PDA

View Full Version : Εr6Ν



PSAHNW...
25/03/2007, 20:22
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ER6N ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.

johnpan
25/03/2007, 20:36
Πάρτο!!!

Αν σου αρέσει καντο test drive και παρτο!!

Μπορείς να δεις και το er-f και το versys, έχουν όλα ίδιο μοτέρ...

xampos
25/03/2007, 20:40
πολυ ωραιο εργαλειο . (ειδικα σε περτικαλι :D )

απλα δες και το F αν θελεις να κανεις ταξιδια θα σε βολεψει πιο πολυ λογω φερινγκ.

:wave2: :wave2:

PSAHNW...
25/03/2007, 21:13
ΡΕ ΠΑΔΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ?

consei
25/03/2007, 21:58
Φίλε το έχω εδώ+5 μήνες.
Η μηχανή είναι το απόλυτο εργαλείο +για την πόλη αλλά+για εκτός.
Έχει άφθονη ροπή από χαμηλά,αποδίδει στρωτά μέχρι της 7000 όπου μετά τρελαίνεται και ρίχνει τα 72 Hp στο δρόμο με πολλή χάρη.(0-100 σε 4,κάτι και τελική 203Km/h)
Στρίβει πολύ όμορφα+το σημαντικότερο ατού του είναι η ΜΙΚΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.
Να φανταστείς πηγαίνοντας την πολύ νορμάλ καίω γύρω στα 4,5l/100Km ενώ καίγοντάς την η κατανάλωση δύσκολα θα ξεπεράσει τα 5,5l/100Km.
Τι άλλο θες να μάθεις?

tzivitzil
25/03/2007, 23:13
Καλησπερα!Κ μενα με ενδιεφερε (προοριζοταν για πρωτη μοτοσυκλετα αλλα τελικα κατεληξα για αρχη στο cbr-aki 125).To ειδα αρκετες φορες στην αντιπροσωπεια κ μπορω να πω οτι ημουν πολυ ευχαριστημενος μεχρι που διαβασα http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3406 για το πλαισιο του κ προβληματιστηκα.Με καθε επιφυλαξη παντα καθως δεν ειμαι ιδιοκτητης.Αν κοιταξεις στο εν λογο site ισως βρεις περισσοτερες πληροφοριες.

xtx660
26/03/2007, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzivitzil
Καλησπερα!Κ μενα με ενδιεφερε (προοριζοταν για πρωτη μοτοσυκλετα αλλα τελικα κατεληξα για αρχη στο cbr-aki 125).To ειδα αρκετες φορες στην αντιπροσωπεια κ μπορω να πω οτι ημουν πολυ ευχαριστημενος μεχρι που διαβασα http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3406 για το πλαισιο του κ προβληματιστηκα.Με καθε επιφυλαξη παντα καθως δεν ειμαι ιδιοκτητης.Αν κοιταξεις στο εν λογο site ισως βρεις περισσοτερες πληροφοριες.

Γεια σου tzivitzil και εσυ και το cbr σου. Μετα τι σκεφτεσαι να παρεις?

a.s.o
02/04/2007, 20:06
Γεια χαρα σε ολου σας!Παιδια κ μενα μ ενδιαφερει το μηχανακι,ειδικα το πορτοκαλι ειναι πανεμορφο.Μεγαλο δελεαρ ειναι κ η τιμη του (περιπου 6300ευρω).Ξερει κανεις αν οντως αξιζει κι αν ειναι αξιοπιστο?Εχει βγαλει κανενα προβλημα τον λιγο καιρο που κυκλοφορει?Το ειδα στην αντιπροσωπεια κ μου φανηκε ιδιαιτερα ελκυστικο κ ιδανικο για καθημερινη χρηση.Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι δεν εχω δει να κυκλοφορουν αρκετα παροτι οι μαγαζατορες ισχυριζονται το αντιθετο.
Ακουω γνωμες...

johnpan
02/04/2007, 20:17
Απίστευτο μηχανάκι, στενό και μικρό, δεν φαίνεται για 650, ελαφρύ και ροπάτο. Τίμιο και απροβλημάτιστο. Αν δε σε ενδιαφέρουν οι τελικές παρτο με κλειστά μάτια. :beer:


82794

PSAHNW...
02/04/2007, 20:40
to kana dyo voltes k moy erese para poly.dystyhos omws de 8a mporesw na dia8esw to lefta...proekipsan alla exoda gam*#@$%&...tespa...:cry: paw gia kana tracker na kinoyme Mypws re paidia ehei parei to mati sas kana kainoyrio xehasmeno poy8ena? :sad:

johnpan
02/04/2007, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSAHNW...
paw gia kana tracker na kinoyme

δες και το tricker
http://www.youtube.com/watch?v=99fDZdjYTpg

a.s.o
03/04/2007, 01:57
johnpan,το er εχεις κ εσυ?Αυτα που αναφερονται σε αλλο φορουμ περι κοψιματος-ραγισματος πλαισιου ισχυουν?

EVI
03/04/2007, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από a.s.o
Αυτα που αναφερονται σε αλλο φορουμ περι κοψιματος-ραγισματος πλαισιου ισχυουν? [/B]

οχι

το εχουμε αναλυσει το θεμα

μην ανησυχείς

gcrook
03/04/2007, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
οχι

το εχουμε αναλυσει το θεμα

μην ανησυχείς

Ουφ μπορω να κοιμηθω ησυχος τωρα ρε Ευη:rotflmao: :wave2:

T.R.E
03/04/2007, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Πάρτο!!!

Αν σου αρέσει καντο test drive και παρτο!!

Μπορείς να δεις και το er-f και το versys, έχουν όλα ίδιο μοτέρ...

Τωρα σοβαρα δλδ προτεινεις σε καποιον να παρει Versys?

funmoto
03/04/2007, 09:58
Γιατί όχι???

idi
03/04/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Τωρα σοβαρα δλδ προτεινεις σε καποιον να παρει Versys?

οχι μη παρει κανεις versys ... καταπληκτικο στησιμο, ροπατο μοτερ, 67 αλογα, usd, ψαλιδι "banana".... 7190 eyrv...

μπορειτε ολοι ομως να παρετε ενα transalp με τεχνολογια 90' στα ιδια λεφτα! :smokin:

idi
03/04/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSAHNW...
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ER6N ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.

ρωτα καλυτερα οσους ΤΟ ΕΧΟΥΝ και οχι οσους βλεπουν φαντασματα...

στο kawasaki-bikers.gr εχουμε 23 (and counting) Μελη με το er6n + er6f ρωτα καλυτερα αυτους...

johnpan
03/04/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οχι μη παρει κανεις versys ... καταπληκτικο στησιμο, ροπατο μοτερ, 67 αλογα, usd, ψαλιδι "banana".... 7190 eyrv...

μπορειτε ολοι ομως να παρετε ενα transalp με τεχνολογια 90' στα ιδια λεφτα! :smokin:

Ευτυχώς που απάντησες για μένα idi γιατί έτσι όπως θα απαντούσα εγώ... :nono:

Τεσπα, παιδιά, ο καθένας προτείνει ό,,,τι θέλει, μην το κάνετε διαμάχη. :wave2:

funmoto
04/04/2007, 09:39
Στο kawasaki-bikers είμαστε 25 κάτοχοι er6n και f παρακαλώ!!!
:smokin:
Γκουχ γκουχ! Εγώ είμαι η 25η.
Σχόλια???
Ε Ν Θ Ο Υ Σ Ι Α Σ Μ Ε Ν Η !!!!!!!
:a54:

funmoto
04/04/2007, 09:42
Όμως.... αν το έφτανα.... :blush: θα έπαιρνα το Versys.

johnpan
04/04/2007, 12:06
Μπράβο σου! Να το χαίρεσαι! Το f έχεις? Δώσε καμια φωτο στο λαό!:beer:

idi
04/04/2007, 13:14
http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3964&postdays=0&postorder=asc&start=105

:smokin:

funmoto
04/04/2007, 13:29
Φωτό στο kawasaki-bikers.gr παιδιά.
Ευχαριστώ φίλε μου, ναι το f έχω.
Και για να επιστρέψουμε λίγο στον αρχικό σκοπό του thread, αν και είμαι πριν τα 1000 χλμ., το συστήνω ανεπιφύλακτα για λόγους που ως τώρα μπορώ να έχω άποψη, συγκρίνοντάς το μάλιστα με την προηγούμενη μηχανή μου (σιγά μην πω ποιά και αρχίσουν οι διαμάχες).
Λοιπόν, το μηχανάκι είναι ξεπέρασε απότην πρώτη στιγμή που το καβάλησα τις προσδοκίες μου ως προς την ευκολία οδήγησης και ελιγμών. Έκπληξη είναι να κάθεσαι πάνω σε 200 (γεμάτα) κιλά και να νιώθεις πως οδηγείς παπί:winka:
Άριστα ζυγισμένο, ροπάτο, με ένα συμπλέκτη πούπουλο και σαφές (παρότι λίγο σκληρό) κιβώτιο. Όσο μου ξέφυγε :blush: το όριο στροφών για το στρώσιμο... μπόρεσα να νιώσω και τη δύναμη που υπόσχεται ο κινητήρας του :a30:
Και βέβαια στο f έχω να προσθέσω και την πολυυυύ καλή προστασία από τον αέρα.
Αυτιά.
Α και κάτι άλλο: είχα κι εγώ πολλές επιφυλάξεις για την... αλλαγή από honda....
:a1:

a.s.o
04/04/2007, 14:08
Σημερα το οδηγησα για πρωτη φορα!!!
Για εναν σχετικα απειρο οδηγο οπως εγω μου φανηκε ιδανικο!Μπορω να πω οτι δεν με φοβησε,δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο αυτο,αλλα σιγουρα με εντυπωσιασε!
Και εγω με τη σειρα μου το συνιστω ανεπιφυλακτα σε καθε ενδιαφερομενο!
Βαζω πλωρη για την αγορα του!Δυστυχως θα πρεπει να κανω υπομονη ενα μηνα τουλαχιστον για να συγκεντρωσω τα χρηματα...:bigcry:

consei
04/04/2007, 15:04
Δεν πειράζει για ένα μήνα φίλος.
Εγώ έκανα υπομονή 5 μήνες μέχρι να μαζέψω την κατάλληλη προκαταβολή.
Πάντως όταν το πάρεις στα χέρια σου θα το καταευχαριστηθείς.
Το έχω 5 μήνες+κάθε φορά που το καβαλάω είναι σαν την πρώτη.
+για αυτά που ακούγονται για τα πλαίσια απλά ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΑ.
Άντε υπομονή!!!!

a.s.o
04/04/2007, 15:41
Σ'ευχαριστω consei!Ειναι τρελα το μηχανακι!!!Υπομονη,υπομονη κ σε κανα μηνα γινομαι κ εγω er-ιστας!

a.s.o
04/04/2007, 15:43
Να ρωτησω κατι,αυτη η μικρη ζελατινα ειναι χρησιμη?Το ψιλο χαλαει απο αισθητικης αποψης το μηχανακι παντως..

PSAHNW...
04/04/2007, 16:30
herwmai poy siga siga ayxaneste.makari na ta kataferw k gw se kana hronaki na to apoktysw,kales voltes!!!(proswpikh gnomh<to fering to asximenei ligo ma isws k aparetito)

consei
04/04/2007, 18:28
Η μικρή ζελατίνα είναι πολύ χρήσιμη όταν πας με πολλά χιλιόμετρα και δε θέλεις να σου πιέζει το κεφάλι ο αέρας.
Από άποψη αισθητικής πάντως εμένα δεν με χαλάει καθόλου.
Γούστα είναι αυτά.....:)

yiagt
04/04/2007, 19:50
Εμένα πάντως από αισθητικής άποψης το er-6f μ'αρέσει περσσότερο!
Γούστα είναι αυτά...
Κ σε συνδιασμό με την πρακτικότητά του (όχι απλά fairing αλλά full-fairing) και την καινούρια του τιμή είναι για μένα ένα πραγματικό value for money μηχανάκι.

johnpan
04/04/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από funmoto
Όμως.... αν το έφτανα.... :blush: θα έπαιρνα το Versys.

Για πες λίγα για αυτό. Γιατί θα το προτιμούσες? Εκανες και τα 2 test ride? Και τι είδες?

a.s.o
05/04/2007, 12:44
Παιδια θελω τη βοηθεια σας!
Εχω αποφασισει να παρω το er6n ομως τελευταια στιγμη ηρθε στο προσκηνιο το fazer 600 '06 με abs κ 7000ευρω(παραεισαγωγης),μικρη διαφορα με το er, 6300ευρω.
Η εμπειρια μου οσον αφορα τις μηχανες ειναι μικρη παρ'ολα αυτα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με το er,με to fazer ομως?Δυστυχως σημερα που ρωτησα,δεν ειχαν καποιο για να κανω test drive,οποτε δεν μπορω να εχω προσωπικη γνωμη!
Α και μιας κ εθιξα το θεμα abs,εσεις τι πιστευετε?Οι αποψεις σε οσους εχω ρωτησει μεχρι τωρα διιστανται!
Επομενως περιμενω να μαθω απο σας καθως ειμαι νεος στο χωρο!

yiagt
05/04/2007, 15:50
Το kawasaki λόγω 2κύλινδρου πολύ καλού κινητήρα κ πολύ καλής κατανομής των μαζών, πρέπει να είναι πραγματικά απολαυστικό μέσα στην πόλη.Καίει πολύ λίγο και τα γκάζια του είναι αρκετά για μέσα στην πόλη.
Τώρα αν είσαι λάτρης των επιδόσεων, της τελικής, των ταξιδιών(σε σχέση με το er-6n) και ζητάς υψηλά επίπεδα αδρεναλίνης το fazer είναι μονόδρομος.
To ABS είναι καλοδεχούμενο για όπιο μηχανάκι και να διαλέξεις
:wave2:

Zzz750
05/04/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSAHNW...
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ER6N ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.

γεια σου φιλε μου,
Αργησα να δω το threat :D ..αλλα τελικα...εγινε!
Λοιπον φιλος μου καλος το εχει και ειναι παρα πολυ ευχαριστημενος. Μεσ'την πολη ειναι αστερι...δυναμη χαμηλα-μεσαια και κοντο (σχετικα) κιβωτιο. Λεπτο και ελαφρη...με διαστασεις ελαστικου (160 αρι πισω) καταλληλες για full ευελιξια.
Προ ημερων μου το εδωσε και το πηγα βολτουλα (μεσα στη πολη)...και καταεωθουσιαστηκα. Εγω ειχα ενα Ζ750 και μπορω να πω οτι μεσα στην πολη ειναι καλυτερο το ΕR6.
Μεχρι τα 180χλμ ανεβαζει τσιτα αλλα μετα θελει λιγη κατηφορα. Ο φιλος μου εχει δει 225χλμ που ειναι πολυ καλα για δικυλινδρο!
Αν δε εχεις αποφασισει ακομα....παρτο...ειναι καλο εργαλειο για να μαθεις!
:beer: +10000000000

Zzz750
05/04/2007, 17:30
Ααααα ξεχασα να αναφερω οτι αν θες να πηγαινεις αρκετες βολτες εχτος πολης...να παρεις οπωσδηποτε το f (με τα φερινγκ). Αν το θες κυριως (90%) για πολη....παρε το γυμνο!
Αντε καλες αγορες:rotflmao: :lol: :rotflmao:

funmoto
05/04/2007, 22:05
Ώπα! Τώρα μπήκα και ειδα σχόλια και ερωτήσεις.

Johnpan, το versys μου αρέσει πολύ σαν εμφάνιση πρώτον, δεύτερον πάει και σε καμιά παραλία (και αλλού) πολύ πιο άνετα (πιο on off) και τρίτον είναι πιο φρέσκο άρα τα όποια προβληματάκια του κινητήρα/μετάδοσης θα τα έχουν λύσει (όχι πως έχω να παρατηρήσω το παραμικρό στο δικόμου).

Για το φέρινγκ τώρα. Εμένα μου αρέσει περισσότερο από το γυμνό, περί ορέξεως.......
Άσε που τη μηχανή τη θέλω για εκδρομούλες αφού για τα κοντινά έχω παπί και δεν το δίνω.
Οπότε ... δε λέει να τρώω ξύλο σε κάθε εξόρμηση:winka:

Για τη σύγκριση με το fazer τώρα.
Φίλε μου να το οδηγήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το fazer πρώτα.
Κι αυτό επειδή λες πως είσαι (κι εσύ) σχετικά άπειρος. Είχα τετρακύλινδρο πριν και έκανα 18.000 χλμ. μαζί του. Μετά πήρα το er και ... άλλη γεύση από πλευράς ευκολίας οδήγησης.
Αν δεν το δοκιμάσεις και μάλιστα αρκετά καλά δε θα μπορέσεις να έχεις προσωπική άποψη τι σου κάθεται καλύτερα.

a.s.o
05/04/2007, 23:27
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια!
Τωρα το μονο που απομενει ειναι να κανω κ ενα test ride στο fazer κ βλεπουμε!

consei
06/04/2007, 08:37
Το fazer το έχει φιλαράκι μου+το έχω οδηγήσει πολλές φορές.
Μάλιστα πούλησε το προηγούμενο+έχει πάρει το ολοκαίνουριο 600άρι.
Μπορώ να σου πω ότι με τα χρήματα που θα έδινες για την αγορά ενός fazer θα μπορούσες κάλιστα να αγοράσεις ένα Ζ750.Η διαφορά τους είναι απίστευτη....
(+τα δύο καταπίνουν τη βενζίνη ασταμάτητα σε σχέση με το er).

a.s.o
06/04/2007, 10:30
Κ γω σκεφτομουν το z 750 ομως ακομα κ στα μαγαζια που ρωτησα μου προτειναν το er παρα το z.
Ειναι θεμα εμπειριας,αν δεν ειχα αυτο το κολλημα θα πηγαινα στο z που ειναι κ κουκλι!
Κ το fazer να πω την αληθεια το ψιλοφοβαμαι αλλα ειναι πολυ καλη η προσφορα κ γι αυτο το σκεφτομαι.

a.s.o
20/04/2007, 10:12
Παιδια,οδηγησα ξανα χτες το er6n!Το μηχανακι ειναι πραγματικα απολαυστικο!Το πηρα σε ωρα αιχμης απο μεσογειων,κατεχακη μεχρι καρεα κ περνουσα αναμεσα απ'τα αμαξια σαν με παπι!
Για το γκαζι του ενα εχω να πω,ουτε που καταλαβα ποτε επιασα τα 180 στην κατεχακη!!
Πλεον κατασταλλαξα στην επιλογη μοτοσυκλετας κ αναμενω την αγορα του,ο μονος μου ενδιασμος ειναι αν θα το παρω καινουργιο ή μεταχειρισμενο..
Κλεινοντας θελω να αναφερω οτι ειναι πραγματικα κριμα που δεν εχει πουλησει οσο αλλα ανταγωνιστικα γιατι πιστευω πως ειναι μακραν το καλυτερο.

SAM.KOSTAS
28/04/2007, 20:14
Το συνιστω ανεπιφυλακτα!:a29:
εχω το γυμνο σε πορτοκαλι εδω και περιπου 5 μηνες και το μηχανακι ειναι φανταστικο. η καθημερινη μετακινηση γινεται διασκεδαση, πραγματικο ποδηλατο. ειναι παναλαφρο και με πολυ μαζεμένο ογκο. το μονο στοιχειο που μετανιωσα ειναι οτι το προτιμησα γυμνο που μου αρεσει πολυ περισσοτερο απ'το f αλλα σε εξω διαδρομες,χωρις ανεμοκαλυψη ειναι σκοτωμα! κ επειδη κ γω πριν το παρω ξεκινησα για fazer600, τωρα λεω ευτυχως! ο ροπατος απο χαμηλα κινητηρας δε μ'εχει απογοητευσει ποτε κ ακομη και στην πιστα περνουσα απο πάνω απ'το fazer σ'ολο το μηκος της κι απλα μου εκοβε λιγο στην ευθεια! :smokin:


αντε καλορίζικο:beer:

consei
29/04/2007, 11:48
Ακριβώς έτσι!!!!:) :beer: