PDA

View Full Version : Tι πιεση αερα για πιστα



cbr600f
25/03/2007, 18:56
Γεια σε ολους

Εχω μια ερωτηση
Tι πιεση αερα πρεπει να βαζω σε ενα cbr 600f οταν πρεπει να μπω σε πιστα.
31/30 η 30/29 ????

Ευχαριστω προκαταβολικα

:confused:

DrIoannis
25/03/2007, 18:59
Οι διαφορές σε πίεση που μου λες είναι πολύ μικρές για να ανυσηχείς.Να μου έλεγες 36/36 με 30/30 να σου πω αλλά τώρα για τόσο μικρή διαφορά,δεν νομίζω να καταλάβεις εσύ κάτι.Στο κάτω κάτω δοκιμάζεις εκεί.

Anritsu
25/03/2007, 19:08
Λίγο δεν είναι ?? Εγω κυκλοφορώ με 34 -36 και συχνά πυκνά τα νιώθω ξεφούσκωτα ....

:confused:

Frezas
25/03/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Λίγο δεν είναι ?? Εγω κυκλοφορώ με 34 -36 και συχνά πυκνά τα νιώθω ξεφούσκωτα ....

:confused:

Στη πιστα ειναι τελειως διαφορετικες οι πιεσεις απο το δρομο,
παντα ειναι μικροτερες, γυρω στα 30-32 psi , αναλογα το μηχανακι
και το στυλ οδηγησης του εκαστοτε οδηγου.

:wave2:

R-1nas
26/03/2007, 00:33
Ksekina me 32 mprosta 30 piso. Ego pantos mexri stigmis eimai ok.

Auto pou mou ekane bebaia entyposi einai to ekseis.

Eida lastixa apo alla mixanakia pou girnagan pio arga apo emena kai eixan kanei pollous kompous kai genikos itan kseskismena. Emena ta dika mou apla itan mia xara!

road spirit
26/03/2007, 01:10
ο λογος για τον οποίο χαμηλωνουμε πιέσεις στην πιστα ειναι γιατί εκεί - θεωρητικά - θέλουμε τη μέγιστη προσφυση.
Αυτή επιτυγχάνεται σε ένα συγκεκριμένο έυρος θερμοκρασίας που ειναι διαφορετικό για καθε λάστιχο (γομα, σκελετός, κλπ). Χαμηλώνοντας λοιπόν πίεση επιτρέπουμε στο σκελετό του ελαστικού να μπορεί να παραμορφωθεί περισσότερο. Πρακτικά αυτό σημαινει οτι αυξάνονται οι εσωτερικές τριβές στο λάστιχο και έτσι αυξάνεται η θερμοκρασία του φτάνοντας στο επίπεδο
που θέλουμε (το οποίο το θέτει ο κατασκευαστής. Αυτός μονο ξέρει σε ποια θερμοκρασία αποδίδει τη μέγιστη πρόσφυση το λάστιχο). Επίσης, επειδή επιτρέπεις στο σκελετό παραμόρφωση, αποκτάς μεγαλύτερη επιφάνεια επαφης με την άσφαλτο όταν εισαι σε κλίση.

Για να βρείς την ιδανική πίεση λοιπόν θες πυρόμετρο και γνώση της ιδανικής θερμοκρασίας από τον εκάστοτε κατασκευαστή.

Για εμας τους θνητούς τώρα, σε γενικές γραμμές παίζουν πιεσεις απο 29 μεχρι και 34 πίσω, και από 30 μέχρι και 34 μπροστά, και εξάρτάται από το πόσο "αύξηση" της θερμοκρασίας δημιουργούμε εμείς στο λάστιχο, μέχρι να πιάσει το ιδανικό.
Το πως εμείς επιδρούμε στην αύξηση της θερμοκρασίας του ελαστικού έχει να κάνει όπως
λεει ο ΑΙΦΟΣ απο τη μοτο, το στυλ οδηγησης, αλλα και από αναρτησεις (μαλακες, σκληρες κλπ) και από τη θερμοκρασία της ασφάλτου. Τις πολύ ζεστές μέρες, αφήνουμε περισότερη πίεση στο λάστιχο, κοντά στο άνω όριο πχ των 34, ενω τις ψυχρες μέρες πρέπει να βγάλουμε περισσότερο αέρα και να έχουμε πίεση κοντά στο κάτω όριο των πχ 29 για να δώσουμε περίσσότερα περιθώρια για τριβές και άρα να "σπρώξουμε" τη θερμοκρασία του ελαστικού πιο έυκολα προς τα πάνω, κοντα στο ιδανικό. (ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!)

@R-1nas: αυτό που λες το πάθαινα και εγω. Ενώ γυρνούσα αρκετά πιο αργά απο άλλους ειχα λάστιχα με πολύ πιο ταλαιπωρημενη οψη. Αυτό που έφταιγε ήταν το στυλ οδηγησης (αργή είσοδος στη στροφή, και μετα για να καλύψω το χαμένο έδαφος πιο απότομο άνοιγμα του γκαζιού) και επιπλέον είχα περισσοτερο χαμηλές πιέσεις από οσο θα έπρεπε, τόσο ωστε το λάστιχο να έχει υπερβολική φθορά λόγω υπερθέρμανσης και αυξημένης καταπόνησης.

Δειτε και εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=29569&highlight=%F0%E9%E5%F3%E5%E9%F2) κατι πολύ χρησιμο.

kost rider
26/03/2007, 03:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Ksekina me 32 mprosta 30 piso. Ego pantos mexri stigmis eimai ok.

Auto pou mou ekane bebaia entyposi einai to ekseis.

Eida lastixa apo alla mixanakia pou girnagan pio arga apo emena kai eixan kanei pollous kompous kai genikos itan kseskismena. Emena ta dika mou apla itan mia xara!

μπα?το βαζεις και πιστα τωρα?πεσμου και μενα το μαγικο να μη πεταγωνται πετραδακια στη μηχανη..μη μου πεις..!πολυεστερικα????παντως εμαθες γρηγορα να πηγαινεις γρηγορα..:lol:

killbill
26/03/2007, 12:20
Loipon ego pou eixa paei megara me to CBR mou evalan 32 brosta - 30 piso kai eimouna mia xara, me lastixa Bridgestone BT-12 kai me standard rythmiseis.

Opote pistevo tha eisai ok afou exoume thn idia mhxanh apo toi vlepo apo to username sou.

R-1nas
26/03/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider
μπα?το βαζεις και πιστα τωρα?πεσμου και μενα το μαγικο να μη πεταγωνται πετραδακια στη μηχανη..μη μου πεις..!πολυεστερικα????παντως εμαθες γρηγορα να πηγαινεις γρηγορα..:lol:

πεσμου και μενα το μαγικο να μη πεταγωνται πετραδακια στη μηχανη..μη μου πεις..!πολυεστερικα????

Koutabia-Argo Group. Varadero, Transalp, akoma kai TDM tou EKAB. 1 Hornet, 1 CBR600F kai ena Fazer. Episis mia volta apo Perfect kai apo mpogiatzi "Apoxrosi"


παντως εμαθες γρηγορα να πηγαινεις γρηγορα..: Kwstas Dallas... Respect :wave2:

kost rider
27/03/2007, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
πεσμου και μενα το μαγικο να μη πεταγωνται πετραδακια στη μηχανη..μη μου πεις..!πολυεστερικα????

Koutabia-Argo Group. Varadero, Transalp, akoma kai TDM tou EKAB. 1 Hornet, 1 CBR600F kai ena Fazer. Episis mia volta apo Perfect kai apo mpogiatzi "Apoxrosi"


παντως εμαθες γρηγορα να πηγαινεις γρηγορα..: Kwstas Dallas... Respect :wave2:
παντως αν γυρισες ελλαντα, καλως ηρθες..καλες βολτες..:beer:

karamoto
27/03/2007, 11:22
Ρε παιδιά παρότι δεν έχω μπει ποτέ πίστα (η παρθενική μου με μηχανή θα είναι ελπίζω στα μαθήματα του 0-300 στις 12 Μαίου) έχω ερώτηση.

Οι πιέσεις για τις οποίες μιλάτε είναι σε κρύο λάστιχο όπως το εννοούν και οι κατασκευαστές?

Γιατί αν είναι έτσι και κάποιος πιο έμπειρος σας πει στην πίστα ότι έπρεπε να έχετε άλλη πίεση πως κάνετε διορθώσεις τώρα που με ζεστό λάστιχο θα έχετε 10-15% παραπάνω πίεση?