PDA

View Full Version : Ρύθμιση τιμονιού για Cbf-600



makis206
23/03/2007, 23:51
Έχω μια απορία απ'όταν αγόρασα τη CBFα αλλά τώρα μού'ρθε να τη λύσω :lol:

Εκτός από τις ρυθμίσεις για το ύψος της σέλας και της ζελατίνας που όλοι ξέρουμε πως μπορούμε να τις κάνουμε, στο manual και στα περιοδικά αναφέρεται η ρύθμιση και στο τιμόνι για το 600άρι μας.

Κάπου είχα δει μια φωτό η οποία απεικόνιζε τις θέσεις για τα τρία ρυθμιζόμενα σημεία του CBF με βελάκια.

Για τη ζελατίνα και τη σέλα τα βέλη έδειχναν πάνω και κάτω για να τονίσουν οτι μπορούν να ρυθμιστούν σε ύψος, ενώ για το τιμόνι το βέλος έδειχνε μπρος-πίσω για να δείξει οτι ρυθμίζεται η τιμονόπλακα (?) σε μικρότερη ή μεγαλύτερη απόσταση απ'τον αναβάτη, δίνοντάς του τη δυνατότητα να βρει τη σωστότερη κατά την κρίση του και του σώματός του θέση.

Έχει κανείς ιδέα πως γίνεται αυτή η ρύθμιση ;

Δεν είναι κάτι που χρειάζομαι να κάνω στο δικό μου μηχανάκι αφού με βολεύει 100% η θέση οδήγησής του αλλά φόρουμ είμαστε, αν δεν τα πούμε εδώ τότε που θα τα πούμε ;:lol:

:beer: :beer:

pissaman
24/03/2007, 07:44
βαριέμαι να τα γράφω, στείλε μου πμ το τηλ σου να σε πάρω να σε τα πω!
Αν είσαι από αθήνα, έλα να σου δείξω ! ;)

javaneze
24/03/2007, 13:33
Μακη αφου σου τα πει κανε εναν κοπο και μετεφερε τα και εδω για τους υπολοιπους για να μην παιρνουμε τον Χρηστο ο καθενας ξεχωριστα τηλεφωνο και του τα πρηζουμε :D

makis206
26/03/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μακη αφου σου τα πει κανε εναν κοπο και μετεφερε τα και εδω για τους υπολοιπους για να μην παιρνουμε τον Χρηστο ο καθενας ξεχωριστα τηλεφωνο και του τα πρηζουμε :D

Ρε που μπλέξαμε :rotflmao: :rotflmao:

Παίδες επειδή βρίσκομαι μακρυά (Κρήτη ΟΕΟ):lol: και δεν μπορώ να πεταχτώ μέχρι του Χρήστου ούτε θέλω να τον ταλαιπωρώ με τηλέφωνα κλπ κλπ, θα ρωτήσω στην αντιπροσωπεία που το πάω για σέρβις και θα το γράψω όσο πιο αναλυτικά γίνεται (αν καταλάβω την εξήγησή τους):hypnotize :lol:

Όπως είπα και πριν δεν είναι κάτι που χρειάζομαι να κάνω στο μηχανάκι μου, η ερώτηση τέθηκε περισσότερο για να προσθέσουμε όλοι μαζί κατιτίς παραπάνω όσο αναφορά τις πληροφοριακές επεξηγήσεις τεχνικών θεμάτων στο φόρουμ των CBF μας, ίσως σε κάποιον χρειαστεί αυτή η πληροφορία και θα είναι πολύ καλό αν μπορέσει να πλουτίσει τις γνώσεις του και να πάρει τις απαντήσεις του μέσα απο'δώ.:winka:

Επί την ευκαιρία να ευχαριστήσω τον Χρήστο για την ευγενική προσφορά του !

:beer: :beer:

el_hymador
27/03/2007, 02:34
Το τιμονι ρυθμιζετε ως εξης.

Ξεβιδωνεις τα καβαλετα του τιμονιου (και την βαση οχι μονο το μισο) και τα βιδωνεις αναποδα.
Επειδη μπορει να παρερμηνευθω οριστε ενα σχημα:

Το cbf παραδιδεται (το δικο μου ετσι ηρθε τουλαχιστον) με το τιμονι ρυθμισμενο κοντα στον οδηγο.

Τα καβαλετα του τιμονιου στο cbf εχουν την εξης ιδιαιτεροτητα ...η βαση που εδραζεται το τιμονι δεν ειναι στην μεση , αλλα ''σκαμενη'' παρακεντρα ...στο σχημα φαινεται καλυτερα.
Τα σπιρωματα που δενουν το καβαλετο στην τιμονοπλακα εχουν ιδιες αποστασεις οποτε αν γυρισουμε το καβαλετο 180 μοιρες και το ξαναδεσουμε πανω στην τιμονοπλακα , η βαση του τιμονιου θα εχει μεταφερθει 2 - 3 ποντους πιο μπροστα και κατ΄επεκταση ολο το τιμονι θα παει πιο μπροστα.


Στα σχηματα φενεται καλυτερα δεν μπορω να το εξηγησω προφορικα καλυτερα:wacko:

Στην πανω πλευρα ειναι τα καβαλετα που τα βλεπουμε απο το πλαϊ και η επιδραση που εχει το γυρισμα τους κατα 180 μοιρες τα σπειρωματα στην τιμονοπλακα πεφτουν ακριβως στις ιδιες θεσεις αλλα η βαση του τιμονιου εχει μεταφερθει απο το σημειo a στο σημειο b

και στο απο καταω το ιδιο δειχνει.



Ειναι ευκολη δουλεια και την κανει κανεις μονος του ...αρκει να προσεχει γιατι μιλαμε για τιμονι με οτι συνεπαγεται αυτο...

αν το επιχειρησετε με καποιο τροπο μαρκαρετε την κλιση του τιμονιου (π.χ. δυο κουκιδες blanco μια στο καβαλετο , μια στην κατω πλευρα του τιμονιου) ωστε να απομακρυνθει μεν το τιμονι αλλα να μην περιστραφει γυρω απο τον εγκαρσιο αξονα του δε.


82134

el_hymador
27/03/2007, 02:36
και αλλο ενα σχημα , τα μπλε βελη δειχνουν την εμπρος κατευθυνση της μοτοσυκλετας.


82135

pissaman
27/03/2007, 07:40
ΚΑταλάβατε τώρα, γιατί δεν το έγραφα?!:lol: :lol: :lol:

makis206
27/03/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
ΚΑταλάβατε τώρα, γιατί δεν το έγραφα?!:lol: :lol: :lol:

Και θα το εξηγούσες στο τηλέφωνο ;:hypnotize

:lol: :rotflmao: :lol:



Λοιπόν έσπαγα το κεφάλι μου αλλά δεν μου πέρασε καν απ'το μυαλό οτι με μια απλή στροφή 180 μοιρών στα καβαλέτα θα γίνονταν όλη η δουλειά, είχα παρατηρήσει τις "πατούρες" που έχει η τιμονόπλακα για να πατήσουν τα καβαλέτα πιο μπροστά αλλά νόμιζα οτι με κάποιο "συρώμενο" τρόπο θα έρχονταν σ'αυτή τη θέση :hypnotize :lol:

Νά'σαι καλά Κωστή, ήσουν κατατοπιστικότατος αλλά ας μου επιτραπεί μια μικρή διόρθωση στα σχήματα. (όχι πως έχει και ιδιαίτερη σημασία δηλαδή)

Η τρύπα η οποία αναφέρεις σαν "βάση τιμονιού" και περνάει μέσα της ο σωλήνας/τιμόνι, βρίσκεται στη μέση του καβαλέτου κι απλώς αλλάζουν οι 2 υποδοχές των σπειρωμάτων της τιμονόπλακας κάτω απ'τα καβαλέτα οι οποίες βρίσκονται μαζεμένες προς την μία μεριά του κάθε καβαλέτου.

Μικρή η διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα βέβαια :lol:


:beer: :beer:

el_hymador
27/03/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και θα το εξηγούσες στο τηλέφωνο ;:hypnotize

:lol: :rotflmao: :lol:



Λοιπόν έσπαγα το κεφάλι μου αλλά δεν μου πέρασε καν απ'το μυαλό οτι με μια απλή στροφή 180 μοιρών στα καβαλέτα θα γίνονταν όλη η δουλειά, είχα παρατηρήσει τις "πατούρες" που έχει η τιμονόπλακα για να πατήσουν τα καβαλέτα πιο μπροστά αλλά νόμιζα οτι με κάποιο "συρώμενο" τρόπο θα έρχονταν σ'αυτή τη θέση :hypnotize :lol:

Νά'σαι καλά Κωστή, ήσουν κατατοπιστικότατος αλλά ας μου επιτραπεί μια μικρή διόρθωση στα σχήματα. (όχι πως έχει και ιδιαίτερη σημασία δηλαδή)

Η τρύπα η οποία αναφέρεις σαν "βάση τιμονιού" και περνάει μέσα της ο σωλήνας/τιμόνι, βρίσκεται στη μέση του καβαλέτου κι απλώς αλλάζουν οι 2 υποδοχές των σπειρωμάτων της τιμονόπλακας κάτω απ'τα καβαλέτα οι οποίες βρίσκονται μαζεμένες προς την μία μεριά του κάθε καβαλέτου.

Μικρή η διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα βέβαια :lol:


:beer: :beer:

εχεισ δικιο , και εγω σημερα που το ξαναειδα ετσι λειτουργει....μαλακια ο δικος μου τροπος ειναι καλυτερος.Θα τον πατενταρω και θα τον πουλησω στην URAL :D

javaneze
27/03/2007, 13:55
Aν προχωρησει κανεις και την κανει την αλλαγη στο τιμονι ας μας μεταφερει εντυπωσεις να δουμε αν αξιζει να το δοκιμασουμε ....

Η λογικη λεει οτι θα γινει λιγο πιο σκυφτη η θεση οδηγησης μαλλον ...

:beer:

OldMan
27/03/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Η λογικη λεει οτι θα γινει λιγο πιο σκυφτη η θεση οδηγησης μαλλον ...
Λογική σε CBF ...??? :eyepop: :look: :eyepop:

el_hymador
27/03/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λογική σε CBF ...??? :eyepop: :look: :eyepop:

ναι γιατι?
προς τι η ενσταση?:evil:

Περα απο την πλακα , η option(sic) εχει να κανει περισσοτερο με θεματα ανεσης κτλ παρα με θεματα συμπεριφορας ....αμα βαλεις clipons κατι μπορει να γινει.

Αφορα μονο και μονο τους μακρυχερηδες που τους πεφτει κοντα το τιμονι στην κανονικη του θεση.

makis206
27/03/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι γιατι?
προς τι η ενσταση?:evil:

Πεντακάθαρη ζήλια θα τό'λεγα εγώ !

:lol: :lol:


Να σημειώσω κάτι που παρατήρησα μόλις, κοίταξα κάτω απ'την τιμονόπλακα και είδα μία μόνο βίδα να συγκρατεί το κάθε καβαλέτο

Το πιο πιθανό είναι οτι όντως με την απλή περιστροφή του καβαλέτου θα επιτυγχάνουμε να κάνουμε τη ρύθμιση που λέγαμε, αλλά αυτό που με μπερδεύει αυτή τη στιγμή είναι οτι αυτή η βίδα μου φαίνεται οτι βιδώνει ακριβώς στη μέση του καβαλέτου !:hypnotize

Ο υπολογισμός έγινε με το μάτι όμως οπότε ίσως πέφτω έξω στον υπολογισμό που έκανα..

Άβυσσος η ψυχή του CBF, κατεργάρα γυναίκα.

:lol: :lol:

el_hymador
27/03/2007, 14:57
ψαξε-ψαξε τελικα θα ρυθμιζει και καστερ , offset , ιχνος το cbf:lol: :rotflmao: :lol:

makis206
27/03/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ψαξε-ψαξε τελικα θα ρυθμιζει και καστερ , offset , ιχνος το cbf:lol: :rotflmao: :lol:

Έλα μου ντε, λες και δεν με βολεύει η μπέμπα μου κάθομαι και χολοσκώ :o


:lol: :rotflmao: :lol:

el_hymador
27/03/2007, 15:02
Mια χαρα ειναι....σκεψου απλως πως αμα θες την κανεις την αλλαγη....σε αλλα μηχανακια φωναζεις τον Προκρουστη....:rotflmao:

makis206
27/03/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Mια χαρα ειναι....σκεψου απλως πως αμα θες την κανεις την αλλαγη....σε αλλα μηχανακια φωναζεις τον Προκρουστη....:rotflmao:

Και σου αφαιρεί εντελώς και τα καβαλέτα !:a53:

:rotflmao: :rotflmao: