PDA

View Full Version : Θεματική βραδιά > Κούλογλου...



athandim
30/03/2007, 00:01
Κάνοντας ζάπιγκ απόψε, έπεσα τυχαία στην εκπομπή του Κούλογλου που είχε ως θέμα τα τροχαία, την (ειδίκή και γενική) παιδεία, ζητήματα αποκατάστασης θυμάτων, αιτίες ατυχημάτων, στατιστικά, ταινιούλες σε στιλ επιμόρφωσης για ζητήματα οδήγησης ....και πολλά άλλα...

Την είδε κανείς;

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα μέχρι τις 11.....( Δυστυχώς, το έτερον ήμιση δεν άφησε περιθώρια διαλόγου στο δίλημμα ¨ Κούλογλου¨ ή - μη χέσω - ¨Μεταξόπουλος¨. Εντάξει...έχει κάνει και αυτή παραχωρήσεις σε ζητήματα μπάλας, οπότε ήμουν σε δεινή διαπραγματευτική θέση...... :lol: )

Τεσπά....όσο είδα, θα σταθώ σε δύο ονόματα :Κ. Καββαθάς και Ι.(?) Παπαδόπουλος.

Ο πρώτος είναι ευρέως γνωστός και δεν θα πω τίποτα παραπάνω...απλά δεν έχει τύχει να ακούσω από αυτόν ποτέ κάτι με το οποίο να διαφωνώ...Εντάξει είναι επιχειρηματίας ο άνθρωπος, αλλά νομίζω ότι έχει πολλά να πει σε οδηγικά ζητήματα...

Για τον κ. Παπαδόπουλο όμως, θα ήθελα να ρωτήσω (όσους ¨παλιούς¨ είδαν την εκπομπή), αν είναι ο ίδιος που πριν από καμιά δεκαπενταριά+ χρόνια είχε γράψει ένα βιβλιαράκι, οδηγό πρώτων βοηθειών σε περίπτωση τροχαίου. Το βιβλιαράκι διανεμόταν δωρεάν μαζί με το ΜΟΤΟ και το είχα μάθει απ΄έξω....Το πρόσωπό του μου ήταν πολύ γνωστο και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τότε αρθογραφούσε κιόλας..

Έτσι είναι, αυτός ήταν;

Όπως και να έχει..... :a18: και :a19: (αν και τα συμπεράσματα ήταν σκέτη πίκρα, αλλά τί περίμενα; )

:wave2:

zolotas
30/03/2007, 00:07
καλα που ειναι και καποιοι δημοσιογραφοι που κανουν καλη δουλεια ............σκετη απογοητευση με τα στατιστικα που ειπωθηκαν ............πικρα ............

FestoNero
30/03/2007, 00:51
Την παρακολουθησα μεχρι το επεισοδιο με το rav4 των 4τροχων.
Νομιζω καπου εκει τελειωσε..
Πολυ ενδιαφερον και ο κ. Κουλογλου αφηνε τους καλεσμενους να μιλησουν..
Πολυ ενδιαφερων ανθρωπος μου φανηκε ο κυριος με τα γυαλια, που ηταν μαζι με τον φυσιοθεραπευτη.
Πολυ σωστος.

athandim
30/03/2007, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Πολυ ενδιαφερων ανθρωπος μου φανηκε ο κυριος με τα γυαλια, που ηταν μαζι με τον φυσιοθεραπευτη.
Πολυ σωστος.

Ε, αυτόν λέω... τον Παπαδόπουλο...αυτός δεν είναι που έγραφε κάποτε στο ΜΟΤΟ; Και γαμώ τους τύπους είναι, αλλά ποιος τον ακούει....

project.breeze
30/03/2007, 01:00
Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή,την παρακολούθησα και εγώ.Μακάρι όλοι να σκεφτόμασταν όλα αυτά τα πράγματα που είπε ο Καββαθάς και ο Ιαβέρης πριν πιάσουμε το τιμόνι ή πριν καβαλήσουμε την μηχανή.Ένα μπράβο και στον Κούλογλου για την επιλογή του θέματος:a18:

kost rider
30/03/2007, 02:35
Γενικα τον κουλογλου παντα τον πηγαινα.βαζει πολυ ωραια θεματακια με τους καταληλους ανθρωπους για συζητηση.Ο Ιαβερης υποστηριζε τον λογο του με παθος και πιστευω συμπαρεσυρε πολλους.για να δουμε..θα βαλουμε μυαλο..?

dirtbird
30/03/2007, 05:35
O Παπαδόπουλος νομίζω ότι ήταν ο πρώτος διοικητής του ΕΚΑΒ...

VANDA
30/03/2007, 09:36
Ηταν πολύ ωραία εκπομπή πραγματικά, με δυο-δυο τους καλεσμένους ώστε να μιλάνε χωρίς διακοπές. Τον Παπαδόπουλο δεν τον είχα ξαναδεί, μόνο από τον SF είχα μια ιδέα, και πραγματικά είχε πολλές και ενδιαφέρουσες γνώσεις, καθαρό μυαλό και πολύ ωραίο λόγο. Τέτοιες απόψεις κ στοιχεία έπρεπε να είναι stickies εδώ μέσα.

Και τώρα που το σκέφτομαι μπορεί και να γίνουν.


ΥΓ. Αν άκουσα σωστά ο Ιωάννης Παπαδόπουλος είναι γιατρός και (πρώην?) υπεύθυνος του Τομέα Πρόληψης Ατυχημάτων του ΕΚΑΒ.

SF
30/03/2007, 09:49
Κατά καιρούς έχω αναφέρει τον Παπαδόπουλο σε διάφορα ποστ...

Είναι ο άνθρωπος (τότε ως πρόεδρος νομίζω του ΕΚΑΒ) που για πρώτη φορά άρχισε να κρατάει στατιστικά ατυχημάτων στην Ελλάδα. Πρώτος και μάλλον τελευταίος. Είναι απίστευτα διαβασμένος και συγκροτημένος, και ευτυχώς έχει και αρτιότατο λέγειν! Αφενός μιλάει μόνο με στοιχεία, και αφετέρου έχει μια πολύ ρεαλιστική άποψη για το τι συμβαίνει γύρω μας --και μπορεί και να την εκφράσει. Έχει (όπως είδατε) μεγάλο μένος με τους μοτοσυκλετιστές, και καλά κάνει φυσικά. Μάθετε όμως ότι πριν χρόνια πήγε και έβγαλε άδεια οδήγησης μοτό, μόνο και μόνο για να έχει first-hand άποψη για τα πράγματα!! Εγώ τον πρωτοάκουσα αρχές 90s, στην εκπομπή του Σταθάκη, τον οποίο προσκαλούσε συχνά. Όταν δραστηριοποιήθηκα στα θέματα οδικής ασφάλειας μέσω του σωματείου Τροχοπαιδεία, δεν ήταν λίγες οι φορές που τα στοιχεία που αναζητούσαμε προέρχονταν από τον Παπαδόπουλο.

Κάποτε (πριν 2-3 χρόνια) τον είχε σε παράθυρο η Στάη, στις ειδήσεις του ΑΝΤ1 για θέματα ατυχημάτων κλπ. Τα έλεγε καταπληκτικά όπως πάντα, αλλά όταν τον ρώτησε τι πρέπει να γίνει πρώτα-πρώτα και αυτός απάντησε να πάνε τα κανάλια να ξεμπροστιάσουν τους πολιτικούς ως πρώτους παραβάτες του ΚΟΚ..... τον έκοψε στεγνά!!!
:lol:

VANDA
30/03/2007, 09:52
Για τη χθεσινή εκπομπή...

http://thematikivradia.ert.gr/details.asp?id=4385&catid=3469

airamhag
30/03/2007, 10:25
πραγματι πολυ καλη εκπομπη την εχω δει πολλες φορες...
με θεματα οπως οικολογια ( η προηγουμενη πεμπτη ηταν για τα μεταλλαγμενα...)

respect

ο Παπαδοπουλος εκτος απο τον λογο του κ τα στοιχεια που εδινε , μου αρεσε το θαρρος του
που ελεγε συνεχεια για την απουσια του δημοσιου φορεα οταν ζητουσαν στοιχεια ...

ακομα ο ιατρος φυσικης αποκαταστασης ειπε χαρακτηριστικα
πως ειναι ακρετα ευκολο κ οικονομικο να δημιουργηθουν τετοια κεντρα κ στην επαρχια..
"σκεφτειτε οτι φτανει ο μισθος ενος ποδοσφαιριστη για δημιουργθουν παρα πολλα τετοια κεντρα"

ειπε κ αλλα δεν τα θυμαμαι..(κλασσικα ) απλα αυτα μου εκαναν εντυπωση..

επικαιρο το θεμα , λογω της μεγαλης εξοδου του Πασχα...

θυμηθηκα κ τον SF που στην υπογραφη του γραφει "πανω απολα ειμαστε πεζοι"
"οι πεζοι " αναφερθηκαν στην εκπομπη " δεν υπαρχουν πουθενα " εννοει στο μυαλο καθε οδηγου κ οχι μονο " παραδειγμα οι τροχονομοι που αδιαφρουν για τους πεζους κ δινουν βαση στην κινηση μονο"



λετε να γινει μοδα να εχεις παιδεια ?:look:

Sabre
30/03/2007, 10:26
Πολύ καλή εκπομπή! Ο Ιαβέρης με καθήλωσε μπροστά στην TV έτσι ώστε περίμενα το αρκετά μεγάλο κενό που μεσολάβησε με το δελτίο ειδήσεων των 12 για να δώ και την συνέχεια.
Η μικρού μήκους "Για την Φανή και την Μηχανή" όλα τα λ7 (φανάρι/φώς/φλάς/φρένο - μουσική το Φάμελλου) καθώς και το σποτάκι με τη photo της κοπέλας που έδειξε απο πίσω το πρόσωπο της μετά το ατύχημα - και όπως αναφέρθηκε τέτοια σπότ (και "χειρότερα") θα έπρεπε να έχουν heavy rotation κάθε ημέρα σε κάθε κανάλι μπάς και ξυπνήσουν μερικοί.
Μετά απο χρόνια ήταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα το χαζοκούτι και άξιζε τον κόπο.

latris mixanis
30/03/2007, 12:39
Πραγματικά πάρα πολύ καλή εκπομπή!!

Απ τις λίγες φορές που λες κάθομαι στην τηλεόραση μπροστά.

Nostra
30/03/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Απ τις λίγες φορές που λες κάθομαι στην τηλεόραση μπροστά.



συνήθως κάθεσαι από πίσω δηλαδή? :confused: :confused: :confused:

gcrook
30/03/2007, 13:30
Λογικα θα πρεπει να εχει βγει η εκπομπη σε torrent μεχρι τωρα.
Το εχει ψαξει κανεις;




Edited

Edited by sniper : Πνευματικά δικαιώματα.. you know? :nono:

alximistis
30/03/2007, 14:48
Η εκπομπή ήταν πάρα πολύ καλή. Την είδα όπως και κάποιος άλλος εδώ μέχρι την ιστοριούλα με την εκτός δρόμου οδήγηση στο βουνό με ένα τζιπ. Πιστεύω ότι ειπώθηκαν πολύ σημαντικά πράγματα.
Αλλά ξέρετε ποιο είναι ρε παιδιά το ρημάδι το πρόβλημα; Ότι εμείς που είμαστε κάπως συνειδητοποιημένοι και κάπως έστω λίγο ψαγμένοι κάτσαμε την είδαμε και λέμε ωραία εκπομπή και ενδιαφέροντα πράγματα.
Τι απόψεις θα είχαν όμως οι μην συνειδητοποιημένοι; Οι εν δυνάμει εγκληματίες της ασφάλτου;
Και δεύτερον πόσοι έκατσαν να τη δουν εχτές;
Γαμώτο ρε με την μαλακισμένη αντίληψη ορισμένων!!! :(
Μας έφαγαν τα ριάλιτι τα κουτσομπολιά και οι παπαριές του κάθε αμόρφωτου κι άσχετου!!! Άει στο διάλο πια!


Σόρυ για το ξέσπασμα παίδες...:(

latris mixanis
30/03/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Και δεύτερον πόσοι έκατσαν να τη δουν εχτές;


Σόρυ για το ξέσπασμα παίδες...:(


Πόσοι παρακολουθούν κρατική τηλεόραση, πόσοι θέλουν να μάθουν...?

Επίσης που είναι οι κράχτες για τέτοιες εκπομπές?? Πουθενά, γιατί δεν υπάρχει κώλος, στρινγκ, βυζί για να δει ο Ελληνας
:mad:

alximistis
30/03/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Πόσοι παρακολουθούν κρατική τηλεόραση, πόσοι θέλουν να μάθουν...?

Επίσης που είναι οι κράχτες για τέτοιες εκπομπές?? Πουθενά, γιατί δεν υπάρχει κώλος, στρινγκ, βυζί για να δει ο Ελληνας
:mad:


+1! Αυτό ακριβώς!
Σόρι αν ακουστεί μίζερο... αλλά μεγάλη κατάντια ρε παιδιά του λαού. Πολύ μεγάλη! :(

Cpt. Haddock
30/03/2007, 15:01
Αν και ο Κούλογλου έχει κατα καιρούς κάνει πολύ αμφιλεγόμενα ρεπορτάζ δεν παύει να είναι ένας απο τους δημοσιογράφους που δεν το παίζουν ξερόλες και αφήνει να μιλήσουν οι καλεσμένοι...

Το παθος του Ιαβέρη ήταν συγκλονιστικό και συγκινητικό ταυτόχρονα.


Αλλα, κρατικό κανάλι, βράδυ Πέμπτης, όταν στα υπόλοιπα παίζουν σειρές του κώλου και ριάλιτι του πέους...

Αυτοί που θα δουν εκπομπές σαν κι αυτή είναι ήδη πιο συνειδητοποιημένοι απο τη μάζα ούτως ή άλλως...

Η πλέμπα στραβή θα παραμείνει...οδεύοντας προς τη μπαριέρα/νταλίκα/γκρεμό/τρένο κλπ κλπ

:sad:

SF
30/03/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Η εκπομπή ήταν πάρα πολύ καλή. Την είδα όπως και κάποιος άλλος εδώ μέχρι την ιστοριούλα με την εκτός δρόμου οδήγηση στο βουνό με ένα τζιπ. Πιστεύω ότι ειπώθηκαν πολύ σημαντικά πράγματα.
Αλλά ξέρετε ποιο είναι ρε παιδιά το ρημάδι το πρόβλημα; Ότι εμείς που είμαστε κάπως συνειδητοποιημένοι και κάπως έστω λίγο ψαγμένοι κάτσαμε την είδαμε και λέμε ωραία εκπομπή και ενδιαφέροντα πράγματα.
Τι απόψεις θα είχαν όμως οι μην συνειδητοποιημένοι; Οι εν δυνάμει εγκληματίες της ασφάλτου;
Και δεύτερον πόσοι έκατσαν να τη δουν εχτές;
Γαμώτο ρε με την μαλακισμένη αντίληψη ορισμένων!!! :(
Μας έφαγαν τα ριάλιτι τα κουτσομπολιά και οι παπαριές του κάθε αμόρφωτου κι άσχετου!!! Άει στο διάλο πια!


Σόρυ για το ξέσπασμα παίδες...:(



Αχ, εδώ είναι το ζουμί της στατιστικής. Δεν είναι το betoto... Πριν κάτι μήνες είχα 'πλακωθεί' σε κάποιο θρεντ για τις στατιστικές. Κακώς βέβαια, αλλά τέλος πάντων.

Που λες, όλοι συνειδητοποιημένοι είμαστε. Δε μπορείς να διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τον τύπο που περνά τα κόκκινα αέρα πατέρα. Αν τον ρωτήσεις, θα λάβεις συνειδητοποιημένη απάντηση (αν μπει στον κόπο). "Ναι, το περναω γιατί δεν τρέχει μια". Ή "Προσέχω ρε φίλε πρώτα". Ή τέλος πάντων κάτι που θα βρίσκεται σε μια λογική. Η τέραστια σημασία της στατιστικής παραβλέπεται επιμελώς από τους κρατικούς φορείς. Τόσοι και τόσοι επιστήμονες υπάρχουν... τόσα λεφτά για έρευνες.... που είναι τα αποτελέσματα; Τι καταφέρνουν τα πολυετή εθνικά προγράμματα "Καθ'οδόν", "Συμμαχία ζωής" κλπ;

Όλοι διαπιστώνουμε τη σταθερά φθίνουσα ποιότητα και ποσότητα της αστυνόμευσης (& βλ άρθρο στην υπογραφή). Άλλες απορίες γεννιούνται εδώ... Είμαστε σταθερά πρωταθλητές στα ατυχήματα και στους νεκρούς. Εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια. ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ χρειάζονται οι φορείς για να καταλάβουν ότι έχουν αποτύχει παταγωδώς; Δε μπορούν όμως να ακυρώσουν τον ίδιο τους τον εαυτό!

Αλλά για χάρη της κουβέντας, ας πουμε ότι από αύριο όλοι οι οδηγοί γίνονται 100% τυπικοί. Δλδ τι; θα τηρούν το κίτρινο που αναβοσβήνει και θα αφήνουν τους πεζούς; Τότε η μέση ωριαία μέσα στην πόλη θα πέσε από τα 20χαω στα...... 3! Ή μήπως θα σταματήσει το παράνομο παρκάρισμα και η συγκλονιστική κατάληψη πεζοδρομίων; ΑΦΟΥ ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ ΤΑ ΙΧ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ! Δε γίνεται αλλιώς! Αυτά και άλλα πολλά τρομακτικά αδιέξοδα, αποτέλεσμα της απουσίας στρατηγικής και σχεδιασμού (πολεοδομικού, εμπορικού κ.ο.κ.).

Αλλά γιατί να βρίσω τους φορείς που δε σχεδιάζουν; Η πολιτκή εξουσία τους ορίζει, αυτή που ψηφίζουμε εμείς. Οπότε κάπου εδώ κλείνει ο κύκλος που λέει "έχουμε ό,τι αξίζουμε". Οπότε ο κλασσικός τροχονόμος που βαριέται τη ζωή του και κάνει τη διασταύρωση ακόμα χειρότερα απ'ότι πριν έρθει, δε με προκαλεί. Ο ίδιος είναι μια μικρή ελλάδα: βαρεμάρα, κακή εκπαίδευση, λίγα λεφτά, και συνεπώς αδιαφορία για το μέλλον και για τον συνάνθρωπο.



ΥΓ. Και εκείνο το χαπάκι για "απουσία παιδείας" προσωπικά μου τη δίνει στα νεύρα!!!!!!!

alximistis
30/03/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Αχ, εδώ είναι το ζουμί της στατιστικής. Δεν είναι το betoto... Πριν κάτι μήνες είχα 'πλακωθεί' σε κάποιο θρεντ για τις στατιστικές. Κακώς βέβαια, αλλά τέλος πάντων.

Που λες, όλοι συνειδητοποιημένοι είμαστε. Δε μπορείς να διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τον τύπο που περνά τα κόκκινα αέρα πατέρα. Αν τον ρωτήσεις, θα λάβεις συνειδητοποιημένη απάντηση (αν μπει στον κόπο). "Ναι, το περναω γιατί δεν τρέχει μια". Ή "Προσέχω ρε φίλε πρώτα". Ή τέλος πάντων κάτι που θα βρίσκεται σε μια λογική. Η τέραστια σημασία της στατιστικής παραβλέπεται επιμελώς από τους κρατικούς φορείς. Τόσοι και τόσοι επιστήμονες υπάρχουν... τόσα λεφτά για έρευνες.... που είναι τα αποτελέσματα; Τι καταφέρνουν τα πολυετή εθνικά προγράμματα "Καθ'οδόν", "Συμμαχία ζωής" κλπ;

Όλοι διαπιστώνουμε τη σταθερά φθίνουσα ποιότητα και ποσότητα της αστυνόμευσης (& βλ άρθρο στην υπογραφή). Άλλες απορίες γεννιούνται εδώ... Είμαστε σταθερά πρωταθλητές στα ατυχήματα και στους νεκρούς. Εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια. ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ χρειάζονται οι φορείς για να καταλάβουν ότι έχουν αποτύχει παταγωδώς; Δε μπορούν όμως να ακυρώσουν τον ίδιο τους τον εαυτό!

Αλλά για χάρη της κουβέντας, ας πουμε ότι από αύριο όλοι οι οδηγοί γίνονται 100% τυπικοί. Δλδ τι; θα τηρούν το κίτρινο που αναβοσβήνει και θα αφήνουν τους πεζούς; Τότε η μέση ωριαία μέσα στην πόλη θα πέσε από τα 20χαω στα...... 3! Ή μήπως θα σταματήσει το παράνομο παρκάρισμα και η συγκλονιστική κατάληψη πεζοδρομίων; ΑΦΟΥ ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ ΤΑ ΙΧ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ! Δε γίνεται αλλιώς! Αυτά και άλλα πολλά τρομακτικά αδιέξοδα, αποτέλεσμα της απουσίας στρατηγικής και σχεδιασμού (πολεοδομικού, εμπορικού κ.ο.κ.).

Αλλά γιατί να βρίσω τους φορείς που δε σχεδιάζουν; Η πολιτκή εξουσία τους ορίζει, αυτή που ψηφίζουμε εμείς. Οπότε κάπου εδώ κλείνει ο κύκλος που λέει "έχουμε ό,τι αξίζουμε". Οπότε ο κλασσικός τροχονόμος που βαριέται τη ζωή του και κάνει τη διασταύρωση ακόμα χειρότερα απ'ότι πριν έρθει, δε με προκαλεί. Ο ίδιος είναι μια μικρή ελλάδα: βαρεμάρα, κακή εκπαίδευση, λίγα λεφτά, και συνεπώς αδιαφορία για το μέλλον και για τον συνάνθρωπο.



ΥΓ. Και εκείνο το χαπάκι για "απουσία παιδείας" προσωπικά μου τη δίνει στα νεύρα!!!!!!!


Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ. Αλλά... δεν κατάλαβα ρε φίλε. Γιατί κοουτάρεις εμένα; Είπα κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτά που λες;;;;;

SF
30/03/2007, 15:18
Χαχα!! Οχι ρε αλχ, το έπιασα και συνεχίζω!!! :lol: :beer:

alximistis
30/03/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Χαχα!! Οχι ρε αλχ, το έπιασα και συνεχίζω!!! :lol: :beer:


Σόρι ρε είμαι και ολίγον τι... αργόστροφος! :)
Τα λέμε...

stako
30/03/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
[B]Έχει (όπως είδατε) μεγάλο μένος με τους μοτοσυκλετιστές, και καλά κάνει φυσικά. Μάθετε όμως ότι πριν χρόνια πήγε και έβγαλε άδεια οδήγησης μοτό, μόνο και μόνο για να έχει first-hand άποψη για τα πράγματα!!

Όντως, σε κάποια φάση όταν τον ρώτησε ο Κούλογλου σχετικά με τους μοτοσυκλετιστές είπε ότι οι ίδιοι φταίνε για ότι παθαίνουν. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια του αλλά κάπως έτσι ήταν. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Επίσης είπε ότι πλέον δεν προσέχουν οι μοτοσυκλετιστές τα αυτοκίνητα αλλά το αντίθετο, οι αυτοκινητιστές προσέχουν τους μοτοσυκλετιστές. Είπε όταν βλέπουν μηχανάκι φρενάρουν για να φύγει μακριά. Αυτά τα θυμάμαι 100% ότι τα είπε έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ.

Από μένα ουδέν σχόλιο για τον άνθρωπο. Είχαμε πρόσφατα 2 τραυματίες στην παρέα από 100% υπαιτιότητα του αυτοκινητιστή (και νομικά και "λογικά") οπότε καλύτερα να μην μιλήσω.

Κατά τα άλλα καλή η εκπομπή, καλά όσα ειπώθηκαν αλλά τι να το κάνεις? Η μάζα έβλεπε χαζοσειρές και reality.....

PS. Οι εκπομπές του Κούλογλου είναι πάντα πολύ καλές. Εγώ όποτε ξεχνάω να τις δω και τις πετυχαίνω στο τέλος τσαντίζομαι. Δεν ξέρω αν είδατε την εκπομπή για την πλανητική σκίαση?

alximistis
30/03/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Όντως, σε κάποια φάση όταν τον ρώτησε ο Κούλογλου σχετικά με τους μοτοσυκλετιστές είπε ότι οι ίδιοι φταίνε για ότι παθαίνουν. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια του αλλά κάπως έτσι ήταν. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Επίσης είπε ότι πλέον δεν προσέχουν οι μοτοσυκλετιστές τα αυτοκίνητα αλλά το αντίθετο, οι αυτοκινητιστές προσέχουν τους μοτοσυκλετιστές. Είπε όταν βλέπουν μηχανάκι φρενάρουν για να φύγει μακριά. Αυτά τα θυμάμαι 100% ότι τα είπε έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ.

Από μένα ουδέν σχόλιο για τον άνθρωπο. Είχαμε πρόσφατα 2 τραυματίες στην παρέα από 100% υπαιτιότητα του αυτοκινητιστή (και νομικά και "λογικά") οπότε καλύτερα να μην μιλήσω.

Κατά τα άλλα καλή η εκπομπή, καλά όσα ειπώθηκαν αλλά τι να το κάνεις? Η μάζα έβλεπε χαζοσειρές και reality.....

PS. Οι εκπομπές του Κούλογλου είναι πάντα πολύ καλές. Εγώ όποτε ξεχνάω να τις δω και τις πετυχαίνω στο τέλος τσαντίζομαι. Δεν ξέρω αν είδατε την εκπομπή για την πλανητική σκίαση?

Όχι φίλε μου δυστυχώς δεν την είδα. Να υποψιαστώ ότι έχασα;

vrider
30/03/2007, 15:35
Παιδια μπραβο μας που συνφωνουμε με Ιαβερη, Παπαδοπουλο & ΣΙΑ αλλα το θεμα ειναι οχι μονο στα λογια. Δηλαδη οταν θα ξανακαβαλησετε το μηαχανακι σας να ΦΟΡΕΣΕΤΕ το κρανος σας. Οταν σταματησετε στο φαναρι ΜΗΝ σταματησετε πανω στη διαβαση. Οταν αποφασισετε να στριψετε ΑΝΑΨΤΕ φλας ( αν υπαρχουν ακομη πανω στη μηχανη) . Καλα για κοκκινο φαναρι, ¨τρελες¨ σφηνες με 80 - 90 χλμ δε συζηταμε. Αυτα θα τα πουμε μετα απο 6-7 τετοιες εκπομπες!
:lol:

Παντος επαναληψη μητηρ μαθησεως, πες-πες κατι θα μεινει στο τελος!

Χαρης

stako
30/03/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Όχι φίλε μου δυστυχώς δεν την είδα. Να υποψιαστώ ότι έχασα;

Εγώ δεν γνώριζα για το φαινόμενο, η εκπομπή ήταν η αφορμή για να ψάξω. Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.buildings.gr/greek/perivallon/planitikiskiasi.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Global_dimming

Είναι δύσκολα τα πράγματα..........

SF
30/03/2007, 15:56
Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει μια δόση ειρωνίας!!
Απο οδική ασφάλεια πάμε στη σκίαση, κι από μουσακά σε παγοπέδιλα;

stako
30/03/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει μια δόση ειρωνίας!!
Απο οδική ασφάλεια πάμε στη σκίαση, κι από μουσακά σε παγοπέδιλα;

Κώστα σε PS το έβαλα για την σκίαση, ρώτησε ο φίλος παραπάνω, του έδωσα 2 link και τελείωσε εκεί.

Για ειρωνία δεν νομίζω, όταν είπε αυτά που είπε για τους μοτοσυκλετιστές δεν φαινόταν να ειρωνεύεται καθόλου........... Μου φάνηκε πολύ παράξενο πάντως καθώς στις υπόλοιπες απόψεις του είχε απόλυτο δίκιο και φαίνεται πολύ συγκροτημένος άνθρωπος.

anf125
30/03/2007, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako

Για ειρωνία δεν νομίζω, όταν είπε αυτά που είπε για τους μοτοσυκλετιστές δεν φαινόταν να ειρωνεύεται καθόλου........... Μου φάνηκε πολύ παράξενο πάντως καθώς στις υπόλοιπες απόψεις του είχε απόλυτο δίκιο και φαίνεται πολύ συγκροτημένος άνθρωπος.

Ούτε εμένα μου φάνηκε ότι μιλούσε ειρωνικά... Ίσως ήταν λίγο περισσότερο προκατελημένος εναντίον των μοτοσυκλετιστών λόγω ηλικίας και προσωπικών βιωμάτων στις υπηρεσίες υγείας που υπηρέτησε. Πάντως είναι αλήθεια πως πολλοί οδηγοί αυτ/ων πλέον σέβονται και προσέχουν τις μηχανές, προφανώς επειδή είναι περισσότεροι εξοικειομένοι στη κίνησή τους και επειδή πολλοί εξ αυτών αυτών οδηγούν και μηχανή. Όπως και ισχύει ότι όλο και περισσότεροι μοτοσυκλετιστές οδηγούν συνετά και φορούν εξοπλισμό.

Συνολικά η εκπομπή ήταν άψογη και μακάρι να βρει μιμητές. Εύχομαι να επαναληφθεί και γιατί όχι να αφιερωθεί και ολόκληρη εκπομπή με θέμα τον μοτοσυκλετισμό.

AFROPANTELOS
31/03/2007, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Όντως, σε κάποια φάση όταν τον ρώτησε ο Κούλογλου σχετικά με τους μοτοσυκλετιστές είπε ότι οι ίδιοι φταίνε για ότι παθαίνουν. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια του αλλά κάπως έτσι ήταν. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Επίσης είπε ότι πλέον δεν προσέχουν οι μοτοσυκλετιστές τα αυτοκίνητα αλλά το αντίθετο, οι αυτοκινητιστές προσέχουν τους μοτοσυκλετιστές. Είπε όταν βλέπουν μηχανάκι φρενάρουν για να φύγει μακριά. Αυτά τα θυμάμαι 100% ότι τα είπε έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ.

Από μένα ουδέν σχόλιο για τον άνθρωπο. Είχαμε πρόσφατα 2 τραυματίες στην παρέα από 100% υπαιτιότητα του αυτοκινητιστή (και νομικά και "λογικά") οπότε καλύτερα να μην μιλήσω.

Κατά τα άλλα καλή η εκπομπή, καλά όσα ειπώθηκαν αλλά τι να το κάνεις? Η μάζα έβλεπε χαζοσειρές και reality.....

PS. Οι εκπομπές του Κούλογλου είναι πάντα πολύ καλές. Εγώ όποτε ξεχνάω να τις δω και τις πετυχαίνω στο τέλος τσαντίζομαι. Δεν ξέρω αν είδατε την εκπομπή για την πλανητική σκίαση?

Και αφου ειπε οτι ειπε για τους μοτοσυκλετιστες και κραταει και στατιστικα στοιχεια γιατι δεν μας ειπε και στα ατυχηματα οπου εμπλεκονται μηχανες και μοτο ποσο τοις εκατο φταινε οι μοτο και ποσο τα ιχ.

Σε μια αλλη εκπομπη παντως διαφωνουσε με τον Σταθακη για τα ορια ταχυτητας οποτε του λεει ο Σταθακης .

Αυτες τις εισηγησεις κανετε ,αυτα τα μετρα λαμβανετε και για αυτο τα ατυχηματα πολαπλασιαζονται.

Συγχαρητηρια στον Κουλογλου για την εκπομπη και το κυριοτερο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μια εκπομπη οπου μπορεσε και ενας ανθρωπος να πει ολκληρη την σκεψη του.:beer: :beer: :beer: :beer:

zireous
31/03/2007, 23:43
(ψοφάτε για κατεβατά κουφάλες)

Την εκπομή μιας και δε βλέπω τηλεόραση τη πέτυχα σε ζαπάρισμα ενώ μίλαγε ο Ιαβέρης...


Και συνήθως συμφωνώ με αυτά που λέει, μιας και άρχισα να οδηγάω κουτί και μηχανή στην Αθήνα σε σκοτεινές εποχές (80's), που καί παιδιά με μπάλλες πατάγανε οι οδηγοί, και πιο πολλούς ξεκράνωτους.


Το πρόβλημα είναι ότι και να είσαι καλός οδηγός στην Ελλάδα, η νομοθεσία ήδη σε έχει βάλει στη μπρίζα του ότι φταις άμα οδηγάς δίκυκλο.


Εξηγούμαι:

Είσαι στόκος και δε φοράς κράνος; Στο ατύχημα με κουτί φταις. Το ίδιο αν έχεις ανοιχτά φώτα.
(Όσα λάδια και να χάνει όποιος οδηγάει ξεκράνωτος, όταν μετατοπίζεις την ευθύνη πάνω του δεν ενδιαφέρεσαι για τη ζωή του, απλά υπερασπίζεις τον αυτοκινητιστή).


Όπως εγώ δίνω ειδικό βάρος σε πεζούς, ποδηλάτες, ακόμα και σε πατινιάριδες (που νά 'ξερες), έτσι θα έπρεπε οι αυτοκινητιστές να δίνουν ειδικό βάρος στους μηχανάκηδες.

Γιατί;


Γιατί απλά, η παιδεία στους αρχάριους μηχανάκηδες καί η εκπαίδευσή τους δεν επαρκεί για να γλιτώσουν από όλα αυτά που μπορεί να συμβούν για παράδειγμα όταν ένας γιωταχής αλλάξει λωρίδα χωρίς φλας, όταν παραβιάσει στοπ ή φανάρι, ή όταν φρενάρει απότομα. Η διήθηση μιας και είναι παράνομη, δικαιώνει κιόλας αυτούς που κλείνουν ένα μηχανάκι... Και παιδεία σημαίνει επίσης ότι ψάχνεις γύρω σου για πιθανούς κινδύνους, και ρυθμίζεις τη πορεία σου ανάλογα, δε χουφτώνεις το φρένο ενώ ψάχνεις πως τον λέγανε τον άγιο και ελπίζεις το ABS να μή σου χαλάσει το μπροστά φτερό πάλι...


Σχετικά με τη μόνη έρευνα που έγινε με αναλυτικό τρόπο, και έβγαλε αιτίες δυστυχημάτων με ρεαλιστικό τρόπο και όχι αυτόν που κάποιοι θέλανε, μπορείτε να διαβάσετε στο φόρουμ "Οδήγηση -Tips & Tricks". Εκεί και αλλού θα δείτε και μερικούς τρόπους για να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα, μιας και δεν προβλέπεται οι έλληνες οδηγοί αυτοκινήτων ξαφνικά να γίνουν "καλοί οδηγοί".


Το πρόβλημα είναι εκεί, αλλά η λύση είναι μόνο στου καθένα από μας το τιμόνι.


Αυτά από έναν "μοτοσυκλετιστή δια αλληλογραφίας" όπως έγραψε και ένας φίλος εδώ.
:wave2:

gcrook
01/04/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook




Edited

Edited by sniper : Πνευματικά δικαιώματα.. you know? :nono:


Δεν εδωσα direct link αρχειου που προστατευεται απο πνευματικα δικαιωματα Νικο, εδωσα ενα site απλα το οποιο ειναι το ιδιο υπευθυνο για το υλικο που παρεχει.
Το αρχειο θα μπορουσε να βρισκεται η και να μην βρισκεται εκει μεσα πολυ απλα.
Η να μην ειναι προσβασιμο.
Δηλαδη αμα ελεγα μπειτε στο gοogle για cracks η κατεβαστε torrents απο το www.parenaxeis.net θα το εσβηνες;
chill......

Nostra
02/04/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οσοι δεν το εχετε δει ακομα δειτε το πραγματικα αξιζει!
Περιμενω ακομα καποιον μοντ να σχολιασει το παραπανω κειμενο.....

Γιώργη, αν και επίσημη θέση θα πρέπει να πάρεις από admin,

η προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον ο Κούλογλου πουλάει τα ντοκιμαντέρ/ρεπορτάζ του μέσω internet (rsf.gr) τότε μάλλον εμπίπτει όντως στα περί πρότασης/καθοδήγησης προς αντιγραφή /διαμοιρασμού περιεχομένου με πνευματική ιδιοκτησία... ακόμα κι αν δεν δίνεις το απ' ευθείας link του torrent, θα μπορούσες (με βάση το disclaimer του moto.gr) να γράψεις ένα διακριτικό "Οποιος θέλει να δει την εν λόγω εκπομπή να μου στείλει ΠΜ" και να λήξει εκεί το -όποιο- θέμα.


:wave2:

τα υπόλοιπα θα στα πω το βράδυ στο Δέλεαρ που θα μου φέρεις το dvd που σου είπα να μου γράψεις... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: