PDA

View Full Version : Tdm900



golfos
30/03/2007, 18:54
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ TDM900 ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΕΧς ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ./!!!!!
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ????

zzr2005
30/03/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από golfos
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ TDM900 ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΕΧς ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ./!!!!!
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ????

δεν σκέφτεσαι καθόλου να πάρεις κάτι μικρότερο για αρχή???
εγώ προτείνω ένα μικρό ον οφ μέχρι 400 κυβικά για να αντιληφθεις τη συμπεριφορά των μοτοσυκλετιστών και οταν δεις οτι το έχεις, πας για παραπάνω....
μην βιαστείς....
900 κυβικά είναι πολλά έστω και ας μην πρόκειται για μια μηχανή supersport....έχει αρκετή ροπή και ενδέχεται να μην ειναι τοσο εύκολο να την κουμαντάρεις....
και το γκάζι ειναι γλυκό το άτιμο...;)

project.breeze
30/03/2007, 19:06
Εγώ λέω να το πάρεις,δεν θα είσαι πιο επικίνδυνος από τους 18άρηδες με τα κωλοφτιαγμένα Rallye:evil:

golfos
30/03/2007, 19:09
ΝΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΗΣ ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 15 ΕΤΩΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΜΠΟΡς ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΩ. ΝΑ ΠΑΡς ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΦΡΑΓΚΑ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡς ΜΗΧΑΝΗ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ TDM

zzr2005
30/03/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από golfos
ΝΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΗΣ ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 15 ΕΤΩΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΜΠΟΡς ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΩ. ΝΑ ΠΑΡς ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΦΡΑΓΚΑ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡς ΜΗΧΑΝΗ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ TDM

τι εννοείς είναι τσάμπα φράγκα??
το θέμα δεν είναι αν ειναι επικίνδυνος για τους άλλους μόνο...αλλά κυρίως για τον ευατό του...
δηλαδή έχεις εμπειρία μόνο απο παπί και σου φαίνεται λίγη μια μηχανή 400 ή 600 κυβικά???confused:
σε πληροφορώ ότι ακόμα και μια μηχανή 600 δεν είναι εύκολο να την οδηγήσεις στα όρια της σε ένα δημόσιο δρόμο....πάντα θα έκει κατι παραπάνω να σου δώσει....
τώρα αν έχεις κολήσει με το TDM δεν μπορεία κανένας να σε μεταπείσει...
απο θέμα πρακτικότητας δεν νομίζω να σε δυσκολέψει ....είναι αρκετά ευκολοδήγητη ακόμα και στο κέντρο της ΑΘήνας σε κίνηση....
εμάν δεν μου άρεσε η σταθερότητά της σε ανοικτούς δρόμους....

xampos
30/03/2007, 19:19
φιλε μου να το παρεις.

μην σε προβληματιζει. θα το πας μια χαρα αρκη να εχεις το μυαλο στο κεφαλι σου και αυτο μεσα στο κρανος :winka:

:wave2:

ktm lc4 620
30/03/2007, 19:23
ipopsin den mpenei katholoy to mixanaki,mpwreis me ta idia leyta na pareis kath kaliterw

Lupo
30/03/2007, 19:28
Πριν απ'όλα... ο δεξιός σου καρπός, έχει μεγάλη γωνία κλίσης?




Μία σύγχρονη μοτοσυκλέτα, με καλό πλαίσιο, φρένα, αναρτήσεις, ανεξαρτήτως κυβικών, μπορεί να είναι ασφαλέστερο και καλύτερο σχολείο, αν έχεις δεδομένο ότι δεν θα υπάρξει ούτε ένα δευτερόλεπτο που θα υπερεκτιμήσεις τις δυναμεις σου. Αν φυσικά έχεις ήδη περισσότερες από κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις περί μοτοσυκλέτας.
Ούτε ακόμα και για δέκα μέτρα να μην ανοίξεις παραπάνω το γκάζι.

Αν τα παραπάνω είναι περισσότερο από σίγουρα, που είναι υπερβολικά δύσκολο να ισχύει, τότε...

είναι πολύ καλό μηχανάκι.


Επειδή όμως, όπως είπε κι ο zzr2005, το γκάζι είναι γλυκό, θέλοντας και μή, κάποια στιγμή, θ'ανοίξεις ένα κλίκ παραπάνω την γκαζιέρα.Τότε θα δείς ότι το μηχανάκι δεν το 'χεις.
Και είναι κρίμα να ξαναμαθαίνεις από τα λάθη σου, αυτά που έχουν ήδη μάθει άλλοι για σένα, και προσπαθούν να στο μεταδώσουν.


Περιόρισε από μόνος σου, την αυτονόμηση του δεξιου καρπού.
Μην του δώσεις άλλο γκάζι να παίζει άσκοπα.


Πάρε ένα μικρότερο, με καλή συμπεριφορά, και μάθε πρώτα μαζί μ'αυτό.
:beer:

:wave2:


edit: μόλις είδα ότι είχες ήδη απαντήσει όσο έγραφα, πως έχεις κολλήσει με το TDM.

Αφού είναι έρωτας, πάω πάσο. Μόνο μην πέσεις με τα μούτρα. Μάθε την πάρα πολύ καλά πριν προχωρήσεις παρακάτω.:winka:

blackbusa
30/03/2007, 20:29
Παρε το αν γουσταρεις αλλα προσοχη....
:winka: :winka: :winka:

Akefalos
30/03/2007, 20:37
Έχει αρκετή ροπή και δύναμη,ειδικά αν δεν έχεις ξαναοδηγήσει κάτι τόσο δυνατό.
Ωστόσο,είναι ευκολοδήγητη και σχετικά στενή,οπότε κινείται σχετικά άνετα μέσα στην πόλη.

Τώρα βέβαια αν το έχεις ερωτευτεί κι όλας πάρτο να γουστάρεις,αλλά πάντα με προσοχή και χωρίς υπερβολές,τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να συνηθίσεις.

Και το πιο σημαντικό,ποτέ μην υπερεκτιμήσεις τις δυνατότητές σου και νομίσεις οτι το έχεις το μηχανάκι ,γιατί τότε θα την πατήσεις σίγουρα.:beer:

marbell
30/03/2007, 20:49
k ta podia sou na patane kala sto edafos otan eisai panw sth mhxanh....:)

warlord
30/03/2007, 21:45
...αμα την κανεις τοσο γουστο να την παρεις,ειδα την καινουργια που βγαινει και σε λευκο και ενω ηταν απο τις μηχανες που δεν μου αρεσαν εμφανισιακα εφαγα ενα μικρο κολημα,απλα ρε φιλαρακι προσεχε....και με το μαλακο;)

Davelis
30/03/2007, 23:17
μην κανεις φλωρικα πραγματα


παρε ενα hayabusa και θα σαι και πολυ μαγκας

Brolas
30/03/2007, 23:18
Πάρτο μα με μεγάλη προσοχή και σεβασμό στο γκάζι.Άμα δεν σε τρώει ο η δεξιά σου παλάμη ή γενικά δεν κάνεις μ@λ@κίες μειώνεις τις πιθανότητες να πάθεις ατύχημα.Κατάλληλο εξοπλισμό και κρανάκι και είσαι έτοιμος να :a2:

golfos
31/03/2007, 21:13
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΚΩ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΒΟΛΤΑ ΤΗ VARADERO ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΒΟΥΝΟ
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 100 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ
ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ

warlord
01/04/2007, 08:51
Ε τοτε παρε bandit να γουσταρεις ρε

kachius
01/04/2007, 09:41
Το tdm850 ήταν το πρώτο μηχανάκι που πήρα...
Στη δική μου περίπτωση ήμουν 25 χρονών και το 850 έχει απαράδεκτο κβ (ειδικά
σε σχέση με το 900, που έχω τώρα, είναι ασήκωτο!!!)

Αυτό που συναίβει σε εμένα ήταν ότι 3 περίπου μήνες μετά έκανα ένα ταξιδάκι 2500χλμ
και μέχρι να γυρίσω την είχα συνηθίσει αρκετά (όχι ότι είχα μάθει και να οδηγώ σωστά βέβαια :nono: ).


Όπως είπαν σχεδόν όλοι πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός με το γκάζι!!!
Εντάξει, δεν είναι και γρήγορη μοτο συγκριτικά με άλλες...αλλά ειδικά αν πρόκειτε για
πρώτη μηχανή, πίστεψέ με...είναι ΠΟΛΥ γρήγορη!!!

Κατά τα άλλα είναι πολύ τίμιο μηχανάκι...τα κάνει όλα (στο βαθμό που μπορεί)
και αν το αποφασίσεις θα τη χαρείς πολύ!!!


Να σου τονίσω κράνος-μπουφάν-μπότες (τουλάχιστον) θα πρέπει να υπολογίσεις
την αξία τους και να την προσθέσεις στην τιμή της μηχανής...αν δεν τα πάρεις πιο πριν!!!


Αν τελικά το πάρεις, θα σου πρότεινα ("επέβαλα"!) αν δεν κλείσεις χρόνο στη σέλα της
να "πιέζεις" συνειδητά τον εαυτό σου ότι ΔΕΝ το "έχεις" το μηχανάκι (μην το ανοίγεις :nono: )
γιατί θα βρεθείς προ απροόπτου! όσο "άνετα" και να νιώθεις...

Κανονικά θα σου πρότεινα να το πάρεις (δεν είδα και την ηλικία σου γμτ) αλλά
δε θα το κάνω γιατί δε σε ξέρω και δε μπορώ να ξέρω τί κάνεις με το δεξί σου χέρι...


:wave2: :wave2: :wave2:

transalpboy
01/04/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από golfos
ΝΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΗΣ ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 15 ΕΤΩΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΜΠΟΡς ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΩ. ΝΑ ΠΑΡς ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΦΡΑΓΚΑ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡς ΜΗΧΑΝΗ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ TDM

einai ligo dyskolo to TDM gia prwth mhxanh aderfe,einei ligo periergo odhgika.8a proteina na pareis ena metaxeirismeno transalp 650 gia arxh pou einai poly hpio kai eykolo mhxanaki.krata to kana xrono kai meta vlepeis.Eksalou an to pareis metaxeirismeno de 8a xaseis sxedon tipota apo xrhmata gia ena xrono,ante na to pareis peripou 4500 kai ton epomeno xrono na to poulhseis 4200,siga ta lefta.Kai thn epomenh xronia to dineis kai pairneis oti goustareis.Gnwmh mou,Kalo pasxa na exoume kai kala xiliometra