PDA

View Full Version : αξιζει το zx10 2004



stratosZX10
30/03/2007, 18:10
καλησπέρα φίλοι μοτοσυκλετιστές!! θα θελα να ρωτήσω σε αυτούς που έχουν ή έχουν ασχοληθεί με το zx10 2004 αν αξίζει να αγοράσει κανείς μια τέτοια μηχανή?
έχω βρει ένα του 2004 με 10000 χλμ στην τιμή των 9000 ευρώ....
αξίζει να το πάρω ναι ή όχι? ποια τα υπέρ και ποια τα κατά?
9000 ευρώ είναι καλά ή πουλιέται και ποιο φτηνά?
ή μήπως να κοιτάξω κάποιο άλλο μηχανάκι?

T.R.E
30/03/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
καλησπέρα φίλοι μοτοσυκλετιστές!! θα θελα να ρωτήσω σε αυτούς που έχουν ή έχουν ασχοληθεί με το zx10 2004 αν αξίζει να αγοράσει κανείς μια τέτοια μηχανή?
έχω βρει ένα του 2004 με 10000 χλμ στην τιμή των 9000 ευρώ....
αξίζει να το πάρω ναι ή όχι? ποια τα υπέρ και ποια τα κατά?
9000 ευρώ είναι καλά ή πουλιέται και ποιο φτηνά?
ή μήπως να κοιτάξω κάποιο άλλο μηχανάκι?

Φιλε μου πριν σου πει κανενας αλλος την γνωμη του,κανε μια μαγκια....

Βρες ενα και παρ'το βολτα...Η το πηρες κατ'ειθειαν η που δεν ξανανεβηκες....


Απο μενα με παρτο μεεεεε..... 1000



:lol: :lol: :lol: :wave2:

T.R.E
30/03/2007, 18:21
Παρε και μια φωτο απο το εργαλειο....


82558

ΜΟΖΑΡΤ
30/03/2007, 18:22
ειναι γενικα απο τα μηχανακια με πολυ ωμη δυναμη.
αν νομιζεις οτι εχεις τα χερια για 10 ειναι μαι καλη επιλογη και τα λεφτα ειναι καλα για μια καλη κατασταση .
τωρα το προτιμοτερο ειναι να βρεις μια που να την εχει βαλει ο ιδιοκτητης stabilizater γιατι απο συζητησεις που εχω κανει με ιδιοκτητες ειναι κατι που κρινεται απαραιτητο γι'αυτη την μηχανη

gixxerpap
30/03/2007, 18:38
- απαγορευεται η οδηγηση του χωρις σταμπιλιζατερ!
- ειναι μεν γρηγορο, αλλα δινει την αισθηση πολυ γρηγοροτερου...
- τα μοντελα του 2004 ειναι εξαιρετικα αντιεμπορικα, και εχουν ακουστει αρκετα για τα μοτερ τους...
- αν εισαι αρχαριος, δε σε βοηθαει σε πολυ ανεβασμενους ρυθμους....(ακαμπτο & απολυτο)

ΜΟΖΑΡΤ
30/03/2007, 19:20
εγω παντως θα αγοραζα το μηχανατσι του κυριου απο πανω:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Fear_No
30/03/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
καλησπέρα φίλοι μοτοσυκλετιστές!! θα θελα να ρωτήσω σε αυτούς που έχουν ή έχουν ασχοληθεί με το zx10 2004 αν αξίζει να αγοράσει κανείς μια τέτοια μηχανή?
έχω βρει ένα του 2004 με 10000 χλμ στην τιμή των 9000 ευρώ....
αξίζει να το πάρω ναι ή όχι? ποια τα υπέρ και ποια τα κατά?
9000 ευρώ είναι καλά ή πουλιέται και ποιο φτηνά?
ή μήπως να κοιτάξω κάποιο άλλο μηχανάκι?
Στην ιδια τιμη κ με 11.000 χιλιομετρα η λιγοτερα πουλαει ο ξαδερφος ενος φιλου το δικο του.Φοραει onhlins μπροστα κ πισω,σταμπιλιζατερ της ιδιας εταιρειας,μπαγκστερ,μεγαλυτερη ζελατινα κ acrapovic.Δεν ξερω να σου πω την αληθεια αν φοραει ολοσωμη κ αν εχει φιλτρο κ power commander.Ειχε ερθει πριν 2 εβδομαδες εδω που μενω κ του ειχα ριξει μια ματια.Φαινοταν χαρτι κ να σου πω την αληθεια μπορει κ να το επαιρνα αν ειχα τα λεφτα.Ηταν να βγαλουμε φωτογραφια κ να το βαλουμε στο φορουμ σαν αγγελια αλλα εφυγε νωριτερα για Αθηνα οπου κ μενει.
Στο λεω εντελως φιλικα κ δεν κανω διαφημιση.Απλως σκεφτηκα πως μπορει αυτο που λες να ειναι κ το ιδιο μηχανακι.Αν θες μπορω να μαθω το τηλεφωνο του να του ριξεις μια ματια.

stratosZX10
30/03/2007, 19:55
φιλε μου ειμαι απο κομοτηνη εισαι πολυ μακρια για μενα......
αλλα ευχαριστω.
αν δεν βρω τιποτα μεχρι και θεσσ/νικη που να αξιζει αλλα να ναι και σε μια λογικη τιμη θα κατεβω αθηνα να ψαξω.

ΜΟΖΑΡΤ
30/03/2007, 20:00
http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3985
http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2247

Fear_No
30/03/2007, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
φιλε μου ειμαι απο κομοτηνη εισαι πολυ μακρια για μενα......
αλλα ευχαριστω.
αν δεν βρω τιποτα μεχρι και θεσσ/νικη που να αξιζει αλλα να ναι και σε μια λογικη τιμη θα κατεβω αθηνα να ψαξω.
Κανενα προβλημα φιλαρακο.Νασαι καλα κ ευχομαι να βρεις αυτο που ψαχνεις γρηγορα.Απλως στο ανεφερα γιατι η περιγραφη μου θυμησε την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα κ ειπα μπας κ ειναι αυτη.;)

stratosZX10
31/03/2007, 20:46
αδερφια θα παω την δευτερα να το κανω βολτα και αν μου αρεσει θα το παρω!!!
εχει και εξατμιση akrapovic πανω και καλυμμα ρεζερβουαρ δερματινο(bagster δε λεγεται?)
καινουργια λαστιχα και γενικα ειναι πολυ καθαρο μηχανακι..... προσεγμενο.
μαλλον ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ηταν πολυ σωστος..
9000 ειναι πιστευω πολυ καλα.
για κανενα track day ειναι καλο? γιατι το σκεφτομαι να αρχισω να πηγαινω στις σερρες καμια βολτα που και που....
ευχαριστω

Brolas
01/04/2007, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
αδερφια θα παω την δευτερα να το κανω βολτα και αν μου αρεσει θα το παρω!!!
εχει και εξατμιση akrapovic πανω και καλυμμα ρεζερβουαρ δερματινο(bagster δε λεγεται?)
καινουργια λαστιχα και γενικα ειναι πολυ καθαρο μηχανακι..... προσεγμενο.
μαλλον ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ηταν πολυ σωστος..
9000 ειναι πιστευω πολυ καλα.
για κανενα track day ειναι καλο? γιατι το σκεφτομαι να αρχισω να πηγαινω στις σερρες καμια βολτα που και που....
ευχαριστω Επειδή την μηχανή αυτή την είχε ο ξαδερφός μου και πήγαινε και σε πίστες(Μέγαρα)χρειάζεται μόνο ένα σταμπιλιζατέρ και μετά....:a2: :a25: Πάντως είναι κορυφή η εν λόγω μηχανή...:a23: :a23: :a23:

