PDA

View Full Version : σκασίματα στο νέο ΧΤ - απορίες



gspir
13/08/2004, 15:06
Λοιπόν παιδιά

όπως έχω αναφέρει αγόρασα πρόσφατα το νέο XT 660 R. (έχω ήδη ανοίξει ένα άλλο θέμα γιαυτό). Η απορία μου αυτή τη φορά μοιάζει με εκείνη ενός άλλου φίλου για το WR. Τι γίνεται λοιπόν. Έχω παρατηρήσει πως το μηχανάκι στα 260 χιλιόμετερα που του έχω κάνει, κάνει αρκετά σκασίματα. Πότε ? όταν έχω για παράδειγμα τρίτη και κατεβάσω δευτέρα (παφ πουφ), όταν έχω δευτέρα ή τρίτη , πατημένο το συμπλέκτη και τον αφήσω πάλι παφ πουφ. Όταν κατεβάζω (αφήνω) το γκάζι πάλι παφ πουφ. Μου φαίνεται λίγο παράξενο και θέλω την άποψή σας ή την εμπειρία σας, αν υπάρχει. Δεν ξέρω τι να κάνω κιόλας, μπούκωμα είναι ? αρύθμιστος κινητήρας ? τι λέτε και σεις ρε παιδιά ? (είμαι και σε περίοδο στρωσίματος και ψιλοανησυχώ)

makmar21
23/08/2004, 13:19
Φίλε μου, καλημέρα και καλορίζικη και καλοτάξιδη η νέα σου μηχανή, η οποία σημειωτέων είναι καταπληκτική.
Πριν από ένα μήνα πήρα κι εγώ την ίδια.

Όσον αφορά τα σκασίματα, πράγματι τα έκανει και σε εμένα. Όταν πήγα για το πρώτο σέρβις στη ΥΑΜΑΗΑ, ο τεχνικός μου είπε ότι το μοτέρ έρχετε στην Ελλάδα με πολύ "πλούσιο" μίγμα (λάθος ρύθμιση για τις συνθήκες της χώρας μας). Είπε επίσης πως το είχε ρυθμίσει, αλλά αν συνεχιστούν τα σκασίματα να πάω στην ΥΑΜΑΗΑ στην Εθνική Οδό (Μεταμόρφωση) που έχουν ένα εξειδικευμένο μηχάνημα για να κάνουν τέλεια ρύθμιση. Το θέμα είναι πως έχουν ελατωθεί κατά πολύ τα σκασίματα (που και που υπάρχουν) και ίσως κάποια στιγμή να πάω για την ρύθμιση.
Πάντως μην σε ανησηχούν για το στρώσιμο. Στο πρώτο σέρβις πες το στον μηχανηκό.
Και κάτι άλλο........ πολλά γκάζια αυτό το μηχανάκι!!!!

Πολλά και καλά χιλιόμετρα....:beer: :)

gspir
25/08/2004, 22:52
Λοιπόν αγαπητέ φίλε

Το πήγα για Service σήμερα (το πρώτο του) και όντως μου είπε ο μηχανικός το ίδιο για το μίγμα. Μου είπε ότι ρύθμισε το injection και πράγματι είδα ότι τα σκασίματα μειώθηκαν αλλά δεν εξαφανίστηκαν. Θα έλεγα πως μειώθηκαν κατά 50% περίπου. Ο μηχανικός ισχυρίζεται και υποστηρίζει πως θα μειωθούν (θα στρώσει) ακόμα περισσότερο σε 1-2 βδομάδες. Δεν ξέρω, μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο ?
Επίσης έχεις παρατηρήσει μήπως κάποια μικρή δυσκολία στο κατέβασμα από 4η 5η σε πρώτη ? δηλαδή ΄π.χ. να "κολλάει" καμιά φορά στο νεκρό και να πρέπει να αφήσεις και να ξαναπατήσεις συμπλέκτη για να μπει ?

Όσο για τα γκάζια, ναι είναι σαφώς πιο δυνατό από το προηγούμενο... περιμένω υπομονετικά τα 1600 που λέει ο κατασκευαστής για να ανοίξεις τέρμα το γκάζι :winka:

makmar21
27/08/2004, 13:42
Φίλε gspir

Και σε εμένα έτυχε μερικές φορές σε φανάρι, να πάω να βάλω την 1η και να είναι σαν να μην υπάρχει ταχύτητα!!. Αφήνωντας όμως λίγο τον συμπλέκτη η ταχύτητα μπαίνει αμέσως. Ίσως είναι κάποιο πρόβλημα το οποίο μπορεί να διορθωθεί με τον καιρό. Πάντως είναι πολύ μικρό και δεν επηρεάζει καθόλου την συνολική εικόνα της μηχανής.

Να έχεις πολύ όμορφες στιγμές με τη νέα σου μηχανή.

Φιλικά makmar!!!! :beer: :wave2:

Dirty_Gas
01/09/2004, 11:57
Εγώ πιστεύω ότι "βρίσκεις" το κενό ανάμεσα στις ταχύτητες γιατί είναι καινούργιο και το φοβάσαι μη το χαλάσεις...

Και εγώ τα ίδια έκανα στην αρχή.:eek:

Θέλει πάτημα γερό ο λεβιές των ταχυτήτων. {Καλά, όχι και να το ξηλώσουμε}. και ας μου καίει τη καρδιά το γκουπ που κάνει

:cry: :cry: :cry:

GyPsy
01/09/2004, 12:08
Κλασικο ΧΤ κιβωτιο!!!

Dirty_Gas
01/09/2004, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Κλασικο ΧΤ κιβωτιο!!!

Για καλό το λες τώρα αυτό ή για κακό;;;


Για να καταλάβω δηλαδή...:D

GyPsy
01/09/2004, 12:25
Oχι μωρε,ετσι ειναι...
Μια ζωη τα ΧΤ ιδιαιτερα οταν ηταν ζεστα,
μπερδευανε 1η,νεκρα,2α!