PDA

View Full Version : Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της



ashton
27/03/2007, 00:25
26/3/2007
Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της

Στον Εισαγγελέα παρέπεμψε τη μητρική SHELL και 3 θυγατρικές της, που διαχειρίζονται πρατήρια, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης, για επιβολή προστίμου και ποινικών κυρώσεων, διότι δεν ανέγραφαν στην πινακίδα της βενζίνης V - POWER τον αριθμό των Οκτανίων, όπως έχουν υποχρέωση, σύμφωνα με την αγορανομική διάταξη 13 /2004.

Όπως επισημαίνεται σε δελτίο Τύπου που εξέδωσε ο υπουργός Ανάπτυξης κ. Δημήτρης Σιούφας και ο υφυπουργός Ανάπτυξης κ. Γιάννης Παπαθανασίου, το αποτέλεσμα της μη αναγραφής του αριθμού των οκτανίων είναι να παραπλανάται ο καταναλωτής, διότι δημιουργείται εσφαλμένα η εντύπωση ότι πρόκειται για βενζίνη περισσοτέρων οκτανίων σε σχέση με την απλή αμόλυβδη (95 οκτάνια) ενώ έχουν τα ίδια οκτάνια και να προωθείται με αυτόν τον τρόπο η πώληση του συγκεκριμένου τύπου βενζίνης σε υψηλότερη τιμή σε σχέση με την τιμή της απλής αμόλυβδης. Συνεπώς η αναγραφή του αριθμού των οκτανίων στην πινακίδα συμβάλει καθοριστικά στη σωστή ενημέρωση και επιλογή του πολίτη - καταναλωτή.

Η παραπομπή της μητρικής SHELL γίνεται γιατί υποχρεώνει, είτε μέσω της θυγατρικών της, είτε απ' ευθείας τους ιδιοκτήτες πρατηρίων, να έχουν αυτή την αναγραφή στις πινακίδες τους, κατά παράβαση της αγορανομικής νομοθεσίας.

Η παραπομπή των τριών θυγατρικών εταιρειών της SHELL A.E.: «Ο ΕΡΜΗΣ», «ΣΕΛΛ ΕΛΛΑΣ Ε.Π.Ε» και «ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ.» γίνεται, γιατί σε 11 πρατήρια τους που ελέγχθηκαν, δεν ανέγραφαν στην πινακίδα της βενζίνης V - POWER τον αριθμό των Οκτανίων όπως έχουν υποχρέωση σύμφωνα με την αγορανομική διάταξη 13 /2004.


Πηγή: ΑΠΕ

kathimerini.gr


(δεν ξέρω αν είναι για εδώ, ή για άλλη κατηγορία... Ας το μεταφέρουν οι αντμινιστράτορες αν το έβαλε σε λάθος.)

FestoNero
27/03/2007, 00:39
Τοσο μικρη λεπτομερεια κι'ομως μπορουν να κοψουν προστιμο γι'αυτο!
:a46:

T.R.E
27/03/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
26/3/2007
Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της



Ναι,αυτο τους πειραξε τους μ@λ@κες...Το οτι η βενζινη μονο ανεβαινει και δεν κατεβαινει ποτε, ακομα και με διεθνεις μειωσεις στην τιμη του πετρελαιου δεν ειναι απατη,ειναι σεβασμος προς τους πολιτες...

Σκατ@δες...

rsp
27/03/2007, 01:46
Παντα αισιοδοξοι και με το καλο λογο....:smokin:

Zid
27/03/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Παντα αισιοδοξοι και με το καλο λογο....:smokin: μα γιατί το λές αυτό???:p

noble
27/03/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Παντα αισιοδοξοι και με το καλο λογο....:smokin:

αν μπορεις και αξιζεις περισσοτερα και σου δινουν λιγα και σου φτανουν,συγχαρητηρια :beer:

υ.γ.κοψε το καπνισμα,βλαπτει...:wave2:

rsp
28/03/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
αν μπορεις και αξιζεις περισσοτερα και σου δινουν λιγα και σου φτανουν,συγχαρητηρια :beer:

υ.γ.κοψε το καπνισμα,βλαπτει...:wave2:

Οχι παλευω, παιρνω αυτο που θελω, ποτε δεν μου φτανει και προσπαθω κι αλλο, αλλα βαρεθηκα πια την γκρινια, ολα μυριζουν και ολα ξυνιζουν...

Ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος, χαμογελαω το πρωι ακομα και τις μερες που εχω πολλα ζορια, δεν μπορω την κακομοιρια που εχουν πεσει οι ανθρωποι γυρω μου!

Πρεπει αν το κοψω το ρημαδι...

:beer: :beer: :wave2:

latris mixanis
28/03/2007, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
δεν μπορω την κακομοιρια που εχουν πεσει οι ανθρωποι γυρω μου!

Πρεπει αν το κοψω το ρημαδι...

:beer: :beer: :wave2:

Bοήθησέ τους να την ξεπεράσουν, δείξε τους πως να χαμογελούν ....

Ειδικά τώρα, πρέπει να το κόψεις το ρημάδι:D

noble
28/03/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Οχι παλευω, παιρνω αυτο που θελω, ποτε δεν μου φτανει και προσπαθω κι αλλο, αλλα βαρεθηκα πια την γκρινια, ολα μυριζουν και ολα ξυνιζουν...

Ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος, χαμογελαω το πρωι ακομα και τις μερες που εχω πολλα ζορια, δεν μπορω την κακομοιρια που εχουν πεσει οι ανθρωποι γυρω μου!

Πρεπει αν το κοψω το ρημαδι...

:beer: :beer: :wave2:


μαζι σου σε ολα!:beer:
το κακο ομως δεν ειναι η γκρινια,αλλα η καθηλωση σε εναν καναπε που απο κει κρινουμε μονο τα τεκτενομενα,χωρις να θεωρουμε οτι εμεις ειμαστε μερος τους!οτι κι εμεις συμβαλουμε για ολο αυτο,εστω με την αδρανεια μας.
και μενουμε να γκρινιαζουμε απλα για να γκρινιαζουμε.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΜΙΖΕΡΙΑΑΑΑΑ :lol:
:wave2:

υ.γ.κοψτο που σου λεω :smokin:

Cpt. Haddock
28/03/2007, 10:07
ρε σεις, μήπως έχετε ξεφύγει λίιιιιγο;

:p

idi
28/03/2007, 10:19
Προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντέρ για τις δραστηριότητες της Shell στη Νιγηρία και εχω κοψει καθε ειδους συναλλαγή με την εν λογο εταιρεία...:mad: :mad: :mad: :mad:

rsp
28/03/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
μαζι σου σε ολα!:beer:
το κακο ομως δεν ειναι η γκρινια,αλλα η καθηλωση σε εναν καναπε που απο κει κρινουμε μονο τα τεκτενομενα,χωρις να θεωρουμε οτι εμεις ειμαστε μερος τους!οτι κι εμεις συμβαλουμε για ολο αυτο,εστω με την αδρανεια μας.
και μενουμε να γκρινιαζουμε απλα για να γκρινιαζουμε.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΜΙΖΕΡΙΑΑΑΑΑ :lol:
:wave2:

υ.γ.κοψτο που σου λεω :smokin:

Αρα συμφωνουμε οτι να κραζουμε συνεχεια απο αυτο το φορουμ δεν εχει νοημα...Και που και που να λεμε και τα καλα που γινοντε...:D

Λες να το κοψω εεε?:smokin:

rsp
28/03/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε σεις, μήπως έχετε ξεφύγει λίιιιιγο;

:p

ωραια ας μιλησουμε για διαιτες για να μπεις στο παιχνιδι...:D

Cpt. Haddock
28/03/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
ωραια ας μιλησουμε για διαιτες για να μπεις στο παιχνιδι...:D

:a017: :a37: :a57: :a016: :mad:

noble
28/03/2007, 10:44
ενας ανθρωπος που προσπαθει ν αλλαξει οτι τον ενοχλει εχει καθε δικαιωμα να φωναζει!!
αυτος παλι που βολευεται,κανενα!:)
επισης το καλο ειναι υποκειμενικο...αν θεωρεις καλο,οτι εκλεψα ενα σπιτι και με πιασανε γιατι δεν εχω διπλωμα :winka:
ξεφυγαμε?τι ηταν το θεμα μας?:p

:beer: :wave2:

rsp
28/03/2007, 10:48
οεο.....:lol:

bartlal
28/03/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντέρ για τις δραστηριότητες της Shell στη Νιγηρία και εχω κοψει καθε ειδους συναλλαγή με την εν λογο εταιρεία...:mad: :mad: :mad: :mad:

οταν τα φωναζε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11783) ο αφρο, που ησουν εσυ π'λακι μου?


:smilea: :D :smilea:

latris mixanis
28/03/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
26/3/2007


Καλά έκαναν και έβαλαν πρόστιμο, αλλά όλα αυτά μήπως τα κάνουν γιατί πλησιάζει το Πάσχα?? :confused:

Τόσο καιρό που κάνουν ελέγχους δεν τα είχαν δει?

Tropeas
28/03/2007, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
ενας ανθρωπος που προσπαθει ν αλλαξει οτι τον ενοχλει εχει καθε δικαιωμα να φωναζει!!
αυτος παλι που βολευεται,κανενα!:)
επισης το καλο ειναι υποκειμενικο...αν θεωρεις καλο,οτι εκλεψα ενα σπιτι και με πιασανε γιατι δεν εχω διπλωμα :winka:
ξεφυγαμε?τι ηταν το θεμα μας?:p

:beer: :wave2:

:beer: :beer: :beer: +++