DrIoannis
01/04/2007, 08:17
Έχω διαβάσει και ακούσει ότι πράγματι το 10αρι έχει πολύ δύναμη και θέλει γερά χέρια να οδηγηθεί όπως του αρμόζει.Εάν έχεις την εμπειρία και τα χρήματα(τρώει τα λάστιχα σαν τρελό) γιατί όχι.Είναι όμορφη μηχανή και αν σου αρέσει και εσένα Go for it.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
02/04/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
αδερφια θα παω την δευτερα να το κανω βολτα και αν μου αρεσει θα το παρω!!!
εχει και εξατμιση akrapovic πανω και καλυμμα ρεζερβουαρ δερματινο(bagster δε λεγεται?)
καινουργια λαστιχα και γενικα ειναι πολυ καθαρο μηχανακι..... προσεγμενο.
μαλλον ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ηταν πολυ σωστος..
9000 ειναι πιστευω πολυ καλα.
για κανενα track day ειναι καλο? γιατι το σκεφτομαι να αρχισω να πηγαινω στις σερρες καμια βολτα που και που....
ευχαριστω

ρε φιλε αμα δεν ξερεις αν κανει το zx10 για πιστα , δεν σε κοβω να κατεχεις και πολλα απο μηχανακια ....
...συμβουλη μου ειναι να μην το παρεις ... δεν κανει για σενα .. αν θες να ξεκινησεις πιστα παρε κανα 600 να μαθεις πρωτα .....ή τελος παντων , αν θες σωνει και καλα χιλιαρι παρε ενα οποιοδηποτε αλλο ... το zx10 ειναι το λιγοτερο φιλικο μηχανακι ... ειναι κατσικι λεμε ....

SeNNinhA
02/04/2007, 10:41
ΤΟ ΖΧ-10 κάθε χρονιά είναι το πιο τέρας μηχανάκι που βγαίνει από πλευράς δύναμης. Και κάθε χρόνο τα σχόλια είναι ίδια:

- ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ
- ΩΜΗ ΔΥΝΑΜΗ
- ΘΕΛΕΙ ΧΕΡΙΑ ΕΜΠΕΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ
- ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΠΕΙΡΟ
- ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΔΑΓΚΩΣΕΙ
- ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΛΑΘΗ

Σχεδόν κάθε χρόνο κάνει τα καλύτερα γυρολόγια στα τεστ αλλα ΜΟΝΟ στα χέρια των έμεπιρων αναβατών. Οι απλά καλοί αναβάτες έκαναν καλύτερους γύρους με τα υπόλοιπα (συνήθως GSXR) διότι α)φοβόταν και δεν το πίεζαν μεχρι τα όρια β)δεν είχαν την τεχνική να του συμπεριφερθούν σωστά

Μπορείς φυσικά να το πάρεις και θα έχεις πάρει ενα SUPER εργαλείο, αλλά να ξέρεις ότι είναι κάτι το οποίο δύσκολα θα σε βελτιώσει σαν οδηγό γιατί ενας εξοπλισμός που ειναι αρκετά επίπεδα πιο advanced απο εμάς μας πάει συνήθως πίσω και καθυστερεί (εαν δεν φρενάρει εντελώς) την εξέλιξή μας, εκτός κι αν είμαστε ταλέντα. Μάλιστα θα πηγαίνεις πο αργά ίσως και από ενα 600αρι όπως και το 99% από όλους μας. Τα κυβικά δεν έχουν σημασία εκτός από τις ευθείες. Σκέψου ότι τα 800αρια motoGP γυρνάνε πιο γρήγορα πό τα 1000αρια!!!

Πάντως κοίτα και τα GSXR (πολύ πιο φιλικά με ελάχιστα λιγότερο και πολύ πιο αξιοποιήσιμο γκάζι) καθώς και τα CBR (μεγάλη βοήθεια για αρχή αν και δεν μου αρέσουν εμφανησιακά).

Υ.Γ. Οι της Kawasaki στο τελευταίο ZX-10 έχουν ηρεμήσει την συμπεριφορά του και το έκαναν λιγότερο απόλυτο και πολύ πιο οδηγήσιμο ακριβώς λόγω των παραπάνω.

stratosZX10
02/04/2007, 17:18
αδερφια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας..
σημερα το εκανα βολτα και το μηχανακι παει πολυ καλα!δεν συμφωνω με τον ορο κατσικι,πιστευω οτι τα gsxr ειναι πιο κατσικια γιατι ροπιαζουν απο χαμηλα ενω αυτο μεχρι τις 5000 στροφες ηταν αρκετα πολιτισμενο!!!! μετα βεβαια σκοτωνε.
δεν ειμαι ουτε ο πολυ εμπειρος ουτε ο πολυ απειρος ειμαι αυτην την στιγμη ενας μοτοσυκλετιστης που θελει να εξελιχθει σε κυβικα λιγο παραπανω.
δεν ειμαι ο καβλοπιτσιρικας που το θελει για εφε ουτε ο γερος που εχει φραγκα....
πιστευω οτι σιγα σιγα στην πιστα θα γινω καλυτερος.απλως δεν μου αρεσουν τα ημι... γενικα
η θα παρω το καλυτερο η τιποτα..
θεωρω οτι το 2004 που βγηκε το συγκεκριμμενο που εχω βρει εγω ηταν το καλυτερο....
και να σας πω την αληθεια το εχω κλεισει και την μεγαλη τεταρτη θα το καβαλαω...πρωτα ο θεος...
ευχαριστω και παλι,πραγματικα με βοηθησατε παρα πολυ!!!

sniper
02/04/2007, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
.....απλως δεν μου αρεσουν τα ημι... γενικα
η θα παρω το καλυτερο η τιποτα..
θεωρω οτι το 2004 που βγηκε το συγκεκριμμενο που εχω βρει εγω ηταν το καλυτερο....
και να σας πω την αληθεια το εχω κλεισει και την μεγαλη τεταρτη θα το καβαλαω...πρωτα ο θεος...
ευχαριστω και παλι,πραγματικα με βοηθησατε παρα πολυ!!!


αν ήταν το 2004 τωρα δεν είναι... οποτε δεν παίρνεις το καλυτερο... παιρνεις το καλυτερο του 04 (εσύ λες οτι είναι το καλύτερο... άλλοι θα πουν άλλα...)

καλή σου τύχη και πάντα όρθιος

ΜΟΖΑΡΤ
03/04/2007, 20:21
καλοριζικο ανθρωπεεεεεεε:beer: :beer: :beer:

Akefalos
03/04/2007, 20:59
Καλορίζικο φίλε και με προσοχή γιατί έχει τρελό γκάζι.
:beer:

stratosZX10
05/04/2007, 22:06
φιλαρακια μου καλα γεια σας....
απο την 4/4/2007 και ωρα 18:00 ειμαι τελικα κατοχος του zx10r 2004.
το μηχανακι ειναι πολυ καλο, παει πολυ καλα.
ειμαι πολυ χαρουμενος και ευχαριστω ολους για τις συμβουλες
χαρουμενα και ευτυχισμενα και ασφαλη γκαζια σε ολους.
καλο πασχα..!!!

SeNNinhA
05/04/2007, 22:22
Να το χαίρεσαι το εργαλείο φίλε και καλούς γύρους στις Σερρες οπου θα το κατευχαριστηθεις

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

mike106
15/05/2007, 14:54
Είναι και πολύ εργαλείο φίλε. Με γεια να το χαρείς με υγεία. Αυτό αγόρασα κ εγώ πριν ένα μήνα. Να κανονίσουμε να πάμε καμιά βόλτα :beer: :beer: