λετε;:confused: :wave2:

FZR1000
23/03/2007, 22:19
μπα. αμα σε βολευει οκ. παρε καμια τσοπερια με 5 μετρα τιμονι να γουσταρεις

lord_dimos76
24/03/2007, 01:25
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΦΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΦΙΛΕ!ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΣΟΥ!

fantacid
24/03/2007, 02:53
ειστε σιγουροι παλικαρια???

εγω δεν ξερω δε μιλω

γιατι καλο το σπαμ αλλα σε τετοια πραματα καλυτερα να μιλας ΜΟΝΟΝ οταν εισαι 100% σιγουρος!


δεν σας αμφισβητω απλα μια επισημανση κανω......σορρυ κιολας εαν εισατε 100000% σιγουροι!


:wave2:

gcrook
24/03/2007, 12:27
Αν μιλαμε για αποστατες στο τιμονι τοτε δεν επηρεαζεται τιποτα παρα μονο η θεση οδηγησης.
Η οποια ευπαρχει μονο και μονο για να την φερνουμε στα μετρα μας οποτε μια χαρα.

sotiris68
24/03/2007, 17:07
thanks everybody,guys :smilea:
μαλλον αλλαζουν ελαχιστα πραγματα.
QUOTE]μπα. αμα σε βολευει οκ. παρε καμια τσοπερια με 5 μετρα τιμονι να γουσταρεις[/QUOTE]
θα παρω οταν μεγαλωσω,τωρα ειμαι μονο 39 :D

stefanos
25/03/2007, 21:00
Φυσικά και επηρεάζει.
Και θα έπρεπε να το είχες καταλάβει αμέσως.
Τα κιλά του αναβάτη είναι σημαντικός παράγοντας της οδικής συμπεριφοράς.
Δεν είμαστε σακιά πατάτες.
Και όταν αλλάζει στάση το σώμα αλλάζει και το κέντρο βάρους και η δυνατότητα κίνησης πάνω στη μηχανή.
Αν σε βολεύει είναι οκ, ισως ελαφρύνει λίγο το μπροστινό.

OldMan
26/03/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν είμαστε σακιά πατάτες.
Ορκίζεσαι ?? :D

stefanos
26/03/2007, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ορκίζεσαι ?? :D

Ντάξ έχω πάρει μερικά κιλά:rolleyes: ...επειδή έκοψα το τσιγάρο είναι....:rolleyes:

HaritonSpace
26/03/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
εχω βαλει αποστατες και εχω σηκωσει το τιμονι μου 3 ποντους για να μου ερχεται πιο ανετο σε ταξιδακια.εχω ομως αμφιβολιες μηπως αυτη η μετατροπη επηρεαζει τπτ αλλο(γεωμετρια,κατανομη βαρους η δεν ξερω τι αλλο).το μηχανακι ειναι xt600 motard.
εχω κανει μ@λ@κι@,τι λετε;:confused: :wave2:

Ανεβάζοντας το τιμόνι, σκύβεις στο μπροστινό λιγότερο με αποτέλεσμα μια μικρή μετατόπιση του βάρους σου προς τα πίσω. Άρα αλλάζει λίγο και η γεωμετρία, χωρίς όμως σοβαρές παρενέργειες - συνέπειες .

Αν νιώθεις τώρα μ'αυτή την αλλαγή λίγο πιο "ελαφρύ" το μπροστινό ή νομίζεις ότι μπαίνεις πιο αργά στις στροφές, μπορείς με μια μικρή αύξηση της προφόρτισης του πίσω αμορτισέρ να επαναφέρεις την παλιά σου κατανομή βάρους και συνεπώς τη γεωμετρία.

Σχετικό post: Αναρτήσεις (Απλά πράγματα) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418&highlight=%F0%F1%EF%F6%FC%F1%F4%E9%F3%E7)