PDA

View Full Version : Kράνος.Οδηγός ή και συνοδηγός?



Akefalos
26/03/2007, 20:18
Μια ερώτηση ρε παιδιά.Πρόστιμο για κράνος τρως μόνο αν δε φοράς εσύ ή και αν δε φοράει ο συνεπιβάτης?Δηλαδή αν φοράει ο οδηγός της μηχανής κράνος αλλά δε φοράει το δεύτερο άτομο,πέφτει κανονικά πρόστιμο?:confused:

miraze
26/03/2007, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Μια ερώτηση ρε παιδιά.Πρόστιμο για κράνος τρως μόνο αν δε φοράς εσύ ή και αν δε φοράει ο συνεπιβάτης?Δηλαδή αν φοράει ο οδηγός της μηχανής κράνος αλλά δε φοράει το δεύτερο άτομο,πέφτει κανονικά πρόστιμο?:confused:

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πρόστιμο αλλά προσωπικά ........... κακός.............

Respect
26/03/2007, 20:29
Πιστεύω πως έχει πρόστιμο. Έτσι τουλάχιστον έχω ακούσει κατά καιρούς. Το ίδιο εξάλλου δεν ισχύει και για τις ζώνες; Αν κάποιος δε φορά τη "τρως" άνετα.

T.R.E
26/03/2007, 20:31
Υπαρχει προστιμο,και πριν αλλαξει ο ΚΟΚ ηταν στα 33 ?...

Σαν αποκρυψη πινακιδας ενα πραγμα...

miraze
26/03/2007, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πιστεύω πως έχει πρόστιμο. Έτσι τουλάχιστον έχω ακούσει κατά καιρούς. Το ίδιο εξάλλου δεν ισχύει και για τις ζώνες; Αν κάποιος δε φορά τη "τρως" άνετα.

Δημήτρη είσαι σίγουρος ότι ισχύει στην πράξη?

Πρόσφατα με σταμάτησαν για έλεγχο με το αυτοκίνητο και παρόλο που οι πίσω επιβάτες δεν φορούσαν ζώνη δεν είπαν τίποτα.

και άντε και πέφτει πρόστιμο, ατομική δεν είναι η κλήση?
Αν ο άλλος δεν έχει ταυτότητα για τα στοιχεία του που θα το κόψει? Στον οδηγό?

blackbusa
26/03/2007, 20:37
Το προστιμο ειναι οσο και του οδηγου.Απο κει και περα ειναι στο χερι του μπατσου αν αποφασησει να σε γραψει.Και το προστιμο το τρωει βεβαια ο οδηγος γιατι αυτος ειναι υπευθυνος

miraze
26/03/2007, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
................................... το προστιμο το τρωει βεβαια ο οδηγος γιατι αυτος ειναι υπευθυνος

Οκ, αυτό δεν το ήξερα, καλό θα ήταν να το εφάρμοζαν κιόλας οι αστυνομικοί

:wave2:

vangelis 64
26/03/2007, 20:41
Πρόστιμο έχει!!Και έχει γιατί την ευθύνη τού ξεκράνωτου συνοδηγού,την έχει ο ο οδηγός.
Αν δηλαδή στο αυτοκίνητο,δεν φοράει κανείς από τούς επιβάτες ζώνη,έστω κι αν ο οδηγός φοράει,ΠΛΗΡΩΝΕΙ.
προσέξτε:wave2:

blackbusa
26/03/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
Δημήτρη είσαι σίγουρος ότι ισχύει στην πράξη?

Πρόσφατα με σταμάτησαν για έλεγχο με το αυτοκίνητο και παρόλο που οι πίσω επιβάτες δεν φορούσαν ζώνη δεν είπαν τίποτα.

και άντε και πέφτει πρόστιμο, ατομική δεν είναι η κλήση?
Αν ο άλλος δεν έχει ταυτότητα για τα στοιχεία του που θα το κόψει? Στον οδηγό?

Εισαι τυχερος γιατι πετυχες η βαριεστημενους η ΑΣΧΕΤΟΥΣ.Απο την στιγμη που στο αυτοκινητο υπαρχουν ζωνες και πισω ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να τις φορανε οι επιβατες.
Βεβαια αν εχεις κανα LADA του 1985 δεν κινδυνευεις αφου δεν εχει πισω ζωνες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Respect
26/03/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
Δημήτρη είσαι σίγουρος ότι ισχύει στην πράξη?

Πρόσφατα με σταμάτησαν για έλεγχο με το αυτοκίνητο και παρόλο που οι πίσω επιβάτες δεν φορούσαν ζώνη δεν είπαν τίποτα.

και άντε και πέφτει πρόστιμο, ατομική δεν είναι η κλήση?
Αν ο άλλος δεν έχει ταυτότητα για τα στοιχεία του που θα το κόψει? Στον οδηγό? Ακριβώς αυτό που λέει ο blackbusa. Πιθανόν να έπεσες σε άτομα που είχαν διάθεση για υποχωρήσεις όμως αν έχουν βγει με σκοπό να γράψουν τη συγκεκριμένη παράβαση είναι βέβαιο το πρόστιμο! Μου έχει τύχει κανά-δυο φορές (έλεγχος για ζώνες) και ευτυχώς την έχω γλυτώσει διότι είμαι κυριολεκτικά "άρρωστος" με τα θέματα ασφάλειας-προστασίας!

project.breeze
26/03/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Εισαι τυχερος γιατι πετυχες η βαριεστημενους η ΑΣΧΕΤΟΥΣ.Απο την στιγμη που στο αυτοκινητο υπαρχουν ζωνες και πισω ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να τις φορανε οι επιβατες.
Βεβαια αν εχεις κανα LADA του 1985 δεν κινδυνευεις αφου δεν εχει πισω ζωνες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Για αυτό το εργαλείο μιλάς να υποθέσω ε;


82102

Brolas
26/03/2007, 21:00
Άσχετο...Τι σπαστικό είναι όταν φοράει ο πίσω κράνος που βαράει πάνω στο κράνος του οδηγού όταν πατάς φρένο...:mad:

blackbusa
26/03/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Για αυτό το εργαλείο μιλάς να υποθέσω ε;

:a19: :a19: :a19:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
26/03/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Brolas
Άσχετο...Τι σπαστικό είναι όταν φοράει ο πίσω κράνος που βαράει πάνω στο κράνος του οδηγού όταν πατάς φρένο...:mad: Αμα κοιμασαι σε ξυπναει ομως εεε???Η μαλλον αυτος ξυπναει αποτομα επειδη χαζευει και κουτουλαει πανω σου,απλα να τους το λες να προσεχουν,εμενα μου εχει τυχει με τον κολλητο μου και οταν του το ειπα σουζα καθοτανε!!!:lol: :lol:

Brolas
26/03/2007, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αμα κοιμασαι σε ξυπναει ομως εεε???Η μαλλον αυτος ξυπναει αποτομα επειδη χαζευει και κουτουλαει πανω σου,απλα να τους το λες να προσεχουν,εμενα μου εχει τυχει με τον κολλητο μου και οταν του το ειπα σουζα καθοτανε!!!:lol: :lol: Εσένα είναι ο κολλητός σου...Εμένα η δικιά μου είναι κλασική γυναίκα...Κάθε μισό λεπτό χαζέυει(ξέρεις...με το συνολάκι που φοράει αυτή στο απέναντι πεζοδρόμιο!)Το έχω γ@μήσει το κράνος από πίσω:bawl: :bawl: :bawl: Με τον κολλητό μου μου έχει τύχει μα φρενάρω πολύ απότομα και παρατρίχα να του άνοιγε η μύτη...Βλέπεις δεν ήθελε να φορέσει κράνος...:rotflmao: :a31:

soundstorm
26/03/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Εισαι τυχερος γιατι πετυχες η βαριεστημενους η ΑΣΧΕΤΟΥΣ.Απο την στιγμη που στο αυτοκινητο υπαρχουν ζωνες και πισω ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να τις φορανε οι επιβατες.
Βεβαια αν εχεις κανα LADA του 1985 δεν κινδυνευεις αφου δεν εχει πισω ζωνες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Αν οδηγεις αμαξι που δεν εχει ζωνη(λογο παλαιοτητας)παλι μπορει να σε γραψει.Εισαι υποχρεωμενος να τοποθετησεις στο αμαξι ζωνες.Τωρα η ζωνη εχει (ή αν δεν εχει θα γινει)υποχρεωτικη και στα φορτηγα.Εμενα παντως με εγραψαν και ας μην ειχε ζωνες το φορτηγο.

anf125
26/03/2007, 22:59
Επομένως αν δεν έχει ο συνεπιβάτης κράνος, μετά την εφαρμογή του νέου ΚΟΚ μπορεί να έχει εναλλακτικά μαζί του € 350... δεκτές και πιστωτικές κάρτες :evil:

blackbusa
26/03/2007, 23:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Επομένως αν δεν έχει ο συνεπιβάτης κράνος, μετά την εφαρμογή του νέου ΚΟΚ μπορεί να έχει εναλλακτικά μαζί του € 350... δεκτές και πιστωτικές κάρτες :evil: [/QU

Θεωριτικα παντα, στην πολη μπορει και να την γλυτωσεις αν ψησεις τον μπατσο οτι αυτον που κουβαλας μαζι σου τον πετυχες καπου ασχετα η κανεις μια αγγαρεια για μια και πρωτη και μοναδικη φορα.Αν εχεις γκομενα,την γυναικα σου, την αδερφη σου,σε γραφουν πιο ανετα.Ετυχε σε γνωστο που του λεει ο μπατσος "Ρε φιλαρακο το κεφαλι σου το καλυψες,της γκομενας οχι.Θελεις να την σουταρεις???"Την εφαγε κανονικα ενω ειχε τα παντα.

Ασχετο......Πρεπει παντα να προσεχουμε ποιον ανεβαζουμε στην μηχανη μας γιατι (χτυπα ξυλο) σε περιπτωση ατυχηματος (φταιμε δεν φταιμε) μπορουμε να εχουμε ασχημα ξεμπερδεματα.

sober
26/03/2007, 23:33
Re paidia egw genikws exw provlhma me to dikavalo....
Prwta ap´ola to vriskw enoxlhtiko oso elafrus kai na einai o allos....Kala ama einai baryteros apo mena den to syzhtaw..ekei deinopa8w.Epeita ama o allos exei STON KWL...tou skoulikia kai pame synexei barka-gialo ayto pali pou to pate???To megalutero mou omws provlhma einai to oti akoma kai na mh ftaiw , se periptwsh atyxhmatos exw thn eu8unh tou allou...Gi aytous tous logous spania pairnw dikavalo alla auto pou mou th dinei einai oti stravwnoun kamia fora oi filoi mou h 8ewroun dedomeno oti 8a tous paw volta..:( :(

Nikoskazer2000
27/03/2007, 00:49
Το 2105 του πατέρα μου πάντως έχει 2 ζώνες στο πίσω κάθισμα! :lol:


82132

Gandalf dr685sm
27/03/2007, 08:21
Αν θυμάμαι καλά...

Στα ΙΧ, οι πίσω επιβάτες δεν είναι υποχρεωμένοι να φορούν ζώνες , εκτός και αν μιλάμε για παιδικό κάθισμα ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ και απο το μυαλό του γονιού που θέλει το παιδάκι του να μην γίνει garfield στο παρμπρίζ με το πρώτο φρενάρισμα.

Οι συνοδηγοί, αναβάτες, πληρώνουν ο καθένας το πρόστιμο , ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ, και δεν το χρεώνεται ο οδηγός. Ζώνη και κράνος περί τα 350? νομίζω πλέον χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος.

Όσον αφορά εμένα... ΠΟΤΕ δεν παίρνω συνεπιβάτη σε μηχανή αν δεν φορά κράνος. Είναι δική μου αρχή. Αν δεν θέλει ας πάρει λεωφορείο. Προτιμώ να μη μου ξαναμιλήσει ποτέ , επειδή και καλά δεν τον ήθελα στην μηχανή, παρά να του αφαιρέσω την ικανότητα να ξαναμιλήσει, επειδή τραυματίστηκε σε κάποιο ατύχημα χωρίς κράνος , πάνω στην μηχανή μου.

Στο αυτοκίνητο... μεγάλα παιδιά είναι... τους το λέω... αν δεν την βάλουν την ζώνη κακό του κεφαλιού τους. Συνήθως όμως απο την "μιρλα" που με πιάνει και μετά απο ενα δύο πολύ καλά φρεναρίσματα - παγώματα και ενα δύο κοφτά στροφιλίκια την βάζουν μόνοι τους.:D :evil:


Gandalf

Respect
27/03/2007, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Αν οδηγεις αμαξι που δεν εχει ζωνη(λογο παλαιοτητας)παλι μπορει να σε γραψει.Εισαι υποχρεωμενος να τοποθετησεις στο αμαξι ζωνες.Τωρα η ζωνη εχει (ή αν δεν εχει θα γινει)υποχρεωτικη και στα φορτηγα.Εμενα παντως με εγραψαν και ας μην ειχε ζωνες το φορτηγο. Με το νέο Κ.Ο.Κ. θεωρείτε δεδομένη η ζώνη στα φορτηγά και πιστεύω πως θα είναι αιτία για πολλές κλήσεις. Προσωπικά τη φοράω πάντα όταν είμαι στο τράκτορα εφόσον την έχω πλέον διαθέσιμη.

lilipoua
27/03/2007, 10:33
Σύμφωνα με τον νέο ΚΟΚ είναι υποχρεωμένοι να φορούν κράνος και οι συνεπιβάτες όπως και το να φοράνε ζώνη και οι επιβάτες στα αυτοκίνητα!!


82156

lilipoua
27/03/2007, 10:41
σε αυτό (http://www.drive.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1574&Itemid=63) το site μπορείτε να βρείτε το link για να κατεβάσετε τον νεο ΚΟΚ!:wave2:

VegasKitty
27/03/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Brolas
Εσένα είναι ο κολλητός σου...Εμένα η δικιά μου είναι κλασική γυναίκα...Κάθε μισό λεπτό χαζέυει(ξέρεις...με το συνολάκι που φοράει αυτή στο απέναντι πεζοδρόμιο!)Το έχω γ@μήσει το κράνος από πίσω:bawl: :bawl: :bawl:

Τωρα γιατι εχεις ορεξη να το στειλεις το θρεαντ στις διαμαχες??? :evil:


Γενικα ομως, οσο αφορα το θεμα κρανος του συνοδηγου, δε καταλαβα, ο μονος λογος
που πρεπει να το φοραει ειναι επειδη θα φαει ο οδηγος προστιμο??? :sick:

Αυτη και αν ειναι μλκ!!! :mad:

Γιατι αν τυχον γινει κατι (χτυπα ξυλο!!!) , ο πρωτος που θα φυγει υπταμενος αν δε κρατιετε
καλα ειναι ο συνοδηγος!!!! :eyepop:

gloum
27/03/2007, 11:15
Κράνος πρέπει να φοράει ο συνεπιβάτης ότι και να συμβεί.Αν δεν του κόβουνε κλήση των 350 ευρωπουλακίων..:wave2:

Cpt. Haddock
27/03/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
υπταμενος


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


από το "ύπτιο" βγαίνει; :look:

VegasKitty
27/03/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


από το "ύπτιο" βγαίνει; :look:


YES, YES.... :evil:

Ε αμα το εγραφα καλα παλιο-:a27: τι θα σχολιαζες μετα??? :smokin:

blackbusa
27/03/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αν θυμάμαι καλά...

Στα ΙΧ, οι πίσω επιβάτες δεν είναι υποχρεωμένοι να φορούν ζώνες , εκτός και αν μιλάμε για παιδικό κάθισμα ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ και απο το μυαλό του γονιού που θέλει το παιδάκι του να μην γίνει garfield στο παρμπρίζ με το πρώτο φρενάρισμα.

Οι συνοδηγοί, αναβάτες, πληρώνουν ο καθένας το πρόστιμο , ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ, και δεν το χρεώνεται ο οδηγός. Ζώνη και κράνος περί τα 350? νομίζω πλέον χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος.

Όσον αφορά εμένα... ΠΟΤΕ δεν παίρνω συνεπιβάτη σε μηχανή αν δεν φορά κράνος. Είναι δική μου αρχή. Αν δεν θέλει ας πάρει λεωφορείο. Προτιμώ να μη μου ξαναμιλήσει ποτέ , επειδή και καλά δεν τον ήθελα στην μηχανή, παρά να του αφαιρέσω την ικανότητα να ξαναμιλήσει, επειδή τραυματίστηκε σε κάποιο ατύχημα χωρίς κράνος , πάνω στην μηχανή μου.

Στο αυτοκίνητο... μεγάλα παιδιά είναι... τους το λέω... αν δεν την βάλουν την ζώνη κακό του κεφαλιού τους. Συνήθως όμως απο την "μιρλα" που με πιάνει και μετά απο ενα δύο πολύ καλά φρεναρίσματα - παγώματα και ενα δύο κοφτά στροφιλίκια την βάζουν μόνοι τους.:D :evil:


Gandalf

Οπως ξαναειπα ,βαση του κοκ οι ζωνες ειναι υποχρεωτικες για ολους.Οπως και το κρανος.Σε περιπτωση κλησης,ο οδηγος την τρωει γιατι ειναι υπευθυνος για τους επιβατες.Και βεβαια ειναι υπευθυνος για οτι αλλο και να γινει.Και βεβαια το θεμα δεν ειναι τοσο πολυ το προστιμο, οσο η ασφαλεια που σου παρεχουν.Αλλα ετσι οπως το περασανε φαινεται μονο σαν εισπρακτικο.Δεν μπορει δηλαδη με 2-3 ποτηρια αλκολ να σε πανε μεσα για κακουργημα,και αν εχεις κανει 10 :smokin: (καταλαβενετε φαναταζομαι) να τρως απλο προστημο και πλημμελημα.

blackbusa
27/03/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Το 2105 του πατέρα μου πάντως έχει 2 ζώνες στο πίσω κάθισμα! :lol:

Αφου το λεει και το ονομα.Ειναι 98 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

costas81
27/03/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Brolas
Άσχετο...Τι σπαστικό είναι όταν φοράει ο πίσω κράνος που βαράει πάνω στο κράνος του οδηγού όταν πατάς φρένο...:mad:

θυμαμαι καποιος ειχε ποσταρει λινκ στο οποιο πουλιόταν αυτοκόλητο για το πίσω μέρος του κράνους το οποίο είναι ειδικά για αυτήν την περίπτωση!



Δεν μπορώ να το βρω.........


Χίλιες φορές να φαω εγω το πρόστιμο επειδή έδωσα το κράνος μου στον πίσω παρά να με τρώνε οι τύψεις μια ζωή εξαιτίας μιας μαλακίας μου!

zzr2005
27/03/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Οπως ξαναειπα ,βαση του κοκ οι ζωνες ειναι υποχρεωτικες για ολους.Οπως και το κρανος.Σε περιπτωση κλησης,ο οδηγος την τρωει γιατι ειναι υπευθυνος για τους επιβατες.Και βεβαια ειναι υπευθυνος για οτι αλλο και να γινει.Και βεβαια το θεμα δεν ειναι τοσο πολυ το προστιμο, οσο η ασφαλεια που σου παρεχουν.Αλλα ετσι οπως το περασανε φαινεται μονο σαν εισπρακτικο.Δεν μπορει δηλαδη με 2-3 ποτηρια αλκολ να σε πανε μεσα για κακουργημα,και αν εχεις κανει 10 :smokin: (καταλαβενετε φαναταζομαι) να τρως απλο προστημο και πλημμελημα.

φίλε επειδή επιμένεις ότι το πρόστιμο το τρώει ο οδηγός το έχεις διαβάσει στον ΚΟΚ???
που ακριβώς το γράφει..???
γιατί δεν μπόρεσα να το εντοπίσω...
και από όσο ξέρω το πρόστιμο βαρύνει τον παραβάτη ...δηλαδή αυτόν που δεν φοράει κράνος ή δεν φοράει ζώνη ασφαλείας και όχι τον οδηγό...
αν μπορείς να παραπέμψεις σε κάποιο επίσημο link θα το διασταυρώσουμε.....

blackbusa
27/03/2007, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
φίλε επειδή επιμένεις ότι το πρόστιμο το τρώει ο οδηγός το έχεις διαβάσει στον ΚΟΚ???
που ακριβώς το γράφει..???
γιατί δεν μπόρεσα να το εντοπίσω...
και από όσο ξέρω το πρόστιμο βαρύνει τον παραβάτη ...δηλαδή αυτόν που δεν φοράει κράνος ή δεν φοράει ζώνη ασφαλείας και όχι τον οδηγό...
αν μπορείς να παραπέμψεις σε κάποιο επίσημο link θα το διασταυρώσουμε.....

Δεν θελω να το παιξω ουτε εξυπανακιας ουτε ξερολας και ζηταω συγγνωμη αν φανηκε ετσι.Αυτα που αναφερω βασιζονται σε γεγονος που ηδη εχει τυχει σε γνωστο μου και παραλιγο σε εμενα.
Ο παραβατης στην προκειμενη (ετσι γραφετε???) περιπτωση ειναι ο οδηγος που μεταφερει καποιον που δεν τηρει τον ΚΟΚ.ΠΑΝΤΑ μα παντα υπευθυνος ειναι ο οδηγος.
Ασχετο.....Το ξερεις οτι αν εισαι συνεπιβατης και γινει ατυχημα (μακρια απο ολους μας) φταιει δεν φταιει το οχημα που κινισαι,μπορεις να κινιθεις νομικα και εναντιον του οδηγου σου???

zzr2005
27/03/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Δεν θελω να το παιξω ουτε εξυπανακιας ουτε ξερολας και ζηταω συγγνωμη αν φανηκε ετσι.Αυτα που αναφερω βασιζονται σε γεγονος που ηδη εχει τυχει σε γνωστο μου και παραλιγο σε εμενα.
Ο παραβατης στην προκειμενη (ετσι γραφετε???) περιπτωση ειναι ο οδηγος που μεταφερει καποιον που δεν τηρει τον ΚΟΚ.ΠΑΝΤΑ μα παντα υπευθυνος ειναι ο οδηγος.
Ασχετο.....Το ξερεις οτι αν εισαι συνεπιβατης και γινει ατυχημα (μακρια απο ολους μας) φταιει δεν φταιει το οχημα που κινισαι,μπορεις να κινιθεις νομικα και εναντιον του οδηγου σου???

δεν ηταν μομφή εναντίον σου το ποστ μου...
απλά για να είμαι και εγώ και οι συμφορουμίτες σιγουροι ζήτησα διευκρίνηση...
δηλαδή ο τροχονόμος στην περίπτωση που περιέγραψες βεβαίωσε παράβαση και έγραψε ως αιτιολογία ότι δεν φορούσε ο συνοδηγός κράνος???....
καταργείται η ατομική ευθύνη δηλαδή???
δεν υπάρχει νομικό κενό???
εγώ σαν οδηγός πρέπει να φέρω πάντα μαζί μου δεύτερο κράνος???
και που θα το μεταφέρω??
θα πρέπει να έχω και μπαγκαζιέρα???:confused: :confused: :confused:
τα αυτοκίνητα ειναι τελείως διαφορετική περίπτωση γιατί όλα ειναι εφοδιασμένα με ζώνες για όλους τους επιβάτες....

soundstorm
27/03/2007, 19:23
Tο καλοκαιρι που με ειχαν σταματησει με την μηχανη για αλκοτεστ εξω απο την πολη ειχα δωσει το κρανος στην κοπελα μου(συνοδηγος) και αφου ειπα στον τυπο οτι καλυτερα ειναι να το φοραει ο συνοδηγος(για να μην με γραψει) μου ειχε πει οτι και οι 2 πρεπει να φορανε και οτι το προστιμο το πληρωνει ο οδηγος.
Τωρα με τον νεο ΚΟΚ πως εχουν τα πραγματα δεν γνωριζω σιγουρα.

blackbusa
27/03/2007, 19:32
Λοιπον φιλε zzr (αχ το παλιο μου ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μηχανακι) μολις τωρα ψιλοξαναδιαβασα τον ΚΟΚ και παντου ολες οι παραβασεις χρεωνουν τον οδηγο.Δεν ειναι τυχαιο οτι μαζι με τα τσουχτεροτατα προστιμα υπαρχει και το point system.Αρα οταν σου λεει οτι ολοι οι επιβατες δικυκλων πρεπει να φορανε κρανος αυτοματα τα παντα καταγραφονται στον οδηγο.Τωρα το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.Και αυτο που ανεφερα με το ατυχημα πρεπει να ξερεις οτι αν υπαρχει τραυματισμος η αστυνομια σου κανει ποινικη διωξη ΕΣΕΝΑ του οδηγου αν δεν φοραει κρανος ο συνεπιβατης.Γιατι εσυ οδηγας και εσυ πρεπει να ΜΗΝ μεταφερεις καποιον που δεν εχει κρανος.Μπορει να ακουγετε λαθος αλλα ετσι ειναι.Φιλικοτατα :beer: :beer: :beer:

blackbusa
27/03/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Tο καλοκαιρι που με ειχαν σταματησει με την μηχανη για αλκοτεστ εξω απο την πολη ειχα δωσει το κρανος στην κοπελα μου(συνοδηγος) και αφου ειπα στον τυπο οτι καλυτερα ειναι να το φοραει ο συνοδηγος(για να μην με γραψει) μου ειχε πει οτι και οι 2 πρεπει να φορανε και οτι το προστιμο το πληρωνει ο οδηγος.
Τωρα με τον νεο ΚΟΚ πως εχουν τα πραγματα δεν γνωριζω σιγουρα.

Τα πραγματα εχουν ακριβως ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ για οποιον γουσταρει να παιρνει τον αερα του.Διπλασια προστιμα και point system (απο οτι λενε) online.Αυτο σημαινει στης 2-3-μαλακιες παπαλα το διπλωμα.

zzr2005
27/03/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Λοιπον φιλε zzr (αχ το παλιο μου ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μηχανακι) μολις τωρα ψιλοξαναδιαβασα τον ΚΟΚ και παντου ολες οι παραβασεις χρεωνουν τον οδηγο.Δεν ειναι τυχαιο οτι μαζι με τα τσουχτεροτατα προστιμα υπαρχει και το point system.Αρα οταν σου λεει οτι ολοι οι επιβατες δικυκλων πρεπει να φορανε κρανος αυτοματα τα παντα καταγραφονται στον οδηγο.Τωρα το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.Και αυτο που ανεφερα με το ατυχημα πρεπει να ξερεις οτι αν υπαρχει τραυματισμος η αστυνομια σου κανει ποινικη διωξη ΕΣΕΝΑ του οδηγου αν δεν φοραει κρανος ο συνεπιβατης.Γιατι εσυ οδηγας και εσυ πρεπει να ΜΗΝ μεταφερεις καποιον που δεν εχει κρανος.Μπορει να ακουγετε λαθος αλλα ετσι ειναι.Φιλικοτατα :beer: :beer: :beer:

με αυτά που μου λες μόλις στέρησες μεταφορικό μέσο για μερικά ρεμάλια φίλους μου....:lol: :lol:

blackbusa
27/03/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
με αυτά που μου λες μόλις στέρησες μεταφορικό μέσο για μερικά ρεμάλια φίλους μου....:lol: :lol:

ΣΟΡΡΥ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas81
28/03/2007, 09:56
η ευθύνη είναι πάντα του οδηγού ότι και αν οδηγάει από παπάκι μέχρι λεωφορείο νταλίκα κλπ!Ακόμα και στην περίπτωση που το όχημα δεν είναι δικό του και είναι οδηγός το πρόστημο καταβάλετε σε αυτόν μιας και αυτός πέρνει την ευθύνη και οδηγάει το όχημα και αυτός και μόνο αυτός έχει την ευθύνη για όσους επιβαίνουν!

Έτσι και εσύ όταν ανεβάζεις κάποιον στην μηχανή σου και αυτός αρνήται να φορέσει κράνος απλά ή τον κατεβάζεις ή δεν ξεκινάς!Το ίδιο και στο αυτοκίνητο αν κάποιος δεν φοράει ζώνη η τον κατεβάζεις η δεν ξεκινάς. Αν είσαι οδηγός και το όχημα βρίσκεται σε άθλια κατάσταση πχ χωρίς λάστιχα, χωρίς φώτα, σάπιο και ξεκινήσεις είσαι εσύ υπεύθυνος για το όχημα αυτό και όχι ο ιδιοκτήτης.

Το πρόστιμο για κράνος ισχύει για οδηγό και συνοδηγό άσχετα αν μερικοί μπάτσοι δείχνουν κατανόηση (κακως) στο οτι δεν ειχες δευτερο κράνος μαζί σου και δεν γράφουν τον συνοδηγό!

Όπως επίσης στα αυτοκίνητα γράφουν μόνο για τις μπροστά ζώνες. Σε πολλές ευρωπαικές χώρες γράφουν και τους πίσω επιβάτες μιας και σε περίπτωση συγκρουσης τα πίσω σώματα εκτός από τον δικό τους κίνδυνο τραυματισμού αποτελούν επιπλέον κίνδυνο για τους μπροστινούς επιβάτες σε περίπτωση ατυχήματος μιας και με το βάρος που ασκείτε στο πίσω μέρος του καθίσματος ωθούν τα μπροστά σώματα ακόμα πιο κοντά στο ταμπλό-παμπρίζ!

npat
28/03/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

καταργείται η ατομική ευθύνη δηλαδή???
δεν υπάρχει νομικό κενό???


Όχι και κανένα, αντίστοιχα. Μην ξεχνάς ότι ο συνεπιβάτης δεν είναι υποχρεωμένος να έχει άδεια οδηγού, ούτε να γνωρίζει αν και τι πρέπει να φοράει όταν αναβαίνει στην μοτοσυκλέτα (δεν έδωσε εξετάσεις για κάτι τέτοιο). Είναι ευθύνη του οδηγού να ενημερώσει και να φροντίσει για τα σχετικά με την ασφάλεια του συνεπιβάτη, ως "ειδικός" στον χειρισμό του οχήματος και τα σχετικά θέματα. Είναι επίσης δικαίωμα (προφανώς) και ευθύνη του οδηγού να αρνηθεί την μεταφορά του συνεπιβάτη αν ο τελευταίος δεν συμμορφώνεται με τις υποδείξεις του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

εγώ σαν οδηγός πρέπει να φέρω πάντα μαζί μου δεύτερο κράνος???
και που θα το μεταφέρω??
θα πρέπει να έχω και μπαγκαζιέρα???:confused: :confused: :confused:


Δεν είσαι υποχρεωμένος να φέρεις μαζί σου δεύτερο κράνος. Είσαι υποχρεωμένος να εξασφαλίσεις ότι ΑΝ μεταφέρεις συνεπιβάτη, αυτός φορά κράνος (ειδάλλως να ΜΗΝ μεταφέρεις συνεπιβάτη).

Τα πρακτικά προβλήματα που αναφέρεις είναι πράγματι εκνευριστικά, και δεν σου κρύβω ότι και εγώ έχω κάποιες φορές, και για μικρές αποστάσεις, ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ, μεταφέρει συνεπιβάτη άνευ κράνους ή άλλου προστατευτικού εξοπλισμού. Αν θέλεις τώρα συστηματικά, και χωρίς πρότερη ειδοποίηση, να μεταφέρεις συνεπιβάτη που δεν μπορεί να έχει μαζί του κράνος τότε η μπαγκαζιέρα (με ένα δεύτερο κράνος μέσα) ίσως είναι η καλύτερη λύση. Για εξαιρετικές περιπτώσεις αυτό που κατ' ελάχιστο οφείλεις να κανείς (για λόγους ηθικής τάξης---μια και ακόμη είσαι παράνομος) είναι να πληροφορήσεις τον συνεπιβάτη---με σαφή τρόπο---ότι αυτό που κάνεις είναι επικίνδυνο και παράνομο.

zzr2005
28/03/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Αν θέλεις τώρα συστηματικά, και χωρίς πρότερη ειδοποίηση, να μεταφέρεις συνεπιβάτη που δεν μπορεί να έχει μαζί του κράνος τότε η μπαγκαζιέρα (με ένα δεύτερο κράνος μέσα) ίσως είναι η καλύτερη λύση. Για εξαιρετικές περιπτώσεις αυτό που κατ' ελάχιστο οφείλεις να κανείς (για λόγους ηθικής τάξης---μια και ακόμη είσαι παράνομος) είναι να πληροφορήσεις τον συνεπιβάτη---με σαφή τρόπο---ότι αυτό που κάνεις είναι επικίνδυνο και παράνομο.

πάλι καλά δηλαδή που δεν ειναι υποχρεωτική η χρήση των υπόλοιπων μέσω προστασίας...
ειδικό μοτοσυκλετιστικό μπουφάν , μπότες κτλ....θα έπρεπε να μεταφέρουμε και μια ντουλάπα πίσω απο τη μηχανή για να ντύνεται ο συνοδηγός.....:lol: :lol:

blackbusa
28/03/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
πάλι καλά δηλαδή που δεν ειναι υποχρεωτική η χρήση των υπόλοιπων μέσω προστασίας...
ειδικό μοτοσυκλετιστικό μπουφάν , μπότες κτλ....θα έπρεπε να μεταφέρουμε και μια ντουλάπα πίσω απο τη μηχανή για να ντύνεται ο συνοδηγός.....:lol: :lol:

Αυτο μην το γελας καθολου,γιατι στις ευρωπαικες χωρες η χρηση στολης κλπ..., ειναι υποχρεωτικη (στην εθνικη βεβαια). :sun: :sun:

npat
28/03/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
πάλι καλά δηλαδή που δεν ειναι υποχρεωτική η χρήση των υπόλοιπων μέσω προστασίας...
ειδικό μοτοσυκλετιστικό μπουφάν , μπότες κτλ....θα έπρεπε να μεταφέρουμε και μια ντουλάπα πίσω απο τη μηχανή για να ντύνεται ο συνοδηγός.....:lol: :lol:

Πέρα από την πλάκα, ο συνεπιβάτης, τουλάχιστον ο τακτικός συνεπιβάτης, είναι και αυτός μοτοσυκλετιστής όσο και ο αναβάτης. Ως εκ τούτου έχει παρόμοιες υποχρεώσεις με τον αναβάτη.

zireous
28/03/2007, 16:15
Eμένα πάντως επειδή η δουλειά μου μερικές φορές με αναγκάζει να κουβαλάω και βοηθό, όποτε χρειαζόταν μέσα στο σάκο είχα και το δεύτερο κράνος (κανονικό έ όχι τάπερ και αηδίες που φορανε τώρα).

Γι' αυτούς που νομίζουν ότι θα βγάλουν γκόμενα, και κείνη τη στιγμή θα τους γράψουν, α) αν χρειάζεσαι μηχανή για να βγάλεις γκόμενα κάτι λάθος κάνεις, και β) πάρε το τηλέφωνό της καλύτερα, και την επόμενη πήγαινε με δεύτερο κράνος για κείνη -άμα δεν το εκτιμήσει, και προτιμήσει να μή χαλάσει το μαλλί, βρες άλλη. :D


Τώρα άμα το φιλαράκι σου θέλει να κάνει συνέχεια βόλτες, ψήστονα να πληρώσει αυτός το δεύτερο κρανάκι που δεν έχεις (δε χρεάζεται να είναι το τελευταίο Arai, υπάρχουν και καλά κράνη με λίγα φράγκα), είπαμε χάρη χάρη, άμα πέσει ένα ξερό κεφάλι με μηδέν χιλιόμετρα στην άσφαλτο μπορεί και να σπάσει.


Μην δίνετε αφορμές στο κράτος να μαζεύει μαλακισμένα λεφτά (άμα ήθελε να μειώσει τα δυστυχήματα θα εκπαίδευε σωστά και τους αυτοκινητιστές και τους μοτοσυκλετιστές), φροντίστε εσείς από μόνοι σας την ασφάλειά σας, και όχι λόγω του μπαμπούλα.



Όσο για τη ντουλάπα :lol: , ενώ το χειμώνα όταν πάω στη δουλειά ο σάκος με την αλλαξιά είναι μόνιμος, ακόμα και καλοκαίρι με μόλις καλό μποτάκι, μπουφάν, τζιν, γάντια και κράνος το σάκο όταν πάω για μπάνιο δέ τον γλιτώνω, ρίχνω και ένα τρελλό γέλιο στα μούτρα του άμα δω ξεβράκωτο πάνω σε μηχανή και τελειώνει η ιστορία.
:rotflmao:

zireous
28/03/2007, 16:20
Μόνο αυτόν δεν έχω δει ακόμα:


82358

Brolas
28/03/2007, 16:27
:a31:

Brolas
28/03/2007, 16:28
Τι μ@λ@κ@ς είναι αυτός ρε παιδιά?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Δηλαδή έλεος....:a31:

blackbusa
28/03/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Eμένα πάντως επειδή η δουλειά μου μερικές φορές με αναγκάζει να κουβαλάω και βοηθό, όποτε χρειαζόταν μέσα στο σάκο είχα και το δεύτερο κράνος (κανονικό έ όχι τάπερ και αηδίες που φορανε τώρα).

Γι' αυτούς που νομίζουν ότι θα βγάλουν γκόμενα, και κείνη τη στιγμή θα τους γράψουν, α) αν χρειάζεσαι μηχανή για να βγάλεις γκόμενα κάτι λάθος κάνεις, και β) πάρε το τηλέφωνό της καλύτερα, και την επόμενη πήγαινε με δεύτερο κράνος για κείνη -άμα δεν το εκτιμήσει, και προτιμήσει να μή χαλάσει το μαλλί, βρες άλλη. :D


Τώρα άμα το φιλαράκι σου θέλει να κάνει συνέχεια βόλτες, ψήστονα να πληρώσει αυτός το δεύτερο κρανάκι που δεν έχεις (δε χρεάζεται να είναι το τελευταίο Arai, υπάρχουν και καλά κράνη με λίγα φράγκα), είπαμε χάρη χάρη, άμα πέσει ένα ξερό κεφάλι με μηδέν χιλιόμετρα στην άσφαλτο μπορεί και να σπάσει.


Μην δίνετε αφορμές στο κράτος να μαζεύει μαλακισμένα λεφτά (άμα ήθελε να μειώσει τα δυστυχήματα θα εκπαίδευε σωστά και τους αυτοκινητιστές και τους μοτοσυκλετιστές), φροντίστε εσείς από μόνοι σας την ασφάλειά σας, και όχι λόγω του μπαμπούλα.



Όσο για τη ντουλάπα :lol: , ενώ το χειμώνα όταν πάω στη δουλειά ο σάκος με την αλλαξιά είναι μόνιμος, ακόμα και καλοκαίρι με μόλις καλό μποτάκι, μπουφάν, τζιν, γάντια και κράνος το σάκο όταν πάω για μπάνιο δέ τον γλιτώνω, ρίχνω και ένα τρελλό γέλιο στα μούτρα του άμα δω ξεβράκωτο πάνω σε μηχανή και τελειώνει η ιστορία.
:rotflmao:


:a18: :a18: :a18: :a18:

zzr2005
28/03/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


Γι' αυτούς που νομίζουν ότι θα βγάλουν γκόμενα, και κείνη τη στιγμή θα τους γράψουν, α) αν χρειάζεσαι μηχανή για να βγάλεις γκόμενα κάτι λάθος κάνεις, και β) πάρε το τηλέφωνό της καλύτερα, και την επόμενη πήγαινε με δεύτερο κράνος για κείνη -άμα δεν το εκτιμήσει, και προτιμήσει να μή χαλάσει το μαλλί, βρες άλλη. :D




δηλαδή αν είσαι σε ένα μπαρ και γνωρίσεις μια κοπέλα που μοιάζει με την Μόνικα Μπελούτσι και μετά σου πει να πάτε απο το σπίτι της, τι θα κάνεις???
θα της πεις πήγαινε με ταξί???:lol:
ή θα της πεις... "έλα άυριο κοπέλα μου και με κράνος αμα γουστάρεις τρελίτσες":lol:

zireous
28/03/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δηλαδή αν είσαι σε ένα μπαρ και γνωρίσεις μια κοπέλα που μοιάζει με την Μόνικα Μπελούτσι και μετά σου πει να πάτε απο το σπίτι της, τι θα κάνεις???
θα της πεις πήγαινε με ταξί???:lol:
ή θα της πεις... "έλα άυριο κοπέλα μου και με κράνος αμα γουστάρεις τρελίτσες":lol:

Άμα είναι για ξεπέτα, τότε που είμουνα νεώτερος, γινόταν επιτόπου εκεί που τη γνώριζα. :lol:



Τα ξέκωλα δε μου λένε, άμα τα ρωτάς την ώρα και στέλνουν μύνημα στο κινητό σε φίλες να ρωτήσουν, χέστα. Άμα μου βγεί κορασίς ήμερος και γύρω στα 30 που γουστάρω, και άντε μοιάζει και στη Μπελούτσι, μάλλον θα έχει δικό της μέσο... (και κουτί δε με χαλάει).



(στην εικόνα είναι ο καραφλοπράκτωρας που έπαιζε στο snatch τον ατζέντη -από άλλη ταινία όμως...)
:rotflmao:

zireous
28/03/2007, 18:31
(όχι ότι εγώ είμουνα καλύτερος από τις πιτσιρίκες που χαρακτήρισα "ξέκωλα", απλά στους άντρες συγχωρείται το φαινόμενο να γνωρίζεις κάποια πρώτη φορά και να θες να κουραστείς μαζί της αργότερα την ίδια μέρα, ή νύχτα)...:D