PDA

View Full Version : Suomy Vandal Einai Kalo?



skal90
24/03/2007, 23:36
Geia sas paidia.

Eimai enas anabatis poli thelo gia proti fora na pari ena kalo kranos.. kai thelo thn boithea sas and ginete. Exo dei 2 pou mou aresesoun to ena einai to Suomy Vandal Pitt Replica, sto pic alla exo mperdeyti. alloi lene oti kanei thoribo alli oxi mipos kanenas kalos to exei na mou pei apo proto xeri an ontos kanei thoribo?

to deytero einai to lazer fiberpro bulldog kai pali eroto to idio "KANENAS KALOS" kani thoribo h oxi

paidia exo kolisi kai tha hthela poli thn boithea sas....... eyxaristo polloi....

kalo pasxa na exoume.:beer:


81813

gcrook
24/03/2007, 23:40
Βασικα δεν εχω φορεσει ποτε κρανος που να μην εκανε θορυβο σε σημειο δηλαδη που στα πολλα να μην σε ενοχλει εστω και λιγο.
Απο κει και περα ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα κρανη:eek:
Μαλλον ειναι το μονο κρανος με εντονα γραφικα που ειδα και μου αρεσε.
Αμα σου κανει καλα στο κεφαλι παρτο και τα αλλα θα τα ανακαλυψεις με τον καιρο μολις αλλαξεις κανα-δυο κρανη ακομα και αποκτησεις καποιο μετρο συγκρισης.
Η αγορα κρανους ειναι πολυ προσωπικη υποθεση ετσι κι αλλιως.
:wave2:

skal90
25/03/2007, 00:15
eyxaristo file gcrook gia thn grigori apantisi...

koita eimai ellino-australos kai mou aresi poli auto to kranos. kai gia auto to dialego..

to proto mou kranos htan ena carberg asto den sou leo tipota mallon ta kseris to deytero ena nolan flipup pou kai auto meta apo mia volta sto acropolis rally exo problima me to anoigma. kai leo tora na pao se kati pio kalo aplos exo psaksi pantou kai h misi lene oti exei apisteyto thoribo kai h alli oti den exei. ti na kano....

esi file gcrook exeis suomy? apo thoribo pos paei

gcrook
25/03/2007, 00:27
Οχι suomy δεν ειχα ποτε.
Ειχα 2 x-lite, ενα uvex, και ενα υποτιθεται φτηνιαρικο απο το νετ (50 ευρω σε Χριστουγεννιατικη προσφορα) ,αλλα βγηκε καλυτερο και απο κρανος 200 ευρω τελικα.

Γι'αυτο σου λεω οτι ο θορυβος ειναι υποκειμενικος κατα την γνωμη μου.
Αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι με κανενα κρανος δεν τον γλιτωνεις εντελως.

skal90
25/03/2007, 00:30
katalabeno oti kanena kranos den telios athoribo. aplos me exoun tromaksi kanis oti einai poli yperboliko kai kani poli thoribo.... tora mallon prepi na petixo kapion sto dromo pou to forai kai na ton rotiso kai mallon tha kobo boltes sto kentro kai na tous kiniga...xaxaxaxa:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

low__rider
25/03/2007, 09:23
παντως αυτο ειναι και γ@μω τα κρανη! ...γιατι αν εισαι λιγο καγκουρας, γουστρεις επειδη εχει το το αντιστοιχο μπλε εμβλημα επανω!! ;):winka: :winka:


:rotflmao:

:wave2:

skal90
25/03/2007, 12:48
ne low rider einai kai auto alla to exo dei kai apo konta kai ta xromata tou einai apiteyta sthn foto den fenete kai poli kala alla apo konta galizei

consei
25/03/2007, 22:06
Το Suomy Vandal το έχω εδώ και 5 μήνες.
Το βρήκα στα 315?.(Αν θες διεύθυνση μαγαζιού στείλε πμ)
Είναι πολύ ωραίο κράνος εμφανισιακά.
Τα εσωτερικά του είναι όλα αποσπώμενα +μπορούν να πλυθούν πολύ άνετα.
Είναι ελαφρύ με πολύ καλή αεροδυναμική συμπεριφορά.(Η μηχανή μου είναι γυμνή+αυτό βολεύει πάρα πολύ).
Από την άλλη,κάνει αρκετό θόρυβο(εμένα δεν με ενοχλεί)+τα ανταλλακτικά του δεν είναι άμεσα διαθέσιμα.
Πάντως η Suomy έχει πάρα πολύ ωραία γραφικά+υψηλό δείκτη ασφάλειας.
Η επιλογή είναι δική σου.

skal90
29/03/2007, 07:39
consei mporis na mou peis apo pou to agorases....

theodosis
06/04/2007, 14:22
exv kai gv to idio kranos ths foto. enai to 2o suomy poy allazw to prwto toforesa 1 fora alla htan L kai me stenaxvroyse. einai elafry boliko kai omorfo allazei zelatina se 3 lepta.. kanena kranos den einai athorybo pantvs ee? an to thes sto dinw gia test ride!

zireous
06/04/2007, 23:06
Εγώ δε θα σου πώ για το Suomy, δεν το έχω δοκιμάσει.

Θα σου πώ ότι ένα αρχαίο nolan που ακόμα έχω είναι μεν αθόρυβο (σε μικρές και μεσαίες ταχύτητες) αλλά είναι για τα μπάζα και από άποψη αεροδυναμικής καί από άποψη υψηλής θερμοκρασίας το καλοκαιράκι (οι αεραγωγοί του είναι λίγοι).


Κατά τα άλλα το baffler στην εξάτμιση να είναι καλά και σε χαμηλές στροφές ακούω ακόμα και τα φρένα μου, ακόμα και με αυτό το αρχαίο nolan όταν το άλλο είναι για πλύσιμο -και άν και οι καλύτερες εξατμίσεις είναι αθόρυβες σε σχέση με τις ανοιχτές, οι ωτασπίδες για τα πολύστροφα είναι μια καλή επιλογή (που στην Ελλάδα των ξεκράνωτων την έχουμε χεσμένη).

Σε ψηλές όλα τα κράνη είναι βράστα, οπότε προέχει να προστατεύει το κεφάλι σου, μετά να έχει σωστή αεροδυναμική (μή σου σφυράει τίποτα καλαματιανά), καί άν θες τη γνώμη μου 1000 φορές καλύτερα να είναι ανοιχτόχρωμο μόνο και μόνο για να μη βράζεις το καλοκαίρι.


Αμερική (ebay) είχα πετύχει καινούριο το Shoei XR 1000 γύρω στα 270 ευρά (μονόχρωμο), και ακόμα και στο γερμανικό ebay δεν είναι σπάνιο να το βρεις με λιγότερα από 300, εγώ αυτό θα (ξανά)παιρνα πάντως.


Άσε που άμα είσαι και λίγο φιγουρατζής, τα καλύτερα γραφικά είναι αυτά που φτιάχνεις μόνος σου ή βάζεις επαγγελματίες του είδους να στα κάνουν, όλα τα άλλα τα έχουν ξαναδεί όλοι. ;)