PDA

View Full Version : Η Ζωή και ο Θάνατος



Alkis
15/08/2004, 04:00
Δύσκολο να δεις την αντίθεση, όταν δεν έχεις ζήσει, ή όταν δεν έχεις πεθάνει.
Έχεις μάθει από τρίτους μια ζωή (!?), τι είναι θάνατος. Έχεις ακούσει απόψεις και απόψεις, για το θάνατο, πόσο άσχημο πράγμα είναι, ή πόσο άσχημη κατάσταση είναι. Κάποιοι μάλιστα λένε ότι είναι κάτι το οποίο να μην φοβηθείς να επιδιώξεις. Εγώ τους λέω να μου κάνουνε τη χάρη.

Τόσος κόσμος, μα τόσος κόσμος, έχει αναλωθεί σε αυτό το μυστήριο του θανάτου, έχει αναπτύξει θεωρείες επί θεωρειών, έχουν βρει χιλιάδες λύσεις και απαντήσεις....

Ποιο είναι το τραγικό; Ότι κανένας ποτέ δεν αναρωτήθηκε τι είναι ζωή... Επειδή είναι ο οργανισμός σε λειτουργία, σημαίνει απαραίτητα ότι ζεις; Και άρα, λύσαμε αυτό το πρόβλημα, οπότε πρέπει να φάμε όλη μας τη φιλοσοφία να αναλύσουμε τα μυστήρια του θανάτου. Αν είναι απλά η λήξη των πάντων, ή αν πάμε στον παράδεισο, στην κόλαση, ή σε ατέλειωτα λειβάδεια...

Εγώ έχω να πω, ότι η Ζωή και ο υλικός θάνατος, είναι κάτι παραπάνω από αδέρφια. Η Ζωή, δεν μπορεί να μην προϋπάρξει του υλικού θανάτου, και ο υλικός θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει εάν πριν δεν υπάρξει ζωή.

Θέλω να πιστεύω λοιπόν, ότι, η ζωή είναι κάτι τελείως διαφορετικό από κάθε τι υλικό στο σώμα μας. Είναι θέληση, αξιοπρέπεια, σεβασμός, αγάπη, έρωτας, πόνος, φιλία, ομορφιά.

Κάθε φορά που ζούμε έντονα κάποιο από τα παραπάνω, το σώμα μας το διαπερνούν διαφόρων λογιών ρίγη. Είναι και για να μας θυμίζουν, το πόσο ανύπαρκτη είναι η ύλη χωρίς την ψυχή. Το πόση αξία έχει η ψυχή, και ότι από τις παραπάνω αξίες μόνο μπορείς να πεις ότι ζεις.

Εάν νιώσεις γεμάτος από αυτά, τότε ναι, μπορείς να πεις, “Δεν με νοιάζει, αν και ακόμα αυτή τη στιγμή πεθάνω”. Χωρίς να σκεφτείς ποτέ όμως να το προκαλέσεις.

Να προσθέσω κι εγώ λοιπόν, απέναντι σε όλους αυτούς, και να τους μπερδέψω και λιγάκι, γιατί θα φανεί ίσως ότι αντιφάσκω, τι είναι ο θάνατος:

Είναι μια στιγμή, που αν εσύ έχεις πλημυρίσει από τις ομορφιές που ανέφερα, δεν θα έρθει ποτέ...

DrιfterS
15/08/2004, 23:58
Οταν εχεις αυπνιες εχεις και εμπνευση.....λογικο

Nefeli-
16/08/2004, 21:46
είναι ωραία φίλε μου να μιλάς για θάνατο και να είσαι αισιόδοξος.. όταν όμως έρχεται και σε βρίσκει απροετοίμαστο στο κεββάτι του πόνου χωρίς να προλάβεις τα όνειρά σου... εκείνες οι χαρές είναι εκεί να σε πλημμυρίσουν εκείνη τη στιγμή; αυτό που ζούμε είναι η ζωή ή ο θάνατος;

Alkis
17/08/2004, 04:07
Είναι σαν να μου λες, ένας που μετάνιωσε για τις αμαρτίες του, και το είχε πάρει απόφαση να κάνει το παν για να επανορθώσει και ακόμα παραπάνω γι αυτό. Αλλά ξάφνου τον πήρε ο θάνατος.

Δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα, αλλά η γραμμή της δικής σου ιστορίας και ψυχής.

Nefeli-
17/08/2004, 13:00
den milisa gia anthrwpous pou metaniwsan... i ekanan amarties... milisa gia anthrwpous pou den ezisan .. pou eixan ti zwntania kai ti thelisi mesa toys. poy eixan oneira ki elpides...
i pligi poy afinei enas tetoios thanatos einai i megalyteri thlipsi stin psyxi.. aytwn poy menoyn.

Alkis
17/08/2004, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli-
den milisa gia anthrwpous pou metaniwsan... i ekanan amarties... milisa gia anthrwpous pou den ezisan .. pou eixan ti zwntania kai ti thelisi mesa toys. poy eixan oneira ki elpides...
i pligi poy afinei enas tetoios thanatos einai i megalyteri thlipsi stin psyxi.. aytwn poy menoyn.

Ακόμα καλύτερα γι αυτούς που τα είχαν μέσα τους. Η θέληση είναι το παν. Εκεί που πήγαν, συναντούν αυτούς που τα έχουν πραγματοποιήσει. Δεν διαφέρουν από αυτούς...

monstermind
18/08/2004, 00:18
ο θανατος ειναι ο σκοπος της ζωης... κατανοόντας το θανατο κατανοείς τη ζωή...

Alkis
18/08/2004, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
ο θανατος ειναι ο σκοπος της ζωης... κατανοόντας το θανατο κατανοείς τη ζωή...

Κατανονώντας τη ζωή, κατανοείς το θάνατο, και βλέπεις, ότι δεν σου λέει και τίποτα...

Electra
18/08/2004, 02:06
Το να κατανοείς τη ζωή, το κατανοώ!
Το να κατανοείς το θάνατο, κάπως μου ξενίζει γιατί μία είναι η στιγμή που θα τον κατανοήσεις και δέ θα έχεις να το λές σε κανένα!!

Η ζωή είναι απλά μια παράταση του θανάτου!!!!



(Μή δίνεται σημασία σε αυτά που λέω, απλά από τα πολλά Panadol Xtra για τον πονόδοντο, την έχω ακούσει):hypnotize

Nefeli-
18/08/2004, 15:08
έχεις απόλυτο δίκιο.. απλά μια παράταση!
άλκη... αν ο διπλανός μου τρώει παγωτό... εγώ δεν το απολαμβάνω.... τα δικά μας είναι δικά μας και του διπλανού απλά και πάλι του διπλανού... μέσω της χαρας και της εμπειρίας κάποιου μπορεί να πάρεις κι εσύ το κατιτίς σου... αλλά δεν είναι το ίδιο!

ireneepi
18/08/2004, 23:32
Αλκις ακου ρε φιλε...



Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ....

ειναι η ταση των αντιθετων που λεμε....

ΘΕΛΩ-ΠΡΕΠΕΙ
ΑΛΗΘΕΙΑ-ΨΕΜΜΑΤΑ
ΖΩΗ-ΘΑΝΑΤΟΣ



σου επισυναπτω κατι που ειχα γραψει σε σχετικο μου ποστ...


Είναι στιγμες που κοιτας το σουρουπο σιγα σιγα να πεφτει…κ συναμα αναρρωτιεσαι κ λες….΄΄πώς να είναι εκει πανω ΄΄Ειλικρινα δεν ξερω αν υπαρχει η λεγομενη μετα θανατον ζωη,ουτε προηγουμενη όπως μερικοι ισχυριζονται,ξερω όμως ότι υπαρχει αυτή εδώ που ζουμε κ ότι πρεπει να την ζησουμε οσο το δυνατον περισσοτερο,να κανουμε αυτά που μας γεμιζουν , αυτά που μας ολοκληρωνουν σαν ανθρωπους….ειδικοτερα…Να διαλεγουμε εμεις την ζωη μας,να την πλαθουμε οσο περισσοτερο μπορουμε..η επιλογη είναι δικη μας.Μπορουμε να διαλεξουμε την χαρα αντι την απελπισια, την ευτυχια αντι για τα δακρυα, την δραση αντι για την απαθεια,την αναπτυξη αντι για την στασιμοτητα.Τωρα καποιος θα μπορουσε να πει,ναι ευκολο είναι για κανε το εσυ πρωτα.Απλα αν δοκιμασετε την επομενη φορα που θα πιασετε τον εαυτο σας να είναι ετοιμος να βαλει τις φωνες σε καποιον ,να μην το κανετε απλα χαμογελαστε του..είναι υπεροχο συναισθημα του να ελεγχουμε τις αισθησεις μας κ τις δυναμεις μας….Μπορουμε να διαλεξουμε τον εαυτο μας…αρα μπορουμε να διαλεξουμε ζωη…!Πρεπει να κατανοησουμε ότι η ισχυροτερη δυναμη για μας τους ιδιους ειμαστε εμεις..ισως είναι πραγματα που δεν μποουμε να κανουμε για αλλους,αλλα μπορουμε να τα κανουμε για μας.Ας δουμε λιγο την δυναμη που κρυβει ο καθενας μας μεσα του,εχουμε δυνατοτητες να δουμε,να νοιωσουμε,ν’αγγιξουμε,να μυρισουμε,ν’αγαπησουμε…εχουμε ξεχασει όμως το πώς…!Γιατι πολύ απλα μας κυβερναει αυτό που μας λενε οι αλλοι ότι πρεπει να ειμαστε κ εχουμε ξεχασει ποιοι ειμαστε..!Εχουμε ξεχασει πανω απ’όλα τον αυθορμητισμο ενός μικρου παιδιου, που ελεγε αυτο σκεφτονταν,αυτό που αισθανονταν.Τι εχουμε παθει;Που πηγε ο αυθορμητισμος μας.Νοιωθουμε χαρουμενοι;Ας το πουμε λοιπον,γιατι να το κρυψουμε!Τι φοβομαστε ..πως αν κλαψουμε θα μας πουν ευαισθητους η αν πουμε αυτά που πραγματικα αισθανομαστε ότι θα μας πουν ηλιθιους,ε και;Αυτα γουσταρουμε,αυτά νοιωθουμε,υπαρχει προβλημα;Κ όμως οδηγουμαστε στην αποξενωση κ στις συνεπειες της.Βρισκομαστε μεσα σε ένα ασανσερ κοιταζοντας σαν ζομπι την πορτα κ φοβουμενοι μη τυχον κ ακουμπησουμε κανεναν.Να ακουμπησουμε καποιον,Παναγια μου !,τι είναι αυτό;Κ όμως γιατι όλα αυτά;Κ όμως εδώ εχουμε φτασει.Ο πολιτισμος μας στηριζεται στο κυνηγι των στοχων,κανοντας μας να χασουμε την πραγματικη υποσταση αυτης της κωλοζωης.τρεχουμε δεξια –αριστερα να προλαβουμε τα παντα για να εξασφαλισουμε κ τα προς το ζειν κ λοιπα .Κ όμως η ζωη δεν είναι ο στοχος αλλα το ταξιδι,η διαδικασια του να παμε εκει.Γιατι ωραια μπορουμε να πουμε ότι φτασαμε κ τι βρηκαμε εκει;Ανθρωπους που θελουν το κακο μας κ μας φθονουν.Ωραια,εχουμε τα καλυτερα υλικα αγαθα κ τι να λεει;Μπορουμε να μιλησουμε μαζι τους η μηπως μπορουμε να επικοινωνησουμε μαζι τους.Κ όμως εχουμε ξεχασει τι σημαινει να ειμαστε ανθρωποι ,να αγγιζουμε ο ενας τον αλλον,να μιλαμε,να γελαμε,να νοιαζομαστε,να αγαπαμε….!Κ ρωτω δεν είναι κριμα να επιλεξουμε αυτου του ειδους την ζωη αφου μπορουμε να επιλεξουμε αυτή…με την ανθρωπινη υποσταση….;;;!!!!

nimbus
22/08/2004, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrιfterS
Οταν εχεις αυπνιες εχεις και εμπνευση.....λογικο


ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΕΝΤΕΛΕΙ?
Η ΑΫΠΝΙΑ, ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΝΕΥΣΗ.
Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΝΟΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΠΟΥ ΚΥΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΚΛΙΖΟΥΝ. ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ, ΤΑ ΚΑΤΑΚΛΙΖΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕΥΕΙ Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΕΚΕΙΝΗ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ. ΕΚΦΡΑΣΗ.
ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΝΤΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ, ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΙΚΟΝΕΣ. ΑΛΛΩΤΕ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΩΤΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ. ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΧΩΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΑΕΙΠΟΤΕ. Η ΑΓΑΠΗ, ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ!
ΕΜΠΝΕΥΣΗ, ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ. Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ. ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ, ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ. ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΠΝΙΓΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΔΙΟΧΕΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΙΑΣ ΠΑΡΑΔΟΞΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΣ.

nimbus
22/08/2004, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
ο θανατος ειναι ο σκοπος της ζωης... κατανοόντας το θανατο κατανοείς τη ζωή...

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΚΤΙΜΑΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ, ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ. ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ. ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΙΩΠΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΡΟΥΤΙΝΑ.

koufaloni
23/08/2004, 01:13
Αναπτυξη και εξελιξη ειναι οι δυο λεξεις που χαρακτιριζουν την ζωη και μπορουν να οδηγησουν στην αναγνωριση της.

Αν δεν αναπτυσσεσαι εισαι νεκρος παρολο που δεν εχεις πεθανει...