PDA

View Full Version : Φίλτρο K&N σε CBF-600S



TEOkaip7
29/03/2007, 15:15
Επειδή σε λίγο συμπληρώνω 6000 με το μοτόρι σκέφτομαι για αλλαγή του μαμίσιου φίλτρου με ΚΝ, το έχει βάλει κάποιος; υπερ; κατά;

makis206
29/03/2007, 15:26
Εγώ είμαι εδώ για σένα Θοδωρή !:lol:

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26449).:winka:

:beer: :beer:

TEOkaip7
29/03/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ είμαι εδώ για σένα Θοδωρή !:lol:

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26449).:winka:

:beer: :beer:

Ρε Μάκη με σκλαβώνεις:a23: :a23:

:beer: :beer:

makis206
29/03/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
Ρε Μάκη με σκλαβώνεις:a23: :a23:

Δεν κάνει τίποτα ρε, ας είναι καλά το ανακυκλωτάδικο που με εκπαίδευσε :lol:

Το φίλτρο αξίζει πάντως, το πληρώνεις μια φορά και ασχολείσαι μόνο με τον καθαρισμό του !:winka:

:beer: :wave2:

TEOkaip7
29/03/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ είμαι εδώ για σένα Θοδωρή !:lol:

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26449).:winka:

:beer: :beer:

δηλαδή το μόνο που κερδίζεις είναι το ότι καθαρίζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση,

κρίμα:sad: ήλπιζα να κερδίσω τουλάχιστον 5 άλογα!!!!:a029: :a9: :a13:

Nostra
29/03/2007, 15:41
συγχώνευε Γιάννη....

makis206
29/03/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
δηλαδή το μόνο που κερδίζεις είναι το ότι καθαρίζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση,
κρίμα:sad: ήλπιζα να κερδίσω τουλάχιστον 5 άλογα!!!!:a029: :a9: :a13:

Προσωπικά δεν είχα παρατηρήσει τίποτα τέτοιο εκτός από εκείνο το βουητό στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού που μου σήκωνε την τρίχα !:a2: :lol:

Την διαφορά την κατάλαβα λίγο αργότερα που τοποθέτησα και τελικό εξάτμισης, μη φαντάζεσαι τίποτα όργια απλώς λίγη περισσότερη άνεση στο να μαζεύει πιο γρήγορα τα χιλιόμετρα κι αυτό χωρίς τίποτα υπερβολές.

Ένιωσα όμως οτι το μηχανάκι ΑΝΑΣΑΝΕ !:eyepop: :lol:

Κι όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω το παραμικρό στα καρμπυρατέρ !

:beer:

TEOkaip7
29/03/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Προσωπικά δεν είχα παρατηρήσει τίποτα τέτοιο εκτός από εκείνο το βουητό στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού που μου σήκωνε την τρίχα !:a2: :lol:

Την διαφορά την κατάλαβα λίγο αργότερα που τοποθέτησα και τελικό εξάτμισης, μη φαντάζεσαι τίποτα όργια απλώς λίγη περισσότερη άνεση στο να μαζεύει πιο γρήγορα τα χιλιόμετρα κι αυτό χωρίς τίποτα υπερβολές.

Ένιωσα όμως οτι το μηχανάκι ΑΝΑΣΑΝΕ !:eyepop: :lol:

Κι όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω το παραμικρό στα καρμπυρατέρ !

:beer:

Πλάκα κάνω για τα 5 άλογα,

όντως για να δείς διαφορά όταν βελτιώνεις την "αναπνοή" του κινητήρα πρέπει να κάνεις κάτι ανάλογο και στην "εκπνοή" του,

Ρωτάω για το φίλτρο μήπως δημιουργεί τίποτα αρρυθμίες ή κάποια τρύπα στη λειτουργία του μοτέρ με μαμά εξάτμιση. Το έχω συναντήσει σε άλλα μηχανάκια.

makis206
29/03/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
Ρωτάω για το φίλτρο μήπως δημιουργεί τίποτα αρρυθμίες ή κάποια τρύπα στη λειτουργία του μοτέρ με μαμά εξάτμιση. Το έχω συναντήσει σε άλλα μηχανάκια.

Καμμία μα καμμία !

Μην το φοβάσαι καθόλου, ίσως βέβαια να παίξουν ψιλοδιαφορές απο μηχανάκι σε μηχανάκι αλλά πόση διαφορά στις ρυθμίσεις τους να έχουν τα έρμα ;:lol:

Στο δικό μου πάντως δεν παρατήρησα το παραμικρό !

:cool:

Nostra
29/03/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
Ρωτάω για το φίλτρο μήπως δημιουργεί τίποτα αρρυθμίες ή κάποια τρύπα στη λειτουργία του μοτέρ με μαμά εξάτμιση. Το έχω συναντήσει σε άλλα μηχανάκια.

φίλτρο το μαμά... φίλτρο και το Κ&Ν ....

τί αρρυθμίες να έχει... μια χαρά είναι...

στο μόνο πράγμα που κάνει διαφορά ένα φίλτρο από μόνο του είναι στα τσιγάρα και στους απορροφητήρες κουζίνας...

:wave2: :wave2: :wave2:

TEOkaip7
29/03/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
φίλτρο το μαμά... φίλτρο και το Κ&Ν ....

τί αρρυθμίες να έχει... μια χαρά είναι...

στο μόνο πράγμα που κάνει διαφορά ένα φίλτρο από μόνο του είναι στα τσιγάρα και στους απορροφητήρες κουζίνας...

:wave2: :wave2: :wave2:


...και στο DT200!!

sniper
29/03/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
φίλτρο το μαμά... φίλτρο και το Κ&Ν ....

τί αρρυθμίες να έχει... μια χαρά είναι...

στο μόνο πράγμα που κάνει διαφορά ένα φίλτρο από μόνο του είναι στα τσιγάρα και στους απορροφητήρες κουζίνας...

:wave2: :wave2: :wave2:

Ωραία......

Με διαφορετικό μίγμα....

Καμμία διαφορά στην καύση :nono:

javaneze
29/03/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Με διαφορετικό μίγμα....

Καμμία διαφορά στην καύση :nono:
Αν αλλαζει το μειγμα σιγουρα θα νιωσει διαφορα.

Ειναι σιγουρο οτι αλλαζει το μειγμα με την αλλαγη φιλτρου;

Δλδ ειναι σιγουρο πως επειδη θα ρουφαει περισσοτερο/ευκολοτερα αερα αυτοματα θα ριχνει ο εγκεφαλος περισσοτερο και στον κυλινδρο;
Προκειμενου να αλλαξει το μειγμα κατ'οποιονδηποτε τροπο δεν θα επρεπε να πειραξεις κατι σε εγκεφαλο/ηλεκτρονικη/καρμπ ή δεν ξερω γω τι, οτιδηποτε αλλο λεει στο μειγμα το ποσο εμπλουτισμενο να ειναι απο το καθε υλικο ; ....

Ειλικρινεις ερωτησεις. :confused:
:wave2:

sniper
29/03/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Αν αλλαζει το μειγμα σιγουρα θα νιωσει διαφορα.

Ειναι σιγουρο οτι αλλαζει το μειγμα με την αλλαγη φιλτρου;

Δλδ ειναι σιγουρο πως επειδη θα ρουφαει περισσοτερο/ευκολοτερα αερα αυτοματα θα ριχνει ο εγκεφαλος περισσοτερο και στον κυλινδρο;
Προκειμενου να αλλαξει το μειγμα κατ'οποιονδηποτε τροπο δεν θα επρεπε να πειραξεις κατι σε εγκεφαλο/ηλεκτρονικη/καρμπ ή δεν ξερω γω τι, οτιδηποτε αλλο λεει στο μειγμα το ποσο εμπλουτισμενο να ειναι απο το καθε υλικο ; ....

Ειλικρινεις ερωτησεις. :confused:
:wave2:


Μάλλον δεν κατάλαβες!

Σαφώς και αλλάζει με ένα πιο ανοιχτό φίλτρο ο αέρας και άρα το μίγμα... και με δεδομένο οτι τα CBF έχουν καρμπς θέλουν ρύθμισμα......

javaneze
19/05/2007, 00:08
Μετα απο καιρο και μετα απο τις προτροπες κυριως του Drake21 στην ετησια εκδρομη, πηγα το CBF για αλλαγη ζιγκλερ.

Ο μηχανικος με προετοιμασε πως ισως να μην ειναι απαραιτητη η αλλαγη ζιγκλερ και οτι μπορει να αρκει απλα ρυθμιση καρμπς.
Μου ειπε πως σε δυο cbf 600 που ειχε κανει την ιδια δουλεια, το ενα με akrapovic κριθηκαν απαραιτητα τα ζιγκλερ και αντικατασταθηκαν με ενα κιτακι της Dynojet, ενω το αλλο ειχε LeoVince και δεν χρειαστηκε παρομοια μεταχειρηση.

Την επομενη μερα που το παρελαβα, για καλη μου τυχη, μου ειπε πως δεν χρειαζοντουσαν ουτε για το δικο μου με τον συνδιασμο K&N + τελικο εξατμισης MIVV, μειωνοντας αυτοματα το κοστος στο μισο.

Η διαφορα στην μηχανη ειναι εμφανης. Δεν ειχα ξαναδει ποτε την 3η ταχυτητα να στροφαρει τοσο γρηγορα. Και εκει που πραγματικα μου κανει ακομα εντυπωση και δεν μπορω ακομα να το συνηθισω ειναι στο ρελαντι.
Αναβω την μηχανη και ακουγεται οπως ακουγοταν οταν την δουλευα στις 2000-2500 σ.α.λ.
Την πρωτη φορα ψαρωσα και λεω ρε γμτ μου ανεβασε το ρελαντι ο μηχανικος; Κοιταω το στροφομετρο, 1000 σαλ οπως παντα. Ειλικρινα ακομα δεν τον εχω συνηθισει αυτον τον καθαρο ηχο και ψαχνω να δω μη τυχον ειναι ανοιχτο το τσοκ. Για τετοια διαφορα μιλαω.

Προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον εχει προχωρησει σε αλλαγη φιλτρου και ειδικα αν συνδιαζεται και με τελικο εξατμισης, να προχωρησει και σε ρυθμισει καρμπυρατερ.
Προσωπικα τετοια αλλαγη στην μηχανη προς το καλυτερο, δεν ειχα παρατηρησει ουτε με την αλλαγη τελικου ουτε επειτα οταν αλλαξα και το φιλτρο.

Α και ειδικα οποια "τρυπα" ειχα δημιουργησει στο μηχανακι στα χαμηλα οταν ειχα αλλαξει το τελικο, εξαλειφθηκε. Αυτο ειναι το πιο χαρμοσυνο απο ολα!:)

makis206
19/05/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Α και ειδικα οποια "τρυπα" ειχα δημιουργησει στο μηχανακι στα χαμηλα οταν ειχα αλλαξει το τελικο, εξαλειφθηκε. Αυτο ειναι το πιο χαρμοσυνο απο ολα!:)

Πολύ ευχάριστο αυτό !

Σε καμμιά 15αριά μέρες πάω για το μεγάλο σέρβις των 12000χλμ κι αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το φίλτρο και την εξάτμιση, σίγουρα θα γίνει και ρύθμιση αφού αναφέρεται στο manual έτσι κι αλλιώς.

Δεν έχω προσέξει αν έχω δημιουργήσει καμμιά "τρύπα" χαμηλά, δεν το νομίζω κιόλας αλλά έχω ένα προαίσθημα ότι θα δω κάποια διαφορά μετά το σέρβις.

Θα δούμε

:beer: :beer:

javaneze
19/05/2007, 12:26
Kαλα Μακη οταν λεω τρυπα μην φανταστεις τιποτα τραγικο.

Ειχα παρατηρησει ενα κενο αναμεσα στις 1500 με 2000 σαλ ακριβως. Στα πολυ χαμηλα δλδ.
Απο οτι ειχα συμπερανει με τα λιγα που ξερω και καταλαβαινω, αυτη η τρυπα δημιουργηθηκε μετα την αλλαγη του τελικου με αυτο το ορθανοιχτο της MIVV, οπου με αυτο τον τροπο χαλασα κατα καποιο τροπο αυτο που λενε "back pressure".

Aπο wikipedia:
Back Pressure in the exhaust sense of the term, is usually termed as being a "bad thing" for performance, however in the ever increasing vigilance of the law, back pressure can be regulated to keep exhaust noise down using systems from simple butterfly valves to fully computer controlled units sensing pressure in the exhaust pipe itself.

Οταν δε αλλαξα και το φιλτρο και αλλαξε και η αναλογια του μειγματος αυτη η τρυπα ηταν πραγματικα εμφανης.

Αλλα σου λεω την μεγαλυτερη διαφορα που με εντυπωσιασε ηταν αυτη η αρρυθμια που παρουσιαζε η μηχανη στο ρελαντι, η οποια παλι εχω την εντυπωση οτι δημιουργηθηκε με την αλλαγη φιλτρου.

Απο οσο θυμαμαι εσυ χρησιμοποιεις ταπα στην εξατμιση σου οποτε και γι αυτο να μην ειναι τοσο εντονο το φαινομενο σε εσενα οσο σε εμενα. (επειδη δλδ ουσιαστικα δεν εχεις χαλασει το back pressure της εξατμισης που λεω πιο πανω.)

:beer:

edit: Αυτο που ξεχασα να αναφερω πριν για οποιον μπορει να τον βοηθησει να καταλαβει κατι παραπανω, ο μηχανικος μου ειπε οτι πειραξε/αλλαξε κατι στις "πεταλουδες".

Drake21
19/05/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μετα απο καιρο και μετα απο τις προτροπες κυριως του Drake21 στην ετησια εκδρομη, πηγα το CBF για αλλαγη ζιγκλερ.

Ο μηχανικος με προετοιμασε πως ισως να μην ειναι απαραιτητη η αλλαγη ζιγκλερ και οτι μπορει να αρκει απλα ρυθμιση καρμπς.
Μου ειπε πως σε δυο cbf 600 που ειχε κανει την ιδια δουλεια, το ενα με akrapovic κριθηκαν απαραιτητα τα ζιγκλερ και αντικατασταθηκαν με ενα κιτακι της Dynojet, ενω το αλλο ειχε LeoVince και δεν χρειαστηκε παρομοια μεταχειρηση.

Την επομενη μερα που το παρελαβα, για καλη μου τυχη, μου ειπε πως δεν χρειαζοντουσαν ουτε για το δικο μου με τον συνδιασμο K&N + τελικο εξατμισης MIVV, μειωνοντας αυτοματα το κοστος στο μισο.

Η διαφορα στην μηχανη ειναι εμφανης. Δεν ειχα ξαναδει ποτε την 3η ταχυτητα να στροφαρει τοσο γρηγορα. Και εκει που πραγματικα μου κανει ακομα εντυπωση και δεν μπορω ακομα να το συνηθισω ειναι στο ρελαντι.
Αναβω την μηχανη και ακουγεται οπως ακουγοταν οταν την δουλευα στις 2000-2500 σ.α.λ.
Την πρωτη φορα ψαρωσα και λεω ρε γμτ μου ανεβασε το ρελαντι ο μηχανικος; Κοιταω το στροφομετρο, 1000 σαλ οπως παντα. Ειλικρινα ακομα δεν τον εχω συνηθισει αυτον τον καθαρο ηχο και ψαχνω να δω μη τυχον ειναι ανοιχτο το τσοκ. Για τετοια διαφορα μιλαω.

Προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον εχει προχωρησει σε αλλαγη φιλτρου και ειδικα αν συνδιαζεται και με τελικο εξατμισης, να προχωρησει και σε ρυθμισει καρμπυρατερ.
Προσωπικα τετοια αλλαγη στην μηχανη προς το καλυτερο, δεν ειχα παρατηρησει ουτε με την αλλαγη τελικου ουτε επειτα οταν αλλαξα και το φιλτρο.

Α και ειδικα οποια "τρυπα" ειχα δημιουργησει στο μηχανακι στα χαμηλα οταν ειχα αλλαξει το τελικο, εξαλειφθηκε. Αυτο ειναι το πιο χαρμοσυνο απο ολα!:)

Ειδες αγοραρε...μαζευε λεφτα τωρα και για ενα κιτακι dynojet και μετα θα στελνεις τους στις εκδρομες για :a55:

Drake21
19/05/2007, 13:09
Α,και επειδη δεν το ειδα να αναφερεται πουθενα...
Με φιλτρο και τελικο η ρυθμιση ειναι απαρετητη αμεσα,οχι οταν παμε για servise...
Οχι για επιδοσεις αλλα λογο του φτωχου μειγματος στεγνωνει ο θαλαμος καυσης με αποτελεσμα να ανεβενουν οι θερμοκρασιες τοπικα μεσα τοπικα(εκει στα πιστονια)χωρις να το διαπιστονουμε στο δεικτη θερμοκρασια...
Τωρα επειδη μιλαμε για HONDARA!!δεν χαλαει σχεδον με τιποτα,αντε μετα απο πολλα χιλιομετρα να καψει λιγο λαδι λογο ελατηριων,αλλα αν μιλαγαμε για αλο μιχανακι μπορει μεχρι και να τριπαγαν τα πιστονια....
Ειναι και θεμα δηλαδη υγειας της μηχανης...
Αυτα...
Τα λεμε....

bsari
19/05/2007, 14:29
τι να πω εγω ειχα ορθανοιχτη mivv για παραπανω απο ενα χρονο με φιλτρο και δεν εκανα τη παραμικρη ρυθμιση και ουτε ειδα καμια δραματικη διαφορα παρα μονο οτι στισ χαμηλομεσαιεσ ηταν λιγο πιο γεματη η μοτο που ενδεχομενωσ να ειναι και ακουστικη αισθηση ε καλο εεε,μη σασ παιρνουν αδικα τα λεφτα τα μασρορια ρε παιδεσ
1. η honda εχει ουτωσ η αλλωσ πολυ πλουσιο μιγμα
2.ο κατασκευαστησ τοσο τησ εξατμισησ οσο και του φιλτρου βεβαιωνουν οτι ΔΕ XREIAZETE ρυθμιση παρα μονο με ζιγκλερ
τωρα αν πραγματι εχει εμφανιστει τρυπα τοτε...:confused:
οσο για τισ ρυθμισεισ ειδατα αναλυτη καυσαεριων η μηπωσ την ανεβασαν σε dyno...χμμμ μηπωσ απλα εδωσαν λιγο μιγμα και ειπαν οκ μηπωσ δεν εκαναν τιποτα....

javaneze
19/05/2007, 17:59
bsari ειδα οτι συνεδεσαν ενα μηχανημα με 4 σαν στροφομετρα μπροστα και ενα μεγαλο ελαστικο σωληνα στην εξατμιση.
Να σκεφτεις οτι ρυθμιζε και επαιζε τοση ωρα που στο τελος εμεινε απο μπαταρια το cbf και μου την ξαναφορτησε προκειμενου να το παρω.

Φιλε παντως αφου εχουμε ακριβως τον ιδιο συνδιασμο απορω πως δεν ειχες προσεξει διαφορα.
Και στην αλλαγη κυριως της εξαμιση παρατηρησα την πτωση χαμηλα στην αποδοση και τωρα μετα την ρυθμιση παρατηρησα την καλυτερευση στην αποδοση.

makis206
19/05/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Απο οσο θυμαμαι εσυ χρησιμοποιεις ταπα στην εξατμιση σου οποτε και γι αυτο να μην ειναι τοσο εντονο το φαινομενο σε εσενα οσο σε εμενα. (επειδη δλδ ουσιαστικα δεν εχεις χαλασει το back pressure της εξατμισης που λεω πιο πανω.)

Βασικά δεν έχω τάπα, η δική μου η Lazer έχει δύο σωλήνες που μπαίνουν μέσα στο τελικό, το ένα είναι για να κρατάει τα ντεσιμπέλ στα ίδια πλαίσια με το εργοστασιακό (street legal όπως το ονομάζει η Lazer), και το άλλο είναι για επιδόσεις (sport από τη Lazer) το οποίο έχω τοποθετήσει στο τελικό μου και στην ουσία το αφήνει πιο ελεύθερο ανεβάζοντας ελάχιστα και την ένταση του ήχου.

Free as a bird το CBFι μου :lol:

Πάντως το λέω για άλλη μια φορά, έβαλα φίλτρο και εξάτμιση και το μηχανάκι δουλεύει όπως ακριβώς δούλευε με τα "μαμά" !

Ανάπνευσε περισσότερο, δεν έχω καταλάβει αν ανέβηκε σε επιδόσεις (ίσως επειδή δεν το γκάζωνα πριν την τοποθέτησή τους) αλλά δεν παρατήρησα καμμία διαφορά στην γραμμικότητα της ροπής από το ρελαντί μέχρι και τα τέρματά του !

Στο σέρβις των 6000χλμ είχα τοποθετήσει μόνο το φίλτρο και το είχα επισημάνει στον μηχανικό μου για να τσεκάρει για πιθανές ρυθμίσεις και μου είχε αναφέρει πως δεν χρειάζονταν το παραμικρό. 1500 περιπου χιλιόμετρα μετά τοποθέτησα και το τελικό κι ήμουν έτοιμος να το ξαναπάω για ρυθμίσεις αλλά αφού δεν παρατήρησα καμμία "ανωμαλία" δεν το έκρινα σκόπιμο.

'Οπως και νά'χει σε λίγες μέρες, έλεγχος και ρυθμίσεις θα γίνουν όπως προβλέπονται στο σέρβις των 12.000χλμ, ίσως να δω κι εγώ κάποια ευχάριστη διαφορά μετά τα χάδια του μάστορα ! :a01:

:lol: :beer: