PDA

View Full Version : Η ΠΡΩΤΗ ΣΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ?



Σελίδες : [1] 2

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
31/03/2007, 13:35
Θυμαστε την πρωτη σας μεγαλη βολτα?
το πρωτο ταξιδι?
θυμαστε με τι ητανε?
Εμενα η πρωτη μου μεγαλη βολτα <<ταξιδι>> ητανε με ενα SUPER TENERE 750
Αθηνα - Κορινθος,ειχα προετοιμαστει αρκετα καλα απο προστατευτικο εξοπλισμο
και απο την συντηρηση της μηχανης καθε ειδους τσεκαρισμα!!
Ειχα τρομερο αγχος το θυμαμε, και οταν βγηκα απο την κολαση της Αθηνας ενιωσα ενα ξαλαφρωμα απιστευτο! Ειχα φυγει μονος μου για μια δουλεια να παραδωσω μια επιταγη στο κεντρο της Κορινθου σε μια καφετερια.
Ενιωθα φοβο πολλες φορες αλλα και μεγαλη ευχαριστηση, ενιωσα ελευθερος, το μυαλο ητανε καθαρο και απλα μπορουσα και απολαμβανα την στιγμη πρωτη φορα τοσο εντονα μου ειχε συμβει αυτο!! Ετσι ερωτευτηκα και αρχισα να αγαπαω την μηχανη μου, και εμαθα τι με κανει να περναω καλα και να γελαω,θυμαμε οτι γελαγα μονος μου την ωρα που γυρναγα, γελαγα απο αυτα που ενιωθα, ημουνα ευτηχισμενος!!
Ακολουθησαν κι αλλες διαδρομες πιο μεγαλες Σπαρτη, Μονεμβασια, Θεσσαλονικη, Γερμανια, Ιταλια, Αυστρια, κ.α. Το ιδιο συναισθημα εχω παντα φοβο, ευχαριστηση, ελευθερια, και ανακουφιση,ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!
Μου εχουνε δωσει για να θυμαμε τις καλυτερες αναμνησεις στην ζωη μου!!

Καλες βολτες σε ολους μας!!!:sun: :sun:

panos26
31/03/2007, 14:14
και εμενα η πρωτη μεγαλη βολτα ηταν με super tenere 750, λιγο μεγαλυτερη ομως αθηνα- σερρες (τοπος καταγωγης).
αυτο που θυμαμαι ηταν οτι καθως πηγαινα ειχα μια μεγαλη απορια: σε ολη την διαδρομη
μου επεζαν τα φωτα απο την αντιθετη κατευθυνση αλλες μηχανες αλλα ποτε μα ποτε
δεν συναντησα καποιο πλοκο της αστυνομιας :confused: , μετα απο αρκετη σκεψη καταλαβα επιτελους για ποιο λογο κανανε συνιαλο:wave2:( βλεπεις 19 χρονων τοτε ,που μυαλο ασε που δεν ηταν και κατι που γινονταν μεσα στην πολη)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lupo
31/03/2007, 14:25
Αν θυμάμαι καλά,πάνε πολλάαα χρόνια...

Αθήνα- Χαλκίδα-Αθήνα-Κόρινθο-Αθηνα.

Παπί, Suzuki FB100 και το έστρωνα κι όλας!

Μια μέρα ολόκληρη μου είχε πάρει να το κάνω!
:D

makis206
31/03/2007, 14:25
A ωραίο θρεντάκι, τι μου θύμησες τώρα !

Εποχές '91-'92, 14 χρονών χωρίς δίπλωμα, με τρέλα στο μυαλό για μηχανάκι, άδειοι οι δρόμοι στην Κρήτη τότε και οι στρούμφηδες :ZZZ: :ZZZ: :lol:

Αξέχαστα θυμάμαι τη στιγμή που βρήκα το αντικλείδι του 50αριού Honda Lead που είχε κρύψει ο πατέρας μου όταν μαζί με το έταιρό του ήμισυ (τη μάνα μου ντε) την κάνανε για ΠΣΚ στο χωριό αφήνοντάς με μόνο με τ'αδέρφια μου στο σπίτι..!

Δεν το σκέφτηκα πολύ, ζακετίτσα, κράνος ούτε για δείγμα και η πρώτη μου μιζιά..:cool:

Το μισό νομό Χανίων γύρισα μ'ένα σκουτεράκι σ'ένα Σάββατο μέσα !

Γύρω στα 150 χιλιόμετρα έκανα αλλά ένιωσα σαν να κατέκτησα τον κόσμο, πιτσιρικάς, δεν υπήρχε κανένας που να μπορούσε να μου χαλάσει αυτό το "ταξίδι", ήταν το πρώτο μου και ήταν πραγματικά μεγάλο για μένα όταν μέχρι τότε δεν είχα ποτέ απομακρυνθεί τόσο χωρίς κάποιον μαζί μου, είτε φίλο είτε γονιό είτε δάσκαλο, με το "δικό μου" όχημα να του μιλάω και να μου μιλάει !

Δεν ήξερα ούτε το ντεπόζιτο της βενζίνης που βρισκότανε, ευτυχώς ήξερε ο βενζινάς για να μ'εξυπηρετήσει, να μου πάρει τις λίγοστές δραχμές που είχα στην τσέπη και να μου δώσει τη χαρά να συνεχίσω ν'απολαμβάνω εκείνο το Σαββάτο..

Ξανακαβάλησα μετά από 1,5 με 2 χρόνια που έβγαλα το δίπλωμα για 50άρι, το πρώτο μου ταξίδι όμως δεν το ξεχνάω ποτέ !

Καλά μας ταξίδια :sun: :sun: :wave2:

power hornet
31/03/2007, 14:29
η δικια μου πρωτη βολτα,ακομα την θυμαμαι,γιατι δεν εχει περασει και πολυς καιρος 3 χρονια.
Ηταν με την υπαρχουσα μηχανη,χορνετ 600,η σφιγγα μου που δεν την αλλαζω με τιποτα.
Την ειχα μολις 3 μηνες,ο αδερφος ειχε παρει και εκεινος μηχανη την ειχε μια εβδομαδα.
Ειπαμε ενα σαββατο να παμε πορο,εγω με λαστιχα σχεδον μηδεν,δεν ειχα και λεφτα με κρανος αξιας 40 ευρω και με μπουφαν δερματινο απο τα παλια τυπου αμα θυμαστε που ειχε προστατευτικα αλλα απο πεπεισμενο χαρτι τωρα η αφρολεξ κατι τετοιο.
Ξεκιναμε απο αττικη οδο μιας που μενω βυρωνα,πηγαιναμε το πολυ με 100χλμ ενταξει ο αδερφος την ειχε και μια εβδομαδα,μπροστα μας στην αττικη ενας μαλακας με κουτι το πορτ μπαγκαζ ανοιχτο με κατι κουτες,κατι δεν μου πηγαινε καλα κοβω ταχυτητα και αλλαζω λωριδα να μην ειμαι απο πισω του,εκεινη την στιγμη φευγει η κουτα και πεφτει κατω,με το που πεφτει κατω και σκαει στο εδαφος ανοιγει και φευγουν δεκαδες μεταλλικα κουτια μελιου.
Ο αδερφος μου που ηταν απο πισω του δεν προλαβε τα πηρε απο κατω η μηχανη,ευτηχως διχως να παθει ζημια ενα αμαξι που ηταν κοντα επαθε αρκετη ζημια,τελοσπαντον συνεχισαμε την πορεια μας προς πορο ηταν και καλοκαιρι,απολαυσαμε την διαδρομη και γυρισαμε με το καλο πισω.
Παντα η πρωτη βολτα σου μενει στο μυαλο,οι εκονες ολα τα ωραια,μετα ακουλουθησαν και αλλες ταξιδια οπως στην ολλανδια,με το χορνετακι μου και τους δυο κολλητους μου πολλα χρονια μοτοσυκλετιστες ενα vtr1000 firestorm και ενα ducati 900ss.
Αυτα η ζωη συνεχιζονται οπως και η βολτες και τα ταξιδακια.
Καλα να περνατε ολοι σας.:wave2:

xampos
31/03/2007, 15:18
αααααααχχχχχχχχ

ακομα δεν εχω κανει την πρωτη μου μεγαλη βολτα (καθως δεν εχω διπλωμα :( :( )

την καβαλησα λιγο και την εδωσα στο μαστορα (οπου και ειναι ακομα :bigcry: :bigcry: )


τα λιγα χιλιομετρα που την καβαλησα τα ονειρευομαι καθε βραδυ στον υπνο μου.:ZZZ:

το ιδιο και το ιδιο ονειρο

αλλα που θα παει. πλησιαζει η ωρα για την πρωτη μεγαλη βολτα με προορισμο το πουθενα.
(οπου με βγαλει ο δρομος :) )

να στε ολοι καλα και πολλες πολλες βολτες να εχουμε :wave2: :wave2: :wave2:

Brolas
31/03/2007, 15:22
Ωχχχ!!!!!!!Και εγώ με honda lead 50 έκανα την πρώτη μεγάλη βόλτα μου όπως ο Μάκης....Έχω πρόβλημα γιατρέ?!:eyepop: :a01: (Banditako ωραίο αυτό για το τι είναι η ζωή..:a013: )

el_mojito
31/03/2007, 17:31
Η πρώτη μου βόλτα και αλησμόνητη ήταν περίπου πριν απο καμια δεκαριά χρόνια με ενα honda astrea 100 Αθήνα - Χαλκίδα!!
Τι κι αν το ξεκόλιασα (με 90 ακατέβατα πήγαινα), τί κι αν ανεμοδερνόμουνα σαν μαζόχας στην εθνική??Εμενα αυτή η βόλτα θα μου μείνει ανεξίτιλη!Σαν την πρώτη γκόμενα ρε παιδι μου!Κάτι τέτοιο!Ακολούθησαν κι αλλα ταξίδια με το Αστρεα!Πήγα και Λουτράκι...!Εκει να δείτε πανηγύρια!!
Με την προηγούμενη μηχανή μου (transalp) είχα γυρίσει σχεδόν ολη την Ελλάδα.
Τώρα, επειδή δυανύω περίοδο λιτότητας, έχω ένα SYM HD 200 evo.Αλλα με τρώει ο κολαράκος μου πάλι...!Την Τρίτη πήγα ΄Λουτράκι...κι επειδή πήγα άνετα(δεν με κούρασε,πάει και καλα)...λέω να απομακρυνθώ ακόμα περισσότερο!!!

Δεκτές κι άλλες συμμετοχές !!Με μικρά μοτόρια όμως ε!! :beer: :lol:

SMF
31/03/2007, 18:26
Η πρώτη μου βόλτα (μεγάλη...) ήταν με ένα mate πάνω από δέκα χρόνια πριν. Είχα κάνει γύρω στα 40 χιλιόμετρα για να πάω από Κορώνη Μεσσηνίας στην Πύλο και πήγε μια χαρά... (εννοείται το γκάζι δεν έκλεινε ποτέ -όσο γκάζι μπορεί να έχει ένα παπάκι-), στο γυρισμό όμως ήταν το καλό, όπου κάπου στη μέση της διαδρομής βούλωσε από τα λάδια η εξάτμιση (πρώτη φορά το πάθαινα) και από εκεί και πέρα ξακίνησαν τα πανιγύρια... Εννοείται δεν τράβαγε καθόλου και δε μπορούσε να ξεπεράσει την αστρονομική ταχύτητα των 20 χλμ/ώρα και αυτό στο ίσιωμα.
Η λύση ήταν μία, έβγαλα την τάπα (δε θυμάμαι καν με τι είχα βγάλει τις βίδες, αλλά κατσαβίδι δεν είχα σίγουρα και τώρα που το σκέφτομαι δε θυμάμαι καν πως είχα πάρει μαζί μου την καυτή τάπα :confused:)
Μπορεί να ήταν επεισοδιακό αλλά εννοείται εικόνες από τότε θα της θυμάμαι για πάντα.

nasos75
31/03/2007, 18:36
Η πρωτη μεγαλη βολτα ηταν με αγωνιστικο ποδηλατο στο σουνιο και ξανα πισω...απο τοτε καταλαβα οτι καλυτερα ειναι να εχεις ποδηλατο...αλλα με μηχανη επανω...


:D

DrIoannis
31/03/2007, 18:42
Η πρώτη μου "μεγάλη" βόλτα έγινε με ένα Astrea 100.Φίλος είχε νοικιάσει μία Virago και εγώ με το παπάκι γυρίζαμε Χανιά-Ρέθυμνο και περίχωρα όλη μέρα.Βγάλαμε και φωτογραφίες 10 χρόνια πριν μιλάμε.Ωραία ήταν.

natit
31/03/2007, 19:24
Η Πρωτη μεγαλη μου βολτα ηταν πριν εικοσι μερες σχεδον γιατι δεν εχω και παρα πολυ καιρο που εχω την μηχανη....

Η διαδρομη ηταν Λευκαδα - Μεσολογγι για την συναντηση των λεσχων δυτικης Ελλαδας.

Ελενχος μηχανης την προηγουμενη μερα... νωρις υπνο το βραδυ...και το πρωι συναντηση με τους υπολοιπους ....
Στην Βονιτσα συναντηθηκαμε με την λεσχη της Πρεβεζας και αποφασισαν να παμε απο Αστακο λογο οτι ηταν ποιο στεγνος ο δρομος, ωραια διαδρομη, χωρις κινηση,και ωραια στριφτερα κομματια για τους θερμοαιμους..........
Ωραια λεω μεσα μου.....το κομματι μεχρι τον Αστακο το χερω...
Μετα τον Αστακο και επειδη δεν ηχερα τον δρομο εμεινα λιγο πισω απο τους υπολοιπους μαζι με κατι φιλους....
Σε καποια στροφη ηρθα αντιμετωπη με κατι που ταραξε λιγο παραπανω την ψυχολογια μου....
Ειχε φυγει μια μηχανη με δυο ατομα(ζευγαρι) σε ενα χωραφι...ΕΥΤΥΧΩΣ δεν επαθαν τιποτα....
Αφου περιμεναμε μιση ωρα μεχρι να ερθη το ασθενοφορο για προληπτικους λογους..ξεκινισαμε σε ακομα ποιο χαλαρους ρυθμους.
Φτανουμε Μεσολογγι εκει που ηταν η συγκεντρωση περνω το καφεδακι μου και καθομαι να ηρεμησω λιγο ......αποφασιζουν οι δικοι μου να γυρισουμε απο εθνικη οδο.....και κοιταζουν ολοι εμενα.............πριν προλαβω να πω κατι..αρχιζουν ολοι να με καθησυχαζουν


και δεν ειναι τιποτα η εθνικη ο ενας
και θα πηγαινεις με το ρευμα δεξια ο αλλος
και θα ειναι καποιοι μαζι σου
και καποια στιγμη πρεπει να το κανεις....και ολα τα σχετικα για να με καθησυχασουν...

Ειπα ενα ΟΚ!!! και δεν μιλησα αλλο....Η αληθεια ειναι οτι αν εκεινη την στιγμη μου εκαναν ψυχολογικο τεστ θα ημουν στο κατωτερο σημειο..
:lol: :lol:
Στην Εθνικη ειχα να αντιμετωπισω μια τρελλη κινηση λογο Κυριακης
εναν τρελλο αερα περιπου στα 7-8 μποφορ
και το σημαντικοτερο την ψυχολογια μου και την απειρια μου......
Τελικα φτανωντας σπιτι και μετα απο εναν μικρο απολογισμο της ημερας κατεληξα στο συμπερασμα οτι ολα μια ιδεα ειναι...ακομα και η Εθνικη:rotflmao:.........
Απλα θελει πολυ προσοχη...εσεις ξερετε καλυτερα απο εμενα .....
Μετα απο αυτη την πρωτη βολτα(εμπειρια)... καθε Κυριακη περνω την μηχανη μου και παρεουλα και φευγωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sorri αν σας κουρασα



:beer: :beer:

EVI
31/03/2007, 22:43
αθηνα - χαλκιδα με το freewind650 η πρωτη.

dimzab
01/04/2007, 00:53
Το περσινό καλοκαίρι.
Μόλις έχω πάρει το XT660R μου, και με προσκαλεί φίλος σε πάρτι στο Λουτράκι για Σάββατο βράδυ!

Δε το σκέφτομαι και πολύ, παίρνω τον ξαδερφό μου με το ER-5 και ξεκινάμε Σάββατο πρωί από Αθήνα.
Στο πήγαινε είχε πολύ αέρα και ταλαιπωρήθικα αρκετά.
Το βράδυ, ήταν το πρώτο πάρτι στη ζωή μου που όχι μόνο δεν έγινα κουρούμπελο απ' το ποτό, αλλά ήπια μόνο ένα!!!:eyepop: , μιας και ήθελα να είμαι κυριλέ την άλλη μέρα που θα γυρνούσα.

Την Κυριακή ο αέρας είχε σταματήσει, και η επίστροφή στην Αθήνα ήταν σκέτη απόλαυση!!!!:sun: :sun: :sun: Η εμπειρία ήταν ανεπανάληπτη! Η αίσθηση μοναδική!!!
Και το σημαντικότερο ήταν οτι ένιωθα πως τα καλύτερα ΤΩΡΑ έρχονται!!! Μολις είχα μπει στο μαγικό κόσμο της μοτοσυκλέτας.

Απο τότε, το κάθε χιλιόμετρο, και το παραμικρό μέτρο πάνω στη μηχανή το απολαμβάνω!!!




Το ιδιο συναισθημα εχω παντα φοβο, ευχαριστηση, ελευθερια, και ανακουφιση,ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!
+1
:sun: :beer: :a08: :a013:

AFROPANTELOS
01/04/2007, 11:41
Αχ αναμνησεις.

Πριν 30 περιπου χρονια φλορετα 50αρα πενταταχητη.

Μεσολογγι Αμφιλοχια Μενιδι και επιστροφη.

Μακρυνορος στροφες καργα και η φλορετα τσιτα 80-90.:beer: :beer: :beer: :beer:

gcrook
01/04/2007, 19:13
......
Μεγαλη Τεταρτη 2002 Suzuki Fx125 Αθηνα-Ναυπλιο απο επαρχιακο.
Φοβερα συναισθηματα, οταν ειχα φτασει στο Αργος φωναζα μεσα απο το κρανος.
Επιστροφη στις 4:15 αφιξη Αθηνα(Κολωνακι) ,γιατι δουλευα στις 18:30 ακριβως:eyepop:
Του ηπια το αιμα, οπου κατηφοριζε η Εθνικη το κοντερ ανεβαζε στα 160:eyepop: και μετα η βελονα επαιρνε αναποδες:lol:
Στις ευθειες 120-130 σταθερα, και αμα ανηφοριζε δεν επεφτε κατω απο τα 110, α ρε αθανατο παπι.:beer:

kaps
01/04/2007, 22:10
Με ένα HONDA XLR 200 Πειραιάς-Σαμοθράκη εννοείται οδικώς μέχρι Αλεξανδρούπολη.Εποχή καλοκαίρι 1988.Ετών 23..Αλλα χρόνια άλλες τρέλες.....:D

sober
02/04/2007, 14:36
Α8ηνα -Χαλκιδα με ΑΧ πριν κανα 6μηνο...
Γουσταρα τοσο πολυ που ουτε αγχος ουτε αερας ουτε τιποτα δε με χαλασε...(απλα το χερι μου κουλα8ηκε λιγο...):lol: :lol:

zzr2005
02/04/2007, 19:06
ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ το 2002 αν θυμάμαι καλά....τότε με τη σύνοδο Κορυφής ....μάλλον 2002 πρέπει να ήταν....
και φυσικά με την πρώτη αλλά και τωρινή μου μηχανή zzr 400 ....
οι εντυπώσεις ανάμικτες....ενώ πίστευα οτι θα μου άρεσε πολύ η Εθνική....αντιλήφθηκα πόσο βαρετό ειναι το ταξίδι στην Εθνική Οδό....ειδικά σε τμήματα όπως Θήβα, Λάρισα, Κατερινη...
μονο καλό σημείο τα Τέμπη και οι στροφούλες στον Πλαταμώνα....

επειδή ήμουν δικάβαλο δεν μπορούσα να αναπτύξω σημαντικές ταχύτητες ...θυμάμαι ότι όταν έβρισκα κάποια μηχανή στο δρόμο, πηγαίναμε μερικά χιλιόμετρα μαζί....ένιωθες σαν να είσαι παρέα με τον άλλον παρότι δεν τον γνώριζες.....

ααα...παραλίγο να μείνω και απο βενζίνη καθώς μετά τη Λαμία και μέχρι τα Τέμπη δεν είχε κανένα βενζινάδικο επι τις ΕΘνικής.....μετά απο πολλά κ@@@ντίλια αναγκάστηκα και βγήκα εκτός ΕΘνικής...:D :D

Meni0s
02/04/2007, 20:45
Θεσσαλονικη Αθηνα και παλι πισω με ενα Χτ 600 '01 το 2002.....

Λαδακια βαλβιδες γρασαρισματακια τεντωμα αλυσιδας κτλ κτλ.
Μαιος ηταν με αφοριτη ζεστη,120 κμ μεγιστη ταχυτητα.Στις στασεις ενιωθα τα χερια μου λες και ειχα αγγιλωση,δεν μπορουσα να τα ανοιξω απο τους κραδασμους! :confused: :lol:



Αλλα οταν τελικα εβαλα το σταντ και μπηκα στο σπιτι ενιωθα σαν τον Κολομβο ,ειχα ανακαλυψει τον ομορφο κοσμο του μοτοσυκλετισμου με τις πανεμορφες εμπειριες του,τα απιστευτα συναισθηματα που σου χαριζει αλλα και τις κακουχιες που παρολ' αυτα ειναι Πολυ γλυκες στο τελος καθε μεγαλης βολτας........! ! !




Η γιαγια θυμαται..... :look: :lol: :lol: :beer:

Xrider
03/04/2007, 12:21
Κρητη...
Ρεθυμνο-Αγ.Νικολαος ZXR 750R..με εναν φιλο συνοδηγο...
Τι ωραια που ηταν τοτε (13-15 χρονια πριν)..ακρανωτοι,καλοκαιρι,με ενα μπλουζακι απλα,δρομοι και διαδρομη κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο ι!!!
Τι μου θυμησες...τουριστριες...topless...:sad:

H.A.Balafoutre
03/04/2007, 14:10
Πρώτη βόλτα ήταν με το αθάνατο Τ50. Το είχα γεμίσει 1.100 παλιές καλές δραχμές με 5,5lt σούπερ, τότε και έκανα περίπου 250χλμ με ένα τεπόζιτο, πρίν περίπου 14χρόνια. Αλλά το Τ50 έχει γυρίσει όλο το νομό. Δεν μασούσε πουθενά. Αδιανόητα μερη.

2η βόλτα νυχτερινή με ένα BMW F650, του θείου μου, καλά ήταν αλλά λίγο. Περίπου 100χλμ, το 1998.

3η και φαρμακερή. Μεγάλη Τετάρτη, Απρίλιος 2005 αγόρασα το Fazer και το μεγάλο Σάββατο ενώ το έστρωνα είπα να πάω μια βόλτα μαζί με άλλες 20 μηχανές για περίπου 300+χλμ. Είχα τρελαθεί τόσο με τις εικόνες και με αυτό που ζούσα που τους κέρασα όλους τους καφέδες και τα γλυκά στο καφενείο που σταματήσαμε. Ήμουν ο πιο αργός και άγουρος αναβάτης αλλά ήξερα πως μπήκα στο κλάμπ των μοτοσικλετιστών.

Υπέροχες αναμνήσεις.

gcrook
03/04/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre


3η και φαρμακερή. Μεγάλη Τετάρτη, Απρίλιος 2005 αγόρασα το Fazer και το μεγάλο Σάββατο ενώ το έστρωνα είπα να πάω μια βόλτα μαζί με άλλες 20 μηχανές για περίπου 300+χλμ. Είχα τρελαθεί τόσο με τις εικόνες και με αυτό που ζούσα που τους κέρασα όλους τους καφέδες και τα γλυκά στο καφενείο που σταματήσαμε. .

Εγω να δεις ποσες βολτες εχω παει με αβγαλτα αγορακια που καβαλανε για πρωτη φορα...ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ Μ@ΥΝΙ ΔΕΝ ΚΕΡΑΣΕ!!

.....ΤΣΙΠΗΔΕΣ!:mad: :rolleyes: :rolleyes:

THEOD
03/04/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τι μου θυμησες...τουριστριες...topless...:sad:

Έλα-έλα ....να λείπουν αυτά...Μεγαλοβδομαδιάτικα... :D

DUKASII
03/04/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Κρητη...
Ρεθυμνο-Αγ.Νικολαος ZXR 750R..με εναν φιλο συνοδηγο...
Τι ωραια που ηταν τοτε (13-15 χρονια πριν)..ακρανωτοι,καλοκαιρι,με ενα μπλουζακι απλα,δρομοι και διαδρομη κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο ι!!!
Τι μου θυμησες...τουριστριες...topless...:sad: τα ιδια..
κρήτη..ρεθυμνο-ΟΛΗ ΤΗ ΚΡΗΤΗ...δικαβαλο με κοπελα..σε παπακι astre prima κοκκινο τουμπανο ακρανωτοι με σαγιοναρες βερμουδες κτλ

πριν παω φανταρακος...


τα ξανακανα μετα τα ιδια με μηχανη..και μου φανηκε η κρήτη πολυ μικρο νησακι τελικα..πολυ θεμα το χα κανει τοτε με το παπακι..:lol: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
03/04/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω να δεις ποσες βολτες εχω παει με αβγαλτα αγορακια που καβαλανε για πρωτη φορα...ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ Μ@ΥΝΙ ΔΕΝ ΚΕΡΑΣΕ!!

.....ΤΣΙΠΗΔΕΣ!:mad: :rolleyes: :rolleyes:

Εγώ είμαι πολύ Large ρε συ......αλλά έτσι είναι όταν ξέρεις τους μισούς και αυτοί οι μισοί ξέρουν τους άλλους μισούς......οπότε όλοι γνωστοί είμαστε (έστω και φατσικά).....:lol: :lol: :lol:

el_hymador
03/04/2007, 20:56
Με το AX-1 ...ορεινη Κορινθια , διανυκτερευση και στα καπακια την επομενη μερα Καστορια.....μου ερχοταν να βαλω τα κλαματα οχι απο συγκινηση , αλλα απο τον πονο:lol:

Akefalos
03/04/2007, 21:18
Αθήνα-Χαλκίδα για μονοήμερη εκδρομούλα και καφεδάκι με Transalp 600.
Ευτυχώς καλός καιρός και ο δρόμος άδειος...
Θυμάμαι πολύ άγχος πριν ξεκινήσω για τη βενζίνη,τα διόδια,μην πάθει κάτι η μηχανή...
αλλά με το που βγήκα εθνική όλα ξεχάστηκαν...
Ήμουν εγώ και μπροστά μου οι τέσσερις άδειες λωρίδες......και ένα φιλαράκι με TDM!!(Σιγά μην πήγαινα μόνος μου πρώτη φορά ταξίδι...):beer:

Trickster
03/04/2007, 21:36
Καλοκαίρι του 1994 με παπί νοικιασμένο 72άρι στρογγυλοφάναρο (παίζει να ήταν και 50αρια δεν θυμάμαι :D :D ) δικάβαλο εγώ με μια φίλη μου και ο ξαδερφός μου με ένα κολλητο. Και οι 2 χωρίς δίπλωμα (!!!!), με μαγιό. σαγιονάρες κλπ!!! Οργώσαμε την Κεφαλλονιά με αυτά.. Ήταν η πρώτη φορά που οδήγαγα μηχανάκι γενικότερα..

Ευτυχώς που δεν σκοτωθήκαμε τότε.. πολλές μαλακίες.. :nono:

ashton
04/04/2007, 10:40
Το 95 με το παπί (Yamaha T50, αθάνατο) από Ηράκλειο στο ένα μου χωριό (μετά το Αρκαλοχώρι) και καπάκι στο άλλο (μετά την Ελούντα). Καμιά 120ριά χλμ περίπου-το πήγαινε - και λίγο λιγότερο το έλα (και με το σάκο της αεροπορίας γεμάτο με τα πράγματα που πήγαιναν για 'απόσυρση' στο χωριό).

nelson
05/04/2007, 13:43
η πρώτη πραγματικά μεγάλη "βόλτα" ήταν φέτος τον αύγουστο με ενα DR 800 big.

ηράκλειο κρήτης - αθήνα - πάτρα - τρίπολη - αθήνα - θεσσαλονίκη - σέρρες - ξάνθη -αλεξανδρούπολη - δράμα - εύζωνοι - βέροια - γιάννενα - ηγουμενίτσα - θεσσαλονίκη - αθήνα -
πάτρα - γιάννενα (δυτική αρτηρία) - τρίκαλα απο κατάρα - άμφισσα απο μπράλο - πάτρα - αθήνα - ηράκλειο κρήτης.

εξοπλισμός - ένα σακ-βουαγιαζ στη σχάρα - έκανα κάπου 18.000 χλμ σύνολο, πάνω απο 1000e σε βενζίνα, άλλαξα 3 φορες λάδια και τακάκια, πήγα απο φίλους που είχα να τους δω πολύ καιρό, έμεινα σε πόλεις που δεν είχα πάει ποτέ. Ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.
Το καλύτερο είναι οτι πληρωνόμουν για να το κάνω γιατί χαρτογραφούσα το οδικό δίκτυο.

φέτος το καλοκαίρι λέω να κάνω το ηράκλειο - αγ.νικόλαος - κάρπαθο - ρόδο - σάμο...

είχα μπει στο τριπάκι να αλλάξω μηχανή, αλλά σκέφτομαι να χαλάσω τα λεφτά σε εισητήρια και
βενζίνη... γιατί είχα ξεχάσει οτι αυτή είναι η μαγεία της μηχανής.

ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ φίλοι και με την ευκαιρία καλό πάσχα

Maira
05/04/2007, 14:45
Η πρώτη μεγάλη βόλτα???

Χμμμ, με την μικρή μου, το Λιζάκι, το ΤΤR το 250!!!! Κρυφά από τη μάνα μου η οποία δεν με άφηνε ούτε στον κηφισό να βγω τότε!Την είχα 8 μήνες τότε. Της είπα πώς θα την άφηνα στα ΚΤΕΛ και από κει με λεωφορείο. Αθήνα- Πάτρα και πάλι πίσω μονοήμερα! Ξύπνησα, έκανα το απαραίτητο τσεκάρισμα στο κοντινότερο βενζινάδικο και έφυγα.

Ήθελα να φτάσω κι εγώ κι αυτή στα όριά μας. Για τη μικρή μου δεν ήταν δύσκολο!!! Ένα υπέροχο ταξίδι, με υπέροχο καιρό και υπέρχοη παρέα! Τον αέρα, τη μηχανή και τις σκέψεις μου!!!


Καλά να είμαστε όλοι!!!!

Να ταξιδεύουμε με τη μηχανή ή με το νου!!!!

brasilgr
05/04/2007, 15:37
Η πρώτη μεγάλη βόλτα έγινε πριν καμιά δεκαριά χρόνια. Το εργαλείο ήταν ένα HONDA ASTREA 100. Ξεκίνησα από Αθήνα στις 23:00 Σάββατο βράδυ με προορισμό την Λευκάδα. Έκανα τρεις στάσεις για βενζίνη και 15λεπτη στάση. Τελικά έφτασα στις 7:00 της Κυριακής. Δεν μπορείτε να φανταστείτε το πρόσωπο της μάνας μου μόλις με είδε χαράματα! Anyway ήταν φανταστική βόλτα.

Αχ τι μου θυμίσατε!! Να ‘στε καλά και πάντα όρθιοι….

mob rules
06/04/2007, 02:38
χχχχμμμμ.απο πυργο ηθελα να παω τριπολη!!150κμ με ενα NS50F(το πρωτο μου μηχανακι:D )χωρις διπλωμα,χωρις ασφαλεια,χωρις κρανος,χωρις φλας...γενικα χωρις τιποτα:D κατι σαν.."βγηκε ο χαρος παγανια"τελος παντον σερβις του εκανα ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ μπουζι και...φυυυυυυυγαμε!!!(καλα δεν ηθελε και τιποτα παραπανω)εφτασα μετα απο κανα 3αρι ωρες(ισως ηταν και λιγο παραπανω)εφτασα στην τριπολη! :a54: καθησα 2ωρες και μετα....δρομο για σπιτι!!τελικα εφτασα 3 το πρωι σπιτι μου!!
ααα σε ηλικια 16 ετων.

FZMAN
06/04/2007, 18:53
Εγώ πρίν περίπου 20 χρόνια με YAMAHA RD 50cc φίλου πήγαμε μαζί με τον φίλο μου (δικάβαλο και φορτωμένο) Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Σέρρες -Αθήνα. Φανταστική εμπειρία. Το μηχανάκι δεν ζήτησε τίποτα εκτός απο βενζίνα και το λαδάκι του (δίχρονο γαρ).:beer:

kostasnaoum
10/04/2007, 17:45
Πριν 16 χρονια Αθηνα-Λουτρακι με ΧΤ 600.
Μιας εβδομαδας οδηγος με την πρωτη μου μηχανη.


:smilea: :smilea: :smilea:

vangelis 64
10/04/2007, 18:25
Πριν από αρκετά χρόνια(πάνω από15 νομίζω)ξεκίνησα από Πόρο για να πάω στον γάμο τού αδελφού τής γυναίκας μου.
Ποιόν γάμο τώρα....για τη βόλτα πήγα κι έφυγα πρίν την τελετή,αφού δούλευα!:lol: :lol:
Τόπος τέλεσης η Πτολεμαΐδα,όπου πήγα μέσω Θεσσαλονίκης για να συναντηθώ με την υπόλοιπη οικογένεια που θα πήγαινε με το αεροπλάνο.
Ανέβηκα από Καρδίτα-Τρίκαλα αφήνοντας την εθνική και,την ίδια μέρα περιηγήθηκα σε Φλώρινα και Εδεσσα.
Διανυκτέρευση στην Πτολεμαΐδα και την άλλη μέρα το πρωί(μια μέρα πριν το γάμο δηλαδή)πίσω στον Πόρο με αρκετή βροχή και ταλαιπωρία.
Να φανταστείτε ότι στο σπίτι μπήκα στις 22.45,άλλαξα ρούχα και στις 23.10 έπαιζα με μουδιασμένες πλάτες και αγκυλωμένα δάχτυλα!
Αλλά μού άρεσε πάρα πολύ!


Ιδού και η σύντροφος τής περιπέτειας...


83558

Daemon
10/04/2007, 18:25
1991 συνεπιβατης σε ενα θειο μου με ενα CBR400 Aero Αθηνα - Κορινθο .. :lol: . Πρωτη δικια μου την ιδια χρονια με C50 (ναι, ειχα και Honda :lol: ) στρογγυλοφαναρο στο Σουνιο..

jen
10/04/2007, 20:49
2002 με ένα Gilera DNA 180 (σκούτερας) :D
Αθηνα Πατρα και πίσω... ακόμα το θυμάμαι :) και μετά είχα μπει εδω και το είχα γράψει.... να το μοιραστώ με κάποιον που καταλαβαινει... :beer:

Nikoskazer2000
11/04/2007, 01:16
Αν εξαιρέσω τα αρκετά Χανιά-Ρέθυμνο-Χανιά (η συγκεκριμένη διαδρομή είναι 127χλμ.) που έκανα απο το 2000, τον Ιούνιο του 2003 με το Kaze-R μου και σ' ενα Opel Corsa 5 άτομα σαν τις σαρδέλες να πηγαίνουν τάπα στις ευθείες και στις στροφές κότες :rotflmao: . Η διαδρομή ηταν Χανιά-Φραγκοκάστελλο-Σφακιά-Χανιά με ενα απλό δερμάτινο σακάκι, ενα μεγάλο σχολικό σακίδιο με τα απαραίτητα της παραλίας και ενα μαύρο γυαλιστερό γκουβά της AGV :lol: .

Οι αλλοι είχαν αλλάξει 15 χρώματα απο τη ζέστη και το αλλεπάλληλο στροφιλίκι :a2: που τους είχε ανακατέψει :a14: τα σκώτια απο τις Βρύσσες και μετά, ενω εγω το γούσταρα τρελά :a32: κι' ας είχα γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα.

Το πιο μακρύ ταξίδι, γλυκό κι' αγαπημένο. Η αγαπημένη μου χρονιά, αναμφισβήτητα!



:a51:

zireous
13/04/2007, 14:03
Η πρώτη μου μεγάλη βόλτα ήταν με τα πόδια.

Μετά από μερικά χρόνια έκανα αρκετές και με ποδήλατο.

Μετά πήρα τη πρώτη μου μηχανή, αλλά δεν ήταν η πρώτη μου μεγάλη βόλτα οπότε τί να λέμε είμαι εκτός θέματος. :lol:

OzZzZzY
14/04/2007, 20:09
η πρωτη μου μεγαλη βολτα? αχχ...

κατεβαζω τον πατερα μου ιερα οδο με το μηχανακι να παρει το αυτοκινητο που χε δωσει για σερβις..μου λεει θα συνεχισεις ευθεια και σε 200 μετρα θα στριψεις εθνικη οδο αθηνων λαμιας για να βγεις στο μαρουσι (εκει κοντα μενω)..

μετα απο καμια ωρα με περνει τηλεφωνο..κ μου λεει: αντε ρε που εισαι?

γμτ..μπερδεψα την εθνικη οδο αθηνων λαμιας με την αθηνων κορινθου..κ η απαντηση μου τον συγκλονισε... "εε ασπροπυργο ειμαι..που εχει πινακιδα για αθηνων- λαμιας?"

αποτελεσμα? 150 χιλιομετρα (οχι μεγαλη βολτα αλλα για μενα η μεγαλυτερη) :D :D

necromayhem
16/04/2007, 02:32
Πριν 4 χρονια περιπου και μετα απο συζητηση 1 βδομαδας με τους γονεους{ παρε λεωφορειο κτλ) πηγα Αρτα με ενα STEED 600! Πολυ αγχος πριν ξεκινησω σχετικα με τη διαδρομη και που πρεπει να βαζω βενζινη αλλα ολα μου περασαν μολις ξεκινησα. Η πρωτη φορα δεν ξεχνιεται ποτε.:D

pepes2gr
16/04/2007, 21:05
Η πρώτη βόλτα μου μακρινή ξεκίνησε με cagiva ala verde 250 με σκοπό να φτάσω Αρτα-Κοζάνη πριν πολλά μα πάρα πολλά χρόνια.Μαζί με τα πραγματά μου κουβάλαγα βενζίνα και λάδια (γιατί ήταν λίγα τα βενζινάδικα τότε 80'.Δεν πρόκειται να το ξεχάσω.

ironbum2
26/04/2007, 08:50
Πρώτη μεγάλη βόλτα ήταν πριν καμια 15αρια χρόνια με ένα παπί Yamaha Townmate 80cc.
Πάτρα - Κόρινθος - Πάτρα. (α ρε αναμνήσεις.....)

Αλλά η πρώτη πραγματικά μεγάλη βόλτα ήταν το καλοκαίρι του 98 με το Funduro της BMW...Πάτρα - Φλώρινα - Πάτρα (με μια διανυκτέρευση)...


Καλές βόλτες!!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:

project.breeze
27/04/2007, 17:14
Η πρώτη μου μεγάλη βόλτα έγινε πριν 7 χρόνια περίπου με το πολυαγαπημένο μου Runner 125.Δικάβαλος με έναν κολλητό,καλοκαίρι.Λάρισα-Αγιόκαμπο-Πλαταμώνα-Λάρισα με τις απαραίτητες βόλτες σε κάθε περιοχή.Περίπου 200km που περιλάμβανε τα πάντα,επαρχιακό δίκτυο,κατοικημένες περιοχές και Ε.Ο.Θα την θυμάμαι πάντα,το Runneraki όπως πάντα με έβγαλε ασπροπρόσωπο παρόλο που θυμάμαι πως τα υγρά των φρένων είχανε βράσει στις κατηφόρες του δρόμου Αγιοκάμπου-Πλαταμώνα (όσοι έχουνε κάνει την διαδρομή ξέρουν γιατί...) :beer:

sprint
01/05/2007, 15:51
Το 1983 με ένα cb50, διαδρομη Σκαραμαγκας - Αγ. Απόστολοι επί δύο μήνες μέρα παρά μέρα.
(Το νινί σέρνει καράβι). Με 200 ml λάδι στο μοτέρ!!!!! Αθάνατο μηχανάκι!!!!!

Sotiris S.
10/05/2007, 15:30
Η πρωτη μου βολτα...ηταν οταν ημουν 14αρων. Ο κολλητος μου( μας βλεπει απο ψηλα...:( ) ειχε 'κλεψει ' το μηχανακι του αδερφου του...δεν ξερω τι ηταν! Αλλα ειχε και πεταλια!:D Η βολτα κρατησε λιγο..στο τελος, μπλοκαρα το εμπρος φρενο και επεσα και κατω...:lol:

lamoun
21/05/2007, 19:50
7 μήνες πριν, πήρα τη μεγάλη απόφαση, να ανεβάσω το GSακι μου Θεσσαλονίκη. Ψάρακας μεν, έχοντας στο ιστορικό μου κοντά στα 100Κμ, αλλά δεν άντεχα να έχω το νινί στη Χαλκίδα.
Χεσμεντέν ο Λάμπρος λοιπόν, έλεγα στον εαυτό μου μην ανησυχείς, εθνική είναι, πιο εύκολη από την πόλη, θα αντέξεις είσαι μέγιστος, θα τα καταφέρεις..
Μπουφανάκι, κρανάκι, μποτούλα, χάρτης !!!! :rotflmao: , και βουρ για εθνική! Και εκεί που πάω κύριος αριστερή λωρίδα, τραγουδώντας singing in the rain για να μη βαριέμαι, στα λίγα μπροστά μου, αποφασίζει φορτηγατζής να δει αν έχω εμπεδώσει αυτά που διάβαζα για το φρενάρισμα.. κάνει προσπέραση!!
:eyepop: :eyepop: Μαλάκα λέω, φρένα 120 - 70.. τον περνάω, ο τυπάς χαμπάρι :ZZZ:
Το πακέτο το έφαγα στη Θεσσαλονίκη, νέος είπαμε, διηθήσεις;;; τι είναι αυτό;;; Μια ώρα έκανα να φτάσω σπίτι :cry:
Καλή φαση:dizzy:

hondaRR
28/05/2007, 14:44
prin kati xronia honda dream papaki chania- rethimno kritis dikabalia oli tin ora tsitaaaaaa
akoma thimame poy eixe piasti o popos moy pigena me 80km eos terma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wraia itan :)


itan kai kalokeri me 38 batmoys

fou-zou-ar
30/05/2007, 18:52
η πρωτη μεγαλη βολτα ηταν το 99.πηγαμε 3 μηχανες νυχτα στη θηβα να δουμε εναν φιλο φανταρο και στο γυρισμο οδηγησα εγω κατα τις 2:30 το βραδυ ενα ΑΧ και μαλιστα χωρις να εχω τιποτα τοτε απο διπλωματα και τετοια. Μαρεσε πολυ και τοτε αποφασισα να παρω μηχανη. δεν ειχε καμια σχεση με το τουτου, κρυωσα γαματα, αφου θυμαμαι ειχα φορεσει και καλα ενα μπουφαν ζεστο, που πανω σε μηχανη δε κανει τιποτα, το αλλο που γουσταρα ηταν οι στασεις για τσιγαρο και ξεπιασμα κατι που επισης ηταν διαφορετικο. βεβαια ολα εχουν σχεση και με την ηλικια και αλλο να σαι 20 και αλλο να σαι 30. σου φαινονται ολα βουνο.

grtriper
03/06/2007, 18:49
Πριν καμιά 15αριά χρόνια με την ηρωική ΜΖ251etz Πάτρα Λευκάδα. Παρέα με ένα FZR250 ένα Moto Guzzi V50 Monza και ένα KMX 200 αν θυμάμαι καλά.

twostroke
03/06/2007, 21:46
Το 1994 κατέβηκα Αθήνα και αγόρασα ένα RMX 250 δίχρονο εντούρο. Ο αντιπρόσωπος θα το πήγαινε στο σταθμό Λαρίσης να φύγει με το τρένο. Το τρένο θα έφευγε μετά από 5 ώρες. Οπότε εγώ πήρα την απόφαση να το φέρω οδικώς μέχρι την Έδεσσα. Είχα παρει μαζί μου κράνος και ένα τζην μπουφαν. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι πρέπει να το στρώσω και να το πηγαίνω με 80 χιλιόμετρα το πολύ. Έτσι λοιπόν ξεκίνησα κάνοντας βέβαια πολλές στάσεις. Δίχρονο γαρ. Στις ανηφόρες στο Βελεστίνο προσπέρναγα μια βαρυφορτωμένη νταλίκα , στις κατηφόρες με προσπέρναγε αυτή. Αυτό έγινε καμιά δεκαρια φορές οπότε ο νταλικιέρης τα 'χε πάρει γενικά.
Με τα πολλά και μετά από 9 ώρες έφτασα στον προορισμό μου μπροσπαθώντας να συνέλθω από το κρύο.
Τι μου έμεινε από αυτό το ταξίδι. Γνώρισα όλους τους βενζινάδες της Εθνικής προσωπικά, μέτρησα όλα τα εκκλησάκια, και ο κ@λος μου έγινε σανίδα.

Ααα ξέχασα ΄καλώς σας βρήκα!!!!

Jo.Da.
04/06/2007, 21:32
Πάτρα - Αθήνα (παλιά εθνική) και πίσω με honda astrea supra 100 cc...:sun: :wave2: :sun:

kinhsh
05/06/2007, 01:37
Πρεβεζα-Μυκονο για να βρουμε τουριστριες με Suzuki 50 διχρονο σουπερσπορ ! Το κοντερ να ειναι στα 75-85 συνεχεια (πολλα χλμ ηταν τοτε ,αφου τα περισσοτερα αμαξια στην εθνικη πηγαιναν με 90-100 ,ετος 1982. Παρεα ειχα και φιλο με Χοντα vt250 που φανταζε τοτε μηχαναρα, ειχε και 160 τελικη.

CARP
06/06/2007, 12:08
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ

ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ. ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.

ΑΡΤΑ - ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΠΤΑΧΩΡΙ ΜΕ HONDA C-72

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ 7 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΕ 4 ΣΤΑΣΕΙΣ.

ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ......
:bawl: :bawl: :bawl:

Nikoskazer2000
06/06/2007, 23:23
Καλως ήρθες στο forum!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Πάρε μερικά "παυσίπονα" και καλή συνέχεια!
:lol:

veagle
17/06/2007, 19:49
Πρώτη μεγάλη βόλτα με "Lead 50 SS" ΚΑΒΑΛΑ - ΚΕΡΑΜΩΤΗ - ΘΑΣΟΣ ONE WAY

Το πρώτο μου μηχανάκι...

Ξεκινάω απο Καβάλα και οδεύω προς το χωριό της μητέρας μου την ΠΕΤΡΟΠΗΓΗ όπου και κάνω την πρώτη στάση 21χλμ

Από εκεί με έναν ξάδερφό μου και αυτός με ένα Diyang 50 (ο οποίος είναι ελεύθερος τώρα) ξεκινάμε και πάμε ΚΕΡΑΜΩΤΗ. Άλλα 20-30 χλμ . Δεν τα έχω μετρήσει καμιά φορά.

Στην συνέχεια περνάμε απέναντι με Φέρυ στην ΘΑΣΟ.
Από το λιμάνι μέχρι το κάμπινγκ που μέναμε 13 χλμ
Κοιμόμαστε στο κάμπινγκ και την επομένη ξεκινάμε να κάνουμε το γύρο της Θάσου περίπου 100 χλμ.

Ο γύρος της Θάσου έγινε μονοκόματα διότι έπρεπε να γυρίσουμε στο κάμπινγκ λόγω απροόπτου.
Όλα καλά έως την επόμενη μέρα όπου κάνοντας 3 χλμ ακριβώς το μηχανάκι φράκαρε!

Σύνολο χλμ: 21+ (20+30)/2 + 13 + 100 + 3 = 262 χλμ

Orlox
17/06/2007, 20:47
Με έναν τότε φίλο Αθήνα Κόρινθο-> λουτράκι. Ήταν βράδυ και ψάχναμε και ξενοδοχείο να μείνουμε. Και οι 2 με κράνος (δεν είχε δικιά του μηχανή, το πήρε για να ανεβαίνει στη δικιά μου)

Επίσης ίδια εποχή χωρίς να είμαι σίγουρος τι από τα 2 έγινε πρώτα με την τότε κοπέλα μου Αθήνα -> Ψάθα για μπάνιο. Ο γκόμενος της ξαδέρφης της με τον οποίο πήγαμε μαζί είχε ένα XT. Εγώ ένα DNA 180. Ο τύπος μας πήγαινε σε όλη την διαδρομή με 70-90 γιατί έλεγε πως το DNA δεν πάει πιο γρήγορα ... :confused:
Το περίεργο είναι οτι με 70-90 πηγαίναμε και στης στοφές τις ψάθας. Έβλεπα τα εκκλησάκια δεξιά και αριστερα και έλεγα "καλός μαλάκας είσαι που ακολουθείς"

symvoulos
19/06/2007, 18:55
πρωτη μεγαλη βολτα ηταν με την vespa 200 μου θεσσαλονικη - Αριδαια
το 1995. ημουν φανταρος και πηγα να δω την τοτε κοπελα μου (γυναικα
μου σημερα).στην επιστροφη 02:00 το βραδυ κινιγουσα ενα τουτου για να βλεπω
πανω στο βουνο.... αργοτερα κατεβηκα και Αθηνα με την vespoyla .....
εκει να δειτε γελιο....:rotflmao:

reptile4
20/06/2007, 13:37
Η πρωτη μου βολτα ηταν με ενα ταυρακι 50 (πειραγμενο με κυλινδροπιστωνα και κεφαλι 72), Εκανα σχεδον 130χλμ στη Σαμο που εμενα το 98 και δεν θα το ξεχασω ποτε βουνα απο τη μια και θαλλασα απο την αλλη, ΤΕΛΕΙΑ θεα.

hercul
20/07/2007, 13:48
Σε καμιά ωρίτσα ξεκινάω με το παπί μου (Astrea Supra) απο Θεσσαλονίκη για Καβάλα!!!
Ως τώρα δεν έχω κάνει πάνω από 50 Χμ συνεχόμενα!!

Οι λεπτομέρειες την Κυριακή το βράδυ που θα επιστρέψω!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :) :)

veagle
20/07/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Σε καμιά ωρίτσα ξεκινάω με το παπί μου (Astrea Supra) απο Θεσσαλονίκη για Καβάλα!!!
Ως τώρα δεν έχω κάνει πάνω από 50 Χμ συνεχόμενα!!

Οι λεπτομέρειες την Κυριακή το βράδυ που θα επιστρέψω!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :) :)

Θα τον περιμένουμε στους αμμολόφους
Όσοι πιστοί προσέλθετε για μπανάκι, στο LIQUID


Σε καμιά ωρίτσα περίπου θα έχε φτάσει!!!

xampos
21/07/2007, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotiris S.
Η πρωτη μου βολτα...ηταν οταν ημουν 14αρων. Ο κολλητος μου( μας βλεπει απο ψηλα...:( ) ειχε 'κλεψει ' το μηχανακι του αδερφου του...δεν ξερω τι ηταν! Αλλα ειχε και πεταλια!:D Η βολτα κρατησε λιγο..στο τελος, μπλοκαρα το εμπρος φρενο και επεσα και κατω...:lol:

:( με θυμησες την δικια μου πρωτη ( εστω και μικρη) βολτα με τον κολητο μου ( που και αυτος μας βλεπει απο ψηλα :( )

βουρ του αδερφου του το μηχανακι που ητανε φανταρος ( ενα παλιο δεν θυμαμαι τι ητανε) και κατευθειαν στο βενζιναδικο για βενζινη ..... μονο που βαλαμε πετρελαιο κινησης αντι για βενζινη ... ο βενζινας ενας παπους και δεν ηξερε ... εμεις 12 χρονον :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μετα αναρωτιομασταν γιατι εβγαζε τοσο καπνο απ την εξατμιση :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2:

Nikoskazer2000
21/07/2007, 01:10
:eek:

Και δεν κόλλησε;

xampos
21/07/2007, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:eek:

Και δεν κόλλησε;

τσουκ

apav
21/07/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:eek:

Και δεν κόλλησε;

off topic

4 χρόνια πίσω, ανεφοδιασμός Townmate φίλου στο σπίτι ξημερώματα γιατί όλα τα βενζινάδικα ήταν κλειστά. Τα πετόνια είχαν ήδη μείγμα βενζίνης-διχρονόλαδο (θα προστατεύαμε και την εξάτμιση :bawl: ) και μερικά άλλα πετρέλαιο. Τα λάθος έγινε, το Townmate έφυγε κανονικά μέχρι να το σταματήσουν την επόμενη μέρα στο μπλόκο στα Υψηλα Αλώνια αφού είχε ήδη κάνει χλμ και είχε γεμίσει βενζίνη και "καθαρίσει", με μόνο υπόλοιπο η μυρωδιά. Έλεγχος και πάει να φύγει. Απορία αστυνομικού "Φιλλλαράκο, το έχεις κάνει πετρελαιοκίνητο;". :bigcry:

stavrogin
21/07/2007, 15:55
Η πρωτη μου μεγαλη βολτα ηταν γυρω απο το τετραγωνο που έμενα:rotflmao:
Πρωτη μηχανη CB250RS ,πρωτη μερα και ειχα αποφασισει να γυρναω γυρω απο το τετραγωνο για να την μαθω μεχρι να γραψω 1000 χλμ.Στα 13χλμ τα παρατησα το σχεδιο μου ηταν ανεφικτο:rotflmao:


Και η δευτερη βολτα ηταν γιασου.
Μετα απο πτωση,μενει ακινητη καμια 15αρια μερες,φτιαχνω καποια πραγματα και βγενω στο τετραγωνο να τη δοκιμασω.Ε πηγα λιγο παραπερα γιατι μ'αρεσε πχ εως το Ν.Ηρακλειο,κανω μια εως την εθνικη να κανω καμια 10αρια χλμ. .Με τα πολλα καταληγω χαλκιδα κι αρχιζω το κατηφωρο προς Ν.Ευβοια μεχρι μαρμαρι -πιανω το τελευταιο φερρι και καταληγω να γυριζω απο Ν.Μακρη-Πεντελη νυχτα χωρις καθολου φωτα να κανω τις απιστευτες σφινες και να μαι μες την τρελλη χαρα.

:beer:

AFTER
21/07/2007, 17:23
Δεν ξερω αν εχω γραψει(βαριεμαι να ψαξω :lol: )

Η πρωτη μου μεγαλη βολτα, ηταν απο Αθηνα, στην Αγια Αννα στην ευβοια, με ενα DT200R και μονη σταση για ανεφοδιασμο

Στον γυρισμο παλι τα ιδια, μονο που ειχα σαν ''αξεσουαρ'', ολο το δερμα καμμενο απο τον ηλιο

Ειχαμε παει για να δουμε το πρωτο sand cross που ειχε γινει.....καποτε


Δεν θα ξεχασω στον γυρισμο, που απο το σελακι του DT , δεν ενιωθα τιποτα
Οταν κατεβηκα δεν μπορουσα να κουνησω ουτε τα ποδια
Ενιωθα σαν να με ειχαν παρει 10 αραπηδες

:rotflmao: :rotflmao:

road spirit
21/07/2007, 19:49
το '93 πήρα τη πρώτη μου μηχανή, μια rebel 250, θύμα της μόδας των τσόπερ ήμουν, και εννοείται πως έννοιες όπως μοτοσικλετισμός, τεχνική, κράνος, εξοπλισμός κλπ ανήκαν στη σφαίρα της φαντασίας... και αφού επί μερικούς μήνες μόνο εντός του ηρακλείου ήξερα να γυρνάω, ήρθε μια μέρα ο κολλητός να μου πεί ότι την τάδε παρουσιάζεται στο Ρέθυμνο, να κάνει τη θητεία του το παιδί...
Καβαλήσαμε και οι δυο τη rebel, εκείνος φορτομένος και με ενα σακίδιο τεραστιο και βουρ, εθνική οδός ηρακλείου -χανίων ...
Δεν θυμάμαι πόση ώρα καναμε να φτάσουμε Ρεθυμνο. Θυμάμαι ότι στο γυρισμό, πήγαινα τάπα το rebel, οσο πήγαινε. ΌΤαν έφτασα Ηράκλειο παρατήρησα πια δυο πράγματα. Πρώτον, τα χέρια μου ήταν καμένα, πρέπει να ήμουν πάνω από 2 ώρες εκτεθιμένος στον καλοκαιρινό ήλιο, καταμεσήμερο. Εννοειτε οτι φορούσα κοντομάνικο... τι χαζές ερωτήσεις είναι αυτές που κάνετε... Το 2ο πράγμα ήταν ότι,... το ρεμπελ μύριζε καμένο... του είχα πιει το αιμα...Ήμουν γΛήγορος ο άτιμος...στο μεγαλύτερο κομμάτι της επιστροφής το γκάζι των 250 κυβικών, και των εξωφρενικών 10 ~ 15 ίππων, δεν έκλεισε διόλου από το τέρμα ανοιχτό....

ε ρε τύχη που την είχα και δεν σβούρηξα πουθένα το άδειο μου κεφάλι ... και ευτυχώς είμαι εδω πιο μυαλομένος και μπορώ να τα θυμάμαι και να γελάω ...

hercul
22/07/2007, 21:51
Επέστρεψα στη Θεσσαλονίκη!! :a08:

Έκανα αισίως με το παπί μου πάνω από 400 χιλιόμετρα σε 2 μέρες!! (μαζί με τις βόλτες εκεί στην Καβάλα)
Άψογο το supra μου το όποιο άντεξε να πηγαίνει συνήθως πορεία με τέρμα το γκάζι με 35 βαθμούς !!

Φυσικά διάλεξα τον παλιό δρόμο Καβάλας - Θεσσαλονίκης που αν δεν τον έχετε κάνει με μηχανή σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα... :beer: :beer: Άπειρα μαγευτικά τοπία!!!

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν και τόσο ξεκούραστα(συνέβαλε και η ζέστη που με το μπουφάν ήταν πιο έντονη), παρόλαυτα μπορεί να το ξανακάνω!!:a12:

Ίσως με καμιά στάση παραπάνω! Στο γυρισμό έκανα μόνο μια στάση για λουκουμάδες με παγωτό στην Ασπροβάλτα!!

Πρέπει να ευχαρίστησω και όλες τις μεγάλες μηχανές, που παρόλο που ήμουν με το παπάκι με χαιρετούσαν!!!

:beer: :beer: :beer: Στα επόμενα ταξίδια!!!

veagle
23/07/2007, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Επέστρεψα στη Θεσσαλονίκη!! :a08:

Έκανα αισίως με το παπί μου πάνω από 400 χιλιόμετρα σε 2 μέρες!! (μαζί με τις βόλτες εκεί στην Καβάλα)
Άψογο το supra μου το όποιο άντεξε να πηγαίνει συνήθως πορεία με τέρμα το γκάζι με 35 βαθμούς !!

Φυσικά διάλεξα τον παλιό δρόμο Καβάλας - Θεσσαλονίκης που αν δεν τον έχετε κάνει με μηχανή σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα... :beer: :beer: Άπειρα μαγευτικά τοπία!!!

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν και τόσο ξεκούραστα(συνέβαλε και η ζέστη που με το μπουφάν ήταν πιο έντονη), παρόλαυτα μπορεί να το ξανακάνω!!:a12:

Ίσως με καμιά στάση παραπάνω! Στο γυρισμό έκανα μόνο μια στάση για λουκουμάδες με παγωτό στην Ασπροβάλτα!!

Πρέπει να ευχαρίστησω και όλες τις μεγάλες μηχανές, που παρόλο που ήμουν με το παπάκι με χαιρετούσαν!!!

:beer: :beer: :beer: Στα επόμενα ταξίδια!!!

Μόνος σου τρως, μόνος σου πίνεις!!!

Όταν ερχόσουνα έφαγες σουβλάκι και δεν μας έφερες...

Τώρα που πήγαινες πάλι, έφαγες λουκουμάδες και δεν μας κάλεσες....!!!

ΚΑλά.....
Τα σημειώνω αυτά...!!!

hercul
23/07/2007, 14:36
Πάντα υπάρχει μια ευκαιρία για φαγητό!!
Εσένα τι να σε καλέσω ρε veagle??
Να έρθεις με το χαλασμένο bmw ??
Η με την τσόπερ που ΔΕΝ έχεις??? :a029: :a029: :a029:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εκτός αν ερχόσουν να σε πάρω με το παπί μου που δεν καταλαβαίνει τπτ...

:a013:

vic13r
24/07/2007, 17:02
Η πρωτη μου μεγαλη βολτα ηταν Αθηνα-Πατρα-Αθηνα,με το RGV-Γ 250 που ειχα τοτε νομιζω το 1998,πηγαινα ταπα(διχως μεγαλη εμπειρεια αλλα αιμα που εβραζε και βραζει ακομα) για να προλαβω το καραβι που θα εφευγε για Ιταλια για να δωσω καποια κλειδια που ειχε ξεχασει ενας θειος μου νταλικερης,ασε που εκανα την μαλακια να παω δικαβαλο με ενα φιλαρακι,που οταν γυρισαμε δεν μπορουσε να περπατησει για δυο μερες αφου ειχε πιαστει ολοκληρος και να προσθεσω ακομη οτι η επιστροφη εγινε την νυχτα.Φοβερο το συναισθημα απο ολο το σκηνικο το οποιο ξεχνιεται δυσκολα!!!

blackbusa
26/07/2007, 01:54
.

blackbusa
26/07/2007, 01:56
H πρωτη μεγαλη βολτα ηταν με αυτο........ολα τα λεφτα......δεν θυμαμαι και πολλα βεβαια αλλα....απιστευτα σκηνικα,ξεκουραστα,και το ποτο γ@μ@γε......

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


To πρωτο καλο,απο την πολη μου (Vicenza) μεχρι την Βενετια.......αποσταση περιπου 80χλμ.......στο πηγαινε απο ολους τους επαρχειακους.......επιστροφη απο autostrada......με δανεικο μηχανακι φιλου.....6 μηχανακια ολοι μαζι......εν ετος 1991.......ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.......:bawl: :bawl:




:sun: :sun: :sun:


97599

Meyaleleth
16/08/2007, 11:55
H prwth mou megalh volta htan prin ligers meres...glyfada-xalandri-xalandri-rafhna-rafhna-andros (oxi kolympontas)..kai meta 300 xlm pou ekana sta vouna ths androu :D (efaga kai thn prwth moy toumpa vevea ekei). Ola auta me to papi moy modenas kristar... kalo exei vgei ws twra pantws...skyli!

:winka:

ggs
16/08/2007, 12:20
1988...Αθηνα-Ναυπλιο...HONDA XR 200...Πρώτα συμπτώματα δισκοπάθειας (μονοκύλυνδρο με "τακουνάτα" λάστιχα..γ@μησε τα...).
Δεν θυμάμε πόσες στάσεις είχαμε κάνει...το Ναύπλιο έμιαζε με εξωτικό προορισμό...κατι σαν το dakkar
:lol:

alx255
17/08/2007, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
1988...Αθηνα-Ναυπλιο...HONDA XR 200...Πρώτα συμπτώματα δισκοπάθειας (μονοκύλυνδρο με "τακουνάτα" λάστιχα..γ@μησε τα...).
Δεν θυμάμε πόσες στάσεις είχαμε κάνει...το Ναύπλιο έμιαζε με εξωτικό προορισμό...κατι σαν το dakkar
:lol:

:beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mbouclas
17/08/2007, 10:53
Χαιρετώ τους μάχιμους ταξιδιάρηδες...
Πρώτο μεγάλο ταξίδι ήταν το 2002 με ένα Yamaha Diversion 400 του 95, πραγματικό χρέπι. Έκανα το Αθήνα - Θεσσαλονίκη σε 9 ώρες με μέγιστη τελική τα 130 και στάσεις για ανεφοδιασμό ανά 150km. Πραγματικά κωμικοτραγική εμπειρία από πολλές απόψεις με αποθέωση το γεγονός ότι έφτασα με 2 κυλίνδρους μείον αφού κάπου κοντά στην Κατερίνη άρχισαν να παραδίδουν πνεύμα τα μπουζί μου το ένα μετά το άλλο.
Αυτές ήταν εποχές....

giannis_hornet
17/08/2007, 11:21
Η πρωτη μεγαλη βολτα ήταν χαλκιδα με το που πηρα το μηχανακι Γεναρη 2007 για το απαραιτητο στρώσιμο του..μεγιστη ταχυτητα 100 και μετα καφεδακι για επιβραβευση.Γρηγορα ήρθε ο καιρος να πάω στο καρναβάλι Πατρας, δικάβαλος με αρκετή υγρασία εως ψιχάλες, φορτωμένος με τα βαλιτσακια απο cordura της givi. Το εκανα 2 ώρες και χωρις σταση. Ακολουθησαν και αλλες βολτες χαλκιδα, ναυπλιο, επιδαυρο;) και η τελευταια ήταν καρδιτσα-τρικαλα-μετεωρα. 2 ώρες για καρδιτσα με μεγιστη 220 (κοντερισια:D )
Ειπα ολες τις βολτες γιατι ακομη ως νεος δεν εχω και πολλες:rotflmao:
Anyway το μεγαλύτερο ταξίδι πιστεύω οτι είναι το καθημερινό μεσα στην αθήνα με standar διαδρομη Αμπελοκηποι - Λυκοβρυση - Πειραιας - Αμπελοκηποι

Timberg
18/08/2007, 11:20
3/1/1983

SUZUKI GSX400E

ΑΘΗΝΑ - ΠΑΤΡΑ - ΑΓΡΙΝΙΟ - ΑΡΤΑ - ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ - ΦΙΛΙΑΤΕΣ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ -
ΑΡΤΑ - ΑΓΡΙΝΙΟ - ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ.

Ημέρες 4

Καιρός : ανοιγμενες όλες οι βρύσες του ουρανού.


ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



:beer: :beer: :beer:

agelos
18/08/2007, 18:53
η πρωτη μου μεγαλη βολτα ηταν - αν το πιστευετε - με KLE 250cc ANHELO του 99" (συνονόματο το μοτορι) , ΑΘΗΝΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ , το μηχανακι δεν μασαγε μια , εγω ψιλομασησα(χοντρο) απ΄τον αερα , αλλα ενταξει ηταν εμπειρια καλη.......... :)

Υ.Γ. απο τοτε εκτιμησα την KAWASAKI & μετανιομενος γυρισα κοντα της .........
ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ JAPAN , EURO , κτλ.....:) :wave2:

MitsosNaked
20/08/2007, 14:33
Παίδες καλησπέρα!

Η πρώτη μου μεγάλη βόλτα ήταν την περασμένη Τετάρτη απο Αθήνα προς Τρίκαλα μέσω Λάρισας(400+ χλμ) με την πρώτη μου μηχανή που έχω ένα μήνα τώρα(Yamaha FZ6 S2 ABS Naked). Aπο εκεί(Τρίκαλα) το Σάββατο πήγα Μιτζέλα(ένα φανταστικό παραθαλάσσιο χωριό για όσους δέ γνωρίζουν) και σήμερα πρωί επέστρεψα στο χάος της Αθήνας.

Η εμπειρία απλά κορυφαία. :D

Βέβαια πάνω στο γυμνό είναι λίγο ταλαιπωρία οι ταχύτητες άνω των 140 Kmh γι αυτό και πάω να πάρω μιά ζελατινούλα;)

galexico
24/08/2007, 17:14
Πρώτη βόλτα το προηγούμενο ΣΚ, Αθήνα-Γύθειο and back...me and my monster!

Τεράσ-τια εμπειρία!

marulis
29/08/2007, 01:22
Χμ . Oυρανουπολη - Αθήνα ~630χλμ με GLX 50 καλοκαίρι
Το είχα ανεβάσει με τρένο ως Θες/κη

Τον ίδιο χειμώνα
Αθήνα – Θες/κη
Μετά από μια εβδομάδα κραιπάλης και χωρίς να κοιμηθώ το Σάββατο το βράδυ επιστρέφω
Θες/κη – Αθήνα

Στην επιστροφή κρύωσα , ο γιατρός μου είπε ότι θα μου αφήσει μόνιμο κουσούρι . το ρωτώ τι έχω και μου λέει τον ιο της μοτοσικλέτας . – :winka:

:rolleyes: :rolleyes:

alx255
01/09/2007, 22:55
η πρωτη μου μεγαλη βολτα ηταν με το nsr 250r στην Ακρατα το 94

alx255
01/09/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Χμ . Oυρανουπολη - Αθήνα ~630χλμ με GLX 50 καλοκαίρι
Το είχα ανεβάσει με τρένο ως Θες/κη

Τον ίδιο χειμώνα
Αθήνα – Θες/κη
Μετά από μια εβδομάδα κραιπάλης και χωρίς να κοιμηθώ το Σάββατο το βράδυ επιστρέφω
Θες/κη – Αθήνα

Στην επιστροφή κρύωσα , ο γιατρός μου είπε ότι θα μου αφήσει μόνιμο κουσούρι . το ρωτώ τι έχω και μου λέει τον ιο της μοτοσικλέτας . – :winka:

:rolleyes: :rolleyes:

καλοςςς:beer: ο γιατρος

noe13
02/09/2007, 02:14
Εκτος απο μερικες εξορμησεις με βαση το Λουτρακι σε γυρω παραλιες με kazer,το μεγαλυτερο ταξιδι το εκανα μια εβδομαδα αφου πηρα το klv Αθηνα-Θεσσαλονικη.Α,χωρις χαρτια ,πινακιδες και λοιπα αχρηστα αποδεικτικα στοιχεια!!!

nimbus
22/09/2007, 12:12
η πρώτη μεγάλη βόλτα,
ήταν το 2002 με το dna125 gillera στην Αμαλιάδα. 280 χλμ για να πάω.
Full εξοπλισμός.
Εκπληκτική εμπειρία.
Ελευθερία, απόλυτη.
Σκέψεις που δεν ξεπερνούσαν τα 120 και εικόνες που στέκονταν να κλονίζουν τις αλήθειες μου...Όλα εκεί ήταν και με περίμεναν, να με ξεναγήσουν στην απτή αβεβαιότητα της μοτοσυκλέτας. Λίγα χρόνια αργότερα, να αναπολώ, να συνεχίζω, ακόμα λίγο...Υπέροχο το ταξίδι της...το dna μεγάλωσε κι έγινε monster620 κι ακόμα, όλα είναι δρόμος...
Τα καλύτερα έπονται...

nimbus
22/09/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Παίδες καλησπέρα!

Η πρώτη μου μεγάλη βόλτα ήταν την περασμένη Τετάρτη απο Αθήνα προς Τρίκαλα μέσω Λάρισας(400+ χλμ) με την πρώτη μου μηχανή που έχω ένα μήνα τώρα(Yamaha FZ6 S2 ABS Naked). Aπο εκεί(Τρίκαλα) το Σάββατο πήγα Μιτζέλα(ένα φανταστικό παραθαλάσσιο χωριό για όσους δέ γνωρίζουν) και σήμερα πρωί επέστρεψα στο χάος της Αθήνας.

Η εμπειρία απλά κορυφαία. :D

Βέβαια πάνω στο γυμνό είναι λίγο ταλαιπωρία οι ταχύτητες άνω των 140 Kmh γι αυτό και πάω να πάρω μιά ζελατινούλα;)


μην μασάς:wacko:
μεγάλο σχολείο το γυμνό:)
καλά χιλιόμετρα!:wave2:

tifoefs
23/09/2007, 01:16
Μια βολτα που ακομα την θυμαμαι ηταν το 82 Αυγουστο λιγο πριν αρρωστησει ο πατερας μου πηραμε τη χαρλει τοτε δικαβαλο, ξεκρανωτοι, αλλαζαμε και στο δρομο θεση απο Αθηνα μεχρι Κερκυρα για 1 μηνα διακοπες !

Ποτε δεν ειμασταν φιλοι αλλα ηταν οι πρωτη φορα που δε βριστηκαμε και δε σπασαμε ο ενας τα νευρα του αλλου. Ας ειναι καλα εκει που ειναι αυτο το ταξιδι μας αλλαξε και τους δυο.

:beer: :beer:

prastos
23/09/2007, 02:23
Νομίζω ήταν το 1983, Αθήνα-Χιλιαδού με Simson 50τάρι 4τάχυτο. Τά έπαιξα πολλές φορές, μέγιστη ταχύτητα 60 στην Εθνική.
Ευτυχώς φορούσα κράνος!:eyepop:

Operater
22/10/2007, 20:10
Καλησπέρα έστω και καθηστερημένα!

Με αφορμή αυτό που είπε ο tifoefs θα' θελα κι εγω να κάνω μια βόλτα
με τον πατέρα μου (μέγα μηχανόβιο κατά τη γνώμη μου)
μπας και οι σχέσεις μας καλυτερέψουν.....

Ίσως η μηχανή είναι ένα καλό μέσο για να έρθεις πιο κοντά με έναν άνθρωπο,
παρά με το αυτοκίνητο.

Η πρώτη μου μεγάλη διαδρομή που με συγκίνησε: Περιστέρι (Άγ Αντώνιος Μετρό) - Τέρα Πέτρα (πετρούπολη) με το cb-1 μου.....

Tpap
24/10/2007, 13:57
Δεν μπορω να θυμηθω ποτε εκανα μεγαλη βολτα...θυμαμαι ξεκαθαρα ομως την πρωτη φορα που οδηγησα μια αποσταση περιπου 1χλμ.
πριν απο 30 περιπου χρονια (ημουν 5-6 ετων) με καθησε ο θειος μου σχεδον πανω στο ρεζερβουαρ απο ενα μπομπακι ενος γνωστου του..δεν με ρωτησε αν θελω, μου εκλεισε το ματι και μου ειπε: ελα..!
-Θα αλλαζω εγω τις ταχυτητες και εσυ θα κλεινεις το γκαζι οταν σου λεω..ενταξει..??
πρεπει να μου ειπε πισω απο το αυτι μου, εγω πλεον πρεπει να ειχα αρχισει να τα βλεπω ολα μεσα απο τουνελ, το συναισθημα ειναι ακομη αξεχαστο..!

-ενταξει..! πρεπει να απαντησα κ εγω..και ξεκινησαμε..που και που θυμαμαι μου επιανε το τιμονι απο το αριστερο γκριπ και νευριαζα..[..]

Ετρεξα και το ειπα σε ολους...εκεινο το ταξιδι δεν ειχε γυρισμο για μενα..και η σκεψη μου απο τοτε ειναι μονο στον δρομο πανω σε δικυκλο.
Οτι δικυκλο να ναι..
Απο 18 ετων εχω παντα τουλ μια μηχανη..

Γι αυτο δεν πρεπει να ανεβαζουμε μικρα παιδακια στις μηχανες μας. Αρρωσταινουν.

Nikoskazer2000
25/10/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δεν μπορω να θυμηθω ποτε εκανα μεγαλη βολτα...θυμαμαι ξεκαθαρα ομως την πρωτη φορα που οδηγησα μια αποσταση περιπου 1χλμ.
πριν απο 30 περιπου χρονια (ημουν 5-6 ετων) με καθησε ο θειος μου σχεδον πανω στο ρεζερβουαρ απο ενα μπομπακι ενος γνωστου του..δεν με ρωτησε αν θελω, μου εκλεισε το ματι και μου ειπε: ελα..!
-Θα αλλαζω εγω τις ταχυτητες και εσυ θα κλεινεις το γκαζι οταν σου λεω..ενταξει..??
πρεπει να μου ειπε πισω απο το αυτι μου, εγω πλεον πρεπει να ειχα αρχισει να τα βλεπω ολα μεσα απο τουνελ, το συναισθημα ειναι ακομη αξεχαστο..!

-ενταξει..! πρεπει να απαντησα κ εγω..και ξεκινησαμε..που και που θυμαμαι μου επιανε το τιμονι απο το αριστερο γκριπ και νευριαζα..[..]

Ετρεξα και το ειπα σε ολους...εκεινο το ταξιδι δεν ειχε γυρισμο για μενα..και η σκεψη μου απο τοτε ειναι μονο στον δρομο πανω σε δικυκλο.
Οτι δικυκλο να ναι..
Απο 18 ετων εχω παντα τουλ μια μηχανη..

Γι αυτο δεν πρεπει να ανεβαζουμε μικρα παιδακια στις μηχανες μας. Αρρωσταινουν.

Έτσι την έπαθα κι' εγω με τον πατέρα μου, μόνο που αυτός δεν ήθελε να με παίρνει αλλα εγω με το ζόρι γιατί έκλαιγα. :cry:

Α ναι, δεν οδηγούσα, αλλα καθόμουν μπροστά του. :D


Πολλά και καλά χιλιόμετρα να έχεις!
:beer: :beer: :beer:

sober
25/10/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Έτσι την έπαθα κι' εγω με τον πατέρα μου, μόνο που αυτός δεν ήθελε να με παίρνει αλλα εγω με το ζόρι γιατί έκλαιγα. :cry:

Α ναι, δεν οδηγούσα, αλλα καθόμουν μπροστά του. :D


Πολλά και καλά χιλιόμετρα να έχεις!
:beer: :beer: :beer:

Εγω παλι ως μονιμη γκαντεμω ειμαι η μοναδικη (αν εξαιρεσεις ενα ξαδερφο που δεν τον βλεπω ποτε) που εχει μηχανη στο σο'ι'..(και εν ειμαστε και λιγοι..)...

Αλλα ειχε πλακα που ειδικα στην αρχη μα8ηματα διπλωμα και βολτιτσες τις εκανα κρυφα!!

:lol: :lol:

bartenderas
26/10/2007, 10:55
Η πρώτη μου μεγάλη βόλτα:

Honda GLX 90 : Αγρίνιο- Πάργα .....Μιλάμε για πολλές ώρες. Απίστευτη τρέλλα...Μαζί με φίλο που είχε ένα DT 50άρι. Στις στάσεις σκούπιζα και μερικά λαδάκια που πέταγε η εξάτμισή του στο κράνος μου!!!! Αχ.....

nikosbike
26/10/2007, 14:56
Με vespa 125 πηγα Αθηνα-Πατρα δεν θα ξαχασω ποτε την πιο ωραια ταλαιπωρια της ζωης μου.!:) :) :)

ΜΟΖΑΡΤ
27/10/2007, 11:14
H πρωτη μου μεγαλη βολτα ηταν με ποδηλατο.
ξεκινησα χωρις προορισμο και τελικα τα 45 χιλιομετρα γινανε σε λιγο καιρο στανταρ καθε σαββατοκυριακο.
αφου μετα απο κανενα 5 μηνο ειχα γυρισει ολα τα παραλια της Λαρισας και το κοντερ σε μια πτωση εσπασε στα 3500 χιλιομετρα σκεφτηκα οτι επρεπε να κανω το μεγαλο βημα.
Σκεφτικα οτι το κοντερ εσπασε μονο και μονο για να αγορασω μεγαλυτερο κοντερ για πιο μακρυνα ταξιδια.
για 1 χρονο περιπου πηγαινα καθε βραδυ στην αντιπροσωπεια της suzuki και κοιτουσα για 5 λεπτα το 1000k4.ασπρο μπλε με μπλε ζελατινα στο τελικο για να δειχνει οτι δεν ειχε ουτε γκαζια.
ενα χρονο μετα καταφερα να παρω μεγαλο κοντερ ,αυτο του 636.
χωρις να εχω ιδεα απο συμπλεκτη(ο θεος ξερει πως το πηγα απο την αντιπροσωπεια σπιτι) την τριτη μερα επρεπε να τηρησω την υποσχεση μου.Να φυγω!!!
Λαρισα- Σαλονικη και ολοι σπιτι σχεδον να κλαινε που παω τοσο μακρια.
ακομα θυμαμαι που αφηνα το ποδι απο τα μαρσπιε για να αγγιξω την ασφαλτο της εθνικης πραγμα που με το αυτοκινητο δεν μπορεις να κανεις, σηκωνα την ζελατινα για να νιωθω τον αερα να μου κλεινει τα ματια.
απο τοτε εχω γυρισει την μιση ελλαδα και μου μενει αλλη μιση και μετα εχουμε τον κοσμο ολο.