PDA

View Full Version : ABS or not ABS?



crywolf74
30/03/2007, 09:01
Δείτε αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=f0DPenyvomU&NR

rsp
30/03/2007, 09:06
Την πρωτη φορα που ειδα το βιντεο, δεν προσεξα τις βοηθητικες....:eyepop: :lol:

DUKASII
30/03/2007, 09:11
Mας δείχνει λοιπόν το βιντεο..οτι αν δε ξερεις να φρεναρεις με μοτο..
καλυτερα να παρεις μοτο με abs.

παει στην ευθεία με οσα...νερο..και τσαρουχωνει τα φρενα για να σταματήσει...

GATHAN
30/03/2007, 09:50
Δεν νομίζω καν να τίθεται θέμα για την χρησιμότητα του abs. Προσωπικά πιστεύω ότι από όσους οδηγούν μηχανές ένα ελάχιστο ποσοστό ξέρει να φρενάρει σωστά και ακόμα και αυτοί μπορεί να κάνουν κάποιο λάθος.
Βέβαια υπάρχουν και οι (χωρίς σοβαρά επιχειρήματα) πολέμιοί του.
Το abs σώζει, τελεία και παύλα.
Έκανε και το 0-300 ένα τεστ που αν μην τι άλλο το δείχνει καθαρά….

tifoefs
30/03/2007, 15:10
Δε κανει για edo !

παπαριες !

:yuck:

el_hymador
30/03/2007, 15:52
Καλα , οσοι φρεναρουν σωστα , ας μην βαλουν.....οταν πεταχτει ο μαλακας απο το στενο , να δω που θα παει τοση εμπειρια...:rolleyes:

symvoulos
30/03/2007, 16:47
ABS.-:rotflmao: :wave2:

dkirkos
30/03/2007, 22:26
λογο της δουλειας που κανω εχω καβαλισει αρκετα μοτο, πολλα χωρις abs, ορισμενα με.
οταν καβαλαω μοτο με abs, οδιγω πιο "ανετα", "ανεμελα","απροσεκτα", δεν "διαβαζω" τοσο πολυ τον δρομο γιατι ξερω οτι οπως και να πατισω την μανετα, θα σταματισω.
Χωρις abs οδιγω παντα στην τσιτα , με τα ματια μου "14".
Το επικυνδινο ειναι οταν αλλαζω μοτο, απο με abs σε χωρις.. ειναι σαν να μην ξερω να φρεναρω..
χρειαζομαι παντα μια μικρη περιοδο προσαρμογης..
γενικα ειμαι υπερ του abs, ιδιως σε ελλινικους δρομους, αρκει να δουλευει σωστα..
:winka:

gcrook
30/03/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos

οταν καβαλαω μοτο με abs, οδιγω πιο "ανετα", "ανεμελα","απροσεκτα", δεν "διαβαζω" τοσο πολυ τον δρομο γιατι ξερω οτι οπως και να πατισω την μανετα, θα σταματισω.


Αυτο μου ακουγεται καπως "περιεργο".
Γιατι εγω οταν παω βολτα δηλαδη και φοραω κρανος,δερματα,γαντια,θα πρεπει συμφωνα με αυτη τη λογικη να νιωθω πολυ "ανεμελος".
Που να ειχα και ABS δηλαδη.
Θα εριχνα και καναν υπνακο.







Υ.Γ Καταλαβαινω (ελπιζω) ,πως το λες.Απλα χτυπαει καπως περιεργα.
:wave2:

el_hymador
30/03/2007, 23:59
Το θεμα ειναι να μην επαναπαυεσαι στο ABS ...δεν σημαινει οτι αμα υπαρχει τσαρουχωνουμε τα φρενα παντου και παντα.Για αυτο το λογο και δεν αισθανομαι καμια διαφορα οταν οδηγω μοτοσυκλετες που δεν εχουν ABS.Αλλωστε περα απο μια δοκιμαστικη περιοδο οπου ηθελα να καταλαβω σε ποιο σημειο ενεργοποιειτε , εχει μπει σε λειτουργια ελαχιστες φορες ....σε κανα δυο -τρεις με γλυτωσε απο βεβαιη πτωση παντως...

dkirkos
31/03/2007, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτο μου ακουγεται καπως "περιεργο".
Γιατι εγω οταν παω βολτα δηλαδη και φοραω κρανος,δερματα,γαντια,θα πρεπει συμφωνα με αυτη τη λογικη να νιωθω πολυ "ανεμελος".
Που να ειχα και ABS δηλαδη.
Θα εριχνα και καναν υπνακο.


ειναι αυτη η σιγουρια που σου ( μου ) εμπνεει. δυσκολα να το περιγραψω..
πχ. αν φορας κρανος,δερματα,γαντια, πας και μια 300 στην εθνικη ( με το καταλιλο οχημα), αν εισαι με σαγιοναρες φανταζομαι πως οχι.. αυτη την αισθηση ασφαλειας εννοω..
..και ναι, πιστευω πως με καταλαβες..

:beer:

AFTER
31/03/2007, 06:34
Kαι ο πιο εμπειρος οδηγος, στην στιγμη του πανικου θα τσαρουχωσει το φρενο

Μην ακουσω για εμπειρια οδηγων αγωνων, γιατι η πιστα δεν εχει καμια σχεση στην προσφυση με τους δημοσιους δρομους
Επισης τα λαστιχα δεν ζεστενονται οσο στην πιστα

Σαν κατι κυρακατινες κανουμε, που διαμαρτυρονται επειδη θελουν να φυτεψουν λεμονιες στην πλατεια απο κατω....
Αργα η γρηγορα ολες οι μοτοσυκλετες θα εχουν abs, το οποιο θα εξελιχθει και δεν θα εχει κανεις παραπονο, και ολοι θα λεμε... ''θυμαστε καποτε που οι μοτοσυκλετες δεν εχουν abs, και κινδυνευες να πεσεις απο φρεναρισμα?''

odt
31/03/2007, 08:37
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Εγώ θα έλεγα αντί για abs να έβαζα αυτές τις βοηθητικές στη μηχανή μου. Ξέρει κανείς που θα βρούμε;

blackbusa
31/03/2007, 19:48
Σιγουρα το abs ειναι χρησιμο,αλλα θεωρω οτι ο εμπειρος οδηγος θα εχει προβλεψει οποια μ@λ@κι@ μπορει να γινει και θα κινειται με την ταχυτητα που θα το παρεχει την σιγουρια να φρεναρει χωρις να πεσει η εστω να μην χτυπησει....

AFTER
31/03/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Σιγουρα το abs ειναι χρησιμο,αλλα θεωρω οτι ο εμπειρος οδηγος θα εχει προβλεψει οποια μ@λ@κι@ μπορει να γινει και θα κινειται με την ταχυτητα που θα το παρεχει την σιγουρια να φρεναρει χωρις να πεσει η εστω να μην χτυπησει....

ΠΟΤΕ δεν μπορεις να ξερεις τι θα σου τυχει στο επομενο μετρο
Π-Ο-Τ-Ε

blackbusa
31/03/2007, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
ΠΟΤΕ δεν μπορεις να ξερεις τι θα σου τυχει στο επομενο μετρο
Π-Ο-Τ-Ε

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ αυτο που λες,αλλα οταν εχεις τα ματια σου 14 και υπερεκτιμεις τις δυνατοτητες σου τα ποσοστα μειονονται σημαντικα.

gemara
01/04/2007, 00:09
Είναι άξιον απορίας το ότι μπορεί να υπάρχουν αναβάτες που δεν συμφωνούν στην αναγκαιότητα του ABS...

xastoukopsaro
01/04/2007, 00:15
βρεχει βρεχει βρεχει.... και ειναι ο εμπειρος οδηγος στην αγ Κωνσταντινου.... και παταει φρενο γιατι μια γρια αποφασισε να περασει απεναντι και δεν τον ειδε.... και δεν εχει αβς,,,,,,, εαν μεινει ορθιος θα του δωσω το νομπελ οδηγησης..

blackbusa
01/04/2007, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
βρεχει βρεχει βρεχει.... και ειναι ο εμπειρος οδηγος στην αγ Κωνσταντινου.... και παταει φρενο γιατι μια γρια αποφασισε να περασει απεναντι και δεν τον ειδε.... και δεν εχει αβς,,,,,,, εαν μεινει ορθιος θα του δωσω το νομπελ οδηγησης..


Επαναλαμβανω οτι το abs ειναι χρησιμοτατο,αλλα με τις συνθηκες που λες και παλι ο οδηγος θα πεσει γιατι,θεωριτικα,θα χτυπησει την γρια.Και βεβαια ο εμπειρος οδηγος πρεπει να προσεχει την γρια.
Το abs ,για μενα, ειναι χρησιμο για ακραιο φρεναρισμα με καποια χλμ (80 και πανω).Και οποιος με βροχη πηγαινει στην Αγ.Κωνσταντινου με πανω με 40 χλμ...δεν ξερω τι να πω

ΥΓ και στο βιντεακι φαινονται να πηγανουν με καποια χλμ και πανω στο ανοιγμα του γκαζιου.

Xlitos
01/04/2007, 04:17
εγώ πιστευω ότι τα abs θέλουν δουλειά ακόμα...Το μόνο πλεονέκτημα που έχω βρει είναι ότι απλά μπορώ να αναπτύξω μεγαλύτερη ταχύτητα στη βροχη και νιώθω λίγο πιο άνετα.Τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα με κυριότερο τα φρένα πάνω σε σαμαράκια και λακούβες..

στην τελική με τέτοια απίστευτα λάστιχα και φρένα εν έτη 2007 οι μοτο έχουν αποκτήσει φοβερές δυνατότητες και συγχωρούν ΠΟΛΛΑ λάθη,λάθη απο τα οποία πρέπει να μάθεις.Αν δεν μαθεις τότε παίρνεις abs και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο(ή έτσι νομίζεις τουλάχιστον).

τεσπα συζητηση που γίνεται χρόνια και δεν βγαίνει άκρη...καθένας ότι πιστευει καλύτερο για τον εαυτό του...εγώ πάντως αμα με ρωτήσει κανένας του λεω με ABS για να τελειωνει η δουλεια.

AFTER
01/04/2007, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ αυτο που λες,αλλα οταν εχεις τα ματια σου 14 και υπερεκτιμεις τις δυνατοτητες σου τα ποσοστα μειονονται σημαντικα.

Οσες φορες εχω πεσει, ειναι οταν ηθελα να παω ηρεμα καπου

Ασ'τα......δεν μπορεις να ξερεις το πεπρωμενο σου

VanDiemen
01/04/2007, 09:34
Πως φαίνονται αυτοί που δεν έζησαν ποτέ το να δουν κάποιον ή κάτι να πετάγεται μπροστά τους στα δέκα μέτρα και λένε με ελαφρά τη καρδία "πφφφ... τι να το κάνεις το abs.. Αν έχεις abs, δεν ξέρεις να φρενάρεις!!". Μολονότι τους εύχομαι να μη ζήσουν ποτέ τέτοιου είδους εμπειρία, τους παρακαλώ τη γνώμη αυτή που έχουν, να την κρατούν για τον εαυτό τους και άντε και για κανένα γκομενάκι που γκουρλώνει τα μάτια μπροστά στο ZOUZOUAR.. RRRRRRR τους. Αλλά τι να λέμε τώρα.. Τι ξέρουν οι επιστήμονες και οι σοβαροί επαγγελματίες αναβάτες που τα εξελίσσουν αυτά τα άχρηστα καλούδια! Πήγαινε στο "πως το λέτε αυτό το στέκι; Δεν το θυμάμαι.. Τέλος πάντων εκεί που μαζεύεστε.." να μάθεις την αλήθεια!

xastoukopsaro
01/04/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα με κυριότερο τα φρένα πάνω σε σαμαράκια και λακούβες..



μα στα σαμαριακια και στις λακουβες το σωστο ειναι να μην πατας φρενο καθολου... βεβαια αυτο μπορει να σημανει να μην πατησεις καθολου φρενο σε ολη την αθηνα αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση

funmoto
01/04/2007, 12:21
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω οδηγήσει ποτέ μηχανή με abs.
Διαβάζω όμως προσεκτικά δοκιμές σε περιοδικά και διακρίνω (στα ψιλά...) πως για μερικά μοντέλα υπάρχουν επιφυλάξεις στο πόσο γρήγορα ενεργοποιείται π.χ.

Ήμουν από τους πολέμιους στο αντιμπλοκ στα αυτοκίνητα αλλά... κάποτε η εμπειρία μου με δίδαξε πως όσο "οδηγάρα" κι αν είσαι, το abs σώζει εκεί που μόνο ο Θεός θα μπορούσε:sad:

Πιστεύω το ίδιο και στις μηχανές αλλά μετά από αρκετό δρόμο ακόμα (τεχνολογικά) ώστε να μην υπάρχουν τα γνωστά επακόλουθα (αύξηση απόστασης πέδησης εκεί που δεν το περιμένεις π.χ. σε λίγο ανώμαλο οδόστρωμα) που μπορούν να τρομάξουν έναν άπειρο οδηγό με τις γνωστές συνέπειες. Πιστεύω (γνώμη μου μόνο) πως το abs είναι σωτήριο για κάποιον έμπειρο που ξέρει τι να περιμένει και είναι σε θέση να εκμεταλλευτεί τις σωτήριες επεμβάσεις του και να μην τρομάξει με τις απρόβλεπτες. Ακόμα....

THEOD
01/04/2007, 13:46
Κρατήστε αυτό το πόστ...σε καμμιά 10αριά χρόνια που ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες θα έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ABS, και που η νέα γενιά οδηγών θα έχει μάθει να οδηγεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με αυτό, τότε θα δείτε πόσο γραφικοί θα φαίνονται οι πολέμιοι σήμερα....

όπως γραφικοί φαίνονται τώρα πια αυτοί που αντιδρούσαν στον ψεκασμό, τις μονοσόκ αναρτήσεις και τόσα άλλα στην πορεία της εξέλιξης που δεν θυμάμαι πια...

ότι και να λέμε (πιο πολύ έτσι για να περάσει η ώρα, γιατί δεν πιστεύω ότι και αυτοί που αντιδρούν θα αγοράσουν την επόμενη μοτοσυκλέτα τους χωρίς αυτό...) το ABS θα σώσει πολλές ζωές και θα γίνει πολύ σύντομα αναπόσπαστο κομμάτι του εξοπλισμού όπως είναι σήμερα τα 2πλά δισκόφρενα...

J.R
01/04/2007, 15:05
Επιτελους περισοτερη ασφαλεια κ στις μηχανες!Πολλοι θα γλυτοσουμε απο πολλες ανουσιες τουμπες που ειτε ευθυνονται σε δικη μας αμελεια ειτε αλλουνου!ΑΒS rules!Δεν νομιζω οτι χωραει μεγαλη κουβεντα κατι τετοιο :beer: