PDA

View Full Version : Συμβουλή?



clockwork
25/03/2007, 18:02
Καλησπέρα Moto!Nα χαίρεστε τον χώρο σας, που τα σπάει!

Εγώ τώρα βγάζω δίπλωμα μηχανής και έχω φάει το κεφάλι μου για να καταλήξω στο τι μηχανή θέλω να πάρω. Σας λέω λοιπόν αυτά που έχω σκεφτεί ως τώρα.

α). ΧR 125, το έχω σκεφτεί απλά, αλλά για να λέμε την αλήθεια δεν με ψήνει καθόλου.

β). XT 125X, αυτό ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο κεφάλι, το είδα και από κοντά και στην αρχή είχα τρελαθεί (τώρα μου πέρασε). Αλλά τελικά μου φαίνεται σχετικά ψεύτικο.

γ).Και έρχομαι τώρα στο SM που μου έχει πάρει το κεφάλι. Το DT 125X, Yamaha, πανέμορφο, δίχρονο και τα σκάει μια χαρά. Από ότι έχω καταλάβει υπερτερεί σε σχέση με άλλα δίχρονα τέτοιου στυλ, γιατί είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπορείς να νιώθεις βολικά και το πας και μια εκδρομούλα, χωρίς να φας πακέτο στην μέση σου. Επίσης έχω ακούσει ότι αν και SM και δίχρονο, μπορείς να το πας μια μεγάλη απόσταση με σταθερή ταχύτητα, χωρίς να βγούνε οι βαλβίδες να σε μουντζώσουν.

Αν υποθέσουμε, ότι ισχύουν όλα τα παραπάνω, το DT125X, μου φαίνεται ως η καλύτερη επιλογή. Απλά αυτό που σκέφτομαι είναι, μήπως είναι ψιλουπερβολή για πρώτη μηχανή και πρέπει να κάτσω να ξεστραβωθώ σε κάνα άλλο μηχανημα για αρχή?

Επίσης, μου προτείνανε το CBR 125 αλλά ρε γαμώτο, την μισώ αυτήν την μηχανή, ούτε να την βλέπω δεν θέλω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

gfilos
26/03/2007, 21:33
Καλό το dt, σίγουρα καλύτερο από το xt ακι αν και από ιπποδύναμη δεν λέει και πολλά για 125 δίχρονο (15 hp). Βεβαία, αν δεν έχεις και πολύ εμπειρία με μηχανές καλύτερα να το προτιμήσεις σε σχέση με κάτι πιο σκληροπυρηνικό (ktm, husqvarna κτλ).

Όπως και να χει το θεωρώ καλύτερο απο το xt σε όλα (πλαίσιο φρένα κτλ) και με μερικές βελτιωσούλες θα ανεβάσει μερικούς hp όταν το βαρεθείς

:wave2:

Λεωνίδας
26/03/2007, 21:47
Ξέρεις ότι το Α1 σε καλύπτει και για πάνω από 125 κ.εκ. ε;
Καλώς ήρθες :wave2:

jasondakar
26/03/2007, 21:48
dt γιατι εχει γκαζακι και θα το ευχαριστηθεις εχει και μια αξιοπιστια
cbr ουτε εμενα μου αρεσει και εκει το κοβω
modenas dynamic και αυτο ειναι ενα καλο γκαζιαρικο μηχανακι και περπατημενο

καλα δεν μιλαω για ktm ktl giati σκοτωνουν αλλα κοστιζουν στα service

ποιο εκδρομικο απο αυτα λογικα ειναι το dt


εγω θα επαιρνα το dynamic

Alchimistis
27/03/2007, 09:36
εγώ θα έπερνα cbf 250:D

idi
27/03/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από clockwork
...Επίσης έχω ακούσει ότι αν και SM και δίχρονο, μπορείς να το πας μια μεγάλη απόσταση με σταθερή ταχύτητα, χωρίς να βγούνε οι βαλβίδες να σε μουντζώσουν....

αυτο δε παιζει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: δεν εχει βαλβιδες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλως ηρθες ΜΗ ΠΑΡΕΙΣ HONDA (ετσι για αλλαγη!)..... :wave2:

OldMan
27/03/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από clockwork
Το DT 125X ... τα σκάει μια χαρά.
Τι κάνει το DT ...??? :look:

rsp
27/03/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι κάνει το DT ...??? :look:

Σκαει τα λαστιχα...:D

Αμα δεν ξερεις ρε φιλαρακι μη μιλας...:smokin:

clockwork
27/03/2007, 11:34
Σκαει τα λαστιχα...
Αμα δεν ξερεις ρε φιλαρακι μη μιλας...

Σιγά ρε αδερφέ...Δεν ειπα ότι ειμαι γνώστης. Εσύ που είσαι, δώσε καμιά χρήσιμη απάντηση και άσε τους τσαμπουκαδες από το πληκτρολόγιο.
Σε σχέση με τα άλλα μηχανάκια που αναφέρω, θεωρώ ότι τα σκάει. Σε σχέση με Husqvarna, KTM είναι νεκρό. Αλλά με την μηδενική μου εμπειρία, δεν νομίζω ότι είμαι για τέτοια εργαλεία.
Τώρα που αναγνωρίζω ταπεινά την υπεροχη σου, ψήνεσαι να μου δώσεις τα φώτα σου, γιατί θα είναι η πρώτη μου μηχανή και εχω πελαγώσει?


αυτο δε παιζει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν εχει βαλβιδες
Τέσπα, αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι είναι πιο εκδρομικό.


εγώ θα έπαιρνα cbf250
Κι εγώ για εκεί με βλέπω. Πρώτος έρωτας...Απλά παραστράτησα λίγο...ξενοκοίταξα!

OldMan
27/03/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από clockwork
θεωρώ ότι τα σκάει.
Εεεεε τι στον π@ύτσο είναι αυτό το "τα σκάει", ρωτάμε ...!!! :D

OldMan
27/03/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αμα δεν ξερεις ρε φιλαρακι μη μιλας...:smokin:
Επειδή δεν ξέρω ρε φιλαράκι, ρωτάω ...!! :evil: :mad: :D

(όλα τα μαστόρια μαζεύτηκαν στον Ορνό ...):winka:

Λεωνίδας
27/03/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από clockwork
Κι εγώ για εκεί με βλέπω. Πρώτος έρωτας...Απλά παραστράτησα λίγο...ξενοκοίταξα! Πωλούνται δύο στο moto.gr :rolleyes:

Stergios69
27/03/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εεεεε τι στον π@ύτσο είναι αυτό το "τα σκάει", ρωτάμε ...!!! :D Τα σκαει, πως το λένε, κάνει μπαμ!! :D

rsp
27/03/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από clockwork
Σιγά ρε αδερφέ...Δεν ειπα ότι ειμαι γνώστης. Εσύ που είσαι, δώσε καμιά χρήσιμη απάντηση και άσε τους τσαμπουκαδες από το πληκτρολόγιο.
Σε σχέση με τα άλλα μηχανάκια που αναφέρω, θεωρώ ότι τα σκάει. Σε σχέση με Husqvarna, KTM είναι νεκρό. Αλλά με την μηδενική μου εμπειρία, δεν νομίζω ότι είμαι για τέτοια εργαλεία.
Τώρα που αναγνωρίζω ταπεινά την υπεροχη σου, ψήνεσαι να μου δώσεις τα φώτα σου, γιατί θα είναι η πρώτη μου μηχανή και εχω πελαγώσει?


Τέσπα, αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι είναι πιο εκδρομικό.


Κι εγώ για εκεί με βλέπω. Πρώτος έρωτας...Απλά παραστράτησα λίγο...ξενοκοίταξα!

Φιλε μου εισαι τελειως εκτος κλιματος, η απαντηση μου πηγαινε προς κατι γερους Καρντασηδες και οχι σε εσενα, Εκανα αλλωστε quote αλλον και οχι εσενα...Χαλαρωσε λοιπον και οτι παρεις να ειναι καλοταξιδο!

rsp
27/03/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή δεν ξέρω ρε φιλαράκι, ρωτάω ...!! :evil: :mad: :D

(όλα τα μαστόρια μαζεύτηκαν στον Ορνό ...):winka:




Αρχικά δημιουργήθηκε από clockwork
Καλησπέρα Moto!Nα χαίρεστε τον χώρο σας, που τα σπάει!

γ).Και έρχομαι τώρα στο SM που μου έχει πάρει το κεφάλι. Το DT 125X, Yamaha, πανέμορφο, δίχρονο και τα σκάει μια χαρά.


Καταλαβες τωρα ή να παρω κατι φιλαρακια απο Φτελια πλευρα να σε εξηγησουν....
Παλιοχαρακτηρα Καρνταση....:mad:

clockwork
27/03/2007, 17:44
Ωωωωωωχ!!!!!!!!!!!!
Χίλια συγνώμη ρε παιδιά, παρεξήγηση...Είμαι τρελαμένος αυτόν τον καιρό με το όλο θέμα και το πήρα θεόστραβα το θέμα.

Ρε τι τραβάει ο κόσμος άμα μπαίνει ένας π@π@ρ@ς στο φόρουμ και τα σκ@τώνει μονάχος:D :D

Όσο για τις cbf που "δίνονται" από το moto, λυπάμαι αλλά θέλω καινούρια. Ευχαριστώ πάντως!

Το τα σκάει σημαίνει, ότι έχει δυνατότητες στο γκαζάκι του...

Υ.Γ. και πάλι σόρι rsp!